Jr. Dr. tt van het 9de Zomer-Concert, Ad verten tien. Doopsgezinde Gemeente, Aan de Leden der Ned Herv. Kerk. <©ud-(®ndfrflfjicierett VERGADERING Zangkoor „Harmonie". lederen avond stormt de Circus Ro- berti zoo vol, dat er bezoekers moeten teleurgesteld wordenvoorzeker wel 't grootste bewijs dat raenschen en dieren voortreffelijk werken. Hedenavond zal de directeur oen voorstelling geven van paar- dendressuur, en wel met een paard van onzen plaatsgenoot R. Zwaan, dat slechts 2<1 uur ouder zjjnc leiding heeft gestaan. Hetzelfde heeft de heer Roberti ook gedaan met paarden te Schagen en op Texel. Stoomvaartberichten. Het atoomschip „Koningin Wilhelraina", van Amsterdam, arriv. 5 Juli te Genua. Het stoomschip .Prinses Sophie," naar Am sterdam, vertrok 5 Juli van Port Said. Het stoomschip .Bi-omo," van Rotterdam, vertrok 5 Juli van Southamptori. Het stoomschip „Ardjocno», naar Rotterdam, vertrok 6 Juli van Mareeillc, Het stoomschip «Gedé< vertrok 6 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip .Prinses Amalia* arriv. 6 Jnli te Amsterdam. Het stoomschip Merapi van Rotterdam, Tcrtrok 7 Juli van Sue/.. Het stoomschip «Prins van Oranje," van Amsterdam, pass. 6 Jnli Gibraltar. Marktberichten. Helder, 6 Juli. Aangevoerd paarden 1, jonge bok 1, kalveren 1, jonge konynen, 2 kloekhennen en puien, 1 korf duiven, 18 jonge hanen, 1 partij boter, 6 partijtjes kaas, prjjzen van 80 tot 70 cent per stuk, boter 47 j en 52£ p. pond, konijnen 20, bok 125 et. De groote jaarmarkt of kermis, die deze week gehouden wordt, was oorzaak van weinig aanvoer en geringe handel. Voor de volgende week is betere verwachting. Purmorend, 5 Juli. Aangevoerd 512 vette runderen f0.50 a 0.52 p. p., 12 stieren, prijs houdend, handel matig, 370 vette kalveren f 0.50 a 0.70 p. p., handel matig, 163nucht. idem f 8 a 18, handel vlug, -12 paarden, 1333 schapen, 210 lammeren, prijshoudend, handel vlug, 310 vette varkens 35 a 88 ct. p. p., handel vlug, 37 magere id. 12 a 18, 236 big gen, f 6 a 9, beide kandel stug. Kleine kaas f25,middelbare f22, commissie fAangevoerd 825 stapels, weg.kg., 2137 kg. boter f 0.90 a 1,— Kipeieren f 2.75 a 8.25. Eendeieren f 2.90 h 0.- Visscherijberichten. Nieuwediep, 5 Juli. Aangebracht door 3 korders te zamen 15 kleine tongen p. st. 20 cent, 4 mand kleine Bchol p. m. f 2, 2 mand schar p. m. f 3. 6 Juli. 40 korders met 2 tot 10 tongen p. st. 80 a 90 eent, 5 tot 30 middelm. tongen p. st. 35 a 40 cent, 10 tot 80 kleine tongen p. st. 15 a 20 ct., 2 tarbotten p. st. f 5,50 a f 6, 1 tot 5 roggen p. at. f 1,35, 1 tot 8 mand kleine schol p. m. f 2 a f 2.50, 1 tot 2 mand schar p. m. f 3 a 3,50. 7 Juli. 100 korders met 5 tot 30 tongen p. st. 00 a 75 cent, 10 tot 40 middelm. tongen p. st. 80 a 35 cent, 10 tot 100 kleine tongen p. st. 13 a 15 cent, 15 tarbotten p. st. f 4,50 f 6, 1 tot 5 roggen p. st. f 1,10, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 1,50 a f 2,75, 1 tot 2 mand schar p. m. f 8 a 4. Tijdstippen vtui verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlë: Verzendingiweg. eiken Vrijdig. 26 Juli. Datumderter Ty'dst d laat. post-bczorg. busl.ehPostk. p. wcpoit vla Amsterdam en 22 Jnli. 6.80 p. icepost vin Rotterdam 15 en 29 0.30'a p. Bol!, mail via Genua. 19 6.80'i p. Holl. mail via Marwille. 12 en 26 8.n p. Kruuicho muil vin Mnrai;ille 16 en 29 0.30 'a REngcliche muil via BriudUi 22 9.30 aar Atjeh en de Oostkust vu» Sumatru p. DuiUclic mail via Napcis. Naar Guyana (Suriname) p. aecpost vis Amsterdam 114 en 81 Juli. p. mail over Engeland 11 en 25 p. mail via St. Nazaire 7 Aug. Naar Curavao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam :14sn 31 Juli. I B.SO'sa p. man via Livorpool Jl4on26 6.30'su Naar St. Martin, St. Euatatiua en Saba p. mail over Engeland 111 en 28 Juli. 6.80'sa Brieven, enz. voor Hr. Ms. .Nautilus" naar F u n c h a 1 Madeira) tot 14 Juli en daarna tot 80 Juli naar Fereoira (Azori- sche eilanden). 9.80's 9.80 8.80 's 0.80 's 6.80 's te geven op Zondag 10 Juli 1898, 's nam. 2uur. 1. «Magijiir Kiraly Indulo", (Hongaarsche Koningsmarsch), Karoly Hubor. 2. Ouverture: Le Naufragc do la Medusa", C. G. Reisiger. 8. Tansmusik aus.Die verkaufte Braut'", Fr. Smetana. a. Polkab. Furiant. 4. Grande Fantaisie de 1' opéra «Romeo et Juliötte" Cl». Gounod. PAUZE. 5. Ouverture: ,Der Wildschütz", Albert Lortzing. 6. «Auf der Wandcrscbaft', Potpourri, A. Reckling. 7. «Auf Glückes Wogen", Walzcr, Emil Wald- teufel. 8. Finale: ,Par Droit e Conquêtte", Marschc, Joh. Steenebruggen. Burgerlijk» Stand. gem. Helder. Van 5 tot 7 Jnli. ONDERTROUWD: C. J. Cornelissen t A. C. Bakker. A. v. Munsuit» cn E. Meerens. BEVALLEN A. J. Kramer geb. Kramer, d. H. J. de l.ange geb. Vink, d. B. Liuins- Eacli geb. Touw, z. E. Bromer gob. Sloot, z. U Haringa geb. v. d. Reiden, d. N. Looy geb. Knikon, d. OVERLEDENJ. Fransen geb. Kosbod, 59 j, B. Cornielje geb. Slagter, 28 j. Burgerlijke Stand, gemeente Texel van 29 Juni tot 6 Juli. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENCornelisje, dochter van Jan Kikkert en Cornelisje Boon (Westen). OVERLEDEN: Geene. Vervolg der berichten. Door de Marine-Machinistcn-Club is gisteren aanbesteedhet afbreken van het bestaande en bet bouwen van een nieuw clubgebouw aan de Hoofdgracht alhier. Ingeschreven door de heeren W. Dam mers f10594; K. Zeeman 19999; W. de Jong f 9890 H. Wjjker f 9660 S. Meijers f9600; D de Vries f9558; A. Krjjncn f9520; L. Klein f 9846Gebrs. van Os 1'9195; Van Pelt en Quack f8990; J. Spruit f8867; Gebrs. van Pelt f8777 J. Duinker f8743. Zondag a. s. van half twee tot vier uur [zalfc de.,Germania-kapel op bet Bad- paviljoenitc'Huisduinen een concert geven. (ZiefdeJJannonce in dit blad). DeStaatscourant bad dezer dagen o. a. opgenomen de Statuten der Vereeui- ging tot Evangelisatie te Wieringen. Dej|iIaa£M'l"< WouriL Maandagnacht is in Den Haag overle den mevrouw Vemer, geb. Pais Post, aan de gevolgen van de verwondingen, baar den 5en Juni door haar echtgenoot in de Weimarstraat toegebracht. Bakkerti-rentoonNtflil'if!:, Een der verslaggevers, die de Bakkerij tentoonstelling in den Haag beeft bezocht, schrijft daaromtreut o. a. het volgende Bakkers, die volledige ornamentgieters lijken, hebben aan hun broodjes de sterkste krullen en verdraaiingen weten te geven, bobben van bun brood zelfs dingen voor huiselijk gebruik gemaakt. Witsenburg, een bakker in den Helder, heeft een mand van brood gevlochten, zoodat men, als Witsenburg in den Helder die manden verkoopt, niet. dubbel recht van een brood mandje kan spreken. Maar ook van een oudbakken mandje en van een balf-gaar mandje." De Rijkscommissie tot het exaiuineeren van machinisten aan boord van koopvaar dijschepen heeft in hare te Amsterdam gehouden zitting uitgereikt Het diploma C aan de heeren P. Sie- gers, H. G. van den Toorn, J. J. Bokelmann Het diploma B aan de heerenJ. J. Schaap, W. Lagendyk, C. J. van Zwol, C. Vuijk. Het diploma A aan de heeren G. Rood- zant. W. Eikema, H. P. Burgdorffer. Veertien candidaten hadden zich aange meld. Het eerstvolgend examen zal aanvangen op 27 September te Rotterdam. Door Gedep. Staten van Noordhol land is voorgesteld, om geene subsidie te verlecnen aan den postschipper op Wieringen, omdat die gemeente zelve geene geldeljjke bjjdrage wilde verleenen en blijk baar weinig belang in de 2aak stelt. De beer Waller, lid der Prov. Staten, heeft echter opgemerkt, dat de gemeente alsnog f60 subsidie per jaar had verleend, op grond waarvan bij voorstelde nu f 150 per jaar uit de provinciale fondsen toe te staan. Op a.s. Dinsdag zal dit voorstel, nevens andere voordrachten, in de vergadering der Staten aan de orde komen. Wieringen. Naar wij vernemen heeft Mej. C. P. Dietz, te Dieren, benoemd tot vroedvrouw alhier, hare betrekking aange nomen. De beer M. J. E. Kriens, thans con troleur van de gemeente-belastingen en havenmeester te Harlingen, is gisteren door den Raad van de gemeente Haarlem tot havenmeester aldaar benoemd. Met hem stond op de voordracht, de oud-kapitein O.-I. leger P. L. Nix en de idem le luit. L. G. A. H. Feber. De arbeider J. S., van Bartlehiem (Fr.), die voor eenige dagen een moord aanslag op zijn vrouw pleegde en daarna zich zelf ernstig verwondde, is van het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Franeker. De vrouw is gelukkig zoogoed als hersteld. Men meldt uit Assen Hoewel we de zomermaanden zijn inge treden, houdt de stroom van hen, die dage lijks naar de rijkswerkinrichting te Veen- huizen worden getransporteerd, nog maar steeds aan. Of het winter of zomer is, al tijd worden met den middagtrein uit het Zuiden een aantal mannen, waarvan de meeste nog in de kracht des levens, onder geleide van rijksveldwachters en marechaus sees alhier aangebracht, met bestem ming naar Veenhuizen, in den volksmond >de kleine Oost" genoemd, waarheen zij van hier per trekschuit worden vervoerd, als einddoel. Dinsdagmiddag trok op die wijze een schare van dertig mannen door de stad, met eendriojarig of korter verblijf te Veenhuizen in het vooruitzicht. Een plan tut huldebetoon. J. van Zwieten, vroeger werkman hier te lande, en thans sedert eenige jaren ge vestigd te Paarl (Kaap de Goede Hoop), vernam aldaar onlangs het bericht van de aanneming door de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Nederland van het wetsontwerp tot invoering van den per soonlijken dienstplicht. Naar aanleiding van dat bericht, schreef hij een brief aan den heer dr. van der Stok, gepens. officier van gezondheid te Drurnpt by Tiel, in welken brief hij het plan ontvouwde, om een monument te stichten op het graf van wijlen den heer M. D. graaf van Limburg Stirum, die in Juni 1873, als minister van Oorlog, het eerst het voorstel deed, om den persoonlijken dienstplicht hier te lande in te voeren. Dit wetsvoorstel werd toen door de Tweede Kamer verworpen, en de Minister trad af, doch bleef voor het modern beginsel tot aan zijn dood, in 1891, strijden. Hij stichtte den Anti- dienstvervangingsbond, en was vele jaren achtereen voorzitter dier veree- ,niging. Eerst 25 jaren nh zijne vruchte- looze poging, om den persoonlijken dienst plicht in te voeren, werd in zijnen geest beslist. Met het oog op het tot hem gericht verzoek, heeft nu de heer dr. van der Stok zijne landgenooten, in zooverre zy met de zaak zjjn ingenomen, uitgenoodigd, om het voorstel tot het betoonen van hulde aan de nagedachtenis van den man, die een groot deel zijns levens aan de ver wezenlijking van het grootsche denkbeeld wijdde, krachtdadig te steunen. Hij geeft daarby overweging, om, op het oogen- blik, waarop het te stichten monument zul worden onthuld, den Anti-dienstver- vangingsbond, wiens taak thans is vol bracht, plechtig te ontbinden. By een te Utrecht wonende onge huwde dame vervoegde zich een bejaard koopman in schrijfbehoeften en bood haar deze artikelen te koop aan. Daar zy deze echter niet noodig had, gaf zy den man een 2,/J-centstuk, waarop deze zich ver wijderde. Geruimen tijd daarna bemerkte zij echter, bij het nazien van haar geld inet schrik, dat zi) den man niet zoo als zij meende een 2'yj-centstuk had gegeven maar een tienguldenstuk, dat zij dien mor gei» had ontvangen, doch vergeten had weg te leggen. Nog in twijfel of zy de politie vau haar bevinding kennis zou ge ven, stond onverwacht dezelfde man weer voor haar oogeu en vroeg of zy zich nog herinnerde wat zij hem dien morgen had gegeven en toen zij hem daarop haar ver gissing mededeelde, gaf hij het gouden tientje terug. Dat de oude dame dit bljjk van bijzondere eerlijkheid naar waarde heeft weten te schattenbehoeft natuurlijk niet gezegd te worden. Een ruim 74-ja»ïg man te Utrecht, die in het begin van dit jaar zijn vrouw verloor, waardoor hij geheel alleen, zonder eenige familiebetrekking op de wereld ach terbleef, heeft zich dat verlies zoo aange trokken, dat hij sedert aan zwaarmoedig heid is gaan lijden en meermalen had te kennen gegeven, dat het leven hem tot een last was geworden, te meer nog omdat bij van de liefdadigheid moest leven, omreden hij niet meer tot werken in staat was. Maandagmorgen, terwijl zijn kostvrouw even in de bunrt een boodschap was gaan doen heeft hij aan zijn blijkbaar reeds lang gekoesterd plan uitvoering gegeven, Toen de vrouw weder thuis kwam, vond zy hem te midden van een grooten plas bloed zieltogend op den grond liggen. Het mes, waarmede hij zich den hals had af gesneden, lag in zyn onmiddellijke nabijheid. De vrouw was door dit ontzettend schouw spel zoo geschrokken, dat zij aanvankelijk geen woord kon uitbrengen en slechts door gebaren kon beduiden wat er had plaats gehad. Toen de politie en de geneeskundige ter plaatse verschenen, was de man reeds overleden. Vervalscliing van handelswaren. Op de bakkerij-tentoonstelling, die tliana te 's Gravenhage wordt gehouden, wordt den bezoeker ook een kijkje gegeven op de schrome lijke vervalsching van levensmiddelen en han delswaren. Een berichtgever schrijft er het volgende van: .Wat 'n mensch toch al niet in letterlijken en figuurlijken zin in zijn maag geduwd wordt denkt men onwillekeurig bij 't beschouwen van al die geëtiketteerde lleschjes. Nu denkt men eens lekkere koffie te malen van de boonen, zooeven bij uw krui denier gehaald. Goê morgen, weet ge wat ge dan krijgt? Koffieboonen vandeeg gemaakt en daarna gekleurd. Dat zyn nu nog ten minste nugemaakte koflieboonen., maar wat te zeggen van echte boonen, die geheel uitgetrokken zyn en met een laagje bedekt? Wat zullen die kunstmatige aman delen, gemaakt van glucose en gepai-fumeerd metnitrobenzol, lekker smaken, en welke kracht zal die foelie hebben, die voor s/* uh gewone fijne beschuit bestaatEn hoe heerlyk voor de huid is die zeep met 85, zegge vijf en tachtig, percent waardelooze vervalschiugsraiddelenKruidnagels zyn er ook, van deeg altyd, en bestrooid met boom schors rystmeel lacht den beschouwer toe, heerlyk wit er uitziende, maar bevattende eventjes 56 percent marmergruisl Hoe vindt men koekjes met koolzure kalk Ongetwijfeld even smakelyk als poederchocolode met ijzermenie De berichtgever wil ieder hebben aange spoord, om eens op z'n gemak deze aanschou welijke voorstelling der vervalsching te gaan bezichtigen. Men komt dan, meent hy, vast tot de overtuiging, dat men eigenlijk wél zou doen, alvorens 's morgens een dejeuner te ge bruiken, zyne tafelgerechten vooraf even schei kundig te doen onderzoeken Luchtscheepvaart. Te Stuttgart is een maatschappij met een kapitaal van 500,000 mark gevormd tot beproeving van de plannen voor een bestuurbaar luohtschip van generaal Von Zeppelin. Men hoopt den volgenden zomer voor proeftochten boven het Boden-meer gereed te zyn. In Duitschland heeft men een nieuw middel van bestrating gevonden in beuken hout, dat langs scheikundigen weg is ver hard door indompeling eerst in een oplos sing van zwavelzure kleiaarde in ijzervitriool cn dan in een oplossing van chloor- calicum en witkalk. (Jit den ouden tijd. Misschien is het slechts weinigen bekend, dat het vervalschen van den wyn reeds van af de 15de eeuw in Duitschland in practyk werd gebracht. De herbergiers kochten te dien einde producten van ge ringe qualiteit, verkregen in middelmatige wijnjaren, en verbeterden het bouquet van den wyn ten koste van do gezondheid der verbruikers. De knoeieryen werden zoo erg. dat het Hanzeverbond in 1447 aan de handelaren te Keulen, Bingen en Frankfort een schrijven zond, waarin met klem werd aangedrongen «de afschuwelijke vervalscbin- gen na te laten en den wijn in den toe stand te laten, zooals God hem had laten groeien.* Te Straatsburg was de wijn zoo slecht geworden, dat de burgemeester bevel gaf >dat de vervalschers tot de straf der kaak veroordeeld zouden worden en het wapen der stad met een gloeiend ijzer op hun voorhoofd afgedrukt zoude worden." Toen deze maatregel nog niet hielp, werden de schuldigen bedreigd, dat hun de oogen uit gestoken zouden worden Te Ulm moesten de handelaren onder eede verklaren, dat hun wjjn vrij was van elk bijmengsel. Toen een herbergier, met name Emi. aan zyne klanten wyn geschon ken had, waardoor allen ziek waren gewor den, en die zelfs den dood van een hunner ten gevolge had gehad, kwam de Raad der stad byeen, en veroordeelde den schul dige ter doodhy werd in het openbaar onthoofd. Een slechte gewoonte. In de Parijsche omnibussen en rivier bootjes was twee jaar geleden, op verzoek van den gezondheidsraad, vanwege de politie een biljet aangeplakt, waarin ver boden werd op den grond te spuwen. Dit verbod, dat voor beschaafde lieden niet noodig moest zijn, was uitgevaardigd wegens het gevaar, dat in dergelyke vieze handel wijs ligt opgesloten als de personen die haar toepussen, aan longtering lydeti. Het verbod dat tot veel onaangename woorden wisselingen aanleiding gaf, werd in den laatste»» tjjd niet meer gehandhaafd. De gezondheidsraad heeft nu den prefect van politie verzocht het biljet te vervangen door een ander, dat enkel de uitnoodiging bevat het spuwen achterwege te laten, en zulks met duidelijke bijvoeging van de reden waarom dit gevraagd wordt. Men hoopt dat dit middel tot bestrijding dezer slechte gewoonte meer zal baten. - Iemand, die boven op een omnibus zat, welke te Londen door »Cannon-street" reed, had dezer dagen de onvoorzichtigheid eene lucifer, waarmede hij eene sigarette had aangestoken, brandend op het trottoir te werpen. Door een ongelukkigen samen loop van omstandigheden deelde de kleine vlam zich mede aan eenige lichte kant, bevestigd aan het kleed eener voorbij komende dame, en voor iemand het be letten kon, hadden ook haar keurs, sluier hoed vlam gevat. De dame schreeuwde om hulp en wentelde zich om en om, ten einde de vlam te blusschen. Op dat oogen- blik snelde een heer toe, trok haastig zyn jas uit en wikkelde de dame daarin, waar door hij er in slaagde, de vlammen te smoren. De dame kon gelukkig hun, die haar hiel pen, verzekeren, dat zy zich niet gewond voelde, maar alleen een weinig van streek was door den schrik en een paar kleine brandwonden. De omnibus waarnaar men na de eerste opgewondenheid omkeek, was inmiddels weggeredenvermoedelijk wisten de passagiers zelf niet wat er gebeurd was. De dame die het zoo slecht getroffen had, haastte zich met haar geschonden toilet en een paar brandblaren per »cab" naar huis terug te keeren. Ongeluk up ile Schelde. Omtrent het vreeselijk drama op de Schelde worden de volgende bijzonderheden gemeld Het was Zondag kermis te Rupel- rnonde en eenige jongelieden spraken af, een zeiltochtje op de Schelde te maken. De zeilboot stak van wal en werd bestuurd door een 15-jarigen schippersknecht. Nau welijks was men eenige meters van den oever, of een gezelschap, bestaande uit een man, een vrouw en een 4-jarigen knaap, verzocht een eindje mede te mogen varen, wat werd toegestaan, en men voer ander maal de rivier op. Er waren II personen aan boord. De vrij sterke Noordwestenwind was on der den wal nauwelijks te bemerken, zoo dat het zeilen geen gevaar opleverde; maar midden op de Schelde gekomen, werd het zeil plotseling gegrepen door een sterken rukwind. Wat nu gebeurde, is niet met zekerheid bekend. Hetzij, dat de jonge schipper zyn vak niet voldoende verstond, hetzy, dat hij niet bij machte was het zeil te vieren, hoe het zy, de boot sloeg om en de opvarenden vielen in den stroom. Een hartverscheurend gegil weerklonk. Een schipper, die in de nabijheid in een roeiboot zat, roeide naar de plaats des on- heils en poogde één der drenkelingen te grijpen, doch hy kwam te laatde on- felukbige verdween voor zyu oogen in de iepte. Twee leden der Aatwerpsche roei club, de heeren Kets en Jongelingh, spoed den zich in een giek naar de drenkelingen en vonden alleen den 4-jarigen knaap, die op een bankje van de boot ronddreef. Dat kind is de eenige geredde van het vroolijk gezelschap. Het werd aan boord van een vaartuig gebracht, waar het, aanvankelijk bewusteloos, door een dokter werd behan deld en na een uur bijkwam. Doch ook dit kind is Maandagmiddag overleden, zoo dat de Schelde 11 raenschenlevens heeft geëischt op dezelfde plaats waar, eenige jaren geleden, een dergelyke ramp zes menschen het leven kostte. liet vergaan van de Bourgogue". Parijs, 6 Juni. (Part.). De «Bourgogne" zonk veertig minuten na de aanvaring. Door het overhellen van het schip aan stuurboordzijde was het onmogelijk de booten aan bakboord uit te zetten. Gered werden van de bemanning, die uit 220 personen bestond, 54 van het machine- personeel, 37 van het dienstpersoneel en 23 matrozen. Van de 502 passagiers, onder wie alle eerste-klasse passagiers verdron ken, zyn er 61 gered. Een vrouw onder de geredden is eene dame uit New Yersey. De redding ge schiedde in drie booten en op vier ton- vlotten. Kapitein Deloncle was een broeder van den gewezen afgevaardigde. De »Bourgogne", in 1886 gebouwd, maakte haar tweede reis na herstellingen. Het schip, waarmede de botsing plaats had, was een ijzeren driemaster. Londen, 7 Juli. Bijzonderheden om trent het vergaan van de Fransche mail boot «La Bourgogne" na aanvaring met het Engelsche zeilschip «Cromatyshire" wordeu door onze voornaamste bladen gepu bliceerd in particuliere telegrammen uit Halifax, welker inhoud hnn corresponden ten blijkbaar ontleend hebben aan verha len van de geredden, die door de stoomboot van de Allanlyn, de «Grecian", te Halifax binnengebracht zijn. Die bijzonderheden hebben alhier een uiterst pynlijken indruk teweeggebracht, omdat zij de yselykheden, die Maandagochtend, toen de Bourgogne" wegzonk, gebeurd heeten te zijn, ten volle bevestigen. Niet alleen blijken de tweede klas- en de tusschendeks-passagiers, inzon derheid vreemdelingen, onder elkander ge vochten te hebben met dolkmessen en andere wapens, die zij by de hand hadden, om den voorrang bij het plaatsnemen in de weinigo reddingbooten te verkrijgen, maar ook blyken de geheel tuchtlooze man schappen van de Bourgogne" aan dien strijd om het leven duchtig te hebben me degedaan door met bijlen, bootshaken en roeispanen de passagiers, en vooral de vrouwen, uit de reddingbooten te weren, waarin de manschappen zelf wilden plaata nemen. Zy moeten daarby verscheidene moorden gepleegd hebben. Zoo verklaart de corrcspoudent te Halifax, van de »Daily Chronicle", dat van de 716 personen aan boord slechts 163 gered zjjn, waarvan 110 tot de bemanning behooren en geen enkele tot de eerste-klas-passagiers. Slechts één enkele vrouw is gered. Vijftig kinderen en honderd vrouwen kwamen om veertig van deze door het kantelen van een reddings sloep, waarin zy zonder anderen plaats ge nomen hadden. De geredde Amerikanen verklaren eenstemmig dat de mede ver dronken gezagvoerder Deloncle en ook de overige officieren van de Bourgogne" hun plicht deden, maar de manschappen wei- gerden de bevelen te gehoorzamen. Deze bedreven, eukel op eigen redding bedacht, allerlei gruwelen tegen de passagiers, ter- wjjl de Zuid-Europeesche tusschendeks- passagiers zelfs zwemmende als wilde bees ten elkaar doorstaken en doodsloegen. Te midden van deze gruwelijke tooneelen blonk het nobele gedrag vau eenige Fransche priesters uit, die rondgiugen over het dek der zinkende Bourgogne", kalme troost woorden spraken tot de ondergaande»» en hun de absolutie schonken. Wegen8 dit alles alsook wegens het feit dat de Bourgogne" met een vaart van achttien Eng. mijlen in het uur door een dikken nevel voer, raden enkele Engelsche bladen de reizigers aan deze Fransch-Ame- rikaansclie mailbooten, die zoo roekeloos varen en zulk een onbetrouwbare en laag hartige bemanning hebben, voortaan te vermijden. Een der geredden schrijft nog De scènes, die aan boord van de «Bour- gogne" na de aanvaring plaats grepen wa ren ontzettend. De mannen vochten om een plaats in de sloepen. Zij verdrongen de vrouwen en kinderen met geweld eu trap ten ze onder den voet. Een aantal kinderen bevond zich in een sloep, maar geen arm bewoog zich om de sloep in zee te bren gen en toen het schip zonk, verdronken alle kinderen. Yele Italianen van het tus- schendek trokken hun messen en dreven de vrouwen en kinderen terug. De voorvallen die op het water gebeur den, zijn nog brutaler en wreeder. Met messen en andere wapenen verhinderde men velen, die zich zwemmende boven water hielden, om in de sloepen of op de red dingsvlotten te komen. Nug een omrelnk aan boord van een schip In het »Royal Albert Doek" op de Theems, heeft aan boord van de »Manitoba", vroeger behoorende tot de «Compagnie transatlantique" en voor eenigen tijd ver kocht aan de regeering der Vereenigde Staten, een ontploffing plaats gehad van een der kisten met patronen, welke het schip inlaadde. Men had namelijk deze kisten onder de breekbaren ware verborgen, omdat ze natuurlijk als oorlogscontrabande worden beschouwd. Drie werklieden zyn door den ontploffing gedood en zeven andere zijn zeer ernstig gewond. Van deze ge wonden zijn er reeds twee overleden Door een hevige cycloon of wervel storm is te Hampton, New Hampshire, (Ver. Staten) groote verwoesting aange richt. Verscheidene huizen, villa's en hotels zyn vernield en een aantal menschen kwam om het leven. Bij het instorten van een kunstschaatsen- baan o. a. werden 7 menschen gedood en 100 gewond en door het omslaan van een jacht verdronken vijf personen. Spanje en de Vereenigde Staten. De «Reina Mercedes", het laatste schip van Cervera's eskader, is Maandagnacht, bij een poging om de haven Tan Santiago te verlaten, door de Amerikanen vernield. Het wrak ligt aan het strand, ter hoogte Merros. Een Spaansche 6 cM. granaat viel op het dek van de «Indiana1" en ontplofte in de Blaapzaal der bemanning, zonder iemand te kwetsen. Het is onbekend of de granaat werd afgeschoten van de „Reine Mercedes" of van de strandbatterijen. New-York, 7 Juli. Een telegram uit Havana meldt, dat maarschalk Blanco een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op het Cubaansche volk, om aan d< wereld te toonen, dat zyn geestdrift onver zwakt is, ondanks de tegenslagen en zyn moed groot genoeg om den tegenspoed onder de oogen te zien. Op een smeekbede van den aartsbisschop van Santiago om de stad over te geven, antwoordde maarschalk Blanco, dat dit on mogelijk is. Liever sterven dan de stad over geven. ,Wij moeten ons herinneren, dat wy de afstammelingen zijn van de verdedigers van Gerona en van Sarragossa", zegt Blanco. Op den 19en Juli a.s. hopen K& onze geliefde OudersJg gs TH. STOM en 9Ë M. HORCHNER, g hunne 25-jarige Echtvereeniging K M te herdenken, jf Helder, 8 Juli 1898. Hunne dankbare Kinderen, 5 ADRIANA WILLEMINA. |j M WILBELMINA JOH ANNA Kt M JACOBA. m JU THOMAS. Kg £jS Receptie: Zondag 17 Juli, Kg 21 vau 2—4 uur. ajg Zondag 10 Juli hopeu onze j 1 geliefde Ouders: JACOB VADER en AL1DA DE VOS, hunne 85-jarige Echtvereeniging te herdenken. Helder, 8 Juni 1898. Hunne dankbare Kinderen, An. VADER. J. VADER, geb. Quast. i E. VADER. Getrouwd T. W. SUK, O. I. Ambtenaar, en Macasser. A. ZUIDGEEST. 7 Juli 1898. DANKBETUIGING. Door deze betuig ik mijnen dank aan den vader en moeder van het gesticht »L. N. V te Helder, voor de goede verpleging, tijdens de laatste levensdagen en voor de nauwlettende zorg gedurende de ziekte van mijn beminden grootvader, IDE STOKE BRAND, hem bewezen. Den Haag, 5 Juli 1898. M. ROSKAM. Heden ontvingen wij de droevige tijding uit Makassar (Ned.-Indië). d it onze geliefde Zoon en Broeder, de Heer JACOB SCHOL, Gezagvoerder a/b. van het ss. «Lom bok" der Stoomvaart-Maatschappij «Nederland", op den leeftijd van 35 jaar is overleden. Jb. SCHOL en Familie. Helder, Juli 1898. Spoorstraat 126. Algemeene kennisgeving. Heden trof my een zware slag daar het den Heer behaagde, mijne geliefde Vrouw BARENDJE SLAGTER, van mijn zijde weg te nemen. Na een langdurig en smartelijk doch geduldig lyden ontsliep zij den 5 Juli 1898, in den ouderdom van 23 jaren en 8 maanden. Allen die haar kennen, zullen be seffen hoe zwaar my deze slag treft, zulk een vrouw te moeten missen, doch wij hopen in Gods wil te be rusten. Helder, 5 Juli 1898. J. CORNIELJE. Mede uit naam der verdere Familie. Wij ontvingen het treurige bericht van den Directeur van het Gesticht «Meerenberg", dat op den 25 Juni jl. in den ouderdom van 61 jaren, na een kortstondig lyden is over leden onze geliefde, onvergetelijke Broeder JOHANNES HENDRIKSE. geboren te Vlissingen, in leven ge- pensionneerd Stoker lste klasse der Kon. Ned. Marine; diep betreurd door zyne Broeders en Zuster. Tevens kan de Familie niet na laten, om hare verontwaardiging te kennen te geven aan de Echtge- noote, om genoemden persoon van de armen te laten verplegen, daar hij een flink pensioen liad en de vrouw vooral niet hulpbehoevend was, en na ontvangst van een schrijven van den Dokter van het Gesticht, dat de persoon in een toestand verkeerde, dat het ergste te vreezen was, drie dagen later een vreemde vrouw met een pleegkind zond. Helder, 8 Juli 1898. Uit aller naam: G. HENDRIKSE. G. HENDRIKSE. E. C. HENDRIKSE en verdere Familie. Wegens omstandigheden eerst he den geplaatst. Zondag 10 iuli a.s., geen dienst. Firaiigelisaiie-lokaal i/tl Palmstraat. ZONDAG 10 JULI, 's voorm. 10 uur: Os. KW VAV van Haarlem. is «an af a i. Zaterd-g Ut nadere aankondiging niet te consultteren. De praktijk zal worden waargenomen door de H H. H. BITTER Sr., A. W. DRIJVER en P. VISSER. Nederlandsche Bond van Afdeeliug Helder en Omstreken. Verplichte Vergadering op DINSDAG 12 JULI des avonds, in het gewone lokaal. Wegens belangryke besprekingen wordt getrouwe opkomst zeer gewensent. HET BESTUUR. van alle qepensionneerde Loodsen. op DINSDAG 12 JULI a. s., let wel des avonds te 8 uur, in 't gewone lokaal by den heer POLAK. HET BESTUUR. Aan de leden wordt bekend gemaakt dat door omstandigheden de volgende week de repetitiên zullen plaats hebben op DINS DAG- en DONDERDAG-avond (5 uur), in de nieuwe zaal tan „TIVOLI" en NIET in de Doopsgezinde Kerk. HET BESTUUR. Gevraagd tegen Augustus te Amsterdam eens flinks Dienstbode. goed kunnende wasschen en werken, loon f 100.—, van goede getuigen voorzien en P. G. Franco brieven lett. A., Bureau van dit Blad. DAGMEISJE gevraagd, niet beneden de 14 jaar, \an des morgens 9 uur tot des namiddags 4 uur. Zich aan te melden in persoon HOOFD GRACHT 68. Verloren een zilveren SCHAKELARMBAND, Tegen belooning terug te bezorgen: KONINGDWARSSTRAAT no 11.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2