Ingezonden.. Mijnheer de liedacteur! Vertrouwende op Uwe welwilléndheid neemt ondergeteekonde beleefd de vrijheid dit stukje in 't belang dor leerlingen van scholen 7a en 7b ter plaatsing aan te bieden, bij voorbaat zyn dank. Door aankoop van de school van den Heer Vustenou kun men nu groote verbeteringen voor de leerlingen van bovengenoemde scholen aanbrengen. Plaatst men nlden Heer Kloos- terhnis over naar den Parallelweg, dan krijgt men daar eene school voor 10X55 leerlingen =550 leerlingen, terwijl er nu op school 7a 450 gaan. Dit geeft terstond eene winst van 100 plaatsen. De leerlingen uit de bouw/.aal, 76 in getal, zonden onmiddellijk naar den Pa rallelweg kunnen gaan en 24 leerlingen uit de laagste klasse van school 7b zouden even eens nuar die school kunnen geplaatst worden. I)e meeste leerlingen van school 7a komen uit den omtrek van school 8. Is de Heer Visser overgeplaatst naur school 7a, dan komt zijn school meer in de kom der Gemeente, dat voor die leerlingen beter zal zyn, aangezien deze uit alle wijken der stad komen. Laat men den toestand, zooals die op 't oogenblik is, dan houdt men in school 7b eene klasse van 82 loerlingon en in school 7a 8 klassen van 70, ja in 't gunstigste geval 2 klassen van 70 leer lingen nl.(wanneer 't personeel aan laatst genoemde school compleet is en 't hoofd dier school zelf eene klasse neemt, wat nietaltyd zeker is.) Dat men in dit geval slechte resultaten krijgt behoeft geen betoog. Bovendien mag men niet veronderstellen, dat de Heeren Raadsleden willens en wetens aan den oenen onderwijzer 82 of 70 leerlingen zullen geven, terwyl de ander voor 20 of 25 leerlingen wordt geplaatst. Ook levert deze verandering een voordeel voor de Gomeonto op van f1100 'sjaars, daar men de twee onderwijzers opgcroepon voor school 7a niet behoeft aan te stellen, men heeft slechts 2 onderwijzers van school 7b over te plaatsen naar school 7a, of zoonis 'tdan zou worden school 8. De Raad heeft het recht Hoofden van scholen over te plaatsen, doch de Heer Kloosterhuis zal er zeker peen bezwaar tegen hebben, daar hy in den morgen van 27 Octo- ber de klasse van 82 leerlingen in school 7b xiendc,als goed p:>edagoog, terstond verklaarde, »dat is zoo geen werken." Deze verandering zal dus zyn in 't belang van ouders, leerlin gen, ondcrwyzers en de Gemeente, terwyl de normaalschool kan blijven, waar zij is. Met achting Uw dienstw. dionaar B. T. Heuting, Onderwijzer. P.S. Andere plaatsolyke Couranten worden beleefd verzocht dit stukje over te nemen. H. Kostelooze Arbeidsbeurs van den Ned. R.TC. Volksbond «afd. Helder". Burcuu J. ROODERS, Laan No. 8. (Voor een ieder toegankelijk.) Aanvrage om personeel: flinke Colporteurs gevraagd. Aanvrage om werk: 1 Smid en 1 Sjou werman. Marine en Leger. Blijkens by het departement van Marine ontvangen bericht heeft Hr. Me. instructie- schip .Nautilus", onder bevel van den kapi- tein-lnitcnunt ter zee A. Serct, 27 dezer Port land aangedaan. (Stct.) Dc luit. ter zee lo kl. W. D. H. baron van Asbcck wordt met 1 November gedetacheerd te Rotterdam, bij de verdere gercedmaking van Hr. Ms. opnemingsvaartuig Van Gogh". (Stct.) Dc machinist der le kl. M. F. Spcckens, dienende aan boord Hr. Ms. pnntserschip .Friesland", wordt mot 1 Nov. op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen. De machinisten der le klasse D. Meycr van Hr. Ms. .Zeehond" en Ströer van Hr. Ms. .Marnix, worden met 10 Nov. a. s. overgeplaatst rcspectievelyk op Hr. Ms. «Hol land" en .Zeehond". De machinist der le klasse L. B. van Bo ven, wordt met 5 Nov. a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. In- etructieschip »Gier". De machinist der te klasse A. J. G. Tim mer*, wordt mot 16 November a. s. wegens lichaamsgebreken op pensioen gesteld. De machinist 2c kl. M. J. 11. van Alpben, adspirant-machinist F. H. Henkolman, M. Ouwehand, P. D. Whitlau on de serg.-sto- kers J. Dunk, J. P. Bos on J. Hooglander, allen dienende op Hr. Ms. .Piet Hein", wor den met 1 Nov. overgeplaatst op Hr. Ms. •Zeeland". Aan boord van Hr. Ms. .Piet Hein" wor den met dien datum geplaatst de mach. le kl. J. T. Campagne, A. Govers, A. W. van Doorn; mach. 2c kl. F. J. L. Swiiste en J. M. Brinkman en de sergeant-stokers S A. Groeneveld, A. W. van Herpen en C. W. Wolf. Stoumvaartberichten. Het stoomschip .Koningin Wilhelmiua', van Amsterdam, vertrok 27 Oct. van Genua. liet stoomschip .Prinses Amalia", naar Am sterdam, pass. 28 Oct. Gibraltar. Het stoomschip .Gedrf', naar Rotterdam, vertrok 28 Oct. van Padang. Het stoomschip «Salak», van Rotterdam, arriv. 29 Oct. te Pandang. Het stoomschip Ardjoeno", naar Rotter dam, pass. 29 Oct. Sagres. Het stoomschip «Madura*, van Amsterdam, pass. 28 Oct. Gibraltar. Het stoomschip «Burgemeester den Tex', van Amsterdam, arriv. 80 Oct. te Southampton. Het stoomschip «.Java-, naar Amsterdam, vertrok 80 Oct. van Maraeille. Marktberichten. Alkmaar, 29 Oct. Aangevoerd 5 paarden, f 80 a 100, 86 koeien en ossec f 150 a f200, 0 vette kalv. f a f por p. f 0.— a 0.46 nuchtere id. f 8 a f 16, 186 magere schapen 1 10 a f 20 per p., vette id. f 0 a f vette varkens a ct. per K. O., 83 magere id. f 12.— a t 15.—, 13 bokken on geiten f 2.a f 6.boter per p. f 0.55 a 0.65, kipeicren f 1.25 a 1.87* per 25 stuks, eeuden dito f 0.do lOO st. 405 biggen f 5.a 8.3 kleine bokjes f0.75 a 1.50, lammeren f af 0 Ijxcls f a Hoorn, 29 Oct. Aangevoerd tarwe f7,50 a f8,rogge t 0.a f 0.— gerst f 4,25 a f 5,haver f 8.50 a f 4,25, witte erwten f 12.50afl3.groene dito 1'14,af 15. rauwe dito f 18.a f 20.vale dito 11,50 a f 16.bruine booneu f 11.25 a f 11.75, karweizaad f 11.a f mosterd zaad 1 19.—, 25 paarden f 60 a f 800, 88 koeien f 130 a f 200, 41 schapen f 20 a 1 25, lammeren faf6 kalveren f 10 a 25, 41 varkens f 15 a 25, 0 zeugen f a f 168 biggen f 6,a f 10,—, kipeiercu f 4.a f 5.eenden dito f per 100, 2325 kop boter f 0.57» a 0.62» p. K. Visscherijberichten. Nieuwcdicp, 29 Oct. Anugvbrocht 85 tal haring per tal f 6.50 r 11,f,0. 186 kordei* mei 5 tot 411 tongen p. tt. 00 a Sliet., 5 tot 30 inidd-lm. Inogrii p. al. 4(1 a 50 cent. 10 tot 40 kleine ton en p »t. 20 a 25 cent. 20 tarbotten p. f i f 1 tot roggen p. et. f 1.50 a f 1,25. 2 lot 8 mand kleine ai'hol m. f 1 u f 2,50, 1 tot 3 mand schar |i. m f 1 a f 2. 81 Oct. 80 kordera wet 5 tot 80 to goa »t. 80 S 70 ent, 6 tot 40 middn'm. longen p kt. 85 a 45 cent. 0 tot 50 kleine tongen i>. at. 2U ti 25 cent, 5 tarbotten p. el. f 0 a f 7.50, 2 tot 10 roggCD p. at. f 1.00. 2 tot 8 mand kleine m-hol p. m. f 2 u f 8,50, 1 lot 2 mand schar p. m f 1,25 a f 1,50. 1 November. Ni.-U binnen. Burgerlijk Stand. gim. Heider. Van 28 tot 31 Oct. BEVALLEN A. Snel geb. de Graaf, z. T. Luytzcn geb. Doorewaard, d. K. Post geb. Bakker, z. T. van Niuiwegen geb. Boersma, z. A. Frohtn geb. Berkhout, z. S. W. E. Bruin geb. Verdoorn, d. C. de Groot geb. Kraft, z. M. Schelder geb. Sclierpenzeel, d. C. Tho- tnasse geb. van den Bergen, z. N. Grande geb. Schagen, z. C. Hofman geb. Leeuw, z. J. J. Zander geb. Boon, d. M. E. Aremu geb. Heysclaar, d. OVERLEDEN: J. Geus, 8j. J. W. Schol, 7 maanden. Vervolg der berichten Gisteravond bad in Tivoli een openbare vergadering plaats, waar de zaak van de ge broeders Hoogerbuis behandeld werd. Dc zaal was overvol, terwyl verscheidene be langstellenden uit gebrek aan plaatsruimte niet toegelaten konden worden. Als spreker trad op de heer Mr. P. .1. Troelstra met het onderwerp de gebroeders Hoogerhuis onschuldig veroordeeld tot 6, 11 cn 12 jaar eelluaire gevangenisstraf. De spreker schetste de ge schiedenis van den inbraak te Britsum, toonde uitvoerig aan, dat de rechtbank te Leeuwarden een te snel, te lichtvourdig cn te streng vonnis heeft geveld, omdat zij vele bclangryke bewijsstukken voor de schuld van Paultis van Dyk, Sijberd Alberda en Allard Dijkstra ongebruikt heeft gelaten en omdat de menschen, die op de hoogte van de zaak waren, hebben gezwegon. Deze zaak is niet op ccn goede manier behandeld en de justitie is ontrouw geworden aan haar beginsel. Wanneer men niet volkomen overtuigd is van de schuld veroordeelt men iemand niet, want 't is beter, dat 10 schuldigen vry loopen dan dat J onschuldige in de gevangenis komt. Tegen dit beginsel is gezondigd. Daarna ging spreker na, wat er voor deze zaak door de pers en verschillende personen is gedaan, daarbij er op wyzende, dat de socialisten, niet oin eer of reclame to maken (zooals hun verweten wordt) deze behartigen, neen, zy doen het, omdat men als monsch, als burger verplicht is op te komen voor do verongelijkte broeders. De zaak der Hoogerhuizen is een volks zaak, men mag hut niet langer aanzien, dat de onschuld vertreden wordt. Vervolgens besprak Mr. Troclstra dc wijze, waarop hy persoonlyk oen onderzoek had ingesteld te Britsum en omstreken, de getuigen gesproken en ondervraagd en zoodoende de vaste over tuiging had gekregen van de onschuld der Hoogerhuizen en dal men hier te doen had met een rcchtelykc dwaling. Zyn optreden in de Tweede Kamer word besproken en het geen hij vorder in 't belang der veroordeelden heeft gedaan, zooalszijn beschuldigingen tegen Allard Dijkstra en Paul van Dijk. Vele punten uit het stuk van den Officier van Justitie, uitgebracht naar aanleiding van een ingesteld onderzoek op last van den Mi nister, werden weérlegd. Spreker noemde dit stuk een pamflet, waarin de feiten op onware wyze worden voorgesteld en dat geheel iB in gericht om te speciileorcn op de onwetend heid van het publiek. Verschillcude nieuws bladen, zooals do .Standaard*, .de Tele graaf', .de Hervorming', .Onze Kring", e. a. schreven nu stukkc-d, waarin dtiïdelyk gezegd werd niet te kunnen berusten met deze be schikking en dat men versterkt werd in den twijfel omtrent do schuld vau de gebroeders HoogerhuiB. De Hoogleeraar Mr. Simons, een speciali teit in rechtszaken, schaarde zich aan dc zydo van spr., terwyl de hr. Loenon Mar- tinet een adres mot 200 handteekeningen ver zond aan de Koningin om gratie, en de Propaganda Club Keuclienius" hetzelfde deed. Niet twijfelende er aan, dat de waarheid in ons Vaderland ook in dit opzicht zal zege vieren, werd de rede besloten, die door een daverend applaus gevolgd werd. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door do liceren A. P. Staalman en Ds. A. de Koe. Eerstgenoemde protesteerde tegen eenige uitlatingen van don inleider, omtrent zyn persoon en .Extra Tijding" ge daan, terwyl hy verklaarde nog niet geheel overtuigd te zijn van de onschuld der Hoo gerhuizen, doch wel revisie wilde en liefst zoo spoedig mogolyk. De heer de Koe ver klaarde overtuigd te zyn van de onschuld der gebr. Hoogerhuis. Het vonnis is geveld op losse grondendo drie hoofdgetuigen zyn onver!ronwbare personen, die elkander op verschillende punten tegenspreken, leder, dio belang Stelt in zyn mcdemenschen moet zijn stem daartegen verheffen. De heer Troelstra beantwoordde den heer Staalman en verduide lijkte nog eenige gedeelten van het gesprokonc. Hierna sloot dc Voorzitter, den heer S. Reitsma, onder dankbotuiging aan spreker en debaters, de Vergadering. Gisteren avond was in de zaal .Musis Sacrnm" alhier een publick vercenigd allen met één doel: het talentvol zusterpaar, de dames Sophia en Johanna Heymann, opnieuw te hooren. Niet te veel kan gezegd worden van mcj. Sophic Heymann als zangeres; z\j beschikt over een achoono sopraanstera on haar om vangrijk cn lief geluid boeit ten zeerste. Met haar mclodieusc stem, gepaard aan een onbe rispelijke voordracht wist zy allen t« boeien en liet herhaald applaus was een welver diende hulde. Johanna Heymann heeft als pianiste getoond in dio kunst een hoogte be reikt tc hebben, die bewondering wekt. In hel uitgebreid programma voor dezen avond boden een aantal nummers van grooto mu ziekmeesters overvloedig gelegenheid har® vir tuositeit le ontdekken. Het is een eervolle roeping zoo in den dienst der kunst werkzaam te zyn en de gaven in bezit te hebben, die noodzaken tot huldiging. Het begaafde zusterpaar heeft het publiek aan zich verplicht, dat met vool genoegen den avond in Musis doorbracht. Maandag jl. des morg. ten 9 uur werd het commando over het 4e Regiment Vesting- Artillerie door den Kolonel P. J. In de Beton, dio wegens langdurigen dienst door H. M. de Koningin met ingang van 1 November 1898 op pensioen was gesteld, overgegeven aan den inet het bevel over dut Regiment belasten Luitenant-Kolonel J. J. de Grcve. Op gemeld uur stonden de te den llolder garnizoen houdende compagnieën aangetreden op de binnenplaats der kazerne en nadat de troepen geïnspecteerd waren, sprak genoemde Kolonel eenige liartelyke woorden van af scheid tot de officieren, onderofficieren en manschappen. Daarna nam de Luitenant-kolonel de Greve het woord om als tolk van het gehoele per soneel o. m. te zoggen hoe noode zij hunnen hooggeachte® chef, die zich steeds kenmerkte als slipt rechtvaardig en zeer humaan, zagen vertrekken. Vervolgens nam do kolonel van elk dor aanwezige officieren, zoomede van de oudste onderofficieren, korporaals on manschappen van elk der compagnieën diep geroerd per soonlyk afscheid. Des middags by liet vertrek uit het garni zoen vereenigden zich nagenoeg alle officieren der wapens en dienstvakken de gehuwden met hunne echtgeuooten aan het station, om voor 't laatst den kolonel hartelijk de hand te drukken. Zaterdag te voren vervoegde zich des mid dags ten 3 uur oene Commissie uit de te den Helder garnizoen houdende officieren van het Regiment, ten huizo van dun kolonel om, bij monde van het oudste Commissielid, den Kolonel te zeggen, dat zoodra de mare be kend werd dat Z.li.E.G. den dienst met pen sioen zou verlaten, een groot aantal officieren oprecht behoefte hadden gevoeld om hunnen hooggeaebten chef een blyk te geven van erkentelijkheid voor do zoo kameraadschappe lijke wijze, waarop Z.H.E.G. zijne onderge schikte officieren, ondnnks do zeer nauwge zette plichtsbetrachting, die hy altijd in alles van hen eischte, steeds bejegende en voor de bereidwilligheid, waarmede Z H.E.G. ge durig gereed stond om jongere kameraden deelgenoot te maken van hetgeen hy uit jarenlange ervaring als kust-artillerist wist. Het aandenken bestond uit een fraai bron zen beeld (le Devoir) ter hoogte van 60 cM. op een net afgewerkten zwarten zuil, waarop een koperen plaat met toepasselijk opschrift. Mot een van aandoening trillenden stem dankte de Kolonel met eenen kernaclitigen toespraak de Commissie voor dit door hem zoo hoog gewaardeerd wordende blijk van sympathie voor zyn persoon, verzoekende der Commissie dit ook aun de overige deelge- nooten kenbaar te maken. Op den 23 October had alhier de in dit blad aangekondigde vergadering in zake den bijbelwagen plaats. Als spreker trad op de heer II. Meijeringmet een kort woord schetste kg het ontstaan van den bijbelwagen, deelde vervolgens eenige ervaringen mede, welke hij op zijn zwerf tocht door ons land had opgedaan en nadat hij dit gedeelte van zijn redevoering be sloot met een aanbeveling van den bjjbel- wagen, sprak hij nog enkele woorden over Markus 6:20 in verhand met Lukas 23:9. Zoo nu en dan werd afwisseling gebracht door den heer de Boer die eenige liederen ten gelioore bracht. Er was zeer veel belangstelling. Wij moeten nog mededeelen dat giften voor den bijbel wagen worden in gewacht door den heer Rostnale Nepveu te Doorn, voorzitter der vereeniging en vervolgens door de hèeren Leeflang Koningstraat en F. de Boer, Bassingracht. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrydag ten Raadhuize openbaar aanbesteed: het leveren en plaatsen van een y'zeren hek werk om de algemeene begraafplaats. In gekomen 18 inschrijvingen, van de heeren G. J. de Jong, ad f 5845 G. D. Buitendijk, Leiden, f 5272; J. F. Philips f5196; J. Spruit f 4956 H. Wyker f 4945A Krjj- uen f 1700C. Blom f 4700J. A. Zoete lief 4689 P. KorfT f 4649.40 Gcbri van Pelt f 4585; Troost en Van Emden, Am sterdam, f 4547.30D. de Vries f 4286L. Klein f 3998 T. C. Govers f 8723.20A. Visser, Haarlem, f 8680; Blom, Haarlem, f 3662; Maatschappij voor Zeevisschcrij, Maassluis, f 3550 eu G. Laagland Winder, Koegras, 3456. Mejuffrouw C. Bakker, onderwijzeres alhier, ia opgeroepen voor het tweede gedeelte van het vergelijkend examen voor lste onderwijzeres te 's Gravenhage. De Scherm- en Gymnastiek-Vereeni- ging .Oefening kweek Kunst" gaf jl. Zaterdagavond hare eerste uitvoering in dit seizoen in Tivoli'', onder leiding van den heer H. J. Seeboldt. Als naar ge woonte bij deze uitvoeringen, was de zaal weder stampvol. Een varëereud program ma werd vlug en netjes en tot groote tevredenheid van het talrijk publiek afge werkt. Alle afdeelingen der Vereeniging werkten er aan mee. Kan van alles wat te zien werd gegeven, gezegd worden, dat het slaagde en in den smaak viel, in het byzonder valt dit te vermelden van het optreden der meisjes-afdeeling, die eene serie vrije oefeningen en kwadraatgangen allerliefst uitvoerde. Ook de adspiranten deden in de orde-oefeningen goed hun best, de oefeningen aan de barren en het 8chermnummer van de voorbereidingsklasse lokten een levendig applaus uit en de hoofdafdeeling had vooral veelal succès met hare serie hoogrek, evenals met de groepen, het slotnummer van 't program ma. De uitvoering slaagde uitstekend en toonde aan, dat de leden van >0. k. K." voortgaan, zich ijverig onder goede leiding te oefenen. Een prettig bal besloot den feestavond. Zaterdagavond 1.1. hield >N er va", afd. Helder van den Bond van Post-en Tele- graafbeambten,, »De Post" in 't Café >*t Centrum" 3de jaarvergadering.— De President, de heer J. Akkerman, open de de vergadering met een hartelijk welkom aan leden en genoodigden en bracht een woord van «Jank aan begunstigers en dona teurs voor den steun ook weder in het afgeloopen jaar ontvangen. Nadat het Bondslied was gezongen, los de heer N. W. Bom, het jaarverslag voor, waarin vermeld werd, dat door de laatste ge houden verkiezing het Bestuur van »Nervn" aldus was samengesteldJ. Akkerman, President, H. P. Markus, Secretaris, C. Lelijveld, vice President, J. E. Oepts, Pen., terwjjl 1 vacature als commissaris bleef bestaande heer C- Koning, die in den loop van 't jaar tot assistent bij de posterijen was bevorderd en door deze promotie ophield lid der afdeeling te zijn, was, wegens zyn bijzondere verdiensten jegens »Nerva", tot eerelid benoemd tot afgevaardigden naar de algeene vergade ring werden gekozen de heeren J. Akker man en H. P- Markus. De afdeeling telde 2 eere-, 18 gewone- en 12 buiten leden. In het afgeloopen jaar werd in 2 gevallen ondersteuning verleend éénmaal bij gezinsvermeerdering en éénmaal bij ziekte. Daarna bracht de penning meester de heer J, E- Oepts verslag uit over de geldmiddelen. De ontvangsten hadden, met inbegrip van f 171,33 (zijnde het vorige saldo) f 420,814 bedragen en de uitgaven f 239,86', zoodat er een batig saldo is van f 180,96. Het nazien der rekening en verantwoording werd opge dragen aan de heeren G. Moerkamp en H. F. Metz. Vervolgens hield het eerelid, de heer C. Koning een lezing over Vereenigings- leven". Spreker betoogde, dat vereeniging tot eendracht en verbroedering moet leiden, dat de band tusschen hen, die dezelfde maatschappelijke betrekking bekleedeu, daardoor sterker en hechter wordt cn dat samenwerking kracht geeft. Nog wees hij er op, dat nauwgezette plichtbetrachs- ting waardeering bij superieuren verwekt eu tevens vrijmoedigheid geeft op gepaste wijze voor zijn rechten op te komen. Met een aansporing tot toetreding en met de beste wenschen voor den bloei van »Nerva" werd de lezing besloten. Hierna wer den eenige letterkundige- en muzikale voordrachten gehouden, die door zang af gewisseld werden. De heer Zomerdijk, president der Zusterafdeeling »Volharding" te Schagen, sprak nog eenige woorden tot samenwerking aansporende, waarna de president de officieële vergadering sloot. Men bleef evenwel nog geruimen tijd vriendschappelijk en gezellig bijeen. Een wijziging is gebracht in de godsdienst oefeningen, welke ter reede en in zee aan boord der oorlogsschepen gehouden worden. Werd het tot nu toe aan de keus van het état-major en schepelingen overgelaten deze oefeningen al of niet bij te wonen, thans is in beginsel aangenomen, dat de kerk door een ieder, die niet door ziekte of eenige dienstverrichting daarin verhinderd is, zal worden bezocht. Alleen hy, die gemotiveerde bezwaren kan doen gelden, wordt daarvan vrijgesteld. Waar het mogelyk is, zullen ge bed en leerrede, voor te lezen door den officier, dio door den commandant van den bodem het meest geschikt geacht wordt en waarby in de eerste plaats gelet moet wor den op hen, dio een bijzondere roeping mochten gevoelen, van psalmgezang, verge zeld gaan. Meer Bpociaal wordt de commandant met het toezicht belast. De stoomtrumdienst SclmgenWognum is Zaterdag 1.1. geopend. Van nu af kan men van Helder gaande op gemakkelijke wijze het bloeiende Drechterlund bereiken en is dit gedeelte van Noord-Holland voor goed van haar isolement bevrijd. De stoomtram loopt van Schagen op Wognum en heeft aan sluiting op dé lyn HoornMedcmblik. De proefrit slaagde uitstekend on werd door tal van autoriteiten medegemaakt. Een belangryke gebeurtenis, die ook voor onzo gemeente niet zonder bcteekenis is. Doodgeschoten. In de kazerne der infanterie te Utrecht heeft Zaterdagavond omstreeks 10 uur een drama plaats gehad. De milicien De Vroege uit Amersfoort, stond van 911 uur op de binnenplaats op wacht, toen hem wegens zyn zitten een bemerking gemaakt werd door serg. Langkamp, die echter geen ver dere gevolgen had. Ongeveer 10 uur echter ging deze sergeant met den soldaat Van Deelen, eveneens milicien, uit Eist, naar de waschinrichting, alwaar ze 't licht op staken. Op dit oogenblik gaf De Vroege, die nog op wacht stond, vuur op den serg., doch miste. Van Deelen werd echter dood geschoten. De moordenaar losle daarop nog 3 schoten, waarbij de korporaal Oostrom aan het hoofd verwond werd. De moorde naar werd onmiddellijk gevangen genomen. Volgens het »U. D." heeft een tweede schot den serg. even boven den schouder door zijn jas getroffen, zoodat de serg. er met een schramp aan de kin afkwam. De serg. liep daarop naar de aangrenzende ka mer, bewoond door eene compagnie van het 5e bat. 8e reg. infanterie, om hulp in te roepen, alwaar een derde en een vierde schot door de ramen werd gelost, doch zonder iemaud te verwonden, niettegen staande de manschappen reeds te bed waren. De dader werd onmiddelijk daarna gegre pen en in arrest gesteld. De oorzaak van deze ramp moet volgens het »U. D.", hoogstwaarschijnlijk worden toegeschreven aan een vlaag van waanzin nigheid. Vader en zoon. De 26-jarige N. R. v. Gulpen, land bouwer te Spaarndam, stond dezer dagen te Haarlem terecht, onder aanklacht dat hij op 21 Augustus jl. op en by de boer derij »Pandjie" viermaal heeft geschoten op zijn vader met een met kruit en hagel- patronen geladen revolver, om hem van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De vader werd hierdoor ernstig in het gezicht getroffen en de uitvoering van zyn voornemen heeft den zoon, naar de dagvaar ding zegt, niet voltooid, omdat geen voor het leven onmisbare organen zijn getroffen en het gestel van den vader aan de toege brachte verwondingen weerstand heeft kan nen bieden. Als getuigen-deskundigen traden op de heeren Kanlbach, geneeskundige te Velzen en De Jager, wapenfabrikant te Haarlem. Er bljjkt, dat 40 hagelkorrels uit de wang zyn verwijderd, dat het schot uit dit pistool weinig kracht had en dat de kans, om daar mee iemand tedooden, dus zeer gering was. Buiten eede wordt de vader als getuige gehoord. Hem komt het zeer mogelijk voor, dat het waar is wat beklaagde beweertdat hjj niet wist, dat de revolver geladen was met scherpe patronen. Scherpe en losse pa tronen lagen in een groote lade door elkan der en beklaagde maakte zelden van den re volver gebruik. Dien heelen dag was Ro- kus slecht gestemd geweest, hij zou met een meisje naar de kermis zijn gegaan en daar was niet van gekomen. Toen ontstond er twist tusschen den ouden Yan Gulpen en zyn vrouw. Hjj wou. dat zy een bo terham en een kop koffie geven zou aan een arbeider, die zonder daartoe verplicht te zijn was gaan melken en toen zij dat weigerde werd hjj driftig en maakte een hevige scène, zoodat de vrouw in tranen haar toevlucht natn in een soort schuurtje, waar Rokus haar vond, en de reden van haar droefheid vernam. Met de revolver in de hand het schuur tje uitgaande om musschen te gaan schie ten, zag hij zijn vader by de achterdeur met de katjes spelen. Hij houdt meer van de dieren, dan van ^ijn vrouw en kinderen dacht de jongen en, hem angst en vrees willende aanjagen als straf, vuurde hy, daar- bjj mikkende op de wang. De vader sprak met lof van zyn zoon, »een goeie werkzame jongen, die lang zoo driftig niet is als ik." Zijn verzoek om de zitting te mogen ver laten, werd den vader toegestaan. Na hem kwamen de arbeiders, die in de omgeving waren geweest, het gebeurde bevestigen. Er bleek o.a. dat de zoon, na dat de twee eerste schoten waren gelost, zjjn over het erf wegvluchtenden vader achtervolgd en daarbjj nog tweemaal op hem geschoten heeft. Het 0. M. eisebt één jaar onder aftrek der preventieve hechtenis. Men meldt van Terschelling In den avond van den 27en strandde het Deensche stoomschip >Normannia," kapt. A. Rassmann, geladen met hout, van Fin land naar Dordreeht, in het Thomas Sluit gat. Half twaalf kreeg de plaatselijke com missie der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy hiervan kennis van de kustwacht. Zoodra mogelijk werd de reddingboot van station Westerschelliug naar de vermoedelij ke plaats der stranding uitgebracht. Daar gekomen, vertoefde zjj er eenigen tyd, maar niets bespeurende, werd de terugtocht aan vaard. 's Morgens zeven uren werd de stoomboot, nadat zjj 200 standaard hout had overboord geworpen, door vereende werking der sleep- booten »Neptunus" en Hercules", -vlot, en kon zij haar reis vervolgen. De heer W. Malie, t« Leiden, heeft een nieuwe constructie van reddingbooten op groote schepen uitgevonden, waarbjj door een vernuftig uitgedacht toestel het gevaar voor zinken en omslaan, zelfs bij zeer zware lading, aanmerkelijk zou worden verminderd. Deze nieuwe soort van sloep is bestemd voor groote booten en zee schepen. De uitvinder beeft met een bootje, waaraan zyn reddingstoestel was aange bracht, een tocht gemaakt, bij stevigen bries, van Katwijk naar den Hoek van Holland, in tegenwoordigheid van bevaren zeelieden, die hunne tevredenheid over de werking te kennen hebben gegeven. De heer Mulie heeft voor zijne uitvin ding pateut genomen in Engeland, Frank rijk, Amerika. Duitschland en België. Wederom waren Zondagochtend een 4-tal zakkenrollers met den trein van Pa rijs te ltozendaal aangekomen, tegelijk met een deftig gezelschap reizigers uit Parijs, die naar de Rembrand tentoonstelling te Amsterdam gingen. Gelukkig werden de zakkenrollers herkend door de postambte naren, die hen meermalen op hunne reis ontmoet hadden. Snel werd door hen aan de politie en de portiers van het station vau de aanwezigheid der dieven kennis gegevendeze werden nu scherp in 't oog gehouden en konden onverrichter zake hun reis voortzetten. Texel, 31 October. De zangvereeniging »Utile Dulci" is door het vertrek van haren Directeur, den heer C. Lips, opgeheven. Ook de ver eeniging Crescendo", die onder de leiding van genoemden heer veel succes had, door dit vertrek haren ijverigen Directeur. Naar men hoopt, zal te Oudescbild wederom een onderwijzer benoemd worden, die bekwaam zal zyn, laatstgenoemde vereeniging te dirigeeren. De veehandelaar Witte, alhier, verzond in de vorige week eenig vee naar Schagen, alwaar het in eene weide moest verblijven tot den volgenden morgen Eene der koeien was als toen verdwenen en is, niettegenstaande vele nasporingen, niet teruggevonden. Van het geval is aangifte gedaan by de politie. Tot notabelen by de Hervormde gera. te Oudescbild zyn herbenoemd de heeren J. Zwanenburg en P. Vos, en tot kerk voogd de heer J. K. G. Muller. Met de voerlieden Smit en Steenbergen, beiden te Helder, is eene vergadering ge houden over het garnalen vervoer naar het spoorwegstation te Helder. Het tarief blyft bepaald op 10 cents per mand. Gelijk men zich zal herinneren, wer den de laatste weken in IJ- en Haarlem mermeerpolders zeer brutale diefstallen met inbraak gepleegd. Nadat te Amsterdam, zoowel in de bank van leening als bij eene vrouw bijna alle voorwerpen, tot een gezamelyke waarde van ca. f 1000 waren teruggevonden, is thans als vermoedelijke dader gearresteerd, Arie de Boer, de laatste maanden zonder beroep, wonende te Haarlemmermeer en in dat opzicht bepaald een gevreesd per soon. De arrestatie en overbrenging naar Haarlem geschiedde door de recherche te Amsterdam, waarbeen De Boer zich des morgens vroeg had begeven. In de visschersplaatsen is eene publi catie verspreid van het Ryks-College voor de Zeevisscherjjen. Daarin wordt den vis- scbers aangeraden, zoowel in het belang van pnssecrende schippers als in eigen be lang, hunne in span visschende vaartuigen op de Zuiderzee by nacht met niet meer dan 2 of ten hoogste 3 span samen te koppelen. Fakirs] Volgende wonderlijke geschiedenis deelt een ooggetuige mede: Op een dag in April 1897 vertoonde een slangenbezweerder zijp kunsten voor de kazerne van het snbsistentenkader te Padang. Na de beesten te hebben laten dansen, liet hij zich bijten, zooals hy zeide, door een giftslang. Hy smeerde wat op de wond en zonder de gevolgen te ondervinden zette hij zijn kunsten voort. Dit is te begrijpen, doch nu het vol gende: De mand met slangen werd gesloten en aan een riem over zyn schouder gehangen, varvolgens haalde de kunstenaar een rol touw uit den zak, ter lengte van 2'/s a 3 meter, wond het af en zette het recht op den grond. Het touw bleef tot aller verbazing, staan als een paal. De fakir ging nu rond met een napje en de ontvangst opgeborgen te hebben zeide hjj„Pigi Singapore" (ik ga naar SingaporeHy klom :n hel touw, evenalsof dat vast zat, haalde bovenaan gekomen het touw op, klom er weer in en herhaalde telkens deze manoevre, tot hy al kleiner en kleiner werd en ten slotte verdween. Verstomd bleven de toeschouwers een poosje staan kijken naar de plaats waar de toovenaar was verdweneu. doch gaven het ten laatste op, hunne hersens en oogen langer in te spannen. Het was en bleef een raadsel of s^;- gestie. Post «lui ven op zee. De Fransche transatlantische stoomboot maatschappij zal nogmaals een proef nemen met het gebruik van postduiven aan boord. Als deze proef slaagt, zal elke boot der maatschappij twee stellen postduiven mede krijgen, één dat te Harvre thuis is en een tweede uit New-York, aangezien de dui ven niet meer dan de helft van den weg over den Oceaan kunnen afleggen. Berich ten van de eerste helft van de uitreis zul len dus door de duiven rechtstreeks naar Frankrijk worden overgebracht en die van het laatste deel rechtstreeks naar New-York. Een verkleinde neus. Gewoonlijk worden de zoogenaamde plastische operaties operaties om het een of ander defect in de lichaamsbedek king te herstellen ondernomen, als het den neus betreft, om aan het gelaat althans weer iets, dat op een goeden neus gelijkt te geven, voor het geval dat dit noodza kelijk deel ervan verdwenen of verminkt is. Dr. Joseph in Berlijn heeft echter onlangs op zich genomen iemand, die een te grooteu neus had. er een te bezorgen van meer normale afmeting. De neus in quaestie was zoo bespottelijk groot dat de drager door ieder, die hem zag werd uit gelachen, en daar hij dit niet langer ver dragen kon en er geheel melancholiek van werd, kwam hij den geneesheer smeeken hem van dit opzichtig orgaan te verlossen en het wat kleiner te maken. Dr. Joseph ging aan het werk, verwijderde de overtollige huid, knipte van het been en het kraakbeen een paar stukjes af, en wist zoo een neus te scheppen geheel naar des dragers wenscb. Het verdere verloop was uitstekend, de wond genos zonder tegenspoed en de eige naar loopt weer, innig gelukkig, op straat als een gewoon mensch, die niemand meer stof tot lachen biedt. Groote menschen schamen zich ge woonlijk te erkennen dat zij van suiker houden. Ten onrechte. Suiker is een kostelijk voedsel waarvan het alleen jammer is, dat ze kunstmatig duur gemaakt wordt. Zonder den accijns zou een pond suiker nog geen dubbeltje kosten. In één ons suiker zit meer voedsel dau in twee eieren of in anderhalf ons puik vleesch. Nationale Vrouwenraad I Te Utrecht heeft, onder presidium van de douairière, gravin De Klerck v. Hogen- dorp, van 's Gravenhage, de bijeenkomst van vrouwen plaats gehad, belangstellende in de oprichting van een Nationalen Vrou wenraad. Het doel werd door de presidente duidelijk uiteengezet: vorming van een lich aam dat alle concentraties van belangen der vrouw in zich opneemt. Hoe moeielyk het echter zyn zal om deze ruime begrippen te huldigen in de praötyk, bleek in deze vergadering. De presidente had een hoogst moeielyke taak, die haar door liet beleidvol optreden van mevr. Versluijs—Poelman werd vergemak, kelykt, doch door de meerderheid der ver gadering zeker niet. Er heerschte telkens een schromelijke spraakverwarringbesloten werd er feite lijk niets Of ja, eerst besloot men bij stemmiug dat deze vergadering geen beraadslagende, maar een constitueerende zou zijn en toch bleef het maar al by beraadslagen. Het motto der statutenDoe aan an deren, wat gij wilt dat zij u doen", werd verworpen, eindelijk werd art. 1 der statuten aangenomen, doch vervolgens weer niet aangenomen verklaard, toen be sloten werd een commissie van 5 leden te benoemen voor het ontwerpen van geheel nieuwe statuten. Heldersche Moppen. FlikZeg reis Flok, hoe noem jy ie mand die zijn vader vermoort? Flok: Wel heel natuurlijk «een vader moorder". Flik: Best! Maar hoe nu iemand die zijn vader en moeder boiden vermoordt? FlokNu ja, hoe zal ik dat zeggen een .ouders-moorder*. Flik: Ha, ha! Een .onders-moorder Een «wees!' 'k zeg een .wees', Maar enfinHoe heet nu iemand, die én zyn vader èn zijn moeder èn zyn zustors èn zijn broers van kant maakt? Flok: Wel 'n wreedaard, die onmidde- gehangen moet worden anders niet. Flik: Maak je niet boos, beste jongen: zoo iemand is niets minder of niets meer dan eenige erfgenaam! Flok: Nou! ,anneme Jan!' 't Is prach tig ja, maar gemeen hoor, In-gemeen. Flik: Kerel, ik zie, je wordt nog kwa der: 'k zal hot goed mot je maken. Beant woord my dan nog de volgende vraag: Als hy dat alles gedaan heeftzijn vader, moeder broers, zusters, ja, zyn heele familie heeft vermoord waar kan hij dan nog pardon vinden Flok; Pardon vinden, pardon vinden Zoo'n ellendig schepsel zoo'n schurk, zoo'a mispunt, zoo'n fielt! Waar hy pardon kan vinden? Nergens ter wereld. Flik: En toch is het zoo. Flqk: En ik verwed er een fijne flesch Champagne om. Flik: Nou dau jn een FranBcb wooordenboek. Vreemdeling (te paard) t Gaat deze weg naar G.? Neen, u hadt een kwartier vroeger rechts, af moeten gaan. Vreemdeling: Dus ik moet tcrugryden. Dat behoeft eigenlyk niet. Als ge uw paard omdrauit, kunt gy dadelijk weer voor- uitrydeu Niet op haar mondje gevallen Ik geloof dal je bang voor je vrouw bent! zei mijnheer Donker tot zijn vriend, dien hy in een huiselijk toonceltje had waargenomen. Bang voor myn vronwPNeen, dat niet; maar wel voor 't leven, dat zo maakt! Wat zonden wy vreemd opzien, als wij ons zelf eens konden zien, gelijk anderen ons beschouwen!' Ja! Maar denk eens hoe andoren souden staan kyken, als zy ons kondon zien, zooals wy ons zeiven beschouwen!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2