KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. f ïl Ifoor Helder9 Texel en Wieringen. f P ROLANDS LIEFDE. te\ No. 2tió6 Zaterdag 30 Jnli 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. ATjonnoment p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f 1.12'/s* id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. iLdvertentlèn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertent-iën moeiten uiterlijk des DINSDAGS- en VKf.l OAGS.MORGRNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgrd zijn. KALENDER DER WEEK, JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 11. 20 m. Onderg. 7 u. 52 m. Zondag 31 AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Volle Maan. Veijaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 Vit het Buitenland. Wèl werd vóór eenige dagen de meening weersproken, dat tusscben de te Parijs ge vestigde gezanten van Spanje en de Ver- eeniede Staten besprekingen hadden plaats gehad, die den grondslag zouden vormen van te openen vredes-onderliandelingen. 't Is even wel later gebleken, dat dio mededeelingen wel degelijk op waarheid gegrond waren. Ofschoon men aanvankelijk te vergeefs naar nadere bij zonderheden uitzag, houdt men zich thans np goede gronden overtuigd, dat er van onder handelingen wel ernstig sprake is geweest. Door bemiddeling van den Franschcn gezant te Washington zijn na zelfs de eerste officiëele stappen gedaan. Zooveel schijnt volkomen zeker, dat liet Amerikaanschc ministerie zich op 't oogenblik, waarop wij dit overzicht schreven, bezig houdt met het beramen of ontwerpen van vredes-onderhandeling, terwijl het Spaanschc kabinet geene voorstellen dien aangaande heeft gedaan. Men verzekert, dat de gezanten der beide oorlogvoerende mogend heden te Parijs in last hebben gekregen, om de onderhandelingen, die door hen zijn aan gevangen, voorttezetten. Intnsschen blijkt het, dat de Amerikanen op een niet versterkt punt op Portorico aan wal gestapt zijn. Volgens de Spaansche berichten, zou de aanval op dit eiland met kracht zyn afgeslagen, doch het is bekend, dat oorlogsberichten, van die zijde afkomstig, geen bepaald vertrouwen verdienen. Men zou boven het volgende bericht uit Rouaan (Frankrijk) liet opschrift kunnen plaatsen.Nieuwe bydrage voor de moge lijkheid van rechterlyke dwaling". Vyf jaren geletien werd daar een proces gevoerd tegen twee jongelieden en eene vrouw, wegens een aanslag op een 14-jarig meisje, en wegens medeplichtigheid aan dat misdryf. De beide jonge mannen werden destijds tot levenslange en dc vrouw tot acht jaren dwangarbeid ver oordeeld. Thans is echter gebleken, dat de vader van het meisje, die zelf nogal wat op zyn keifatok schijnt te hebben, haar door bedreigingen had overgehaald, om eene valsche verklaring afteleggen. Ook de vrouw, die maar over uiterst beperkte geestvermogens heeft tc besch kken, had in 1893 uit vrees voor den man, bij wien zjj in dienst was, een onware, zelfbeschuldigende verklaring afgelegd. Het Hof van Assisses te Rouaan sprak nu de veroordeelden vrij, en kende den beiden jongelieden eene schadevergoeding van 80.000 francs elk toe. De vrouw kreeg maar 10.000 francs, ook omdat zy door haar valsch getuigenis tot de rechterlyke dwaling had medegewerkt. By het vernemen van het gebeurde te Rouaan denkt men onwille keurig aan de veroordeeling van Dreyfus en van de gebrs. Hogerhuis, en vraagt men zich afZou by deze vonnissen ook niet eene dwaling hebben kunnen plaats gehad Het gaat toch nog altijd, al leven we ook in de zeer verlichte 19de eeuw, in Turkije erg Turksch toe. Uit Konstantinopel ver neemt men weer een staaltje van het wanbestuur in het Ryk van den Grooten Heer. De chef van een postkantoor daar te lande hoeft dit is overtuigend gebleken eene geldzending van 1000 Turksche ponden verduisterd. Het geld was bestemd voor Engelsche en Amerikaansche zendelingen. De oncerlyke postdirecteur blyft echter heel kalm zyn betrekking waarnemen, en de Turksche regeering wil van vergoeding der schade aan de belanghebbenden volstrekt niet weten. De Britsche en Amerikaansche gezanten hebben daarop maar weer een nota by de Turksche regeering ingediend. Misschien helpt het wel zegt de berichtgever. Nog altijd vloeien uit Parijs de tydingen e over de zaak Dreyfus-Zola-Esterliazy- Picquart. De beide laatsten bevinden zich in voorloopige hechtenis, en van Zola weet men niet waar hy zich bevindt. Hij heeft zich onttrokken aan de gelegenheid, dat men hem liet laatstgevelde vonnis van het Hof te Versailles zon knnncn beteekenen. Allerlei geruchten zijn er verspreid omtrent de ver- hooren die Picquart en Esterhazy hebben ondergaan. Zekerheid bestaat daaromtrent echter niet. En te midden van dit alles heeft dezer dagen de Raad van Orde van het Legioen van Eer beraadslaagd, alsnog zonder beslis sing, over de vraag, om Zola van de lyst der ridders aftevoeren. Londen, 27 Jnli. De correspondent van de .Daily Chronicle' te Washington seint, dat de Fransche gezant met president Mac Kinley een onderhoud heeft gehad om hem uit naam van Spanje een voorstel tot den vrede te doen. De gezant gewaagde weliswaar niet van bepaalde vredesvoorwaarden, maar trachtte uit te vinden op welke voorwaarden Ame rika vrede zou willen slniten. Mac. Kinley zou daarop te verstaan hebben gegeven, dat Amerika Portorico moet hebben, terwyl Cnba zelfstandig zou zijn, hoewel onderworpen aan een protectoraat. Over de Filippijnen zou men nader kunnen confereeren. Alvast zou zoo spoedig mogelijk een wapenstilstand gesloten kunnen worden. Aan de «Daily Mail. word uit Madrid ge seind De groote mogendheden van het Europeesche vasteland zijn op Duitschlands aanstichting thans definitief overeengekomen, dat Amerika in geen geval eenig deel van de Filippijnen kan behouden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Juli 1898. Door de Directie der Marine alhier is Woensdag jl. openbaar aanbesteed »Het verrichten van onderhoudswerken aan de Gebouwen, Spoorbanen, Aanleg steiger en Afsluithekken op Wieringen". Ingeschreven door de heerenP. de Vries, Wieringen f2000; N. J. Poel, Wielingen, f 1800 C. Kroon, Wieringen, f1760; G. L. Winder, Helder, f1581; C. Quak en A. van Pelt f1560; D. de Vries f 1545 J. Spruit f 1498 H. Wijker f1497; L Klein f1489; Gebrs. van Os f 1452 P. Korff f 1449 Gebr. v. Pelt f1448. Dinsdagmiddag is te Beek op 73-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde schout bij-Dacht W. Enslie. In i840 als adelborst 3de klasse geplaatst op het Instituut te Mc- demblik, werd hy in 1844 bevorderd tot adelborst lste kl. Na achtereenvolgens de schillende rangen doorloopen te hebben, werd hem in 1886 op zyn verzoek eervol ontslag verleend als sclioui-by-nacht com mandant der Marine te Hellevoetsluis. Reeds als adelborst lste klasse nam hij deel aan de eerste Balische expeditiege wichtige commandementen werden hem toe vertrouwd. Toen hy de .Marnix' comman deerde, verkreeg, dank zij zijne zorgen, de bemanning van dit schip den roem buitengewone geoefendheid. Toen de Koning der Nederlanden in dienst gesteld werd, werd hem het bevel over dit schip, het grootste en schoonste onzer toenmalige vloot, toever trouwd en deed hy daarmede een oefenings- tocht naar Kopenhagen en een reis naar Oost-Indië. De uitmuntende wijze, waarop hy zich van deze taak kweet, erkende de regeering door zyne benoeming tot ridder van den Nedcrlandschen Leeuw. Enslie bracht 19 jaren in Oost en West door. Zyne rust na zoo langdurigen dienst, mocht een welver diende heeten, en gaarne hadden de velen, die hem hoogachtten, hem een langduriger rust gegund. Men meldt van Terschelling Maandag bad bij een bevigen N VV. wind en zware branding de jaaroefening met dc reddingboot van het station Oosterend plaats. Met moeite kwam men door de branding. De boot voldeed bij uitnemend heid èn bootsman èn roeiers kweten zich flink van hun taak. Met heb vuurpijltoestel werd ook huigs bet strand geoefend. Op een afstand van het toestel van ruim 190 M. waren 2 vlaggen op groote afstanden van elkauder geplaatst en stelden een denkbeeldig schip voor. Drie schoten werden gedaan, alle op denzelfden afstand en gelijk gericht. De 2 eerste schoten waarvan de pijl aan de gewone bouten stok was bevestigd, "en een afstandde eerste van 340, de tweede van 330 meter af en kwamen beide over en tusschen het veronderstelde schip. De derde, een nieuwe pijl, verbon den aan een ijzeren lat, legde een afstand van 380 meter af, doch kwam verre te lgwaart terecht. De afwijking bedroeg 67 meter van de te lijwaarts geplaatste vlag. Op Schiermonnikoog (Noorderstrand) is een kistje aangespoeld, met eenige scheepspapieren, waaruit blijkt, dat het afkomstig moet zijn van do Nooreche brik Scandia", kapitein Nils Bjönessin, en dat de bemanning moet bestaan hebben uit den kapitein, een stuurman, drie ma trozen, een kok en een jongen. Het schip is in het laatst van Februari jl. van Christiania vertrokken met bestemming naar Maassluis. Aii'jovig Van bet eiland Urk schrijft men. Gedurende de thans geëindigde ansjovis teelt werden alhier door de zouters inge legd 6890 ankers ansjovis. Een anker be vat gemiddeld 3000 stuks ausjovis, zoodat hier dit jaar werden auugebrucht omtrent 207a miÜioen stuks ansjovis De prijs was f 10 per 1000 stuks. De kuilvisch, welke meermalen belangrijk kleiner dan de net- visch was, gold nu en dan f8 a f9 per 1000 stuks. Er is dua op dit eiland voor ruim f 200.000 aangebracht, niet alleen door Urker visschers, maar ook door zeer velen van andere kustplaatsen der Zuiderzee. Wareu de verdiensten tijdens deze teelt dus ook hier meer dan bevredigend, men verlieze niet uit het oog, dat de Urker visschersvloot nogal talrijk is (het hoogste nummer is nu U K 330), zoodat die ver diensten over velen, en dat zeer ongelijk, verdeeld zijn. Ook waren de behoeften der meeste visschers zóo groot geworden door de slechte verdiensten der vorige jaren, en aan zeilen en vaartuigen moest zóóveel hersteld of vervangen worden, dat er van het verdiende geld niet veel meer over kan wezen. Luitenant De Bourbon, onlangs door den krijgsraad wegens desertie tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, is gisteren per trein van Leeuwarden naar Groningen aangebracht en per celwagen naar de cellulaire gevangenis vervoerd. De motorschuit van Oudkarspel (N.-H.) op Amsterdam heeft den dienst aauvaard, doch is uitsluitend besterad voor goederenvervoerniet voor personen, zoo als onlangs gemeld werd. Thans bezit Langendijk reeds twee motor vaartuigen. Tot het vervoer van groenten heeft namelijk de koopman-schipper P. Koog, te Zuid-Scharwoude, eene motorboot in de vaart gebracht. Bij den proeftocht heeft dit vaartuig goed voldaan. De flnancieele resultaten van de Bakkerij-Tentoonstelling schijnen niet schit terend te zullen zijn, zegt de »Ned. Bak kers Ct« Aandeelhouders kunnen al vast hun beurzen openen om zoo ongeveer de helft van de waarborgsom bij te passen. Als rarireit van deze tentoonstelling deelt het blad mede, dat zelfs een inzender werd bekroond die niets had ingezonden AT JEH. De correspondent, van do »N. R. Ct. seint onder dagtcekening van Dinsdag Onze troepen in Edi hebben van den 18n tot den 22ü een verkenningstocht gedaan door Bagoh, Djolok, Semantoh en Simpang Olim tot aan de rivier Djamboe Ajer. Geen ontmoeting met den vijand. De hoofden maakten hun opwachting. De troepenmacht van Van Ileutsz is naar Segli terug. De troepenmacht van Moorrees heeft Langear en Madjapahit verkend. In Reung Reung liet de vijand 32 dooden achter. Het volgend telegram uit Atjeh werd Dinsdag in den Haag ontvangen Colonne van kolonel Van Heutsz maakte een vijfdaagschen tocht van Edi over Bogoh, Djolok, Semantoh en Simpang Olim tot Djamboe Ajer. Geen schot ge vallen. Alle hoofden meldden zich aan. Troepen Seliwaarts terug. Colonne van overste Willemse deed een vierdaagschen tocht van Segli over Keina- loe, Tjofc Moeroeng, Glé Siblab, Benren- noen en Keueug-Reueng naar Gigieng. Vijand, die zware verliezen leed, heeft 33 dooden achtergelaten. Onzerzijds 26 mili tairen beneden den rang van officier ge wond. Ook liet Handelsblad* ontving over dezen tocht een belangrijk en uitvoerig telegram van zijn correspondent te Batavia, waaruit nader blijkt dat de tegenstand inderdaad van ernstigen aard is geweest. Onze troepen zijn grootendeels >thuis ge- bruchtc door een vijandelijk eseorte op beide flanken. Een echtpaar te Nijmegen vervoegde zich ten raadhuize aldaar, tot erkenning van een kind, welke handeling bij de vol trekking van bet huwelijk was verzuimd. Toen echter het geboorteregister van het jaar, waarin het kind geboren zou zijn werd geraadpleegd, bleek, dat ook de aan gifte van de geboorte van den kleine was verzuimd, zoodat bij de arrondissements rechtbank machtiging tot aanvulling van het geboorteregister moet worden aange vraagd, zal de wettiging van het kind bij koninklijke brieven (waaraan erkenning vooraf moet gaan) kunnen plaats hebhen. Te Nijensleek had een boer een buitenland8ch lot genomen van een loten-colporteur voor een Amsterdamsche firma, die loten verkoopt op maandelijk- sche afbetaling, om het den lieden gemak kelijk te maken. De vorige week kwam de colporteur met een brief van de firma uit Amsterdam en las den boer voor, dat er f 800 gevallen was op zijn nummer, en dat die som, tegen vergoeding by uitbetaling van f 24.96 te innen was. De boer was daartoe echter niet terstond geneigd, maar over een paar dagen moest mijnheer eens terug komen. Toen werd echter ontdekt, dat er geen prijs was uitgekomen op het nummer en dat de brief vermoedelijk valsch was. De politie heeft den brief en het lot in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt. Londen, 26 Juli. Terwijl de Ameri kaansche regeering de geruchten over vredesonderhandelingen laat tegenspreken en, naar men zegt, een leger van 100,000 man gereed maakt om in het najaar Havana aan te vallen, melden beursdepeches uit New-York dat dejktnerikaanscke financiers zich al gereed maken, hun voordeel te doen met de verovering van Cuba. Men zegt dat te New-York een Cubaansche Maatschappij gevormd is met een kapitaal van 15 niillioen dollars, om op Cuba land te koopen. - De negentien Oostenrijkschc matro zen der verongelukte stoomboot »La Bourgogne", die verdacht werden van gewelddadigheden tegen andere schip breukelingen, kwamen Zaterdag te Havre n. Zij werden Maandag voor het gerecht gebracht. Vier werden terstond vrijge laten, omdat zjj niet in boot No. 11 waren geweest, en van de anderen werden later op den dag nog negen in vrjjheid gesteld. De zes overigen blijven ter beschikking van de justitiemaar er is, naar men zegt, geen zware verdenking tegen hen. De man, die een passagier met een mes dreigde,is vanNew-York naar elders gegaan. G meenteraad van WieHngen. Vergadering van 25 Jnli 1898. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer P. Kuut. De Voorzitter opent de vergadering; do notulen worden nu voorlezing vastgesteld. Aan G. Kuut, naar elders vertrokken, wordt Va jaar hoofdei, omslag, en aan P. N. Mostert, wegens verkoop, jaar hondenbelasting kwijtgescholden. Bij do kaaopneining ten kantore van den gemeenteontvanger, is in overeen«teinraing met de boekhouding in kas bevonden f731.51. Van Gedeputeerde Staten is goedkeuring ontvangen op de regeling van het tractement eener te benoemen onderwijzeres op Oosterland. Van den geneesheer P. Maats is een voor stel ingekomen om aan de vroedvrouw eene maaiidelijksche toelage te verlooncn van f 75. tot dat het gerechtelijk onderzoek in de zaak der gewezen vroedvrouw zal zijn afgeloopen, waartoe besloten wordt. Daarna wordt eene circulaire betreffende motorwagens voorgelezen en besloten daarop te antwoorden. Op de voordracht voor onderwijzeres te Oosterland zijn gepluatst de damesP. G. Dondorff te Knkhuizeu, A. E. Out te Kolhorn en N. K. Schoonbrood te Groningen. De eerste wordt benoemd. Op de voordracht van zetters voor de Directe belastingen worden geplaatst de heeren J. Stadig, N. Hellingman, J. Bais en A. Minnes. Daarna gaat de Raad in besloten vergadering over. Nadat do vergadering weder geopend is, wordt met algetneene stemmen besloten om in de zeegraszaak weder personen aan te stellen, die uitsluitend met den verkoop be last zijn, zoodat alleen door tnsschenkomst van die personen zeegras van de gemeente zal kunnen worden gerkocht. Na de gewone rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. Maart f26.030,78, April f62.318,15, Mei -40.538,84, Juni -45.806,44, Juli -40.248,47, Augustus -34.379.U3, September - 37.367,31, October -29.288,14, November -26.154,68, December -22.449,84. Gelijk hiervoren in 't uittreksel uit het ver slag der Kamer van Koophandel en Fabrieken reeds was opgegeven, is het geheel e bedrug der gezamenlijke besommingen in 1897 ge weest f382.747,60. Omtrent het alhier bestaande Correspon dentschap van de Nederlandsche Bank wordt het volgende medegedeeld: NEDERLANDSCHE BANK. Correspondenten lc klasse P. Grorh en Zoo*. A. Discontekriwgek. UITTREKSEL uit het Verslag vau den toestand der gemeente HELDER, over het jaar 1*97. Het aantal schuiten, waarmede ter afslag alhier viscli werd aangebracht, was in Januari 220, in Februari 830, in Maart 780, in April 1570, in Mei 1100 in Juni 1320, in Juli 1090, in Augustus 1000, in September 1050, in October 925, in November 920 en in De cember 475. In het geheel werden aange bracht: 7908 stuks kabeljauw, 1091 stuks lengen, 203 stuks heilbot, 49j bennen vleet, 1043 stuks tarbot, 55959 stuks schelvisch, 20980 stuks roggen, 251810 stuks tongen, 350313 stuks kleine tongen, 731 wichtjes groote schol, 13.797 wichtjes kleine schol, 5366 wichtjes scharren, 15200 stuks ansjovis, 1141 tallen geep, 19363 tallen haring, 3 steuren, 5 zalmen, 33700 stuks pieterman, 4000 stuks makreel. Het gezamenlyk bedrag der besommingen aan den afslag per maand was als volgt Januari f 8.008.03, Februari f 10.161,99, g 5 co oo o «puy «e 5 I g J5 aaStnueq 2 »ipavq M»1 wm ïj cr- S Jï I J i ,51 3 -e Sis 18 C. Incasseekingbn. D. Assignatish. Betaalde bankassig- natiën. Afgegeven en aangevraagde bank- assignatiën. Stuks. 74 Bedrag. Stuks. Bedrag. ƒ110.928,13 220 358.872,86 Volgens opgaaf was in 1897 aan het Post kantoor alhier het aantal gefrankeerde brieven van elders 457.425 van en voor den kring van dit kantoor 14.379 ongefrankeerde brieven van elders 2.108 van en voor den kring van dit kantoor 445 couranten ad j cent286.382 .1103.5G0 monsters en stalen van koopwaren 5.772 gedrukte stukken (aantal omgeslagen) 206.460 dienstbrieven59.231 aangetcekendo brieven6.108 idem met aangegeven waarde 1.874 met een bedrag van f 570,986.83. aangetcekende gedrukte stukken berichten van ontvang8 expresse brieven307 briefkaarten ad 3 cent184.916 «61.363 [stuks. Postwissels, gedeponeerd met een bedrag van f 481.286,33 uitbetaald -501.104,68 FEUILLETON. 30) Julie gaf den grjjsaard de fijne hand, die by eerbiedig vatte. .De gravin is zeer goed voor mij,» zei Raoul tot den hertog, »en wanneer ik het geluk heb de gravin tc zien, gaat voor mjj de zon tweemaal op.* «Kjjk, hoe poëtisch gesproken,' riep de hertog, .ik dacht niet, dat de gravin de Lo- mont bier vereerders had.* •By de gewone menschen is de vereering meestal meer oprecht en deze oprechtheid is eene deugd, die ik heb leeren schatten." De hertog scheen een weinig verrast ,Ik bea volkomen van uwe meening, gra vin,' merkte hij op, .doch het verheugt mjj, dit uit uwen mond te vernemen.» Wat Roland dacht, kon Julie niet op zyn gezicht lezen de hertog had reeds met haar den weg naar den reuzeneik ingeslagen, en de drie andere heeren en de onde Raoul volgden. Om den forschen reuzeneik, die nog zyn donker winterkleed droeg, had zich een tame- ljjk groot en bont gezelschap verzameld. De arbeiders uit den zaagmolen stonden in ecc rij en aan de spits Lóón Dassoud. Uit de dorpen Chagey en Lomont waren ook vele landlieden aanwezig, want allen kenden den goeden directeur en verheugden zich over zjjn genezing. Onder den boom stond eene bank en eene tafel, waarnaast een meisje in het blauw, dat in de rechterhand een grooten ruiker en in de linker een hartvormig uit- gesueden bordje had. Lóón Dassoud fluisterde het meisje iets in het oor, toen de heeren nader kwamen, en het meisje trad den di recteur tegemoet en overhandigde hem den ruiker. .De vreugdedag is aangebroken,* begon het kind en reciteerde het versje, waarna de directeur het bordje ontving, waarop hy met verbazing in groote zwarte letters las .Rolands eik.. .Wat beteekent dat?* vroeg de directeur. Nu trad Dassoud naar voren en hield een hartelijke toespraak. Hy zeide, hoe verheugd de arbeiders waren weer hun directeur ge zond te zien, hoeveel hy voor hen gedaan had en dat hij het behoud van zijn leven hem verschuldigd was. Ten slotte verzocht hy den directeur, tot aandenken van hun ver- bljjf in Lomont en zyne gelnkkkige genezing, dit bordje aan den reuzeneik te mogen be- bevestigen, opdat de boom voortaan Rolands eik* zou heeten. De eenvoudige maar hartelyke taal van den werkman maakte op Roland en allen den diepsten indruk. «Deze Roland is een gelukkig man,* fluis terde de Moval den hertog toe, die met het hoofd knikte. Julie was onwillekeurig naar Roland ge treden en stond zoo onbevungen naast hem, alsof ze reeds verloofd was. Een minuut lang heerschtc eene plechtige stilte de heeren zagen elkander veelbc- teekenend aan het zonderlinge gedrag van Julie had alle verbazing opgewekt. Dat was mooi gesproken,* zei de hertog, dio op beiden toetrad. 'Deze plek is ons allen lief, gewordengeef den boom uwen nautn, beste Roland." Lachend, maar blozend nam Julie het höntcn bordje van de tafel. ,Laat liet kind het bordje vastbonden, dan sla ik er den eerste nagel in,' zei ze. Dit kleine meisje ontmoette den directeur liet eerst, toen hij naar Lomont kwamvolgens meening, hertog de Goncourt, is dit ecu voortoeken van geluk. Laten we het kind dus zijn rol verder doen spelen.* Vroolyk en jubelend klonk Julie's stem. De gravin zette het kind op dc bank en met krachtige slagen dreef ze den eersten nagel in den boom. In het bosch stonden twee lange tafcis voor de arbeiders en de landlieden Fanchon en Jacob dekten de tafel voor «le dames en heeren. .Klinkt dat niet als een sproolyc,* zei do heer de Moval tot den hertog. .Een arme herdersknaap ontmoet eene prinses; na lange jaren keert hy terug in het slot en vindt de maagd trolsch en lioovaardig, en .Het slot van znlke sprookjes is gewoon lijk, dat de herdersknaap de prinses krijgt,' viel hem de hertog lachende in de rede. .Zou de princes thans .neen» zeggen?* Verbaasd zag de hertog den vrager aan. .Denkt ge, de Moval? Ja, ge kunt gclyk hebbeneen wonderschoon paar. Maar de graaf Zal wel inwilligen," meende de Moval, .wanneer het zijn dochter ernst is. Eigenlyk mocht hij bly zyn, indien hy in plaats van een adellijken spitsboef een eerlijken braven bnrger tot schoonzoon kreeg.* Zeker,' hervatte de hertog ernstig en voegde er zuchtend by-doch dan heb ik my te vroeg verliengd Felix Roland zal als echtgenoot vau Julie de Lomont geene be trekking by my aannemen.' .Wie weet of Felix Roland de goederen van zyn schoonvader niet wil behceren. Ik kon u - wel een voorstel doen, dat u nu wel zeer baatzuchtig zal voorkomen." De beide heeren spraken samen, tot men hon aan tafel riep. Aan dc groote tafels ging het vroolyk toe en niet minder aan de kleineJulie's oogen straalden vau inwendig geluk. Thuis gekomen, ging Julie dudelyk naar haar vaderde graat wandelde peinzend door zyne kamer. Toen hy zyne dochter zag bleef hy staan. Julie legde hare beide han den op zyne schouders en zei; .Ik wilde u wat vragen, papa,* Ik heb je verwacht, mijn kind,* sprak de graaf en geleidde zyn dochter naar een sofa, terwijl hij tegenover haar plaats nam. «Hebt ge my verwacht, papa? Dan weet ge ook, wat ik u te zeggen heb.* .We willen aannemen, dat ik bet niet weet.» Julie boog on vatte dc hand baars vaders. «Ik bemin Felix Roland,* sprak ze zacht en innig. Tot hare groote verwondering scheen haar vader geenszins verrast door deze mede- decling. .Ily bemint my ook, papa," vervolgde ze op minder vasten toon. .Zoo, weet ge dat zeker?» vroeg de graaf. ,Ja, hy heeft het mij gezegd.* Zeór mooi, daar hebben wc het bur ger! jjk begrip van plichten van een onderge schikte riep de graaf bitter. O, papa, oordeel niet, voor ge alle om standigheden kent!* «Wel, ge hebt de eer, do eerste gravin do Lomont te zyn, die zoo haren rang en ge boorte vergeet en een burger hare hand schenkt.* .Maar, papa' Roland iB fierder dan een adellijke, wijl hij vreest, dat ik denk, my te vernederen door zijne vrouw te worden.* Ën wat denkt je, dat nu gebeuren zal vroeg de graaf. Zachtjes zonk Julie neer en omklemde hem met beide armen. «Myn beste pupa," bad ze teeder met hare zachte stem, «ik moet een groot offer van u vragen. Gij moet den heer Roland bewijzen, dat wij ons niet vernederen, wanneer gij liera uwe dochter geeftmaar gy zelf zult Roland mijne hand aanbieden.» Julie, Julie! Wat verlang jo!* riep de Lomont verschrikt. .Uwe tante Rose heeft gelyk, ge zijt geheel veranderddoor uwe dwaze liefde. Vroeger waart ge zoo verstan dig. Uw zonderling optreden by den reuzeneik zal het gesprek der heele omstreek worden. Eerstijds waart gc zoo trotsch en, nn bekent gc uwe liefde aan een burger, nu verlangt gc, dat ik u dezen man aanbied Weet ge wel, hoe gravin de Lomont zich vernedert, door haar hart weg te geven aan een burger «Ja, papa, dat alles heb ik bedacht en overwogen, er is niets op de wereld, dut ik niet met vreugde lyden zou ter wille van dezen man," hernam Julie met vaste stem. Ik heb de vooroordcclen van onzen stand lccren kennen. Ik heb lecren anders te denken, papadoch ik ben uwo dochter, uw kind gebleven, dat ge lief hebt en dat ge gelukkig zult maken, al moest ge uw lievelingswensch opofferen. Papa, Felix Roland heeft uw kind de ziel gered, ik was ombarmhartig, tot ik in den spiegel, die hy my voorhield, zag, hoe ydel en nietig myn leven was. Dc heele wereld schynt mij hoerlyker toe, ik ben beter geworden en u, papa, bemin ik veel inniger, sedert ik Felix Roland bemin I De donkerblauwe oogen van het meisje straalden van geluk, toen ze haar vader aan keek, en vaster omklemde ze hem. De oogen van den graaf waren vochtig geworden, het was zyn kind, dat voor hem neerknielde, dat hem smeekte voor haar geluk Gy bemint me inniger, Julie,antwoordde hy treurig, .en gy wilt my verlaten Julie boog zich en kuste de hand haara vaders. .O, papa, indien gy wist, wat het my kost u te moeten verlaten,* sprak ze zachtjes. .Te moeten, Julie -« „Ja, papa, geene macht op aarde kan my weerhouden Felix te volgen.* «En indien ik mijne toestemming eens weigerde «Binnenkort bon ik meerderjarig, papa!* hernam Julie bedaard. .Doch zoover zult gij het niet laten komen, dat ik zonder uw wil hier vertrek, niet waar papa? Ge wcnscht immers myn geluk Zwygend zonk haar hoofd aan de borst haar vaders. .Sta op, Julie,* zei hy. .Ik verlang slechts uw geluk, indien ik slechts kon inzien, dut de vervulling van uwen wenscli werkelijk uw geluk is.* Ja, papa, blyft Felix u daar niet borg voor?' hernam Julie. .Niet waar, ge zult met hem spreken vroegde ze er dringend bij. Ik zal met licm spreken zei dc graal langzaam. SLOT YOLOT. -

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1