KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Seleen ei Laarzen, Grafmonumenten, Veer Heider, Texel en Wieringent De afsluiting en itotlwn der ZoÉrzee. iHeiitüflttüttllinj GARNIZOEN DSN HELDER. 15800 LU. Ruüdïleesch (en Vel) 270 K.G. Reuzel, mtjai't. ROLARDS LIEFDE. Fabriek ei lapziju Ad vertentiën. Levensmiddelen. Paard of Hit. K. BAKKER, Het soliedste. W F. Stoel Zoon, ALKMAAR. No. 2«33. Woensdag 11 Mei 1898. 26ste Jaargang. BureauZuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 81. I. Dezer dagen is, gelijk wij onlangs reeds in de rubriek .Nieuwstijdingen" vermeldden, een belangrijk geschrift onder bovenstannden titel, door het Bestuur aan de leden der Zuider zee-Vereeniging" toegezonden. Met medewer king van den lieer rar. G. Vissering, te Am sterdam, is het geschrift samengesteld door den Secretaris der Vereeniging, den heer H. C. van der Hou ven van Oordt, lid van Gedep. Staten van Gelderland, te Arnhem. Met plan bestaat, om van dit hoogst belangrijk boek werk een volksuitgave het licht to doen zien. In afwachting daarvan, achten wij het even wel nuttig, in een paar artikelen den hoofdzake- lijken inhoud van dit pleidooi voor de uitvoering van het grootsche werk aan de lezers van dit blad mede te deelen. Wij vinden daartoe des te meer reden, omdat wij ons met den scha ver van dit boek overtnigd houden, dat de wenschelykhcid der gewichtige onderneming, veel meer dan tot nu toe, door het volk van Nederland moet worden ingezien, en omdat wij, als bewoners van dit deel des lands, het groote belang beseffen, dat de gemeente Hel der en haren omtrek heeft by de uitvoering en voltooiing van een arbeid, waardoor Ne- derlnnd'a grondgebied op de meest vrede lievende wijze zeer belangrijk kan worden uitgebreid. Het indijkings- en droogleggingsplan omvat de volgende werken De Zuiderzee thans een open binnenzee, wordt afgesloten door een zwaren dyk, loopende van de Ewycksluis in Noordholland over het eiland Wieringen naar de Friesche kust by het dorpje Piaam. De zee krijgt door dezo afsluiting het karakter van een binnen-zoetwatermeer, groot 356.830 H.A., of na aftrek der vier voorgenomen in polderingen, groot 145.000 H.A. De water stand van het alzoo verkregen binnenmeer wordt bebeersch: door een samenstel van sluizen, dienende tot waterloozing, ter geza- melijke wijdte yan 300 meterterwijl voor het schutten van sohepen daarenboven door afzonderlijke sluizen, op genoemd eiland aan teleggen, wordt gezorgd. Het geheele sluis- stelsel wordt tegelijk ingerioht, om by inun datie voor de verdediging des lands, indien noodig, te kunnen worden aangewend. De voltooiing van een en ander zal een werk tijd van negen jaar en eene totale uilgaaf van f 40.500.000 vorderen. Onder dit eind cijfer zijn begrepen eenige aan de nabylig- gende kusten te verrichten werkzaamheden, o. a. eene versterkiug van den Balgdijk, loo pende 'langs de N. O. kust van Noordhol- land, van ,Het Nieuwediep" tot Anna Pau- lowaa. Vier verschillende groote inpolderingen zyn op het afgesloten gebied der Zuiderzee ont worpen, en wel de Noordwestelijke polder, ter grootte van totaal 21.700 H. A. waarvan 18.700 H. A. vruchtbaar land. da Zuidwestelijke polder, ter grootte van totaal 31.520 H. A. waarvan 27.820 H. A. vruchtbaar land. de Zuidoostelijke polder, ter grootte van totaal 107.7C0 H. A. waarvan 98.990 H. A. vruchtbaar land. dc Noordoostelijke polder, ter grootte van totaal 50.850 II. A. waarvan 48.900 H. A. vruchtbaar land. de eb en vloed zich al minder zullen doen gevoelen en door het reeds vollooido gedeelte afsluitdijk minder stormvloeden op den aan teleggen polderdijk te vrcezeu zullen zijn. Zonder overdrijving of overhaasting zal men de voltooing van den Afsluitdijk in het 9de jaar Noordwestel. polder 14de i/ Zuidoostel. 21ste Zuidwestel. a 28ste t Noordoostcl. 83ste kunnen stellen, met dien verstande, dat de verscbillendo bedijkingen niet en bloc, maar bij gedeelten zullen worden drooggemalen zoodat jaarlijks geen grootcr hoeveelheid dan hoogtens 10.000 H. A. zal worden verkaveld en ter besshikking gesteld. Hot eindcijfer der kosten bedraagt f 189.000.000, maar ditn is daarin mede be rekend de verbetering der thans bestaande Zuiderzee-huvens, de verbetering van het Zwolsche Diep, de wogbaggering van hin derlijk» sübnederzctiingen, de waterverver- sching te Amsterdam, de bevrediging van eischen der defensie (f 10.000.000), en voor ziening in visschery-belangen (f 4.500.000). Het bovenstaande samentrekkende, herin neren we hier, dat de geheele begrooting van de uitvoering der Zuiderzec-plaanen een totaal aanwijst van f 189.000.000, waarvan voor den afsluitdijk f 40.500.000, en voor de overige werken te zamen f 148.500.000, terwijl het netto getal Hectaren werkelijk goeden grond wordt geraamd op 194.410 en de duur van het werk op 33 jaar. Door alleszins bevoegde personen is een schat tin<j beproefd van het productief vermogen der te verkrijgen gronden, en na gehouden geologisch onderzoek in verband met weten-, schappelijke gegevens luidt de uitspraak, dat minstens drievierden der gronden in de Ztii- derzee-polders zullen zyn bouwgrondon van groote waarde, in kwaliteit gelijkstaande met die der IJpolders, en voor zoover zy iets minder zyn, met die der Groninger Zee polders, voor dadelyke bearbeiding geschikt, indien slechts voor goede ontwatering wordt zorggedragen. Hetgeen dus door de uitvoering der Zui- derzee-plannen in zijn geheel zal worden verkregen, kan voorzeker een ruime vergoe ding genoemd worden van den zouten, brecden, doch vrij onbruikbaren waterplas, die thans in het hart van ons land gelegen, het op verschillende wijze bedreigt. Van alle fan tastische kleuren en dichterlijke schilderingen ontdaan, blijft liet, zelfs met nuchtere prac- tische oogen bezien, een werk van kolossale afmetingen, wellicht het grootste, dat van dien aard op waterstaatkundig gebied tot heden werd ondernomen Geen ander be schaafd volk zoo schreef een buitenlundsch blad heeft ooit zooiets aangedurfd. De te bedijken oppervlakte, meer dan elfmaal die van den Haarlemmermeerpolder bedragende, is grooter dan Drenthe, dan Utrecht, dan Zeeland, en, na aftrek van diens woeste gronden,-ook grooter dan Noordholland. Mocht eenmaal het groote werk voltooid heelen, dan zal een twaalfde provincie uan het Koninkryk der Nederlanden zijn toege voegd. De wet, waarby deze grootBcho onder neming zal worden bevolen, zal de woorden, neergeschreven in art. 3 der grondwet: .De wet kan nieuwe provinciën vormen," maken van eene doode letter tot een lovend feit. das te zamen 211.830 II. A. waarvan 194.410 H. A. vruchtbaar land. Deze grootte is opgegeven na aftrek van den grond, voor wegen, dijken, kanalen, hoofd en kruistochten bestemd. De kosten dezer verschillende inpolde ringen zyn geraamd als volgt Noordwestelijke polder f 12.700.000 Zuidoostelijke 61.850.000 Zuidwestelijke 22.850.000 Noordoostelijke 32.500.000 te zamen f 129.900.000 De t y d, die voor de voltooiing der ver schillende polders zal worden gevorderd, is, ook met het oog op de kostenberekening, een belangryke factor. De voltooiing van den af- sluitdyk behoeft echter niet te worden afge wacht, om met de eerste binneabedyking, die bij Wieringen, aantevangen. Zulks kan reeds iu het achtste jaar na het eerste begin der afsluitings-werken geschieden, als Uit het Buitenland. De binnenlandsche toestaud van Spanje is verre van rooskleurig. Reeds is de hoofd stad, met het oog op de ontstane en nog te wachten woelingen in staat van beleg ver klaard, en ook in andere deelen des Rijks is het verre van rustig. Uit Weenen werd voor eenige dagen geschreven over de plannen van de Spaausche Koningin-Regentes eene Oostenrijksche Aartshertogin welke plannen met den onrustbarenden toestand in Spanje iD betrekking schijnen te staan. De Oosten rijksche gezant te Madrid zou aan zijne Re geering gemeld hebben, dat Maria Christina slechts wacht op een gunstig oogenblik, om Spanje te verlaten, dat wil zeggen, wanneer zij dat doen kan zonder de belangen van haar zoon te schaden. Reeds zyn altijd volgens den berichtgever voor de konink lijke familie kamers gereserveerd in een hotel, voor het geval, dat zy komen mocht, wanneer de voor haar bestemde vertrekken in het paleis van den broeder der Vorstin nog niet geheel zijn gereed gekomen, 'tSpreekt van- zelve, dat aan dit bericht niet onvoorwaar delijk geloof moet worden gehechtdoch het toekent voorzeker wel den huidigen toestand des lands, wanneer zulke hopelooze berichten reeds de ronde doen. Maarschalk Blanco op Cuba schijnt echter den moed uog in 't geheel niet op te geven. Iiy opende dezer dagen, in tegenwoordigheid der vreemde consuls e:i van de officieren der Franscho en Engelsche schepen, te Havanna aanwezig, het Parlement, en vroeg aan de vergadering, of men wilde zweren, bereid te zyn tot handhaving en verdediging der Spaan- sche souvereiniteit en tot gehoorzaamheid aan den Koning. De leden van het Parlement antwoordden,Wy zweren het!" De maar schalk-gouverneur hief daarop den kreet aan Lang leve het Spaanschc CubaLang leve de Koning 1 Lang leve do Koningin Eigenlyk oorlogsnieuws is er, op 't oogen blik, waarop wy dit overzicht samenstellen, weinig of niet. De onbekendheid met de plaats, waar het Spaansch Atlantische es kader zich bevindt, geeft aanleiding tot een aantal beschouwingen over het doen en laten van den Spaanschen bevelhebber, waarover men echter moeilyk een grondig oordeel kan vellen, 't Gerucht wordt verspreid, dat te Charleston, in Zuid-Carolina, een zwaar ge schutvuur van uit de verte is gehoord, 't Hield wel twee uren aan. Men vreest, dat Port-Royal, een belangryk maritiem station van Aroorika, door een Spaansch eskader is igevallen. 't Bericht hiervan eischt echter alsnog bevestiging. Een onderzoek is inmiddels door de Amerikaansche autoriteiten ingesteld. Overigens zijn er tal van mededeelingen over den toestand in dc beide oorlogvoerende Staten. De organisatie van het leger in de Vereenigde Staten schijnt wel wat te wen- schen te laten, en het uitstel van een flink handelend optreden, zoowel op Cuba, als op Portorico en op de Philippijnsche eilanden, getuigt er van, dat ook het .machtige* Amerika niet volkomen voorbereid was voor het voeren van een oorlog te land en ter zee, waartoe het besloot. t Verdient de aandacht, dat in Italië broodoproertjes aan de orde van den dag zyn, die der regeering veel moeite en zorg ver oorzaken. De toestand wordt door berichtgevers als vrij ernstig vermeld. De heffing van in voerrecht op granen is door do regeering tydelyk geschorst; door verkoop van granen uit militaire voorraadschuren wordt getracht, den druk voor de bchoeftigen zooveel mogelijk te verlichtenen men tracht bovendien te voorzien in de behoeften der werkende klassen door de aanbesteding en uitvoering van onder scheidene openbare werken. De ontevreden bevolking heeft, door honger en nood ge dreven, inmiddels haar toevlucht genomen tot onwettige middelen, en de regeering heeft, ten einde de onlusten te bedwingen, haar toevlucht gezocht bij de generaals van het leger. En 't leger, dat hier en daar zich beyvert om de onlusten .te stillen,' heeft zulke scherpe instructies medegekregen, dat men, volgens officieële tijdingen, reedB twintig dooden, een honderdtal gewonden en veel meer gevangenen telt. Van deze laatste zijn al verscheidene tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. Eerst kwamen de onlusten meer bepaald in midden-Italiü voor; thans zijn ze reeds naar 't noorden, o. a. naar Milaan overgeslagen, en in 't geheel worden oproeren in een vyftig of zestig groote en kleine steden vermeld. Rekent men nu nog de dorpen, dan mag men gerust zeggen, dat op honderd plaatsen des lands broodoproertjes hebben plaats gevonden, Natuurlijk doet zich ook in de andere Staten van ons werelddeel de stijging der broodprijzen gevoelen. *t Ergst is dit echter het geval in die landen, waar invoerrechten op de granen bestaan. Zoo werd o. a. dezer dagen in eene correspondentie nit Parijs ge meld, dat daar voor een tarwebrood van 1 Kg. zwaarte, dat by ons 16 cent kost, niet miuder dan 50 centimes, dus p. m. 24 cent, wordt betaald. HIEÜWSTLTDISGEN, HELDER, 10 Mei 1898. Vrijdagavond hield de Liberale Kiesvereeniging »Helder« een vergadering in Tivoli. De voorzitter, de heer C. J. J. H. van Kempen, opende met een woord van wel kom, waarna de notulen der vorige ver gadering gelezen en na rondvraag, vast gesteld werden. Mededeeling werd gedaan dat Woens dagavond e. k. voor de vereeniging in Tivoli zal optreden de heer W. Rovers, van Amsterdam, niet 't onderwerp: »de verdediging des vaderlands eu algemeene dienstplicht s. De wenschelijkheid werd betoogd, dat ook dames ter vergadering mochten opkomen. Als candidaten voor de e. k. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten werden gesteld de heeren G. J. O. D. Dikkers van Texel en Dr. P. P. C. Hoek. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. >H t WKte Kruis". Zaterdagavond 11. werd, onder leiding van den heer Dr. Bitter Jr., door de afdceling Helder van de Vereeniging «Het Witte Kruis" in •Musis Sacrum" een vergadering gehouden. Nadat door den Secretaris, den heer G. de Ven, de notulen waren gelezen, die de goed keuring verwierven, werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer Dr. J. J. Sterk, die wegens vertrek naar elders als bestuurslid bedankte. Naar aan leiding van dit schryven gaf de Voorzitter zijn leedwezen te kennen, dat «1e heer Sterk, om gezondheidsredenen onze gemeente moest verlaten, bracht een woord van dank en hulde voor al hetgenc hij in 't belang der Vereeni ging had gedaan en stelde voor hem tot eore- 1'td te benoemen. De vergadering betuigde haar instemming met het gesprokene cii het voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens koos men tot nienw bestuurslid den hoer 11. M. Dito. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade- g, die 17 Mei u.s. te Amsterdam gehouden wordt, werden benoemd de heeren II. Bitter Jr. en G. dc Ven en tot hunne plaatsver vangers de heeren A. W. Drijver en J. M. Ente van Gila. Na eenige bespreking be paalde men aan den magazijnmeester een geldelijke tegemoetkoming te verstrekken voor de rele moeiten en zorgen, die aan zijn be trekking zyn verbonden en voor het in goeden staat houden der ziekenmaterialen. De toe lage voor de bestrijding der onkosten zal jaarlijks minstens f50.bedragen. Ver volgens werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering besproken. Men nam daaromtrent evenwel geen bepaalde besluiten, maar liet 't uitbrengen der stemmen, omtrent de voorgestelde wijzigingen in 't reglement, betreffende het toekennen van aubsidiën aan de afdcelingen, geheel aan de afgevaardigden over. Na afdoening der agenda bracht do heer W. Bakker de oprichting van een Volksbad- inrichtiug ter sprake, llij betoogde het nut daarvan, veronderstelde, dat zoodanige in richting hier ter plaatse wel succës hebben zou en meende, dat dc kosten door een doel matige exploitatie wel vergoed konden wor den. Ilct geopperde denkbeeld vond alge meen ondersteuning, en men was overtuigd van liet nut van zoodanige inrichting om de reinheid en volksgezondheid te bevorderen. Ook wees men op andere plaatsen, b.v. Alk maar, waarde badinrichtingen van ,,'t Witte Kruis" gunstig werken, daarbij opmerkende dat de rente van het opgenomen kapitaal en do onderhoudskosten grootendeels uit dc op brengst der baden bestreden worden. Einde lijk besloot men een commissie te benoemen, die opgedragen werd deze zaak te onderzoe ken, in de volgende vergadering rapport uit te brengen en te dien opzichte voorstellen te doen. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren W. Bakker, C. S. Jaring, II. Roukens, P. Raadsveld, L. Rumpff cn C. J. J. H. van Kempen. Dc heer J. Kluin besprak nog de wensche lykhcid van opleiding en aanstelling van des- infecteurs. De Voorzitter gaf de verzekering dit in ernstige overweging te sullen nemen. Hierna niets meer te behandelen zynde, werd de vergadering gesloten. Met ingang van 1 dezer, is de com mies der 2de klasse bij de posterijen J. J. L. tiedloo de Bronovo uit 's luuds dienst ontslagen. Op 15 dezer zal te Utrecht het 150 jarig bestaan van het korps gen ie-troepen feestelijk worden gevierd. Tweede Kamen. Nadat in de vorige week de Marine-be- grooting was aangenomen, heeft de Kamer zich in de afdeelingen bezig gehouden met I het onderzoek van het wetsontwerp be treffende den leerplicht. De beide dagen, daaraan gew|jd, waren echter voor drie der v(jf afdcelingen onvoldoende, om dat onderzoek ten einde te brengen, 't Zou nog dus heden en morgen worden voort gezet. Daarna zullen volgen op a.s. Don derdag de beide aangekondigde interpel- latiën: 1, die van den heer Donner, de vraag inhoudende of het in het voornemen der Regeeririg ligt, om de natie uittenoo- digen, op 31 Augustus a. s. Godes be scherming over H. M. de Koningin in- teroepenen 2, die van den heer Troel stra, over eene verhindering en belemme ring van eene openbare vergadering der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij door den burgemeester van Hoogezand. Na deze werkzaamheden zal aan de orde komen de beraadslaging over het wets ontwerp betreffende den persooulij- ken dienstplicht. Een uleuw puntgerscliip. Dezer dagen is door den Minister van Marine bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Marine-begrooting voor 1898, en waarbij gelden werden aange vraagd, om nog in dit kalenderjaar een aanvang te kunnen maken met de voorbe reiding tot den aanbouw van een nieuw pantserachip voor den Indischen en den algemeenen dienst van p. in. 5000 ton waterverplaatsing, met een diepgang van 57 d M., een proeftochtsnelheid van gedurende 4 uur lü mijl, en waarvan de kosten wor den geraamd op f 4.300.000. De voorge nomen aanbouw van dit typeschip steunt dus merkt de Minister op op de overtuiging der Regeering, dat, hoewel onze personeele en financieële krachten niet gedoogen, dat onze vloot eene andere dan eene ondergeschikte plaats inneemt onder de oorlogsvloten der zeemogendheden, Neder land enkele krachtige, zeewaardige schepen moet bezitten, wil zijn vloot bij machte zijn, de rechten en belangen van het Rijk in en buiten Europa op die wijze te be schermen en te doen eerbiedigen, als met het oog op ons uitgebreid en belangrijk koloniaal bezit mag gevorderd worden. De Minister meent, dat de noodzakelijkheid voorschrijft, om den nieuwen aanbouw zoo danig te regelen, dat zoo spoedig mogelijk het vastgestelde aantal van zes krachtige oorlogsschepen in Oost-Indië aanwezig is, en verder om. in verband met die» aanbouw, het Nederlandsche materieel te vernieuwen en te versterken, waartoe als dan het eerst in aanmerking zoude komen aanbouw van groot model torpedobooten en van monitors. Naar men meldt is aan den oud-olficier van de mariniers Rich. P. A. van Kees, gunstig bekend als schrijver en zeeschilder, vergunning verleend om met het pantser schip- >Evertsen" de reis naar Lissabon, tot bijwoning van de Vasco da Gama- feesten, mede te maken. Door de manschappen van liet le batal jon 4e regiment infanterie, te Delft in gar nizoen, is aan den commandant verzocht iedere vijf dagen iets in te houden van hun traktement, om op den inhuldigings- dag de kazerne te kunnen versieren en op waardige wijze feest te vieren. De majoor Petter beeft dit verzoek toegestaan. Uit Volendam wordt gemeld, dat twee visschers hun dood in de golven vonden. De beide omgekomenen zijn de ongehuwde schipper C. Koning Cz., 29 jaar oud, en zijü 43-jarige knecht S. Veerman, de laat ste gehuwd en vader van zes kindereu. Zij waren des nachts op de Zuiderzee zeilende, tusschen het »Oost van Marken" en »de Knaar". Hun botter was diep ge laden, want er waren 1000 a 1100 man den haring aan boord, voor Elburg bestemd Door stormvlagen OTervallen, is het vaar tuig omgeslagen, en de opvarenden zijn beiden verdronken. De burgemeester van Edam beeft f10 uitgeloofd aan hen, die de ljjken der om gekomenen aanbrengen. Wogens verzending naar eldars, nog slechts één dag, Woensdag 11 Mei a.s. van des róórmiddagg 10 nor tot donker: in (le nevenzaal van Café ,'t Centrum" te Nieuwediep, ten voordeele tin twee nut tige instellingen op Texel van het G-oo'ste en schoonste Portret Dit portret (Peinture Bogaerts) kost driehonderd gulden, is ruim 21/, Meter hoog en omgeven van een prachtige an tiek verzilverde lyst. De bezichtiging van dit alom hoogge- roemd portret kost slechts 10 cent per persoon, waarvoor bovendien aan eiken bezoeker een gratis-lot zal worden uitge reikt, zoodat men voor 10 cents de kans heeft eigenaar van deze zeer schoone schil derij te worden. JF Meerdere loten zijn verkrijgbaar a 10 cent per eluk. LEVE ZRIZtsTG- VAN De Kolonel, Gamizoens- Commandant te den Helder, zal op Dinsdag dan I7cn Mei 1808, des middags ten 12 ure, te zijnen bureele, Wachtstraat, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteden, deleveringen van ongeveer KN gedurende het tijdvak 1 JULI tot en met 31 DECEMBER 1898, of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn, gedurende gemelde tijd vakken, ten behoeve van de troepen der Landmacht in opgemeld garnizoen. De voorwaarden van levering, van 11 October 1897, Vle Afdeeling No. 90, zijn tegon den prijs van twintig cent f 0.20 per exemplaar verkrijgbaar bij de firma de Gebroeders VAN C'LEEK, te 's Gravenhage. Nadere inlichtingen nopens de leveringen kunnen bij den aanbesteder worden inge wonnen. Den Helder, den 2en Mei 1898. De Kolonel, Garnizoens-Commandant, P. J. IN DE BETOU. To Isoop een g:ed b«t laossnd BIUAHT (Bodem). Adres: BERKHOUT Co. Muziek - Ondervrüs. Grondig onderwijs in 1'iAXO, VIOOL en OXGEL, it f2.50 per maand. (2 lessen per week). Adres D. ZON, Oostaloot- straat 28. Te koop gevraagd een PAARD of HIT, goed loopend en mak, voor billijken Pr«s' Aanbiedingen met opgaaf van prijs wor den franco ingewacht letter T., Bureau 't Vliegend Blaadje, Helder. FEUILLETON. VIERDE HOOFDSTUK. Wat zag het er vriendelijk en behaaglijk uit in het vertrek, dat men in het kasteel ,de roode zaal" noemde. Het lag tegenover ue kamer der gravin en verschafte een ruim gezicht op den tnin, ovor het dorp Chagey en zijne velden en weiden en op den bosch- weg, dien Roland gisteren gevolgd was, Het was dee nachts tamelijk koud^ ge worden. De roode zaal was het lievelings- vertrek der familie de Lomont, eu men bracht er menig uur in genoegelyken kout door. Tante Rose, wier schoone handen zelden ledig waren, werkte aan eene prachtige kant, en dit vereischte zooveel oplettendheid, dat gravin Julie reeds verklaard had, dat ze zehuwaclitig werd als ze het zag. Heden was echter de oude dame niet met hart en ziel aan haar werk, dat haar anders zulk genot verschafte. Tante Rose wierp menigen bezorgden blik op hare schoone nicht, die in epn schommelstoel zat cn (je kleine voeten tegen den haard hield. Het welige haar golfde in zware lokken over den trotschen hals eu werd door een prachtige kam byeen gehouden. Het jonge meisje zat onbeweeglijk met de armen over de borst gekruist en staarde dv vlammen. Eene vonk kwam op haar kostbaar zyden kleed terecht. Julie verroerde zich niet, ja, ze scheen het te betreuren, dat het vonkje haar kleed niet meer beschadigde. „Schuif dan toch een weinig terug, Julie, indien ge geen scherm voor het vuur wilt hebben,* sprak de oude dame«er zullen nog meer vonken op uw kleed vliegen.' .Wat zou dut, tunte?" vroeg het schoono meisje onverschillig. .Lieve hemel wat zou dat? Afgezien van een ongeluk, waarvoor de hemel ons beware, bederft gy uw kleed,* zei de gravin de Blagey een weinig geërgerd. .Dan trekt men een ander aan,' hernam Julie onverschillig. Het goedige gelaat van tante Ilo9e kreeg eene uitdrukking van ontevredenheid. ,Dan trekt men een ander aan,* herhaalde ze na eene kleine pauze, «en het oude kleed geeft men weg, niet waar? Ik weet wel,dat gij zoo doet, maar goed is dat niet, Julie. Sparen is do plicht van elko vrouw, om het evon van welken stand ze is, vorstin of werk vrouw. Geloof mij, Julie. Men kan tocli aan de plichten van zijn stand voldoen. Het be valt mij niet, dat ge 's morgens vroeg reeds groot toilet maakt, dat was niet noodig.* Tante Rose preekt,' zei hot meisje spot tend. .Spaar do moeite, tante, bij mij bant ze toch niet My verandert niemand meer. Ik heb er genoegen in, ray kostbaar te kleeden en dit genoegen laat ik my door niemand ontnemen. Tot eene eenvoudige huisvrouw ontbreekt mij alle aanlegdeze zit niet in de Lomants.* .Wanneer echter inkrimping noodig is, Julie," zei mevrouw do Blagey ernstig. ,Dat is niet noodzakelijk, tante,* hernum Julie misnoegd. .Ik heb papa gisteren gevraagd, ol hy reden had tot ernstige bezorgdheid en papa heeft mij heeleruaal gerustgesteld. Ik wist werkelyk niet, hoe ik het zou aan- leggcn, indien ik moest sparon.' Een weemoedig laclye speelde om do lippen der oude dame, toen ze weer voorzichtig den draad om de naald legde. Ik hoop, dat uw vader geljjk heefl," zei tante Rose zachtjes. .Ik vrees, dat papa je verwond heeft, Julie. Van sparen zal ik je bij gelegenheid eens eene geschiedenis ver tellen.* Julie stond op en schoof vlug haar stoel naast dien van tuute. „Vertel het nu, tante Rose," zei ze bijna bevelendtegelijkertijd nam ze het gezicht der oude dame in banden en drukte een kus op het door gryze haren omlijste voorhoofd. Toen ze zioli weer oprichtte, Z3g zc naar buiten en haar gelaat kreeg zulk een ijzige uitdrukking, dat gravin do Blagey verwonderd dc richting harcr oogen volgde. Voor het geopend hek van den tnin be merkten do tweo dames dc krachtige ge stalte van Rolund op zijn statig paard, «lat op dit oogenblik steigerde, waarschijnlijk verschrikt door een bedelaar, die plotseling achter eon hoek te voorschyn kwam. Woedend sprong de groote hond op den bedelaar toe, die zicli vol angst tegen het dier zocht to verdedigen met zijne kruk. Roland riep den bedelaar iets toe, wendde vlug zyn paard cn reed den weg op, gevolgd «loor Hector. Toen hy na eene minuut terug keerde, waren paard cn hond tot bedaren gebracht. Dankend nam de bedelaar de pet van zijn gryze haren. Roland gaf hem een geldstnk en deed Jacob zijn paard wegbrengen. De directeur stapte naar het slotportaal toevallig keek hij naar boven en bemerkte de dumes van de roode zaal. Hij groette vriendelyk, hetgeen door mevrouw de Blagey zeer minzaam beantwoord werd gravin Julie bewoog echter nauwelijks het trotsche hoofd. De jonge dame had met hoogmoedigen blik het kleine tooneel gadegeslagen. Toen Roland de trappen opsteeg, wendde zich Julie van het venster af en ging weer in den schommelstoel by den haard zitten ze dacht zeker niet moer aan de vertelling harer tante. «We zullen den ouden Raoul weer eens op gevoelige wijze moeten duidelijk muken, dut hij iu het slot niets te doen heeft,* zei Julie knorrig cn begon weer met hare lokken te spelen. Ik begrjip niet wat ge allen tegen dcu ouden man hebt," hernam tante Rose goedig. Dc arme stampert is toch te beklagen, hy toont wel is waar eene voorliefde voor het slot Lomont en alles wat er op betrekking heeft, maar daarmee doet hy toch geen kwaad en hy hindert niemand.' *Mnlie richtte zich op. «O, tante, zoolang als ik mij herinner, kan ik geen stap doen of ik vind den ouden Raoul op myn weg. De man is niet weg te slaan, papa boo«l hem een jaarlijkschc onder steuning aan. indien hy van hier weg ging. Alles vergeefsch. Hij liet papa zeggen dat Irij van graaf de Lomont geen aalmoes aan nam en nooit nit het dorp Lomont wegging. Daarby komt nog, «lat alle bedienden niet genegen zyn om den ouden man weg te jagen.' .En do oude man is ook nog lam,* mevrouw de Blagey medelydend. Julie zweeg en nu werd het weer stil in de kamer. Tante Roso werkte vlijtig door en de gravin was in gedachte verzonken. Wie kon zeggen welke beelden in den geest van liet meisje opkwamen Vroolyke schenen het niet te zyn, want de fjjne wenkbrauwen trokken zich meer en meer samen, Plotseling richtte Julie zich op en zei op haren eigen- aurdigon toon 't Is jammer, tnnso Rose, dat ge pas dezen zomer hier gekomen zijt. Dadel yk nu den dood van mama hadt ge hier moeten komen en niet mogen dulden, «lat gouvernantes hare kunsten uan my beproefden. Doch het is waar, zoooven wildet go my iets vertellen van sparen en ontberen. Mag ik dat nu hooren Mevrouw de Blagey scheen aan de zonder linge invallen harcr nicht reeds gewoon te zynze trok een nieuwen draad door de naald en begon «Ge weet, Julie, dat myn inan officier was. Hij was jong, had een goetlen.naam en veel tulent. Dal was echter ook zijn lieele rijkdom. Myn vader uw grootvader dus was tegen het huwelijk ik overwon echter eiken tegenstand en kreeg na lievigon stryd de toestemming «lcr ouilcrs. Myn man was te Parijs in garnizoen, wy hadden niets dan liet traclemenl van officier en «lcn interest rayncr borgstelling. De goetle God schonk ons drie bloeiende kinderen wy verheugden ons over 'ons gelnk en leefden zorgeloos als <lo vogel tjes in het bosch. Mijn man bemoeide zich uuluitrlyk niet met liet huishouden, en ik had daar geen verstand van. Ik leefde in overvloed, zooals ik dat thuis gewoon was. Op eenmaal echter was het gedaan. Als er geen geld was, borgden onze bedienden, maar weldra verklaarde de kooplieden de een na den ander, dat zy niot moer borgden. (Wordt vervolgd). Ondergeteekende blijft zich voortdurend beleefd aanbevelen voor het maken en repa reerden van alle soorten SPOEDIC, NET EN BILLIJK. Gravenstraat SO. Zie de prjjzin by A. BB&ET, NIEUWSTRAAT 3. Ongekend lage prijzensolide goe deren en prompte bediening doet geregeld verkoopen. Penaut- en Linnenkasten, Ronde-, Vier kante- en Salontafels, Riet-, Stroo- cn' Biesinattenstoclen, l- en 2-persoons Ledi kanten, Kinderstoelen en Wiegen, Vloer- en Looperzeil in alle afmetingen en pryzen de fynste en nieuwste patronen Karpetten, Vloerkleeden, Denr-, Gang- en Bedkleerljes, Tapistery, Velvet en Ainerik. Kleedjes, .Vitrages, Eiubrasses, Tafel kleeden en Zeilen, Raamgornituren, enz. enz. Eigengemaakte Mans-. Vrouwe- en Kindergoederen, zwarte en gekleurde Japonstoffeu, Katoentjes voor Morgen japonnen, voor Juffrouwen of Dienstbciden, fijne Stoffen voor Heerencostuuuisalles te veel om te noemen en tegen uiterst lage pryzen, by A. BKEET, Nieuwatr. 3. van Groote voorraad. Nette bewerking.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1