KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Ifoor Helder, Texel en WIerIngen. MAM LIEFDE. Ho. 20Ó4. Zaterdag 23 Juli 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/** id.voor het Buitenland f 1.25, id. £2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRMDAGSMOHGENS vóór 10 uur nan de Biireaux bezorgd zijn KALENDER DER WEEK. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 9 m. Onderg. 8 n. 2 m. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Eerste Kwartier. Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 lilt het Buitenland. De berichten van het eiland Cuba gewagen niet van eene aangename, vriendschappelijke verhouding tusschen de daar aanwezige Ame rikanen en de opstandelingen. Wie daar bij de gemeenschappelijke bestrijders der Span jaarden eendrachtige samenwerking had ver wacht, vindt zich in 'tgeen thans om en by Santiago de Cuba gebeurt, wel zeer teleur gesteld. Men vreest zelfs in de naaste toe komst ernstige moeilijkheden, die uit de reed6 ontstane verhouding zullen voortvloeien. De opstandelingen hebben, nu Santiago heeft ge capituleerd, op eigen hand een gouverneur voor die stad gekozen, en de President der Vereenigde Staten wil daarentegen oen door de inwoners dier stad te kiezen Volksraad in stellen. Verder eischcn deopstandelingen.dat onmiddellijk door de Amerikanen zal worden overgegaan, om hen het veroverde gebied af te staan. De goede verstandhouding tusschen beide legers heeft reeds feitelijk opgehouden te bestaan zij beschouwen elkaar meer als vyanden dan als vrienden en bondgenooten. De opstandelingen, die zich hadden voorge steld Suntiago te plunderen, zooals zij reeds in een paar kleinere plaatsen gedaan hebben, vonden zich in hunne verwachting bedrogen, toen de Amerikaansche bevelhebber hun ver hinderde in het voorgenomen liefdewerk?.... Niet langer verbergen dan ook do Amerikaan sche soldaten hun innigen afkeer van de roofzuchtige Cubanen, en ernstige botsingen kunnen op deze wyze niet uitblijven. Het hoofd der opstandelingen weigerde, aan de uit- noodigiug om het ontplooien der Amerikaan sche vlag bij te wonen, gevolg te geveD. Wél blyven de opstandelingen dus verzekort een berichtgever afgezonderd in hun eigen kampement, doch, voegt hij er by, zy laten zich de Amerikaansche proviand zeer goed smaken. Het nieuwe proces-Zola, 't welk dezer dagen te Versailles werd gevoerd, laat niet na, veel stof tot geschryf in Franache en buitenlandsche dagbladen te geven. En de zaak is dit wordt ons door de berichten uit Parijs stellig verzekerd nóg by lange na niet uit. Behalve dat de veroordeelden in cassatie zijn gegaan, blijft mei in en buiten de dagblad pers deze aangelegenheid druk bespreken,, in verband ook met eene do»>r velen gewenschte herziening van het vonnis, indertijd over Drey- fus geveld. In geheel Europa is een gevoel van onrust over wat in Frankrijk in meer of min verwijderde toekomst zal gebeuren. Het ver trouwen in de vastheid en bestendigheid van den Republikeinschen regeeringsvorm neemt met dén dag af. In Gallicië (Oostenrijk) hebben wéér voor de zooveelste maal ergerlijke opstootjes plaats gehad. Wc hebben er reeds meermalen mel ding van gemaakt. Volgens den berichtgever S'raakten nu eenige spoorwegwerkers te ursztyn in twist met Israëlitische slachters. De arbeiders drongen de vleeschkelders bin nen, sloegen daar alles kort en kleiu en trokken toen naar de woning van den rabbi, waar zy de ruiten inwierpen en de meubelen vernielden. Den rabbi, die zich verweerde, werd een arm gebroken. Op eene andere plaats drong een hoop boeren de woningen der Israëlieten binnen en vernielden er alles wat hun in handen kwam. Vanwege de Overheid zyn nu gelukkig de noodige maat regelen genomen, zoodat verdere onheilen zyn verhoed en de orde hersteld is. Santiago, 18 Jnli (over Kingston en New- York). Do State of Texas*, het stoomschip van het Roode Kruis is hier gisterenmorgen aangekomen met 1400 ton mondsvoorraad, voor de noodlijdende bevolking. Toen het lossen begonnen was, wierp de uitgehongerde menigte, die op de kade stond, vechtend en elkaar verdringend, zich op de kisten, om deze open te breken. Na een poos werd de kade afgezet door soldaten en werd niemand meer toegelaten. Het nitdcelcn van voedsel in de magazijnen in de stad begon te drie uur ieder die een kaart vertoonde, door de plaat selijke commissie afgegeven, kreeg anderhalf pond eetwaar. Vanavond zal drinkwater uit gedeeld worden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22. Juli 1898. Door de directie der marine alhier werd Woensdag jl. aanbesteed 1. het ver nieuwen van standvinken en zakgoten van de sloepenlood8en op 's Rijkswerf te Willems oord en daarmede in verband staande werken. Ingeschreven door do hoerenP. Korff voor f 9200, A. Nobbes 9145, A. Krijnen f8400 A. Bels f 8830, B. Boon f 8150, Gebrs. v. Os f8143, J. Duinker f8118. L. Klein f 8107, W. de Jong f 8040, G. L. Winder f 8024, W. Schellinger f 7838, H. Wjjker f 7787, A. Bos f 7650, J. Spruit f 7282, J. F. Philips f 7250, Gebr. v. Pelt f 7225, D. de Vries f 7105, Aan wien liet werk gegund is. 2. Het maken van een houten afdak en een portaal, en het leveren van 2 spoorwagens in het fort Oostoever. Ingeschreven door de heeronA. Krijnen voor f 1825, P. Korff f 1800, S. Meijers f 1725, J. Spruit f 1G40, A. Bos f 1686, H. Wijker f 1545, A. Nobbes f 1556, L. lvlein f 1547, Gebr. v. Pelt f 1533, C. Quak en A. v. Pelt f 1493, Gebr. v. Os f 1483, K. L. Winder 1470. Voor de Rijks Iloogere Burgerschool met vijfjarigen cursus zijn reeds 87 can- didaten ingeschreven ul., 49 voor de eerste, 31 voor de tweede en 7 voor de derde klasse. Twee hunner zijn te Texel en een is te Wieringerwaard woonachtig. In begin van September znllen de toe- latings-examens gehouden worden. Door de arrondisseuients-rechtbank te Tiel is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaaltf de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling mr. A. Croockewit, kantonrechter te Helder; mr. H. B. van der Eist, sub stituut-griffier bij gemelde rechtbank, en mr. A. van de Koppel Gz., griffier bij het kantongerecht te Gorinchem. (»St.-Ct.") Bij ingesteld onderzoek is gebleken, dat het op Zondag nabij Alkmaar opge haalde lijk was de 21-jarige K., schip persknecht te Wormerveer, die sedert 9 dagen werd vermist en in dienst was bij den beurtschipper W., te Schagen. De omstandigheid, dat de ongelukkige geheel ongekleed gevonden werd, doet zware vermoedens rijzen. Uit Amsterdam meldt men In den afgeloopen nacht heeft een Engelschman getracht in te breken by den goudsmid B. Kulker in de Kalverstraat. Door een burger werd hij, toen de straat lantaarns al waren uitgedraaid, omstreeks half drie bemerkt, bezig met een beitel tusschen de luiken der winkelkast te wringen. De voorbijganger riep een nacht waker aan, en zij beiden kregen spoedig hulp van politieagenten. De Engelschman weerde zich als een bezetene. Vier politie agenten hadden op het laatst moeite om hem in het politiebureau aan den Singel achter slot en grendel te brengen. Door zyn hevig verzet bekwam de arrestant eenige verwondingen. Het vierde perron van het Centraal station te Amsterdam, dat uitsluitend ge maakt werd voor de drukte by de a. s. inhuldigingsfeesten, is thans gereed. Dit perron is door middel van eene luchtbrug met het derde perron in het midden van het station verbonden, terwijl aan de zijde der De Ruyterkade uitgangen zijn gemaakt. Naar men verneemt, wordt dit perron reeds de volgende maand in die st gesteld. Zaterdagmiddag zyn door de politje te Gouda vijf personen aan het statiun aldaar aangehouden, die in den trein, ko mende van Den Haag, met het kaartspel, zoogenaamd >harteu-azen", van een reiziger een som van f25, benevens een gouden horloge met dito ketting, hadden gewon nen. Na verhoor door de politie zyn drie der vijf personen op vrije voeten gezet, terwijl de twee anderen, als zijnde minder jarig, Maandag door de politie naar hunne woningen in Amsterdam zijn gebracht. Met dat al is de sukkel natuurlijk zijn geld kwijt. Hij zal nu wel voor goed geleerd hebben, dat men niet moet meedoen inSet menschen, die in het publiek kaartspelen maar honderd andere onnoozelen volgen stellig en zeker nog. Alle waarschuwingen van de couranten baten niethet spelletje is te verleidelijk. Automobielen De vorige week zoo meldt men ijit Staphorst passeerde hier een automo biel, welke in zeer snellen gang onze ge meente doorging. De weg was vol hooi wagens, toch werd de gang niet vermin derd. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Twee paarden, voor een hooiwagen gespannen, sloegen op holde vrouw, die de paarden bestuurde, viel er af en kreeg twee raderen over het hoofd. De verwon ding, daardoor aangebracht, was zoo ernstig, dat zij aan de gevolgen is bezweken. Is 't dan nog wonder, dat velen voor dergelijke rijtuigen een grooten schrik hebben Een jongentje te Poortvliet slikte dezer dagen een paardenboon in, die in de luchtpijp bleef zitten en door den ge roepen geneeskundige niet verwijderd kon worden. Dientengevolge is de arme jongen aan verstikking gestorven. Woensdag werd de assistent der pos teryen R. te Zevenaar, als verdacht van postgelden te hebben verduisterd, in zijne woning gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De man is gehuwd en vader van vijf kinderen. Hieuw De tijd, dat de waarzegsters stil thuis haar goedgeloovige klanten afwachtten, is lang voorbij. >Gunst en recommandatie" zyn niet meer voldoende, naar het schijnt, want de veelwetende dames roepen de reclame in. Adverteeren doen ze al lang, maar te 's Gravenhage is er ook een, die zich op straat posteert, om zich aan de voorbijgangers bekend te maken. Op den hoek van een slop in het Westeinde is het tenminste voorgekomen, dat een werk ster met ei en koffiedik* de wandelende dames stond op te wachten, om haar op geheim- zinnigen toon toe te fluisteren»Ik ben de waarzegster*. En als de aangesprokene verrast even stilstond, niet wetend wat zij hoorde, volgde erop lk zie, dat u uoodig heeft, de toekomst te kennen.* Of het mensch op die wyze veel klanten zal krijgen valt te betwijfelen, maar helpen zal het toch zeker wel. Iemand, die de toekomst kan doorvorschen, zal toch niet zoo iets doen, zonder eerst haar koffie- kommetje te raadplegen. Men meldt uit den Haag Op het tooneel in de bakkerijteutoon- stellingszaal, had Dinsdagmiddag te 1 uur een wedstrijd plaats tusschen de matadors in het brood- en koekbakkersvak. Het ging er om, wie het mooiste brood, de mooiste taart en de beste vol-au-vent kon bakken. Deze wedstrijd vormde een tentoon stelling op zich zelve. Op lange tafels langs de wanden en in het midden van het tooneel waren verleidelijk uitziende proeven vun bekwaamheid uitgestald, waarop jam mer genoeg, het Je moogt er naar kijken, maar aankomen niet" van toepassing was. Daar zag men, onder de taarten keurig op gemaakte Montpensiers, ltigolotto's, Mons- tevideo's, Tyroliens, Caprices, enz. Een ver lichte Duitsche Baumkuclie, trotsch uitste kende boven een rotsgrond van gekleurde stoomsuiker (caramel met eiwit) en gedekt door een kunstig vervaardigd kroontje, trok aller aandacht. De verschillende broodsoor ten zagen er recht smakelijk uit. Er waren brooden by van een eerbiedwaardige lengte en breedte, zelfs van 1.50 en 1.80 M. lengte. Een collectie luxebroodjes lag op gestapeld in een kruiwagen geheel vun brood, behoorlijk beschilderd en gedeco reerd, als ware het voertuigje van hout. De vol-au-vents lieten veel te wenschen. De politie te Amsterdam heeft een Duitsch echtpaar gearresteerd, verdacht van wisselvervalsching, ten vorigen jare te Rüderich, in Pruisen, gepleegd. Het echtpaar woonde reeds 9 maanden te Amsterdam. De man was kunstschilder. Een ingezetene der Friesclie ge meente Weststelling-Werf zond aan zijn zoon in Frankrijk een pakje tabak, maar kreeg van zijn zoon bericht, dat deze ge weigerd had het pakje in ontvangst te nemen, omdat de inkomende rechten u f 17.50 op drie kg. hein te hoog waren. Onlangs deelden wij het wel ver ontrustende bericht meê, dat de weerprofeet Falb slecht weer voorspeld had gedurende de ons wachtende feestdagen in Augustus en September. Dergelijke profetieën behoeft men natuurlijk niet als volslagen waarhe den aan te nemen. t Toch. wordt het wel wat bedenkelyk,^® andere weerprofeten die meermalen juiste voorspellingen hebben gedaan, de voor spellingen die wij eenigszins egoistisch niet geloofden, komen bevestigen. De bekende Fransche weervoorspeller Parville heeft op 31 Augustus en 1 Sep tember a. s. hondeweer aangekondigdHij stemt in dezen geheel overeen met Falb. Gelukkig volgt na zijne voorspelling de mededeeling dat plaatselijke omstandighe den oorzaak kunnen zijn, dat het slechte weer een dug vroeger invalt of wel dat het zich nog een dag wachten laat. Te Enkhuizen is de gemeente-veld wachter W., aldaar, terwijl hij dienst deed, op straat dood neergevallen. De geredden van het verongelukte Fransche stoomschip »La Bourgogne", of althans een groot aautal daarvan zyn Woens dag te Havre aangekomen, aan boord van het stoomschip s'Touraine". De wachtkamer der stoombootmaat schappij was V°1 familiebetrekkingen en vrienden der aankomeuden. Op de kade wemelde het van belangstellenden. Na tuurlijk zag men bij het begroeten hart roerende tooneelen. Er is terstond een gerechtelijk onderzoek begonnen omtrent de scheepsramp. Met het oog daarop hebben al de geredden in last, niets mee te deelen aan de journa listen, die er natuurlijk spoedig bjj waren om bijzonderheden te vernemen. Men kwam echter enkele bijzonderheden te weten. De oppasser van Kapt. Deloncle, Gosset, die in de boot zat, waarop de schoorsteen viel, verklaart gezien te hebben dat de Kapt. rustig op het dek bleef staan om met zijn schip te zinken. De machinist Leiamey verklaart, dat er terstond na de aanvaring een aantal boo ten werden uitgezet en dat andere niet gebruikt konden worden, wegens het over hellen van het schip. De kajuitbediende Angel verklaart, dat hij een boot gezien heeft met vreemde lingen, die door stokslagen andere schip breukelingen van de boot afhielden. Die mannen werden gered, maar zij bleven te New-York. Een kamermeisje, Jeannettegenaamd, zou zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt, door het geven van reddingsgordels aan een groot aantal passagiers. Z\j is, ter wijl zy nog daarmee bezig was, door het water overvallen en verdronken. Aan boord van de »Touraine" werd 1050 fr. gecollecteerd voor de hulpbe hoevende slachtoffers van de ramp. Te Londen zijn in het hospitaal over leden de machinist en stoker van een trein, waarmede Maandagavond op weg van Windsor naar Paddington een ongeval ge beurde. Er brak iets op de locomotief, zoodat de twee mannen door vuur en stoom overstelpt werden. Ofschoon zij gruwelijk gebrand werden, bleven zij op hun post en brachten den trein eerst tot staan. Te Triest, zoo wordt van daar ge meld, is men nu bijna gereed met de toe bereidselen voor het bovenbrengen van het Fransche fregat »Danaë", dat daar honderd jaar geleden aan den ingang der haven is gezonken. Meu verwacht met ongeduld de resultaten van de pogingen. Want het schip had, naar men gelooft, de krijgskas, een som van verscheidene millioenen, aan boord. T(jd.stippni van verzending der Brievemiialeii. Naar Oo»t-lndlë: Yericudiogsueg. Daluxuder ter poil-beiorg. Tydat d last. bual.ahPostk. p. zeepoit vin Amsterdam p. ir«pott vi» Botterdam p. Holt. mail via Gmua. p Holl. mail tïs Mirseiil». p. Franache mail via Marieillr. p. Engelache mail via Brindi.i Naar Atjeli en de Oustkuat vnn Sumatra p. Duiitcbe mail via Napel». 22 Juli. 29 2 cn 16 Aug. 20 Juli. 29 5 en 19 Aug. eiken Vrijdag 25 Juli. 6.80 W. 6.30 -..v 6 S0 '»av. 6.80 '.ar, 9.30mor. 9.80 'a mor. 9.80'a mor. Naar Guyana (Suriname) p. zeepoat vil Amiterdam p. nuil over Engeland p. mail vit St. Nazaire SI Juli. I 6 30'aav. 25 6 30'aav. 7 A iig. 6.30 'tav. Naar Cura5ao, Bonaire en Aruba p. xeopoat Tm AaKerdam .1 31 Juli. I 6.30' mul via Li ver, ooi I 25 6.30i. Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba p. mail over Engelmd .j 25Joli. 6.30'i*r Brieven, enz. voor Hr. Ma. •Nautilus" naar Ferceira (Azorische eilanden), tot 30 Juli. UITTREKSEL uit bet Verslag van den toestand der gemeente HELDER, over het Jaar 1897. III De bewaar- en kleinkinderacholcn in deze gemeente waren op het einde van 1897 be volkt aldus: die in do Middenstraat door 118, die in de Hoogstraat door 195, die in de Palmstraat door 159, die op de Vischmarkt door 378, die in de Vijzelstraat door 97, die in do Jonkerstraat door 287 en die in de Wilhelminastraat door 83 leerlingen. Herhalingscbolen zyn er tweeéén in de school no. 7a, directeur de heer G. E. Kloos terhuis, met 174, en één Ie Huisduinen, on derwijzer de heer F. Sant, met 28 leerlingen. Zondagscholen bestaan er1. vanwege de Nedord. Hervormde gemeente met 1000, 2. vanwege de Nederlandsche Zondagsohool- rcreeniging met 600, en 3. vanwege dc Herat. Evang. Luthcrsche gemeente met 97 leerlingen. De plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs maakt in haar „Berede- neerd Verslag" over 1897 o.a. de volgende opmerkingen Aan verscheidene openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente staat de inrichting van het school gebouw het geven van goed onderwys in den weg. Op de gebreken van School no. 4 is ten vorigen jare, hoewel helaaszonder gevolg, reeds gewezen. Nog altjjd sit daar eene gc- heele klasse in halfdonker, zoo zelfs, dat de Commissie-leden, die deze School bezochten, moeite hadden de cijfers en letters te onder scheiden, die de kinderen op hunne leien hadden geschrevendie kinderen, och, die geraken er langzamerhand aan gewoon, die konden, bij eenige inspanning, daar wel zien men moet echter niet vragen, wat er van het gezichtsvermogen der kleinen terecht moot komen. Nog steeds vindt men daar een lange ry lokalen achter elkander, waarvan men het achterste niet bereiken kan, zonder door ul de andere heen te loopen in één woord, het schoolgebouw no. 4 is slecht, en niet gaarno zou do Commissie de verantwoorde lijkheid dragen voor de bestendiging van den toestand. Wat de eischen der opvoedkunde betreft, heeft men in de eerste plaats te letten op -do verdeeling van het gebouw in schoolvcrtrekken. Het aantal en de betrek kelijke grootte dier vertrekken moet nauw verband houden met de klassenverdeling der school en dit cardinale punt schijnt by liet bouwen van sommige scholen geheel over het hoofd gezien te zyn. Nemen we, als voor beeld, de inrichting van het schoolgebouw no. 6 aan de Vischmarkt. Hot aantal loka len bedraagt 8, terwijl men toch in normale omstandigheden, by halfjaarlyksche aanneming van leerlingen en bij zesjarig sclioolbezook zou komen tot oen aantal van 12 klassen. Nu zyn de omstandigheden op het oogenblik wel van dien aard, door het afwyzen van G-jarige kinderen wegens plaatsgebrek, door schoolverzuim, door vroegtijdig verlaten der School, dat het getal van 12 gevulde klassen in den regel niet bereikt wordt, maar op sommige scholen, sooals op no. 3 b.v., heeft men er toch 10, en op zulke abnormale verschijnselen mag men toch b|j dé inrichting eencr school niet rekenen. Ncinen we nu aan, dat uon school no. 6 ook 10 klassen moeten worden geformeerd, dun moeten er toch, in twee van de acht lokalen, 2 klassen geplaatst worden. Dat plaatsen van 2 klassen in één lokaal, uit een opvoedkundig oogpunt toch reeds te veroordeelen, wordt echter ondoenlijk, als men onder die acht lokalen er wel aan treft, te groot voor ééne klasse, maar geen enkel groot genoeg voor twee. In die lokalen is ul. respectievelijk plaats voor 50, 72, 72, 64, G4, 5G, 40 en 64 leerlingen. Worden er nu 56 leerlingen aangenomen, dan moeten er, wil men in de groote lokalen twoc klassen van 36 plaatsen, 20 blyven zitten, al zijn ze geschikt om over te gaan. Dal bet verkeerd is, het Al of niet overgaan van een kind te doen afhangen van omstandigheden buiten het kind om, zal wel geen betoog be hoeven. Welke afdoende verbetering in de inrichting dier lokalen zou moeten worden gebracht, daaromtrent kun do Commissie nog goenc bepaalde voorstellen doen". De Commissie wijst verder op het vermoe delijk lot stand komen der wet tot invoering van den leerplicht en op dc voor de inrich ting der schoolgebouwen daaruit voortvloeiende gevolgen op het nog niet in gebruik nemen der school no. 8 (Parallelweg), en op het verstoken zyn van ondcrwjjs van kinderen van 6J en 7jarigen leeftyd. Zij drukt den wensch uit naar eene spoedige voorziening. ,ln aanmerking genomen de opgenoemde on gunstige omstandigheden, die op het gegeven onderwys een nadeeligen invloed moeten uit oefenen, was de Commissie overigens by de afgelegde schoolbezoeken tevreden over den gang van zaken". Een billyke en doelmatige regeling van de jaarwedden der onderwijzers wordt door de Commissie den Raad aanbe volen. Op de reeds vroeger vermelde ge- FEUILLETON. 28) Zulke veranderingen gebeuren niet zonder een geweldigen ommekeer in het karakter. Wie weet, wat het arme kind door Roland's ziekte geleden heeft De graaf hield het hoofd in de handen en keek somber voor zich. •Vrceselijk, indien het waar washernam hy. «Ik heb geen zoon en de naam ,de Lo- mont' moet met my uitsterven. Toch hoopte ik altyd, dat de koning eens myn naam aan een schoonzoon zou overdragen, die een vlekkeloos wapenschild bezat, en Felix is slechts een burger. Julie weet zeer goed, dat zulk een verbintenis onmogelijk is. Wat zou ze niet moeten lijden, indien ge goed gezien badt, indien Julie mijnheer Roland werkelijk bemint 1' Beste Henri,» zei ze, terwyl ze opstond en hare hand op den schouder haar zwagers legde, >het ongeluk bestaat niet daarin, dat Felix Roland slechts een burger is, maar dat hij nooit de gravin Julie tot vrouw zou willen.» Hij bemint dus Julie niet?» vroeg de graaf verlicht. Dat kan ik niet weten onverschillig is hem Julie geenszins. Niet alleen heeft ze hotn zwaar beleedigd, doch hy meerit ook, dat de gravin de Lomont haar hcele le ven niet zou verdragen een burgerlijke huis vrouw te spelen. Julie kan niets niets ontberen Daar komt ze met den hertog. Henri, ik smeek u, laats niets merken van hetgeen ik u vertelde en let er zelf op.» De graaf ging de trappen van het pavil joen af de aankomenden tegemoet. Reeds van verre groette de hertog zyn gastheer vriende- 'Ük- ,Ik ben bljj, dat ik eenige dagen op Lo mont kan blijven,» zei de hertog de Goncourt minzaam. Aan de linkerzijde van den hertog zat Juliede stoelen voor de Mo val en den heer Roland waren nog ledig. Een bediende meldde, dat de dokter nog bij den directeur was en dat de heeren wat later zouden komen ze verzochten niet op hen te wachten. Ouder vroolijken kout begon men te ont bijten. ,Was mynheer Roland lang te Goncourt vroeg graaf de Lomont. We wenschtcn hem nog langer by ons te houden,» hernam dé hertog de Goncourt, hy is ons aller lieveling geworden.' Julie opende lmar zonneschermze was nieuwsgierig geworden.» „Dat geloof ik ook,» hernam de Lomont. Zyn karakter dwingt eerbied en liefde af. Hoe vreemd, dat mijne dochter den directeur juist hautte!» Maar, papa!» zei Julie verschrikt, terwyl haar zonnescherm op den grond viel. Wat dan, myn kind Je hebt reeds lang ingezien, dat het dwaas is mynheer Roland te haten, alhoewel ge nog een weinig tegen hem ingenomen zyt.' ,Ge vergist u, papa,» hernam Julie ver ward. Mevrouw de Blagey kwam haar te hulp. Ge hebt gelijk, Henri, aaD een karakter als dat van Roland kan men niet licht weer stand biedeneen zwakke natuur moet zich onderwerpen.» Julie had eene beweging gemaakt alsof ze wilde opstaan. Het was wel eens aardig te hooren,» zei de hertog du Goncourt, •wanneer de een of de ander mijner gasten lust kreeg zich adellijk voor te doen. Dan werd Roland ook dadelijk van adel, was zijne tegenpartij graaf, dan werd de directeur zeker hertog. Rolund kan wel voor oen echten aristocraat doorgaan.' De hertog sprak zeer gul en in zjjne woor den bemerkte men duidelijk zyne groote ge negenheid voor den directeur. Lachende had Julie geluisterd. Tante Rosé vond echter, dat mijnheer Roland reeds lang genoeg het onderwerp van het gesprek was geweest. .Weet u, dat den directeur door zijne arbeiders eene verrassing bereid is Léon Dassoud vertelde my. dat alles voor het feest in orde is en verzocht my den directeur naar den zaugmoien te brengen. Mag ik u verzoeken mee te gaan, dan is dc verrassing des te grootor.» Wel zeker, mevrouw. Daar komt onze held,» riep de hertog en stond op. Onwille keurig stonden ook de damea en de graaf op en gingen den genezeno toegemoet, die met de Moval naderde. Allen begroetten den di recteur hartelijk. Het was de eerste keer, dat Julie hem ontmoette sedert dien vreeseljjken nacht. We hebben elkander lang niet gezien, gravin Julio!' zeide de directeur vriendelijk, en in het volgende oogenblik rustte hare hand in de zijne. Julie wenschle hem met neerge slagen oogen geluk met zijne genezing. De graal de Lomont had hare verlegenheid niet opgemerktuiterlijk was ze heel bedaard. Het gesprek aan tafel werd hoe langer hoe meer opgewekt. De Moval wist, hoe gaarne zijn vriend do Lomont den directeur by zich zou gehouden hebben. Doch hy wist ook hoezeer Roland do onafhaukelykheid en zelfstandigheid be minde indien hy eens in staat ware hem 't Chatcau Belmont af te koopen. De directeur moest vermogen bezitten. Buiten eene aan zienlijke jaarwedde had hy nog een aandeel in de winst. Roland moest geld hebben, want hy was ook spaarzaam. Indien Roland het voorstel van den hertog niet aannam, kon hy het hem wel eens voorstellen. Belmont zou zeker in goede handen wezen. Zoo dacht de heer de Moval. De hertog dc Goncourt had Roland reeds meermalen het beheer over zyne goederen aungeboden. Plotseling reikte hy den hertog zyne rech terhand en zei ,Ik neem uw aanl>od aan en zal, zoodra myne gezondheid het toelaat, de betrekking aanvaarden de jongste zoon van Lafette kan myne plaats innemen. De heer Pierre Lafette was reeds met uw aanbod bekend, cii ik heb mijn ontslag gekregen, zoodat ik heden een vry man ben.» Hartelijk drukte dc hertog de hand van den directeur. Ik dunk u, beste Roland, dut gy mjjnon wensch vervult. Van de betrekking te aan vuurden is nog geen sprake ik neem u mee, opdat gij te Goncourt ecnigen tyd zoudt kunnen uitrusten. De dames en heeron mo gen my wel feliciteeren.» Eenstemmig wensch te men den hertog geluk, behalve Juliedeze sprak geen woord. Wat zou de trotsche jonge dame zich ook met zulke zaken inlatenwe vervelen haar misschion,» ducht de hertog, toon h|j Julie zoo onverschillig in den leuningstoel zag zitten. En om den dag van heden waar dig te vieren, zullen we een uitstapje maken in het bosch," riep hy vroolyk, .we zyn van plan u, mynheeer Roland, te ontvoeren.' •Te ontvoeren herhaalde Roland lachende, •en waarheen zal de reis gaan." Dat pleegt men dengenen niet te zeggen, die ontvoerd worden,* schertste de hertog. Houd u gereed na het diner, waarde heer; de Moval moet ook moe.» Ik beloof u zorg te dragen, dat we vroeg eten,' zei movrouw de Blagey opstaande, terwyl ze vergezeld van Julie het pavi(joen verliet. Julie bleef in den tuin achter. Droevig wandelde ze tusschen het ont luikende groende minuten schenen haar dagen toe. Hy had „ja* gezegd, hy vertrok wel licht zag ze hein nooit terug. Ach, dat ze nu alleen kon zijn, alleen in de milde lente lucht. Hier zag niemand, hoe vast ze do han den op het kloppend hart drukte. ZESTIENDE HOOFDSTUK. .Wilt u alleen zyn, gravin?» vroeg plot seling een volle mannenstem diebt in hare nabijheid. Julie keek verschrikt om. ,Z|jt gy hier, heer directeur, ik dacht, dat niemand dit eenzaam plekje zou gevonden hebben.. „Ik heb u gezocht, gravin, daarom moest ik deze mooie plek wel vinden, doch u heeft myne vraag niet beantwoord of u alleen wildot zyn. Ik neem uw stilzwijgen vooreen bevestigeud antwoord aan, maar ik moet u toch eenige oogenblikken gehoor verzoeken. Julie scheen alleen de eerste woorden „ik heb u gezocht' gehoord te hebben. Wat wilde h|j nu van haar, daar hy-toch wegging Wilt u niet gaan zitten, mynheer vroeg ze aarzelend »u is ziek geweest.» Ik dank u, gravin; ik bon, den hemel zy dank, genezen. U veroorlooft ray dus hier te blyven Julie knikte toestemmend spreken kon ze niet en indien ze kon, had ze toch slecht aan hure bitterheid kunnen lncht geven. Hy weigerde aan hare zyde plaats te nornon dus was hy onverzoenlijk. Eenige seconden stond de ernstige man tegen een sering geleund. Tegenover hom zat de gravin. Houdt u mij niet voor den ondankbaar- sten mensch vun de wereld, gravin, dat ik u nog niet mynen dank betuigde?» be gon hij. •Uw dank?» vroeg Jalie. .Ja myn dank. G|j, de gravin de Lomont, hebt mij het leven gered door mij bytyds te waarschuwen voor het vergiftante Rose was te veel geagiteerd. Zonder u stond ik niet hier en kon niet meer genieten van al hetgeen het leven ons aanbiedt; zonder u kon ik niet meer nuttig zyn. Dit alles ben ik aan u verschuldigd, gravin, en vele weken heb ik laten voorbygaan, ccr ik u daarvoor dank zeide.» Gy zelf, mynheer, hebt eens gezegd, dat het vervullen van een plicht ons geen recht geeft daarvoor dank te vorderenik deed slechts mijn plicht.' .Zeker, toen gy in mijne kamer waart, ofschoon niet iedere vrouw zulk een moed en zolfbchcorsching bezit. Maar ik dunk u, dat gy my in myn ziekte bezocht hebt en door uwe tegenwoordigheid een vreeselyk ongeluk voorkomen hebt.» (Wordt vervolgd)»

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1