KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Voor Helder, Texel en Wieringen ROLANDS LIEFDE. Ho. 2629. Woensdag 27 April 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl,121/s. id.voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidatraat. Advortontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. -AdverteTitië» moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux hezorgd zijn Uit het Buitenland. Op 'toogenblik, waarop we dit samenstel len, is de oorlog tusschen Spanje en de Ver eenigde Staten van Noord-Araerika nog niet officieel verklaard, doch is de oorlogs toestand feitelyk ingetreden, ofschoon in wer kelijkheid nog een voorloopig karakter dra- !;ende. De berichten omtrent daden van flor et loopen nog enkel over liet prijsmaken van onschuldige koopvaarders, die van den prins géén kwaad wisten, en het ongeluk hebben gehad, op den oceaan een oorlogsscliip tegen te komen, dat met breede stem geroepen heeft: «kip, ik heb je en dat daarop triumfanteljjk den buit heeft medegesleept naar een be vriende haven, om de geestdriftige landge- nooten op te zweepen tot bewondering van 't aanvankelijk verkregen succes. De regeering te Washington heeft inmiddels de blokkade van een deel der noordkust van Cuba afgekondigd, dóch zij is by lange na nog niet gereed voor een aanvallend optreden. Wanneer de Ameri kaansche vloot niet gesteund wordt door een geoefend landingsleger, helpt een aanval op Cuba niets. Dat begrijpt de regeering heel jitist, en in afwachting van de opkomst en van de bewapening der vrijwilligers, die in e§n week of wat strijdvaardig kunnen zyn, wordt de vloot in haar geheel voorloopig WqrkelooB gehouden. Volgens de Amerikaan sche berichten, gaat de werving van vrij willigers zeer voorspoedig. Een milionair is o. a. bezig, op eigen gelegenheid, een regi ment uitterusten, en uit alle standen en be roepen stroomen de liefhebbers toe. Een der bladen .de Herald" vertelt, dat men bezig is, een regiment, uit makelaars bijstaande, byeen te brengen Ui' pure vader landsliefde wapperen de vlaggon van gebou wen in menige Amerikaansche stad, en de bureaux der dagbladen worden dagelyks be legerd, ten einde het laatste nieuws, dat evenwel nog zeer mager is, te bokomen. De bulletins worden vaak verscheurd vóór ze ge lezen zyn. Een der dagbladen looft een prijs van 1000 dollars uit voor den .vaderlander" die een helsche machine uitvindt, om er Spanjaarden meê tot splinters te doen sprin gen. De anti-Spaansclie machine is echter nog niet uitgevonden. Spanje werd by de nadering van den oorlog met een ministeriëelen crisis bedreigd. Dit gevaar is echter afgewend. Do voornaamste staatslieden hebben, met het oog op den hni- digen toestand, hun Btenn aan het tegen woordig ministerie toegezegd, en de Koningin- Regentes heeft nu ook haar vertrouwen in het kabinet-Sagasta uitgesproken. Een natio nale inschryving, zoowel in de provinciën als in de hoofdstad des lands gehouden, heeft zeer gunstige resultaten opgeleverd, en evenals in Amerika, is ook het volk hier geestdriftig foor den oorlog gestemd. Het bericht, dat de Spaansche stoomboot »Buen Aventura" door de Amerikanen is buitgemaakt, heeftin Spanje de algemeene verontwaardiging opge wekt, vooral ook omdat de vijandelijkheden nog niet geopend waren. De Spaansche bladen noemen het geval een daad van fei- telyken zeeroof. De gezant der Vereenigde Staten te Madrid generaal Woodfort heeft in 't laatst der vorige week de Spaansehe hoofdstad ver laten en zich naar Parys begeven. De Spaan sche regeering had de noodige maatregelen genomen, om het vertrek van den gezant ongestoord te doen plaats hebben. Tegenover de geopenbaarde volksstemming bleek dit wel noodig. Onderweg had de trein, waarin de generaal met zijne familie bad plaats geno men, herhaaldelijk van steenworpen te lijden. Zelfs de glasruiten van het slaaprijjtuig wer den verbrijzeld. Door de Spaansche regeering wordt blyk gegeven van groote activiteit, die zij ook by hare vertegenwoordigers in 't buitenland tracht te bevorderen. Dezer dagen verliet het Ame rikaansche stoomschip .Paris" de haven van Southampton, beladen behalve met 186 passa giers, met onderdeelen van snelvunrkanonnen, bestemd voor de marine-werf te Brooklyn (New-York). Onder de tonen van het Ameri kaansche volkslied Yankee Doodlo", verliet het schip den vasten wal, en van de bemanning, de passagiers en de achterbly ven den ging een geestdriftig gejuich op. Maar onmiddellijk werd het bericht daarvan door den Spaanschen gezant te Londen naar Madrid geseind, waar de regeering met deze tyding haar voordeel kon doen. Voor het overige vermelden wy de moest belangrijke telegrammen. Londen, 28 April. De avondbladen melden, dat het Amerikaansche schip „Shenandoah,* van San Francisco naar Liverpool bestemd met 160.000 bushels (ca. 4200 ton) graan aan boord door de Spaansche vloot is genomen. Nog wordt nit Antwerpen gemeld, dat de «Shenandoah» een lading in had van Califor- nisch graan, ter waarde van 750.000 franc, bestemd voor Antwerpen. Het Amerikaansche leger. Washington, 23 April. President Mc. Kinley heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij 125,000 rry willigere onder de wapenen ge roepen worden voor tweejarigen dienst, tenzy zij vroeger daarvan worden ontheven. Key West, 24 April. De Spaansche schoener «Mathilde» is door de torpedoboot „Porter* genomen en gisteren naar hier gesleept. Key West, 24 April. De torpedoboot «Ericssen» is hier aangekomen met het bericht, dat de vloot niet zal overgaan tot het bom bardeeren van Havana, maar dat een vreed- zafne blokkade is bewerkstelligd. New-York, 24 April. Gisteren zyn orders uitgevaardigd, waarin wordt te kennen gege ven, dat in tal van Amerikaansche havens mynen zijn gelegdde bepaalde punten worden geheim gehouden, doch de mijnen wor den bewaakt, zoodat schepen va* bevriende natiën er geen hinder van zullen hebben. Key West, 24 April. De kanonneerboot >Helena< heeft dezen morgen de stoomboot „Miquel Jover' van New-Orleans naar Bar- colona bestemd, en geladen met katoen en graan, opgebracht. De «Miquel Jover" is een boot van onge veer 2000 tons. Aan boord van het stoomschip New-York* voor Havana, 24 April 2 uur 's morgens. Het fort Morro vuurde 's avonds om elf uur tien kogels, die geen uitwerking hadden. Het escader antwoordde niet. Madrid, 24 April. Een officieele dópêche uit Havana meldt, dat de Amerikaansche vloot 22 dezer, des avonds te half zeven, ge naderd was op 10 mijlen van de stad. Het escader bestond uit 12 schepen. De inschrijvingen voor de versterking der vloot bedragen thans meer dan 10 millioen. Madrid, 24 April. De .Gaceta' bevat het volgende besluit >Aan alle Amerikaansche schepen die in onze havens liggen, zullen vyf dagen worden gegeven, te rekenen van de openbaarmaking van dit besluit, om vry te gaan. „De regeering beveelt dat de volgende regelen van het zeerecht in acht zullen worden genomen lo. De onzydige vlag dekt koopwaren van den vijand, behalve oorlogscontrabande. „2o. Koopwaren van onzydigen, behalve oorlogscontrabande, mogen niet in beslag wor den genomen zelfs al worden ze vervoerd onder vyandige vlag. „8o. Een blokkade moet effectief zijn. 4o. De Spaansche regeering handhaaft haar recht om kaperbrieven uit te geven. ,5o. Zij zal met koopvaardijschepen een dienst van hulpkruisers voor de oorlogsvloot organiseeren. Gene vaartuigen zullen met deze samenwerken en onder de jurisdictie der oorlogsmarine worden geplaatst, ten einde vyandige schepen te kunnen nemen en koop waren des vijands benevena oorlogscontrabande in beslag te nemen. »6o. De koninklijke marine, de hulp-kruisers en later ook de kapers zullen het recht van onderzoek op volle zee en in vyandige wateren uitoefenen. «Als oorlogscontrabande wordt beschouwd kanonnen, geweren, wapenen, kogels, boramea, fulminaten, kruit, dynamiet, ontplofbare stoffen, lederen riemen, hout, militaire equipementon en machines voor schepen. «Als zeeroovers zullen worden beschouwd de kapiteins, de schippers, de officieren en twee derden van de bemanning van schepen die, hoewel niet van Amerikaansche nationa liteit zijnde, genomen worden terwijl zy een daad van oorlog begaan tegen Spanje, ook al zyn zij voorzien van papieren der Ver eenigde Staten." NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 April 1898. Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier werd Zaterdag openbaar aanbesteed Het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan de batterrij Wier- hoofd. (Raming f 1255.) Ingekomen waren 6 inschryvingen,; van de heeren: J. F. Philips, ad f1665; H. Wyker, f1590; D. de Vries, f 1560; K. Zeeman, f 1888 Gebrs. van Pelt, f 1385 en J. Dienaar, f 1356. 2. Het doen van herstellingen aan wer ken, kazernegebouwen, enz. te en bij den Helder. (Raming f 2225). Ingekomen 6 in schryvingen, van de heeren: H. Wyker, ad f2630; Gebrs. van Os, f2595 Quak en Van Pelt, f 2570 W. de Jong, f 2500 K. Laagland Winder, f 2470 en P. Korft', f 2420. Op '8 Rijks werf alhier, werden jl. Zaterdag ondervolgende medailles uitgereikt voor ijver en trouwe dienstvervulling, en wel in goud aan den baas der werktuig makers C. van Gijn, den commandeur der scheepsmakers P. C. Wouters, den zeil maker P. Polderman in zilver aan den schrijver le kl. G. A. Sonstral, den havenwachter H. W. Jong stra, den commandeur der ernstvuurwerkers J. Dee, de werklieden J. M. de Cock en J. Wigman in brons aan den scheepsbeschieter P. Neef, den blokmaker M. Pli. Verbeet, den bankwerker T. J. Mahieu en den ta kelaar A. Möls. De twaalfde jaarlyksche algemeene vergadering van de vereeniging ter bevor dering van de Nederlandsche visschery zal gehouden worden te Amsterdam, op Maan dag 16 Mei 1898, des vóórmiddags ten elf ure, in een der lokalen van het American Hotel". Onder te behandelen punten komen o. a. voor Voorstellen van de afdeeling >d e n Helde r": a. Het Hoofdbestuur wende zich tot de Directiën der Nederlandsche Spoorweg- Maatschappijen ten eiude te verkrijgen dat versche visch in »binnenlandsch" verkeer als ijlgoed verzonden, worde vervoerd met witten vrachtbrief tegen vrachtgoederen- tarief. b. Het Hoofdbestuur trachte te verkrij gen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij om aan het station den Helder visch als ylgoed te verzenden per eersten morgentrein naar alle stations in Nederland, evenals zulks geschiedt aan het station IJmuiden. c. De vereeniging wende zich tot het ge meentebestuur van Amsterdam met ver zoek aldaar een officieëlen vischaftlag in te voeren, zooals die bestaat te Rotterdam en in bijna alle Belgische steden. De stoomtramlyn »SchagenWog- num" zal vermoedelijk op 1 Augustus a. s. voor het vervoer van personen en goederen geopend worden. Vry dag 29 dezer hopen de echte lieden Lieven Schol en Maatje Brys te Sommelsdijk het zeldzame voorrecht te ge nieten om hun 60-jarige huwelyksvereeni- ging te herdenken. Een van de gebroeders Lavertu, uit Amsterdam, de beruchte paneelzagers, die later opnieuw wegens diefstal tot langdu rige (12-jarige) gevangenisstraf werd ver oordeeld, is uit de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden ontslagen. Hij was in het bezit van een uitgaans- kas van ongeveer f300. Gedurende zijn gevangenschap viel liem een erfenis van, naar men zegt, eenige dui zenden gulden ten deel. Althans vooreerst zal hij dus wel niet gevaarlijk voor de maatschappij zyn. (»Leeuw. Ct.") Dat onder de personen die, door den nood gedrongen, zich tot de politie wenden om naar eene Rijkswerkinrichting te wor den opgezonden, er nogal eens een voor komt, die betere dageu heeft gekend en geheel door eigen schuld aan lager wal is geraakt, is nu weer te Utrecht gebleken. Onder de velen die zich daar in de laatste dagen als landlooper aanmeldden, bevond zich een man Yan omstreeks 50 jaar, die eenmaal op korten afstand van de hoofdstad des Rijks een flinke fabriek zyn eigendom mocht noemen. Ging het heni echter in zaken naar wenach, van zijn huwelijksgeluk kon dit niet gezegd wor den, daar hij al spoedig bemerkte, dat zyn ,vrouw, die er niet kwaad uitzag, vele aan bidders had en ten slotte met een hunner er van door ging. Dit en het daarop gevolgd verlies zijner beide kinderen, deden hem troost zoeken daar waar deze niet te vinden is, namelijk bij de flesch, met het gevolg, dat de zaken ilangzamerhaud achteruitgingen en hy ten slotte, tot den bedelstaf gebracht, geen andere uitkomst meer wist dan zich als -landlooper te dóen opnemen. Omtrent den moord te Leur achryft men van daar Dezer dagen is een zekere S., die bij de ouders van den verdachten F. wel eens 'werkt, in verhoor geweest en daarbij moet gebleken zijn, dat F., met het vermoorde meisje zich alleen denkende, dat hem over trouwen sprak, gedreigd zou hebben met een mes, zeggende>dït is je God, indien je mijn naam durft noemen", waarop zij hem toevoegde dat hij zoo iets wel nooit zou durven doen. F. moet toen gezegd hebbenje weet nog niet wat ik durf. By het verhoor moet F. verklaard heb ben zich niet te herinneren zoo iets te hebben gezegd, doch als hy het gezegd had, dan kon het gekheid geweest zijn. Rookconpé* voor dames. Nu het meer en meer voorkomt hoe jammer 'took zij, het feit is niet te loochenen dat dames zich aan het meer uitsluitend voor de heeren der schepping bestemde rookgenot gaan overgeven, dreigt op de spoorwegen eene groote practische moeielijkheid, zegt »Het Vad."., die de directiën wèl zullen doen onder de oogen te zien en, zoo mogelijk, uit den weg te ruimen. We kennen in ons land drie soor ten van coupés rook, niet-rook en dames- coupeés. De laatste zyn echter niet onder scheiden in rook- en niet-rook comparte- menten. Wanneer nu dames, die nog niet aan de cigarette verslaafd zijn, met opzet in een voor haar bestemde coupé plaats nemen en een reisgezellin, hartstochtelijk rookster, de cigarette te voorschijn haalt en 't compartiment met haar welriekende wolkjes vult, zal de niet rookende dame eigenlijk geen reclit hebben van beklag, want zy is in een dameacoupé dat is alles wat zij verlangen kanhet rooken is er niet verboden, gelijk in de niet-rook-coupéa van de heeren. 't Geval heeft zich al voor gedaan, dat een dame, die alleen om 't rooken een gemengde coupé ontvlood, in een »dames-rook-coupé" terecht kwamEr moet iets tegen gedaan worden (»Vad.") Bij het Duitsche leger wordt thans eene proef' genomen met het verstrekken van warm avondeten aan de soldaten, die daarmede zeer ingenomen blijken te zijn. Bramen, 21 April. Het eergisteren op de Weser aangekomen stoomschip »Kaiser Wilhelm der Grosse" heeft op de terug reis van New-York naar Plymouth in één etmaal niet minder dan 535 mijlen gemaakt, het hoogste wat tot heden is bereikt. De verschillende etmalen afzonderlijk tot Plymouth bedroegen .420, 505, 535, 520, 501, 476 en 78 mijlen. Iets over de Spaansche en Aineri- kaanscb* umrlne's. De beoordeeling van de oorlogsvloot van een land is heel moeilyk, wanneer men niet volkomen met die vloot bekend is, daar sche pen die op het papier vaak krachtig lijken soms in werkelijkheid niet zooveel beteekenen. Daarom is een artikel in de Daily Chro- nicle", geschreven door iemand die blijkbaar meer van de vloten van Amerika en Spanje weet dan de jaarboekjes te lezen geven, wel onze aandacht waard Wij vinden daarin nog een verklaring er voor dat de houding van Amerika zoo veel oorlogszuchtiger is dan die van Spanje. De Amerikaansche vloot is vol gens die autoriteit aanmerkelijk veel sterker dan de Spaansche. De vier oorlogsschepen van Amerika zijn nieuwe, uitstekend bewa pende, zwaar gepantserde schepen van 10 en 11 duizend ton, terwjjls Spanje's eenige slag schip oud is, licht gepantserd en slechts 9000 ton inhoud heeft. Hierby komt, dat het overwicht dat Spanje heeft wat betreft groote gepantserde kruisers (Spanje 7, Amerika 4), geheel in het niet zinkt tegen het groote getal (18) moderne kleinere tweede klasse kruisers, waar Spanje er slechts 4 van heeft. Bovendien zyn van Spanje's groote kruisers slechts 2, de „Car- los V" en de .Cristobal Colon" met de vier groote Amerikaansche kruisers te vergelijken. Een vergelijking van de derde klasse krui sers is weer zeer ten nadeele van Spanje. De Amerikaansche zyn by na dubbel zoo groot, loopen veel sneller en zyn licht gepantserd, terwijl de Spaansche ongepantserd en minder goed bewapend zijn. Wat de torpedovloot aangaat, staat Spanje echter verre boven de Vereenigde Staten, en mocht in dezen oorlog blyken dat een torpedo- llotilllo tegen eenige gepantserde schepen is opgewassen, dan zou de atrjjd andere kunnen afloopen, dan overmacht van Amerika wat betreft zwaarder materieel zou doen vermoe den. Ten eerste hoeft Spanje een (lottille van 10 torpedo-kanonneerbooten. (Met kanon neerboot, het Engelsche gunboat, wordt een klein, ongepantserd stoomschip bedoeld.) Deze kanon neer booten loopen 19 k 20 myl en meten 600 k 800 ton. Dat met torpedo's bewapende kanon neerbooten in staat zijn een torpedi aanval uit te voeren is gebleken in den Clii- leenschen oorlog, toen de «Blanco Encalada" door een torpedo van een dergelyk scheepje werd getroffen. Hierbij moet echter in aan merking worden genomen, dat de .Blanco Encalada" toen ten anker lag en er blykbaar zeer slecht werd uitgekeken. Verder heeft Spanje 7 torpedobootjagors, waarvan een 22 myl loopt twee 28 mijl loopen en 870 ton meten en 4 30 myl loopen en 400 ton meten. Te zamen met de torpedokanonneerbooten vormen dese dus een krachtige ilotille van 17 schepen. Van torpedobooten heeft Spanje er 12 Amerika er 8. Resumeerende, kan men dus zeggen dat in kruisers Amerika en Spanje niet veel ver schillen, doch dat Amerika een groot over wicht heeft door zijn vloot van vier zware slagschepen, waartegenover staat dat Spanje een aanmerkelijk sterkere torpedovloot heeft. Zullen die torpedobooten in staat zyn met succes tegen de Amerikaansche reuzenschepen op te treden De toekomst zal wellicht die vraag beant woorden, maar zeker is het, dat Spanje daar toe in ongunstige omstandigheden verkeert, daar de stryd waarschijnlijk in de Cubaansche wateren zal plaatst hebben en hot grootste deel van de torpedovloot in Spanje is. Ame rika heeft in den stryd het groote voordeel, dat al zijn schepen nabij New-York of naby Key West geconcentreerd zyn. Handelsblad". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: Verzendingeweg. zeepost via Amsterdam leepost vu Rotterdam Hall. mail vis Genas. Holl. mail via Marssills Krsatcks mail vis Hsrseille Kngelaohe mail vis Brisdiai (au Atjsh an de Oostkust vau Samatra Duitsche mail vis Nspell. Datum dar tor Tijdit d laat. poit-beiorg. buil ekPwtk. 20 Apr. 7.'e»v. 6 en 20 Mei 7.-'eer. 28 Apr. 7.- 'aar. 8 an 17 Mei 1.'anam. 6 en 20 Mei. 7.—'aar. 29 Apr. 0.80 'a mor. eiken Vrijdag. 0.80 'a mor. 2 en 10 Mei. 9.80 'a mor. Naar Quyana (Suriname) 89) Apr. I J7.-'a»v. 18 Mei. §7.— ar. 7 |;7.—'aav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba zeepost vis Amsterdam I seepost vis Amsterdam mail over Engeland mail via St. Naiaira am 80 Apr. I 7.—'tav. - ■teH»--"»-' mail via Queesitown Naar St. Martin, St. Euatatiua en Saba: mail over Engeland 2 en 18 Mei. 7.'ssv Ingezonden. Mijnheer de Redacteur l Wij leven tegenwoordig voor een groot ge deelte onder den indruk van de aauataande kroningsfeesten. Comraissie's worden allerwe gen gevormd om de aanstaande feestelijkheden te organiseeren. En wanneer huis en straat hun feestkleed zal worden aangetogen dan zullen Flora's lievelingen, de bloemen, daarin een groote rol vervullen. Daarom is het zeker niet te versmaden, wanneer een vakman als de heer van Schagen ons onbaatzuchtig van zyn raad dient door ons eenjarige zaad planten te noemen, die nu uitgezaaid, ons met September een ryken Moe- menoogst zullen bezorgen. Alleen mynheer de redacteur verwonderde het my, als liefhebber, dat de heer van Schagen, een bloemist en kweeker, zoo karig is, door ons maar een enkele te noemen uit den ryken schat van Flora. Een enkele slechts uit zoovele, die dienst kunnen doen bij de aanstaande kroningsfecs- ten, want niet alleen zal gevraagd worden naar de kleur van het beminde Huis v&n Oranje, maar ook de kleuren der natie komen in aanmerkinghet rood, wit en blauw, en wanneer het rood, wit en blanw zich paart met het oranje, dan zullen onze tuinen en tuintjes een beeld geven van de innige ge meenschap, welke bestaat tusBchen Volk en Voretin. De heer van Schagen zal my wellicht op merken, dat het hem alleen mnar te doen was om de «Canvietalus Wilhclmina» als de meest geschikte eenjarige zaadplant voor dat doel bekend te maken, maar als men iemand gaat vertellen welke bloemen hij moet zaaien om met de kroningsfeesten geschikte bloemen te hebben, dan noemt men niet alleen de meestgeschikte, maar ook de mindergeschikte. En of de .Calcndula Officinalis Prins van Oranje" (Goudsbloem^ onze Nationale bloem, minder geschikt is dan do .CacaliaSonchifolia», welke de heer van Schagen, waarechynlyk om haar boter goBchikt te doen zyn voor den verkoop gedoopt heeft («Canvietalus Wilhcl mina») betwijfel ik ten sterkste. Wanneer de heer van Schagen meer in het Centrum van den tuinbouw zat, dan zou hy het niet gewaagd hebben om een .Canvietalus Wilhelmina» de wereld in te sturen, wantik denk dat dan zyn mede vakmannen, hein dat omspringen met namen hoogst kwaiyk zonden nemen. Ik als liefhebber beu ten minste nieuwsgierig tot welke plan ten familie do «Can vietalus Wilhelmina' behoort. En heeft hij de «Cacalia Sonchifolia» met dien naam gedoopt dan merk ik op dat haur FEUILLETON. a> «De Mesnil had ook heden wel thuis kun nen blyven, wijl de directeur komt,* merkte de Moval ontevreden op en wandelde, zachter sprekend, met zyn vriend naar een hoek ran den wintertuin, waar een kleine sofa stond. De gasten vertrokken de een na den ander. Het duurde niet lang of de gravin de Lomont en hare tante waren alleen in den prachtigen tuin, want do Moval en de graaf geleidden de laatste gasten naar huiten. TWEEDE HOOFDSTUK. Zwygend trad de gravin naar de fontein, die door bloeiende rhododendrons omgeven was. Julie ving met hare kleine, witte hand, de neerstortende druppels op en besprenkelde de bloesems. .Tante,* zei plotseling de jonge dame tot de gravin de Blagey, die in een leuningstoel bfl den ingang zat, .tante, kunt ge my zeg gen, waarom papa en de Moval zooveel om- •log met dien vreemdeling maken Ik vond het heel natuurlijk, dat papa den gewezen boach wachter zonder plichtplegingen weg zond.' De onde dame keek hare nicht ernstig aan. ,Wat lykt ge toch weinig op uwe moeder, kind," sprak ze byna weemoedig. «Ik geloof, dat myne goede zuster haar geheele leven Biet aan voorrechten van stand heeft gedacht en toch was ze door ieder geacht en bemind. De gravin beet zich op de lippenze moest een bitter woord inhouden. Doch haar kwade luim moest zwichten roor den liefde- rollen blik der oude dame en Julie kuste hare hand. „Gy beknort my zoo dik'wyls, tante," zei het jonge meisje hartelijk, ,en ik roei, dat ik ook reden tot ontevredenheid geef, maar ge moet een weinig door de viugers zien. Ik heb geen week karakterhet is jammer, dat ik geen man ben. Wat blyven papa en de Moval toch lang uitzeker hebben ze mynheer Roland, over wien ze het zoo druk hebben, gevonden.» «Het spijt me, dat ge ,een beetje boos zyt, Julie," zei de gravin de Blagey. ,Ik vrees, dat uw vader zorg en kommer heeft.' De ernstige woorden der oude dame misten hunne uitwerking niet. «Ge vergist u zeker, lieve tante; welke' zorgen zou papa hebben? Sedert de Mesnil de zaken doet, heeft papa zich om niets meer te bekommeren." Nadenkend blikte de onde dame in den tnin. Wy willen het beste hopen, Julie," sprak ze, en stoud snel op. «Ik ben eene oude vrouw, die de zaken donkerder inziet dan noodig is,' ging ze voort, terwyl Julie ha een sjaal om do schouders wierp. Het meisje antwoordde niets, en de twee dames waren op het punt den tuin te ver late», door eene deur, die naar het inwendige van het slot voorde, toen de daar tegenover staande deur openging en Roland binnentrad. „Ik vraag om verschooning,» sprak de directeur, na eene diepe buigingmen heeft mij gezegd, dat mynheer de graaf mij ver zocht hier te komen.» Mijn zwager heeft ons voor een half nur verlaten, mynheer,» antwoordde de onde dame vriendelijk, ,maar......« Ik zal bevel geven n in de zaal te voeren,» zei Julie snel, en stak de hand uit naar de zilveren tafelbel. Doch de oude gravin hield hare hand terug. «Waarom zou mynheer den omweg door den tuin maken,» zei ze vriendelijk „ik ver zoek u met Ons te willen gaan, we komen toch langs de groote ontvangkamer.» «Ik dank n, mevrouw,» zei Felix Roland, en opende de deur om de dames te laten voorgaan. Zwygend en misnoegd liep de gravin naast hare tante door de lange gang, waarvan de wanden met oude wapenen versierd waren. Voor een hooge deur bleven ze staan, en de gravin de Blagey sprak op denzelfden toon Treed binnen, mijnheer, myn zwager zal meteen komen.» Met een goedaardig knikje beantwoordde ze den beleefden groet van den directeur, terwyl Julie nauwelijks het schoone hoofdje bewoog. De dames gingen de trap op aan het einde van de gang. Felix Roland ging eerst binnen, nadat liy niets meer van (le dames zien kon. Onrustig wandelde de graaf door zyn bureau, vanwaar hij in de ontvangkamer zien kon. Toen mynheer Roland binnentrad, ging hy hem tegemoet en stak hem welwillend de hand toe. «Vergeef me, beste Roland, dat ik u van daag zoo zonder veel omslag ontvangen heb hoe kon ik vermoeden, dat in plaats van den gevolmachtigde Doucemon, myn vroegere «Uw vroegere boschwachter zou komen," voltooide Roland met een spottenden lach. „Ja, ik was verrast, ofschoon men aan de speling van het toeval gewoon moest zyn, wanneer men zyn vyf en-zestigsten verjaardag viert. Doch wees zoo goed, in myne kamer te komen, daar kunnen we onze zaken be spreken.' Vriendelyk bood de graaf zjjnen gast eenen stoel en eene sigaar aan. Ik krijg mijne sigaren steeds direct,* zei Lomont, «ge kunt er dus zeker van zijn dat deze manilla's echt zijn.» Roland verklaarde geen rooker te zyn. «Dat is jammer,» hernam de graaf, «deze sigaren zijn kostelyk het is een waar genot ze te rooken.' Het komt er maar op aan, wat wy ge not noemen,» zei Felix Roland, terwyl hy een notaboek en een groote portefeuille op tafel legde. «Hm dat is waar,» hervatte de slotheer; gy herinnsrt mij aan onze zaken.» De directeur sloeg zyn notitieboek op en keek ernstig op de vol gecijferde bladen «Mynheer de graaf,» begon hy, «veroorloof mij u vooreerst een assignatie voor de ge- wenschte vooruitbetaling van vijftien duizend francs ter hand te stellen. Onze bankier zal, zoodra u het verlangt, genoemde som betalen. Dit zeggende nam do heer Rolund een papier nit zijn zakboek en gaf het den graaf Deze stond verbaasd. «Dat moet eene vergissing zyn, mynheer, ik heb geene vooruitbetaling verlangd.» Niet de minste verandering wa3 op het gelaat van den directeur to bespeuren. «Hior is uw brief," zei hy vriendelyk, den graaf een geopenden brief voorleggende. ,De brief draagt den datum vande heer Roland hield even op, hy meende in het aangrenzend vertrek eene deur tehooren openen en sluiten. „Het is niets,' zei de graaf ongeduldig, zonder van den brief op te zien, dien hij begonnen was te lezen, «de deur van de zaal is open en hiernaast is myne slaapkamer, waarin niemand iets te doen heeft.» De directeur wachtte nog een oogenblik daar echter alles stil bleef, meende hij zich vergist te hebben en ging voort: De brief is gedateerd 23 October 18 Herkent ge uw schrift?' «Neen, mynheer,» zei de graaf, met saam getrokken wenkbrauwen, «van dezen brief weet noch ik, noch myn rentmeester, graaf de Mesnil, iets af. Jammer, dat hy op het oogenblik niet hier is. By vooruitbetaling der vijftienduizend francs geniet uw huis nog vijf percent kortingik zal mijzelf toch geen nadeel doen.» De heer Roland zag met een soort mede lijden den spreker aan. Langzaam sloeg hfl het tweede blad van den brief om. „Is dat nw handteekening vroeg hy. De graaf bekeek opmerkzaam de onder- teekening en zei aarzelend «Het is myne handteekening, maar En verklaart u, dat deze brief u onbekend is Mynheer Roland I' riep do graaf ver wonderd. Waarom schrikt gij, heer graaf Ik twyfel immers niet aan de waarheid uwer woorden,» zei Roland bedaard. «Ik vermoedde wel, dat deze brief zonder uw voorkennis geschreven is. Indien de zaken staan, zooals ik vermoed, heb ik de volmacht den brief als niet ge schreven te beschouwen. Doch nu iets andere.' .Spreek maar," zei de slotheer verward. Hy kon met den man, die zoo zelfbewust voor hem zat, niet goed overweg. Totnutoe was de adellijke grondbezitter gewoon ge weest, dat men hem, den voornamen heer, aandachtig aanhoorde, en hy was heelemaal verbluft, dat Roland, die gecstelyk hooger stond dan hy, zijne aandacht vorderde. «Hier heer graaf,» ging Felix Roland voort, terwyl hy een ander papier voor den dag haalde, „hior heb ik de volmacht om vierduizend eiken to verkoopen. Wil u hier van inzage nemen De graaf wierp eon vluchtigen blik op het papier en reikte het den directeur weer aan. ,Doze volmacht is onbepaald," zei hy. «Dat is zoo, mynheer de graaf, doch hier heb ik ook nog een volmacht van den bankier Vilatte uit de hoofdstad." Graaf de Lomont luisterde. «En waartoe dient deze?» vroeg hy ernstig. «De chef van liet huis Jean Villalte is do stielbroeder vau myn patroon, den heer Lafctte. De heer Lafette had voor cenigen tyd zaken met zyn stiefbroeder en was juist op het kantoor, toen deze brief met verzoek van voorafbetaling aankwam. De heer Lafette vertelde zijn stiefbroeder, dat wij op het punt stonden een groote party hout van u te koopen. Villatte was over den inhoud van den brief zeer verbaasd, wyl dit verzoek ver geef het my, mynheer de graaf vermoeden deed, dat uw vermogen in bedenkelyken toe stand was, te meer, daar hy een hypotheek van driehonderdduizend francs op de goederen Etobon en Chagcy heeft.» En indien het oen dabbele som was,» viel de graaf den heer Roland misnoegd in do rede, terwyl hij zyne sigaar midden in de kamer wierp, «dan was hy nog zeker van zyn geld. Overigens vind ik hot vreemd vau den heer Vilatte, met vreemden de aange legenheden van anderen te bespreken. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1