Tiêslipcras. 0. R.-K. „Vaderland en Oranje". De Taal- en Meicurm Vakteekenschool, Privaatlessen Blijkens bij bet Departement van Marine ontvangen bericht is llr. Ms. flotieljevaartuig „Koetei", onder bevel van den luit. ter zee der le kl. E. B'. T. Bik, 8 dezer van Port- Saïd vertrokken. Hr. Ms. pantaerschepcn Piet Hein, Evertaen en (jaffelBchooner Argus vertrokken gister morgen weder naar de Noordzee. Hr. Ms. Holland kwam van de reede in do haven om kolen te laden. Van hoogerhand is bevolen, dat aan de miliciens bekend moet worden gemaakt, dat in den a. s. winter geen langdnrigen verloven zullen worden verleend. De kolonel P. J. In de Beton, commandant van het 4e reg. vcst.-art., zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Stoom vaartberichten Het stoomschip .Prins Hendrik", van Am sterdam, arriv. 7 Oct. te Padang. Het stoomschip .Prins Alcxandcr", van Am sterdam, pass. 8 Oct. Gibraltar. Het stoomschip .Sumatra", van Amsterdam, arriv. 8 Oct. te Atjeh. Het stoomschip „Prins van Oranje", naar Amsterdam, vertrok 8 Oct. vuu Port-Saïd. Het stoomschip „Burgemeester den Tex", naar Amsterdam, pass. 7 Oet. Gibraltar. Het stoomschip „Merapi" van Botterdam, arriv. 9 Oct. te Sonlhampton. Het stoomschip .Voorwaarts', naar Amster dam, vertrok 9 Oct. van Havrc. Het stoomschip „Prinses Sophie', naar Amsterdam, vertrok 7 Oet van Padang. Marktberichten. Alkmaar, 8 Oct. Aangevoerd 9 paarden, f 50 a 150, 16 koeien en ossec f 140 a f180, 0 vette kalv. f af per p. f 0.a 0.58 nuchtere id. f 8 a f 16, 516 magere schapen f 11 a f 20 per p., vette id. f 0 a f vette varkens a et. per K.G., 91 magere id. f 14.— a 1 17.—, 11 bokken en geiten f 2.a f 6.boter per p. f 0.55 a 0.65, kipeieren f 1.a 1.25 per 25 stuks, eenden dito f 2.90 de 100 st. 341 biggen f 5.50 a 8.503 kleine bokjes f0.75 a 1.50, lammeren fa f 0 Ezels f a Visscherijberichten. Nicowcliep. 7 Octobcr. Aangebracht door 60 korden 6 tot 50 tongen p. et. 50 a 65 cent, 10 tot 60 raid* delm tongen p. at. 25 a 35 eent, 10 tot 100 kleioe tongen p. at. 12 n 16 cent. 5 tarbotten p. ut f 5 a f6, 2 tot 10 roggen p. st. f 1, 2 lot 10 mnnil kleine schol p. m. f 0,60 n f 2, 1 tot 3 mand schar p. m. I 0,76 t 1,60. 8 Oot. 1 Hainbnrger H.P. 216, schipper Cobra, m 110 tongen. 60 kleine tongen en tarbotten, besomming i 70. 100 kordert met 5 tot 60 tongen p. st. 50 a 60 ct., 10 tot 80 middelm. tongen p. st. 25 a 85 eent, 10 tot 100 kleine ton.en p. at. 12 a 15 cent, 30 tarbotten p •U f 4 f 7. 2 tot 10 roggen p. at. f 1 a f 1,20, 2 tot 15 mand kleine schol p. m. f 0,80 f 2, 1 tot 5 mand acbar p. m f 1,50 a f 2. 10 Oct. 3 korder* tc samen met 120 middolm. ton- rn p. st 85 a 40 et., 100 kleine tongen p. at. 18 ct., mand kleine aohol p. m. f 1,50 t 2, 2 mand schar p. m. f 1,50. 358"" Staats-Loterij. Trekking van Vry dag 7 October. No. 14139 f1000 met premie f 30.000. No. 20251 f70 met premie f8000. No. 3137 f200. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndlë: Verzendingavvag. Datum der ter Tydit d loet. poet-Worg. luel.ehPottk. 14 en 28 Oct. 7 W 21 7.—'eer. 11 en 25 7.—'eer. 18 8.— 'tnem. 21 7.—'eer. 14 en 28 9.80mor. eiken Vrijdag. 9.80mor. 17 Oot. 9.80 'e mor. p. neepoet via Amsterdam p. seapost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua. p Holl. mail via Marsaille. p. Franache in uil via Marscillc KEngelache mail via Brindisi aar Atjeh cn de Oostkust van Sumatrn p. Duitsche mail via Napels, Naar Guyana (Suriname) p. cocpoit via Amsterdnm 114 cn 81 Oct. I 7.'sav. p. mail over Engeland 17 en 81 7.'tav. p. mail via St. Neutra 7 Nov.| 7.—'sav. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amslerdam Il4en81 Oct. 1 7.'sav. p. mail via Livcrpool 17 en 27 I 7-'aar. Naar S». Martin, St. Eustatlue en Saba p. mail over Engeland 117 en 81 Oct. I 7.'aar Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 7 tot 10 October. BEVALLENA. M. van Bommel geb. Hazebrock, d. G. Mors geb. Kaleveld, z. N. Bakker geb. Tolk, z. A. de Vries geb. de Graaff, z. M. van Straaten geb. Cornelissen, z. C. M. B. Snel geb. van Ommen, d. J. F. Abbo geb. üoddc, z. C. Pfenninger geb. Schocumaker, z. A. Filmer geb. Laugetiyk, z. A. M. Buitink geb. Former, z. OVERLEDEN G. E. Smit, 2 j. G. Blom, 8 j. A. A. A. Lenghaus, 10 ra. E. van llalst wed. A. Ingelse, 79 j. A. Moorman geb. Zym, 50 j. J. Mejjcr, 4 m. Correspondentie. Een ingezonden stukje van den heer W„ vracht op plaatsruimte. Gemeenteraad van Texel, gehouden op Vrydag 7 Octobcr 1898. Voorzitter de E. A. heer H. W. de Jon- checrc, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de lieeren Bak ker en Mets. By de opening sprak do Voorzitter een wurm woord over de Inhuldigingsfeesten en bracht lof aan do bevolking voor do bonding, daarby in acht genomen. ZEA. had gezien, dat op Texel onverdeelde liefde bcerseht voor onze geëerbiedigde Koningin. De aantcekeningen der vorige vergadering werden voorgelezen on onveranderd goed gekeurd. I. Ingekomen stukken. a. Mededeeling, dat is ingekomen een tele gram namens H. M. de Koningin in antwoord op het telegram van hulde, verzonden 31 Augustus j. 1. b. Idem dat in het Collegie van Zetters rijn herbenoemd de lieeren W. Koning en C. C. Bakker. c. Kasverificatic bij den Gemeente-Ontvan ger. In kas was f 8057,04. Alles in orde. Ook was dit het geval met de kas der haven- directie, alwaar in kas was f 653,21. d. Mededeeling, dat door den Minister van W. H. en N. is toegestaan om het haven kantoor to verplaatsen. In do koston zullen Rijk, Provincie on Gemoonto ieder by- dragen. e. Geen prae-advies kan uitgebracht wor den in zake de concessie-aanvragen tot ver lichting met geenrburcerd gas. De secretaris van het consortium zal een nader onderzoek instellen. Alle mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. II. Praeadvies B. en W. inzake ophcfliing Rank van Leerling. De Voorzitter geeft hieromtrent het woord aan den heer Dros, op wiens verzoek dit punt in de vorige vergadering was aangehouden. De heer Dros deelt mede, dat hem by on derzoek is gebleken, dat de bank van leening geen recht van bestaan meer heeft. Hierna heeft opheffing van genoemde bank plaats met 7 stommen. De lieer Westenberg ont hield zich van stemming. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van de beuren W. C. Rcij, P. P. Kikkert en D. J. Bakker, Commissarissen der bank van leerling, waarin zijn melden hunne bevreemding, omdat hunne meening omtrent het opheffen der bank niet is ge vraagd, waarom zij ontslag nemen. Op voor stel van den Voorzitter wordt het ontslag eervol verleend, tcrwyl in do volgende zit ting andere commissarissen gekozen zullen worden. III. Verzoek Bestuur Afd. Texel Holl. Mij. van Landbouw tot beschikbaar stellen van een lokaal voor den cursus gedurende den winter 1898/99 en 1890/1900. By acclamatie wordt aangenomen om voor den cursus af te staan de school voor U. L. Onderwijs. IV. Aanbieding gemeente-begroeting en be grooting Algemeen Armbestuur 1898. I)o eerste begrooting heeft als eindcijfer in ontvangsten en uitgaven de som van f58499,68. Voor het onderzoek worden benoemd de hee- ren Koorn (Voorz.j, Dros en C. Keyser Pz. Do begrooting Alg. Armbestuur heeft als eindcijfer f 3578.24, terwijl I 3000 van de Gemeente wordt gevraagd. Voor liet onder zoek worden benoemd de lieeren Koning (Voorz.), Mets en Roeper. V. Verzoek C. Lips ontslag onderwyzer Oudesoliild. Wegens benoeming te Ilelder wordt het ge vraagd ontslag tegen 1 Nov. a.s. eervol verleend. Dc Voorzitter deelt mede, dat bereids reeds eene oproeping voor de te ontstane vacature is gedaan op eeno jaarwedde van f 550, stukken in te zenden voor 15 October a. s. Verder verdient het in overweging genomen te worden de jaarweddon der onderwijzers zoo te regelen, dut na een bcpauldcn tyd en bij geschiktheid verhoogingen kunnen wordon toegestaan. De heer Zijm vraagt of te Oosterend niet oen onderwijzer gemist kan worden. Ook had liy per gerucht vernomen, dat de onderwyzer Daalder aldaar wel naar Oudeschild overge plaatst wilde worden. De lieer Koning zou dit zeer in het nadeel van de school achten. Na vry langdurige discussien hierover wordt besloten deze zaak aan te houden tot de vol gendo vergadering. Dit geschiedde op voor stel van den lieer C. Keijzer Pz., die onder het debat ter vergadering kwam. Deze late komst was het gevolg van een onduidelijk cjjfer op het convocatiebiljet. By de rondvraag verlangde niemand meer liet woord. De openbare vergadering werd daarom gesloten, waarna inen overging in geheime zitting. G meenteraad van Wieringen. Vergadering van 8 October 1898. Voorzitter dc Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, de n< tulen worden voorgelezen en na een opmer king van den Voorzitter vastgesteld. Aan den lieer P. de Hoog wordt wegens vertrek uit do Gemeente, op zijn verzoek 3 maanden afschrijving van gemeentebelasting verleend. De Voorzitter leest een brief voor van den gemeentegeneesheer, waarin deze mededeelt, dat elk jaar in de schoollokalen gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze vaccinatie van allen die dit verlangen. Naar aanleiding van een geneeskundig on derzoek van den heer Inspecteur van den ge neeskundigen dienst in Noordholland en van een geneesheer uit 5'edemblik wordt op voor stel van den Voorzitter besloten om aan de gewezen vroedvrouw mcj. M. Toffer, alsnog een eervol ontslag als gemcentevroedvrouw tc verleunen. Do Voorzitter deelt mede, dat de lieeren J. Stadig en N. Hellingman zyn herbenoemd tot zetters der Directe belastingen. Uit een proces-verbaal van kasopname bij den Gemeenteontvanger blijkt, dat in overeen stemming met dc boekhouding in kas was f 1106.83'. Van het beheer van het zeegras over Aug. van dit jaar, wordt een staat overgelegd, waaruit blijkt dat de omzet voldoende is. De Gemeentebegrooting voor het aanstaande jaar, sluitende in ontvang en uitgaaf' met f 16421.90, wordt aangeboden en ter inzage gelegd. Do Raad besluit tot het indienen van een verzoekschrift om den spoortrein van 7.56 te Anna Paulowna to doen stoppen. Na de gewone rondvraag sluit do Voorzit ter de vergadering. Vervolg der berichten. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer Ds. de Kanter te Soelen (Gelderl.) Naar Amsterdam werden gisteren weder 180 balen kat-oen, afkomstig van de »Harrow" per lichterschip vervoerd. Omtrent de stoomsloep van Hr Ms. Holland", die ter reede gezonken was, vernemen we nader, dat door marinedui kers van Hr. Ms. «Marnix" de sloep ge vonden is, waaraan door hen onder water de noodige werkzaamheden werden ver richt. die het mogelijk mankten, dat de sloep aan de oppervlakte van het water kwam. Ook aan deze mannen mag een woord van lof niet worden onthouden. Het waren de majoor J. Hellendoorn. Seinmeester. J. O. Nicsthoven, J. de Groot en G Loge man, die dat levensgevaarlijk werk met goed oordeel verricht hebben. Het operetten-gezelschap van den heer Henri Ter Hall, gaf Zondagavond in »Tivoli" een voorstelling. De zaal was goed bezet en het publiek heeft zich, af gaande op de toejuichingen, kostelijk gea museerd. Bijzonder vielen in den smuak de groote «Kroningscantate" en het hoofd nummer van het programma, de revue «Naar Sonsbeek Bij dit laatste nummer, zijnde een parodie op de Arnhemsche Ten toonstelling, klonk meermalen een scha terend hicben door de zaal. Door den kolonel, commandant van het 4de reg. vesting-artillerie alhier, werd gisteren opcnbtiar aanbesteed: de levering van fourages voor do alhier gedetacheerde paarden van het 8de reg. veldartillerie, gedurende het tjjdvak van 1 Nov. 1898 tot on met 31 Oct. 1899. Ingekomen waren 6 inschrijvingen, van do hoeren Jb. Gouwcnberg, voor hooi ad f0.50, siroo f 0.40 en haver f 0.90G. Jannes, hooi f 0.46, stroo f 0.34, haver f'0.70; C. L. den Hcldt, hooi f0 42, stroo f0.21, haver fO.85; A. Zwaan, hooi f 0.88, stroo 1'0.30, haver f082; A. Boneelaar, hooi f0.337a» ï,ro0 f 0.22, haver f 0.797$ cn P. de Bruin, hooi fü.82, stroo f0.22 en haver f0.76, alles por 10 kilogram. Dc uitslag der gisteren gchondeu aan besteding van I. Groenten by Aardappelen, li. Vcrsch Spek, III. {Inndvet. ten behoeve Hr. Ms*. Schepen van Uorlog in de Directie tc Willemsoord, gedurende het jaar 1899, IV. Vorscli Vlecsch en liiindret, V. Groenten en Vruchten, VI. Bier, VII. Melk, VIII. Witbrood, ten behoeve van het Marine- Hospitaal gedurende het jaar 1899 en IX. Aarduppelen ten behoeve van de equipages van Hr. Ms. Schepen vnn Oorlog en het Marine-Hospitaal tc Willemsoord, gedurende het le halfjaar 1899. Ingeschreven door de heeren Perceel I. A. Postma, S. van Amersfoort, A. J. de Bnnje, F. Th. de Haas, C. van Os eu A. Gyebcrts. Perceel II. O. Brommer, Alkmaar f56.90, G. do Beurs, Heldor, f 52.40, A. Koomon, Helder, f 52.en D. A. Luiting, Alkmaar, f 5180, alles per 100 Iv. G. Perceel III. J. A. van Gelder, Helder, f 50.—, M. Evelein f 50.—, J. de Beurs Pz. f 49.J. E. N. van Vilsteren en Co., Am sterdam, f 45.alles per 100 K. G. Perceel IV. J. E. Kossen en J. A. Kor- ver. Helder, f 65.—, W. S. J. Beek f 56.—, J. A. van Gelder f 52,88 en M. Evelein f 51.94, alles per 100 K. G. Perceel V. A. Gijsberts, C. van Os, S. van Amersfoort en A. Postma. Perceel VI. Gekroonde Valk, Amsterdam, Lager 77$ ct. en Gerste ö'/o, Koninkl. Bier brouwerij, merk A ö'/i en B 6S/* en L. F. H. van Bakcl, Helder, i 8.per 100 Liter. Melk. Karnemelk, f 5.— f 8.50 5.89 8.— 5.97 3 Perceel VII. J. B. VerfaiUe Wed. Jb. de Moei G. Jannes P. Duinker Jb. Gouwenberg 5.49 2. por 100 Liter. Perceel VIII. B. F. Verfaille f 10.95, J. Bruin Jr. f 10.15, P. Thomas f 9.74 per 100 K. G. Perceel IX. A. Gijsberts f 4.20, C. van Os f 3.97, K. Dennendaal, Hoorn, f 3.93, A. Postma f 3.93, F. van Twisk f 3.86, S. van Amersfoort 8.67 per 100 Iv.G. Jl. Zondag hij het luiden der klok voor de middag godsdienst oefening in de R. K. kerk aan deKerkgrucht alhier is de metalen klok uit hare verbindingen losgeraakt en gevallen, maar zoo dat de val door een dwarsbalk werd onderbroken, waardoor het zwaro lichaam kan telde en op den vloer der toren terecht kwain. De klok was door een viertal yzerverbindin- gen aan een balk bevestigd en by onderzoek is thans gebleken, dat het ijzeren oog, dat boven aan do klok is, een breuk had, die reeds ouder scheen. Het mag zeker een geluk boeten, dat het vaartc in den toren is blyven liggen en niet bij liet kantelen er buiten is gevallen. Ware haar val niet gestoord een ernstig ongeluk ware dan ongetwijfeld het gevolg geweest. De R. K. kerk is gebouwd in 1840 en van dien tyd af galmden haar geluiden. De klok weegt 200 KG. en is 11 cM. dik. Door de muziek- en tooneelvereeniging ,Concordia" zal Zondag a.s, in «Tivoli" een tooneelstuk opgevoerd worden, waarvan de opbrengst zal strekken voor een hulpbehoe vend gezin. Een lyst ter intoekening zal worden aange boden, waarvoor het publiek wordt verzocht eene kleine bydrago af te willen zonderen ter ondersteunning van het plan. Zie annonce in dit blad. Gisteren werd in de kolfbaan van 't Noord Holl. Koffiehuis te Schagen de jaar- lyksche algemeenc vergadering der onderwij zers en onderwijzeressen in het arrondisse ment Helder gehouden. De vergadering werd door een groot aantal onderwijzers en onder wijzeressen bezocht, alsmede door de Burge meesters van Schagen en Petten, terwijl de in den loop van het jaar afgetreden school opziener, de heer Mr. M. BUchncr, door zijn tegenwoordigheid blyk van belangstelling gaf. De Voorzitter, do hoer Mr. J. A. Schaatf, die voor de eerste maal de vergadering leidde sprak in zijn openingsrede den wenscli uit dat deze bijeenkomsten mochten strekken tot aankweeking van het gemeenschapsgevoel en tot versterking van den band tusschen de onderwyzers. Nadat «enige mededeelingen waren gedaan en men bepaald had, dat de volgende vergadering in Juni 1899 wederom te Schagen zal plaats hebben, verkreeg de heer W. Wijker uit Wieringcrwaard het woord, die een inleiding hield over het on derwerp De Stryd tegen de hoof den". Spreker betoogde aan de hand der geschiedenis, dat er in de loop van den tyd een nieuwe stund, de onderwijzersstand, is ontstaan. De toestand van deze eiseht drin gend verbetering, vondaar is hot bestaan van den Bond van Ned. Onderw. gerechtvaardigd. Als uitvloeisel daarvan kon een botsing niet uitblyven en is er stryd tusschen hoofden en onderwijzers gekomen. Deze laatstcn, die dik wijls do meerderen zyn in kennis on bekwaam heid, strydon daarom voor liooger salaris, meerdere zelfstandigheid en betere opleiding. Heeft men ditalles verkregen, dan zal de stryd eindigen en in de toekomst zullen dan man nen tot hoofden aangesteld worden, die ryk zijn in ervaring en hun invloed in de school kunnen doen gelden. Aanvankelijk scheen op deze lezing geen debat le volgen, doch toen de heer Büchner uit dit zwygen de gevolg trekking maakte, dat do onderwijzers de be stendiging van don tcgenwoordigon toestand goedkeurdon, bracht de lieer Junzen in het midden, dat z. i. de hoofden schuldig zijn, dat halfbevoegden in de school werkzaam zyn, dut zij de schuld dragen van de lage onderwijzers traktementen, dat zy de oorzaak zyn, dat de onderwijzers minder gerespecteerd worden dan de hoofden en de heer Van Varik zocht de schuld van den slechten toestand in de anar chie, die op onderwijsgebied heerscht. Na de pauze hield de heer A. H. Kroes van Helder een lezing over -School en Alcoholisme." Deze lezing met over tuiging uitgesproken, vond een aandachtig ge hoor. De inhoud kwam in hoofdzaak hierop r.eer, dat de onderwyzer door woord en daad de zaak der onthouding dient tc steunen, en dat men pogingen moet aanwenden, óm het vraagstuk der alcohol als leervak op de school ingevoerd te krijgen. Ook werd op het verder felijke van het matig gebruik gewezen, omdat dit de aanleiding is lot misbruik. Verschil lende sprekers, zoowol voor- als tegenstanders van de onthouding, voerden hierover hot woord, die door den inleider beantwoord werden. Vervolgens gaf een zangkoor, onder leiding van den heer P. Stadt van Schagcrbrug, dat gedurende de vergadering reeds tweemalen zich had laten hooren, eenige zangnummers ten beste, waarna de vergadering gesloten erd. Texel, 10 October. De beer C. J. Keijser, zoon van den beer A. Keijser, alhier, heeft te Leiden met gustig gevolg het theoretisch genees kundig examen afgelegd. De oefeningen in den wapenhandel zul len gehouden worden in het groote lokaal van de «Vergulde Kikkert" en wel twee maal per week. Ze zullen aanvangen op 18 Oct. a. s. Men herinnert zich niet aan de Texelsche kust zooveel drijfwier gezien te hebben als tegenwoordig. Sommige wier- visschers haalden in twee dagen voor eene waarde van f 40 op. Het palingvis- schen in zee wordt door het drijfwier zoodanig belemmerd, dat vele visschers reeds sinds een week geen fuik in zee hebben kannen uitzetten Men schrijft ons uit Wieringen Zaterdagavond 8 Oct. j.l. hield de muziek- vereeniging «Harmonie" de gewone jaarver gadering op de bovenzaal van den lieer C. Koorn. Do heer P. Asjes, voorzitter der vereeni ging opende de vergadering met een toepas selijk woord en herdacht den 5en October, de gepasseerde elfde verjaardag van „Harmonie". Hierna was aan do orde rekening en ver antwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Na onderzoek bleek het be drag der ontvangsten te zijn f 853, dat der uitgaven f 316,62, zoodat er een voordeelig saldo was van f 86,88. De aftredende leden P. Bruul, secretaris cn N. J. Poel, penningmeester, werden als zoodanig herkozen. Verder werd besloten, dat do eerste uitvoe ring zou worden gehouden in November cn de tweede in Februari. Na nog verschillende punten in het be lang der vereeniging te hebben besproken, dankte de voorzitter voor de trouwe opkomst en belangstelling, sprak de wensch uit, dat .Harmonie" nog vele jaren mocht blijven be staan en in «harmonie" samonwerken en sloot de vergadering. Op het eiland Urk is door de lang durige droogte groot gebrek aan drink water ontstaan. De meerendeels kleine huizen hebben regenbakken daaraan even redig, soms slechts een groote ton, om het hemelwater op te vangen en te be waren, zoodat de watervoorraad in droge tijden spoedig verbvuikt is. Alleen bij enkele groote gebouwen, zooals de kerk en de school, behoort een flinke regenbak, welke echter bij groote behoefte aan drink water spoedig ledig is. Het water uit den IJssel, dat in tijden van watergebrek wel op Urk wordt aan gevoerd, wordt alleen voor wasebwater gebruikt, wijl men ook op Urk aan het drinken van regenwater gewoon is en den smaak van znlk rivierwater zeer onaan genaam vindt. Atjeh. Uit Batavia werd aan de »N. R. Ct." ge seind Kolonel Van Heutsz is uit Paaangan te Telok Seraawé teruggekeerd. Hjj ondervond geen tegenstand. De vijand werd uit de door Paaangan overmeesterde staatjes verdreven. De hulptroepen van Tjihik Pasangan vlucht ten naar do bergen. Zyn twee broeders kwa men zich aanmelden. Van Heutsz gaat naar Pasei. Een tweede telegram luidt: Er waren geen begaanbare paden van La gen naar het achterland. De troepenmacht van overste Van der Dussen is nu te Rigas teruggekeerd. Oemar is nog te Puntikujnng. Er wordt een depot van levensmiddelen te Penjapit opgericht. Daarna zal Oemar aan gevallen worden. De inhuldiglugsfeeHten zijn in geheel den Archipel met groote opgewektheid gevierd door de Hollanders, zoowel als door de Europeanen van andere nationaliteit, de inlanders en de Cbineezen. De bladen bevatten uit alle oorden van Indië uitvoerige verslagen dienaangaande, waaruit blijkt dat ook in het prachtig rijk van Insulinde voor Oranje de harten warm kloppen als in het moedorland. Flesscben in zee. Duizenden flesscben zijn in de laatste jaren in zee geworpen, met het doel uit de plaatsen, waar zij aanspoelen, of worden opgevisebt, de stroomingen der zee na te gaan. Zoo heeft de noordpool-expeditie van Nathorst, die onlangs weder in Noor wegen is teruggekeerd, 750 flesschen in de IJszee achtergelaten tusschen Spitsber gen en Frans Jozefland. Elke flesch bevat een briefkaart, waarop de plek is aange- teekend waar zij is neergelaten en waarop men de plaats, waar zij gevonden wordt, kan invullen. Een Speelhol. Door de politie werd de Boohum in een restauratie een speelhol ontdekt. Op het oogenblik, dat men de bank in beslag nam, was deze in het bezit van een bedrag van 15,150 mark. Negen lieeren werden aan het bedrjjf schuldig bevonden. De ont dekking geschiedde op waarschuwing van een heer, die in zeer korten tyd 20,000 mark verspeeld bad. Vraatzucht. Voor eenigen tijd stierf iemand in En geland plotseling in een hevige benauwd heid en bij het onderzoek vond men als geldige reden een stuk vleesch van 30 centimeter in zjin keel. 's Mans dochter verklaarde toen, dat baar vader altijd zoo gulzig at. Zij sneed zijn eten altijd goed fijn, maar nam toch steeds zulke reusach- happen, dat hij telkens dreigde te Naar aanleiding van dit geval deelt >the Lancet" nog eenige voorbeelden mee van de zoogenaamde boulibie of ziekelijke vraatzucht. Het merkwaardigst is wel het verhaal van een Franschen krijgsge vangene in Engeland, die op een dag verlof kreeg zijn genoegen eens te eten. Hij gebruikte toen op een raiddag 4 tot 6 ongeveer 12 pond vleesch en 2 pond kaar sen en dronk er 5 flesschen porter bjj. Zyn appetijt had zich echter nog niet in al zyn kracht had kunnen toonen, omdat het dien dag zoo warm was. De familie van dit jonge mensch een vader en acht broeders verkeerden in dezelfde conditie, er aangezien gewoon eten niet altijd in de gewenschte hoeveelheid be schikbaar was, gebruikte zij ook katten en honden. HJdersche Moppen. Een voordeelige hond 1 Kooper: Is die hond trouw? Verkoopcr: Buitengewoon. Ik heb hem al vier maal verkocht, en hy komt telkens weerom Zij Ik zie dokter Bartel iederen dag hierover ingaan by do jonge weduwe. Ze moet zeker nog al aardig ziek zyn. Hy Ziek nietaardig wel A.: Do groote redenaar Woordenpracht kry'gt f1000 voor ecu redevoering zeggen ze. BDat is nog niets Ik heb een jongen man gekend, die een half millioen voor een redevoering gekregen heeft. A:Is het heusch waar? B:Ja, hij had het tegen een i-yke oude vrijster, en zij heeft hein getrouwd Advertentiën Op den 23sten October hopen onze geachte Broeder en Zuster 5 JACOB DIENST TRIJNTJE GROENEWOUT, hunne 25-Jarige Echtvereeni- ging te herdenken. - Helder, 11 Oct. 1898. Namens Moeder en Zusters, Wed J. B DIENST- SCHENKEL8. G. BOUMAN-DIENST. Wed H. GROOT-DIENST. Wed. B. F. IIEEMAN- 3! DIENST. Op den 23sten October hopen i geachte Oom en Tante i JACOB DIENST en TRIJNTJE GROENEWOUT, hunne 25-Jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Helder, 11 Oct. 1898. Namens Neef en Nicht, G. WISSE. M. WISSE GROOT, f J. AG AART en T. BETHLEHEM, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelijken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente. Helder, 6 October 1898. Geboren; ALIDA CATHERINA, Dochter van W. DOL en A. DOL—LÜWENS. Helder, 8 October 1898. GeborenJOHANNES FRANCISCUS, Zoon van J. ABBO en J. F. ABBO-HODDE. Helder, 10 October 1898. GeborenJAN REIJER, Zoon van A. RAN, M. J. RAN-VAN ELBÜRG. Burg op Texel, 8 Oct. 1898. Geboren JAN, Zoon van J. BOSMAN en 1 BOSMAN—Smit. Nieuw-Helvoet, 5 October 1898. Heden, den 8en Oct., overleed na een kort, doch kalm lijden onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder de Wed. A. Ingelse geb. Yan Hulst, in den ouderdom van 79 jaar. Helder, 11 October 1898. Jbs. SCHRIER. M. INGELSE. A. SLOOT. E. INGELSE. De Wed. L. INGELSE— Inselin. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, na voorzien te zyn van de H. Sacramenten der ster venden, mjjne geliefde Eehtgenoote AATJE ZIJM, in den ouderdom van ruim 50 jaar. Helder, 9 October 1898. A. F. MOORMAN. Mede uit naam van Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen en verdere Familie. Algemeene kennisgeving. Den 2den October overleed te Tilburg, onze geliefde .Oom JOHANNES DEKKER, in leven gepens. Opper-Konstabel, in den ouderdom van 55 jaren. Helder, 11 Oct. 1898. Uit naam van H. CONNEMAN. A. J. CONNEMAN. Voor de belangstelling ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij onzen hartelyken dank. Helder, 11 Oct. 1898. P. v. d. HARST. S. v. d. HARST—Brakke. Ondergeteekenden betuigen hunnen har telyken dank voor de vele belangstelling bjj hun huwelijk ondervonden L. DUNK, C. DUNKReekers. De ondergeteekende betuigt zyn innigen dank aan de Heeren Doctoren A. VISSER en H. BITTER Jr., en Mej. DE VRIES- VAN ENGELEN, voor hunne gelukkige hulp, betoond aan het kraambed van mijn geliefde Eehtgenoote. Helder, 10 Oct. 18Ö8. G. VAN STRAATEN en Familie. Ondergeteekenden betuigen hunnen har telyken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling, ondervonden zoowel van buiten als binnen deze gemeente, bij de voltrekking van hun huwelijk. J. KOK en Eehtgenoote. Dank aan allen, welke deelneming be toonden bij het overlijden van ons geliefd Dochtertje. C. SMIT, Eehtgenoote en Kinderen. Hirtele dAioiÉK aan allen die bijgedragen hebben tot het iu/.amelen van gelden, ten bate van my en mijn gezintevens betuig ik mijn dank aan onderstaande Commissie (leden der Stokers-Vereeniging „Welvaart en Vooruit gang") voor de zorg die zij besteed heb ben, door het laten circuleeren van inte kenlijsten bij hun aan boord. Wed. SCHUTTER geb. Hout. Helder, 11 October 1898. Commissie A. KAMERLING, 1 H v J. G. GRUMS. Hr* Ms* >Zeeland C. GORTER, Hr. Ms. „Marnix". P. N. PFENNIGER. ip J. P. J. HERM ANI. IHr' Ms* »Evertaen W. RAAP, Hr. Ms. „Piet Hein". C. KRIJNE, Hr. Ms. Bellona". D. DUIN, Hr. Ms. «Dolfijn". R. RAN, Hr. Ms. «Zeehond". Familie VAN DISSEL. p. p. e. Eerste aankondiging. Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar, d.d. 6 October 1898, is hei huwelijk tusschen NEELTJE VERMEIJ, zonder beroep, wonende te Helder en WILLEM CORNELIS DIRK CENlN, vroeger wonende te Helder, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, ten ver zoeke van eerstgenoemde ontbonden verklaard door echtscheiding. Alkmaar, 7 October 1898. De Procureur van de eüchereeee, Mr. A. PRINS, A dvocaat-Procureur. De BIBLIOTHEEK van bovengenoemden Bond is sedert I October jl. geopend. Afgifte van Boeken aan de Leden alle Zaterdagen, des avonds van 8 tot 10 uur, in de Leeszaal, alwaar tevens bjj den Bibliothecaris Catalogussen en aanvullingt- blaadjes daarop zijn te verkrijgen. Opening Bibliotheek DONDERDAG 13 OCTOIIER Tan 7 tot 87$ uur. HET BESTUUR. Buurt-Commissle Weststraat. De Commissie bericht, dat de rekening en verantwoording gedurende 14 dagen bij den Penningmeester ter inzage ligt, voor degenen, die in de kosten der versie ring hebben bijgedragen. Helder, 10 October 1898. De Commissie. Onderofficiers-Vereeniging Zaterdag a. s., 15 Oct. Feest vierende Vergadering in hit lokaal „Tivoli". HET BESTUDB. ia Één U-K Yoltsti.nd (voor ouderen en meergevorderden) begint DINSDAG 18 OCTOBER. De lessen wor den gegeven iederen Dinsdag- en Vry dag avond van 0 tot 8 uur. Geschikte gelegenheid voor Torpedo makers en andere schepelingen der marine, om zich voor hnn examen te bekwamen. Voor ieder toegankelijk. Aanmelding Woensdag- en Zaterdagavond 8 uur in het Bondsgebouw en op den dag, dat de lessen beginnen. M B.-K. Vilklhaid. De Cursus inBouwkundig- en Werk tuigkundig teekenen, onder leiding van den Heer TH. MOORMAN, Architect, zal geopend worden MiANDiG 17 OCTO BER a. s. Deze Cursus wordt gehoudenMAAN DAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 7 tot 9 uur op de Teekenzaal van het Bondsgebouw. LesirHd 10 cent per week. Onveruiogenden kunnen kosteloos toege laten worden. Aanmelding WOENSDAG- en VRIJDAG AVOND van 8 9 uur in 't Bondsgebouw. in Fransch cn Engelsch, methode Berlitz, waardoor men in zeer korten tyd de talen leert spreken en schrijven. Nog enkele leerlingen kunnen geplaatst worden. Bil lijke conditiën. Fr brieven Berlitz methode. Adres Bureau Vliegend Blaadje. Ondergeteekende beveelt zich aan tot het geven van onderricht in het maat» knippen van DAMES- en KINDER- KLEEDING, volgens het systeem der Europ. Mode-Academie. De lessen worden ook bij de dames aan huis gegeven tegen bill. cond. Aanbevelend, Mej. L. WILLEMSE, lste Vroonatraat 55. Gcdipl. Leeraresse.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2