't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. B"~: No 2484 Zaterdag 13 Jnni 1896 94ste Jaargang. Bureau: ZuidstraaL Abonnement p. 8 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met ZondagsbL 80 Ct. id. franco per poet 75 idem f 1.12 id. voor het Buitenland f 1.25, idem f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgevenBERKHOUT ft Co», te Helder. Bureaux SPOORSTRAAT mi ZUID8TRAAT, Advortontlön Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMÓRGENS Yóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JUNI, (Zomermaand, 80 dagen). OpkomBt der Zon 3 u. 89 m. Onderg. 8 u. 22 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Eerste Kwartier. Vrijdag 19 Zaterdag 20 Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 9 Jnni 1896. Voorzitter de heer Van Stejjn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 16 leden afwezig de heeren De Wit, Van Voornveld en Van Twisk, de beide eersten met kennisgeving van verhindering. Na de voorlezing en goedkeuring der no tulen van de vorige zitting geschiedt mede- deeling van de volgende ingekomen stukken: 1. Een rekest vao den heer A. Breet Az. en verschillende andere personen, allen bak kérs, slagers en venters, verzoekende een hond onder hnnne wagens te mogen spannen. Adres santen wyzen op den vermoeienden arbeid van het voortduwen hunner wagens en op het kost bare van het houden van een paard of ezel, terwyl zy verzekeren, dat er volstrekt geen vrees voor gevaar behoeft te bestaan. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennis geving aan te nemen, omdat de politieveror dening het toestaan van dit verzoek verbiedt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 2. Een aanvrage om als onderwijzeres aan school No. 5 eervol nit hare betrekking te worden ontslagen van mej. S. C. G. Muys— Wordt met 1 Juli a.s. verleend. 3. Idem van mej. A. Meyera. Wordt met 1 Augnstus a.s. verleend. Een verzoek van mej. de Wed. J. Veen Duinker om wederom in 't genot van een gratificatie te worden gesteld. Burg. en Weth. adviseeren haar een toelage van f 100 toe te kennen. De heer Frowein is tegen het advies, omdat z. i. de verordening verkeerd uitgelegd wordt en de weduwe recht op pensioen heeft. De heer Korver is ook tegen de toekenning van een gratificatie, omdat elko rechtsgrond ontbreekt en men niet oonsequent handelt. De, heer Verfaille daarentegen cal er vóór stemmen, omdat ook mej. de Wed. Uurbanus een gratificatie is verleend. In stemming gebracht verklaren zich 11 stemmen vóór en 5 tegen de toekenning van een gratificatie. 5. Een adres van mej. N. D. Kwant, ver zoekende overname van 10 M8 aan de ge meente toebehoorenden grond, gelegen in de Middenstraat, hoek Paardenstraat, waarover ze al eonigon tyd heeft beschikt. Op voorstel van Bnrg. en Weth. wordt met algemeene stemmen tegen f 1.per M8deze strook grond afgestaan. 6. Een verzoekschrift van den heer J. N. Prins om tot makelaar te worden benoemd. Op voorstel van den heer Korver, onder steund door den heer Frowein, besluit men, omdat dit ook by een vorige aanvrage was geschied, het advies van de Kamer van Koop handel in deze aangelegenheid in te winnen. 7. Een adres van mej. do VriesVan Engelen om tot plaatselijke vroedvrouw te wor den aangesteld. De Voorzitter stelt voor hierop afwyzend te beschikken, omdat er geene vacature bestaat, maar by een voorkomende gelegenheid er op te zullen letten. De heer Zur Muhlen zou in zooverre aan het verzook van adressante wel willen voldoen, dat haar den titel, waarom zy vraagt, ver leend werd, doch zonder Balaria en haar later definitief aan te stellen. De heer Frowein bestrydt het denkbeeld des heeren Zur Muhleu eu meent, dat de Raad aan hen, die examen gedaan hebben, geen titels behoeft nit te doelen. Bovendien mag men geen benoemingen doen voor de toekomst. De heer Van Neck is ook voor een afwy- zende beschikking, omdat by een vorige aan- vrage, van mej. DonkerHuneman, hetzelfde heeft plaatB gehad. Met 14 togen 2 stemmen wordt daarop be sloten niet aan het verzoek te voldoen. Tegen stemden de heeren Zur Muhlen en Korver. 8. Een schryven van den gemeenteraad van Texel, waarin verzocht wordt adhaeaie te betuigen aan hot door dien Raad aan den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nyverheid gericht adres om trein 111 dagolyks tot Hel der te doen doorloopen. Burg. en Weth. adviseeren om te besluiten een afzonderlyk adres in te dienen met verzoek om trein 111 dagelyks, en trein 115 Maan dags, Dinsdags, Donderdags en Vrydags tot hier te doen doorloopen, dan behoeven er wekelijks slechts 2 treinen meer dienst te doen. Overeenkomstig dit advies wordt met alge meene stemmen besloten. 9. Een missive van den heer J. W. Hat- tinga Raven, mededeelende, dat hy wegens gezondheidsredenen zyne betrekking als nota ris alhier nederleg: en deze plaats metter woon gaat verlaten, waarom hy verzoekt met 15 Aug. a. b. ontslagen te worden als huur der van het huis door hem bewoond. Volgens het contract met do gemeente zon de huurlyd 81 Jan. 1899 eerst geëindigd syn. B. en W. stellen voor hot verzoek in te willigen. De heer Van Nock kan zich hiermede niet vereenigen, want het is niet de gewone gang van zaken. Alleen als zich een andere huurder opdeed, kon de heer Hattinga Raven ontslagen worden. De heer Over de Lin den verdedigt het voorstel van-B. en W.,om dat de heer Raven gedurende 22 jaren het huis goed bewoond heeft en by onze gemeente niet vrywillig gaat verlaten. De heer Kor ver, zich plaatsende op het standpont van recht, meent, dat alsdan het contract niet verbro- kSn kao worden, maar nit het oogpunt van billijkheid beschouwd, moet men, volgens zyn »eening, hot verzoek inwilligen. Dit kan ovenwei niet voor het einde van het huur jaar geschieden, omdat by de begrooting op deze inkomsten is gerekend. Do heer Vos dringt aan tot aanneming van het voorstel van B. en W., er op wijzende, dat volgens do plaatselyke usance een huurcontract ver valt, wanneer de huurder de gemeente ver laat. De heer Frowein wil ook do usances van deze plaats in het oog houden en daarom het contract verbreken, mits adressant het loopende en het volgende kwartaal voldoet en stelt daarom voor het ontslag op 1 Novem ber a. s. te bepalen. Nadat do heer Van Neck ook dit voorstel heeft bestreden en de heer StammeB ten voordeele van 't voorstel ▼an B. en W. heeft gesproken, gaat men over tot stemming. Het praeadvies van B. en W. om den huurder den 15 Aug. to ontslaan, wordt verworpen met 11 tegen 5 Btemmen. Een voorstel van den heer Korver om dit tydstip te bepalen op 31 Jan. '97 wordt ins gelijks verworpen met 9 tegen 7 stemmen, en dat van den heer Frowein om don datum op 1 Nov. '96 vast to stellen, met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. 10. Een adres van den heer K. H. A. Heeroma, hoofd van school No. 4, verzoekende zyne woning te verbeteren. B. en W. heb ben een onderzoek ingesteld en volgens een raming van kosten zou daarvoor f 900 benoodigd wezen. Daar er evenwel geen fond sen aanwezig zyn, adviseeren zy tot niet-in- williging, maar by de behandeling van de be grooting over 1897 op het verzoek te zullen letten. Aldas wordt bosloteD. 11. Een voorstel van den heer P. Spruit, om het tonnenstelsel ter dezer plaatse in te voeren eu daarmede met gemeentegebonwen zooals het weeshuis, de scholen en andere aan te vangeD. In een uitvoerige memorie wyst de voorsteller op de verontreiniging van het grachtwater en van den bodem. De afvoer van facaele stoffen door middel der riolen, die alle in het Heldersche kanaal uitloopen, is een toestand die niet bestendigd mag worden. De beerputten, die hier gevonden worden, zyn oorzaak dat de grond op schrikbarende wijze verontreinigd wordt en de schadelijke gassen doordringen tot de patten en waterbakken, want noch kalk, noch cement is in staat deze tegea te honden. Onverantwoordelijk is het, dat de gemeente zelve daartoe medowerkt. B. en W. antwoorden hierop, dat het niet vast staat, dat de riolen den onaangenamen reuk vau het Heldersche kanaal veroorzaken en dat de fiuancieele toestand der gemeente niet toelaat het voorBtel aan te nemen, waarom zy adviseeren het voorstel in het archief te deponeeren, maar do aandacht voortdurend op de zaak te vestigen. De heer Korver kan zich met dit praeadvies niet vereenigen, by vindt de zaak te orgent en te belangrijk. Hy wyst op de beerputten, die met de rioleD in verbinding staan en daardoor de oorzaak kun nen zyn tot het ontstaan van vele ziekten, vervolgens op het onwelriekende kanaal. Daar om zag hy gaarne, dat de gemeente zelf be gon door de beerputten op te ruimen en het tonnenstelsel in te voeren bij de gemeente gebonwen. Hy steunt dan oók hot voorstel van den heer Sprnit, te meer, omdat het komt van een technisch persoon. De heer Over de Linden betwijfelt of de stank van het Hel dersche kanaal voorkomt nit de riolen, want dan moest men die voortdurend waarnemen en niet zooals nu op sommige tydeo. Ook ge looft hy dat in deze wel eenige overdrijving heerscht door te beweren, dat de faecale stof fen de gezoodheid benadeelen hy wyst daarbij op de beambten van den reinigingsdienst. Hy zou daarom zyu stem niet kunnen geven tot het doen van znlke groote uitgaveD. De heer Spruit brengt in 't midden, dat het prae advies zwygt over de vervuiling van den bo dem, welke hy erger acht dan do veront reiniging van het kanaalwater. De heer Verfaille noemt het schande, dat degomeente zulk eeu slecht voorboeld geeft door iu open bare gebouwen het tonnenstelsel niet in te voeren, hy zou in elk geval met het wees huis willen beginnen. "En dat de onaange name geuren van het kanaal wel door de riolen ontstaan, meent hy te kunnen afleiden uit het feit, dat het Noord-Hollandsch kanaal geheel renkeloos ia. De Voorzitter zegt bjj de behandeling der begrooting deze zaak in overweging te willen nomen, maar vreest voor de vele kosten, want den Haug heeft l1/# millioen besteed en do stank der grachten is niets minder. Wenschelyk zon hot daarom zyn, dat aan deskundigen opgedragen werd te onderzoeken, waar de stank vandaan kwam, op welke wyze verbetering aangebracht kon worden en hoeveel do kosten zouden bedra gen, doch B. en W. durven geen crediel van 9 A 10 duizend galden aanvragen. De heer Korver gelooft dat er zonder kosten nog veel gedaan kon worden door strenger politietoe zicht en betere handhaving der verordening. De heer Zur Muhlen wyst ook nog op de voordeelen, die door hot verzamolon der fae- caliëu kunnen verkregon worden. Het voor stel van B. en W. in stemming gebracht, wordt alsnu met 10 tegen 6 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Zur Muh len, Stammes, Verfaille, Korver, Rieeeelmann en Sprnit. De reeks ingekomen Btukken was afge handeld on punt 2 der agenda: Benaming etraten, werd nu aan de orde gesteld. B. en W. Bteldeu voor, de straten gelegen achter de Kerkgracht, de volgende Damen te geven: de Rozenstraat te verdoelen in le on 2e Rozen straat, de Wilhelminastraat te onderscheiden le en 2e Wilhelminastraat; de nieuwe straten aldaar te Doemen Cornelis Dito straat en Van der Ham straat, en de nioawo straat, welke uitloopt op de Sluisdykstraat, deo naam te geven van Klaas Dait straat. Niemand ver langde hièrover het woord en eenparig werd zoodanig besloten. 11. Daarna werden benoemd: tot onder wijzers aan school no. la, de beoron A. J. Mulder, te Helder en D. Rooker to Houwert, en tot onderwijzeressen «an school no. 5 de dames N. van Bendegom en A. C. van Juchem, beide te Helder. Vervolgens werd, overeenkomstig het voor stel van B. en W. met algemoene s'emmea besloten aan de Hooge Regeering te verzoe ken om 15% accyos op het gedistilleerd te mogen heffen. Verder Btellen B. en W. voor aan H. M. de Koningin-Regentes vrijstelling te versoe ken van de oprichting eener burger-avond school. Zy gronden dit verzoek op de omstan digheid, dat alhier op voldoende wyze in de behoefte aan middelbaar onderwys voorzien wordt. De heer Frowein betwijfelt of de motieven, waarop men dispensatie vraagt, juist syn en of de hier bestaande byzonder gesubsideerde school (de industrieschool) op voldoende wijze aan middelbaar onderwys voorziet. Hy acht deze school onhoudbaar j zy wordt door de gemeente betaald, maar door het Nut be stuurd. Dit benoemt onderwijzers, stelt het leerplan vast, bepaalt welke vakken onder wezen zullen worden enz., terwjjl het ge- meeotebeetaur niets heeft te zeggen. Maar ook het gehalte van 't onderwys laat te wen- schen over, want het onderwys in sommige vakken, b. v. het ljjnteekenen, wordt door onbevoegden gegeven. Spr. meont dat zulk een toestand niet bestendigd kan worden en men de regeering niet misleiden mag door te ver klaren, dat op voldoende wyze in de be hoefte van middelbaar ouderwijs voorzien wordt, Hy wenscht daarom, dat de Raad bet oordeel van de Comm. van Toezicht op 't middelb. onderw. inwint, omtrent de industrie school en daarna stappen doet. De heer Kor ver zag liever, dat de gemeente opheffing vroeg van de verplichting en aan do rogee- ring haar leedwezen betuigde, dat zy ten dien opzichte niet kon voldoen. De heer Vos acht don toestand niet zoo slecht als de heer Frowein dien schilderde, want dan zou de Inspecteur* het wel kenbaar hebben ge maakt. De "Voorzitter merkt op, dat de considerans niets met de zaak heeft uit te staan, en men zich alleen vóór of tegen het vragen vau dispensatie heeft te verklaren. De heer Frowein antwoordt den heer Vos met de opmerking, dat de Inspectour van 't Midd. Onderw. zich weinig a&n de zaak ge legen laat liggen en men hier ter plaatse de wet ontduikt, door voor te geven, dat mige personen assistenten zjjn, maar als aars fungeeren. De Voorzitter maakt einde aan de discussie met op te merken, dat het hier geen debattingclab is en brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat met 14 tegen 2 stemmen aangenomen wordt. De heeren Frowein en Korver stemden tegen. VervolgonB vragen Burg. en Weth. mach tiging tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van '95 tot een bedrag van f «603.88*. De heer Frowein maakt hierbjj eenige aan merkingen. Hij vindt by de poet kosten der schoollokalen en onderwijserswoningen de som van i 946.71, welke besteed is tot het inrichten van lokalen van een rijksinstelling, n.1. de normaalsobool, zonder dat de Raad daaromtrent is gehoord. De hoor Vos beantwoordt deze opmerking en zegt, dat een gedeelte der gelden is gebruikt tot vergrooting van Bchool 7b. De heer Frowein is met deze verklaring niet tevreden gesteld, en zal daarom tegen stemmen, omdat het geen besluit van don Raad was. Ook acht hy het wenschelyk, dat de af- on overschrijvingen door een speciale Com missie onderzocht worden. De Voorzitter toont do moeielykheid van dit laatsto aan, omdat de tyd te kort is, want nè 80 Juni mogen geen veranderingen meer aangebracht worden. De heer Verfaille maakt aanmerking op de meerdere kosten voor de uitbreiding der be graafplaats, zynde f 726. De Voorzitter tracht hem evenwel doideljjk te maken, dat deze post op de gewone begroo- tiog niet voorkwam en daarom hier een plaats vindt. By hoofdeljjke stemming verklaren 12 loden zich vóór on 2 leden (de heeren Frowein en Verfaille) tegen deze ai- en overschrijvingen. De heeren HoogenboBch en Korver hadden gedurende deze discussie de vergadering ver laten. Nog vragen Burg. en Weth. toestemming om nit de post onvoorziene uitgaven verschil lende posten te voldoen ten bedrage van f 1356.80*. De heer Frowein beeft tegen sommige be zwaar. Zoo vindt hy de gratificatie van -f 52, toegekend aan den heer G. J. Schwantjo, als ondorwyzer aan school No. 6, onverantwoord de gelden voor een raderbrancard toegekend aan den hoer G. E. Kloosterhuis, als bestuurs lid van 't Roode Kruis, niet gemotiveerd, en de contributie van f 5 aan de West-Friesche Kanaalmaatschappij hier ongepast. De beide eerste uitgaven zyn niet door den Raad toege staan en de laatste is geen buitengewone uitgaaL Na eenige toelichting van den heer Vos en den Burgemeester wordt deze rekening met 12 tegen 2 Btemmen goedgekeurd. Do heeren Frowoin en Verfaille stemden tegen. Hierna brongen B. on W. prae-advios uit, omtrent het voorstel vau den heer Spruit, bc- trekking hebbende op de overname van straten en intrekking van 't bealnit van 17 Mei 1892. Zy vinden bet voorstel onaannemelijk wegens de vele kosten en willen de behandeling uit stellen tot er een voorstel van B. en W. ter tafel komt, dat een nadere en afdoende rege ling beoogt. Met algemeene Btemmen voreenigt men zich daarmede. Eveneens wordt met eenparige stemmen goedgekeurd oen voorstel van B. en W. om den heer G. E. Kloosterhuis met het toSsicht der hulpscbool, die in de Bouw zaal gehouden zal worden, te belasten. Ten opzichte der verbetering van don Pol derweg bij hot Nutsgebouw, waarop de heer Zur Muhlen gewezen boeit, hebben B. en W. een raming van kosten laten opmaken. Deze zullen voor het bestraten van den weg f 2640 en voor het beharden f 840 bedragen. Er wordt voorgesteld deze zaak by de begrooting te be handelen. Aldus wordt unaniem berioten. Ter voorzioning in kasgeld vragon B. en W. machtiging tot het aangaan van een tydelyke geldleening tot een maximum bedrag van f20.000. De heer Verfaille wilde een bepaaldon ter mijn vastgostold hebbeo. i Do Voorzitter zegt, dat de voorgestelde maatregel noodzakelijk is voor het geval men £ld noodig heeft, doch dat men geen bepaal- n datum van aflossing kan stellen en zulks Ojk nooit geschiedt. De heer Zur Muhlen vreest, dat de schuld der gemeente te groot zal worden, want f 7000, die verleden jaar geleend werd, is nog niet afgelost. Dit laatste wordt door een der leden tegen gesproken. De heer Groen merkt op, dat deze aange vraagde leening waarschijnlijk 1 Juli afgelost zal worden, en in geen geval langer zal du ren dan noodig is. Tot Btemming overgaande, wordt de mach tiging verleend. De heeren Verfaille en Zur Muhlen stemden evenwel tegeD. By de nu volgende rondvraag vestigt de heer Hartsinck de aandacht op de sloot by den Parallelweg, die nn uitgebaggerd is, maar een ondragelyken stank verspreidt. Hy sag gaarne, dat men aan de Maatschappij der Holl. IJzeren Spoorweg verzocht deze sloot te dem pen. De heer Van Neck dringt aan op verscherpt toezicht op de bedelarij, bedreven door kleine kooplui. De heer Zur Muhlen betoogt de wenschelykheid om op do aanslag biljetten van don hoofdelyken omslag te doen drukken, dat reclames op ongezegeld papier konnen geschieden. De Voorzitter geeft de toezegging op de gegeven wenken te zullen letten, waarna hij de vergadering sluit. NIEUWSTIJDINGEN. HSLDKR, 1! Juni 1896. Huil», Pas was de gore Meimaand, een echte Noordsche Mei, achter den rug, of er scheen verandering in de natuur te komen en we mochten ons verheugen in 't heer lijkste zomerweder, blauwe lucht met hel deren zonneschijn. Kwam er nu maar wat regen!" soo zuchtte de landman en ook de warmoeziers stemden er mee in, want er was behoefte op den akker, zoowel als in den moestuin aan 't zegenbrengende hemelwater. Ook de huismoeders zagen met innig verlangen naar een regenbui uit, daar bakkeu en putten meestal ledig waren en men zich moest behelpen met 'tnst dat rondgevent werd en dikwjjls van inférieure kwaliteit was. Gelukkig, daar bracht de vorige week ons wat regen, gevolgd door de buien van Zondag en Maandag, 't Dorstend aardrijk werd verkwikt, maar de buien brachten lnttel drinkwater aan. Daar be trok Dinsdagavond de lucht. Donkere wolken pakten zich in 't oosten en in 't noordwesten te zamen en weldra barstte een hevig onweder boven ons hoofd los. De buien werkten geweldig tegen elkander in. Somtgds zag men bliksemstralen van verschillende kanten tegel (jk, zoodat de helft van 't uitspansel een vuurzee geleek en dreunden de ratelende donderslagen op hetzelfde oogénblik, terwijl een plas regen naar beneden viel. Den volgenden morgen bracht de zui denwind ons een regenbui, die urenlang aanhield, zoodat nu niet alleen de natuur is verfrischt, maar er tevens overvloed van drinkwater wordt gevonden. Hoe hevig 't onweder ook is geweest, by ons en in den omtrek zyn geen ongelukken voorge vallen, en ofschoon gewoonlijk 't onweer door eenige onstuimige dagen wordt gevolgd, ditmaal schynt er met die minder aange name gewoonte gebroken, daar de dag van gisteren zich zoo prachtig inzette als men 't maar van een lente- of zomerdag kan begeeren. We twyfelen er niet aan of die wel dadige regen zal, vooral nu er warme zonneschijn op is gevolgd, alles spoedig op veld en akker in orde brengen. ATJEH. Het »N. v. d. D." ontving Dinsdag bet volgende telegram »Twee colonnes rokten heden tegen Lamkrah (zuidelyk van de stelling) op. De eene onder luitenant-kolonel J. 6. van Heutz marcheerde over Atjeh, de tweede onder loitenant-kolonel E. W. Bischoff van Heemskerck over Biloel". Een telegram van de »Tel." luidt: Lamkrah genomen; 11 gewond." By bet departement tan koloniën is van den Gouverneur-Generaal ontvangen bet volgende telegram betreffende de krijgs verrichtingen op Atjeh, gedagteekend van Woensdag: Gisteren via Biloel naar Lamkrah. In de streek Zuidelyk van de IX Moekime waren enkele vyanden. De tegenstand in het Lamkrahsche algemeen niet belangrijk. De troepen overnachten te Glieng. Een officier licht gewond; verliezen niet belang rijk, doch nog niet juist bekend." Het zNieuws" ontving hieromtrent het volgende telegram »De colonne onder overste Van Houtz bestormde den noordelijken kampongrand van Lambrak. >Elf der onzen werden gewond waar onder licht de 2e-loit. der inf. EL N. Boer- rigter van bet 9e bataljon. Krause, de hoofdpersoon in de be kende zaak der valsche bankbiljetten, die in 1894 veroordeeld werd tot 7 jaren ge vangenisstraf, is in de cellulaire gevangenis te Amsterdam overleden. Mazelen te Amsterdam! Sedert een week of vier heerscht te Am sterdam eene mazelen-epidemie, die den ambtenaren van den Gemeentelijken Ge- zondsheidsdienst banden vol werk geeft in verband met de wet op de besmettelijke ziekten. Gemiddeld worden dagelyks 60 besmette buizen opgegeven. Door elkander kan men rekenen, dat er zyn 1500 h 1800 besmet verklaarde hui zen en kan men aannemen, dat naar schat ting 7200 gezinnen last hebben van het bekende briefje, dat aan de deur is geplakt. In Mei jL stierven 27 personen aan ma zelen, wat voor den dienst een hoog cyfer is. De oudste dier overledenen was zes jaar; de ziekte openbaart zich hoofdzakelijk by kinderen. Van elke 247 jongelui, die als lui tenant der infanterie met bigde verwach tingen de toekomst tegemoet gaan, brengt 1 't tot generaal; en van elke 110 wordt er 1 kolonel. Bjj de cavalerie is 't wat beterdaar heeft men ten minste ,/4l kans op den kolonels rang en 1 op de 122 kansen voor de ge- neraalssterren. Bjj de artillerie wordt 1 van de 150 luitenants generaal en 1 van de 56 kolonel; en bjj de genie resp. 1 van de 101 en 1 van de 52, Moord. Het O. M. bij de arr.- rechtbank te Zutphen eischte Woensdag tegen den blee- kerskneebt J. v. d. H. uit Apeldoorn, die den lOen Mei ji. het meisje E. van Buse laar door een geweerschot doodde, 10 jaren gevangenisstraf; Volksbanken. Op het onbetwistbaar nut van de sliohting van instellingen onder dezen naam is reeds herhaaldelijk de aandacht van bet publiek ge vestigd, en ook in deze gemeente zyn vroeger en later meermalen stemmen opgegaan, die de wenschelykheid van de oprichting eener Hulp of Volksbank aantoonden. Dezer dagen werd in eene vergadering, te Rotterdam gehouden, dit onderwerp behandeld, en wel op eene wyze, die ons aanspoort, om het aangevoerde hier mede te deelen. Wellicht dragen de opmer kingen en wenken van den spreker er toe bjj, dat ook hier eenmaal in dien geeet de hand aan 't werk wordt geslagen. De stelling dat de middelklasse achteruit gaat en geen middelen heeft om zich op te heffen, plaatst hy voorop. Het crediet heeft zich alleen tot de grooten gewend en de kleinen genegeerd. De kleinere winkelier moet in het groot en contant zyne inkoopen doen om do concurrentie to kunnen volhouden. Het gevolg daarvan ia, dat hjj achteruitgaat zyn leven is een aanhoudende strjjd, die met ondergang eindigt. Spreker geeft voorbeelden van by particu- winst werd getfischt. Ben font is het, dat zoo genaamde volksbanken van philanthropie af hankelijk zyn. Deze beide dingen moeten niet blijven voortbestaan. Men moet de menschon opwekken de zed olijke kracht in zichzelf le zoeken. Weinig bemid delde menschen, die zich vereenigen, kunnen zich middelen verschaffen om in de behoefte aan crediet te voorzien. De leden verschaffen aandeelen tot het grondkapitaalaandeden van f 50 f 75, die niet dadelijk volgestort behoeven te worden. Na weinige jaren is het bedrjjffonda gevormd, dat der vereeniging een zekere soliditeit vorcekert. By uittreding van een lid zal men hem zyn aandeel moeten terugbetalen, en oui het kapitaal niet aan schommelingen onderhorig te doen zyn, vestige men een reserve uit de winsten der eerste jaren sn uit eotróegelden der nieuw- bykomende leden. Daarnaast moet een spaar kas worden opgericht, die voorziet in de cre- dietbehoeflen dor inbrengers. De vereeniging beperkt hare werkzaam heden natnurlyk tot hare leden en alleen aan die, welke geacht kunnen worden in staat (e wezen het terug te betalen. Dit is te bepalen uit zyne geregelde on betrekkelijk ruime be taling zyner contributiën. Hg zal zyn crediet- voorschot in termijnen moeten terugbetalen. By wyze van voorzorgsmaatregel zal de aanvrager moeten mededeelen, waarvoor hg zyn crediet eischt en op welke gronden zjjn hoop op slagen beruBt. Wijkcommissies sullen syn crodietwaardigheid onderzoeken. Als laatste reserve zal bovondien een borg worden geëischt. Voor vortronwbare leden zal dit niet noodig zyn in voorschotten van f 25 boven het gestorte aandeel. De rente zal iets hooger moeten zyn dan de hoerschende standaard, welk meerdere hy later in sijn winstdividend terugontvangt, en deze rente zal vooruitbetaald moeten worden als bydrage tot bet reaervekapitaal. Het bestuur behoort ongesalarieerd te wezen en gekozen zyn uit de leden. De kassier is gesalarieerd, moet lid zyn en zal een borgtocht te stellen hebben. Elders bestaan dozo vereenigiogen, doch In Nederland nog altijd niet. Het coöperatief credietwcxeu is er slecht ontwikkold. Er zijn ten hoogste 18 vereenigiogen van dezen aard. Een vereeniging te Goee maakte goede zaken. Te Botterdam bestaat sedert een jaar een dergelijke oor po ratio in werking, maar trots al den jjvor van bet bestuur zyn do zaken dier voreeniging zeer klein on is zjj byna totaal onbekend. Krachtig initiatief is noodig om vooralsnog te Rotterdam een vereenigiog als de besprokene op te richten. Dit zal van groot sociaal belang blyken. 'Spreker vond toejuiching en oen woord van dank van den voorzitter. De laatste deelde de zaak zal ter hand Aan boord van het Fransche pantser- schip >Jaureguiberry" is een stoomketel ontploft. Negen personen zyn gewond.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1896 | | pagina 1