KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Gemberbroodjes ■KI Voor HelderTexel en Wieringenm J. W.F. STOEL ZOON, jnwlijfesflift. Gasboeien gemeten mijl. De Stuifkalkfabriek Stuif kalk. Kleine Drogist G. WilffeleHopman. Magazijn van Uurwerken Ffjff-, KaoiaiR-, Victoria-, Rinsjosh Sieier- NAAIMACHINES F. J. EGNER, DROGERIJEN VERFWAREN. Of. can §rfdero% Ho. 2622. Zaterdag 2 April 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/* id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advortentlên Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DES WEEK. APRIL, Grasmaand, 80 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 32 m. Onderg. G n. 36 m. Zondag 3 Palmzondag. Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Volle Maan. Donderdag 7 Witte Dond. - Isr. Paschen. Vrjjdag 8 Goede Vrijdag. Zaterdag 9 Aan onze abonné's buiten de jemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, le kwartaal 1898, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/s Ct. beplakt te worden. Vit het Buitenland. De verwikkelingen in Oost-Azië en de quaestie over Cuba, tusschen de regeeringen van Spanje en van de Noord-Amerikaansche Unie gerezen, geven herhaaldelijk aanleiding, om' te vreezen voor eene min of meer ernstige verstoring van den wereldvrede. De berich ten, die omtrent een en ander dagelijks worden verspreid, hebben aan een opmerkzaam be schouwer de volgende beschouwingen in de pen gegeven «Bestaat er gedurig gevaar voor het uitbreken van een oorlog, zonder dat znlks door arbitrage is te voorkomen, dan is de vrede, waarin we ons verhengen, geen vrede in den echten zin des woords, geen vrede, waarmeê men in waarheid en van harte vrede kan hebben. Ondanks alle verbonden ▼an de verschillende natiën, ondanks alle ver- toogen, dat de vrede waarscliynlyk vooreerst geen gevaar loopt verstoord te worden, gevoelt men, dat de tegenwoordige toestand, waarin de geburen naast elkaar voortleven tot de tanden gewapend, voortdurend meer ten koste leggende aan weerhaarheid, verdedigings- of aa'nvullingsvermogen, en de gelden, die on misbaar zijn voor de welvaart des volks, voor werken des vredes, voor eene practische op lossing van de sociale quaestie, ten koste leg gende aan krijgstoerustingen, op den duur niet houdbaar is. Men draait in een kringetje rond, vandaag zwaarder geschut, morgen dikker pantBerplatenvandaag kogels met grooter doordringingsvermogen, morgen een uniform- kleeding, waarop de kogels als op een pantser afstuitenvandaag opwerping van verdedi gingswerken en stellingen, die morgen door een veranderde wyze van krijgvoeren of andere inzichten van een nieuwen bevelhebber buiten werking worden gesteld of worden af gebroken vandaag recruteert de eene natie zooveel soldaten meer voor zyn legers, morgen moet de ander het voorbeeld volgen tot op het laatst wellicht het schoone geslacht a la Dahomey en Kenau Hasselaar de gelederen zal moeten aanvullen. Voor de schatkisten wordt immer meer gevraagd, heden een ver mogensbelasting, morgen een bedrijfsbelasting, overmorgen weêr een andere belasting, al naar gelang van de vindingrijkheid van een nieu wen minister, die hier of daar nog een gaatje weet te ontdekken.* En het bewuste artikel eindigt aldus„Wanneer er, meer nog dan thans, vrede komt op aarde, dan moet het een vrede zijn, waarby men zich kan neêr- leggen. O, 't is gemakkelyk, vrede te hebben met elk, wanneer men maar steeds ja en amen zegt, wanneer men zich maar alles laat welgevallen. Maar een dergeljjke vrede kan geen zegen zyn, omdat die voortspruit uit karakterloosheid. Dan liever den strijd aan gebonden van het goede tegen het kwade Slechts de idealisten droomen van het spoedig aanbreken van een tydperk van eeuwigen vrede. Doch zoolang er menschen zijn, zullen er wel twistzieke of eerzuehtige leiders ge vonden worden, die willende visschen in troebel water, nit stroomen bloed en tranen lauweren meenen te kunnen ophalen. Daar is echter dén behoedmiddel voor, dat we zouden wenschen, dat het eigendom werd van de toe komst, het gemeengoed van onze kinderen, en dat is het gemeenschapsgevoel, de erkenning, dat het aller gemeenschappelijk belang is, een definitief verbond te sluiten van allen, die het goede willen tegen het kwaad, onverschillig in weikeu vorm het drei gen moge, en zich met vereende kracht te werpen op iederen verstoorder van vrede, ge luk en welvaart.' De min of meer gespannen verhouding tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is voortdurend een der gewichtigste onderwerpen van bespreking in de nieuwsbladen. Zooals bekend is, heeft de ramp, onlangs aan het .Amerikaansche oor logsvaartuig .Ma ine* op de Cubaansche kust overkomen, tot verwikkelingen aanleiding gegeven, die zeer ernstige gevolgen deden vreezen. Deze aangelegenheid baart nog allyd groote zorg, doch de hoop op eene vrede lievende oplossing der quaestie blijft steeds voortleven. Wèl wordt nit Washington ge meld, dat de oorlogszuchtige stemming aldaar gedurende de laatstverloopen dagen sterk is toegenomen, doch de indiening van het rap port der commissie, die naar de oorzaken der ramp een nauwgezet onderzoek heeft inge steld, verlevendigt het uitzicht op het behoud van den vrede. De Boodschap van den Presi dent der Noord-Amerikaansche Unie, met welke het rapport der »M a i n e'-commissie by het congres werd toegezonden, eindigt met de volgende zeer verzoenende woorden Het lydt bij my geen twyfel, of de recht vaardigheidszin van de Spaansche natie zal haar de houding voorschrijven, die de eer en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide regeeringen eischen. Het zal de plicht van de uitvoerende macht zijn, het congres in kennis te stellen met de verkregen resultaten.' Voor hen, die dienstboden moeten houden, zal het zeker niet onbelangryk zijn, van het volgend bericht uit Berljjn kennis te nemen. Een der inwoners dier stad, die zyne dienstbode had ontslagen, gaf haar een g u n s- t i g getuigschrift mede, waarin o. a. ver klaard werd, dat zij trouw, vlijtig en e e r 1 ijk was. Iemand nam haar, afgaande op dit certificaat, in dienst, doch bemerkte al heel spoedig, dat zy hem bestal. Bij informatie kwam hem ter ooren, dat zy ook in haar vorigen dienst gestolen had, en hierin vond hij voldoende aanleiding, tegen den vroegeren meester, die de eerïykheid der dievegge geattesteerd had, te procedeeren. De eischer zal deze procedure zonder twijfel winnen, en de gedaagde kan worden veroordeeld tot ver goeding van alle schaden en interessen, uit den diefstal in quaestie voortgevloeid. Deze zaak geeft wel wat te denken! Er worden hier en elders steeds dienstboden gevraagd, van goede getuigenissen voorzien, en de verleiding is vaak zoo groot, om een gnnstig certificaat te geven, wanneer men de ontrouwe slechts zonder al te groote schade kwijt raakt. Maar door die goede getuigenis wordt anderer deur voor de ontrouwe ge opend en de gevolgen blyven niet nit NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 April 1898. Naar wjj vernemen hebben zich 44 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd voor de eerlang te openen nieuwe school aan den Parallelweg. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering der Vrijzinnige Vereeniging Vooruitgang" is besloten bjj de aanstaande herstemming voor een lid van den ge meenteraad zich van aanbeveling van een der beide candidaten te onthouden. Woensdagavond had in »Tivoli" 't aangekondigde Groot Militair Assaut door onderofficieren en minderen van zee- en landmacht plaats, 't Symphonie-orkest van 't Stafmuziek der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, werkte belangeloos mede. De zaal was zeer goed bezet en er hèerschte een op gewekte stemming, die nog verhoogd werd, toen de kapelmeester zyn dirigeerstok greep en eensklaps de vroolyke tonen van de •Jubelmarach", van A. Conradi, door de zaal klonken. Geen wonder dat er een krachtig applaus volgde. Als werkende krachten traden op't Korps Mariniers, de onderofficieren van •Vaderland en Oranje" en de Korp.-ver. der Mariniers Willem Joseph baron van Glient". De oefeningen op verschillende wapens werden vlug en correct ten uitvoer ge bracht en by 't trekken zagen we meer dan een meesterlijken stoot of slag toe brengen 't werken in colonnes getuigde van veel voorbereidende oefening. Na afloop van ieder nummer werden lnide blijken van goedkeuring vernomen, en niet 't minst na Fantasie-geweer, dat uit den aard der zaak 't meeste sympathie wekte, vooral by hen, die niet als deskundigen kunnen oordeelen. Proeven van kracht en vlugheid zagen we geven bij de keuroefeningen aan 't rek. 't Publiek betuigde luide zijn ingenomen heid, die intusschen nog steeg bij de staaf- oefeningen, maar wel 't meest uitkwam by de ladderstanden. De voordrachten van den heer N. N. werden als gewoonlijk met de grootste aandacht gevolgd. We mogen niet verzuimen melding te maken van een tweetal tableaux, De dood van een held" en 't slot-tableau. Beide, door Bengaalsch licht beschenen, maakten op 't publiek een aangrijpenden indruk. We vertrouwen, dat elk zich uitstekend heeft geamuseerd. Zoo we weten strekt de opbrengst tot stijving van de kas voor de Naar ons werd medegedeeld, zal de uit voering Zondagavond worden herhaald als volksvoorstelling. Zie daarover verder annonce. In de Dinsdag gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Holland is de voordracht van Ged. Staten in zake de zeewering te Callantsoog aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Hall en* Aug. Rapp Jr. De voordracht strekte om de provincie Noord-Holland te verbinden, tot de kosten van aanleg en onderhoud der genoemde werken jaarlijks een vaste som van f2500 te doen bydragen en bo vendien 2/3 gedeelte van hetgeen boven dat bedrag wordt uitgegevendeze over eenkomst te doen aanvangen op het tijd stip, dat de Rijkswet, daarvoor noodig, in werking treedt, en voorts aan Gedep. Staten op te dragen, de noodige voorstellen in te dienen, ten einde de onmiddellijk belanghebbende gronden, voor zoover dit billijk en mogelijk zal blijken, te belasten met een gedeelte der bedoelde bijdrage. Bij het Marine-Departement in Ned.- Indië is, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof verleend aan den baas-timmer man, tevens modelmaker by het Marine etablissement te Soerabaja J. Jungbacker. Pref. Stracké. f De beroemde beeldhouwer prof. Stracké is jl. Zaterdagnacht op de buitenplaats •Eemlust" te Baarn overleden. Prof. Stracké werd in 1820 te Dorsten in Westphalen geboren, bezocht in zyn jeugd Berlijn en vestigde zich in 1848 als beeldhouwer te Arnhem. In 1870 werd hij benoemd tot hoog leeraar aan de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Hier bleef hij tot 1889, toen hij zich te Baarn vestigde. Prof. Stracké is een selfmade man, en heeft veel gewerkt. Een schoon kunststuk van den heer Stracké was het ontwerp voor een kinder- geschenk aan wijlen Z. M. den Koning. »it ontwerp viel zeer in den smaak van Z. M. en wordt nog op het Loo bewaard. Het bekende beeld van Alkmaars Ont zet is eveneens van de hand van den heer Stracké. Ook de buste van prins Hendrik te Amsterdam en het fraaie kunstwerk op het graf der familie Dorrepaal op Zorgvliet. De twee bustes, Duifje en Wolmet, in de kunstzaal van het Panorama te Amster dam, zijn mede een geniale schepping van prof. Stracké. Men meldt uit Baarn De voorloopige hechtenis van den heer B. ontslagen gemeente-ontvanger, is weder niet drie weken verlengd. Het onderzoek omtrent de administratie van den heer B., kan zich slechts uitstrekken over het loo- pende belastingjaar, daar de registers van inkomsten en uitgaven betreffende de vorige jaren door den heer B. niet bewaard schij- nen te zyn. Volgens de boeking van den heer B., zou tusschen 7 Jan. (laatste kas- opneming) 8 Maart (datum van den dief stal) omstreeks f 6000 aan hoofdelijken omslag zijn ontvangen daar het jaarlijksche bedrag slechts f 10.000 bedraagt, is er twijfel gerezen omtrent de juistheid dier boeking. In verband daarmee zijn door den burgemeester alle aanslagbiljetten opge vraagd. Mr. P. J. Troelstra deelt in »De Sociaaldemokraat" mede, dat een vermo gend belangstellende in de zaak Hoger huis op zich heeft genomen den overtocht van Paulus van Dijk uit Amerika te be talen. In den loop der week zal de hier voor benoodigde som voor dat doel worden gedeponeerd, opdat van Dijk de zekerheid nebbe, indien hij mr. Troelstra aanklaagt, het ticket 2e klasse en bij aankomst alhier zijne f 8-75 per werkdag te zullen ont- Men meldt uit Den Haag Het was Dinsdag feest in het kwartier waar de weduwe van den oud-sergeant Schoenzetter haar 92e geboortedag vierde. De driekleur met oranjewimpel wapperde uit de woning aan den N. W. Buiten singel en de oud-marketentster eerelid van de 3e sectie van het Metalen Kruis zat daar in haar stoel, met het eerekruis en de medaille op haar borst. Naast haar op een tafeltje stond 't portret van haren vader, een Nassauer, in de uniform van 1830. Vele personen kwamen de oude vrouw hun gelukwenschen aanbieden en onvermoeid hield zij met ieder een praatje, by voorkeur niet de oud-militairen, die haar kwamen bezoeken. By hün binnen treden rees zij op, stond flink rechtop in militaire houding en beantwoordde krach tig den handdruk. En babbelen, dat zij nQg kon over die dagen van 1830. 't Was aardig om het te hooren. Voor de Amsterdamsche rechtbank werden Dinsdag gevangenisstraffen voor den tijd van een jaar geëischt tegen 3 jeugdige dieven, behoorende tot eene bende deug nieten, die vóór korten tyd baar pied a terre had by den tapper Indermauer, in de Heintje-Hoeksteeg. Met z'n achten zou een aanslag worden gepleegd op de brandkast en den winkel voorraad van een manufacturier op de Prin sengracht. Twee der jongens zakten af om een ander karweitje te gaan waarnemen en de politie kreeg er drie te pakken, tegen wie voldoende bewys kon bygebracht wor den. Toevallig lagen twee rechercheurs in het belendende perceel in hinderlaag, loe rende op een ander misdadig medeburger. Zóó liepen de drie beklaagden van heden in de fuik. Een hunner beweerde, dat twee der getuigen zoo goed dieven en mede plichtig aan de daad waren als hijzelf, en dat de officier van justitie die twee had vrij gelaten om hen als getuigen te kunnen dagvaarden. De tapper uit de Heintje-hoeksteeg, In dermauer, stond terzelfder tijd in hooger be roep voor het gerechtshof terecht. De man had het voorkomen van een krankzinnige. Als wezenloos staarde hy voor zich heen, geen notitie nemend van wat er voorviel en voortdurend enkele, maar steeds dezelfde gebaren met de handen makend. Hoewel uit een rapport van den direc teur der gevangenis bleek, dat Indermauer aan een zyner medegevangenen had mede gedeeld zich krankzinnig te zullen houden, gelastte het hof een onderzoek naar zyne geestvermogens, waarvan de uitkomst op den 5en April a. s. zal worden medege deeld. Indermauer was door de rechtbank veroordeeld wegens heling. Het stoomschip »Greenland", van St. John's (Newfoundland), heeft op de robbenvangst in het Noorden het grootste deel zijner bemanning verloren. Het bracht 25 dooden mee aan boord, en nog 23 doo- den waren op het huis achtergebleven. De mannen waren niet ver van Kaap Bonavista op het ijs gegaan, om een partij robben te vangen. Maar zij werden door een sneeuwstorm overvallen, het ys, waarop zy zich bevonden, raakte los, en zij bleven door breede plekken water van het schip gescheiden, in de felle koude en den sneeuwstorm, welke een nacht en een dag duurde. Toen de storm eindelyk bedaarde en men hen met booten te hulp kon komen, vond men 48 mannen dood. Nog slechts zes waren in leven, en zij verkeerden in een deerniswaardigen toestand: met bevroren handen en voeten. Deze ramp is de grootste, waardoor nog ooit de robbenvisseherij werd getroffen. De robbenvangst is overvloedig. De Greenland" brengt 13,000 robben mee het schip »Aurora" heefter 18,000, Diana" 11,000 en »Iceland" 12,000 aan boord. Efa zeiroHdiffc moord. In het Fransche plaatsje Nassaudres, een gemeente van 678 inwoners, gelegen nabij Bernay in het departement Eure, is een zesvoudige moord gepleegd. De meester knecht van een suikerfabriek is met zyn geheele huisgezin, bestaande uit moeder, schoonmoeder en drie kleine kinderen van acht, zes en vier jaar, omgebracht. Of schoon alle bijzonderheden nog niet bekend zijn, moet het verschrikkelijk drama zich als volgt hebben toegedragen Zondagavond omstreeks 9 uur is door zekeren Gaillard, een 27-jarigen onverlaat, een scbot gelost door de deur van het door den meesterknecht Leblond bewoonde huis. Leblond viel dood neer en zijne vrouw snelde doodelyk ontsteld naar de deur; ook zij werd door den moordenaar neergeveld. Deze drong toen de woning binnen, waar hy twee kinderen vond, aan tafel spelende. Ook dezen werden ter dood gebracht. Daarna doorsnuffelde de ellen deling het huis, vond in een aangrenzend vertrek het derde meisje, dat hij met een mes vermoordde, en eindelyk in een bed, een verlamde 7l-jarige vrouw, de groot moeder Zyn geweer nogmaals laden de, legde bjj koelbloedig op haar aan en haalde over. Ook de oude vrouw had op gehouden te laven, de geheele familie was uitgemoord. De moordenaar is te Lisieux aangehou den. Hij heeft bekend ook de dader te zyn van verschillende te Saint Pierre-sur-Dives in Calvados gepleegde misdaden. Sommige berichten noemen diefstal de drijfveer van de misdaad, andere spreken van een wraak neming. FBUILLEiTON. 26) VEERTIENDE HOOFDSTUK. Met groote schreden wandelde de rechter Lindner door zyn bureau. De commissaris van politie was zoo pas vertrokkenby had bera 't gebeurde van verleden nacht verteld en hem verzocht den gearresteerde een verhoor te doen ondergaan. Dit was nog niet geschied, maar toch was reeds bewezen, dat de ware moordenaar van den heer Straus gevat en dat de architect onschuldig was. Niet alleen het door Mina afgeluisterde 'gèsprek tusschen Melton en den valschen neef des vermoorden pleitte hiervoor, ook •vond men onder de kleeren van den ouden matroos eene pet met een lintje, dat de letters Zwalvertoonde. Het in do kamer van den vermoorde govonden stuk met de letters •uw paste er juist aan. Verder bezat de -oude een beduidende som gelds, die met de 800.000 mark, welke Bouman van StrauB geleend had, de som uitmaakte, die de heer Straus by den bankier Goldstein gehaald had. Do rechter Lindner was een man van ge weten en trouw aan zijne plichten. De ge dachte, een onschuldige zulk een zwaar on recht aangedaan te hebben, veroorzaakte hem «ene groote zielesmart; met een zekere be schaamdheid verwachtte hy den ouden Bou man en zijne dochter, die eene gewichtige getuigenis in deze zaak hadden af te leggen. Eer hij tot het onderzoek kon overgaan van Collings, die beweerde de waro neef van den heer Straus te zyn, werd hy in de ge vangenis geroepen. De toestand van den onden Melton was zeer verergerd, en de ge- neesheeren gaven ook geene hoop meer, in dien ze den arm afzetten. Het scheen hoog tyd hem in verhoor te nemende koorts kon elk oogenblik toe nemen. Dadelijk begaf zich Lindner naar de cel van den gevangene. Hy had het volle be- wustzyn en kende zeer goed zijn bedenke- lyken toestand, want hij was een verstokte zondaar. By het naderen van zyn laatste uur wees hij spottend de troostmiddelen der kerk van de hand en toonde niet het minste be rouw. Het eenige wat hy betreurde, was, dat hy zulk een dommon jongen als Brandini tot zyn werktuig gekozen had. Hy meende zeker, dat deze hem verraden had en hy werd hierover zoo woedend, dat by tot be kentenis kwam. Nn ik zelf voor de galg ben, wil ik ook alles zeggen, dan wordt hy ook opgeknoopt, 't is nu toch verloren,* bromde hy. „Ik heb niets meer aan het geld en nu gun ik bet liever den pleegzoon van den ouden Collings, dan dien vervloekten Brandini Na dezè inleiding vertelde hy, dat hij op zyne menigvuldige reizen ook in Hamburg gekomen washij had reeds gevaren op schepen van den reeder Straushierdoor kende hy zijn naam en rijkdom. Toen hy nu in den •Herald' de oproeping van den reeder las, dacht hy dadelyk een valschen erfgenaam te vinden en door dezen zelf in het bezit van den rijkdom te geraken. Terwyl hij nog hierover nadacht, kwam Col lings met de bewering, dat hij de gevraagde erfgenaam was en staafde dit door zyne papieren. Dadelyk besloot hy den jongen man van kant te maken hy maakte hem dronken, sleepte hem naar den Hndson, beroofde hem van dé bewijsstukken en wierp hem in den stroom. Wist Brandini van nw plan?' vroeg de rechter. •Neen!» kermde de ellendeling, terwyl zyn gezicht vertrok door de hevige pynen •daartoe was hy te lafwanneer hfl my echter geholpen had, zou Karei nooit meer te voorschijn zyn gekomen.' Hy brulde van pyn en de rechter vreesde 't verhoor te moeten staken de aanval ging echter voorby en hy begon weer. Had ik hem niet gebruikt, dan had ik vandaag myn geld in dcc zak en lag hier niet gevangen en krank als een honddoch een jonge man alleen kon den neef spelen en ik had geen ander. Ik pompte den sukkel zyne rol in, gaf hem dc papieren en ook de nummers vnn den •Herald.' Om geen aan leiding tot vermoedens te geven, bleef ik op de Zwaluw* en in Bremen zagen wc elkaar terug. En wat gebeurde verder?* vroeg de rechter toen Melton van vermoeienis zweeg. ,lk schreef aan Brandini en deed hem naar Bremen komen. Hy kwam, want indien hy weg bleef, zou het hem slecht bekomen zijn, en hij vertelde roy, {dat de oude hem en zijne nicht tot erfgenaam gemaakt had. Ik vroeg hem verder uit en nu hoorde ik allerlei zaken, die mij niet bevielen. Brandini was razend verliefd op zyne nicht; deze wilde niets van hem weten en vermoedde zelfs, dat hy de echte neef niet wasde oude wilde een nader onderzoek instellen. Ik zag in, dat Brandini zyn rol niet lang kon volhouden de oude moest van kant, indien we de erfenis niet wilden laten ontglippen. Brandini was woedend, dat het nieuwe kasteel zooveel geld kostte. Hy vertelde my, dat Straus Vrijdag 500.000 mark by zijn bankier zou gaan halen, om Zaterdag de betuling te doen Daarom moest de onde dien nacht van kant, anders verloren wij ook nog deze som., •Heb je den moord met Brandini uitge voerd?» vroeg de rechter. De oogen van den ouden booswicht ge leken die eener wilde kat. •Ha!" kermde hy, tja, ja, hy beeft geholpen en Straus vermoord.» «Ellendeling!* riep de rechter, .waagje nog te liegen? Het is bewezen, dat Brandini den nacht van den moord te Bremen was. Wie was je helper?' Indien gy het beter weet, waarom vraagt ge my dan •Ik wil weten, wie nw medeplichtige was, Brandini is het niet!, Dus gelooft gy my niet.' kermde de oude, „ik was nooit zoo ellendig als nu, ik heb het alleen gedaan, heelemaal alleen.» Het verlangen om zijne heldendaad te verheerlijken werd zoo sterk, dat hy een oogenblik zyne pijn vergat. Ik zag in, dat op Brandini niet te rekenen viel en dat ik hem niets van de zaak ver tellen moest, eer ze gebeurd was. Ik liet mij dus jui t vertellen, waar de oude Straus sliep en waar de anderen sliepen daarna zeido ik hem, dat ik dienst had op het schip, dat hy te Bremen zou blyven en ik weer terug zou zijn eer .de Zwaluw* weer in zee ging. Ik begaf my naar Ham burg en zag hoe de zaken stonden. Daar vernam "ik, dat het heele huishouden reeds in 't nieuwe kasteel was, en de heer Straus, Bouman en de onde knecht alleen in de oude woning waren gebleven." Wildet gy alle drie vermoorden?' Dat wist ik nog niet. Des avonds laat ging ik naar Adlerstein, doch daar was niet veel te makener werd den heelen nacht bij licht gearbeid, zoodat ik niet ongemerkt kon binnendringen. Tegen den morgen ver trokken de werkliedenhet was nog stik donker, nu was 't tyd. Ik sloop om het huis en wilde langs het balkon naar boven klim men, toen ik de huisdeur hoorde openen. De architect kwam naar buiten en wilde de deur sluiten hy bedacht zich echter nog een oogenblik en liep weer naar binnen de trap op. Stilletjes ging ik in de gang en verborg my achter de deur, terwyl hij my voorbij liep. Ik stak een kleine dievenlantaarn aan en ging naar boven. Ik had my alles nauwkeurig doen be schrijven en kwam toch in eene verkeerde kamer, namelyk in die van den architect. Ik zag zyne kleeren wild door elkaar liggen cn aan den munr een partij wapens. Eens klaps kwam ik op de gedachte de politie op een dwaalspoor te brengen en ik meende niet, dat zy zich zoo gauw verschalken liet, voegde hy er spottend by. Nu nam ik den dolk en ging naar de kamer van den ouden recder. Hoe zachtjes ik ook binnengetreden was, de oude knecht had gedraisch gehoord en hij opende juist do deur van de voorkamer. Eer hij nog tijd had om hulp te schreeuwen, viel ik op hem en trof hem zoo goed, dat hy, een kreet slakende, neerzonk. Hierdoor ontwaakte Straus en riep om Jozef. Om hem het schreeuwen te beletten, stiet ik hem den dolk in de keel. (Wordt vervolgd). Advertentie n. In de Heladeur zijn weder l twee gasboeien tot aanwijzing van de nieuwe gemeten myl, in de merken der daartoe onlangs op den Heldersehen wal opgerichte mijlpalen. In de volgende week zal een der groote oorlogsschepen daarlangs proefstoomen. Het is wenschelijk, ook in het belang van Scheepvaart en Visschery, dat de proeftochten zoo spoedig mogelijk afloopen, in verband waarmede Schippers en Gezag voerders van visschers- en andere vaar tuigen bij deze worden verzocht, tijdene die proeftochten met hunne vaartuigen geen belemmering te veroorzaken waardoor de tochten door geruit van juitte bevinding zouden moeten worden herhaald. Ter herkenning voor de voorbijvarende vaartuigen, zal het proefstoomende schip, tijdens liet loopen langs de gemeten myl, aan een der toppen voeren een WITTE VLAG, waarin het woord „MIJL11 in zwarte lettera. Willemsoord, 31 Maart 1898. De Schout-by-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, tevens Commandant der Stelling van den Helder, F. K. E N GE LB RECHT. Bij den ondergeteefcende zijn Zaterdags verkrijgbaar a 2'/i cent en dagelijks VERSCHE GEVULDE KOEK. It. van te alkmaar, levert zeer fijne en witte VERKRIJGBAAR IN DE -II VLRWRGSTRAAT 19: Zeemlappen en Sponsen in alle pryzen, Witkwasten, Lakkwasten, Verfkwasten, Witboeuders, Dweilen, Stoffers, Boenders, Potloodschuiers, Kleerschuiers, Bezems, Kooi8chrobber8, enz. enz. Voor degelijk en sterk Borstelwerk wordt ingestaan. Zich minzaam aanbevelend: Verkrijgbaar de zoo zeer gewenschte Mtriiivenbortthonig. Dagelijks versch verkrijgbaar RONINGSMELK. RONINQSEIEREN. ROMINGSKAAS. KEIZERSBRUG. Tat Piscbii 9PAIIMIIIS vu Rililileirs ia Ilskken tign veil vtr- niidirde prijzen. Aanbevelend, H. M. MANIKU8. zijn verkrijgbaar met garantie by jaar Sluisdijkstraat 48. Eenigst goedkoopst adres voor Helder en Omstreken voor de alom zoo gunstig bekende Pfaff-Naaimachine. Voordeeligst adres voor reparatlèn, met 1 jaar garantie. en Jopha-Kiespijntinctuur, Kloosterbalsem, Kneipp's Salmiak Pastilles, Vanille Suiker, Dr. von Brunsche Watten, Eugelsch Pluksel, Ratten- en Muizenhaver, Carbolblokken, - Carbolzuur, - Enamcline, Brillantine, Kristalzeep, enz. BASSINGRACHT 2.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1