Bijvoegsel van ,,'t Vliegend Blaadje", Gemeenteraad van Helder. I i van Woensflag IO November 1897. Zitting van Vrijdag 5 November 1897. Voorzitter do lieer VAN STEIJN, Burgemeester. Tegenwoordig by den aanvang 15 en later door (le komst van de heeren Stammes en De Wit 17 leden; afwezig de heer Van Twisk 1 vacature. By de heropening der zitting vestigt de Voorzitter de opmerkzaamheid er op, dat behalve do inkomsten nog een 50-tal artikelen van de uitgaven zijn te behandelen, mitsdien verzoekt hy den leden zich bij de debatten te bekorten en geen onderworpen aan te halen, die met do begrooting in geen verband staan. Alsnu gaat men over tot do verdere behandeling der begrooting. Volgnummer 90 Kosten van den JJrundraad) f50. In een der sectie's was er op gewezen, dat met het oog op de financien der gemeente de uitgetrokken sera voor een fees- tclyke vergadering (zooals in de memorie van toelichting wordt gezegd) te hoog is. De heer Staalman stelt duaroia voor den post met f40 te verminderen. Hij meent, dat f10 voldoende is om de kosten van 1 vergadering van 16 per- Bonen te bestrijden. De lieer Frowein wil deze som wel toestaan, maar ze (evenals vroeger; uit den post, vermeld onder volgnummer 88, verantwoorden, omdat deze onver anderd is vastgesteld. Daarom stelt hij voor post 90 te schrappen. Dit voorstel wordt inet 9 tegen 6 stemmen ver worpen. Het voorstel van den lieer Staalman om genoemden post op flü te brengen, wordt eveneens verworpen met 10 legen 5 stemmen, zoodat hij behouden blijft. (De heer Stammes komt ter vergadering). Volgnummer 91 Kleeding en uitrusting van de politieagenten) f 1300. Onder dezen post kwam voor de aanschaffing van een rywiel voor f 100, ten behoeve van den inspecteur. By het sectic-onderzoek werd hierop aanmerking gemaakt en betwijfelde men de noodzakelijkheid. De heer Korver stelt daarom voor dezen post met f100 te verminderen. Do heer Croockewic acht de uauschuffing van een rywiel 'nood zakelijk, opdat de inspecteur zich spoedig kan verplaatsen. De beer Staalmau vindt het voor onze gemeente, waar op vele zaken bezuinigd moet worden, een artikel van weelde. Met 10 tegen 6 stommen wordt het voorstel van den lieer Korver aangenomen en dus besloten geen rywiel aan te schaffen. Volgnummer 92 Onderhoud der politiewachthuizen) f675' In «le sectie s was gewezen op hut hoogere bedrag dan vorige jaren en wilde men dezen pust verminderen. B. W. verklaarden evenwel de onkosten met goen lager bedrag te kunnen beslryden. De beer Frowein vindt sommige onder deden zeer ruim geraamd eu meent waar men in 1896 f 250 minder uitgaf men gerust dezeu post met f 175 kan verlagen door hein tot het bedrag van 't vorige jaar terug te brengen en doet zoodanig voorstel, hetwelk door don heer Korver gesteund wordt. Met 10 tegen 6 stemmen wordt het voorstel aangenomen en dus den post op f 500 terug gebracht. Volgnummer 94 Kosten van verlichting) f8300. In de sectie's was er op gewezen, dat in de Rozen- en Wilhelmitia- straat geen enkele lantaarn is geplaatst en deze straten bij avond in volslagen duisternis zijn, terwyl de verlichting van de Bas- en Goversstraat veel to wenschen overlaat. B. en W. erkennen de noodzakelijkheid der plaatsing van meerdere lantaarns, docli om de vele kosten hebben zy geen meerdere gelden daarvoor uitgetrokken. Twee lantaarns zullen ver plaatst worden. De heer Korver vraagt, welke 2 dit zyn en of de Rozenstraat dan in dat voorrecht zal declen. De Voorzitter zegt, dat zulks nog niet bepaald is, maar daar geplaatst zullen worden, waar zy het meest noodig zyn. De heer Stammes brengt iu het midden, dat do Kozcnsiraat het eigendom van particulieren is en dut men zonder toestem ming der eigenaren geen lantaarns daar mag zetten. De heer Staalman wyst er op, dat ook dc bewoners dier straat belasting betalen en stelt voor f 150.meer uit te trekken dan voorgesteld wordt met het speciale doel om de Wilhelminastraat en Rozenstraat elk van 1 lantaarn te voor zien. De heer Korver merkt op, dat zooveel niet noodig is, daar elke lantaarn tegen f22,32 berekend wordt, waarop de heer Staalman zyn voorstel wijzigt en f75.voorstelt. De heer Frowein meent, dat na de verklaring van den Voorzitter de voorgestelde verhooging niet noodig is, omdat genoemde straten wel in de eerste plaats in aanmerking zul len komen. Het voorstel wordt daarop met 11 tegen 5 i verworpen. Volgnummer 95 Kosten der Schutterij) f 1820. In de sectievergadering hadden sommige posten der re kening van de Schutterij, wegens de hooge sommen de aan dacht getrokken, zooals: vergaderingskosten (f40), vervol- gingskosten (f75), bureau onkosten (f225) en onvoorziene uitgaven (f 200), die niet voldoende gespecificeerd waren. De heer Croockewit meent, dat men hier wel f100 op be zuinigen kan door don post onvoorziene uitgaven met die som to verminderen, vooral ook met het oog op den hoogen post bureaukosten. Hy doet daarom zoodanig voorstel. Na een opmerking van den Voorzitter, dat men niet dien post kan verminderen, maar wel de bijdrage uit do ge meentekas, veranderd de heer Croockewit in dien geest zijn voorstel, dat met 13 tegen 3 stemmen aangenomen wordt. Alzoo is de toelage op f1720.vastgesteld. By volgnummer 100 Jaarwedde van Keurmeesters van l/rood, vleesch en inschf 45, herinnert de heer Korver aan de verordening, waarin bepaald wordt, dat een keurmeester op een salaris van f500 aangesteld moet worden, maar dat dit besluit nooit is uitgevoerd, mitsdien doet hij het voor stel hiervoor f500 uit te trekken. De heer Bitter merkt aan, dat men voor f 500 zoodanig persoon niet zal kunnen krijgen, want liet moet een scheikundige zyn, die levens geheel on afhankelijk is. Wel acht hy liet wenschelyk zoo iemand aan te stellen, maar hy is huivering om f1000 f1500 voor dit doel op dc begmoling te brengen. Ook de heer Fro wein spreekt in gelijken geest, waarop de heer Korver zyn voorstel intrekt. Volgnummer 102. Jaarwedden der onderwijzers). Hierbij brengt de heer Kramer in het midden, dat hy de verkwis ting betreurt voor de overdadige sommen, die aan onder- wyzerssalarissen worden besteed, want er zijn in deze ge meente 7 onderwijzers meer dan de wet vcreischt. De Voorzitter antwoordt, dat de lokaliteit der scholen hiervan de oorzaak is. De heer Frowein merkt op, dat do onder wijswet niet voorschrijft hoeveel onderwijzers aanwezig moeten zijn, maar wel hoeveel dit minstens moeten bedragen en nu wil men hier in de gemeente wel iets meer dan het minste. De lieer Kramer repliceert, dat de gemeente voor dat overcompleet jaarlijks f 3000 betaalt en hy dus in over weging geeft bij vacatures hierop te letten. De heer Vos betoogt, dal men onmogelyk minder onderwijzers kan aan stellen, omdat de lokalen dor scholen het tegenwoordige getal vereischen. Vervolgens vraagt hy den Voorzitter, of er al een oproeping van onderwyzers voor de nieuwe school is gedaan, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord, omdat het benoemde hoofd bij het opmaken der voordracht daartoe moet medewerken. Bij dit punt komen ook de adressen van de afd- Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende een betere regeling «Ier onderwijzersjaarwedden en het adres van de heeren tforving en Katoen, om ver hooging hunner vergoeding voor het geven van ouderwijs in de Franscho taal in behandeling. Op voorstel van B. en W. wordt op de beide rekwesten afwijzond beschikt. Het eerste besluit wordt genomen met 15, het tweede met algeraeene stemmen. Volgnummer 105. Kosten van instandhouden van school lokalen en onderwijzerswoningen) f 2459. Het bad in de sectie's de opmerkzaamheid getrokken, dat nu reeds voor de nieuwe school i'221.07 voor onderhoud was uitgetrokken, daarom gaf men in overweging dezen post met dit bedrag te ver minderen, men begreep niet dat er nu reeds iets tc onder honden was. De heer Frowein spreekt ook van hooge raming, en wyst er op, dat het vorige jaar f 1770 was go- raurnd en nu f 21.0, zeer gevocgelyk kan deze post met 1*100, dat is f 12l/j voor elke school verminderd worden, dan heeft men nog bijna f 600 meer dan het vorige juar. De heer Staalman noemt dc som van f775.90 voor school 7 aan onderhoudskosten bedenkelijk hoog. De heer Crooc kewit verwondert zich ook over deze hooge raming, vooral over die voor de nieuwe school kan hij zich geen denkbeeld \*ormen. Hut voorstel vau den lieer Frowein om dezen post met f 100 te verminderen, wordt met 12 tegen 6 stem men aangenomen. Volgnummer 107 (Koslen van het aanschaffen van school boekenleermiddelen enz8050. De heer Kramer stelt voor, deze post met f 500 te verminderen. De leermiddelen worden tegen 1.per kind berekend, dit vindt hy te hoog. Op de bijzondere scholen wordt 75 h 80 ets. per leerling besleed en dit is voldoende. De heer Vos brengt in herinnering, dat vroeger f 1000 meer betaald werd, toen men alles per massa aaubesteedde, maar de leveranciers

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 5