Kaart Ma pot balmaM WVBRUINVIS OORLOGSNUMMERS Weststraat 93. J. N. QIIERELLE - Kanaalwey 139. op Yrijflag 29 April a. s„ iü „TM". Extra Balmuziek in den Tboe- en Speeltnin nalü Hnisdoinen. Eerste aanleg Zondag a.s. EXTRA BALMÜZIEK, Hoerenhuis JACOB MAKELAAR. Schageostr. 32. met ie Balw-EiMen ea Ma ea van Alasta ea Fartartca. -4- -4* Behangselpapier. Weststraat 93. - Gebr. de Boer. Benig solied adres voor over trekken en repareeren van Parapluies, Parasols en En-tout-cas, 'gaarne wordt 'them by deze gegeven) een mooi pluimpje voor zijne hulpvaardigheid. Ook een ander, A. van Schaick, reed er te paard heen, terwyl L. Zuidacherwoude naar St.-Maartensbrug toog. Inmiddels w.as ook het naaataangrenzend huis, bewoond door A. de Vries en P. Kraak man in vlam en eveneens het hnis van slager Stöve naast het perceel van Mej. de Wed. A. Zander. 1 Hierna geraakte het huis van den kaste lein A. Bruin in brand. Men denke zich de ontzettende vlammenzee over zulk eene groote uitgestrektheid, on dan alleen de Sohager- brugger 6puit om het huis van den gemeente ontvanger, den heer J. Blaauboer, te bewa ren en den brand aan die zyde tot zoover te beperken. Gelukkig kwam toen redding opdagen. In volle vaart snelde de bemanning van Lycnr- gua met hare spuit aan en na weinige oogen- blikken siste e.i spatterde het water op liet huis en den winkel van J. de Carpentier. Kort daarna kwam ook de brandweer met hare «Blauwe» uit Schagen, die de huizen van de heeren Oldendaal, Zyp, enz. hebben beschermd. Een hartelijk woord van dank aan onze Schager buren voor de ons verleende hulp. Aan hunne flinke brandweer is het te danken, dat die huizen behoudep zyn en de brand daar niet voortwoekerde. Hierop kwam hulp van St. Maartensbrug opdagen, welke brandweer zich toen even eens kloek verweerde en die hare stralen op de turfschuur van De Waard richtte. Het huis, bewoond door W. Broena en de Wed. S. Broers, was ondertussehen aangetast. Onze brandweer, die reeds gedaan had, wat zy vermocht, zag het gevaar, dat op dit punt dreigde en de burgemeester gaf bevel de St. Maartensbruggers te steunen, 't Was geen doen, om voorby het brandende huis van Bruin te gaan. Maar 't moestEn met vliegende vaart snelden de mannen er heen Zie, dat ia het achoone in zoo'n angstigen, ontzettenden toestandTc midden van die schreiende en jammerende vrouwen en kin deren die kloeke mannen te zien, welke met alle macht en kracht tegen het zich verbrei dend onheil strijden. Een ware ruïne is ons aardig dorpje nu geworden. Niet minder dan 13 woningen zijn een offer van het alles-verterend vuur ge worden. 16 huisgezinnen (71 personen) zyn van have en huisvesting beroofd. Een bewijs voor de ongekende snelheid waarmee de vlammen voortwoekerden, is zeker wel het treurig feit, dat van de 16 getroffen gezinnen zoo goed als niets is gered kunnen worden. De racesten hebben zich ternauwer nood gekleed kunnen redden. Hierin ligt niet de minste overdryving en 't is niet aan alteratie, maar wel aan den geringen tyd, die tot redding overbleef, te wyten, dat het geld, de kasboeken en meer noodige dingen van waarde mede een prooi der vlammen gewor den zijn. De 6chade is nog niet te berekenen. Ver schillende panden en goederen zyn echter voor brandschade eenigszins gedekt. Tot ons leedwezen maken hierop eeno uit zondering de bezittingen van A. Ligthart, die totaal van alles berooid is en niets verzekerd had; en Kraakman had met het oog op zijn a.s. verhuizen de verzekering zyner goederen uitgesteld. De schoenmaker J. Oom heeft veel water en brandschade aan zyn meubilair en gereed schappen, daar deze door het naar buiten sleepen op den kant van de sloot meermalen door den vonkenregen werden aangetast. Velen lijden aanmerkelijke geldelijke schade in hunne neringdrie waren in de Nering- verzekering-maatschappij en ontvangen nu eene aardige wekelyksche toelage. Van de 12 perceel en grond aan de visscliersbaven te IJmuiden en twee sleep- hellingen aan het Noordzeekanaal, geveild om in erfpacht uit te geven, zijn door den minister alleen gegund de gecombineerde perceelen 1 en 2 aan de stoom trawl- maatscliappij te IJmuiden en 11 en 12 aan jhr. Teeding van Berkhout. Gevolgen van den oorlog In de haven te Zaandam lost op 't oogenblik het Engelsche s.s. »Asama« met rijst uit Akiab voor Worraervccr. Terwijl de prijs der rijst sedert de in scheping ongeveer f 2 per baal is gestegen eu de lading G1935 balen bedraagt, maakt de firma dus nu reeds een winst van f 120.000. Daar zitten ratten In verband- met de vermelde rattenplaag aan den Langendijk en de pogingen, welke ter verdelging worden aangewend wordt nog medegedeeld, dat in de banne St. Pancras van den polder Geestmer- Ambackt in een paar dagen tijds 375 ratten werden gevangen. In de banne Broek-op-Langendyk werden in één week om de twee dagen aan de daartoe ingestelde commissie ingeleverd 400, 615 en 473 ratten Te Zuid-Scharwoude bedroeg dit aantal voor de eerste ingeleverde vangst 404 stuks De uit de Neerbosch-zaak welbekende G. van Deth werd Dinsdag te Arasterdam, na zyn aankomst uit Amerika, gevangen genomen, teneinde drie vonnissen te onder gaan van de rechtbanken te Amsterdam, Middelburg en Breda, wegens beleediging. Hij is in verzet gekomen tegen het vonnis van Amsterdam en voorloopig ontslagen. Spanje en de Vereenjgde Stalen. Havana (via Key-West), 27 April. Twee Spaansche oorlogsschepen zijn erin geslaagd de blokkade te breken. Twee Amerikaan- sche monitors hebben twee met steenkolen geladen klefne schoeners genomen, maar ze weer losgelaten, omdat het Duitsche schepen waren. De Spaansche kanonneerboot »Ligera" ontmoette bij Cayo Piedra, bij Matantas, de Amerikaansche torpedoboot »Cushing". Deze gaf vuur, waarop de sLigera" met tien schoten antwoordde. De >Cnshing" werd beschadigd en ging aan den haal. EEN KINDERUITVAART. Daar trekt langs de dorpsstraat een treurige [stoet, En voert een jong knaapje naar 't graf. De speelnootjes volgen stil achter de baar En wisschen de traantjes zich af, Nog kortelings was hij zoo lustig en blij, En speelde gezond met hen mee Doch 't knaapje verdronk, maar zyn rouw- [volle dood Bracht d' ouders veel jammer en wee. Wat sloofden zich liefde en kunst al niet af. Geen poging mocht baten. De dood Koos 't vroolyke kind tot zyn welkomen buit En 't jeugdige leven ontvlood. Heel 't dorpje draagt ropw, en der ouderen [smart, Zoo nameloos grievend en zwaar, Voelt ieder thans mee on staart innig geroerd Bij de uitvaart van 't kind uaar de baar. Klein was nog de knaap en 't verdriet is [zoo groot; Diep treurig der ouderen lot; Geen troostwoorden kan nog hun harte [verstaau De troost kan slechts komen van God W. M. Tz. Marine en Leger. .,Oe Friesland". Het nieuwgebouwde stalen pantserachip Friesland», dat aangewezen is naar Curaijap te stevenen ter eventucele bescherming van Nederlandsche belangen in de West-Indische wateren, wegens de vijandelijkheden tusschen Spanje en de Vereenïgde Staten, is bemand met 309 koppen. Het bevel is opgedragen aan den kapitein ter zee L. A. H. Lamie. De overige officieren die aan boord zijn geplaatst, zyn de kapt.- luit. t. D. A. Kraijenhofi' van de Leur, als eerste officierde luits. t. z. Ie kl. L. E. A. T. ter Haar en A. van der Driessen Mareenw de luits. t. z. 2e kl. H. G. Surie, H. E. Baron van Asbeck, J. P. F. Pool en Joh. H. II. Roëllde adelborsten le kl. H. W. Buijs, J. S. E. de Jong, J C. Tollenaar, H. P. Prillevitz, N. J. van Laer, W. C. A. Vink, D. li. Schuitemaker, J. H. Holtappel en F. J. Witteveende le luit. der mariniers J. van Haaften, de off. van gez. le kl. W. M. Mcrtens (arts), de off". van gez 2e kl. dr. T. Bijleveld (arts), de otf. van adm. le kl. F. H. A. van der Brugh, de adj.-administrateur M. Meinesz en de off.-machinist 2e kl. J. A. Scbell. Hr. Ms. kruiser .Friesland", zal wegens verwisseling van den 1c officier, eerst mor genmiddag naar West-Indië vertrekken. Dc kapitein-luit. ter zee D. A. Kraijenhoff van de Leur dienende als le-olficier aan boord van Hr. Ms. Pantserdekschip .Friesland", wordt met 30 dezer overgeplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, eu zijne tegenwoordige betrekking vervangen door den kapitein-luit. ter zee J. D. Heyning. De vroegere stafmuzikant-solist F. J. T. Hantzsch, van de Kon. Ned. marine, is geën gageerd als kapelmeester-titulair bij het muziek korps van het 8e reg. inf. te Arnhem. Hij zal den tegenwoordigen kapelmeester, die den dienst verlaat, later definitief ver vangen. AUVEHTKVHKV. Sociaal-Demokratische Arbeiders-Partij Afd. HELDER. Openbare Vergadering Spreker l(- O. tV. IIKLCHBUS, Predikant te Zuid-Scharwoude. OnderwerpHet 1 Meifeest, Het recht van den arbeider op een achturlgen arbeidsdag. Aanvang 8 uur. Zaalopening 71/s uur. Debat grewenscht. ENTREE 10 CENT. ZONDAG a s. Extra groot ■lalrnu/.iek, met een uitstekend O rekest. De goede consumptie en nette bediening zijn wel bekend. De Directeur: J. D. DE GRAAF te HUISDUINEN. met flink bezet Orkest. Consumptie billijk. Nette bediening. Aanbevelend, Wed. 8 ZWAAN. T© tLUlTTs riant uitzicht; zes kamers, keuken, kelder en verdere gemakken. Adres WESTSTRAAT 58. Te huur een VOORKAMER, Vlamingstraat No. 68. Adres BUITENHAVEN No. 19. Extra groot Balmuziek. Café „De Graaf" Westplein No. I, Helder. ZOJNDAG a s. met een uitstekend Muziekorkest. Goede consumptie en eene nette bediening. De Ondernemer, J. O. DE GRAAF. Wegens concurrentie GROOTE AFSLAG van Rundvleesch. Ossenbief 35 ct., Rollade en Klompstuk 30 ct., Haas 35 ct., Lappen, Gehakt en Soepvleesch 25 ct. de 5 ons. Vazen, Beelden, Bloemmanden, Bloem en, Palmpotten, Vazenstellen, Bloemhangers, Bloemspuiten, Bloemdraad. Wandversiering, Elagèrenrlikelen. Gordijn-, Spiegel-, Schilderij- en Raam- koord, Schroefknoppen, Schroefoogen, Gor dijnringen, Latafelbeslag, Sleutel- n Slingerplaten, Klokkenstellen, enz. der Vereenigde Staten Prfls 03 oont. Boekhandel van BERKHOUT Co. Na toezending Tan 70 ct. franco p. post. van de Wereldkroniek waarin de Oorlog tusschen Spanje en Amerika op populaire wijze beschreven en met de meest aantrekkelijke illustratiën, zullen niet altijd voor belangstellenden te bekomen zijn. Men wordt derhalve aangeraden van 1 April af bij den boekhandelaar BERKHOUT Co een abonnement op de Wereldkroniek" te nemen a f 1.90 per kwartaal, gedurende den Kroningsjaargang (1 April '98 1 April '99) met inbegrip der extra Kroningsnummers (zonder Kroningsnummers a fl.50 per kwartaal). GOEDKOOPSTE MAGAZIJN van ft WEDER ONTVANGEN een colossale collectie patronen, w—m Mode 1303, mmmm van af de GOEDKOOPSTE tot de FIJNSTE DESSINS. Voor ieder is er keus. Concurrentie onmogelijk door den grooten voorraad, uitgebreide keuze en buitengewoon lage prijzen. Vraag de staalboeken. o

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 6