leverden toen, dc heer Staalman weet dit ook wel, doosjes pennen in plaats van ract 141 met 100 stuks, en schrijf boeken, waarin eonigo bladen te kort waren. De tegen woordige levering voldoet veel beter, maar wil men den goeden gang van zaken niet belemmeren, dan is J I. noodig. De heer Staalman zegt, dat hij gelukkig zich kan verdedigen tegen de bedekte en hatelijke beschuldiging van den lieer Vos. Het is waar, dat door den toenmalige» leve rancier doosjes pennen van 100 zyn geleverd, maar dit kwam, omdat de fabrikant, die dc G'allewaert's pennen ver vaardigde, nooit anders dan doosjes van 100 alleverde Maar nimmer is de leverancier door B. en W. daarover aange sproken. Hij spreekt daarom een woord vun verontwaar diging over de lage wijze, waarop dc goede trouw aange vallen wordt. Vervolgens zegt hij, dut het onwaar is, als zoude vroeger den prys der leermiddelen hooger zyn ge weest; bij aanbesteding bedroeg deze 1900 ii ƒ2200. Spr. dankt vervolgeus voor de gelegenheid, die bij gehad heeft den lieer Vos te beantwoorden. Mon applaudisecrt i op de tribune. De Voorzitter dreigt met ontruiming, als men weder tcekenen van goed- of af keuring geoft. Dc hoer Frowein bestrydt liet voorstel Kramer, want voor een goed ingerichte school is 1.per leerling noodzakelyk. Do heer Kramer verdedigt nogmaals zijn voorstel en be grijpt zeer goed, dat liberalen er niets van weten willen, want dc openbare school is hun heilig huisje. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 12 tegen 4 stom men. De lieeren Kramer, v. Ede, Staalman en lvorver stemden er voor. Volgnummer 108 (Kosten van verlichtingverwarming en schoonhouden der schoollokalen) 2550. De hoer Frowein merkt op, dat deze post f 350 hooger is dan bij do vorige bcgrooting en stelt voor hem f 100 lager te stellen. De Voorzitter zegt, «lat B. en W. de verantwoording niet op zich nomen, wanneer mon alles zoo gaal besnoeien. Het voorstel wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen, zoodat de post onveranderd wordt vastgesteld. (Inmiddels is de heer de Wit in de vergadering gekomen). Bij volgnummer 109 Kosten vun plaatselijk schooltoezicht 50, stelt dc boer Staalman voor, deze mot 40 to ver minderen. Na eenige verklaringen van den Voorz. en den heer Vos, trekt hy bet voorstel in. Volgnummer 113, (Jaarwedde vun den muziekmeester), f 200. De heer Staalman vindt dezen post ongemotiveerd, de mu ziekmeester dntvangt jaarlijks 1 200 waar hy niets voor doet, en stelt daarom voor deze van do begrooting af te voeren. Dc heer Over de Linden zou dit zeer onbillijk vinden, «Ie muziekmeester schoot nooit te kort in zijn betrekking en op zijn zedelijk leven valt niets aan te merken. Do heer Frowein begrijpt niet goed, dat hy niet te kort schoot, want hij heeft niets te doen. Hij ziet het nut van dezen post niet in en meent, dat een degelijk muziekmeester, als hy hier ontslagen wordt, zijn brood wel zal vinden. Na nóg eenige discussie wordt bet voorstel met 10 tegen 7 stommen verworpen. Volgnummer 115, (Subsidie aan de Industrieschool), f 1900. Bij dezen post worden de adressen yau liet Werkliedenver bond Patrimonium en van den Koomsch-Katholieken Volks bond behandeld. B. en W. brengen preadvies uit, zij bctui- geu hun sympatbio voor de werkzaamheden dezer vereeni- gingon, omdat zy lot heil der gemeente werkzaam zijn, maat niet liet oog op den financieelen toestand advisoeren zy tot afwijzende beschikking. De heeron lvorver en Staalman be strijden dit advies en beiden betoogen liet groote be lang van zoodanige inrichtingen, die medewerken om de positie van den werkman te verbeteren. De laatste betoogt, dat tot instandhouding dier inrichtingen geldelijken steun noodig is en doet daarom het voorstel aan Patrimonium f 150 en aan den Koomsch-Katli. Volksbond f 100 subsidie te ver- leencn. De lieer Korver voegt daarbij, als zij een leerplan en do regeling van de leervakken overleggen ten genoege van B. en W. De lieer Frowoiu bestrydt het voorstel, vooral met bet oog op de tot staiidlcoming der Hoogere Burgerschool en ook van liet geven van onderwijs door onbevoegden. Tot stemming overgaande wordt het voorstel van B. on W. om afwijzend op de adressen te beschikken mot 11 tegen 6 stemmen verworpen en het voorstel van «len heer .Staalman om aan beide vereenigingen subsidie's toe te kennen, aan genomen met 11 tegen 6 stommen. Tegen stemden de heereu Sevenhuysen, Frowein, Van Neck, Vos, Over do Linden on Bitter. Volgnummer 116, (Kosten der Teekenschool), f 190. In een der scotie's vond mon liet ongemotiveerd, dat dezen post met f 185 was verhoogd en wilde men dio tot het vorig bedrag terugbrengen. De lieer Korver begrypt niet de groote uit gaven voor een school, die geen gemeenteschool is. De onderwijzer heeft alle voordoelen daaraan verbonden en geen enkele verplichting. Dc lieer Vos merkt op, dat 6 leerlingen daar kosteloos school gaan. Op voorstel van den lieer Kor ver wordt deze post met 9 tegen 8 stemmen met f 90 ver minderd en gebracht op f 400. Volgnummer 120 (Belooning van dokters, vroedvrouwen, enz). Dit artikel gaf bij het afdeelingsonderzock aanleiding tot ccnigo bemerkingen. Men meende, dat deze post later wel verminderd kon worden, want «1e jaarwedden der vroed vrouwen achtte men voor de dienslen, die zij bewezen, te ruim betaald. In het afgeloopen jaar hadden zij 3 verlos singen verricht, zoodat dit per accouchement f 18 bedroeg. Met liet oog op de bestaande vacature wilde de heer Staalman geen derde vroedvrouw meer aanstellen en den post daarom met f 200 verminderen. De Voorzitter maakt den voorsteller opmerkzuam, dat dit volgens de verordening niet kan, want deze spreekt van 3 vroedvrouwen. De beer Bitter betoogt insgelyks, dat men niet willekeurig zoodanigen maatregel mag nemenook is de gemeente te uitgebreid voor 2 vroed vrouwen, zoodat het dikwijls zou voorkomen, dat do hulp van gonocsheeren ingeroepen moest worden, waardoor do gemeente nog meer zou moeten betalen. Dc Voorzitter doet een bemiddelingsvoorstel, om een derde vroedvrouw op een salaris van f 100 aan tc stellen, dat met algemeene stemmen aangenomen wordt en dientengevolge deze post dus met f 100 verminderd wordt. By volgnummer 121 (Geneesmiddelen voor behoeftigen) f1300. Hierby wordt de aandacht van B. W. gevestigd, op de omstandigheid, dat het gratis verstrekken van geneesmiddelen te veel voorkomt. B. en W beloven hierop te zullen letten. Volgnu m raer 125 (Subsidie aan het Burgelijk Armbestuur) f 1500. In do le en 3e sectie gaf men zijn af keuring te kennen over de hooge kosten, die jaarlijks het Armbestuur verslond. Men schreef dit toe aan liet niet nakomen van hetgeen de Wetgever voorschrijft. Men trad op als sub-diaconiën. Zulk een toestand is in strijd met de wet en een grove onbillijk heid tegenover de diaconiën, die hunne verplichtingen nako men. De vele bureaukosten trokken de aandacht en men keurde het af, dat de leden van 't Armbestuur zich te goed doen aan koffie enz. en dat de driemaandclyksche vergade ringen een feestelijk karakter dragen. Nadat de rap porteur dit voorgelezen heeft, neemt de Voorzitter het woord en zegt, dat B. W. in geenen deele het met het rapport eens zyn en liy spreekt in het publiek deze lage beschuldi gingen tegen. Die insinuaties bohooren in liet vuile schend blad thuis. De leden van het Armbestuur staan verre boven dergelyke insinuaties, die in bet hoofd van een fatsoenlijk mcnscli niet voorkomen. De heer Staalman antwoordt Ik gun U gaarne op het eiude dit succes, maar het is niet oorbaar persoonlyk te zijn. Het past U niet op zidk een infame, beleedïgendc wijze tegen oen lid op te treden, maar gij mist den moed dit tegen mij persoonlijk te doen. Zie, zulk een handelwijze is beneden de waardigheid van den Voorzitter van don Raad. Vervolgens ging 6preker over tot een beschouwing over de rekening van 't Armbestuur en vroeg waar blijft de f238 Dat vuur, licht, drukwerk en bureaukosten niet afzonderlyk zijn aangewezen, dat is apocrief. De kosten van 't Arm bestuur bedragen f 15000 en het is een erkend feit, dat alleen de hervormdtn en katholieken daarvan genieten, omdat de diaconiën de belang n vcrwaarloozen, en op nonchalante wijze gaat het bestuur met do gelden der gemeento om door art. 21 der armenwet niet na te loven. De heer Korver het woord verkrygende, zegt ook verbaasd to zijn goweeBt, dat de kosten thans 1' 15000 zijn. Nu tien jaar golenen be droegen zij f 8900. De bevolking is niet naar evenredigheid gestegen, want in '88 was die 21000 en nu 25000. Spr. heeft dc zaak nauwkeurig nagegaan en sloeg zijn handen ineen over de armoede, die hij aautrof. Volgens art. 21 der armenwet moe'en de kerkbesturen onderstand verleenen, maar wanneer deze nalatig zijn, kan men de ongelukkigcn toch niet aan hun lot overlaten Hij heeft de boeken nagezien en bevonden, dat liet armbestuur hulp verleend aan 148 we duwen, 36 invaliilen, 4 verlaten kinderen, terwijl het zelf 9 verpleegden heeft in een huis, dat het aangekocht heeft. Vervolgens verleent het hulp aan instellingen van liefdadig heid voor 28 verpleegden, terwijl 22 ongelukkigen, idioten, weezen, blinden enz., elders ter verzorging zijn geplaatst. Dat de leden zich aan koffie en brood te goed doen, is on waar, want de conciërge verklaart in geen 6 jaar iets der gelijks geleverd te hebben. De boekhouding laat ook niets te wenschen over en verschilt aaumerkclyk met die van vroeger. Nadat nog «le hoer Staalman geantwoordt heeft, wordt de vergadering geschorst tot Maandag a.s. 7 uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1897 | | pagina 6