't Vliegend Blaadje. fis- KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. ge laieede" f rmno. No 2481. Woensdag 3 Juni 1898. 84ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 68. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn. 61. ADonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met ZondagBbl. 80 Ct. id. franco per post 75 idem f 1.12 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT ft Co., te Helder. 8POOR8TRAAT mi ZUIDSTRAAT Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote lettere worden naar plaatsroimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMQRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De plaats onzer inwoning. DE OUDE HELDER, het westelijk deel der gemeente. Gedurende de eerste vyf-en-twintig jaren dezer eouw bepaalde zich deze gemeente tot het deel, dat zich van de Artilleriestraat tot het Westploin uitstrekt, met eenige verspreide gebouwen meer in de nabijheid der haven en de woningen op de hulpwerf «Het Nieuwe werk. Dit oudste deel der gemeente bezoe kende, treffen we nog heden eenige gebouwen, straten en stegen aan, die ons aan vroegere dagon herinneren en die in betrekking staan tot de geschiedenis van de plaats onzerjinwo- ning, of hoonwijzen op toestanden, die tot het verledeno behooren. Nog treft men in. do Smidstraat eene eenvoudige particuliere woning aan, waarin in 't begin dezer eeuw het Raadhuis der gemeente was gevestigd en in den Fran- Bchen tijd de Municipalitoit vergaderde. Nog vindt men in de Oude-kerkstraat een gebouw, thans tot brandstofpakhnis ingericht, waarin indertijd de Doopsgezinde gemeente hare gods dienstoefeningen hield, en ook de indertyd óénigo school en onderwyzerswoning in deze gemeente. In die straat wyst men ons ook de gek aan, Conynsbergh gehoeten, waar de ervormde gemeente van 1679 tot 1845 haar kerkgebouw had. Boven noemden wy reeds de Artilleriestraat, aldus genoemd, omdat in- dertyd de alhier garnizoen-houdende troepen der Artillerie in de zich nog aldaar bevin dende ammunitie -maguzynen gekazerneerd waren. In die straat, vlak tegenover den toe gangsweg naar het fort «Erfprins", treffen we een paar gebouwen aan, die ons mede aan den ouden tyd herinneren, 't Eene is het voor- mJig. Algemeen. Weeshuis (thaDS tot garni- zoensmagazyn ingericht), dat gedurende den Franschon tijd diende voor de bureaux van den bevelhebber dezer vesting. 't Andere, thans in onderscheidene woningen verdeeld, voorheen florissante bötel »De roode Dit hótol droeg op het dak een koepel een bel, die geluid werd ten teeken, dat de van hier naar het Zand vertrok, postwagen reed langs den ouden Alk- maarschen weg en den Zanddyk, om de reizi gers naar zuidelijk gelegen plaatsen over te breDgen. Druk bezochte café's, 'teene »De Hollandsche vloot" genaamd, 't andere bekend door den moedernaam, algemeen aan de koffie huishoudster toegekend, bestaan niet meer. 't Eene is na een buskruitramp geamoveerd 't andere is in een burgerwoning veranderd. De bedoelde ramp gaf indertijd aanleiding tot deze vertelling.Van Speyk heeft slechts een kanonneerboot in de lucht doen springen de bewoner van dit gebouw deed grootscher daad, toen hy de geheele Hollandsche vloot er aan waagde 1" Aan 't einde dier straat treft men aan de beide gebouwen, waar tot voor korten tyd het Hospitaal en de Apotheek der Landmacht waren gevestigd. In het noor delijkste dier beide gebouwen heeft, tydens hun bezoek alhier, in den jare 1811, Keizer Napoleon I met zyne gemalin vertoefd. Een heel vorstelyk verblyf waB dit voor deze hooge personugeB zeker nietl Opmerkenswaardig is het Observatorium in de Landskeet op den Zeedyk, vlak by deze gebouwen. Ruim 50 jaren geleden werd vanwege het Provinciaal Bestuur mot de waarnemingen van weder, wind, waterstand enz. alhier aangevangen. De heer C. van der Sterr, destyds opzichter van den Waterstaat, beeft zich door den aanleg van een en ander naam gemaakt. Tydens zyn verblyf alhier is ook de put gegraven, die ge meenschap heeft met het Marsdiep, en die het mogelyk maakt, het ryzen en dalen van het water in zee gedurende ieder uur nacht na te gaan. Op het k ter plaatse ongeveer waar men thans kustbattory aantreft, vond men voorheen de vischmarkt. Verzending van zeevisch naar elders had toeD, by gemis van geschikte en snelle vervoermiddelen, nagenoeg niet plaats. De visch, die hier werd aangevoerd, werd hier in 't klein aan de ingezetenen verkocht. De pryzen verschilden natnnrlyk heel wat met Vóór enkele jaren vond postwagen Deze post '.Xl de tegenwoordige, men in de Langestraat nog de geboaweo, van hebbende tot bedehuis ;emeente en tot pastorie. 1785 tot 1840 van de R.-Katholieke Thans zyn op die plek eenige gewone parti culiere woningen gebouwd. In October 1840 word het tegenwoordige kerkgebouw dier ge meente aan do Kerkgracht op plechtige wijze in gebruik gesteld. In een nauw steegje (de Jodenstoeg) tueschen de Midden- en de Smid straat, vond mot tot in 't jaar 1837 do synagoge dor Israëlitische gemeente alhier, 't Was een zeer onaanzienlijk gebouwin genoemd jaar, en wel den 8 September, werd het tegen woordige kerkgebouw dier gemeente tot zyne bestemming gewyd. Nóg twee gebouwen bestaan er, thans particuliere woningen, die voorheen pastorieën waren die van de Doops- "inde gemeente op den hoek van de Tuin straat en die van de Hervormde gemeente op den boek van de Heersteeg. Deze steeg heette oudtyds domine'e-steeg. In later tyd heeft men deze Latynsche benaming in 't Hollandsch overgebracht. Naby de Heersteeg in de Lan gestraat bevindt zich de woning, waar een onzer voormalige plaatsgenooten, die zich op kerkelyk gebied een beroemden naam ver worven heeft, geboren werd, nl. Bisschop Grooff. Weinige namen van straten en stegen houden de namen levendig van vroegere plaatsgenooten en dan nog, de personen, wier namen voor do nakomelingschap bewaard zyn gebleven, zyn geene beroemde persoonlijkheden. Do P. Groot-steeg, Blom-steeg, Kooisteeg, Sohapenstoeg, Hartesteeg, Gorteteeg en Rens- steeg herinneren respeetivelyk aan een politie-agent, aan een koffiehuishouder, aan een groenteboer, aan een verkoopster van kin dersnoepgoed (vronw Schaap), aan een win kelierster, aan een nachtwacht en porder en aan een vletterman. Een aantal namen brengen 't bestaan aldaar van vroegere koffie huizen te binnenLeeuwsteeg (de Roode Leeuw), Kloksteeg (de Klok), Pijlsteeg (de PiiU. Zwaanstraat (de witte Zwaan) en Vloot- straat (tegenover do Hollandsche Vloot). «Het Wapen van den Helder", in de Tuinstraat, was voorheen mede een druk bezocht koffiehuis, vooral gezocht by gelegenheid van de kermis. In de Vlootstraat vond men ondtyds nog een cafó, genaamd «De Kaap de Goede Hoop". Tot in het jaar 1826 had men in deze ge meente een ongeplaveiden weg. In genoemd jaar werd vooral op aandringen van den toen- maligen burgemeester J. In 't Velt, tot de bestrating van den openbaren weg overgegaan. Men zal zich den toestand van vroeger kannen voorstellen, toen de straten by vochtig weder vrywel modderpoelen goleken. Een straatver lichting bestond er ook niet, en de menschen, die bij avond zich op weg moesten begeven, bedienden zich dan ook van handlantaarns. In andere gemeenten des lands treft men in den regel gebouwen aan, vooral openbare ge bouwen, die den tand des tyds hebben ver duurd en die van vroegere eeuwen dagteekenen. Hier zoekt men zulke gebouwen tevergeefs. En geen wonder ook. De oude Helder, in den jare 1500 ontstaan, is aanvankelijk gering dorp geweeBt, dat van lieverlede tot meerder aanzien is gekomen. De weinig be langrijke openbare gebouwen, die men er v< zyn in deze eeuw ondoelmatig als ze waren alle door nieuwe vervangen, 't Raadhuis aan do Dykstraat b.v. is in 1836 gebouwd. Op den Helderschen Zeedyk, naby de Lands keet, vindt men thans een gebouw, aldaar ge sticht door de N. en Z.hollandsche Redding- Maatschappij. Daarin is geborgen de redding- vlet, die, na de verplaatsing der reddingboot van Huisduinen naar de haven, aanvankelijk in de nabijheid van genoemd zeedorp was ge plaatst. Uit overweging, dat dit reddings- v aar tuig op den Zeedyk meer dienst zou kunnon bowyzen, geschiedde nu 8 jaar ge leden verplaatsing. En hiermede kunnen we de geschiedkundige schets van 't oudere deel der gemeente be sluiten, om in de volgende artikelen de opkomst en vestiging van 't Koegras en van 't oostelijk gedeelte der gemeente te behandelen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Juni 1896. Zaterdagavond had in Casino de aan gekondigde openbare vergadering plaats, uit gaande van den Bond van Ned. Onderwijzers, tot behandeling van 't onderwerp«De dis- cussiën in den gemeenteraad van den Helder, naar aanleiding van 't adres van den R.-K. Volksbond en dat van den Bond van Ned. Onderwijzers". De heer T. Stuit, voorzitter van de afd. Helder, opende de bijeenkomst met de mede- deeling, dat de heer G. Severyn, voorzitter van 't hoofdbestuur, verhinderd was to komen, dat do afd. van 't N. O. G. vertegenwoordigd waren door afgevaardigden nit Amsterdam I, Amsterdam III, Alkmaar en Helder II; en van den Bond uit Alkmaar, Schagen, Amsterdam, alsmede de Soc. Dem. Onderw.-ver. Verder werd als doel van den Bond bekend gemaaktvermindering van de macht der hoofden van scholen, verbeterd salaris, ver beterde opleiding tot ond., leerplicht en 't ver strekken van voedsel en schoeisel aan 't be hoeftige schoolkind. Daarna werd 't woord aan den hr. Gerhard verleend, die de vraag steldemag een onder wijzer Soc.-Dem. zyn? Naar aanleiding van een voor negen jaar verschenen artikel in .Extra Tyding", ver wonderde 't spreker, dat do Heldersche Ge meenteraad zoolang gewacht had deze vraag in ontkennenden zin te beantwoorden. De minister Tak had toch reeds voorlang dat onderwijzers 't recht hebben, dat elk burger toekomt. De onderwyeere mogen dus aan den algemeenen stryd deelnemen en 't leg gen aan den band kan niets goeds uitwerken. Maar al keurde niemand 't optreden van onder wijzers in den stryd goed, toch zouden ze hun recht blyven handhaveD. Spreker meende dat onder de leden van gemeenteraad zeker zullen gevonden die zich geen helder begrip van een kunnen vormen. Een der bezoekers voerde aan dat dit toch niet van toepassing kon zyn op Dr. Frowein, hetgeen spreker ten volle beaamde. Applaus. Spreker schetste daarna den onderwijzer, die na met veel moeite zyn diploma verkregen te hebben, volijverig en met goeden moed werk zaam is. Een eerste beletsel om do gewenschte vruchten van zyn onderricht te zien, is de overbevolkte klasse, 40 of 50 leerlingen, terwijl op de scholen voor meergegoeden er slechts 20 of 25 zyn. Doordrongen van 't woord: «Heb je naasten lief als je zelf', moet hy zien hoe by vele kinderen 'tnoodige voedsel ontbreekt, hoe ze vaak gebrek hebben aan lucht, licht en vryheid, Dagelyks zien de onderwijzers de ellende der proletaren, waarvan veel hooger geplaataten, (hier in 't bijzonder doelende op de leden van Helders Gemeenteraad), zelfs geen denkbeeld hebben. Wat moet er van die arme stumperde worden, wier vader werkeloos of somtyds een dronkaard is Over twintig jaar wellicht de gevangenis of naar AtjehEn dat, zegt spreker is menschelijke filantropie. Wel beseft do onderwyzer wat hier gedaan moet worden, maar de toestanden zyn zoo danig, dat de school niet kan geven wat noodig is. Die toestanden wekken by hi wrevel en de wensch komt by hem op vi betering te breDgen in de maatschappij. Wordt by niet gedwongen om buiten de school naar middelen te zoeken, die verbetering kunnen aanbrengen Hij onderzoekt en ziet in de maatschappij onmetelyken rijkdom naast diepe ellende. Is 't wonder dat 't hem leed doet te zien hoe enkelen millioenen opstapelen en de andoren zich moeten vergenoegen met den afval? Zoo wordt men sociaal-democraat. Hoewel langzaam, 't plantje (socialisme) zal opwassen, even zeker als de rivier naar zee stroomt. Een dam in de rivier te leggen helpt niet, maar brengt alleen overBtrooming teweeg. De S. D. tracht de ontwikkeling der maat schappij te bevorderen en haar to verbeteren en daarom wordt een onderwyzer die oogen en ooren heeft en daarby hart voor zyne leerlingen sociaal-democraat hy moet 't worden, 't Kan niet goed gaan in dc zoolang niet ieder een menschwaardig hoeft. De Heldersche Gemeenteraad kan en wil dit niet inzien. Evenmin begrijpt men hier en elders, dat boa lager de traktementen der onderwijzers zyn, hoe rooder de kleur wordt. Misschien zou men nog door verhoogd salaris 't rood kunnen temperen. En al onderdrukt men in 't geheim de S. D. principes, 't aantal mok- kenden en wrokkenden zal grooter worden. Voor alles, geeft 't kind in de school wat s kinds is. We willen de kinderen in de school niet tot socialisten opleiden, maar hen vormen tot denkende menscheD, die later zelf hunne richting kunnen kiezen we willen hen niet verknoeien, door hun stellingen te loeren, waarvoor hun leef tyd niet ryp is. Ik heb hier willen aantoonen hoe de onder wyzer S. D. wordt en dat deze onderwys-rs de beste zijn, zooals zelfs de tegenstanders moeten erkennen. Laat den onderwyzer in zyn recht en be schouwt hem als ieder ander medeburger, want daardoor vorkrygt men de beste krachten by 't onderwys. Die den onderwyzer onderdrukt, bederft de school. DEBAT. De heer J. Taal maakt de opmerking, dat 't socialisme een knoeiboel moet zyn, omdat spreker 't woord verknoeien heeft gebruikt en dat de onderwyzers door verhoogd salaris te vragen eerst voor zichzelf willen zorgen en daarna voor 't kind. De hr. Weltevreden voerde aan hoe in Overysel door socialisten aan kinderen de laagste en gemeenste uitdrukkingen worden geleerd en ze tegen ieder fatsoenlijk mensch worden opgehitst; dat een man zelfs oen revolver bezat en zyn kinderen daarop wyzendo leerde, «kan je 't niet goedschiks krijgen, noem 't dan met geweld". Die eèn halve dronkaard is, wordt onder de socialisten een heelo. En die nog twee sloffen aan heeft, wordt van een daarvan beroofd. De heer Reitsma stelde voor een inzameling te houden voor do stakende glasslypers te Maasstricht. Spreker beantwoordde de beide eerstge- noemden en toonde hun 't minder juist© van hnnne opmerkingen aan. Hy eindigde met te verklaren, dat de socialisten dien man ook van zyn andere slof willen berooven, want dat een mensch een paar behoorlyke schoenen dient te hebben. De heer Ketelaar, secretaris van 't Hoofd bestuur, dankte spreker namens de aanwezigen en betreurde 't, dat er zooveel personen, die waren uitgenoodigd, ontbraken. Daarna werd de vergadering, die vry druk bezocht was, gesloten. Aan den uitgang had de voorgestelde col lecte plaats, die f 13.50 opbracht. De Heer J. M. Ente van Gils, le luit. der mariniers, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, is door den President v. Venezuela benoemd in de Orde van het Borstbeeld van den Bevrgder, 4e klasse. De hr. G. A. Blits, alhier, ia Vrgdag te Amsterdam geslaagd bg 't practisch-apo- thekers examen. De heer J. P. v. d. Vegte, te Blok zijl, vroeger alhier, is beroepen tot predi kant bg de Doopsgezinde gemeente te Apeldoorn. De Tweede Kamer heeft Vrgdag art. 1 van de kieswet aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. Alle voorgestelde amende menten die ingrijpende wijzigingen in het artikel zouden brengen, zgn met groote meerderheid verworpen. Heden wordt de behandeling der kieswet voortgezet en het algemeen gevoelen is dat de wet ten slotte zal worden aangenomen. ATJEH. By hot departement van koloniën is Zaterdag het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Iudië ontvangen «Gisteren machtsvertoon in 8 Moekims Daroe en 9 Moekims. Bentings waren onbezet en vyand vuurde weinig. Drie mindere militairen gewond. Eenige bentings opgeruimd. Volgens geruchten zyn 270 gesneuveld en 130 zwaar gewond alleen by Toekoe Oemar's eigen volk. Visschershaven te IJmuiden. Aan den minister van waterstaat is door een groot aantal vischhandelaren, reeders, visschers en andere belanghebbenden bg de exploitatie der visBchershaven te IJmniden adres gericht, met verzoek het daar- j te willen leiden, dat de aansluiting der spoorwegverbinding van de visschers haven met den spoorweg VeisenIJmuiden zoowel als de afgifte der gronden aan de zuidzgde der visschershaven ten spoedigste tot stand komen. Te Naaldwgk is een moordaanslag gepleegd op een weduwe door haren meester knecht. Voor eenige dagen inde hg weder rechtelijk een bedrag van tuinbouw producten en ontsnapte aan de politie, die hem wilde aanhouden. De woning der wed. werd bewaakt, doch door de ramen wist hg toch tweemaal met hagel te schieten, gelukkig zonder iemand te treffen. De dader werd nu terstond gevat. Het mislukken van huwelijksplannen schgnt den man tot de daad te hebben aangezet. Het faillissement Brouwer. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat het lgk van den voortvluchtigen Bolswarder kassier D. J. Brouwer zou ge vonden zgn in de Schelde bg Antwerpen. Te Bolsward is echter, naar de >Leeuw. Ct.« meldt, officieel hiervan niets bekend. De aan dat bericht toegevoegde mede- deeliogen omtrent den faillieten boedel moeten, aangezien er nog geene verificatie heeft plaats gehad, als voorbarig worden beschouwd. Ramp te Moskou Moskou, 30 Mei. Op het Chodynsky-veld bg het Petrofsky-paleis buiten de stad waren sedert gisteravond verscheidenen honderdduizend menschen verzameld, voor de uitdeeling van gedenkbekers en spgzen, die op heden bepaald was. Toen de uit deeling begon, ontstond een verschrikkelijk gedrang, waarin 831 mannen, vrouwen en kinderen werden doodgedrukt en 459 per sonen werden gewond. De keizer laat 1000 roebel betalen aan elke famillie, die leden heeft verloren, en de slachtoffers znllen voor zjjne rekening begraven worden. Moskou 30 Mei. Volgens eene officieele opgave bedraagt het getal dooden tot dusver reeds 1138. De vreeselgke ramp heeft een onbe- schr jjfeljjken indruk gemaakt. De aanleiding was, dat de honderdduizenden menschen die op de uitdeeling wachtten, in de meening verkeerden, dat de geschenken niet uitge deeld, maar rondgestrooid zouden worden, en toen eenige stukken brood onder het volk werden geworpen,ontstond een gedrang, waarvan men zich onmogelijk een voor stelling kan maken. Stapels ontzettend verminkte ljjken werden bg wagens vol naar de overvolle hospitalen gebracht. He dennacht worden de slachtoffers naar het lijkenhuis op het kerkhof vervoerd. loskou, 80 Mei. 8.45 nm. De minister van het keizelyk hof telegrapheerde aan de »Re- geeriogsbodo" «Het schitterend verloop der kroningsplech tigheid is verstoord door een treurige ge beurtenis. Lang vóór het begin van het volks feest op het Chodynsky-veld drong een menigte van verscheiden honderdduizend zóó onstuimig uaar de plaats waar de geschenken eu spijzen zouden uitgedeeld worden, dat met onbegrypelyk geweld honderden menschen werden doodgedrukt. De orde was spoedig hersteld, maar het eersto rang had op uiterst smartelyke wyze reeds talrjjke offers gemaakt. Volgens het politierap port van 4 nur n.m. waren er 831 dooden on 459 gewonden. De keizer is diep bedroefd." Volgens het officieel rapport van 10 uur nm. zyn 1188 personen terstond gedood of aan hun verwondigen bezweken. Moskou 81 Mei. Omtrent de catastrophe wordt nog 't volgende medegedeeld: ongeveer dertig vadem van de tenten, waarin de ge- FETTIXiIiBTOIT. Naar het Duittch. 18) Ik stiet haar ter zyde, toen zy my als eene zinnelooze in den weg kwam staan, en snelde Armgard te hulp. Het ys brak weg onder myn voeten en brak by Armgard ook af. Zy ri angstig om hulp daar stond ik tot schouders in het water by haar en nam myn lieveling in mjjne armen. Och, wat sloeg zy haar armen om myn hals •Nu behoor jo my toezei ik bewogen en kaste haar op het voorhoofd. «Lieve mama 1" riep het kind verheugd, on haar hartje gaf zich lucht in zenuwachtig snikken. Haar teoderkeid deed my goed myn hart vervolde zich met vrengde en geluk. Mevrouw KaalfuBS had iutusschen bediendeD gezondonik zag haar niet weer. De tuinman en twee dienstmeisjes kwamen ons tegemoet. Ik zond dadelyk hot eene meisje naar boven om Armgard's bod gereed te maken en het andore moest in de keuken een warmen, op- wokkondon drank bereiden, terwijl de tuinman in lest kreeg dokter Bauer te halen. Geen onkel oogenblik verliet ik myn kind. Ik droeg haar zelf naar boven. Omdat ik nog myn natto kleederen aan bad, liet ik haar door een der dienstboden uit- kleeden. Toen trok ik ook droge kleeren aan. Spoedig was de doktor er by. Mevrouw Kauliuss kwam tegelyk mot hem binnen. Zeker had zy op haar manier hem reeds het noodige meegedeeld, want hy lachte zeer voornaam, sprak uitsluitend met mij en verordende voor Armgard alleen rust, daar al het noodige reeds gedaan was. De oude trok zich daarop gebelgd terug en beval den dienstboden naar de keuken te gaan. Nu wilde de dokter my een strafpredikatie myn onvoorzichtigheid, om het kind in myn natte kleeren zulk een langen weg te dragen. Ik lachte er om. Ik zou hot kind uit een snelvlietenden stroom gered en liever myn eigen leven verloren hebben, dau haar voor myn oogen te zien verdrinken. En hoeft mevrouw Kaulfuss geen hand uit gestoken om te helpen? vroeg hy. Ik vertelde nn het geheele voorval en voegde er by, dat voor een volwassen mensch volstrekt geen gevaar van verdrinken had bestaan, daar Armgard dicht by het oeverlies door het ys was geraakt. Nadenkend schudde hy het hoofd «Voor zoo erbarmelyk egoïstisch, zoo ge heel beneden alle menschenwaarde, ontbloot van gevoel, had ik my haar niet voorgesteld. Dat moest de baron weten Dat had ik ook reeds gedacht, maar ik zweeg daarover on verzocht den dokter te vertrekken, daar ik my werkelyk afgemat gevoelde. Met warmte drnkte hy my do hand en zag my daarby aan met dien dwependen blik, die my telkens weer ongerust maakt. Gisteren was Bauer reeds vroegtydig hier. Hy vond Armgard geheel vry van koorts en veroorloofde haar op te staan. Wegens myn zware verkoudheid kreeg ik echter streng kamer-arrest. Myn gevangenschap is echter niet onaan genaam, want Armgard weet my door haar dankbaarheid en liefde den tyd aangenaam to korten. Ik moet nu ophouden met schryven, want de lieve kleine wil myn oordeel hooron over haar toekenkunst. Hoe heesch ik ben, ik moet luidkeels lachen om bare mogelyke en onmogelijke figuren. Ik weet wel, dat ge over myn uitbundige vrooljjkhoid het hoofd schudt en bedenkt wat het einde van de historie kan zynmaar geen ellende vóór den tyd. Vriendelyken groet van Marie. VIII. De winden hielden feest op Kerstavond 1 't Was of de wereld verging zoo'n ge- druisch hoorde men op den straatweg naar Corswald. Regen en natte sneeuw droegen ook 't hunne by om don avond zoo guur mogelyk to maken. Do vensters van baron Tiefort's landhuis rammelden gevaarlyk maar daar binnen heersebten rust en vrede. De booze geest van het huis mevrouw Kaulfuss was naar de stad gereden om uit deeling van kleedingatukkon to houden aan do arme kinderen, van eon bewaarschool, die ondor haro bescherming stond. In de prettige woonkamer prijkte Armgard's Kerstboom in vollen lichtglans. Zij vond hem wonderschoonmama had er verstand van zoo'n boom netjes op te sieren. Telkens liet zy haar prachtige pop een oogenblik mot rust, om zich zat te zien aan de menigte van lichten. Marie sloeg haar met eeen liefdevol oog gade en werd niet moede haar talloozo vragen te beantwoorden. Daarbuiten rolde een rytuig voort op den straatweg. De storm overstemde echter hot geratel der wielen. Maar hoort I daar nadert iemand met forsche stappen in de gang. Ontsteld luistert Marie. Zou de baron op bet laatste oogenblik nog aan haar gedacht 1 Zon de postbode haar nog een li Daar wordt zacht geklopt. Marie gaat de deur openen. Op den drempel verschijnt een deftig heer in een dikken pols gehuld. .Tiefort!" roept de jonge vronw nit en treedt verbaasd een schrede terug. Met vurigen blik ziet hjj haar aan, hy steekt haar de hand toe onuitsprekelijke vreugde vervult haar hart. Doch daar herinnert ze zich zyn korten, dubbelzinnigen brief en het slechte karakter van mevrouw Kaulfuss. Zy verandert geheel trotBch richt ze zich op, h&ar van vreugdo stralend gelaat wordt bleek en somber. «Wel, Armgard, wat eene verrassingdaar is papa 1" zegt ze tot de kleine. >Papa!" jubelt het kind, «papa, mama." Zy snelt op hem toe en wordt met duizend kussen beloond. «O, papa, mama heeft zooveel over u ge sproken en van de hooge bergen verteld die n gezien hebt. En van do holen, waar de beren inkruipen. Ik heb alle avonden voor nwe ge zondheid moeten bidden en ik heb een shawl gemaakt om u warm to houden op de lange reis. Mag ik hem van boven halen, mama?" De baron gevoelt zich getroffen. Wat is Armgard veranderd Zyn vaderhart klopt met dubbele slagen hy roept«myn kind 1" en kust haar nog maals. Bjj Marie was door deze hartelijke begroeting van vader en kind het bittere ge voel spoedig weer verdwenen. Zy liet haar vreugdetranen don vryen loop en knikte toe stemmend op Armgard's verzoek. Het kind snelde daarop naar boven. Nu stak Tiefort hevig bewogen zyne vrouw de beide haDden toe! .Marie, lieve vrouw P Zy liet hem begaan, toen hy baar handen vatte; maar toen hy die dichter naar zich toehaalde, week zy achteruit. Treurig vroeg hy toen: «Marie,versmaadt ge den dank van Armgard's vader!" •Neen, want dien heb ik verdiend," ant woordde zg vriendelijk en de bewustheid daarvan bande voor een oogenblik alle angstige verwarring van haar rein voorhoofd. Armgard kwam met baar geschenk binnen. «Hier is de shawl, papa! Kfjk eens hoe groot, wel tweemaal zoo groot als ik ben. De mooie franje heelt mama er aan gemaakt dat kon ik nog niet De oogen van den baron werden vochtig. Diep ontroerd nam hy den shawl aan, be wonderde daarop de bewerking en roemde de doelmatigheid van snik een Kerstgave. Als een verheugden knaap sloeg hjj den shawl om zyn hals en wikkelde Armgard in het eene .Het andere eind kan nog om mama's hals," riep het kind lachend nit. Hy antwoordde daar niet op, maar zag zyne vrouw met zulke van vreugde stralende oogen aan, dat «ij hem liet begaan, toen b|j haar het andere eind van den shawl om de schouders sloeg. .Lieve mamal lieve mama!" jubelde het kind, mot den arm om Mario'B middol ge slagen. Daardoor naderde deze den baron zoo zeer, dat het bont van zyn pelsjas haar wangen raakte. Z(j kleurde en Tiefort niet minder. .Hot is hier warmwil je den pels niet uittrekken vroeg zy op onzekeren toon. Hjj liet nu Armgard los, deed den shawl af en trok den pels uit, dien hy over de leuning van een stoel wierp. Marie wilde hem dat maar," sprak hjj t Armgard zal eens in de zakken zoeken naai haar geschenk voor den Kerstavond." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1