KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Ifoor Helder, Texel en Wlerlngenm No. 2621. Woensdag 30 Maart 1898. 26»to Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn*. 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn'. 81. ATDonnoment p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.!21/s. id.voor het Buitenland 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOÜT Co., te Helder. Bureau» i Spoorstraat en Zuidstraat. Advortentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bnreaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten d"e gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad,. Ie kwartaal 1898, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegal van 2'/a Ct. beplakt te worden. Vil het Buitenland. Berichten uit het Oosten verzekeren, dat de Turken zich gereed maken, om de Griek- sche provincie Thessalië te ontruimen. Uit Athene wordt gemeld, dat Edhem-pacha, de bevelhebber van het bezettingsleger in het ge noemde gewest, aan de bevelhebbers der ver schillende korpsen heeft gelast, zich gereed te maken, ten einde in den loop van April Thes- salië te verlaten. Wenschelijk zou het zeker zyn, zoowel voor het door den oorlog en door de bezetting zwaar geteisterde gewest, dat aan de verzekering, vervat in 't boven staand bericht, zoo spoedig mogelijk gevolg werd gegeven, doch de Turksche regeering draalt steeds, als het op handelen aankomt. Zoo gaat het ook met de vestiging van een zelfstandig bestuur op Kreta en met de be noeming van een gouverneur, 't Is uitstel en nog eens uitstel dat is de gewone tactiek van Turkye. Uit Athene wordt evenwel als zeker gemeld, dat Prins George in den loop van April naar St. Petersburg vertrekken en 1 Juni e. k. zyn post als Gouverneur van Kreta aanvaarden zal. In een der nieuwsbladen komt een artikel voor, dat door zyn inhoud in groote mate de aandacht trekt van allen, die belangstel- lea in de zoozeer gewenschte oplossing der arbeidsquaestie. Br wordt daarin door een Engolschraan een nieuw stelsel medege deeld, dat hy niet alleen theoretisch, maar ook practisch ontwikkelt. Gelyk hij verzekert, wordt dat stelsel reeds eenige jaren achtereen toegepast in de staalfabrieken in Penasylvanië en, volgens zijne verzekering, met zéé voor- treffelyken uitslag, dat arbeiders noch werk gevers er aan denken, het op te geven. Het komt hierop neêr, dat de werkman wordt aan gespoord, zyne krachten zooveel mogelyk in te' spannen, doordien hij rechtstreeks voor deel trekt van eene grootere productie, 't Is dus vierkant het omgekeerde van wat de so cialisten in Engeland nu pogen te verkrygén beperking van den arbeid, opdat een ander ook werk zal hebben. Een van de noodzake lijke voorbereidende maatregelen voor een dergelyk toonstelsel is het vaststellen der looncn voor verschillende onderdeelen van het stuk werk. Er wordt een zorgvuldige studie gemaakt van den tijd, die vereischt wordt voor elke ondergeschikte werkzaamheid van het bedryf. Bijv. een schroef wordt gemaakt ia een kwartier, een moer in tien minuten, enz. Deze ondergeschikte werkzaamheden worden in klassen geordend. Wanneer een stuk gemaakt moet worden, verdeelt men het werk in zjja verschillende elementaire deelen zoekt op, hoeveel tijd voor elk daarvan noodig is en berekent op die wijze de voordeelen, die den werkman ook voor dat deel van den arboid toekomen. De gewichtige gedeelten van dc werkzaamheden in de fabriek zijn minder moeilijk te schatten, en de uitkomst is cene ruimere productie, waarvan de voor deelen ten deele ook aan de werklieden toe komen en ook werkeljjk uitgekeerd worden, in verhouding tot liet aandeel, dat zij, blijkens de door hen afgeleverde producten, aan den arbeid hebben genomen. -Of nu dit stelsel, dat in do fabrieken in Pensylvanië uitmun tend voldoet, ook elders goede resultaten zou opleveren, dit zou eerst dkn kunnen bljjken, wanneer er in verschillende bedrijven ernstig de proef meê genomen werd. Uit Washington, de residentie van de Pre sident der N. A. Unie, wordt beslist verze kerd, dat de regeering aldaar voornemens is, om aan Spanje mede te deelen, dat de toe stand op Cuba onhoudbaar is, en dat de vij andelijkheden spoedig ton einde gebracht moe ten worden. Den 20sten Mei a. s., zal het 400 jaar ge leden zijn, dat de Portugees Vasco di Gama het anker liet vallen voor Calicut. H ij had den weg ter zee naarlndië ge vonden. Zooals bekend is, zal dat eeuw feest in Portugal plechtig gevierd worden, en zullen van verschillende natiën Nederland waarschijnlijk niet uitgezonderd zich daar op dien dag eenige oorlogschepen vereenigen. Nu heeft de Royal Geographical Society in Engeland besloten, eveneens dien gedenkdag te vierenwant, zegt zy, het is Engeland en niet Portugal geweest, dat van den moed en dea ondernemingsgeest van den grooten Portugeeschen zeeman heeft geprofiteerd, en Engeland behoord dankbaarheid te betoonen aan den vreemdeling, die nieuwe werelddee- len voor het Britsche nageslacht ontdekt heeft. Over het gevangeniswezen in Engeland schrijft een der nieuwsbladen uit dat land, en hy plaatst ter waarschuwing daarboven .Leest dit niet, Indien gij vandaag opgeruimd wenscht te blijven I" De schrijver deelt daarin mede, dat elke gevangene nog met drie by- straflen gestraft wordt, n. 1. met honger, sla peloosheid en ziekte. Het voedsel is altyd on voldoende en meestal weerzinwekkend slecht. Ziekten van de verteringsorganen zijn een noodzakelijk en geregeld gevolg daarvan. De gevangenen mogen slechts vier keer per jaar familieleden en vrienden spreken, telkens ge durende hoogstens 20 minuten. De bezoekers treden dan in een hok, 't welk met tralies is afgesloten. In een anderhalven meter daarvan verwijderd hok bevindt zich de gevangene, terwijl in de tusschenruimte twee opzichters plaats nomen, zoodat nog heel wat meer voor zorgen genomen worden dan in een dieren tuin, om de menschen tegen een aanval van wilde dieren te beschermen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Maart 1898. Ds. Hijlkema, alhier, heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te bedankt. Zaterdagavond had in de nieuwe zaal van Tivoli de tentoonstelling der teekeningen van- en de prysuitdeeling aan de leerlingen der Industrieschool plaats. De teekeningen, langs de wanden tentoon gesteld, leverden 't bewys dat de leerlingen in den laatstgehouden wintercursus, zich - met ijver en vljjt, onder goede leiding hadden toegelegd zoowel op 't ljjn- als 't hand- teekenen. Nadat de president der commissie, de heer C. J. Verhey, 't woord had gegeven aan 't bestuurslid, den heer B. L. Vries, hield deze een toespraak tot de leerlingen. Spreker wees op 't snel verloop van den tyd, daar de cursus alweer ten einde was, en hoe noodzakelijk 't moet geacht worden dien nuttig te besteden. In dezen tijd, den tyd van stoom en electriciteit is de spreuk .Kennis is macht" van groote beteekenis. Spreker betreurde 't, dat by 't examen tot toelating, zooveel knapen wegens onvoldoende kennis moesten worden afgewezen en maakte de opmerking, dat jongelieden na 't verlaten der school niet moesten denken dat de leertijd voorby wnB 5 integendeel moesten ze begrijpen dat die leertijd nu eerst recht aanving. Als voorbeeld werd een drietal marinematrozen gesteld, die den cursus hebben bijgewoond. Een aansporing volgde om na 't vierde- ook aan een vijfde en zesde studiejaar deel te nemen. Onder gepaste toespraak werden de bekro ningen uitgereikt en daarna de lyst der loffe lijk vermelden voorgelezen. Prijzen en getuigschriften. Vierde jaar. H. G. Volmuller, le prijs en getuigschrift. J. Oort, 2e A. J. Meesters, Se t J. de Waard, 4e t P. J. Klopper, 5e A. D. Buys, 6e J. J. Snel, getuigschrift. O. R. Bouma, Loffelijke vermeldingen. Derde jaar. Nat.-, Schei- en Wertuigk.N. P. Krul, J. Ran Wz., E. R. Peeters, A. M. M. Bels, J. Boom, E. C. Rippens. WiskundeW. H. Bron, J. G. v. Dam, J. Boom, E. R. Peetors, A. M. M. Bels, T. J. P. Aanstoots, W. Slijboom, 'K. Been. Lynteekenen N. P.-Krul, K. Been, T. Wilner, E. R. Peeters, A. M. M. Bels, J. Ran Sz., J. Boom, E. C. Rippens. Handteekenen N. P. Krul, E. R. Peeters, A. M. M. Bels. Letterkundige vakken L. M. Roland, J. Boom, J. Ran Sz., J. Morsink, H. Peeters, A. M. M. Bels, C. Klaassen, K. Been. Tweede jaar. WiskundeA. Bethlehem, P. W. Groet, J. v. Bendegom, J. J. Feyen, J. C. Schende- laar, H. van Heijst, J. C. N. de Graaff. LynteekenenJ. C. Schendelaar, J. J. Feijen, F. J. Meerens, A. Bethlehem, N. Bruin, C. Kaas. HandteekenenS. N. Bakker, A. H. Rykers, A. Bethlehem, J. C. Schendelaar, A. Sterk, W. B. J. Garstenveld, H. Lak. Letterk. vakkenA. Bethlehem, J. C. Schendelaar, A. H. Rykers, P. W. Groot, C. Kaas, A. Felkers, J. v. Bendegom, J. C. N. de Graaff, A. Sterk, S. N. Bakker, G. Krul. Eerste jaar. RekenenS. Trap, M. Boon, J. D. Bi schoff, A. P. J. Weerenbeek, L. J. Jansen, C. Molenaar, M. C. Ran, R. C. Zwaan, G. Hieter, C. Pronk, J. E. Wallard, A. Bels, W. Jonker, J. G. J. Polling. LynteekenenA. P. J. Weerenbeek, A. Bels, S. Trap, W. Jonker, J. D. Bischoff, S. M. Boom, J. Smits, L. J. Jansen, M. Boon, A. A. Klik, A. Raam, P. Geervliet, G. Egner, L. Dekkers, R. Zwaan, G. Hieter, J. G. v. Dam, W. Sljjboom, W. H. Bron. Handteekenen J. E. Wallard, A. A. Klik, G. Egner, A. P. J. Weerenbeek, J. G. J. Polling, A. Raam, L. J. Jansen, S. Trap, A. Bels. Letterk. vakkenA. P. J. Weerenbeek, J. E. Wallard, A. Raam, P. Geervliet, G. Hieter, A. Bels, J. G. J. Polling, S. Trap* C. Pronk, S. Boom, W. Jonker, J. Smits, J. D. Bischoff, R. C. Zwaan, L. J. Jansen. Vyfdejaar. J. C. v. d. Plas, H. Kerkhoff, C. J. van Bendegom. Na een dankbetuiging voor de getoonde belangstelling aan de vertegenwoordigers van 't Gemeentebestuur, 't Nutsbestuur en de commissie voor middelbaar onderwijs, werd besloten met een waardeererid woord aan den vertrekkenden leeraar Wolda en de beide leeraren N. J. Leijer en J. Damman, die weldra hunne betrekking zullen nederleggen. Het in het verlengde gedeelte der Buitenhaven alhier gezonken liggende Noor- sche schip »Mentone" is Vrijdag ten over staan van notaris Stammes in Hotel >de Toelast" alhier publiek verkocht. Kooper werd de heer P. van Es Sr., alhier, voor f 1425.De inventaris van het schip bracht f 605.75 op, zoodat de geheele opbrengst f2030.75 is. Lachend had de lente hare intrede gedaan en men verheugde zich alreeds in 't uitzicht op 't schoone jaargetijde, toen de winter onverwacht terugkeerde en met ijselijk geweld zijn bulderende stem uit 't N.O. verhief, niet voor een oogenblik, maar bijna vier dagen achtereen, 't Was den ge- heelen winter nog zoo koud niet geweest en de wind blies met een geweld, dat veel dingen, die niet stevig vastzaten, naar be neden kwamen. Boomtakken lagen in menigte op den weg en zelfs zag men hier en daar afge waaide dakpannen. Van alle kanten kwa men berichten, dat telegraafpalen waren omgewaaid en nu en dan kwam een spoor trein niet op tijd aan. Men leest zelfs dat zware boomen hier en daar ontworteld zijn. 't Barkschip »Mentone" is door den storm in diep water gezonken en in de Koopvaarderssluis zonk een baggermachine. Visscliersvaartuigen geraakten op drift en werden beschadigd en een aantal marine sloepen sloegen vol water. Na den storm volgde regen in over vloed. De heer mr. M. Buchner te Alk maar, sinds 20 jaar schoolopziener in het arrondissement Helder, heeft in eene cir culaire aan de onderwijzers medegedeeld, dat hij als schoolopziener zyn ontslag heeft aangevraagd. Zijn heengaan wordt door de onderwijzerswereld in genoemd arrondisse ment zeer betreurd. Steeds toonde hy zich, zoo schrijft men, bereid te helpen en te steunen, waar dat mogelyk was. Waar ge meentebesturen te kort schoten in de be hartiging der onderwjjsbelangen, trad hij steeds voor dat ouderwijs op en rustte niet eer, voordat voldaan was aan voorschrift en plicht. Ook de schoolopziener in 't arrondisse ment Texel, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten is van plan in den loop van den zomer dergelijk ontslag aan te vragen. Posterijen. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat aan alle postinrichtingen, alsmede bij de depothouders van postzegels enz. zijn te verkrijgen postbladen (voorzien van een postzegelafdruk) van 3'/j. van 51/, en van 13 cent. Deze postbladen kunnen aan de binnenzijde beschreven worden en daarna toegeplakt, zonder meer, aan een adres respectievelijk binnen den kring voor het locaalport, binnen het Rijk en naar het buitenland worden verzonden, zoodat het gebruik van postpapier, briefomslag en postzegel overbodig is. Mits het gewicht van den enkelvoudigen brief (15 gram) niet wordt overschreden kunnen .voorworpen, waarvan do insluiting in brieven geoorloofd is, z o n d e r b ij- betaling, mede in postbladen worden Er zijn tevens te verkrijgen klein mo del postbladen van 3'/g en van 5cent, welke in het binnenlandsch verkeer ge bruikt kunnen worden om in de grootere postbladen te worden gesloten en den ge adresseerde voor het antwoord te dienen. Alle postbladen, welk vóór de verzen ding onbruikbaar worden, doordat men zich verschrijft of anderszins, kunnen aan de postkantoren ingewisseld worden tegen nieuwe voor een halven cent per stuk. Naar men verneemt, is bij de depar tementen van marine en oorlog eene her ziening van de wetten betreffende de mi litaire pensioenen van zee- en landmacht in bewerking, omtrent welke herziening ook het advies is gevraagd van den mili tairen pensioenraad. De bekende cacaofabrikanten, de heeren C. J. Van Houten Zoon te Weesp, zyn voornemens op een terrein in de ge meente Weespercarspel, groot ongeveer 46 hectaren, gelegen naast hun fabrieksterrein, een park met ongeveer 500 arbeiderswo ningen en 50 woningen voor employés te doen aanleggen. Eenige woningen zullen bestemd worden voor winkelhuizen. Verder moet een ruimte aangewezen worden voor muziekuitvoeringen, met mu ziektent, zitbanken, kiosken enz. Voorts plaats voor een gebouw voor muziek- en zangonderwijs, en een voor uitvoeringen, goed voor 1000 a 1200 personenvoor restauratie-, biljart- en leeszalen, badhnis, school voor lager onderwijs met voorbe reidende klassen voor circa 500 kinderen, gymnastiek- en speeltuinen en voor een eventueel op te richten kerk. De kosten zijn uit den aard der zaak nog maar globaal te ramen. Maar als men aanneemt, dat het park alleen, zonder de woningen, aan aanleg met ophooging en beplanting ongeveer f 250.000 zal kosten, waarbij nog wel f 150.000 komt voor waterleiding, verlichting, rioleering enz., dan mag men aannemen, dat het geheele plan met de gebouwen enz., niet ver be neden de f 2.000.000 zal blijven. ATJEH. De »N. Rott. Ct." ontving van haren correspondent te Batavia het volgende te legram Blijkens officieele mededeeling is generaal- majoor C. P. J. van Vliet benoemd tot chef van den generalen staf, in welke be trekking hij kolonel J. B. van Heutsz ver vangt, die tot militair commandant en waarnemend gouverneur van Atjeh be noemd is. Thee, het geurige kruid uit China, breidt hare reputatie steeds uit, dank zy de reclame die onophoudelijk haar lof verkondigt. De firma J. P. Nord Thomson heeft eene fraaie teekening het land iugezonden, waarop het portret onzer koningin en ook eene Chi- neesche jonkvrouw, dio vriendelijk een kopje van het .aroma" aanbiedt. Op den achter grond het paleis op den Dam, op het oogen blik van den historischen optocht't geheel is smaakvol en wel geschikt om aan de .Kro ningsthee" der firma aandacht te schenken. Naar men zich zal herinneren, werd indertijd gezegd, dat in zake Dreyfus het licht uit Londen zou komen. En voor de tweede maal voorspelt de Londensche Daily Chronicle" thans de openbaarma king binnen zeer korten termijn van aller belangrijkste stukken in deze. Het zouden zyn brieven of liever stukken van de hand van Esterhazy, door hem aan den Duitschen militairen »attaché" Von Schwarzkonoen sreschreven. En verder zouden het zyn twee brieven, geteekend door Generaals, die in het Zola-proces een rol hebben gespeeld. de visschcrmau nauwelijks een voegzame ilaata aan het plankier der Buitenhaven, door iet aanwezig zijn der oorlogsvaartuigen van 'a Ryks marine. De vischhandel leeft zoo ongeveer van de genade der autoriteiten, en zéér tot schade van 't moeielijk bedrijf, gezwegen nog van het herhaald wapperen der blauwe vlag, dat als sein dienst doet om do binnenkomende vaartuigen buiten de haven te houden. Zéér zeker, de Helder is een maritiem station in de eerste plaats en daarvoor moeten de eerste ruimten worden ingeruimd, maar ook de handel, waarvan de gemeente groo- tendeels bestaat, heeft zyne eischen en mot goeden wil kan er veel worden gedaan, opdat ook de vi8scherman gelegenheid tot liggiug en opslag verkryge. Acht de Hooge Regeering zich geroepen de visschery te steunen en hare veel vermo- genden invloed aan te wenden, opdat deze tak van vaderlandsche nijverheid bloeie, is het dan te veel gevraagd, van haar te eischen dat die zorg zich niet alleen bepale tot IJmuiden, maar evenzeer d&kr, waar dit moeielijk bedryf met goed gevolg wordt uit geoefend Als zonen van een zelfde vaderland, als belastingplichtigen door een zelfde wet, eischt de goede trouw eon volkomen gelyke zorg voor gelijksoortige belangen, anders ware de taktiek van protectie te IJmuiden do grootst mogelyke onrechtvaardigheid, dio terecht ver bittering wekt. Helder, 26 Maart 1898. J. KORVER. Ingezonden. Tweeërlei Regeeriuguorg. By de in het laatst van 1897 gevoerde debatten over de begrooting van Waterstaat, kwam ook een post in behandeling, ten doel hebbende de stichting van een Ryks vischhal te IJmuiden. De zorg der Regccring, ten op zichte van IJmuiden als visschorshaven, is voldoende bekendde visschershaven werd expres voor dit doel gebouwd en was een werk, waaraan tonnen gonds zijn ten koste gelegd. De Rjjks-vischhal met directe spoor wegverbinding, is bestemd in deze do kroon op genoemde havenwerken te plaatsen, en in weerwil dat de tegenwoordige Regeering beweert tegen elke protectie te zyn, geven de haven-inrichtingen te IJmniden het bowys eener protectie.van de ergste soort. Immers, waar en wanneer heeft de Hooge Regeering zich de belangen van den handel en visschery zéé aangetrokken als juist te IJmuiden? De visscherman, hetzy deze woont of zyn beroep uitoefent op Texel, Wieringen, Helder, Maassluis of Scheveningen en Vlaardingen, beeft in geenen deele zich te verheugen, dat zijne belangen door 's Ryks regeering worden behartigd. Schier overal is hy hot stiefkind, en het sober met velerlei moeite en ontbe ringen verdiende levensonderhoud, is niet verkregen door hulp en medewerking der Regeering. Hier te Helder, waar geregeld eene vloot van visschuiten in de haven komt, en gebruik maakt van de vischhal, door de gemeente Helder, na o zooveel moeite gesticht, heeft Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt onderg. voor dc volgende weinige regelen een plaatsje in uw blad, bij voorbaat myn dank. Zy die de verg. waarop Troelstra sprak, onlangs bezochten, of het verslag er van uit de bladen lazen, zullen zich herinneren dat aan het einde van den avond by het debaV de heer Heeringa door een paar vragen den indruk gaf, alsof hij op een militair aan do bestuurstafel, de aandacht wilde vestigen van mogelijk aanwezige superieuren. Ik zeg don indruk gaf, omdat later, volgende dagen door H. werd beweerd, dat dat volstrekt niet zijne bedoeling was geweest, (sic). De aan wezigen, van welke klenr dan ook, gaven —,J T_ a.JAayk kennen, dat bjj hen nog te veel natuurlijk rechtsgevoel aanwezig was en walging van alles wat naar verraad riekt, dan dat dergelyk optreden hunne goedkeuring zoude hebben kunnen wegdragen, terwyl ik nog het geloof heb, dat mijn vroegere superieuren nog te hoog staan om daarop ooit in te gaan. Ware ik superieur geweest, 't had my zeker beleedigd met te speculeeren op- en dus de aanwezigheid te vermoeden van absoluut lage gevoelens en hij had dus stellig het omge-, keerde bereikt van wat hy zich in dat geval- had voorgeteld. Een en ander overwegende, meen ik aan het oordeel van datzelfde publiek te moeten onderwerpen, de handeling van zekeren B e ij e r, sergeant-ziekenverpleger aan het Marine-IIospitaal, sabbatist onder de schoone zinspreuk: .Hebt uwe naasten lief als u zeiven". Deze B e y e r vond het noodig om in den morgen, volgende op die vergade ring, naar zyn Cjief te gaan, den Colonel van het Hospitaal, en deze ongevraagd te vertellen dat een onder zyne bevelen dicneude militair had deelgenomon aan die verschrik kelijke vergadering. Gelukkig was echter de C. milder van opvatting en dus meer Christen dan B e y e r, die dus ditmaal te vergeefs een zeer onchristelijke poging waagde, éók tegen de vrouw en kinderen van z'n onder geschikte. B e y e r had cr dus ditmaal niets aan en opdat hy er nu toch iets aan zou hebben, heeft ondergeteekende gemeend, z'n naam door middel van de pers te moeten vereeuwigen, voor het verrichten van een van d i e daden, die hoe langer hoe minder genado vinden in de oogea van heel het volk en zeker sterk worden afgekeurd door ieder wel denkende. Helder, 24 - 3 - 98. D. v. GOSLIGA, gewezen verpleger in 't Marine- Hospitaal alhier. rHTJILLIBTON ge gJtWfKjtaftft. 25) Mina keek naar een schuilhoek uit en het geluk was haar gunstig; ze stond dicht by een kraam, die leeg was en van daar kon ze do heele markt overzien. Ze had wel een kwartier daar gestaan, toen ze de voetstappen van twee mannen hoorde f op hetzelfde oogenblik brak dc maan even door de wolken; zy herkende den beul en zyn slachtoffer, en een kreet van schrik ontsnapte aan hare borst. Collings scheen het te hooren en bleef een oogenblik staan, doch zijn geleider trok hem verder. Het werd weer donker en zo kon nauwelijks de twee personen meer onderschei den. Hare kleeren dropen van den regen en hinderden haar in het gaan, doch de wil was sterker dan hare krachtzy volgde hen. DERTIENDE HOOFDSTUK. In de eigenlijke kern der oude stad met hare kromme straten vindt men vele grachten, met een vuil zwartachtig water gevuld. Hooge huizen verheffen zich aan weerskanten dezer kanalen, waarop schuiten de goederen ver voeren. Overdag heerscht hier een woelige drukte luid weerklinkt dan het geroep derschippers en sjouwerlioden, die de goederen in- en uit laden. 'a Avonds echter was het er doodstil, •o in den regenachtigen Octoberaacht, dien Brvndini voor zyn misdaad uitgekozen had, heerschto er eene volslagen duisternis. Hy voorde Collings door een menigte eenzame straten, waar 't aanhoudend donkerder werd. .Waarheen gaan we vroeg Collings, staan blijvende, «dat is hier een leelyk ge deelte." Ik heb nog nooit gehoord, dat het iemand tusschen deze grachten bevallen is," lachte Brandini, «men ziet, dat gjj niet dikwyls in Hamburg geweest zyt. Overdag ziet het er heel anders uit." .Overdag zou het my evenmin hier be- bevallen." .We zullen er spoedig door zijn," zei Brandini, ,ge kunt toch niet verwachten, dat do oude in een villa woont.' .Ik had eer gedacht, dat hy in Sint-Pauli woonde,* zei Collings. Daarvoor is hy te slim daar wonen alle zeelieden en allen kennen hem,* hernam Brandini. Weer liepen ze een kort eind zwygend naast elkaareensklaps bleef Brandini staan. ,Daar,* zei hy, over het water wyzende. Van een gebouw kon men ternauwernood iets onderscheiden. .Waar?* vroeg Collings. .Daar in dat huis woont hy op een zolder kamertje er staan twee paardenkoppen boven de deur; ge kunt niet misloopen.* Collings poogde nog altyd iets van bet huis te onderscheiden en naderde zonder het te weten meer en meer de gracht, waaruit men een hol geluid hoorde, dat het naderen van den vloed aankondigde. .Ik geloof, dat er nu licht op zyne kamer is,* riep Brandini, die eene schrede nader trad. Onwillekeurig keek Collings omhoog; op hetzelfde oogenblik kreeg hy zulk een hevigen slag in den rug, dat hy het evenwicht ver loor en in 't water stortte. .Gemeene schurk 1* riep Collings. Brandini wist, dat h(j met een geoefend zwemmer te doen haddaarom had hy een roeispaan ge grepen om hem weer neer te stooten, indien hy naar boven wilde komen. De ongelukkige deed vergeefsche pogingen om weer boven te komen, hetgeen by de heerschende duisternis zeer moeilyk was. Toch was het hem gelukthij klemde zich met de handen aan eene schuit vast, doch daar trof hem Brandini met de roeispaan op de handhy liet los en viel weer terug. Nogmaals kwam hy boven en nu maakte Brandini zich gereed om hem een feilen slag op het hoofd toe te brengen, doch zyn arm word vastgegrepen, een schrille kreet om hulp weerklonk door de stilte van den nacht en de roeispaan plofte in het water zonder Collings geraakt te hebben. Woedend keerde Brandini zioh om en lachte spottend, toen hy een meisje voor zich zag. «Pak je weg en schreeuw niet, anders werp ik jou er ook in Mina riep nog eon paar keer om hulp en toen hy haar by de baDd greep, beet zij hem zoo geducht in den arm, dat hij brulde van pijn. .Elleudige!' schreeuwde hy en wilde haar in liet water werpen. Ondertusschen was Collings echter weer op het droge hy sprong by en greep zyn dolkmes. Op hetzelfde oogen blik weerklonk 't duitje van de politie. Nu achtte Brandini zich verloren en wilde vluchten. Hy liep Collings, die zich in de natte kleeren niet goed kon bewegen, omver en snelde weg, maar hy ontmoette juist de politie-agenten, die hem aanhielden. Hij, zoowel als Collings en Mina Bonman, werden naar het politie-bureau gebracht. Do agenten waren niet weinig verbaasd in den matroos, die hardnekkig zweeg, den •eelbesproken neef van den heer Straus te herkennen. Hunne verwondering steeg ten top, toen zy het verhaal van Mina en Col lings hoorden. Het scheen hun gewichtig ge noeg om den commissaris van politie van het gebet-de te verwittigen. Een nur later kwam de commissarishij nam Collings en Mina in verhoor on ontbood een rijtuig. By wilde het meisje zelf by baar vader brengen en tevens don ouden Melton in »de Zeehond" aanhouden, want hy twyfelde niet het minst aan de waarheid van de hem medegedeelde feiten. Geheel in tegenstelling met den rechter Lindner had hy nooit geloofd, dat de architect de moordenaar was, maar altijd beweerd, dat men in eene andere richting moest zoeken. Hij verheugde zich, dat het hem zou gelukken den waren moor denaar te vatten. Het raadselachtig verdwynen van Mina had in .de Zeehond" veel opzien gebaard. Toen Bouman uit de gelagkamer naar boven ging, was er geen licht op do kamerhy meende, dat Mina nog in de keukon by de wuardin was, en riep haar. Do vrouw trachtte hem gerust te stellen, doch dat hielp maar weinig. Het eene kwartier verstreek na het andere en middernacht was reeds lang voorby, toen de deur zachtjes geopend werd en Mina op haren teonen binnenkwam. Doch in welken toestandHare kleeren waren doornat, de haren verward over het bleeke gelaat en hare oogen duidden schrik en ontzetting aan. .Mina, kind, waar zyt gy geweesthoe ziet ge er toch uit?' riep de goede vrouw. Van Bonman moest zo echter een harde berisping hooren. Vrouw Stork zag, dat achter Mina ver schillende politie-agenten binnen getreden waren en dit deed de gramschap van Bou man ten top stygen. Heeft je de politie opgevangen en thuis gebracht?" schreeuwde hy. De politie-commissaris legde hem echter het zwygen op. ,Geen woord meer of ik laat u knevelen," gebood hy. .Er zal u niets gebeuren nwe dochter heeft niets bedreven wat straf verdient; wy zoeken een misdadi ger, die zich hier verborgen houdt.* •Een misdadiger in mijn huis!* mompelde vrouw Storkde commissaris sloeg er echter geen acht op. Op zyn wenk haalden de agenten licht nil de gelagkamer en gingen naar boven, naar de kamer van don ouden Melton, welke Mina hun nauwkeurig aange duid bad. Een agent bleef op de trap staan en duldde niet, dat iemand volgdetwee anderen bewaakten de huisdeur, en lieten niemand in of uit. De beambten vonden den ouden Melton half gekleed op zyn bed zitten. Hy had zyn buurman op zyn dochter hooren schelden, het rumoer beneden in het huis gehoord en kreeg daardoor een bang voorgevoel. Hy begon te vreezen, dat de aanslag van Bran dini wel mislukt zou wezen stond soms het verdwynen vau het meisje hiermee in ver band Zyn arm was verergerdhy was dik op gezwollen en het brandde hom er in als vuur. Toen by de deur hoorde openen en de politie-agenten boorde binnentreden, wist hy meteen dat alles verloren en verraden was; hij sprong op, greep zyn mes en trachtte zich met de gezonde linkerhand te verdedigen. De twee agenten vielen op hem aan, ontruk ten hem zijn wapen en legden hem de boeien aan de oude matroos toonde echter zulk een kracht en behendigheid, dat een beambte eene diepe snede in de hand ontving. Zelfs toen hy geboeid was, riep hy nog ,Wat wil men van my Waarom overvalt ge ray .Dat zal je spoedig vernemen, indien jo het niet recht weet,* zei de commissaris .uw kameraad, de valsohe Karei Brcttor of beter gezegd Brandini, is reeds in onze handen en heeft alles bekend.* Melton begon te vloeken en te tieren on Het zich door de agenten voortslepen. Men bracht hem in hef rytuig en vandaar naar de gevangenis. Ondertusschen had Mina aan haar vader en vrouw Stork verteld, wat er in de laatste uren gebeurd wasten slotto was zo zoo afgemat, dat ze geen woord moer kon uit brengen. De vrouw nam Mina als een klein kind op den arm, droeg haar naar boven en ont kleedde haar. Ze legde haar te bed en ging niet eerder weg vóér ze een glas warmen wyn gedronken had. Nadat de vrouw naar beneden was, riep Mina haar vader aan het bod. «Vader,* smeekte zy, .wees niet boos op my over hetgeen ik gedaan hebik kon niet anders, ik moest hem redden.' .Wat raakte jo die vreemdeling?* bromde de oude, doch wischte tevens een traan uit zyn oog. .Hy was voor my geen vreemdeling en wat men aan anderen doet, doet men aan zichzelf, niet waar, vader De onschuld van August is nu bewezen.' ,Gy hebt hem gered, lief kind,* hernam de oude. Zy omhelsde hem nog inniger on zei.Het was toch goed, dat ik Engelsch geleerd heb I* Door vermoeienis uitgeput viel ze weldra in een vasten slaap. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1