Advertentie n. zegt hy .Er was haast iets wilds in den heftigen kreet van toejuiching die oprees toen de jonge Koningin zich vertoonde. De Belgische bladen toonen zich verbaasd over de geestdrift die in ons volk kan wakker, worden. .Als ooit iemand inij komt beweren, dat de Hollanders niet zoo oranjegezind zijn als men denkt,* schreef bij voorbeeld Paul Salvagne Zondag aan de Antwerpsche Mutin, .zal ik hem antwoorden dat hij dan de kro ningsfeesten maar eens had moeten komen bewonen, want, hoewel do ofticiüele leesten nog niet zyn begonnen, kan u zich niet voor stellen cn zou ik u helaas niet kunnen be schrijven wat eon overvloeiende geestdrift hier heerscht.* Vele schrijvers zijn verbaasd en verrukt over de reis door dat geheele feestelijk versierde Nederland, en vooral over dat Amsterdam zjjn ze niet uitgepraat. Wat u het eerste treft,» schrijft Salvagne, .is dat alles oranje is geworden de dassen, de vesten, de linten, de ceintuurs, de hoeden, de vlaggen, de zegepoorten, de masten, do gevels van do huizen, de trams, de takken van de boomon Men zou denken dat Sint Lukas uit zijn heraclsche woonplaats zijn tube met oranjeverf over Amsterdam liecft loeggeperst! Na een half uur voelt men, als ik het zeggen mag, een ware optische indi gestie.' Hy vindt de versiering prachtig cn zegt onder anderen„Niots is meer eigenaardig schilderachtig dan de smalle stegen mot do kleine oude huisjes, beplant mot sparreboomen en versierd met overvloed van lappen cn papieren slingers. Het is allerliefst in zyn naviteiti. De blijde inkomst van de Koningin in Amsterdam en dc kroningsdag zelf liecft op de vreemdelingen blykbaur een zeer diepen indruk gemaakt. In de .IndêpendanceBeige* schryft de Marès over den intocht .Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft zoo even haar intocht gedaan in de hoofdstad, en zoover mijn journalistongehcugen strekt, heeft geen land, geen hoofdstad con dergelijk schouwspel te zien gegeven, liet was wonderdadig eenvoudig en eenvoudig een wonderhet was werkelijk een optocht uit een vertelsel, dat een prinsesje uit con feeënsprookje naar een paleis van haar droomen begeleidde. In de .Bcrliner Lokal-Anzeiger* schrijft de hoofdredacteur II. von Kupffer brioven uit Amsterdam over do feestdagen in Holland. Hij heeft het in zyn luatsten brief ook over den feestroes, waarin Amsterdam verkeert. Het is merkwaardig, den Hollander gaal het als den Engelsehinun. De internationale kari katuur teekent den zoon van Nederland uls een blondharig, slaperig flegmaticus. Dat dit valsch is, dat er een ontzaglyke levendigheid iu hem steekt, heeft von Knpffer reeds by gelegenheid van een vorig bezoek aan Amster dam opgemerkt en beschreven. Dat echter een buetjo Italiaanschc vuurgeest in hem zit,, dat hij echt Venetiaunscli carnavalstalent bezit, dat heeft de schryver in de lautslc dagen op zyn omzwervingen door de straten van Am sterdam gezien, en niet alleen om haar na tuurlijke gesteldheid, maar ook wegens dien bijna zuidelijken furor, die zich van groot cn klein, arm en rijk had meester gemaakt, ver diende do stad in zijn oogen ten volle den naam van het Venotiö van het Noorden. Hy pryst hot gematigde optreden van de politie en de .zelfdiscipline" van het Amsterdam- sche publiek. Over de versiering is hij ver rukt. Het is niet t® beschrijven wat het oog hier aan kleurenpracht aanschouwt. Elke stad heeft een eigenaardigheid in zoo'n ver siering, een inwendige en een uitwendige, en deze drukken op zulk een algemecucn feesttooi don Btempcl. Amsterdam'» inwendige eigenaardigheid is in dit geval blijkaar deze, dut het op het standpunt vuil een verfris- schcndc naïviteit tegenover zulk een feest staat. Een byna kinderlijke vrengdc in versieren en in 't bewonderen is over de mcnschcn, aan zulke dingen ongewoon, geko men, danrom gooien zij dus met klatergoud en enthousiasme om zich lieon, als wilden zy de geheele wereld toonen, wat men kan poli toeren en tot welke diepo gevoelens m< bekwaam is. Do uitwendige eigenaardigheid berust in het Hollandsche nationale bouwka- rakter en in de historische ontwikkeling van deze eilandenstud met hare talloozo grachten van onafzienbare lengte, bare fraaie, kleine bruggen, hare smalle, spitsgevelige buizen, baren rykdom, hare commercieele beteekenis, hare koloniale betrekkingen, baar verleden op het gebied der kunstgeschiedenis; haar bont beweeglijk huvenleven. Wimpels, vlag gen, draperieën, lampions, alle schepen in vlug- gentooi o, roept hy uit, dat toch een van de oude schilders opstond, die Holland's kunst roem in de wereld hebben gedragen, dat toch het van kleuren gloeiend penseel van een llubens deze pronkende, sprookjesachtige we reld kon vereeuwigen! De Koningin is betooverend, zooals zij daar zit in haar slechts weinig verguld, wit rytnig, de Koningin-moedor zichtbaar trotsch op het jonge meisje aar. haar zijde, op wier trekken een waarlyk stralende, trotsche vreugde ligt. Over dc inhuldiging hebben de Duitschc kranten meest nog enkel zaakryke, gedeelte lijk eigen telegrammen, die echter hierin overeenstemmen, dat do plechtigheid in de Nieuwe Kerk zeer indrukwekkend was en do Koningin door haar optreden aller bewonde ring gaande maakte. Er is maar één stem in de Engclschc pers over koningin Wilhelmina by de inhuldiging en over den luister van de plechtigheid zelf Geen koning had zich koninklyker kunnen gedragen, zeggen de Engelschc journalisten, dan dit achttienjarige meisje. Onze jongo Ko ningin herinnert de Èngelsche toeschouwers aan hun eigen Koningin, toen Victoria op dienzelfden leeftyd ingehuldigd werd, zelfs vinden zij overeenkomst met koningin Victoria in de kalme vastberadenheid van h&ur hou ding en in .de Duitsche type van haar go- laat". De toespraak van de Koningin, zegt do correspondent van de Times", heeft, door haar inhoud en do wyze waarop zij uitge sproken werd, bij alle aanwezigen do over tuiging gevestigd, dat koningin Wilhelmina een waardige vertegenwoordigster is van het geslacht, dat Engeland een koning heeft ge schonken toen het in nood was, en dat zij in cvery inch" een Koningin is. De correspondent van de Daily News" kon, toen hy Koningin Wilhelmina de kerk zag binnenkomen, niet gelooven dat die statige gestalte hetzelfde frissche jonge meisje was, dat hij een paar dagen geleden in den Haag gezien had, paarden mennend. Het was een door en door koninklyke verschijning Gedurende de korte pauzes heb ik haargood opgenomcD, en als een gehuil werkelijk de spiegel van do ziel is, durf ik voorspellen dat Nederland een hccrscheres heeft, die reeds wil, kloekheid en scherpzinnigheid bezit. Of do omstandigheden deze hoedanigheden znllen ontwikkelen, kan niemand zeggen. Het Vuurwerk. Te 9 uren kondigde het Wilhelmus van de verschillende muziekkorpsen de komst aan vun de Koninginnen, te wier ontvuugst aan den Westiudischen steiger op last der pro vincie Noord-Holland een prachtige tribune was opgericht. Even daarna schoten de eerste vuurpijlen in de lucht als preludium tot de meer zware stukken van het door een Engelschcn pyro- tcchnicos geleverde vuurwerk, een vuurwerk, dut zich onderscheidde ten eerste door de snelheid waarmede do nummers van het pro gramma elkander volgden, ten tweede door den rijkdom vnn kleuren. Vorder waren maar weinig der groote stukken buitengewoon van vinding en dachten zij ons niet in verhouding tot den hoogen prijs, voor dit vuurwerk be steed. Het slotstuk de beeltenis van de Koning in, waarbij ook dezen keer de gelijkenis niet zeer getroffen was, te midden van de wapens van Nederland en Noordholland, werd, gelijk men verwachten kan, levendig toege juicht. De historische optocht te Amsterdam is niet geheel zonder ongelukken afgeloopen en de wagen van het Rootte Kruis en de bran card, die er achter reden, hebben diensten moeten doen. Toen de stoet de Muiderstraat doorging, schrikte een paard uit den stoet voor een scrpentinelint, dat men het dier over het hoofd smeet. Het dier vloog tusschen de menigte, er ontstond een paniek en een man, vrouw en kind geraakten onder den voet en werden vry ernstig gewondzij werden door den ambulancedienst verbonden en naar liuis gebracht. Op het Frederiksplein viel een der deel nemers, door de hitte bevangen, flauw en moest worden weggedragen. Du poolvaar>Iers in den stoet hadden het in hun berenhuiden zoo warm, dat zy zich, verstandig genoeg, spoedig moesten terug trekken. OVERLEDEN; Maarten Brouwer,65jaar weduwnaar van Neeltje Selser (den Burg). Simon Zoetelief, 81 jaar ongehuwd (den Burg) Nuuntje Ellen, 43 jaren ongehuwd. Tjjdsrtppt-n van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndië Ymendiogaweg. Datumderter Tydst d Iaat. poat-bczorg. jbasl.ahl'oilk. (16 en SO Sept. i, 27 6 80 'aav. <1.30 'aav 6 80 'sa». p. xei-poat via Amsterdam p. ace poet via Rotterdam p. Huil. mail via Genua, p Hot), mail via Morseille p. Krunache muil vin Maraeilli: p. Kugclocbe muil via BriodLi Naar Atjeh en de Oustkuai vun Sumatra p. Duitacbe mail viaNapela. Naar Guyana (Surinamo) p. xeepoat via Amtlerdam 114 eu 80 Sept. p. mail over Kogelend 19 p mail via St. Naxaire 7 Oct. Naar Curaoao, Bonaire en Aruba p. zrepoat via Amsterdam 114 eu 80 Sept.l 0.30'aar. p. mail via Soatbainpton IS 8.anam p. tnnil via T.iverpool (l& en 26 0.80'aav. Naar SL Martin, St. Euatatius en Saba p. mail over Engeland 19 Sept. 6.80'tav elkan Vrijdag. 9 80 'a mor. IV Sept. 9.80 '.mor. «30 'aav. 6 30 "aav. 6.30 'aav. Marine en Leger. Hr. Ms. pantserdekschip .Friesland" blijft op Hcllevoets roede tot 18 September, neemt in dien tijd deel aan de vlootrevue en ver trekt den 19 September naar Willemsoord. Stonmvaartberichten. liet stoomschip „Prins Alcxander., naar Amsterdam, vertrok 'I Sopt. van Genua. Het stoomschip .Gcdeh*, van Rotterdam, arriv. C Sept. te Mnrseille. Het stoomschip .Mudura*, naar Amsterdam vertrok 5 Sept. van l'ort-Said. Het stoomschip „Prinses Sophie*, van Am sterdam, vertrok 5 Sopt. van Colombo. Het stoomschip .Salak* arriv. 7 Sept. van Java te Rotterdam. Hut stoomschip „Prins Hendrik*, van Am sterdam, vertrok (i Sopt. van Southampton. Het stoomschip „Prins Willem l-,tnaar Amsterdam, pass. 5 Sept. St. Michacls. Het stoomschip .Sumatra", van Amster dam, pass. 4 Sept. Sagres. Het stoomschip .Prinses Marie", van Am sterdam, arriv. 6 Sept. te Port-Said. Het stoomschip .Soenda" arriv. 7 Sept. van Amsterdam te Batavia. liet stoomschip .Burgemeester den Tex", vertrok 7 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina", naar Amsterdam, vertrok 7 Sept. van Perim. Marktberichten. Helder, 7 Sept. Aangevoerd 3 bokken, 1 geit, 1 hond, 4 korven konijnen, 8 korven kippen, 3 korven lianen, 1 kooi met papegaai, 4 stapels kaas, 4 partijtjes boter. Dc pryzen waren konijnen f' 0.25 tl f0.75, hanen f 0.50, kaas f 0.30, f 0.65 en f 2.00 p. st., Goudsche kans f 0.32 p. kg. boter f 0.50 a f 0.55 per kop, papegaai f 7.50. Schagen, 8 Sept. Aangevoerd 4 paarden f 130 a 160, ossen f 0 a 0, 3 stieren f80 a 140, 20 geldekoeien f100 a 135, 25 vette koeien f 160 a 230, 55 kalfkoeien fl20a 175,0 pinken fa0 hokkelingen f 10, 10 nneht. kalvcr. f 8 a 17, 160 magere scha pen f 10 a 16, 150 vette f 18 a 21,250 lammeren f 10 a 15,50, 26 magere varkens f 10 a 15, 11 vette varkens f 0.38 a 0,42 p. P., 85 biggen f4,— a 9,25, 1200 kop boter, per P. f0,40 a f0,50, 7500 kipeieren f2,75 a f 8.25, 900 eenden dito f 2,90 a 0, per 100 stuks. 9 veulens f 80 a f 120. Purmerend, 6 Sept. Aangevoerd 428 vette runderen f 0.48 a 0.58 p p-, 14 stieren, prijs houdend, handel stug, 115 vette kalveren f 0.55 a 0.75 p. p., handel stug, 109 nucht. idem f8 a 18, handel vlug, 11 paarden, 900 schapen en lammeren, prijshoudend handel stug, 102 vette varkens 36 a 42 ct. p. p. 105 magere id. f 12 a 20, 233 biggen, f6 i 8.50, beide handel matig, 100 zak appelen f3,a 4,50 zak peren f2.50 a 3. per zak. Kleine kaas f25,—, middelbare f commissie fAangevoerd 252 stapels. weg.kg., 2027 4 kg. boter f0.90 a 1, Kipeieren f8.50 a 4,Eendeieren 12.90 a0.—1 MÊ Visscherijberichten. NieuweJiep, 6 Sept. Aangebracht door 85 kordere S lot 80 tongen p. al. 75 85 cent, 5 tot 20 middelm. tongen p. at. 45 a 50 eeut, 10 lot 60 kleine tongen f. »t. 20 a 25 cent, 1 tot 2 roggen p at. f 1.88, 1 tarbot toot f 8, 1 tot 6 mund kleino ai hol p ra. f 1.60 a f 2,7&, 1 tot 3 mand achnr p. m. f 3 a f 3,50. 7 Sept. 50 korden inet 5 tot 40 tongen p. st. 76 85 ccut, 10 tot 80 tniddolm. tongen p. at. 45 a 50 cent, 10 tot 60 kleine tougen p. at. 16 a 20 cent, 3 tarbotten p. st. f 7 a f 8. 1 tot 5 roggen p. at. fl.25, 1 tol 6 mand kleine teho) p. m. f 1,50 a f 2,10, 1 tol 8 mand aehtr p. m. f 8 a f 8,50. 8 Sept. 81 kordera met 5 tot 80 toagen p. at 70 e 85 cent, 5 tot 40 tnlddelin. tongen p. at. 40 a 50 cent, 10 tot 100 kleine tongen p. «C 20 s 25 cent, 8 tarbotten p. at. f 7 s f 9. 2 tot 20 ruggen p. at. f 1 f 1,20. 1 tot 6 mand kleine schol p. m f 1,60 f 8, I tot 3 mand schar p. m. 2,60 a f 3 Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 6 tot 8 Sept. ONDERTROUWDL. v. Croonenbnrg en M. P. C Snicder. GETROUWD J. C. Du.nker en H. Duinkar. BKVAI.I.F.N: J. I-eewen» geb. Glim. d. C. Sloot geb. Gmetnaker, d. M. M. Lujjt geb. Laitdrager. t. A. Lament geb. ton Ooiten, x. A. Belhlehciu geb. Spits,t. G. Hoogcndijk Reb. Gorter, i. OVERLEDEN: V. H. Bun, 21 j. (gedom. te Am- sterdam). Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 31 Aug. tot 6 Sept. ONDERTROUWDSijbrcn de Boer (den Burg) en Antje Buckcr (de Hal). Biem Cor- nelis Lap (Beierland) en Helena Dekker (De Cocksdorp). GETROUWD: Oeene GEBOREN Eliza Margaretha, dochter van Dirk Johan Bakker en Marretje Gielos tpostorund). Marretje, dochter van Kors Saris en Jannetje Roeper (den Burg). Janne(jo d. vun OerardnB Cornelius Maria Barhorst en Immctjc Maas (P- H. Polder). HIEU W8TIJDIHGEH. HELDER, 9 Sept. 1898. Hr. Ms. Alkmaar" is gisterenavond geloodst b\j Dungenesa. Hr. Ms. >Zeeland" komt hedenavond alhier binnen en vertrekt den volgenden morgen weder naar het Hollandsch diep. De Schout-bij-nacht zal zich alsdan aan boord van dien bodem inschepen. 6 September, de dag der Inhuldi ging, is hier niet onopgemerkt voorbij gegaan. De feestelijke stemming, waarin iedereen nog verkeerde, gaf opnieuw uiting van vreugde. Eene vrooljjke beweging heerschte den geheelen dag, terwjjl vlaggen en wim pels algemeen wapperden. Met de groote gebeurtenis, die in Amsterdam plaats vond, leefde men mede. Des avonds werd bij de meesten de illuminatie herhaald en zag men ook nieuwe versiering aangebracht. Enkele straten verkeerden in een zee van licht. Zoo waren de Spoorstraat, Koningstraat, Keizerstraat, Weststraat. 2e Vroonstraat en anderen schitterend verlicht door lam pions, ballons en gasilluminaties. Daarin bewoog zich eene groote menigte tot laat in den avond, vroolijke partijen vormende, zingende en juichend. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal eu letterkunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus en het Gym nasium te Sneek is benoemd de heer A. van Dissel, alhier. Sedert de feestdagen alhier werden twee mariniers vermist. Men vermoedde, dat een van hen, verschillende omstandig heden in aanmerking genomen, verdron ken zou zjjn. Jl. Woensdagmorgen ten 5 uur werd aan de Binnenhaven in het Noord-Hol- landsch-Kanaal door de politie opgevischt het lijk van F. H. B., marinier 3de kl., gediend hebbende in de kazerne alhier, welke een der vermisten bleek te zijn. Thans gelooft men algemeen, dat de tweede marinier, die op Donderdag 1 Sept. jl. in gezelschap met den dren keling was, eenzelfde lot heeft ondergaan. Liet programma voor de op het Hollandsch diep te houden vloot-revne is verschenen. De Koninginnen zullen na de linie van oorlogsschepen met Hr. Ms. «Zeehond" te zjjn rondgevaren, een bezoek brengen aan de «Zeeland", het Admiraaalsschip. Men schrijft ons van Texel De kroningsfeesten te Den Hoorn werden Vrijdag 2 en Zaterdag 3 September ge houden. Het programma bevatteoptocht, schoolfeest, ringrijderij en optocht met fakkellicht op den eersten dag, de ver lichting kon om den harden wiud niet doorgaan. Den tweeden dag werd met de optocht een bezoek aan Oudeschild ge bracht, waar de ontvangst zoo hartelijk mogelijk was. 's Middags werden er ver schillende volksvermakelijkheden gehouden en 's avonds een feestavond in de zaal van het «Loodsmans Welvaren". Zaug, too- neelspel en voordracht stonden op het programma. De feestelijkheden werden opgeluisterd door een deel van «Helders Harmonie-kapel". Dit gezelschap verdient alle aanbeveling. De muziek was uitste kend eu het gedrag der muzikanten liet niet het minste te wenschen over. Alhoewel het in de feestdagen te Amsterdam wat men noemt «vol" was, zoo zyn de groote verwachtingen, die de Spoorweg-Maatschappjj omtrent het ver voer der reizigers naar Amsterdam koesterde, in geenen deele vervuld, en kwamen lange, zeer lange treinen ledig aan. De eerste trein, die des morgens van hier vertrok, zonder inlating van passagiers op de tus- schenstations, had bij voorbeeld, niet meer dan 50 passagiers, terwijl waarschijnlijk op het tiendubbele gerekend was. De gérant van een groot hotel in de Kalverstraat verklaarde, het vorig jaar meer logees in dien tjjd te hebben gehad, dan nu en alle bedden waren iu lang niet bezet. De oorzaak ligt waarschijnlijk juist in de aankondiging van de, natuurlijk zeer te prijzen, uitgebreide maatregelen der Spoorweg-Maatschappij, waardoor by velen de vrees ontstond, dat dit een ware over strooming van menschen zou geven en men voor veel geld toch niets te zien en niets te eten zou krijgen. Ds. J. C. Geelhuizen, predikant by de Luthersche gemeente te Gouda, vroeger alhier, vierde den 7en dezer gedachtenis van zijne 25-jarigo ambtsbediening. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrjjging van een diploma als ma chinist aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 27 September, half tieu voormiddags, zitting houden in het Loge- gebouw, te Rotterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder over legging van eene geboorte-akte en met opgave van woonplaats en laatsten werk kring, de aanvraag hiertoe vóór 20 Sep tember schriftelijk en portvrij bij den voor zitter der commissie, wonende te Hilver sum, moeten inzenden, waaruit tevens dun moet blijken voor welk diploma hij ver langt geëxamineerd te worden. Zie ver der de «Staatscourant" No. 208. Er bestaat gelegenheid tot plaatsing van eenige jongens van krachtigen lichaams bouw, op het Opleidingsschip voor de Handelsvaart te Rotterdam. Voor inlich tingen wende men zich tot den secretaris van het bestuur, den heer P. Ledeboer, Wijnstraat 42, Rotterdam. De Koningin had haar wensch te ken nen gegeven, dat er na elf uur op den Dam minder lawaai zou wezen dan in de vorige nachten, omdat H. M. in haar nachtrust gestoord werd. Hoewel de feestvierende Amsterdammers in deze dagen zeker niet veel tijd aan kranten lezen besteedden, was deze, in de bladen opgenomen wensch, toch tot de menigte doorgedrongen. Van nacht zagen wij er het bewijs van. Om het standbeeld een honderd jonge mannen en vrouwen, jongens en meisjes, zich voet voor voet voortbewegend, de handen op en neer bewegend onder het tot kalmte aanmanend Sju, sju, de koningin slaapt. Ze liepen een paar malen om het stand beeld, duwden elkaar zachtkens voorwaarts en verlieten toen den Dam. Kwamen elkaar later nog enkele troepjes feestgan gers tegen, dan was het van beide zijden sju, sju, de koningin slaapt Terwijl Maandagnacht om 3 uur het Damplein nog luid rumoerde in het feest- gerucht van een opgewekt bal champêtre, was de Dam den volgenden nacht om twee uur vry eenzaam en verlaten. Er zijn helaas eenige ongelukken te betreuren, welke Woensdag te Amsterdam tijdens en na afloop van het vuurwerk ge beurd zijn. Te ruim elf uur voer de gemeentcstoom- boot «Jane", welke gemeenteambtenaren en hunne families van de Tnbune aan de De Ruyterkade had afgehaald, op het IJ tegen een ijzeren kabel van een bagger machine van de firma De Groot aan. De kabel kwam met kracht tegen den knecht van de gemeenteboot, den 50-jarige B. Burgemeester aan, met het treurige ge volg. dat de ongelukkige over boord sloeg en verdronk. Het lijk is Donderdagochtend opgehaald. Eenige passagiers werden mede min of tneer ernstig gewond. Ook de schoorsteen van de boot ging over boord. Van een schuit niet publiek, liggende aan de Westerdokskade stortte het boven dek in, waardoor een drietal menschen nog al ernstig verwond werden. Een Ilotter- datnsche dame en haar 18-jarige zoon, die zich de beenen bezeerd hadden, werden, by gebrek aan passender vervoermiddel, op een handkar ter verbinding naar het Gast huis gebracht. Op een andere schuit, liggende aan de De Ruyterkade en waarop een tribune ge bouwd was, brak een der onderbalken van de tribune met het gevolg dat een vijf- en-twintigtal meuschen in het ruim van het vaartuig vielen. Zes hunner bekwamen nog al ernstige kneuzingen. Voort3 zijn te vermelden tal van ge redde drenkelingen en van vermiste doch weder gevonden kinderen. Een oude juffrouw te Amsterdam is Maandagavond onder een dolle hossende troep geraakt, die haar, zonder het te weten omverwierp en over haar heen liep. Inwendig zwaar gekneusd en bloed brakende werd de arme vrouw opgenomen. Oranje-Nassan-teiitoonstelling te Am sterdam Hoewel nog nooit is voorgekomen, dat uit eenig mnseum van den czaar van Rus land schilderijen voor een of ander doel in bruikleen werden afgestaan, heeft Z. M. voor deze tentoonstelling een gunstige uitzondering gemaakt. Uit het Museum de Hermitage te Peters burg is door de speciale zorg van een Russisch staatsbeambte aangekomen een zeer fraai portret van Prins Willem II, naar het leven geschilderd door Ant. Van Dyck (geschat op f 60.000). Voorts zijn nog een zestal meesterstukken onder weg uit museums te Petersburg en het Zomer paleis te Gatchina. haar naar den weg gevraagd werd. Sedert dien tijd gevoelt zij zich niet zooals zy behoort te zijn, en werd zy zelfs voor een paar dagen, de vrouw is nl. bleekersmeid van beroep, door een onzichtbare hand door het waschhok van haar meester ge slingerd. Hare familie houdt het nu voor zeker, dat zij door eene kwade hand aan geraakt en betooverd is, en ten einde die betoovering te doen wijken, zal de vader eerstdaags een zwarte kip in een ijzeren pot braden. (Utr. Dbl.) In den avond van 3 op 4 September is ten nadeele van een heer te Amsterdam vermoedelijk op den Dam gerold een groot geel couvert met effecten, ter waarde van ongeveer f 3500. Andréi*. Uit Ottowa wordt gemeld, dat Eskimo'i aan de Hudsonsbaai aan Indianen een ver haal gedaan hebben over een vreemdeling, die uit de wolken onder hen neergedaald was. Men hoopt dat dit bericht betrek king heeft op Andrée. Dreyfus. Stellige bevestiging van de loopende ge ruchten omtrent de ontdekking van nieuwe misdadigers onder de officieren van den generalen straf, ontbreekt. Generaal Zur- finden, voor wien de dossiers der Dreyfus- zaak nieuw zijn, bestudeert ze. Volgens sommigen leidt hem die studie tot nieuwe ontdekkingen, volgens anderen maakt zy hem tegen revisie. Zoo dit juist ware, dan behoorde hij onmiddellijk weder voor Cavaignac plaats te nemen. Parijs, 6 September. In de «Petite République* maakt mevrouw Dreyfus den laatst ontvangen brief van haar echtgenoot openbaar, gedateerdUes-du-Salut, 27 Juni 1898. Na zijn angsten en lijden be schreven te hebben, welke hij weet dat zyn vrouw deelt, schryft DreyfusIk heb een kreet van beroep op het vaderland gedaan om mijn eer terug te vrageu en de revisie van mijn proces. Al mijn ge dachten zyn met u en de kinderen. Mijn leven behoort aan het vaderland, maar niet myn eer, die het erfdeel is vnn onze kinderen, het eigen goed van twee families. Dreyfus eindigt met de betuiging zjjner onschuld krachtig te herhalen en een wan hopig beroep op revisie te doen op den president der Republiek. In een intervieuw met een redacteur van hetzelfde blad zegt Mathieu Dreyfus: Wij vragen het volle licht, volkomen blootlegging van de waarheid. Het geheime dossier is een komedie. Laat men de zoo genaamde brieven van Keizer Wilhelm toonen, wij vreezen ze niet. De gezond heidstoestand van myn broeder is pliysiek verbeterd. Hij wacht berustend maar vol hoop. Mathieu Dreyfus hoopt dat men voorzichtigheid zal in acht nemen, wanneer men zijn broeder den terugkeer naar Frankrijk mededeelt. Indien er anders ge handeld werd, zou dit gelijk staan met hem op slag te dooden. Een flauwe grap heeft men te Amersfoort uitgehaald, waardoor verschei dene Baarnaars er zijn ingeloopen. Uit Amersfoort was aan een paar plaatselijke bladen gemeld, dat er Zondag tegen 1 uur een wedstrijd van 20 watervelocipédes van Amersfoort naar de Eembrug te Baarn zou plaats hebben. Honderden toeschouwers verdrongen zich op dat nor aan de Eem voor het café Kujjer, om dit zeldzame schouwspel te zien; maar wat er kwam, geen velocipèdes, zoodat allen onverrichter zake naar huiB keerden. Het café Kuijer had er ondertusschen goede zaken mede gemaakt. Laaghartig. Dinsdagnacht heeft men te Schoterland van jonge koeien, toebehoorende aan den veehouder J. Zwaagstra, te Benedenknype, de uiers afgesneden. De laaghartige dader is nog niet ontdekt. 8 September 1664, Nieuw-Amster- dam verloren In Amerika hadden onze voorouders een kolonie gesticht, Nieuw-Nederland, met een sterkte Nieuw-Amsterdam. Engeland nu was van zins ons den oorlog aan te doen, maar liet eerst heimelijk in Afrika en Amerika een aantal bezittingen van ons door een vloot in vollen vredestjjd vermeesteren. Dit was een verraderlijke streek. Op dezen dag moest het fort Nieuw-Amsterdam zich overgeven aan de Engelschen bij verdrag. Sinds dien tijd behoorde de kolonie aan Engeland, want bij den trede van Breda in 1667 werd deze niet teruggegeven. Sinds dien tijd heette Nieuw-Amsterdam New-York. Een merkwaardig staaltje van bij geloof wordt door het volgende geleverd Ongeveer veertien dagen geleden bevond zich de negentienjarige vrouw Dc R. in de Nicolaasstraat te Utrecht, toen zy door eene vrouw op den schouder getikt en In de Spaansche Kamer wordt nog altijd het debat over den afstand van Cuba enz. voortgezet. De minister-president verlangde dat de beraadslaging met ge sloten deuren zou geschieden en de voor zitter besliste in dien zin. Maar nu be gonnen de republikeinen en dissidente conservatieven te protesteeren, terwijl het publiek bleef zitten. Er ontstond groote verwarring en on beschrijfelijk tumult' De boden dwongen het publiek met geweld de tribunes te verlaten. Admiraal Cervera is uit Annapolis vertrokken waar de Spaansche vloot voogd zich veel vrienden gemaakt had, gedurende zijn 1< rijgsgevangenschap en is naar Norfolk gegaan om toezicht te houden op de inscheping van de Spaan sche gewonden, die naar hun land terug gezonden worden. De buitengewone hitte te New-York duurt voort. Woensdag moeten 160 men schen aan de gevolgen van de warmte gestorven zjjn. Op 15 September a.s. hopen onze geliefde Ouders ff EDUARD CAREL SERVAAS j en LOUISE CATHARINA SPIL, hun 25-Jarig Huweljjk te her- j denken. Helder, 9 Sept. 1898. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein- Kinderen. Op 14 September a.s. hopen i geliefde Ouders CORNELIS ARIE VADER en i HENDRIKA SMIT, hunne 25-Jarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Helder, 9 Sept. 1898. Namens hunne kinderen, M. GOUWENBERG en T. GOUWENBERG- VADER. Getrouwd D. HUBBELING en ANNA M. BOL, die, mede namens wederzijdsche Familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 9 September 1898. Verloofd CORNELIS KUIPER en HELENA MARIE KOORN. Njjmegen, 6 Sept. 1898. Hertogstraat No.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2