KLEINE COURANT t t 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Weringen. VALENTINE. F.Th.deHaas, Poslslein en Zorinii per flacon. Jekkers en Feierin Jassen Magazijn „ie Magneet". De blauwe Druif. beste Winteraardappelen Blauwe DRUIVEN. A. Postma, Fotografie. Ho. 2688. Zaterdag 19 November 1898. 26ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn0. 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. Atoonn om ent p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f I.121/,. id. voor het Buitenland fl.25,id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureau*Spoorstraat en Zuidstraat. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALESDER DER WEEK. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 33 m. Onderg. 3 u. 58 m. Zondag 20 Maandag 21 Eerste Kwartier. Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 20 Uit het lluitenland. De algeheele ontruiming van Kreta door de Turkschc troepen is thans een feit In 't begin dezer maand is de heerschappij van de Halve Maan op dat eiland geëindigd. De Tnrksche vlag woei er ruim 250 jaren. Zonder incident liep de ontruiming echter niet af. Op den laatslen dag der inscheping weigerde een deel der troepen te vertrekken; zy worden echter, vanwege de admiraals der mogend heden, gedwongen scheep te gaan. Voorloopig wapperen nu van de versterkte plaatsen de vlaggen der Staten, die op het eiland door hunne admiraals vertegenwoordigd zijn. Door de Engelsohen is provisioneel voor het tele graaf- en postwezen gezorgd. Een en ander is zoo geregeld in afwachting dat Prins George van Griekenland, voorloopig als ge volmachtigde der mogendheden, later als gouverneur van het eiland zal optreden. De Sultan evenwel, bevreesd, dat Kreta op die wijze te ceniger tijd met Griekenland zal worden vereenigd, heeft tegen deze benoeming ernstig bezwaar. Om hieraan eenigszins te gemoet to komen, zou de titel des Prinsen gewyzigrl en in dien van opper-commissaris der mogendheden veranderd worden. Een be richt uit Weenen vemeldt, dat de Prins van daar naar Kreta is vertrokken. Uit Parys kwam dezer dagen het bericht, dat door het Hof van Cassatie aldaar het besluit is genomen, om Dreyfus den ban neling op het Duivelseiland in kennis te stellen met het feit, dat de herziening van het over hem govelde vonnis bij het Hof' aanhangig is gemaakt. De vele moeielykhetlen, waarmede Frank rijk in den tegenwoordigen tyd te worstelen heeft, zyn aanleiding geweest, dut een gunstig teekenaar den huidigen toestand in plaat heeft gebracht. Frankrijk, de 28 jarige Re publiek, wordt daarop voorgesteld als eene langs het veld wandelende maagd, die dikn eens 't eene, dan weer 't andere ontmoet, 't Eerst ziet zy zich geplaatst tegenover een heks, dio op in 't oogvallende wijze de Drey- fus-zaak en de daarbij behooronde over- tuigings-stnkken by zich draagtvervolgens ontmoet zij een stakenden grondwerker, ver tegenwoordiger zijner duizende makkers, allen betere conditiën vorderend, eer zij den arbeid willen hervatten ditn wachten haar een paar kroon-pretendenten Prinsen van Orleans en Bonaparte die haar om een konings- of een keizerskroon vragen eD op den achter grond verschijnt de Engelsche maagd, die met nietR minder dan de Afrikaanschc en Egyptische qnaestie komt aandragen 't Moet den Keizer van Rusland dus verzekert een Engelsche journalist, die on langs Peteraburg bezocht volkomen ernst zyn met het houden der conforentie voor een algemcene Europecsche ontwapening. Gelijk reeds door ons vermeld werd, zal deze con ferentie in het volgende voorjaar bijeenkomen. De Keizer en zijne Ministers moeten zich echter niet ten doel stellen ontwapening in den eigenlijken zindit zal dan ook niet worden voorgesteld. Het practisch doel van liet congres moet zijn een stilstand te ver krijgen in de voortdurend toenemende eischen voor militaire doeleinden. Er moet een pauze in de oorlogstoebereidselen ontstaan en duar- door moet het oorlogsgevaar zelf meer en meer naar eene verre toekomst verschoven worden. Ook zal op het congres de vraag worden overwogen, of het niet mogelyk is, plotselinge oorlogsverklaringen tc voorkomen, al ware het slechts om daardoor een uitstel te verkrygen, gedurende hetwelk de neutrale mogendheden de geschillen zouden kunnen onderzoeken en bemiddelend optreden. De Czaar zou wenschen, dat alle mogendheden zich wilden verbinden, om, vóór eene oor logsverklaring, de eventuëele quaestios aan het oordeel der nculrulc mogendheden te onderwerpen. Op Cuba de Parel der Antillen is het thans zoo iets als eene Babylonische be- stuur8verwarring. Men verheugt zich daar op het oogenblik in do heerschappij van niet min der dan drie regeeringen. In het oosten van liet eiland (Santiago de Cuba) zetelen de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten van Noord-Amerikain het westen (Havana) oefenen de Spanjaarden nog immer hun gezag uiten in. liet centrum van het eiland (Santa-Cruz del Sol) doet de Cubaansche Re- publick zich gelden. De Amerikaansche Com missie houdt gedachtenwissclingen over de intevoeren hervormingen; deSpuanschogene raals en dito ambtenaren doen al het mogelijke, om zichzelven te bcvoordeelen, terwijl het nog tyd is en de Cubanen denken aan niets anders dan aan de verkiezing van een President der Republiek. Foitelyk zou de annexatie vun liet eiland op het oogenblik de Amerikanen in groote moeilijkheid brengenzij missen het noodige ambtenaars-personeel. Door een en ander ziet liet er voor den «Parol der Antillen" weinig beter uit dan een jaar geleden, en toch verzekeren zij, die Cuba door persoonlijke waarneming kennen, dat het eiland, met zijne vele, natuurlyke hulpbronnen, onder een eerlyk bestuur gemakkelyk zijn schuldenlast zou te boven komen. Onder de buitenlandsclie berichten neemt een belangrijke plaats in hetgeen ten aanzien der vredesonderhandelingen tusschen Spanje en do Vereenigde Staten van Noord Amerika wordt medegedeeld. De vrees wordt gekoesterd, dat die onderhandelingen zullen worden afge broken, wanneer Spanje ongezind blyftomde Phllippynsche eilanden aan Amerika aftestaan. Men verzekert, dat de Spaansche gevolmach tïgden de opdracht der Regeering te Madrid hebben ontvangen, om den afstand der genoem de eilandengroep beslist te weigeren. En aan den anderen kant schynt de Regecring te Washington volstrekt niet bereid, om in deze toegefelijkheid fe betoonen. Zelfs verzekert men, dat bevel is gegeven tot het maken van toe rustingen, ten einde het onwillige Spanje te dwingen. En tegenweer kan het arraeSparye niet biedenhet heeft over geen bruikbare scheepsmacht meer te beschikken. Er wordt reeds van gesproken, dat, by volhardende wei gering van Spanje, de Amerikaansche vloot de Philippijnen zou gaan veroveren. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 18 November 1898. De afdeeling Helder van de Noord- Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" hield Woensdagavond onder leiding van den heer Dr. Bitter Jr. in de Tuinzaal van Ti- voli een vergadering. Nadat de notulen door den Secretaris waren voorgelezen, die goed gekeurd werden, brachten de afgevaardigden, bij monde van den heerG. de Ven, verslag uit over de door hen bezochte algemeene vergadering. Daarna ging men over tot het doen van verschillende benoemingen. Tot afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering, die 22 November a.s. te Amsterdam gehouden wordt, werden gekozen de heeren G. de Ven en Dr. H. Bitter Jr. en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. M. Ente van Gilse en J. Dito. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren A. W. Dry ver en J. Dito, en gekozen als commissieleden tot het nazien der re kening en verantwoording van den Penning meester de heeren Stuart, L. Rumpff en C. S. Jaring. Vervolgens werd de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering aan de orde gesteldenkele punten werden kortelings besproken. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur een geschikt terrein in het centrum der gemeente voor het stichten van een Volksbadhuis had aangekocht, n.1. 4 percee- Ien in de Breewaterstraat voor de som van f 1963, waarvan het evenwel 1 perceel voor f 600 weder van de hand had gedaan. Hij verklaarde tevens dat het Bestuur alle po gingen in 't werk stelt om den bouw te doen plaats hebben, opdat het volgende jaar het Badhuis in gebruik kan worden genomen, terwijl 't tevens plannen beraamd om de noodige fondsen te bekomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan den heer J. van Raven, vroeger kapitein-kwartiermeester bij het 4e regi ment vesting-artillerie alhier, thans kwar tiermeester bij de dd. Schutterij te Utrecht, is de personeele rang van majoor-kwartier meester verleend. Door den luitenant-kolonel, garnizoens-. commandant alhier werd Dinsdagmiddag openbaar aanbesteedde levering van on geveer 16000 K.G. rundvleesch en vet en 100 K.G. reuzel, gedurende het eerste halfjaar van 1899, ten behoeve van de menages der alhier garnizoen houdende troepen. Ingekomen waren 3 inschrij vingen van de heeren J. A. van Gelder, ad. f 52.50A. Koomen f 52 en W. S. J. Beek f 49.50 per 100 K.G. Her Koordzeekanaal. De heer A. Huët, hoogleeraar te Delft, heeft een brochure gewijd aan Amster dam en het Zuiderzee vraagstuk." 't Mag bekend geacht worden, dat de heer Huët voortdurend ijvert voor de middelen, om de scheepvaart van Amsterdam krachtig te ontwikkelen, en het plan verdedigt, om van het Noordzeekanaal een open water weg te maken. In bedoeld vlugschrift wordt dit denkbeeld opnieuw ontwikkeld, in verband tevens met de aanwinning in de Zuiderzee, waarover de heer Huët zich ook al meermalen heeft uitgesproken. Tot de onderdeelen van zijn plannen behoort ook de Spoorweg-overbrugging van het Noordzeekanaal, welke thans aan de orde is, wegens het door de regeering inge diend wetsontwerp tot verruiming van dien weg naar zee. De heer Huët wil de moeilijkheid oplossen door wegruiming van de bruggen ten westen van Amsterdam, en door het spoorwegverkeer te verleggen over één groote, vaste brug ten oosten der hoofdstad, nabij Schellingwoude. Wanneer de professor het oordeel had gevraagd van de bewoners der gemeente Helder en van haren omtrek wij ge- looven, dat hij ten aanzien van die brug geen gunstig advies zou hebben ontvangen. Provinciale Staten. In de zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland, jl. Dinsdag te Haarlem gehouden, kwam in behandeling het door ons vermelde voorstel van Gedep. Staten, tegelijk met een voorstel van den heer mr. de Kunter, een en ander betreffende de zeewering te Callantsoog Het on brak niet aan discussie over dit onderwerp, waarbjj o. a, de vraag te berde werd ge bracht, of ook niet de polders »Het Koegras" en »Anna Paulowna" tot de belangheb bende gronden moesten gerekend worden. Het eerste gedeelte van het voorstel-de Kanter, de strekking hebbende, oni Gedep. Staten uittenoodigen, met den Miuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in nader overleg te treden, teu einde ontslagen te worden van de verplichting, om de onmid dellijk belanghebbende gronden te belasten, werd ten slotte verworpen, met 59 tegen 8 stemmen. Het tweede gedeelte van het voorstel werd verworpen niet 54 tegen 14 stemmen, en daarop werd de voordracht van Gedep. Staten, om de gron den i n den polder Callantsoog en in den Zijpe- en Hazepolder, als onmiddellijk be langhebbenden, in de kosten der zeewering te doen bijdragen, goedgekeurd. De hoofdsom dier bijdragen werd echter ver laagd voor den polder Callantsoog van f 700 op f 420, en voor de Zijpe- en Hazepolder van f 2000 op f 1200. Voor zee- en vUscherlleden. Men beijvert zich hier te lande, om te geraken tot de stichting eener Vereeni ging in 't belang van zeelieden en visschors. Eene circulaire, tot dit doel verspreid, opent het uitzicht op het tot stand komen van zoodanige, zeker hoogst nuttige instelling. De opterichten Vereeniging stelt zich ten doel, den zee man, onverschillig van welke nationaliteit of geloofsbelijdenis, zoowel in onze havens als op zee, godsdienstig te verheffen, hem zooveel mogelyk te onttrekken aan de ge varen, die hem bedreigen in de maatschap pij, en hem genees- en heelkundige hulp te verschaffen, waar hij die, onder som mige omstandigheden, zou moeten ontberen. De Vereeniging wenscht hare werkzaam heid in hoofdzaak te omschrijven in deze artikelen1. Zy stelt zich voor, toe spraken te doen houden op zoodanige plaatsen en op zoodanige tijden, als doel matig worden geacht. 2. 't Verschaffen van degeljjke opbouwende lectuur in de zeemanshuizen en zoodanige andere plaat sen als daartoe geschikt worden geacht en, wat speciaal de visschers betreft. 3. Door de inrichting van een hospitaal schip, dat zich zooveel mogelijk moet bevinden op de plaatsen in de Noordzee, waar in de verschillende seizoenen de visscherij wordt uitgeoefend. De kooiker J. Kuyers te Staphorst had al meermalen ontdekt, dat het om en by zyn kooi niet naar behooren toeging; hy meende, dat er wel eens stroopers kwamen. Gister ochtend ging zyn zoon Jan reeds cm half zes van huis om eens te zién of er ook onge- wenseht bezoek kwam. Hy was vertrokken met de belofte vroeg terug tc zullen komen. Wat er toen bniten by de kooi gebeurd is, schijnt nog niet met zekerheid vastgesteld te zijn, maar Jan bleef langer weg, dan men verwachtte. Vermoe dende, dat er iets niet in orde was, gingen ze hem zoeken en vonden hem by eeu hek levenloos liggen. Een bloedspoor wees den weg aan, dien hy nog geloopen had. Op een wagen werd hy nuur huis gebracht. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde, dat hij een schot in de dij gekregen had en tengevolge daarvan aan bloedverlies wus overleden. Tegen 4 uur kwam een jager II. J. H. by den burge meester een klacht indienen tegen Jan Kuyers daar deze hem, volgens zyn zeggen, geslagen had. Toen nu Jan Kuyers leveuloos uit het land werd gehaald, rezen er zware ver moedens tegen H. J. H., waarop deze door den burgemeester in scherp verhoor werd genomen en dientengevolge in Terzekerde be waring gehouden. Volgens H. moet hij, bij hot op den loop gaan voor .Tan Kuyers, gevallen zijn, waardoor het schot afging, dat den overledene in de dy trof. Wat er van waar is, zal wel moeilyk uit te maken zyn, daar in dezen tyd van 't jaar op dat uur in den morgen geen volk in 't veld is. .Tatnmer is het, dat het ongeval niet eerder ontdekt is, dan zou er wellicht kans geweest zijn den jongeling in het leven te behouden. Dan zou met meer zekerheid vastgesteld kunnen worden, hoe deze droevige zaak zich toegedragen heeft. De overledene was een algemeen bemind jongmensch van 28 a 24 jaar. H. J. H. is gisteravond met den trein naar Zwolle vertrokken en daar ter beschikking van den oflicier van justitie gesteld. (P. D. C.) Te Groningen zal evenals te Amsterdam, Rotterdam en den Haag door prof. dr. Is. van Dijk en ds. J. Knap een koffiewagen in dienst gesteld worden, oin koffie, chocolade en melk tegen zeer laag tarief te verkoopen op plaatsen waar veel volk verzameld is. Uit de strafgevangenis te Leeuwar den is ontslagen de gewezen bootsmans maat S., die, ruim 25 jaar geleden wegens moord van een sergeant der mari niers aan boord van Zr. Ms. stoomschip 4e klasse xSommelsdijk", in de haven van Cura^ao door den krijgsraad ter zee was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf Ongeveer vjjf jaren geleden werd deze straf door de Koningin-Regentes veranderd in 25 jaren gevangenisstraf. Te Schellingwoude is de lieer M. Ter Nuyl, opzichter van 's Rijks Water staat, eenige dagen geleden, onder vreemde omstandigheden, in den kelder van zyn woning opgehangen gevonden. Aan het hoofd werden verwondingen geconstateerd en een plas bloed werd in een ander gedeelte van het huis gevonden. De officier van justitie en de griffier hebben zich, naar aanleiding van dit geval, naar Schellingwoude begeven en met den burgemeester een onderzoek ingesteld. Het lijk is dienzelfden dag nog naar Amsterdam vervoerd om geschouwd te worden Het gerechtelijk onderzoek heeft tot geen arrestatie geleid. Het lyk is Dinsdag aldaar begraven. H. M. de Koningin heeft een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan mr. J. H. Bergstna, oud-minister van koloniën, voorzitter van het comité voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdende inwoners op de Bovenwindsche eilanden Saba, St. Martin en St. Eustatius, die me dio September door een orkaan zwaar ge teisterd zyn. Y-sfraleu. De heer J. Nieuwzwaag, onderwijzer te Woldendorp, die voor ruim 14 dagen bij een ongelukkig toeval door een revolverschot in het hoofd getroffen werd en sedert door dr. Eanneft in het Academisch Ziekenhuis te Groningen verpleegd werd, heeft deze inrichting reeds weder kunnen verlaten en zal zeer spoedig weder hersteld naar zijn woonplaats kunnen terugkeeren. De kogel, die bjj de slapen indrong, werd onder den schedel, geheel misvormd, terug gevonden. De harde beenderen (de harde Groninger kop is spreekwoordelijk) maar zeer zeker ook de X-stralen hebben er veel toe bjjgedragen, dat een menscheuleven, hoe bedreigd, behouden kon blijven. In de gemeente Ransdorp is iemand onder verdachte omstandigheden overleden hy werd in een kelder hangende gevonden, met wonden en sneden in het gelaat. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en deed de vrouw een verhoor ondergaan. Huiselyke twist viel zeer dikwyls voor. Arbeidscontract. Eerlang zal het ontwerp eener wette lijke regeling van het arbeidscontract wor den openbaar gemaakt. Reeds 5 jaar geleden heeft de toenmalige minister van justitie de heer Smidt aan mr. H. L. Drucker, destijds hoogleeraar te Leiden, opgedragen zulk een regeling voor te berei den. Deze opdracht is ten vorigen jare door den tegenwoordigen minister her nieuwd, en de heer Drucker, thans lid der Tweede Kamer voor Groningen, heeft een ontwerp met toelichting aan de regcering aangeboden. Dit voorstel van wet zal nu worden gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. De minister van justitie is voornemens zoodra de stand van werkzaamheden het toe laat, het onderwerp verder ter hand te nemen. BiKiuarcks uitvaart, zal vermoedelijk eerst in April kunnen plaats hebben. De graftombe, welke in aanbouw is, zal dan gereed zijn om de lijkkist te ontvangen welke nog nltjjd in het sterfhuis staat. Ï-ETTILLETOM s> .Juist, anders zou je weten, dat vaders of moeders wil nog altyd gewicht in de schaal werpt: al is die wil ook soms verkeerd.' ,En daareven heb je gezegd, dat de jonge heer niet moet loslaten,' merkte Minna op, die den plotselingen ommekeer in Louise's ■temming niet recht wist te verklaren. .Dat zeg ik nog, daar blyf ik by,' riep Louise, .maar mynheer Koenraad is een braaf, net mensch, al heeft hy soms oneenigheden met zijn moeder. Iiy zal zeker alles beproe ven om haar in der minne tot toegeven te bewegen, maar als het niet anders kan Zy liet aan Minnu en Hendrik over de laatste woorden er b(j te doen en Hendrik ▼nlde haar aan door te zeggen .dan gebruikt bij geweld.' Terwijl baar dienstboden zoo ombarmh&rtig, maar niet zonder reden over haar spraken, reed mevrouw Rcchling naar Wilmersdorf, met geheel andere bedoelingen, dan Louise en Minna vermoedden. By mevronw Rechling was echter do toorn gedurende den rit geheel verdwenenzy ge voelde nu duivelachtige vreugde en was zeer voldaan. Ha, had Valentine huar niet menig maal beschaamd gemaakt en hare betere in zichten cn manieren laten gelden Had ze het zelfs niet gewaagd, de oogen op te slaan naar haar eenigen zoon, den fabrikant en reserve-luitenant Koenraad Rechling En nu was ze een gemeeno dievegge geworden Ha, ze had het geld lief: maar voor geen geld ter wereld had ze het genoegen willen mis sen, dat deze ontdekking haar verschafte. Met haar beperkt verstand dacht ze er niet aan, dat de zaak anders gelegen kon zyn het kwam niet bij haar op te bedenken, hoe dom Valentine zou gehandeld hebben, aan gezien de verdenking in de eerste plaats op haar moest vallen en zy haar gehcele toe komst zou vernietigd hebben. Mevrouw Rech ling had echter niet geleerd zoo te redeneeren. Het halssnoer van paarlen was weg, Valen tine alleen had den sleutel gehad, dus, die moest hot snoer weggenomen hebben. Misschien rekende mevrouw Rechling echter het stelen van een panrlsnoer voor minder misdadig dan het stelen van haur zoon's hart. Hoe onbeschaamd, dat de dood-arme dochter van een onden zieken, gepensionneerden offi cier do genegenheid wist te verwerven van haar Koenraad, met wien zy geheel andere plannen had. Neon, daarvoor haddon haar maan zaliger en zy zelf niet gewerkt en ge ploeterd, om nn zoo'n arm ding in het warme nest te zien 1 By haar toornige overpeinzingen dacht me vronw Rechling er volstrekt niet aan, dat zy eenmaal ook een dood-arm meisje was, de onbeschaafde, slecht onderwezen dochter van een handwerksman in een vergeten dorpje van Ilavclland. liet was reeds lang geleden, waarom zou zy daar nu nog aan denken Hot was ook reeds lang geleden, dat zy de vrouw werd van den boer Rechling, die in het eerste jaar van hun trouwen in zyn wei land een put groef en de klei-aarde vond. In den beginne wilde zy van dien zwendel- boel niets weten en duchtig had zy gekeven, toen haar man zyn klein vermogen besteedde aan de oprichting eener pannenfabriek. Hij had toen zelfs schulden gemaakt om kleihou- dende lauden te koopen, die destijds nog goedkoop te krygen waren. Gelukkig had haar man echter niet naar haar geluisterd. Hy was zijn eigen weg gegaan, had flink ge werkt en haar opgewekt om zijn voorbeeld te volgen, en de uitkomst bad hem geheel in het gelijk gesteld. By zyn dood liet hy een vermogen van verscheidene millioenen na. Zijn pannenfa briek was voorzien van de nieuwste machi- neriën en kon aan andere dergelyke inrich tingen tot voorbeeld gesteld worden. Hy had daarbij een fraai woonhuis laten bouwen, waarby men een schoon park vond, benevens bloemen- en moestuin, en een groo- ten boomgaard. Ook had hy zyn eenigen zoon eene voortreffelijke opvoeding laten ge ven. Koenraad had het gymnasium, de universiteit en eene landbouwschool bezocht; tot den krygsdienst opgeroepen, diende hy zijn tijd uit by de cavalerie en word daarop officier bij de reserve. Vervolgens had hij eenige reizen gedaan, om wat van de wereld te zien, voordat by naar bot onderlyk huis terugkeerde. By zijn thuiskomst kreeg hy deel in do leiding der zaak, die by den dood zyns vaders geheel op hem overging. De oude Rechling was volstrekt niet be krompen ven hart geweestgaarne zon hij zyn vrouw reeds lang hebben toegestaan naar hartolust vun den verworvon rijkdom te ge nieten, als zy dat op verstandige wyzc had kunnen doen en zich niet belacliclyk had ge maakt door pronken en pralen op do ver keerde plaats. Hoofdzakelijk om deze redenen had by hardnekkig geweigerd tc voldoen aan den wcnsch zijner vrouw, die te Bcrlyn wilde wonen, evenals verscheidene hunner ryk geworden bekenden, die nu nog slechts voor eenige weken buiten vertoefden. Ilij bleef by do pantienfabriok wonen en bezocht de residentie slechts voor enkele dagen, hoog stens een paar weken, om haar de genoegens van het leven in de groote stud te laten ge nieten. Na den dood van haar echtgenoot was me vrouw Rechling's eerste werk zich tc Bcrlyn te vestigen. Zy huurde eeu ruime woning in de Victoriastraat, liet die geheel nieuw in richten en wilde als een voorname dame leven. Daar zij dit echter niet recht wist aan te vangen, zocht zy een gezelschapsjuffer van goede afkomst. Na eenige mislukte pogingen had zy het geluk in Valentine Zier een wezen aan te treffen, dat de kunst verstond licllo- lijkheid om zich heen te verspreiden. Half tegen haar wil had Valentine aan de zyde van movrouw Hechting ongeveer de rol van dierenstemster gespeeld. Zy had de lagere neigingen dier vrouw onder bedwang gehou den, en waar dit niet mogelijk was, had zy ze toch weten te bedekken, te verzachten, te effenen. Mevrouw Rechling had zich naar haar geschikt, soms wol eens met tegenzin, maar meestal zonder te bemerken, dat zy geleid werd. Gedurende het jaar, dat Valen tine by mevrouw Rechling geweest was, was zy zoowel voor mevrouw als voor de overige huisgcuooten onmisbaar geworden toen kwam onverwachts de breuk. Koenraad Rcchling was bij de pannenfa briek blijven wonen, maar bij zyn moedor te Berlijn waren een paar kamers voor hem in gericht, dio hij in gebruik nam, zoo dikwyls hy in de stad vertoefde. En hy kwam dikwyls, telkens met kleiner tusschenpoozen, wunt hy gevoelde zich mach tig aangetrokken tot het jonge meisje met niet byzonder fraaie, maar zeer innemende gelaatstrekken, tot die kastanjebruine lokken en die bruine zachte oogen, die zooveel ver stand verrieden. Juist zooals men dat van Koenraads be daarden, ietwat nuchteren aard en van Va- lentine's fijne terughouding kon verwachten, had zich onder de oogen zynor moeder allengs een neiging tusschen de jonge lieden ont wikkeld. Koer.raad geloofde, dat zijn moeder zijne keuze billijkte. De twee jongelieden hadden elkaar hunne liefde beleden eu Koen raad begreep niet, waarom Valentine hem nog immer terughield het geheim aan zyn moeder te openbaren. Het meisje beoordeelde de moeder juister dan haar zoon dit deed zy wist, dat er een hevige strijd zou moeten gestreden worden cn deze bleef niet lang uit. Hetzij men oprecht te werk ging, hetzy men minder edele bedoelingen had, genoeg zy het te weten, dat mevrouw Rechling door bekenden geluk gewenschl werd roet dc aan staande verloving van haar zoon met haar bevallige gezelschapsjuffer. Toen zy dit be slist tegensprak, werd haar gezegd, dat toch onmogelijk voor haar verborgen kon zyn ge bleven, wat voor anderen duidelijk te zien was. Woedend was zy naar huis terug gekeerd, had de niets kwaads vermoedende Valentine overstelpt met de gemeenste be schuldigingen en haar gelast onmiddellijk haar koflor te pakken en bet huis te verlaten. Valentine had dat gedaan en was reeds naar haar vader te Wilmersdorf teruggekeerd, voordat Koeuruad thuis kwam. Hy was wel te Berlijn, maar dineerde dien dag met eenige vrienden buitenshuis. (Wordt vervolgd.) BANKET (Letters) BANKET (Stukjes) SPECULAAS prima goede TAAI-TAAI prima MOPPEN en KRIEKJES BORSTPLAAT BRUIDSUIKERS C. KWANT Azn. N.B. Bestellingen worden direct aan huis bezorgd. Lederwaren. SPECIALITEIT IN: PORTEMONNAIES, PORTEFEUILLES, COUVERTS, SIGARENKOKERS, REISN ÉCESS AIRES. C1TIJ-BAIJS, HAND- TASSCHEN, KOFFERS, ALBUMS, in elke uitvoering en in alle pryzen. J. VAN WILLIGEN, 87-88 W> stat raat 89-90 So S Kinaalweg, Helder Bericht de ontvangst van de Ver duurzaamde Groenten, uit de bekend- Fabriek van L. E. NIEUWEN- HUIZEN te Leiden, zoowel per blik als nitge wogen. NIEUWE 8TOKVI8CH, ZOUTEVI8CH, HARING in «out on «uur. Nog vaorhandsn eea nooit sorteering VAN Tafel- en 8toofvruchten. Verachiliende soorten WINTERAARDAPPELEN, van af f 2,00 tot f 4.00 per mud. worden met GROOTE Prijs-Vermindering OPGERUIMD. Molengracht hoek Blersteeg. H. spruit 20 ct. per 5 kop, 10 ct. per kop, (dc groote maat). Zaterdag opening van de Bllkgroenten van de bekroonde tiollandsche Conserven/abr lek te Alblasser- datn; se tvor den tegen fabrieks prijzen uitgewogen, alle da- gen versche blikken. Versche aanvoer van prachtige mooie Spoorstraat. St. Hicolaas-Cadeaux. Oiitvangon een prachtige sorteering Dames- en Heeren Parapluies van af f 1.90 tot f6.50. Echte natuurstokken met handles van Hoorn, Elpenbeen, Perl d'amour, Hertshoorn, enz. Wollen Jongenstruien met lange mouwen eu schoudersluitingen, zeer geschikt voor St. Nicolaas-Cadeaux. Aanbevelend, M. BIERENBROODSPOT, Spoorntrnaf S7- bericht bet geachte publiek van Helder en Omstrekeu, dat zij gedurende deze uiaand tot en met het a.s. Sint. Nicolaasfeeet, de pryzen met de helft beeft verminderd. 6 net afgewerkte Portretten met Proef 60 ct. en 3 groote 60 cL KANAALWEQ No. 126.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1