KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Voor Helder9 Texel en Wieringenm PROCLAMATIE De Inhuldigingsfeesten. Ho. 2ö66 Zaterdag 3 September 1898. 26ete Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Aljonnomoiit p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Buneauxi Spoorstraat en Zuidatraat. iLcivertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertent.iën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bnreaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen Opkomst der Zon 5 u. 17 m. Onderg. 6 u. 39 m. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 Laatste Kwartier. Donderdag 8 Maria Geboorte. Vrydag 9 Zaterdag 10 van den 3len Augustus 1898 betreffende de aanvaarding der regeerirg door Hare Majesteit Koningin WILHELMINA. Wij WILHELMINA, bij de out» «Gods, Kom in cis dkr Nederlanden, Prinses VAM (>KANJF.-nAssau, enz. enz, enz. Aan mijn Volle! ,Op dezen voor U en Mjj gcwichtigen dag «gevoel ik Mij gedrongen eenige woorden tot U te richten. «Allereerst een woord van warme dank- baarheid Sedert Mijne vroegste jeugd hebt Gy Mij omgeven met Uwe liefde. Uit alle (deeleu van hot Koninkrijk, uit alle kringen «der maatschappij, van ouden en jongen, ontving ik steeds de treffendste blijken van gehechtheid. Nadat Mjjn beminde Vader //My was ontvallen, werd al Uwe aanhan- .kelykheid aan Mijn Stamhuis op Mjj over- gebracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, •doch zware taak, waartoe lk geroepen ben, te aanvaarden, gevoel lk mij als gedragen door Uw trouw. Ontvang Mijnen dankHetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden liet onuitwisch- bare indrukken bij Mij na. Het is My een .waarborg voor de toekomst. ,Myn innig geliefde Moeder, aan Wie iü onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op Mij rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt .verwacht. Aan de Grondwet getrouw wensch «Ik den eerbied voor den Nederlandsclien naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch bjj het Opperbestuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten, en naar Mjjn vermogen by te dragen tot verhooging van ,Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop on verwacht dat U aller stenn, in welken ambtelijke» of maatschappelykcn «werkkring binnen of buiten het Koninkrijk Gy zyt geplaatst, Mij daarbij nooit ont breken zal. «Op God vertrouwende en met do bede, dat Hij My sterke, aanvaard Ik de regeering." Lasten en bevelen dat dezo proclamatie in de .Staatscourant" en het .Staatsblad" op genomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan te 's Gravenhage, op heden den Slen Augustus 1898. WILHELMINA. De Minister van Buiten landeche Zaken W. H. de Beaufort. De Minister van Justitie, Cort v. d. Linden, De Minister van Btnnenlandsche Zaken H. Goeman Bokqe9Ius. De Minister vun Marine, Rokll. De Minister uan Financiën, plerson. De Minister van Oorlog, Eland. De Minister van Waters t, Hand. en Nijotrh., C. Lely. De Minister van Koloniën. Cremkr. Uit het Buitenland. In zeer groote mate heeft duvredebood- schap van den Keizer aller Russen alom in de beschaafde wereld de aandacht ge trokken. Aan beschouwingen en opmerkingen ontbreekt het dan ook niet, hoe uiteenloopend die ook zijn. Belangryk is zeker hetgeen door een der Duitsche dagbladen, onder 't op schrift «Wereldvrede", daarover wordt ge zegd Als nu uit den mond van een be- vrienden heerscher tot de wereld de oproeping komt, om den toestand van wapenrost, die bjjna een menschenleeftijd is gehandhaafd, op nieuwe, meer zekerheid biedende en minder offers oischende grondslagen te vestigen, zal het sterke vredelievende Duitsche Rjjk de aangebo den hand gaarne aannemen. Zwarigheden als elke groote gedachte van haar ontstaan af tot do verwezenlijking moet doorloopen, zullen ons des te ijveriger doen trachten, het hooghartige program van den Czaar, voor zoover het aan ons ligt, te helpen uitvoeren. Uit het ernstig streven, om den tegenstand gemeenschappelijk te overwinnen, zullen do beide keizerlijke mogendheden voor de wedenjjdsche betrek kingen nieuwe winst putten, al ware het ook slechts, dat daardoor het kostbare inzicht zou versterkt worden, dat noch Rusland voor Duitschland, noch Dnitschland voor Rusland een hinderpaal is op don weg, die tot den wereldvrede zou kunnen leiden". Een der Oostenrijk8che dagbladen begroet het denk beeld van den Russischen Keizer met do volgende woorden .De Czaar, met den oljjftak in de band als v redebode, is eene geheel nieuwe verschijning in de wereldgeschiedenis. Wordt het hooge denkbeeld verwezenlijkt, dan zal een nieuw tijdperk van beschaving voor Europa aanbreken, en zal de naam van den tegenwoordigen Czaar op oen der schoonste gesohiedbiaden prijken. Het is reeds een zeer groote verdienste, dat van den Czaar is uitgegaan het voorstel van eene internationale conferentie tot ver zekering van den wereldvrede. En uitingen als de volgende, die we hier en daar ver meld vinden, looncn aan, dal het verheven schoone denkbeeld des Keizers in veler harten warme instemming heeft gevonden. »De be- hecrschcr van het grootste Ryk stelt zich door zijn voorstel in den dienst van de vrede- zending. Het edele denkbeeld zal voorzeker zeer warm worden ontvangen en op groote tegemoetkoming kunnen rekenen. De schoon ste droomen van de vrienden van den vrede in alle landen sjjn overtroffen. Er ligt voor ons een betooging van praetisclie beteekenis, die wel nooit zou zijn verschenen, wanneer de Czaar zich niet zeker gevoelde van de instemming der voornaamste mogendheden.* De Keizer van Rusland heeft aan den oor log den oorlog verklaard. De beteekenis van deze betooging is onberekenbaar, ook al leidt zy niet tot een onmiddellijk resultaat. Nog nimmer is in het brein van oen heerscher een verhevener denkbeeld geboren. Men staat met deze keizertyke gedachte wellicht voor een van de grootste gebeurtenissen van deze eeuw.' Nu ontbreekt het echter ook niet aan uitingen van twijfel. Er zyn er, die niet kunnen gelooven aan het succes van 's Keizers optreden in deze. Men vreest elders, dat de doorvoering op schier onoverkomelijke moei lijkheden zal afstuiten. Doch ieder zal wel moeten toestemmen dat de vredebood- schap van den Czaar in elk geval een stap nader brengt aan het ideaal, dat uit vroeger eeuwen tot ons is gekomen, en naar welks verwezenlyking we steeds hoopvol uitzien Er zal eens vrede zijn op aarde Naar aanleiding van het aanvaarden der regoering door Koningin Wilhelmina der Nederlanden, schryft een der Duitsche bladen; Ook Duitschland begroet deze gebeurtenis met groote levendige deelneming. Het is een hecht, raoeiljjk gewonnen cn wjjs bijeen gehouden erfdeel, dat de jeugdige Koningin aanvaardt. Dat zy dit erfdeel goed zal besturen daarvoor nemen wjj als borg haar afstamming nit het Oranjehuis, dat aan den Duitschen bodem taaiheid en kracht ontleende, en te- 3 met groote stuatsmanstalenten begaafd, den grond legde voor Hollands wapenen cn bloei. Duitschland biedt den jeugdige, lief tallige Koningin zijn oprechte wenschen. Haar regeering zy immer gezegend en in innige harmonie met het sterke volk, tot heil des lands, gedachtig aan de ljjfspreuk van het Oranjehuis De berichten uit Frankrijk brengen eene tyding aan, die zeker door alle belangslel- lenden in de zaak-Dreyfus met groote belang stelling wordt vernomen. Aan het departement van Oorlog te Parijs is een der .bewijzen* voor Dreyfus' schuld als valsch erkend, en de schrijver van dit valsche stuk is niemand minder dan kolonel Henry, officier by den generalen staf van het Fransche leger, chef van deh informatiedienst. De kolonel, die reeds heeft bekend, is op last van minister Cavaignac, gevangen genomen en daarna naar de ves ting .Mont Valeriën* overgebracht. Reeds had kolonelPicquart de valscliheid van het bewuste stuk volgehouden; men luisterde echter niet naar hem zijn aanbod, om de valschheid van het stuk tc bewijzen, werd van de hand gewezen en hy ontging zelfs een veel te gestrenge bestraffing niet. De ontdekking, die nu is gedaau, zal wellicht gewichtige gevolgen hebben; moge zij spoe dig leiden tot de zoozeer gewenschte bevrjj- van don banneling op het Duivelseiland! Het was te verwachten, dat de berichten uit Parys, die op de tijding omtrent het ge vangen nemen van den kolonel Henry zou den volgen, zeer belangrijk zouden zijn. 't Blijkt nu, dat het gebeurde in den jongst gehouden ministerraad 't onderwerp van ge wichtige besprekingen is geweest en aan leiding heeft gegeven tot heftige discussiën. Parysche dagbladen, die zich steeds vóór eene herziening van 't vonnis van den gewezen kapitein Dreyfus verklaard hebben, laten zich nu opnieuw lnide en vaak in scherpe- taal hooren! En het eind van deze zaak is nog niot te voorzien, doch de indertyd ge dane voorspelling, dat eenmaal het licht in deze treurige zaak zal opgaan, schynt nu de vervulling naderby te zyn gekómeu. De eerstvolgende dagen zullen ons zeker nog zeer belangrijke tydingen omtrent deze gewichtige aangelegenheid brengenen voorshands maakt het bericht, dat kolonel Henry in zjjne gevangenis op Mont Valeriën, door zich den hals aftcsnjjden, een einde aan zyn leven heeft gemaakt, een zeer diepen iudruk. Wie weet, wat er nu nog verder gebeuren zal De Roeiwedstrijd Met een wedstrijd in het roeien werd Dinsdag de feeatenrij door de Koninklijke Nederlandsche Marine geopend, ter viering van de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina. De kamp had plaats door matrozen, torpedisten, mariniers, zeeroili- ciens en onderofficieren. In 't Kooirak van het N. Holl. kanaal waren tenten op gesteld en vlaggen wapperden. Een groote menigte had zich aan de oevers van het kanaal opgesteld om den stijjd van nubjj te zien, die belangwekkend was vooral bjj de laatste kampen, toen men het den roeiers kon aanzien, dat ze zich van den prys wilden meester inaken. Het muziekkorps der Marine onder directie van den ka pelmeester Koning was, op het terrein aan wezig en liet zich van tijd tot tijd hooren. De prjjswinners waren voor No. 1. Sloepen geroeid door matrozen, torpedisten, zeemiliciens en mariniers. I e prijs, sloepen 3, serg. der mariniers de Boer2e prijs, sloepen B 3, korp.- stuurman van Hr. Ms. Wachtschip, Spits le premie, milicien van «Marnix", Zeeders. 2e premie, korp. der mariniers van Hr. Ms. »Bellona'', Sellier. No. 2. Walvischsloepen geroeid door onderofficieren. Prijs, serg.-torpedist van Hr. Ms. «Mar nix", Kwastpremie, bootsmansmaat van Hr. Ms. Wachtschip, Lindstrom. No. 3. Walvischsloepen geroeid door schepelingen en mariniers, beneden den graad van sergeant. Prijs, korp.-torp. van Hr. Ms «Marnix", de Vroome le premie, korp.-torpedist van Hr. Ms. «Marnix", Molenaar2e premie, kwartiermeester van Hr. Ms. »Bellona", Krauij No. 4. Vletten geroeid door 2 schepe lingen of mariniers, beneden den graad van sergeant. le prijs, de korp.-torpedisten Snoer- wang en W. Bakker, beiden van Hr. Ms »Marnix"2e prijs, matroos le kl. El- singa en id. 2e kl. 'Pijl, beiden van Hr. Ms. «Bellona" le premie, de korp. tor pedisten Edelenbosch en van der Plas, van Hr. Ms. «Marnix" 2e premie, de matrozen le kl. José en Van Dalen van Hr. Ms. »Marnix". De regelings-commissie van den roei wedstrijd bestond uitkapt.-luit ter zee O. H. Kuijck, luit. ter zee le klasse W. J. Cohen Stuart, luits. ter zee 2e klasse A. Pieren, J. J. Oudemans, T. J. Creighton, C. J. J. de Neve, L. van Verre, G. J. Leverland. 't Avond-Concert Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur werd de rij der feestelijkheden alhier geopend met een concert op 't Westplein. Honderden bij houderden stroomden derwaarts en weldra was de daar opgerichte tribune omringd door een dicht opeengedrongen schaar toehoorders. De zangers namen op de tribune plaats, de begeleidende Stafmuziek stond gereed en toen de dirècteur, de heer J. Koning, kapelmeester der K. N. Marine, den diri geerstok ophief, weerklonk als inleiding van 't concert't Volkslied" daarna volg den door 'tkoor 't »Wilhelmus van Nas- sauwe" (oude toonzetting), Hollands Glorie", van Ricliard Hol en «Vlaggelied", van Joh. J. H. Verhulst. Flink en krachtig klonken de stemmen in de heldere avondlucht en vooral kwam dit uit bij «Hollands Glorie", dat blijkbaar met enthoasiasme gezongen werd. Nos. 2, 3 en 4 waren door den heer J. Koning voor vierstemmig mannenkoor en orchest geinstrumenteerd. Niettegenstaande de groote volksmenigte, bleef de orde voorbeeldig gehandhaafd en heerschte er bij de uitvoering der nommers een aandachtige stilte, zoodat de Commissie, geadsisteerd door enkele politieagenten, weinig moeite had. Aan 't concert namen deel do volgende vereenigingen Helders Mannenkoor, St. Cccilia v. d. R.-C. Volksbond, Sta Pal, Polyhymnia, 't Zangkoor der O. L. Vr. Kerk Cantemus Domino en 't Mannenkoor der vereenigiug Vaderland en Oranje Na afloop trok de muziek, gevolgd door de menigte naar 't Stationsterrein en werd daar ontbonden. Als we zeggen dat de feesten hiermede begonnen zyn, drukken we ons niet juist uit. Die begonnen de vorige week reeds, toen de muziekvereeniging «Crescendo" in Tivoli een uitvoering gaf ten voordeele van de armen op de plaats onzer inwoning. De poging om ook voor min bedeelden die dagen tot feestdagen te maken ver dienen een woord van hulde en waardee ring. Woensdagmorgen, de morgeu van den grooten en gewichtigen dag, waarop de jeugdige Koningin feitelijk dc regeering aanvaarde, muntte niet uit door fraai zo merweer. Toch klouk 't klokgelui vrooljjk door de lucht, 't klokgelui dat door 't ge- heele land den volke verkondigde: onze jeugdige Koningin beklimt den Troon harer vaderen. Tusscken de liefelyke klokketonen meng de zich de machtige stem van 't kanon, waarmede de gebruikelijke 101 saluutscho ten werden gelost. Toonde de gemeente op alle plaatsen de Nederlandsche driekleur, aan den haven kant was 't tooneel niet minder aantrek- keljjk door de daar liggende oorlogsbodems, die in vollen vlaggentooi prjjkten. Getrouw aan de traditie onzer voorva deren, die bij gewichtige gebeurtenissen 't noodig achtten den zegen des Allerhoog- sten af te smeeken, werden ook hier van 10 12 uur tot dat doel bijeenkomsten in verschillende kerkgebouwen gehouden. De Parade. Des middags te 12 uur werd op het excercitieveld by het observatorium parade gehouden. Er werd aan deelgenomen door de Schutterij, het korps Mariniers, de Infanterie, de Artillerie, de Pantsercom pagnie en de Torpedisten van de Ar tillerie. Zy werd gecommandeerd door den majoor, batt.-commandant der Infanterie Buitendijk en geïnspecteerd door den kolonel, commandant van 't 4e regiment vesting-artillerie In de Betou. De muziek van de artillerie luisterde de parade op. Niettegenstaande het nog al guur was, waren velen aanwezig om deze wapenschou wing gade te slaan. De Middagoptocht. Woensdagmiddag 2 uur had de in 't feestprogram opgenomen optocht plaats. Nadat de afdeelingen op '9 Rijkswerf wa ren opgesteld, zette de troep zich in be weging. Ofschoon de hevige wind lastig was, kon men toch tevreden zijn met den helderen hemel en 't prachtig zonnelicht, dat den tocht begunstigde. De route was bepaald als volgt: 's Rijkswerf (Zuiderpoort), Buitenhaven, Aukerpark, Zuidstraat, Keizersbrug, Kei zerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Post- brug, Kanaalweg, Westplein, Dijkstraat, Langestraat, Middenstraat, Dijkstraat, Kerk- gracht, Loodsgracht, Molengracht, Kerk plein, Weststraat, Hoofdgracht, Haven plein, Paleis. De orde was als volgt: 1. Trein9oldaten te paard. 2. Tamboers en pijpers en muziek. 3. De Scherm- en Gymnastiekvereeniging «Oefening kweekt Kunst" met 't daaraan verbonden brandweerkorps in Turners-uniform, met banier, 27 personen. 4. Open rijtuig met feestcommissie. 5. Open rijtuig met de oudstrjjders P. L. Vroom, Klaverstyn en Van Keulen, (metalen kruis-ridders), vaandeldrager E K. ter Haag, Vest-Art. 6. Torpedisten-vereeuiging «Door Een voud Groot", met een wagen waarop een vischtorpedo, een tweeden wagen, waarop een spartorpedo en een be mande sloep. 7. Stoom werkplaat van V.Riiks werf 100 personen mel'OJJIIll/illlft sierden wagen. De banier stelt voor een stoomketel (Yarrow-pateut) wer kende met een druk van 180 Eng. ponden per Q Eng. duim. Derge lijke ketels worden in de werkplaats vervaardigd. De wagen stelt de werk plaats voor. Daarop bevindt zich een balansmachine met stoomketel, die draaibank, zaagbank en boorbank in beweging breugt. Vertegenwoordigers van verschillende vakken staan er met gereedschap bij. Men leest op een draaiende transparant de woorden «Hulde aan de Koningin", Pantser- dekschip «Wilhelmina", Stoom werk plaats, Onklaar anker, Heldersche wapen, stoomjacht «de Valk". 8. Vuurstokersvereeniging «Welvaart eu Vooruitgang", in groot tenue met banier. 0. Nederlandsche Bond van Oud-Onder- oüicieren, in gewone kleeding met banier (50 personen, waarvan de oud sten in rijtuigen) 10 Schildersvereeuiging«Oefeningkweekt Kennis". Een vaandeldrager en twee herauten te paard; daorbjj een ver sierden wagen, voorstellende den tijd der gilden. 11. Werkliedeuvereeniging onder de zin spreuk «Door Orde en Spaarzaam heid tot Welvaart". 50 personen. Met banier. 12. 't Bestuur der Sub-Commissie. 13. Muziek. 14. Open rjjtuig. Feestcommissie. 15. Nederl. R.-C. Volksbond. Een afd. van St. Petrus en Paulus (Propa- gandaclub) 14 personen, met vaandel. Een afd. van St. Jozeph (gecombi neerde bouwvakken) met vaandel en 25 personen. Bondsvaandel en vaandelwacht in costuum, 7 personen. Heraut te paard. Een praalwagen, voorstellende H. M. de Koningin in galacostuum, omge ven door engelen met bazuinen, harp en lier en de gilden in 't costuum der 15e eeuw, door levende beelden voorgesteld. Een afd. van St. Nicolaas (zieken fonds) met vaaudel en 30 personen. Een afd. van St. Barbara (Begra fenis vereeuiging) met vaandel en 20 personen. Een afd. van St. Martinus (Dilet tanten-club) met vaandel en 16 per sonen. Deputatie afd.bestuur iu open rij tuigen. 16. Gymnastiek- en Excercitie-vereeni- ging «Pro Patria", gecostumeerd met banier. 17. Vereeniging van Onderofficieren der Marine, «Admiraal de Ruyter". 1. Een wagen, voorstellende Michiel de Ruyter als jongen in de touwbaan te Vlissingen, gevolgd door 12 water geuzen 2. Een wagen, waarop een sloep, waarin Admiraal de Ruyter met zyn adjudant en roeiers, gevolgd door de leden der vereeniging. 18. Loodsenvereeuiging «RechtdoorZee". Een praalwagen, met de goden Ncp- tunus en Mercurius, hulde brengende aan Neerlands Koningin (levende beel den). De groep zit in een sloep en is geflankeerd door 't loodspersoneel met banier. Nevens de koningin 2 hofdames. De Koningin wordt voor gesteld door mej. A. K. Verder bemanning, Jockey's, Heraut. 19. Isr. vereenigingen «Eendracht baart genoegen"' en «Nut en Vermaak". Een feestwagen, waarin een Genius, hulde brengende aan 't Huis van Oranje, gevolgd door 2 rjjtuigen, waarin de besturen der beide ver eenigingen. 20. De schilders van 's Rijkswerf, met versierden wagen en banier. 21. De smeden van 's Rijkswerf. De wa gen met het in de smederjj vervaar digde vaandel, stelt voor de grofsme derij. Dit vaandel is de aandacht bijzonder waard, en toont dat T smeden ook in den tegenwoordigen tijd nog als kunstvak wordt beoefend, 't Zal zeker menigeen verwon deren dat zulke fijne bloemen als op dit vaandel, of liever deze banier, voorkomen en dat de onderscheidene attributen van 't vak, benevens de lauwerkrans, door smeden uit ijzer zjjn vervaardigd, en zooiets levert 't sprekend bewjjs dat er op 's Rjjkswerf werklieden gevonden worden, die hun vak grondig verstaan. Tot deze conclusie zal men ook komen wanneer men den wagen nauwkeurig be ziet die door de schilders van genoemde werf is opgetuigd en gedecoreerd. Behalve een klein ongeval met een wa gen, die onklaar werd, liep de optocht in de grootste orde af. Langs den weg, dien de optocht volgde, trok een dichte menigte wandelaars, die op afstand 't fraaie tooneel bewonderden, of in dichte rijen medeliepen. Onze gemeente heeft met dezen optocht eer ingelegd, en hij behoort ongetwjjfeld tot een der fraaiste en aantrekkelijkste nummers vau t program. In steden van den eersten rang zou «nik ee- ^<^ouwspel niet misplaatst zyn geweest. Muziekuitvoéringen. Des avonds werd op het Westplein en Havenplein door de Stafmuziek der Marine een Concert gegeven aan de burgerjj, dat zeer werd gewaardeerd. De Illuminatie. Volgens het programma van de feeste lijkheden zou 's avonds van 31 Augnstus de algemeene illuminatie plaats hebben, maar de wind had toen meerder macht dan de feestcommissie. Deze belette de u tvoering van het eenmaal vastgestelde. De verlichting op dien avond mislukte voor het grootste gedeelte. Het was even wel goed zichtbaar op wat loyale wijze hier en daar de illuminatie was voorbereid en bij velen werden de vetglaasjes bin nenshuis geplaatst; doch dit was niet het ware, hoewel sommigen nog een fraai effect gaven. Alleen de illuminatie van de marinegebouwen slaagde voor een groot gedeelte en gaf schitterende lichteffecten. Talrijke, ja duizenden vetglaasjes waren langs de ramen aangebracht, terwijl boven dien aan het Paleis een gekroond anker, omgeven door een lauwertak en aan het Hospitaal een gekroonde slang (bet attri buut der geneeskunde) schitterend verlicht werd. De mast, die voor het Instituut staat, was ook zeer schoon geïllumineerd. Ook de Mariniers-kazerne was over haar gcheele front met duizenden letpotjes verlicht en maakte esn schoon effect. Deze ftaaie verlichting werd nog verhoogd door het ruimschoots ontsteken van Bengaalsch vuur, wat den omtrek en de haven met de schepen in een fantastischen gloed zette, terwijl vuurpijlen bjj menigte door het luchtruim snorden. Het was een levendig tooneel aan de Buitenhaven. Maar zooals wij zeiden, de illuminatie was verre van algemeen, dit zou den volgenden avond plaats hebber- Het wêer was toen gunstiger. En waar- ljjk, toen baadde Helder zich in een vuur zee. Nog nooit hebben we alhier zulk eene schoone illuminatie gezien. Ver schillende particulieren hadden fraaie ver lichtingen, maar nog schooner was de illuminatie door de onderscheidene bunrt- couimissiën aangebracht. Kanaalweg, Kerk- gracht, Hoofdgracht, Spoorstraat Koning straat, eu dwarstraten, Keizerstraat, Vroon straat, Weststraat en andere waren door lampions schitterend verlicht; men waande zich in een tooverwereld verplaatst, en op sommige punten der gemeente, zoo als b. v. op de Postbrug, was het een gezicht, dat niet te beschrijven is. Af zonderlijk moeten we de illuminatie van de gasfabriek roemen. Hier was een fraaie illustratie zichtbaar: een boogallee van gekleurde lichtkelkjes, daarboven een gas- ornament met «Leve de Koningin" eu op de zjjden 2 kronen en de jaartallen 1880 en 1898. Die kleurenpracht van licht had zeer veel bekjjk. De Kinderfeesten. Donderdag 1 September was bepaald voor de kinderfeesten. Was de weersge steldheid de vorige dagen niet uitlokkend geweest, de wind ging nu liggen, de lucht klaarde op, ja de zon boorde zelfs door de wolken. Het was alsof de natuur mede wilde werken om den kinderen genot te verschaffen. En zij hebben genoten. Des morgens 8 uur kwamen de jongste leer lingen in de verschillende scholen bijeen. Vau daar trokken zij onder geleide van hun onderwjjzers en onderwijzeressen naar verschillende uitspanningsplaatsen, naar Tivoli, Musis Sacrum, Casino of den Speel tuin. Daar hebben zy zich op aangename wijze vermaakt met verschillende spelen. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan de noodige versnaperingen. Tegen elf uur trokken zy hoogst voldaan huiswaarts. Te 12 uur kwamen de oudere leerlingen in de scholen. Na een kort verbljjf trok elke school naar het Stationsplein. Te 1 uur waren daar niet minder dan 2000 leerlingen van alle openbare en bjjzondere scholen bjjeen. Deze zouden daar onder directie van den heer J. Koning met be geleiding van het muziekkorps der Marine een aubade geven. Een drietal nummers werd gezongen, n.1. bet Kroningslied, het Vlaggelied en het Marscblied. Liefelijk cn tevens indrukwekkend klonk het gezang der kinderen door het lucht ruim. Er werd flink gezongen en na ieder nummer gaf het talrjjk publiek bljjken van goedkeuring. Hierna had een gezamen- ljjke tocht plaats naar het terrein bjj bet observatorium, waar de verdere feestelijk heden zouden plaats hebben. De route, die men volgde was Stations weg, Kerkgracht, Westplein, Djjkstraat, Langestraat, Vlootstraat, Artilleriestraat. Het was een lange stoet en duizenden menschen volgden hem. En geen wonder, het was een aardig gezicht, die vele kin deren in feestgewaad, getooid met oranje, vrooljjk en ordeljjk marcheerende. Op het feestterrein aangekomen, werd elke school hare plaats aangewezen en nadat ieder kind eeu glas limonade en een koek had ontvangen, begonnen de verschillende spelen. Deze bestonden voor de jongens in tonrollen, driebeenig hardloopen, zakloopen, streepgooien eu blikslaan; voor de meisjes 7u —nALnn L-irJ cm Kal prjjsknippen, hoepelspel en touwtje sprin gen. Zy amuseerden zich uitstekend, maar vergaten toch hun spel als er een lucht ballon opgelaten werd en zich hoog in de lucht verhief. Eerst wel met schrik, mnar later met gejuich aanschouwden zjj den olifant, die onverwachts op het terrein verscheen en zich tusschen hen bewoog. Na nog een koek en een reep chocolade ontvangen te hebben, werd de terugtocht naar de school aanvaard. Na een kort ver bljjf aldaar ging men wel moe, maar toch blijde gestemd en dankbaar voor het ge- notene huiswaarts. Dit kinderfeest is dus goed geslaagd, hetwelk te danken is aan de regelingscommissio en aan de kracht dadige medewerking van onderwjjzers, on derwijzeressen eu assistenten. De Zeilwedstrijd van wege de Kon. Ned. Marine, kou door begunstiging van tij en wind, in deu voormiddag van 1 September plaats hebben. Het weer was goed en de zon van oranje bescheen de wateren van het Marsdiep. Op het Havenhoofd was een gereserveerde tent, eu plaats voor het Koninkljjk mu ziekkorps, onder directie van den kapel meester, den heer J. Koning. Een groote menigte had zich bij en om het haven hoofd verzameld, om dezen, voor ons water land zoo geëigeuden strijd bjj te wonen. De kamp geschiedde door sloepen met model- en fantasietuig en met vletten in model tuig. De uitslag was als volgt: No. I. Sloepen met moueltuig, gestuurd door onderofficieren; aantal vier sloepen. Prjjs «Marnix", stuurman: miy.-torpêdist Koningstem. Premie Wachtschip, stuurtn. bootsman Slykerman. No. II, Sloepen met fantasietuig, ge stuurd door officieren; aantal vjjf sloepen. Eeretaangekomene «Marnix", luit. t. zee 2e kl. Slujjs. Tweede aangekomene Wacht schip, luit. t. z. 2e kl. Van Djjk. No. III. Vletten met modeltuig, gestuurd door korporaals, onderofficieren en ma trozen. Prijs Wachtschip, stuurm.kwar- tierm. Langerak. Premie «Bellona, stuurm.: matroos le kl. v. Hom. De regelings-commissie bestond uit de hh.kapt. t. zee W. G. van Nes; kapt. luit. t. zee C. A. de Bgauw; luit. t. zee le kl. C. Kasteljjnde luitenants t. z. 2e kl. A. F. J. Romswinckel, A. Pieren, H. do Booy, M. Wjjt, N. Maats. De Avondoptocht. 't Kwam de avondoptocht zeer ten goede dat bjjna oreral de illuminatie der vorigen avond was uitgesteld. Thans was 't weder overheerlijk en onze straten en vooral de grachten boden een echt Vene- tiaansch schouwspel aan. Tegen den be wolkten hemel staken de lampions prachtig af en gaven in het water een fraai effect. Tegen het uur van aanvang stroomde een ontzacheljjke menschenmassa naar het punt van uitgang, wachtende op de dingen die komen zouden en waarvan men ook veel verwachting had. De optocht was nu ook van af 's Rjjks werf begonnen en volgde onderstaande route

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1