KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Welkomstgroet voor Helder, Texel en Vlieringen, Puramia taa iel 5de ffieter-Coecert, No. 2695. Woensdag 14 Deeember 1898, 36»te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. A"bon ~r> ement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.l21/s. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bupmuxi Spoorstraat en Zuidatraat. Aavertontlön vnn 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Wc verzoeken onzen lezers die, volgens gewoonte, een aan Familie, Vrienden of Begunstigers in ons blad willen pluatscn. beleefde lijk daarvan tijdig opgave te willen doen. DE UITGEVERS. dit liet Buitenland. Belangrijk is voorzeker de raededeeling van het feit, dat door de te Parijs vergaderde gemengde Commissie van Spaansehe en Ame- rikaansehe gedelegeerden het vredesverdrag tnsschen beide Staten, die elkakr beoorloogd hebben, is onderteekend. De Spaansch-Ame- rikaansche oorlog behoort dus voor goed tot de geschiedenis. Eene in alle opzichten aanbevelenswaardige inrichting is zeker een studenten-keuken, ge- lyk die thans te Petersburg bestaat. Daar wordt den studenten eiken dag de keus ge geven tusschen drie of vier vóórgerechten van 5 tot 7 kopeken (kopeken hebben eene waarde van l1/^ cent Nederl.) per portie, verder vier of vyf vleezen tegen 12 tot 18 kopeken per halve portie, en een of twee nagerechten tegen 5 kopeken per portie. Verleden jaar hebben daar geregeld 500 h 800 Btudenten het middagmaal gebruikt. On bemiddelde studenten krygen de spijzen gratis, maar op zulk eene wyze, dat de bedienden hst niet bemerken. De eters moeten namelyk bons koopen, en kunnen die ook krijgen, vereenigd in een abonnements-boekje. Deze boekjes worden gratis verschaft aan onbe middelde studenten. Wel heeft het eorsto jaar een tekort opgeleverd, doch een daar voor bestemd reserve-kapitaal dekt dit verlies. In het laatst der vorige maand had te Parys een protest-meeting plaats, uitgaande van het Verbond van wijnhandelaren in het departement der Seine. Natuurlijk waren de heeren zeer verontwaardigd over de wet, die den verkoop van alcohol en de nering der kroeghouders belemmert. Uit hetgeen in die bjjeemkomst verhandeld werd, bleek dat er in Frankrijk 28.000 wijnhandelaars en 450,000 kroeghouders zyn. Vooral de laatsten schynen te lyden te hebben onder de nieuwe drank wet. Natuurlijk, evenals bij ons, doen de kroeghouders de meeste schade, omdat zy verreweg het grootst in aantal zijn, en tot klanten de minstbedeelde klassen hebben; dezen willen, wat zij noemen, «waar voor huu geld* hebben wat echter meer betrekking heeft op de quantiteit dan op de qualiteit. Zy moeten voor weinig geld een grooten borrel hebben, bygevolg moet de drank vervalscht worden, en juist dit verhoogt het gevaar voor de ver bruikers. Al neemt, volgens de statistiek, Frankrijk geen plaats in de eerste rijen in, waar het geldt het verbruik van alcohol, toch gaan er stemmen op, die waarschuwen tegen het gebruik van verschillende dranken, waar onder in de eerste plaats a b s i n t h genoemd wordt. Eene Fracsoha dame schreef er dezer dagen over: *Hoe zwaar men den absinth belast, den ellendigcn absinth, die het verstand doodt, die de menschen bederft, die aanspoort tot luiheid en misdaad nooit zal men ge noeg den weg versperren, die tot den ver giftige bron voert. Nooit zal men den absinth blauw genoeg maken voor dengeen die hem drinkt, en de vrouwen zouden zeker juichen, als iedere druppel tegen goud werd opge wogen. Het afschuwelijkste is, dat de absinth zich meester maakt van ieder die zich in zyn nabijheid waagt. Wie op warme dagen, by wyze van verfrissching, in 2ijn yswater een scheutje van het groene vocht mengt, zal on gemerkt dag aan dag de hoeveelheid ver meerderen, totdat het water de kleur van erwtensoep heeft aangenomen. Al overschrijdt hy zelf do gewone maat niet, de vergiftiging blyft niet uithet gif werkt alleen minder snel, niet minder krachtig. Zoo loopen de menschen langs de straat, vast ter been, hel der van oog en goed ter taal, doch hun hoofd is als een verwoest paleis, het wordt slechts bewoond door do schimmen der hel dere denkbeelden, die daar vroeger hun zetel hadden opgeslagen. De Dreyfus-zaak en de daaraan nauw ver wante vervolging van den kolonel Picquart een en ander blijft by voortduring de hoofd schotel vormen van 't geen aan nieuwstijdingen uit Frankrijk dagelyks wordt opgedisclit. De tegenwoordige liegeering der Republiek heeft te dezer zake eene zeer gereserveerde houding aangenomen, en laat de beslissing over veel, waaromtrent zij zich noodzakelyk zou hebben uittesproken, eenvoudig aan het oordeel van hst Hof van Cassatie over. Dit heeft een der Fransche staatslieden tot hot uiten dezer gees tige opmerking geleidWij, hier in Frankryk, hebben geen Regoering, maar wij heb ben r e c h t o r s". Inderdaad heeft het er veel van, of de Raadsheeren in het Hof van Cassatie op dit oogenblik de regeorders der Fransche Republiek zyn. De advokaat Demange vroeg dozer dagen aan den Minister van Koloniën, om do noodige machtiging tot het zenden van stukken aan zijn cliënt Droyfus, den banneling op hot Duivelseiland, wiens vonnis men bezig is te herzien. De Minister kon echter in deze niet beslissen. Toen wendde zich do advokaat tot het Gerechtshofdit besliste gunstig op het ingediende verzoek, en toen gaf de Minister eindelyk zyn fiat. NIEUWST IJ DI9GEH HELDER, 13 December 1898. Dr. J. C. Pool, vroeger predikant bij de Herv. gemeente alhier, thans te Haastrecht, is beroepen naar Edam. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor boekhouder is geslaagd de heer P. Kemp, leerling van den heer Vastenou. Bevorderd tot opzichter bij den water staat 2e kl. de id. 3e kl. J. Schol. De heer A. Krijnen alhier, was voor f 19,081 minste inschrijver voor den bouw van het post- en telegraafkantoor te Zandvoort. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, zal op Vrijdag den 16 dezer eene vergadering houden. Stukken, deze vergadering betreffende, kunnen bij den Voorzitter of een der leden worden inge zonden. In deze vergadering zal tevens een Secretaris worden benoemd. DE HOUDING VAN DEN nEER A. P. STAALMAN IN DE HOGERHUIS-ZAAK. Het plaatselylc comité tot in vrijheidstelling der gebr. Hogerhuis hield Zaterdag 1.1. in Tivoli een openbare vergadering ter bespre king van het onderwerp: »de houding van den heer Staalman in de Hogerhuis-zaak". De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door den heer S. Reitsma. Deze opende haar met een toespraak waarin hy herinnerde, wat hier ter plaatse ten opzichte van de Hogerhuis-zaak is geschied. Hij ging de han delingen na van de kiesvereeniging .Nederland en Oranje" iu deze, gaf zyn afkeuring te kennen, dat zij de laatste openbare vergadering in 't Wilhelmina-gebouw had uitgeschreven, onder een leugenachtig voorwendsel, dat geen andere zaal te verkrijgen was, sprak zijn teleurstelling uit over het niet-aanwezig zijn van den heer Staalman, die hier present diende te zijn, als hij de overtuiging had een goede zaak voor te staan en deelde mede, dat in de Texelsche courant het bericht voor kwam, dat hy dezen avond aan den Burg op Texel zou optreden, terwijl van andere zyde beweerd werd, dat hy te Scliagerbrng zou spreken. Bij nader onderzoek bleek zulks onwaar. Daarna gaf spreker, om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, eenige nadere verklaring, omtrent zyn interruptie in de vorige vergadering gedaan, toen de heer Staalman sprak over de diefstallen in Fries land en hij toen „natuurlyk" had geroepen. Hiermede wilde hy geen diefstal goedkeuren, maar zyn bedoeling was geen andere dan, wanneer hy voor vrouw en kinderen, ondanks zyn besten wil, geen brood kan krygen, door wanhoop gedrongen, het zou stelen. Vervolgens spoort hy de aanwezigen aan tot het mede werken van de handhaving der orde en het welslagen der vergadering. De heer L. M. Hermans, voorz. van 't Landelijk Comité in zake Hogerhuis, verkrijgt nu 't woord. Spreker begint met z(jn leed wezen uit te drukken over het niet-aanwezig zijn van den heer Staalman en over het ver bod door het Bestuur van .Nederland en Oranje" uitgevaardigd om deze vergadering niet te bezoeken. Zij allen moesten juist hier zijn, want de discussiën in de twee vorige vergaderingen gevoerd, waren niet afgeloopen. De heer Staalman had de laatste maal op zettelijk niet minder dan 2 uur op de socia listen gescholden en aan hen bleef slechts 5 minuten over om zich te verdedigen. Daarom was deze vergadering noodzakelyk. Spreker vergelijkt de houding van den Volksman Staalman met die van den ex-socialist Roche- fort in de Dreyfus-zaak, die zich aan de zijde van het onrecht schaart. Do heer Staalman, die jaren lang de Justitie verdacht maakte, heeft door zyn nu aangenomen houding de agitatie in de zaak Hogerhuis benadeeld het Landel. Comité, dat getracht heeft van de zaak-Hogcrhuis een volkszaak te maken, is door hem op laaghartige wyze tegenge werkt. Zeer ongunstig steekt deze handelwijze af bij die van den heer Nauta, ook een anti revolutionair. Maar, zegt spreker, we konden van den lieer Staalman niet anders verwachten, hij gaat niet in de oppositie, omdat zy goed is, neen, om eer en voordeel te behalen. Tal loos zijn do bewyzen, om dit te staven. Zoo heeft hij, om de matrozen en soldaten ter wille te zyn, onderscheidene malen op de officieren en meerderen afgegeven, maar toen in de Sluisdykstraat een gebouw was, waar de matrozen byeen kwamen, om te bespreken hoe zij tot betore toestanden konden komen, vervulde hij de rol van spion en gaf aan de meerderen in .Extra Tijding" daarvan kennis. Toen nu 4 a 5 jaar geleden Van der Goes hier de beginselen van hot socialisme uiteenzette, werden door den heer Staalman de socialisten volksmisleiders genoemd en tevens publiceerde hy do namen der leden van Algem. Kies- en Stemrecht, met het doel die personen broodeloos te maken en gedroeg zich als een lafaard. Toen verleden jaar boproefd werd om hier een arbeiders-kiesver- eeniging op te richten, stuurde hij de zaak in de war, uit vrees zyn invloed te zullen verliezen, dus eigenbelang was er in het spel. Ondanks zyn schoone woorden, in de Tweede Kamer gesproken, verdient hy geen vertrouwen; men kan altyd de drijfvee- ren niet uitvorschen. In E. T. van 16 Aug. 1.1. komt o. a. voor: «Er is een verrot en bedorven recht" en .millioenen Nederlan ders twyfelen aan de schuld der Hogerhnizen" en nu verdedigt do redacteur van dit blad de eer en den onbcvlekten naam van do Justitie. Sc handelyk en laag handelde de heer Staalman door in de vergadering mede te deelon, dat de moeder der Hogerhuizen ook niet deugde, omdat zij in de gijzeling had gezeten. Vervolgens betoogt Spreker, dat de heer Staalman, de zaak der Hogerhuizen verkeerdelijk als een socialistische beweging voorstelt, neen hij heeft deze zaak gebruikt om de socialisten te bekladden. Zeer gaarne wil Spr. met hem over het socialisme debat- teeren, doch de Hogerhuis-zaak mag daarvoor niot gebruikt wordeo. Daarna gaat hij in by- zonderheden een 11 tal aantijgingen en ver keerde voorstellingen, die do heer Staalman in de Hogerhuis-zaak ten borde bracht, weer leggen, waaruit blijkt, dat verscheidene met de eigenlyke zaak niets te maken hebben en Staalman deze gelegenheid heeft aangegrepen om zich zelf een pluim op den hoed te zetten. Spreker roept allen op, van welke gods dienstige of politieke richting ook, die het welmeenen met waarheid en recht, mede te werken om een rechterlijke dwaling te her stellen on de drie gevangenen aan hun oude moeder terug te geven. Ten slotte richt hy het woord tot zijn par- tygenooten, hen aansporende, om aan den Helder steeds moedig en fier te kampen tegen elke laffe, laaghartige onmannelijke daad, want deze maal is het gebleken, dat er veel gestre den moet worden, maar ten laatste zal de overwinning komen, omdat het een strijd geldt voor de verongelykten, een stryd voor waarheid en recht. (Daverend applaus). Alsnu wordt een kwartier pauze gehouden, waarin gecolporteerd wordt met de .Sociaal Demokraat*, die door den Voorzitter aanbe volen wordt, omdat in deze een uitvoerig verslag voorkomt van de zitting der Twee de Kamer, waarin do zaa k-H o g e r- huis bsproken werd. Na de pauze treedt als spreker op de heer Mr. P. J. Troelstra. Deze begint met de op merking, dat sedert December 1895 3 personen te Leeuwarden gevangen zitten, waarvan niemand kan beweren, dat hun schuld vol komen bewezen is. Door het Landelijk Comité is spoedig een beweging tot invrijheidstelling dier personen op touw gezet, die niet onge lukkig is geweest. Reeds drie maal ia deze zaak in 's lands vergaderzaal besproken en geen courant in Nederland, op welke wyze dan ook, heeft gezegd, dat de twyfel dienaan gaande opgeheven diende te worden. Ver schillende juristen van naam dringen op re visie van 't vonnis aan, en zelfs de heer Rethaan Macaré wenscht zoo spoedig mogelyk behandeling van het revisie-voorstel, door hem en vier anderen by de Staten-Generaal in gediend. Verschillende personen zijn langzamerhand in beweging gekomen o. a. ook de heer Staalman. Deze handelt evenwel als een tim merman, die een deur moet herstellen, maar zijn gereedschappen verbrandt. De heer Staal man is nogtans te ernstig en te antirevolutionair om met socialisten samen te werkendeze maken te veel drukte. Maar dit behoeft ook niet, laat hij op beschaafde wijze (alias Jaap en Tys) strijden, als het maar geschiedt eerlyk en oprecht en niet achter een masker van af gunst en politiek. Dat de heer Staalman onaangenaam is getroffen door den toon, waarop de socialisten tegen de Justitie te velde trek ken, is ongeloofelijk, want een boekje door hem geschreven en uitgegeven naar aanleiding van een veroordeeling tot 3 weken gevangenisstraf, getiteld «de misdaad van Jaap en Tijs" is een doorloopendo aanval op de Justitie en bevat uitdrukkingen, die niet onderdoen voor het meest revolutionnaire socialisme. Ook zijn uit drukking in E. T. .de Justitie begint zoo raar te doen" is bij zijn houding in de 2e Kamer, waar geen enkel woord van blaam voor de Justitie over zyn lippen kwam, onverklaarbaar. De heer Staalman handelt en spreekt niet consequent, omdat hij door geen enkel goed beginsel gedreven wordt, maar enkel door po litieke berekeningen. Dit moet men ook in aanmerking nemen, wanneer hij opkomt voor de belangen der minderen. Doch hy kan in dit opzicht ook geen mededinging velen, hy verlangt het monopolie, want toen Spreker het vorige jaar bij de behandeling der Marine- begrooting een enkele gegronde aanmerking maakte op de voeding der minderen aan boord was de heer Staalman, die aan zyn zyde had moeten staan, de man, die hem bestreed, enkel omdat dc aanmerking van socialistische zyde kwam. Daarenboven moeten Jaap en Tijs steeds de loftrompet steken, als de heer Staalman man iets heeft gedaan, maar met denzelfden ijver keuren zij het van anderen af. Dit komt, omdat de afgevaardigde van Helder door geen beginsel gedreven wordt en intellectueel en moreel niet hoog genoeg staat. Voorheen, toen hy als volksman alleen in de Kamer zitting had, kon hy uitblinken, nu er evenwel sedert '97 drie bygekomen zyn, draagt hy de kroon der democratie niet alleen meer. En voor deze laatsten moet hy onderdoen, omdat zij strijden voor een bepaald beginsel en wel den stryd van de arbeidende klasse tegen bezittende. De Staat is het bolwerk, waarachter deze laatste zich verschuilt, die verdedigd wordt door het militarisme en het rechtswezen. Hier tegen te stryden is iets anders dan nu en dan een kleine wondeplek der maatschappij aan te wyzen. Staat men op democratischen grond, dan kan men ook zijn stom niet geven voor den aanbouw van 5 oorlogsschepen, die elk f 4.200.000 kosten, zooals de heer Staalman verleden jaar deed. Van sociale hervormingen komt dan niets. Do heer Staalman moet echter zoo wel handelen, anders komt hij in botsing met zyn kiezers. Dus ook hier ge modder, evenals in de Hogerhuis-zaak ook deze heeft hy dienstbaar gemaakt aan poli tieke bedoelingen en de sociaal-democratische arbeiderspartij den handschoen toegeworpen. Weluu, de strijd word door haar aanvaard. Hy is met deze vergadering begonnen en de zaak za'. totde volgende verkiezing worden voortgezet. Geen poging zal onbeproefd worden gelaten om den valschen volksman te doen vallen. De stryd zal evenwel ontdaan worden van alle kleinigheden en do wapenen zullen ont leend worden aan de handelingen van de Tweede Kamer. Op die wyze gestreden kan het hem zyne politieke kraag kosten. (Dave rend applaus) Daarna werd er gelegenheid gegeven tot debat. De h. h. Kwinkelenberg en V. d. Bogaerde deden eenige vragen, die door de beide sprekers werden beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. Vrydagavond 1.1. hield de Bond voor Ned. Marine Matrozen in .Tivoli" een open bare vergadering, waar de heer Jan Van Zutphen, Secretaris van den Diamantwerkers- bond, als spreker optrad en het onderwerp behandelde .Het nut van organisatie'. De vergadering werd door een 150 tal personen, meest matrozen, bygewoond. De spreker, een sociaal-democraat, begint met de opmer king, dat hij zeer goed weet, dat zyn hoor ders lang niot allen met zyne zienswijze, omtrent staatkundige ideeën instemmen, hoe wel hij het nut van organisatie van zyn standpunt zal uiteenzetten. Daarna schetst liy den militairen stand (omdat hy geen pro ductieven arbeid op levert) als een klasse op zich zelf maar die toch van de burgermaat schappij afhankelijk is. Deie toch levort het geld en de manschappen. Het geld, jaarlijks door het volk opgebracht, bedraagt voor het leger 15- en voor de zeemacht 20 millioen. De manschappen worden ook aangeworven uit het volk, meest uit 't proletariaat. Op 13jarigen leeftijd nemen reeds knapen, door de slechte maatschappelijke toestanden daartoe genoodzaakt, op dc vloot dienst en verbinden zich dan voor 12 jaren. Anderen treden op 18 h 2Qjarigen leeftijd in dienst omdat zij verwachten het daar beter te hebben dan in de burgermaatschappij, daartoe aangespoord door het ondcrwys, in school genoten, waar zeehelden als Piot Hein, de Ruyter en Tromp hun als voorbeelden werden voorgespiegeld. Later worden dikwijls onberaden stappen beklaagd. Vervolgens schetst Spr. de taak, die de marine-matroos heeft te vervul len. n. 1. het vaderland te verdedigen, waar van geen stukje grond, zyn eigendom is en bezittingen te veroveren, waar hot volk geen voordeel van geniet, tcrwyl de militairen tevens gebruikt worden het volk te bedwin gen, als een gematigde opstand uitbreekt, zooals een werkstaking. Zoo moeten zij dan de arbeiders, waaruit zy voorgekomen zyn, onderdrukken en het kapitaal steunen. Over de plichten en rechten der matrozen wordt door spreker eenige woorden in 't midden gebracht. De plichten zyn: gehoorza men, het leven wagen en op commando ster ven. De rechten: een karig soldy; onvol doende om met vronw en kinderen van te kunnen bestaan en eon slechte wyze van straffen. Om hierin verbetering te krygen, iB het noodig dat de matrozen zich organiseeren en toetreden tot den matrozenbond. Het on derling gemopper geeft niets. In massa moeten zij zich bezig houden met de grieven, die zij hebben. Van weinig personeu kan geen kracht uitgaan, te meer, omdat zy staan tegenover het intellect en hot kapitaal. Daarom moeten alle matrozen lid worden, wil men verbeterde toestanden verkrygen. Vervolgens schetst de spreker het programma ▼an den bond en licht sommige artikelen van de statuten toe, o. a. herziening van de trac- tementsregeling het in het leven roepen van instellingen aan boord en aan den wal, tot bevordering van de geestelyko en zedelyke ontwikkeling. Bovendien moet men streven naar het verkrygen van meerdere burgerrech ten, zooals het kiesrecht. Komen al deze veranderingen tot stand, dan zullen de matrozen met het volk streven naar lotsverbetering en mede stryden voor de vrijmaking van de menschheid. Na afloop der lezing was er gelegenheid tot debat, waaraan verscheidene personen deelnamen, die door den inleider beantwoord werden. Het bleek evenwel, dat eenige met den heer Van Zutphen van inzicht verschil den en het belyden van het socialisme en het vervullen van een betrekking in don militairen stand onvereenigbaar achtten. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Oosterend op Texel, door ds. E. Steller, te Kelder veen. De rijkscommissie tot het exami- neeren van machinisten aan boord van koopvaardijschepen, heeft in hare zitting, te Amsterdam gehouden, uitgereikt: het diploma C aan de heeren F. H. Blom, C. J. F. van Zwol, G. van Boon, A. Kruk en A. A. van de Ven het diploma B aan den heeren W. Smit, Gr. C. van Nouhuys, G. van Joolen, A. van Hoek, J. H. van Luyk, G. J. Pieper, J. van der Vorm, F. H. Bonk en J. Fenenga het diploma A aan de heeren F. van der Vorm, M. P. de Koster, H. Muller, J. M. A. van Poelvoorde, F. C. Ileylraan, J. H. van den Berg en W. H. van Lindonk. 26 candidaten hadden zich aangemeld. Zondagmiddag om 3 uur is in de Haagsche Meel- en Broodfabriek brand uit gebroken. Trots de hulp van een aantal stoom- en andere spuiten is de groote fabriek bijna geheel verbrand. Twee brandweer mannen zyn zwaar gekwetst en verkeeren in zorgwekkenden toestand. Vreeseiyke vondst. Toen voor ongeveer 14 dagen de dag- looner K. uit Didam by zijn woonplaats plaggen wilde gaan steken, zag hij op eenigen afstand iemand tegen een boom zitten, dien hy voor een rustenden strooper aanzag. Gisteren wilde hy weer plaggen steken, toen hy den persoon nog zag zit ten, en door nieuwsgierigheid gedreven, ging hy eens kijken. Hoe schrikte hij echter, toen hy be merkte dat het een doode was, wiens ge zicht zoodanig door bet gevogelte was toegetakeld, dat hij onkenbaar was. Men vermoedt dat de ongelukkige een Duitscher is, daar hij in den zak een recu had van een postwissel, dien hy 28 October te Frankfort a/Main gestort had. Hy was netjes gekleed en had een ge laden revolver in den zak. Men meldt nader uit Zevenaar: De man, wiens lyk is gevonden in een eikenboschje aan den weg tusschen Zcvo- naar en Didam, bleek te zyn J. Muller, van Eberfeld. Hy was lydende aan vlagen van krankzinnigheid, en is ruim 14 dagen geleden de echtelijke woning ontvlucht. Tot Emmerik met den trein gekomen :ynde, heeft hy den rijksweg tot Zevenaar gehouden, en schijnt toen aan het dwalen te zyn geraakt. Het boschje is ongeveer twintig minuten van Zevenaar gelegen. Aan het Station te Rozendaal is in de douane-zaal een reiziger uit Brussel aangehouden, die voor een aanzienlijke waarde aan edelgesteenten en gouden sie raden trachtte binnen te smokkelen. Een groote party kostbare voorwerpen kwam uit zijn zakken te voorschijn, welke alle benaderd werden. Behalve de boete, zal hij bovendien nog tienmaal de inkomende rechten moeten betalen, alvorens iets terug te ontvangen. De brand op de Heerengr&cht te Amsterdam. Naar wy vernemen, moet uit het deskun dig onderzoek werkelijk zyn gebleken, dat als oorzaak van den brand moet worden beschouwd de eigenaardige wyze waarop liet verbrande perceel grensde aan het hui» van den banketbakker Coerten. In den scheidings muur is namelyk een opening bevonden waar ten deele de oven was uitgebouwd. De ruimte daaromheen, aan den kant van het huis van den kapper Selle, was afgedekt met yzeren platen, maar men heeft by het bouwen van laatstbedoeld huis de onvoorzichtigheid gehad de balken zonder vloer te doen ruston op die platen. Tengevolge van de langdurige hitte zyn de uiteinden van die balkeu lang zamerhand als het ware verkoold ea was er ten slotte maar weinig noodig om ze te doen ontbranden. Houdt men in het oog, dat juist len nacht vóór St. Nicolaas de oven flink gestookt zal zyn, en dat door de een of andere reden een vonk of vlammetje met het ver koolde hout in aanraking gekomen is, dan is naar alle waarschijnlijkheid hieraan de oorzaak van den brand toe te schryven. Een beves tiging hierover is het feit, dat in den vloer van don winkel een gat gebrand is, hetgeen niet verklaard kan worden als men aanneemt, dat de brand op een der bovenvertrekken ontstaan is. De ongelukkige omstandigheid dat dit gat juist vóór de trap ontstoad, heeft gemaakt dat de vlammen, langs die trap on middellijk de bovenverdiepingen aantastten. Nader is nog gebleken dat op den zolder van het verbrande huis een vry goede nood uitgang was. 't Is echter aan een ongeluk kig toeval te wyten geweest, dat de slacht offers zich daarvan niet hebben kunnen be dienen. De zolder was van de derde ver dieping (waar de lijken gevonden zyn) bereikbaar met een houten ladderde. Dit lad dertje was van boven met scharnieren aan de luikopening bevestigd en aan het beneden einde door middel van een touw en katrol (uit gebrek aan ruimte)aan de zoldering opge- heichen. De ongelukkigen schynen in donker de kram in den wand, waaraan het touw was vastgemaakt, niet te hebben kunnen vindon en zijn waarschijnlijk na eenig vergeefsch tasten door den zich steeds meer ontwikke lenden rook bevangen. Een treurige waarschuwing voor allen, die nooduitgangen bezitten, om deze steeds en onder alle omstandigheden in bereikbaren toestand te houden on 't niet te laten aan komen op het oogenblik, dat er gebruik van gemaakt moet worden 1 te geven op Woensdag 14 December 1898, 'b avonds 8 nur. 1. .Sachsengruss", Militair-Marscb, C. Eilhardt. 2. Ouverture«Le petit Chaperon Rouge", Adrien Boieldieu. 3. u Zug der Frauen" (lier Act aus der Oper,Lohen- grin"), Richard Wagner. 4. .Seloction on MendeUsohn's Songs without words", H. Basquit. PAUZE. 6. Ouverture i'opéra-comique«La Fille de Madama Angót", Charles Lecocq. 6. a. .Lo Rouet de Grand Maman, Morceau de genre". Ernest Gillet, b. rlnvitation la Gavotte", Emil Waldtcufel. 7. .Was kommtjetztGrosse» Potpourri, Joh. N. Kral. 8. .Hoclizeitsreigon", Walzer, Benjamin Bilse. No. 1, 5. 6, 7 en 8 Eerste uitvoering. No. 3 en 4 op verzoek. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oo»t-lndl«: Y»n»ndiopweg Datuadartar poit-kuorg. Tqdit.d.lwt. buUhPotti. p. aupott ri» AaiUrdam p. wptit Ti» RotUrdaa» p. Hol!. mail ri» Gaan». p H»U. mail vi» Maraoill». p. PriBick» mail »ia arioille p. Eagelick» mail ri* Briadiü Nur Atj»U e» d« Oo«tku»t Y«n Samatr» i"" p. DuiUch» mail *1» Napel». Naar Guyana (Suriname) p. aeepoit »ia Amsterdam 114 cu p. mail oror Engeland p. mail via St. Naxain Naar Curaqao, Bonaira p. taepoat via Amilardam [14 en p. mail via Soatiumptoa Vrijdag. IS Deo. 81 Deo. I 7.- 26 7.- 7 Jan.7.- in Aruba SI Deo. 7.- 19 Naar St. Martin, St. Euttatlu» en Saba p. mail over Bagriaod S6 Doe. 7.»T.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1898 | | pagina 1