IV Advertenliën. Verhuisd van Kroonstraat 4, H JG^ K. Musis Sacrum. „üesselsfltade", LION BLITZ, M. DEELDER, Instrumentaal en Vncaal Concert O Ingezonden. Zou dat ook Iets zlju voor de Kamer Tan Koophandel en Fabrieken alhier Door de Kamers van Koorltandel en Fa brieken te Dordrecht en te Haarlem dus melden on9 de Dagbladen is adhaesie be tuigd aan het adres der Utrechtsche Kamer aan do Ministers van Koloniën en Waterstaat, strekkende om Nederland en zyne koloniën als één en hetzelfde land te doen aanmerken voor de verzending van brieven en gedrukte stnkken. Mij dunkt, in deze gemeente, waar aoovelen wonen, die familiebetrekkingen in Nederlandseh Oost-Indiö hebben, bestaat er alle aanleiding, om deze poging tot verlaging van het posttarief ijverig te steunen. Te eerder is er succès op deze poging in veler belang te wachten, nu, volgens het dezer dagen openbaar gemaakt verslag van 't on derzoek der Watersta&tó-begrooting door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ook door eenige leden de wensch werd uitge sproken, dat voor het postverkeer met de koloniën, zooverre dit plaats heeft door middel van do Nederlandsche Stoomboot- Maatschappijen, hetzelfde tarief moge worden toegepast als voor 't binnenlandsch verkeer Helder, 7 November 1898. HERMAN. Het Sciopticon van den heer Hom is een bezoek overwaard. Zyn Lichtbeelden zyn schoon, en de verklaringen die hij daarby geeft, gezellig en aangenaam. Zyn optreden heeft alhier by allen, zonder onderscheid, do aangenaamste herinneringen achtergelaten. Minnertsoa. (get.) L. W. de Vries. Oud-Lid der Tweede Kamer en Burgemees ter van Barradeel. de Lichtbeelden lieten niets te wenschen over, terwijl zo door den heer Horn, door leerrijke en aungename toelichting, zeer verduidelijkt werden. Wy hebben dezen lieer leeren kennen als iemand die het organisoeron van zoo'n avond best is toevertrouwd. Hy wist zyn auditorium te boeien door zijn pret tige manier van vertellen: avbs hij voor het meerendeel ernstig toch Averd en de lachspieren oog al eens in beweging gebracht door zijn geestige zetten, llij Aveet het nuttige aan het aangename te verbinden. Nieuwsblad voor Vianen en Omstreken. C. B. Burgerlijke Stand v->n Wieringen, gedurende de maand October. ONDERTROUWD: Pietcr Halfweeg en Neeltje Post. Jacob Lont en Aafje Doves. GEHUWD: Pietcr Halfweeg en Neeltje Post. GEBOREN Jacob Jan, z. van Cornelis Rijkeboer en Wilhelinina Brunl. Coordt, z. v. Jan Koster en Geertje de Haan. Jan, z. v. Simon Veerdig en Anije Kooij. Nan, z. a*. Cornelis Lont en Muurtje Mulder. Pieter. z. v. Dirk Wiegman en Grietje Sprenkeling. Maartje, d. v. Jan Kuit en Geertje Wage- maker. Cornelis Dirk, z. v. Pietor Antonie Plooy en Elisabeth Oniis. Geertje Alida, d. v. Pieter Everts en Maartje Kinne. OVERLEDEN: Cornelis Lont, 4 m. Nan Mostert, 75 j. Maaike Naula, 36 j. Tgdstfppeu van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlê Dalumderlor poit-bexorg. 11 en 25 N..t Tijdat d laat. ousl.shPostk- Correspondentie. F r e d c r i k klaagt over de zeer lastige aanwezigheid van een paar paaltjes op de voetstraat aan het Molenplein nabij de Stei- gersleeg. Dezer dagen zag hij iemand vol strekt niet in .kennelijken" verkeerendc in don donkeren avond over een dier paaltjes, welke niet anders dan .sta-in-den-weg" zyn, een heel leelyko buiteling maken. F. vraagt, of er eerst een ernstig ongeluk moet plaats hebben, eer men er toe overgaat, om die din gen te doen wegruimen. Marine en Leger. By Kon. besluit is, met ingang van 6 dezer de rice-admiraal G. Kruys, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de vele goede en gewichtige diensten door hom nan den lande bewezen, cn het bedrag van hot pensioen bopaald op f4664 's jaars en is bevordord tot vice-admiraal, de schout- by-naoht F. K. Engelbrecht. Op 1 Mei a.s. zal van Amersfoort naar bier worden overgeplaatst de officier van gezondheid van de landmacht dor lste klasse J. Nord. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaar tuig rKoetei" onder bevel van den luit t, z. Ie kl. E. F. T. Bik, 5 dezer te Oleh-leh aangekomen. Stoomvaartberichten Het stoomschip .Prins Hendrik," naar Am sterdam, vertrok 4 Nov. van Padang. Het stoomschip .Burgemeester den Tex," van Amsterdam, pass. 5 Nov. Kaap St. Vincent. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina", taii Amsterdam, pass. 6 Nov. Perim, Het stoomschip .Soenda", naar Amstendam, arriv. 7 Nov. te Suez. Het stoomschip .Java", naar Amsterdam, pass. 7 Nov. Ouessant, Het atoomschip .Soembing", van Rotterdam, arriv 6 Nov. te Southarapton. Het stoomschip .Madura", van Amsterdam, vertrok 5 Nor. van Suez. Het stoomschip Prins Alexander", van Amsterdam, arriv. 5 Nov. te Padang. Het stoomschip .Smcroe", naar Rotterdam, arriv. 7 Nov. te Marseillo. Marktberichten. Alkmaar, 5 Nor. Aangevoerd 0 paarden, f a 0-1 koeien en ossen f140 af 160, 0 vette kalv. f af—, per p. f 0.a 0.88 nuchtere id. f 7 a f 16, 24 magere schapen f 10 a f 16 per p., vette id. f 0 a f vette varkens a ct. per K. G., 86 magere id. f 16.a f 15.12 bokken en geiten f 8.a f 8.boter per p. f 0.60 a 0.70, kipeieren f 1.25 a 1.50 por 25 stuks, eenden dito f 0.de 100 st. 257 biggen f 5.a 7.50, 0 kleine bokjes f0.a 0.lammeren f af 0 Ezels fa Hoorn, 5 Nov. Aangevoerd tarwe f 7,25 a f8,roggo f 0.a f 0.—, gerst f 4, a f 5,25, haver f 8,25 a f 4,25, witte erwten f 12.a f 18.groene dito f 12,50 a f 15. rauwe dito f 14.50 a f 20.vale dito 10,50 a f 16.bruine booncn f 11.50 a f 11.75, karweizaad f 11.af.—.mosterd zaad f 19.5 paarden f 80 a f 150, 97 koeien f 100 a f 160, C schapen f 20 af 26, lammeren faf3 kalveren f 14 a 20, 51 varkens f 10 a 20, 0 zeugen f af 90 biggen f 4,a f 9, kipeieren f 5.a f 5.25, eenden dito f a per 100, 1475 kop boter f 0.62* a 0.67 p. K. Visscherijberichten. Nieuwediep, 4 Nov. Aangebracht door 82 korders 5 tot 20 tongen p. st. 60 a 70 cent, 5 tot 30 middclm. tongen p. at. 35 a 40 cl., 5 tot 30 kleine tongen p. st. 15 a 20 cent, 1 tot 8 roggen p. st, f 1,50. 2 tarbotten p. M. f 5 a f 7, 1 tot 4 mand kleine schol p. m. f 1,75 a f 8,50, 1 tot 2 mand schar p. m. f 1,50. 5 Nov. 1 konier met 5 roggen p. st. f 1,50, 28 tal haring per tal f 5 u f 6. 7 Nov. 70 tul haring per tal f 4,50 a f5. Burgerlijke Stand, gent. Helder. Van 4 tot 7 November. BEVALLEN: A. K. Wiersma geb. An- dringa, z. M. van Santen geb. Mangel, z. E. J. Nolten geb. van der Made, z. E. Ilekc- laar geb. de Voos, d. M. Kolhorn geb. Stompe- dissel, z. T. Deys geb. Riekwcl, d. C. M. P. Kaan geb. Wickol, z. C. van Os geb. Brinkman, d. M. Kramer geb. Kramer, z. OVERLEDEN: M. £mit, 10 dagen. P. Kraak, 12 maanden. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost vin RolW'dam p. Holl. mail ria Grnu». p Holl. mail via Marseille. p. Kraosrbe mail via Mar« ille p. Engilsrlie mail via BriudUi Naar Atjel. en de Oostkust van Snmalra p. Duitiche mail vizNnpels. Naar Guyana (Suriname) p. seepoat via Amsterdam jUcnSO Nov. p. mail orrr Kngelnud 14 en 28 ail via St Nazoira 7 Dcc. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba p. ree;:oit via Amsterdam |Hen80 Nov.l 7 l>. mt.il vja I.iveruool 8 en 22 15 en 29 18 11 en 25 eiken Vrijdag 14 Nov 7— 7.- 8 en 22 8.— nam. Naar St. Martin, St. Eustatlus en Saba: p. mail over Engeland j 14 en 28 No*.| 7.'esv Naar Ilr. Ms. .Nautilus" te Santa- Cruz de Tencriffe 8 Nov. 7 uur'sav., 11 Nov. 3 uur 's nam., 18 Nov 7 uur 's av. en 14 Nov 3 uur 's nam.to Cadix na 14 Nov. dagelyks 7 uur 'e av. Gemeenteraad van Texel. Vergadering van 4 Nov. 1898. Voorzitter H. W. de Joncheere, Burgemeester. Aanwezig 9 loden, afwezig de hecren Bak ker en Zijra, beiden met kennisgeving. Na opening, voorlezing en onveranderde goedkeuring der notulen doet de Voorzitter mededeeling, dat Ged. Staten hebben goedge keurd het raadsbeslnit tot het afstaan van een lokaal voor den lundbouw-wintercursus. Aan genomen voor kennisgeving. Nog geschiedt mededeeling van een schrijven van Ged. Staten omtrent ecne nanvruge om f300 subsidie, als tegemoetkoming in de kosten voor do huishouding der Gemeente. In over weging wordt gegeven, die aanvrage in te trekken, omdat de Provincie zal steunen do aanvrage aan het Ryk gedaan om eene sub sidie van f1560, waarvan «ie Provincie de helft zal moeten bydragen. Besloten werd den wenk ter harte te nemen en de aanvrage om f300 in lo trokken. Benoeming commiss. Bank van Leening. De afgetreden commissurissen, de heeren Bakker, lley en Kikkert, hebben to kennen gegeven aan den Voorzitter, dat zy zich eene herbenoeming zullen laten welgevallen. Ge noemde heeren worden met algemecnc stemmen opnieuw benoemd. Vaststelling Gemeente-begrooting en goed keuring begrooting Algemeen Annbestnnr. Omtrent de tweede begrooting rapporteert de commissie van onderzoek tot goedkeuring. Nadat men besloten beeft voor het Armbestuur f3000 subsidie toe te staan, wordt de begroo ting met een eindcyfor in ontvangst en uitgaaf van f3578,24 goedgekeurd. Ook <le commissie van onderzoek voor de Gemeento-begrooting rapporteerde tot goedkeuring, doch wenschte de aandacht te vestigen op a. het wenschelyke tot afdoende verbete ring van den weg tusschcn den Burg en Oude- schild b. dc wensclielykheid om de geldleeningen der Gemeente te converteeren tot ecne leening met lager rentecyfer. Niemand der leden had op- of aanmerkingen omtrent do verschillende posten der begrooting, die achtereenvolgens werden voorgelezen. Aangenomen werd een voorstel lot het aangaan eener gcldleening van f5000 voor hoogstens 6 maanden tegen 4%, waarna do begrooting voor 1899 tot een be drag van f 58499,G8 voorloopig werd vastge steld. De commissiën van onderzoek voor beide begrootingen ontringen hierna des Voor zitters dank. De Voorzitter deelt hierna mede, dat dien morgen nog is ingekomen een verzoek van garnalenvisschers te Oudeschild, om aan boord van hunne vaartuigen in de haven garnalen te mogen koken. De Voorzitter deelt mede, dat dit adres by B. en W. thuisbelioort volgens de politieverordening. De Wethouder Keyser zegt, dat volgens genoemde verordening alleen permissie gegeven kan worden bij ongnn9lig weder en niet bij goed weer; hy zou niet gaarne zien, dat de haven ecne groote garna- lcnkokerij werd. Do heer Mets zou in de nieuwe politic-verordening dit artikel willen wyzigen en alsdan een bepaald deel der haven voor het garnalcnkoken willen aanwyzen. Bij do rondvraag vestigt de heer Mets de aandacht op dc ondiepe havenmonding. Afcn toe gebenrt hot, dat de stoomboot de haven niet kan verlaten of binnenkomen, wat stoor nis in den dienst brengt. Hy zou zich tot den Min. van W. H. en N. wenschen te wen den, teneinde uitdieping te verkrygeu tot op 85 M. buiten den mond. Men besluit hieromtrent inlichtingen te zul len vragen en to onderzoeken of uitdieping zonder gevaar voor hoofden on beschoeiingen kan plaats hebben. Hierna werd de vergadering gesloten. Vervolg der berichten. In »Musis Sacrum" wordt morgen door de Af'd. Helder van dc Vereeniging •Tesselschade" een Bazar gehouden. Wy bevelen een bezoek aan deze Bazar, om bet goede doel ten zeerste aan. Des avonds zal de Stafmuziek der Marine zich in de zaal doen hooren. De heeren H. Louws en A. J. Jonker, leerlingen van den Heer A. v. Dissel, heb ben te 'a Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de betrekking van ambtenaar by de Posteryen en Telegraphie. De heer J. H. Schol, leerling van den heer W. Bakker, heeft te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor klerk der posteryen en telegrafie. Tot buitengewoon opzichter en on bezoldigd Rijksvcldwachter over de Rijks- duinen ulhier, is benoemd, W. G. F. de Ruyter, te Huisduinen. Door het uitvoerend Comité der in huldigingsfeesten is als een blijk van waar deering aan de brugwachters dezer ge meente voor hunne extra bewezen diensten f 12 uitgekeerd, terwijl voor de politiebe ambten eene somma van f70 is gestort. Bij het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, zijn bevorderd met ingang van 5 November I893 tot stafmuzikant de muzikant S. J. Pardoen, tot muzikant de muzikant-leerling p. Koeleman, tot muzikant-leerling de emploié A. den Exter. De nieuw benoemden Vice-Admiraal F. K. Engelbrecht deed gisteren morgen, vergezeld van zijn Adjudanten, een inspectie- wandeling langs de haven. Bij die gelegen heid werd, van de aan den wal gemeerd liggende oorlogsschepen, een eere-salut van 13 schoten gelost. In de onlangs gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werd behandeld een adres van dc Kamer van Koop handel to Utrecht, omtrent de invoering van het algemeen stuiversport voor het geheele grondgebied tan hot ltyk, zoo in Europa als in de Koloniën en bezittingen in andere we- relddeelcn. Erkend werd dat bedoeld tarief aanmerkelyk heeft bijgedragen tot uitbreiding van allerlei verkeer in den meest ruimen zin en dat een maatregel als de bovengenoemde, krachtig zal bijdragen om den band tnsschen moederland en Koloniën te versterken. Vooral met het oog op de vele ingezetenen in deze gemeente, die familiebetrekkingen in een der Nederlandsche koloniën hebben, zou invoering van dit tarief zeer op prys zijn to stellen, ter wijl in 'talgem. Handelen Nijverheid ten zeerste zouden gebaat zijn, met een dergelijke goed- kooperc postverbinding met onze Indische ge westen. Gewezen wordt op Engeland, welke mogendheid nog in ditnajuar, hel zoogenaamd Imperial penny post hoeII ingevoerd, waarby voor de correspondentie tusschcn Engeland on zijne koloniën en bovendien mot alle onder Engelschen invloed staande landen, hetzelfde tarief van toepassing is verklaard. Daar deze gelijkstelling van liet moederland met de ko loniën, zeer gemakkelijk zou kunnen ingevoerd worden, op de postverzendingen met Neder landsche, door het Kijk gesubsidieerde stoom vaartlijnen, wordt besloten tot de Regeering in dien geest een verzoek te richten. Een adres van de Kamer van Koophandel te Nijmegen, betreffende voorgestelde wyziging van het zegelrecht voor kwitantiën en eene mededeeling van het ministerie van Buiten- landschc Zaken in Rouinanië, omtrent handels- informatiön, tarieven, fabriekswerken, enz., worden voor kennisgeving aangenomen. Eene missive van de Nederlandsche maat schappij van Nyverheid, over aaneensluiting van die maatschappij bij de verschillende Ka mers, zal later worden behandeld, nadat door informatiën zal gebleken zijn, op welke wijze die aaneensluiting kan worden verkregen. Naar aanleiding van het verzoolt van den Heer Uurbanus, hem ontslag të'vcrleenen als secretaris der kamer, wordt door den Voorzittter in herinnering gebracht, de vele jaren welke genoemde heer in die betrekking werkzaam was en dc vele diensten, door hem aan do Kamc-r bewezen. Daar verschillende werk zaamheden hem evenwel verplichten om de betrekking neder te leggen, wordt het gevraagd ontslag op de meest eervolle wyze, met ingang van 1 Januari a.s. verleend. Daarna wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Naar Raugoon, in Engelsch-Indië, is vertrokken pater Janzen, uit Leiden, behoorende tot het gezelschap der Missi- ons étrangères, Rue du Bac. te Parijs. Pater Janzen was vroeger civiel ingenieur, en is nu beslaat met het toezicht op den bouw van eene nieuwe kathedraal te Ran- goon. De Eerw. Heer Janzen is te Helder geboren Texel, 7 Nov. Tot tijdelijk onderwijzer te Oudeschild is benoemd de heer P. Ooijkaas, te Alk maar. De dames G. A. M. Eggers (Tooneel- speelster) en Eva Westenberg van de Ver eeniging tot bevordering van Vocale en Dramatische Kunst, te Amsterdam, zullen op Zaterdag a.s. humoristische voorstellin geven in het hotel Texel" te den Zondag a.s. zal in hotel >Texel" tentoon gesteld worden eene gasoline gasmachiue voor 15 vlammen door de firma Van der Kloot en Co. te de Cocksdorp. Men schrijft ons uit Wieringen, J.l. Zaterdagavond hield de commissie voor do kroningsfeesten een vergadering ii het logement van den heer D. Lont. De Voorzitter den heer L. C. Kolff opende de vergadering met een toepasselijk woord. Aan «Ie orde was rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Uit diens ad ministratie bleek dat ontvangen was f 217.45 en was uitgegeven- 201.03 Zoodat nog in kas was f 16.42 Hiervan werden nog eenigo gratificatiën uitgedeeld en het nu blyvend batig saldo zijndo f 8.17 aan do jongolingencommissie voor de kroningsfeesten, afdeoling optocht, gegeven ter tegemoetkoming in het daar be staand nadeelig saldo. Niets meer aan de orde zynde, bedankte de Voorzitter de leden voor de hun getroosten moeite enz. en Bloot de vergadering. Zondag jl. na afloop der godsdienstoefe ningen werd een stemming gehouden voor leden van het kiescollege der Ned. .Herv. kerk te Hippolytushoef c.a. De aftredende leden de hoeren R. Blaaubocr, C. Rijkeboer, A. Russelman en P. Wigbont werden allen we der herkozen. Door de ambtenaren der Rijks directe belastingen werd Zondag j.l. een naar hun oordeel door den slager J. M. te laag aange- gevene koe aangehaald. Naar w\j vernemen zal het pensioen voor den postbode W. II. Ilasch, onlangs wegens hoogen ouderdom uit z^jn betrekking ontslagen, bedragen f 199.per jaar. Men meldt van Terschelling van 5 Nov. Het volgeud ongeluk had hedenmiddag in het gezicht van de haven van Wester schelling in het Schuitegat plaats. Schip per Focke Ree en diens zoon met zyn blazer van Harlingen komende, zag zijn zoon door een slug van een fok over boord vallen en hoewel de vader zooveel mogelijk pogingen in het werk stelde hem te redden, zag hy hem voor zijn oogen verdrinken. Door wijlen Mevrouw de Wed. A. P G. de Waal-Jacobson onlangs overleden, is gelegateerd aan het Herv. Burgerwees huis f 22000- aan de Diaconie der Herv. Gemeente f 11000- en aau de Herv. Kerk f 1000- alle te Oud Delfshaven, en belast met vruchtgebruik ten bate der dienst boden. Door de Justitie te Haarlem is eene instructie geopend tegen D. v. d. Maat, verdacht als daggelder bij den landbouwer A. Schouten, te Haarlemmermeer Zater dag brand gesticht te hebben. Verschil lende getuigen werden gisteren gehoord. Op 13 Mei 1881 overleed te Zelhem mej. M. J Decking, bi( testamentaire be-- schikking haar vermogen, ruim f 20.000, nalatende aan de gemeente Zelhern, onder den last van het levenslange vruchtgenot daarvan uit te keeren aan mej. Wijnveldt. Deze is 27 September jl. overleden en nu komen volgens genoemde beschikking die vruchten en inkomsten ten goede aan die armen en behoeftigen, welke niets trekken of genieten. Bedoelde opbrengst moet ruim f 000 per jaar bedragen. Zondag avond te zes uur ongeveer is in het Kapitool te Washington brand uitge broken, volgens één tyding, ontstaan door een gasontploffing, volgens een andere waar schijnlijk door kwaadwilligen veroorzaakt. Het middelste gedeelte en de linkervleugel zijn volkomen vernietigd. De ontploffing was zoo hevig, dat enkele deuren uit hun voegen werden gerukt en 150 voet ver werden weggeslingerd. De schade aan boe ken en documenten bedraagt ruim éen mil- lioen dollar, die aan 't gebouw wordt op 200,000 dollar geschat. Een hevige cycloon heeft de Engel- sche Antillen geteisterd en op Barbados den dood van veertig personen veroorzaakt. Honderd bewoners zijn gewondeen groot aantal huizen is ingestort en de suiker fabrieken hebben groote schade geleden. Van het te veld staande suikerriet is bijna niets gespaard; alles ligt geknakt tegen den grond. Te St. Vincent moeten er 300 dooden zijn en 20.000 personen, wier huizen zijn ingestort. Keizer Wilhelm en zijn gemalin hebben te Jeruzalem ook een bezoek ge bracht aan het graf van David, een van de grootste Mohammedaansche heiligdom men, dat nog door geen enkelen »onge- loovige" was betreden. De Snltan bad uitdrukkelijk bevel gegeven om het aan den Keizer te laten zien. De priester hield een toespraak, waarin hij dit in herinne ring bracht en er aan toevoegde dat voor den Duitschen Keizer, den vriend des Sultans, alle mohammedaansche heilig dommen open stonden. De gemoetko- mende houding van den Sultan wordt te Jeruzalem druk besproken. Er wordt weder eens bericht van een meisje, dat, evenals het meisje loos" uit het bekende liedje, »ging varen als matroos". Het is een 16-jarig meisje, oudste doch ter van een groot gezin, waar de vader zonder werk was. Zij was een paar maan den in manskieeren scheepsjongen op een stoomschip, dat van New-York op Enge land voer. Eenige dagen geleden werd te Londen ontdekt, wie en wat zy was. De directie van een Variëteitentschouwr burg te Ncw-York moet het meisje 50 dollars por week hebben geboden, wan neer zij daar in de rol van scheepsjongen wil optreden. Een nieuwe lezing van de verstoorde Bruiloft zou kunnen worden opgemaakt uit een voorval in Midvale, in Nebraska. Een der belles van die stad zou trouwen, alles was in orde, en zij stond met den bruigom voor het in de zitkamer opge richt altaar, toen hij plotseling voorover boog, den neus ophaalde en met den uit roep: »Ge hebt weêr gerookt!" zich om keerde en het huis verliet. De jonge dame had, zooals vele meisjes uit den hoogereu stand, de gewoonte, met hare vriendinnen sigaretten te rooken. Haar verloofde ver zocht haar, dit te laten, en zij beloofde hem de gewoonte af te leeren vóór het huwelijk. Een poosje vóór de voltrekking presenteerde een der bruidmeisjes haar •chter een „laatste" sigaret, zij kon de verzoeking niet weerstaan en rookte, met het bekende gevolg. Het heele huis was in rep en roer, de bruid viel flauw, men ging den bruidegom achterna mej; ver- geefsclie smeekingen, doch er had geep huwelijk plaats. Het Amerikaansche stoomschip »Pa- nama", met 300 opvarenden verloren werd geacht, is behouden te Havana binnen. IialiG wordt met een even grooten graannood bedreigd als die, welke verleden jaar tot de bekende oproertjes leidde. De regeering maakt zich eenigszins onge rust, want de opbrengst van den oogst van dit jaar 47.000.000 Hectoliter tegen 31.000.000 Hectoliter verleden jaar schijnt de opvallende prysverhooging (vooral op de kleine markten) en de stijging der broodprijzen niet te rechtvaardigen. De voorstanders van de vrijheid begin nen in hun bladen een verbitterden strijd tegen de graanrechten, die zich bij het tegenwoordige agio dubbel doen gevoelen, omdat ze in goud moeten worden opge bracht maar de regeering heeft zich nog niet geneigd betoond, de rechten te ver lagen of op te heffen. Zij gaat blijkbaar uit van de raeening, dat de prysverhooging het werk is van speculanten, die hun voorraad vasthouden en heeft daarom den prefecten machtiging gegeyen, om het graan uit de militaire voorraadschuren te verkoopen tegen den kostenden prys. Tevens heeft zy besloten, de speculanten te vervolgen op grond van een wetsartikel, dat l tot 5 jaar gevan genisstraf en 500 tot 5000 lire boete be dreigd tegen dezulken, die door valsche berichten op ondere wijzen, den prijs van levensmiddelen opdrijven. Deze bedreiging heeft tot nog toe niet veel uitgewerkt, vooral niet in Zuid-Italië, waar de groote handelaars hun graan nog altyd vast houden. De kruiser „^aria Theresa". De ongelukkige Spaansche kruiser »Ma ria Theresia", die bij de Amerikaansche marine als een oorlogstropee was ingelijfd, is in het gezicht van de Bahama-eilanden tijdens een hevigen storm gezonken. Do bemanning, geheel uit vrijwilligers be staande, is te Charleston met de sleep boot »Vulcan" geland. Dit was het laatst overgebleven schip van het trotsche eska der van admiraal Cervera, hetwelk de Amerikanen zoo gaarne hadden behouden als een herinnering aan den oorlog met Spanje. Men herinnert zich, dat de >Maria Theresa", toen admiraal Cervera den 3 Juli de baai van Santiago verliet, onder een waren bommenugen in deu grond werd geboord. Het schip is daarna door commandant Hobson weder boven ge bracht, welk werk ongeveer f 350,000 heeft gekost. De kruiser was in 1890 te Bilbao ge bouwd, was 340 voet lang en had een waterverplaatsing van 7000 ton. Een kogel, die in de machinekamer was doorgedrongen, had veel schade aange richt en in de kiel was door het stooten op de rotsen een groot gat ontstaan. Een en ander, alsmede de machines had men nu in zoover hersteld, dat men geloofde het schip nog een tijdlang mee te kunnen doen gaan. Reeds de vorige week waande men het verloren, doch het werd daarna nog op sleeptouw van de »Merrit" gezien. Nu zal men het wel niet meer boven kun nen brengen Heldersche Moppen. Vriendin En denk jo hem te nemen Elisabeth Neen. Vriendin: Waarom niet? ElisabethOch, papa zegt, dat hy te weinig fortuin heeft en mama heeft iets teger zijn familie, terwijl ik zelfs iets heb tegen zyn persoonbovendien, hij heeft mij p.og niet gevraagd Onder het spelen eener symphonie onder houden zich twee dames zeer levendig, terwijl het orchest juist een fortissimo te spelen heelt. Maar zy letton niet op de plotseling inval lende pauze en door de geheele zaal boort inen nu luide en duidelyk dc woorden weer klinken: „Ik kook ze met peterselie; dat i9 't lekkerste In de eenzaamheid moeten wij waken over onze gedachten, in het huisgezin o*er~ons humeur, in het gezellig verkeer over onze tong. Geboren: NICOLAAS, Zoon van K. KOLHORN en M. STOMPEDISSEL. Helder, 6 Nov. 1898. [j Den 18en November hopen Ionze geliefde Ouders S JACOB KILJAN en HILTJE SMIT j hunne 40 Jarige Echt vereen!- j I ging te herdenken. Helder, 8 Nov. 1898. Hunne dankbare 5 Kinderen, Behuwd- en ''öj Kleinkinderen. Zoo de Heer wil, en zij leven, hopen op Vrijdag 11 November a.s., onze geliefde Ouders ffftt GERRIT ABBENES H JANNETJE BLOM, hun 40-Jarige Echtvereeniging pk te herdenken. Ii5 Hoorn, Texel, 8 Nov. 1898. Uit naam hunner dankbare 52 ■0 Kinderen, 2$ &D Behuwd- en Kleinkinderen. Op den 12den November a.s. hopen onze geliefde Broeder en en Zuster ARIE BOOT en MARIA DE VRIES, 5 hun 127j-Jarige Echtvereeni- ging te herdenken te Noord- t Schouwen (Zeeland). Helder, 8 Noy. 1898. së 5 Uit naam hunner Broeder 5 en Zuster, CORNELIA DE VKIES Él PIETER DE VRIES. SS Heden overleed na een kortstondige ongesteldheid, onze jongste lieveling PIETER, in den aanvalligeu leeftijd van ruim één jaar. Helder, den 4 Novemher 1898. J. KRAAK. A. KRAAK-Stkrk. De Heer en Mevrouw OUDEMANS-SUERMONDT, geven kennis v^n de gebqorte yan een Dochter. Helder, 7 Nor. 1898. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd Zoontje MAARTEN, in den ouderdom van 10 dagen. Een ieder kan beseffen hoe zwaar ons dezen slag trelt, doch wij hopen in Gods wil te berusten. Helder, 4 November 1898. Uit naam zijner bedroefde Ouders M. SMIT. D. SMIT—Ocqokb. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na voorzien t« zyn van de H. H. Sacramenten, mijn waarde Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer JAN POPPEN, in den ouderdom van 80 jaar. Wierjugen, 4 November 1898. Uit aller yaain JAC. POPPEN. Heden overleed onze jongste lieve ling Tlieodoras RoelofJohan, inden aanvalligen leeftijd van ruim 11 maanden. Huisduinen, 7 Nor. 1898. Zyn diepbedroefde moeder, De Wed. II. D. v. d. HOOP- BKUGKIJNG, en verdere Familie. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen door het overlijden van myne dierbare Echtgenoote KL AART JE VAN TIJN en geliefde Moeder Wed. H. OUDKERK, op deu 18 Sept. jl.. betuigen wij langs dezen weg, zoowel binnen als buiten de gemeente, onzen oprechten dank. B. OUDKERK, Kinderen en Familie. Hiermede betuigen wy on zen hartelyken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder CLAUS, inzonderheid aan de Reciteer-Club »Men- uo" en aan het Bestuur en de leden van Helders Mannenkoor", voorde laatste eer, aan den overledene bewezen. HHelder, 8 November 1898. De Familie B1SCHOFF. De Kapitein KETNER, met ultimo Februari 1899 den Helder verlatende, verzoekt allen, die nog iets van hem te vorderen hebben, hunne rekeningen in te zenden kuipeestbaatnoI2 naar &P. WIJSTN, Burger- en Hirineklnr- Hker. Hedenavond 8 uur generale repetitie en afgifte van intro ducties, inpieats van mrrgen. Helder 8 Nor. 1898. Namens het bestuur W. SELMAN, Secretaris. IAch9 heelden» De lieer J. UORif, Stfidozendeling te Groningen, zal zoo God wil een voorste lling van Lichtbeelden in fraaie kleuren Seven in het locaal van den heer tREET in de Vyzelstraat, a. s. Woensdag. Aanvang ten 5 uur voor kinderen. 8 volwassenen. Tol gang voor kinderen A cent. volwassenen 10 Zie de attesten daarvan in de berichten Woensdag 9 November a.s. BAZAR, te houden door de Vereeniging afdeeling Nieuwediep, Helder. Vrü Entree. Geopend ten 2 uur des namid dags en des avonds 8 uur. Taiulnrt-, Nieuwtdijk 241 bij den Dam, AMSTERDAM, zal Zaterdag 12 Nov., des namid dags van 12-3 uur in het Hotel De Toelast te consulteeren rijn. Ondergete kende L r richt, dat zij zich alhier heeft gevestigd als Modiste en beveelt zich beleefd aan, voor alle in hst modevak voor komende werkzaamheden. Mooiste, Breewaterstraat 51. Schouwburg en Concertzaal Tieoli"» 99 Zondag 13 Ik'óvember 1898 HVKSTAVOND, te geven door de H.H JAN DIJKER. Opera-Zanger TAK, Violist Concert gebouw ;VAN DAM, Pianist. Aanvang 8 uur. Stalles f0 75, Ie Hang f 0.50, 2e Rang f 0 25. Plaatsen zUn te bespreken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 2