KLEINE COURANT. 't Vliegend blaadje. Voor Helder, Texel en Wieringen- Ho. 2671. Woensdag 21 September 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. p. 3 maanden id. id. Atoonnomont binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. franco per post 75 id. fl.l2x/s. voor het Buitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 3e kwartaal 1898, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, WÓÓP 5 October, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/s Ct. beplakt te worden. DE UITGEVERS Au 11 onze abonnés in Ame rika wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld te willen overmaken. Uil liet Buitenland. De Fransche ministerraad vergaderde jl. Zaterdag, onder do leiding van den President der Republiek. Do minister van Justitie legde de feiten bloot, die voor hem voortspruiten uit het onderzoek van het Drcyfus-proces, waarmede hy zich heeft bezig gehouden. Hjj constateerde, dat, krachtens do bepalingen van het Wetboek van Strafrecht, door hem slechts eene beslissing kan worden genomen over het verzoek om herziening op grond van 4 van art. 443 van het Wetboek van Straf vordering, nudat hy is te rade gegaan met de Commissie, die de wet hem als ministor van Justitie ter zyde stelt. De bedoelde be paling van het Wetboek schryft voor, dat herziening van een strafvonnis kan worden S;evorderd indien na eene veroordeeling een 'eit zich voordoet of geopenbaard wordt, of indien stukken, die tijdens het proces onbo- kend waren, worden te voorschijn gebracht, die er toe kunnen leiden, om do onschuld van den veroordeelde te doen blijken. De minis terraad machtigde den minister van Jnstilie, om de bedoelde Commissie hy een te roepen. Generaal Zurlindcn, onlangs als minister van Oorlog opgetreden, heeft, tengevolge van deze beslissing, zyne portefeuille nedergelegd. In een brief, gericht aan den president-minister, verklaart hij, dat zyn orertuiging van Drcy- fus' schuld hem belet, eenige andere oplos sing te aanvaarden, dan de handhaving van het eenmaal gewezen vonnis. Hij en de minis ter van Openbare werken, die mede bedankt heeft, zyn reeds vervangen, en de Commissie voor het bestudeeren van het Dreyfus-proces zal op morgen (Woensdag) byeenkomen. Er zal wellicht nog geruime tijd verloopen eer de eindbeslissing komt. De eerste offi- ciëelc stap is echter gedaan, en naar alle waarschynlykheid zal die leiden tot het on derzoek der gehccle zaak en tot de onschul- digverklaring van den ongelukkigen balling. De begrafenis van Keizerin Elizabeth van Oostenrijk heeft jl. Zaterdag te Weenen op zeer plechtige wijze plaats gehad. Er was eene ontzaggelyke menigte op de been. Toen de lange stoet op het St. Michelplein aan kwam, hoorde men snikken en jammerkreten onder het publiek. Na de teroarde bestelling in den Kapucyner grafkelder begaven zich de beide Keizers Keizer Wilhelm van Duitsch- land woonde de plechtigheid by naar den Hofburg. Gedurende de begrafenis bracht Keizer Franz Joseph de hand voor de oogen, en herhaaldelijk zag men hem geschokt door snikken. Geon byzonder incident viel er voor. De Turksche regeering tracht natuurlijk weder de oplossing der Kretenser quaestie op de lange baan te schuiven. Zij heeft den gou verneur op Kreta doen weten, dat zy aan de mogendheden van Europa heeft voorgesteld, eene internationale conferentie in te stellen, om de schuldigen aan 't jongste oproer op 't eiland te stralVen on de ontwapening door te voeren. Tevens gaf de Porte bevel tot afbraak der huizen, waaruit op de Engelschen was geschoten, welke bestraffing door den Engel schen admiraal was gevraagd. Door den gou verneur werd den admiralen der surveillee- rende oorlogsschepen van dit besluit der Turksche regcering kennis gegeven, en uitstel gevraagd omtrent de vervulling van nog andere wenscben en verlangens, totdut de beslissing der mogendheden zou zyn verkregen. De ad miraals wezen dit verzoek echter van de hand, en antwoordden met een aandrang op do ge stelde vragen, o. u. tot uitlevering der schul digen aan het oproer en tot inlevering van wapenoD. De bedoelde huizen, 50 in getal, zyn alvast afgebroken. Nadere berichten van Kreta melden, dat de gouverneur reeds 60 onruststokers aan de ad miraals der beschermende mogendheden heeft uitgeleverd, en dut nög moor uitleveringen zijn toegezegd. Zoodra de noodige Engelsche versterkingen zulloli zijn aangekomen, begint de tuchtiging van de raddraaiers bij de jongste onlusten. Men vreest echter, dat die bestraf fing aanleiding zal geveu tot bloedige toonee- len. Er moeten bewijzen in handen der En gelschen zijn gekomen, waaruit voldingend blijkt, dat de laatste gebeurtenissen op Kreta al sinds lang waren voorbereid. Als gewoonlyk na eiken anarchistischen aanslag, wordt ook nu, na don grnwelyken moord, op Keizerin Elisabeth van Oostenryk gepleegd, met meer dan gewone kracht opge treden tegon de gevaarlyke anarchisten. De justitie to Gcnisve heeft eenige verdachte per sonen verbannen in Italië zyn er eenige in hechtenis genomen, to Rome ook een paar socialisten. De Russische gezant by het Vaticaan heeft dezer dagen 's Pausen antwoord op de vrede- boodschap van Keizer Nicolaas ontvangen. De Paus stemt vau ganscher harte in met het door den Keizer geopperde vredesplan, en wenscht daarvan de beste gevolgen, tot heil der wereld. In de havenstad Vigo in Spanje hadden in de vorige week vijandige betoogingen plaats tegen den van Cuba terugkeerenden generaal Toral, dea onderteekenaar vandeovereeukomst met de Amerikanen tot overgaaf van Santiago de Cuba. De generaal bevond zich bij aan komst op de stoorahoot Leo XIII, en de opge wonden menigte wierp een regen van steenen naur het vaartuig, waarvan op die wijze dc partrijspoorten werden verbryzcld. De orkaan, die in de vorige week over den West-Indischen archipel is heengestreken, was de ernstigste storm, welke men zich in die streken herinnert. Hy hield tien uren aan, en heeft op zijn weg dood en verderf gezaaid. Hij heeft de stad Kingston op het eiland St. Vincent met een machtigen zwaai van zijn sterken arm weggevaagd, 3000 men- schen vau het leven beroofd en '20.000 men- schen van hun onderdak. Deze worden thans door den honger gepijnigd. De storm heeft ook St. Lucia aaugegrepen. Vergezeld van een waterhoos, wierp hy stevige huizen ter aarde en verwoestte de cacaotuinen. Men verzekert, dat op dit eiland 12 menschen ge dood zijn, doch wellicht zal dit getal te laag blijken. Guadeloupe heeft mede zyn deel van den storm gekregen, en ook daar tcekenen puinhoopen den weg van den machtige. Op dit eiland zijn 19 menschen omgekomen. Het eiland Barbados is plat gestormd daar zyn 61 dooden en 31 gewonden. Bijkunsgeen huis staat cr meer rechtop onder 't puin liggen talrijke lijken, en niet minder dart 15.000 dakloozen zien de vreeselykc verwoesting aan. De schade wordt hier op 1 millioen dollars geschat, meldt men. Het is echter te vreezen, dat, by wat zorgvuldiger raming, dit bedrag nog aan merkelijk verhoogd zal worden. Nadere tij dingen uit de zwaar geteisterde streek zullen zeker nog verschrikkelijke bijzonderheden tot ons overbrengen. NIEUWST XJ DINGEN. HELDER, 20 Sept. 1898. Hedenavond te half-acht nre zal de Gemeenteraad eene vergadering houden. De aan de orde zijnde onderwerpen zijn 1. Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer S. Kranen. 3. Ingekomen stukken. 4. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op adressen. 5. Wjjziging verordening regeling onderwijs. 6. Yoor- loopige vaststelling gemeenterekening 1897. 7. Suppletoire begrooting. 8. Benoeming onderwijzers. 9. Reclames Hoofdei, omslag. Kamers van Arbeid. Door den Roomsch Kath. Volksbond onderafd. Bouwvak en het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium" afd. Helder is besloten een krachtige beweging in het leven te roepen tot oprichting van Kamers van Arbeid in onze gemeente. - In een gecombineerde vergadering, ge houden in het gebouw van den Volksbond, werd tot voorzitter gekozen C. A. Staal man en tot secretaris P. Liedmeyer. De vergadering, waar een zeer een drachtige stemming lieersehte, besloot in een bijeenkomst jl. Woensdag gehouden, tot het uitschrijven van een groote open bare meeting, voor arbeiders en patroons van alle vakken waar, doel en streven dezer combinatie nader zal worden uiteen gezet en toegelicht De datum waarop deze openbare ver gadering zal worden gehouden en welke sprekers er zullen optreden zal nader wor den bekend gemaakt. Eenigen tijd geleden deelden we mede, dat ten aanzien van het reizend publiek alhier waarschijnlijk met Octo ber a.s. een belangrijke wijziging zou ge bracht worden in de dienstregeling op de spoorwegen. Uit de thans vastgestelde regeling blijkt, dat met genoemden datum van hier naar Amsterdam 2 sueltreinen zullen vertrekken, des voorm. 7.56 en des nam 7.36. Deze gaan, en dit is een kleine teleurstelling, niet over Zaandam, maar over Haarlem, zoodat als men over de Zaan reizen wil, men te Uitgeest moet overstappen in een gewonen trein, die aan alle stations in de Zaanstreek stopt. Maar toch maakt men de reis naar Amsterdam dan in 1 uur 39 min., dat is nog 38 min. spoediger dan met den gewonen trein. Behalve deze sneltreinen zullen van hier naar Amsterdam loopen 4 gewone treinen, naar Alkmaar 3 locaal treinen en Donder dags naar Schagen een markttrein. Van Amsterdam naar hier 5 gewone treinen en bovendien Donderdags een markttrein. Van Alkmaar 2 locaaltreinen. Met October zal de dienst aldus ge regeld zijn Vertrek van Helder naar Amsterdam voorm. 5,26, 7.56, 9.19, nam. 12.31, 3,54 en 7.36; naar Alkmaar voorm. 6 44, nam. 2.29 en 6.47 naar Schagen Donderdags voorm. 8.44. Aankomst te Helder vau Amsterdam voorm. 8.43, 1114, nam. 2.29, 5.45,6.43, 8.18 en 11.40, bovendien Donderdags voorm. 7.22van Alkmaar nam. 1.10 en 10.08. Hr. Ms. oorlogsbodems >Zeeland", •Friesland", »Evertsen", »Piet Uein", Bellona", >Zeekond", »Dolfijn" en »Gicr" en de torpedobooten >Empotig", »Batok", Ardjoeno", »Idjen"' en »Krakatau", dio deelnamen aan de vlootrevue op bet Hol landsch Diep, zijn Zaterdagmorgen alhier teruggekeerd. Hr. Ms. »Holland" is van Hellevoetsluis naar Vlissingen gestoomd, tot het verifiëeren der compassen. Orelio, Jlann, Wolters. Deze drie gevierde kunstenaars, wier namen in den lande een goeden klank hebben, maken in Sept.October een kunstreis door ons land, en zullen op bun reis ook onze stad bezoeken. Door de liefhebbers van goede muziek zal dit be richt zeer zeker met ingenomenheid worden begroet. In aansluiting op bovenstaand bericht over het concert van Orelio, Wolters en Mann, kunnen wij onzen lezers berichten dat het concert bepaald is op 26 Sept. a.s. in de concertzaal Tivoli. Voor het nemen van plaatsen wijzen wij naar de annonces in de bladen. Het programma, uitsluitend bestaande uit werken van Nederlanders, belooft zeer veel schoons. Als extra nummer op verlangen van eenige kunstvrienden zingt Orelio de proloog uit de opera Paljas van Leoncavalbo, terwijl zich verder ook eenige pièces uit opera's zal doen hooren. Ten bewijze dat de 3 kunstenaars op hun vorige concerten groot succes hebben behaald, leze men de pcrsbeoordeeling, die door de concertdirectie ruim verspreid geworden is. Wij hopen dat zij een onthaal, hunner waardig, in onze stad zullen hebben. Het provinciaal bestuur van Noord- Holland heeft aanbesteed Het doen van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van de Heldersche zeewering, behoorendc tot de rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland, in twee perceelen, strek kend het lste perceel voor het gewoon onderhoud der zeewering en het 2de per ceel voor herstel der zeewering van schade, ontstaan door storm. Raming lste perceel f 18,000, 2de perceel f 3900. Minste in schrijvers lste perceel A. Bos, te Helder, voor 16,800 2de perceel G. D. van Doorn, te Haarlem, voor 3520. Voor de weesinrichting te Neerbosch is over het laatst afgesloten boekjaar in gekomen de zeer aanzienlijke som van f 99,634.10. Voor de politie te Amsterdam is tot beden bij de verschillende commissiën ont vangen ongeveer f 16*000. Alle commandanten vau schepen, die deelgenomen hebben aan de vlootschouw op het Hollandsch Diep, zullen van D. M. de Koningin eene bronskleurige herinne ringsmedaille ontvangen. Aangezien liet flottielje-vaartuig der Indische marine »Koetei" Vrijdag van de plaats der revue naar Indië vertrok, heeft H. M. aan boord van bet admiraalschip den commandant van de >Koetei" luitenant ter zee le kl. Bik, dit herin neringsteek en uitgereikt. De commandanten, die in de Oranje- Nassauorde benoemd zijn, en de minderen die met de medaille in die ordp begiftigd zijn, ontvingen die onderscheidingsteekenen uit handen van H. M. zelve. AT JEH. Bij het departement van koloniën is het navolgend officieel telegram uit Pedir ont vangen onder dagteekening van Vrijdag Kedjoeroean Blang Keet Mala maakte zyne opwachting bij kolonel Van Heutsz. Overal in de Pedirstreek is het rustig. De wegen van Teupin Raja en van Tjot Moeroeng naar Segli zijn nagenoeg gereed, de groote weg naar Padang Tidji is tot nabij Beurabo gevorderd. De correspondent te Batavia van het Handelsblad" seint: Nog twee Atjehsche hoofden hebben zich onderworpen. De troepen uit Java, die deelnemen aan de expeditie naar Pasangan, zullen na afloop rechtstreeks naar Java teragkeeren. -- Professor F. Kenninck, van het Semi narie der Bisschoppelijke Clerezy te Amers foort, is benoemd tot voorganger der Oud- Bisschoppelijke gemeente van St. Georgius aan het Zand te Utrecht. Staten-Generaa! Jl. Zaterdag werd eene vereenigde ver gadering der beide Kamers gehouden, tot sluiting van het zittingjaar 1897/98. Deze plechtigheid werd, in naam van H. M. de Koningin, verricht door deu heer Goeman Borgesius, Ministers van Binnenlandsche Zaken, die met 't gebruikelijke ceremonieel ontvangen en uitgeleide gedaan werd. De Minister betuigde, namens H. M. den vertegenwoordigers des volks dank voor de onafgebroken behartiging van 's Lamls belangen, somde de in het geëindigde zittingjaar verrichte werkzaamheden op wetgevend gebied op en bracht aan het slot der sluitingsrede hulde aan H. M. de Koningin-Moeder, aan wier uitnemende diensten als Regentes den welverdienden dank werd gewyd. De Rijksmiddelen. Du opbrengst der rijksmiddelen in Augtis- tus (f9,855,200) ia 1.14 millioen gulden groo- ter geweest dan verleden jaar. Wel was toen Augustus eene zeer schrale maand, zoodatdo cyfcra ditmaal al licht een goed figuur kon don maken, doch ook als men dit in aanmer king neemt, blijkt er reden tot groote tevre denheid. Al dadelijk treft het dat, groepsge wijze genomen, alle middelen op slechts tweo onbeduidende na (de domeinen en dc akten voor jacht en visschcrij) ruimer hebben gevloeid, waaronderde dirccto belastingen 1.43 ton, dc accijnzen 6.44 ton, (le indirecte belastin gen f 288,800 meer; verder de postery f 34,200, do telegrafen f 20,700, de invoerrechten f 26,000, de loodsgelden f 10,800. Daarnaast blijkt, ontleedt men de groepen, dat bchalvo weder de domeinen en de akten, slechts edn middel in opbrengst beneden het vorige jaar is gebleven. En dit is de grondbelasting, by welke de vermindering ad f 120,700 op zich zelve niets te beduiden hoeft, aangezien zy te beschouwen is als het natuurlijke gevolg van het zeer ruim vloeien in de voorafgegane maanden. Voor de 8 maanden staat lleze be lasting nog ruim 1 ton boven verleden jaar. Op de aanslagen in het personeel is in Augustus flink betaald- er kwam 1 ,/2 ton meer binnen dan verleden jaar. Van de be lastingen op het bedrijf en op liet vermogen werd resp. f 96,000 en ongeveer f 6000 meer voldaan. Uit de .splitsing'' valt af to leiden dat uit de ontvangst voor het personeel f 10,696 heeft gestrekt tot bijpassing van het geen op rekening van het dienstjaar 1897 door den staat nog moest worden uitgekeerd. By de bedrijfsbelasting kwam nog ruim f 1000 biunen voor den dienst 1896 en ruim f 15,000 voor den dienst 1897. By de vermogensbe lasting beliep de aanzuivering op den dienst 1897 eene kleinigheid (f567), de rest ad f '207,770 was voor den loopenden dienst. De vermeerdering by de invoerrechten staat gcljjk met 3.8 pet., die by de loodsgelden met 6.4 pet. Van de accijnzen vertoont het ge slacht een vooruitgang van 14 pet. Zooals zich wel liet verwachten, is Augustus voor do accijnzen op wyn, bieren en azijnen en gedistilleerd eene goede maand geweest. Toch is met name voor het gedistilleerd do ver meerdering, 1.3 ton, niej byzonder groot. Aan zienlijk was opnieuw de opbrengst van den sniker-accynsf 1,174,500 (bruto), d. i. ruim 4'/9 ton meer dan verleden jaar. Daaruit is iui.ii premier, f26,085 voldaan, met het gevolg dat dc totale netto-opbrengst van dezen accijns sedert den len Januari i'7,746,780 bedraagt. Vergeleken met de bruto opbrengst in de eerste 8 maanden van 1897 beteckent dit een voordcelig verschil van niet minder dan f 2,967,900. Do zegel- en registratierechten zyn in Au gustus met ongeveer f22.000 vooruitgegaan, en tevens was van de successierechten de op brengst tamelyk hoog, 2.6 ton meer. Do waar borg kwam ditmaal wat vooruiten, geljjk uit de boven gegeven cyfers reeds bleek, de pos tvrij en telegrafen getuigden wederom van krachtigen vooruitgang. Dank zij Augustus, kunnen de uitkomsten, sedert den len Januari van dit jaar verkre gen, zeer gunstig worden genoemd. Bij eeue gezamenlijke ontvangst van f 78,317,400, is er reeds f 4.9 millioen meer verkregen dun verleden jaar. Ook als men het uaar verhou ding groote aandeel in aanmerking neemt dat in die vermeerdering de suiker-accijns heeft gehad, blyft er reden tot tevredenheid. Want nagenoeg alle afzonderlijke middelen vertooncn Hinken vooruitgang; vun de zeer enkele die dit niet doen, heeft alleen de successiebelas ting betcekenis. Deze gaf tot dusver ruim 8 ton minder, maar er schijnt geen reden te zyir-om dit te beschouwen als iets anders dan een voorbijgaand verschijnsel. Ook tegenover do raming voor 8/^ staat de werkelijke ont vangst zeer goed het verschil beliep op uit0. Augustus j.1. slechts 3.6 pet., tegen 8 pet. op denzelfden datum van 1897. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel tot verhooging van den accyns op het gedistilleerd en deu wyn. De accijns, thans f 63 bedragende, zal dan op f 66 per 100 liter worden gebracht. By het vertrek van boord der •Zee land," Woensdagmiddag tijdens de revue op het Hollandsch Diep, werd aan den com mandant namens H. M. de Koningin ten behoeve van de equipage f 100 geschon ken, waarvan door den commandant f 25 werd besteed voor het marine-fonds eu f 75 voor de scheepscantine. Opheffing van Ryksnormaalscholen Naar de »Tel" verneemt, bestaat bij de Regeering het voornemen, om de Rijks normaallessen, behalve in de provinciale hoofdsteden, eerlang op te heffen. Bij de dit voorjaar gehouden akte-examens (lager onderwijs) slaagden niet minder dan 1574 candidaten, en het staat te bezien, dat in 1899 weder een groot aantal zal afge leverd worden, zoodat dan meer dan vol doende personeel voor de lagere scholen aanwezig zal zyn. Omtrent het bericht, meldende dat de heer P. uit Vlaardingen bij het vuur werk te Scheveningen in een hevig ge drang onwel geworden zou zijn en to Ketel zijn toestand zoodanig verergerde, dut hjj overleed, geeft een der familie leden de volgende verbeterde lezing: De heer P. had zich in gezelschap van zyn schoonvader, zwager en schoonzuster des middags per rijtuig naar Den Haag begeven. Toen het vuurwerk was ge ëindigd, is hij met zyn familie in wel stand naar 's Hage teruggewandeld, waar het rijtuig gestald was. Op den terug weg naar huis stuurde hij zelf nog het paard, totdat hij, nahij Ketel gekomen, plotseling dood bleef als gevolg van een hartverlamming. Dr. Pauer, in allerijl ontboden, kon slechts den dood consta teert*». Het lijk is met een ander rijtuig naar Vlaardingen vervoerd, nadat een der familieleden vooruitgegaan was om de vrouw vau den overladende met de ont zettende gebeurtenis bekend te maken. De correspondent van hut >Neues Wienor Tageblatt" heeft een onderhoud gehad met Lucchini. Het gesprek werd in 't Fransch gehouden. Het eerste wat de correspondent vroeg, was: »Hoekondt gjj zoo wreed een weerlooze vrouw ver moorden, die door iedereen wegens haar goed hart werd aangebeden?" Ik ben ook goed en als ik geld had, gaf ik het altijd weg. Ik ben echter anar chist, en ik had een ideaal, de hartelooze menschheid op een gevoelige plaats te treffen. Ik heb mijn ideaal bereikt en hen koud voor alles wat de wereld zegt." U spreekt van een ideaal. Uw daad was een lafheid. Gjj vermoorddet een edele vrouw, gij vlnchttet en gjj bedreeft den moord te Genève, wetende dut daar de doodstraf niet bestaat." Ik ben geen lafaard eu vrees den dood niet. Ik heb een brief aan den Bondsraad gericht met het verzoek de terechtsstelling te Luzern doen plaats vinden, opdat ik zou worden geguillotineerd. »U bent wellicht verbitterd op de menschheid, wijl ge uw ouders niet kent en geen tehuis hadt?" Ik zou mijn daad toch hebben gedaan. Het was een zending, die ik had te ver vullen". Uw houding weerspreekt uw woorden. Gij weet heel goed hoe hol en valsch uwe stellingen zijn". Het is mjj hetzelfde of gij mij houdt voor een anarchist, een vagebond, oen lafaard of een moedig man. 11c ben nu t mijn daad tevreden en dat is voldoende". Heeft u Caserio gekend?" Niet persoonlijk, maar ik zon mijn ideaal hebben nagestreefd ook zonder zijn voorbeeld". U hoorde hedenmorgen het gelui der klokken, toen uw slachtoffer naar het station werd geleid. Sprak toen uw ge weten niet Ik hoorde de klokken. Zij luidden voor mij als de doodsklok der bourgeoisie". Voor Lucchini weggeleid werd vroeg hjj den rechter verlof om een sigaar op te steken, wat hem werd toegestaan. Hjj vroeg den journalist een beetje vuur, doch een gendarme kwam tusschenbeide en ver bood deu journalist den man een lucifer te geven. De gendarme verschafte hem er daarna zelf een. Een afschaffer althans daarvoor houdt men den onbekenden inbreker heeft te Brussel den kelder van een tap per opengebroken en daar de kranen van twee groote vaten jenever opengezet, welke geheel leeg liepen, waardoor de eigenaar voor ongeveer 1000 francs schade leed. - Te Namen is een kind geboren in een huis, waar juist op dat oogenblik een brand uitbrak. De jonggeborene werd door de vroedvrouw gered en een buurman bracht de kraamvrouw en hare moeder in veiligheid. De dood van Keizerin Elizabeth. Het lijk van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk is te Weenen aangekomen. Aan het Wester spoorwegstation werd het ontvangen door de geesteljjkheid van het paleis. De kist werd geplaatst in een pr&chti- gen lijkwagen, gedekt door de keizerlijke kroon en omgeven door een galerij van arenden, die in hun snavel een rijke dra perie vasthouden. Twee pikeurs, in diepen rouw, dragende brandende lantaarns, openen den stoet. Een escadron huzaren gaat dc ronwrjjtuigen vooraf waarin het Hu's der Keizerin heeft plaats genomen en onmid dellijk daarop volgt de lijkkoets, getrokken door zes zwarte paarden met groote kleeden omhangen en zwarte veeren op het hoofd stel. De paarden worden aan den toom geleid. De koets is omringd door de paleiswacht in groot uniform en wordt gevolgd door een piket van Oostenryksche en Hongaarsche keurtroepen, waarna een escorte huzaren den stoet sluit. De weg dien de stoet ging was afgezet door mi litairen, daarachter staan man aan man de burgers van Weenen geschaard, fantas - tiach verlieht door de toortsen, die op de straatlantaarns zyn geplaatst. In ademlooze stilte trekt de stoet voort. Men hoort niets, zelfs niat het getrappel der paarden, wier hoeven met vilt zijn omwoeld. De menigte houdt eerbiedig het hoofd ontbloot, de soldaten staan uls pi laren met gepresenteerd geweer en in de stilte des doods doet Elizabeth, Keizerin van Oostenrijk, Koningin van Hongarije, haar laatsten plechtigen intocht iu de qoofdstad van haar rjjk, waar de zwaar beproefde keizer haar wacht. Aan d« buitenste poort van den Hofburg wordt halt gehouden. De pastoor van de parochie met zyn geestelijken treedt vooruit om het lijk te ontvangen. De kist wordt uit de koets getild en naar de kapel ge dragen. Acht pages met waskaarsen, twaalf gardes en zestien dragonders te voet om ringen haar. De grootmeester en het ge- heele Huis der Keizerin volgden. De keizer die pas uit Schonbrunn was teruggekeerd, zag uit een der vensters den stoet aan. Toen de kist in de kapel op de kata falk was geplaatst, verscheen, in strijd met de etiquette, de keizer om de inze gening by te wonen. Diep geschokt knielde de grijze vorst bij bet overschot van haar, die hem eenmaal een dierbare gade was. En toen de plechtigheid was afgeloopen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1