Ie TOLKSBIJËËNKOMST Gevraagd een Bapeii. Hmbflsclt. 'INËERBOSCH Zang- en Muziekgezelschap „(patrimonium". Iflflfment „ff §005" Een flinke Jongen gevraag! 1 Met 1 April wordt de hoofd-machinist 2e kl. J. Zwart en de sergeant-stoker C. Kiljan overgeplaatst van Hr. Ms. .Marnix op Hr. Ms. «Sperwer*. De zilveren medaille voor 24-jarigen dienst ia toegekend aan den bootsman v. c. H. de Boer. Blijkens by het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. fregat »De Rnyter", onder bevel van don kapt. ter zee W. M. J. V isser, gisteren van Colombo vertrokken, ter voort- «etting van de terugreis naar Nederland. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Soembing», naar Java, pass. 17 Maart Suez. Het stoomschip «Salak', naar Rotterdam, vertrok 17 Maart van Padang. Het stoomschip «Gedé*. naar Botterdam, pass. 18 Maart Dover. Het stoomschip «Java', naar Amsterdam, vertrok 19 Maart van Port-Saïd. Het stoomschip .Prins Hendrik', naar Amsterdam, vertrok 18 Maart van Genua. Het stoomschip .Koning Willem I» van Amsterdam, arriv. 19 Maart te Soulhampton. Het stoomschip .Prinses Amalia», naar Batavia, pass. 18 Maart Kaap Del Armi. Het stoomschip Ardjoeno', van Rotterdam, pass. 19 Maart Gibraltar. Het Btoomschip «Oengaran*naar Rotter dam, pass. 19 Maart Suez. Het stoomschip .Saraatra", van Amsterdam, arriv. 20 Maart te Atjcb. Marktberichten. Alkmaar, 18 Mrt. Aangevoerd 6 paarden, f 60 a 160, 11 koeien en ossen f 120 a 170, 189 nnclit. kalv. f 6 a f 16, 252 magere schapen f 12.a 24.107 magere varkens f 12.a I 17.4 bokken en geiten f8. a 7.369 biggen f6.a8.—boter per P. f0.57s a 0.624, kipeieren f 0.621 a 0.75 per 25, eenden dito f 8.25 per 100. Hoorn, 18 Mrt. Aangevoerd tarwe f 5. a 7.25, Rogge f 0.a 0.Gerst f 4.25 a 5.25, Haver f 8.25 a 4.witte erwten f9,50 a 11.groene dito f10 a!2, grauwe dito f 14.a 17.—, vale dito f 11.50 a f 16. bruine boonen f 10 af 11.50, karweisaad f 11.25, mosterdzaad f .22 81 koeien f 130 a 200, 432 schapen f 15 a 25, 0 lammeren fa209 kalveren f7 al5, 45 varkens f 15.— a f25,2 zeugen 45 u 60280 biggen f6,alO,kipeieren f 0.a 2.50, eenden dito f a per 100, 2850 kop boter f 0.50 a 0,52s per K., 8 paarden 180 a 200. Visscherijberichten. Nitowedirp, 17 Maart. Aangebracht 630 tal haring per tal f 2 f 3.26. 1 korder met 60 tongen p. at. 6 et., 40 middel m. tongen p. at. 40 cent. 40 kleine longen p «t. 26 cent. 6 roggen p. »t. f 1,80, 14 mand lürioe schol p. n. t 3,60. 18 Maart. 240 tal haring per tol f 2 a f 8.25. 1 VL sloep 186, scbipier L. Venniuk, met 70 Ier. kabelj. p. et. f 1, 5, 18 lev. lengen p. tl. f 2,10 s f 2,60, 10 doode lengen p. st. f 0,76 e f 1,2 heil botten p. st. f 10 e f 15 aan roggen voor f 820, aan vleet voor f 43 en aan lev. en doode schelv. voor f10. 145 korders met 10 tot 40 tongen p. at. 60 e 70 eent, 10 tot 40 middelm. tongen p. at. 85 e 40 cent, 10 tot 80 kleine tongen p. st. 20 a 26 ceat, 8 tarbot ten p. st. f 7 a f 10, 2 tot 10 roggen p. at. f 1,26, 2 tot 8 mand kleine schol p. m. f 2,60 a f 8, 1 lot 2 ■and schar p. m. f 1,80. 20 Maart. 280 UI haring per Ul f 8,76 a f 4.50. 10 korden te (amen met 60 tongen p. at. 70 cent, 40 middelm. tongen p. st 40 cent, 42 mand kleine tfcol p. m. t 3 a f 3,50. 36Q,UJ Staats-Loterij. Trekking van Maandag 20 Maart. No. 2355 4945 f 1000. No. 7488 9979 12729 f 100. Programna van bet 11de Winter-CoDcerl, te geven op Dinsdag 21 Maart 1899, '8 avonds 8 nnr. 1. .Pro Gloria et Patria" Militair Marsch, Anton Skalln. 2. Ouverture de 1'opera«Le Calife dc Bagdad", Adrien Boieldien. 8. .Ro mance aus der Her Suite", Franz Ries. 4 .Ballet-Divertissement", H. Bliittermann. I. .Valse grazioso, Intermezzo". II. .Pas de deux". III. «Gavotte". IV. .Saltarello". PAUZE. 5. Ouverture: .DerTalismann", Aug. Conradi. 6. a. Entr' act' de 1'opera .Mignon", Ambroise Thomas. b.,Süsser Traum, Ball-Erinnerung", Franz van Blon. 7. Fan- taisie aus der Operette: .Der arme Edel- mann", Aurvl Donndorll. 8. .Himmelsfunken", Walzer, Erail Waldteufel. No. 1, 5, 6b en 8 Eerste Uitvoering. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 17 tot 20 Maart. BEVALLENM. C. Ottevanger geb. Coater, d. D. van Otteren geb. Govers, x. P N J. Bunge geb. Klsaa- OVERLEDENJ Y. Groen, 81 j R Ran, 85 j. Kindervoeding. 11c week uitgegeven 2875 boterhammen totaal m/d. vorige opgave 28356 idem. DE COMMISSIE. Te houden aanbestedingen in Noord-Holland. - 28 Maart. Edtm. H.H. Directeuren der Spinfabriek Het bouwen cener brug over de Nieuwohavon aldaar, op eikenhouten onder en stalen bovenbouw. 27 Maurt. Amsterdam, 1.30 ure(grw.) De directie der IIoll* I.Iz. Sp.my., in het centraal personenstation, volgens bestek no 787/3Het maken van grondwerken, spoor werken, perronmuren en bybehoorendc wer ken ten behoeve van een gemeenschappelijk Btatioitsemplucement te Amersfoort, voor rekening van den Staat der Nederl. bcgr. f 109.200. 27 Maart. Texel, 12 uur. Ten Raad- huize Het doen van herstellingen aan de Ij. School en onderwyzerswoning te Zuid- Eierland. Aanwyzing 25 blaart. Bestek 25 ct. bg den secretaris aldaar. 29 blaart. Amsterdam, 11 ure. De ingenieur J. Schotel ten kantore van Hoine- ken's Bierbrouwerij-Mij.Het maken van een gebouw tot stalling van paarden, hooi-, haver- soldors en woningen en van oonige verdere werken op oen terrein der My. aan de Ruys- daelkade on Quellynstraat. 29 Maart. Haarlem, 1 ure. Dijk graaf en heemraden van den Haarlemmer meerpolder, ter secrotario des polders aan den Jansweg: 1. liet verdiepen van eenige vak ken der vaarten en tochten in dien polder; 2. het onderhoud der ringvaartaboorden van den polder over het jaar 1899 en de drie eerote maanden van 1900. 80 Maart. Alkmaar, 10.80 ure. Hot Gemeentebest.De levering van 426.000 stuks straatklinkers, Waalworm, Vechtateen, in 8 perc. elk porcoel groot 142.000 stuks. 30 Maart. Hoorn. De Gascomm.De levering van 50000 hl. Engelsche of Duilschc kolen bestek en inlichtingen to bekomen den directeur der gasfabriek. 80 Maart. Willemsoord, 11 ure. De directie der marine: 1. Het verrichten van onderhoudswerken aan gebouwen, spoor baan, aanlegsteiger en afsluithekken te Wie- ringen 2. het vergrooten van het schietka- toenmagazyn in het fort Dirksz. Admiraal 3. de voortzetting der werkzaamheden tot het vernieuwen van Btandvinken en dakgoten van de slocpenloodsen op 's ryks werf to Wil lemsoord en daarmede in verband staande werkenbestekken ter lezing by de directiën der marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetslui8 en zijn ft f 0-20 per exemplaar verkrijgbaar ter griffie der marine te Wil lemsoord aanw. op de drie voorafgaande dagen sm. 10 ure, en wel voor bestek no. 1 op 27 Maart, voor bestek no. 2 op 29 Muart en voor bestek no. 8 op 28 Muart; inlich tingen te bekomen bij den hoofdingeu. der marine te Willemsoordbiljetten inzenden 's m. 10 nre. 4 April. Amsterdam, 1.30 ure (Green- wichtijd). De Holl. yzoren spoorweg-maat- scbappy, in het Centraal Personenstation bestek n. 776 Het uitvoeren van onderhonds- werken op het baanvuk Arasterdam, in 2 perceelen. Bogr. f 34000. Bestek n. 778Hel uitvoeren van onderhoudswerken op de spoor wegen AmsterdamWinterswijk en Hilver sumUtrecht, in 7 perceelen. Begr. f 26800. Vervolg der berichten. J. F. groen, t Gisteren is alhier in hoogon ouderdom een onzer medeburgers overleden, een eenvoudig man, doch aan wiens heengaan wel een woord in 't openbaar mag worden gewyd, omdat hij gedurende zijn leven in onderscheidene op zichten tot nut en tot genoegen zyner plaats- genooten is werkzaam geweest. De heer Jan Frans Groen, gepensioneerd majoor-schry- ver bij den geneeskundigen dienst aan het Marine-Hospitaal alhier, is in don ouderdom van 81 jaren van deze aarde heengegaan. Met hem is heengegaan de laatste der amb tenaren en beambten, die bij de stichting van genoemd Hospitaal (in 1842), by die instelling te dezer plaatse in dienst traden. Ook buiten zijn eigenlyken werkkring was de heer Groen indertyd vol yver on toewijding werkzaam tot stichting, instandhouding en bevordering van den bloei van plaatselijke Vereenigingen. Hy was steeds een volijverig lid der vroeger en later hier bestaan hebbonde muziek- en zang- gezelschappen, in wier kring hij, zoowel om zyn humaan karakter, als om zijne kennis van en liefde voor muziek en zang, ten zeerste werd gewaardeerd. Meermalen trad hy in vergade ringen van plaatselijke Vereenigingen of in Volksbijeenkomsten als spreker op, en gaarne werd hij daar door het publiek gehoord. Tot op hoogen leeftijd vervaardigde hy vun tijd tot tyd, by voorkomende gebeurtenissen, ge legenheids-liederen, die door vorm en inhoud blyk gaven, dat de samensteller ook op letter kundig gebied op verre na geen vreemdeling was. By zyn verscheiden laat hij de goede herinnering achter, dat hy in zyn leven een braafen edel mensch, een uitmuntend huisvader en voor velen een trouwe en waardeeronde vriend is geweest. Hedenavond zal de Jaarvergadering gehouden worden van het Marinefonds", in 't Centrum". Leden en belangstellen den verwijzen we naar de advertentie in dit Blad. Bij het in de vorige week te 's Gra- venhage gehouden examen voor Ontvanger der Directe Belastingen enz, is geslaagd ue neer j. r. meyueac, uuuauuuuer oue cat. te Helder. De heer C. J. BaVker, van hier, heeft te Rotterdam met gunstig gevolg examen afgelegd voor eersten stuurman Groote Stoomvaart. By Kon. besluit van 13 dezer zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten der afd. Helder en omstreken van de Nationale Chris ten-Geheel-Onthouders-vereeniging De Burgerkring Harmonie" gaf gisteravond in de nieuw gebouwde zaal van >'t Centrum" een soiree amusante. De zaal, die dezen avond voor 't eerst door een feestvierende vereeniging in gebruik werd genomen, voldeed uitstekend en is voor niet al te groote vereenigingen een goede vergaderzaal. De leden en genoo- oigden vau »Harmonie" hebben er prettig feestgevierd en werden vergast op een af wisselend programma. Eerst muziek na tuurlijk, daarna een openingswoord van den president, toen eenige humoritische voor drachten en vervolgens een tooneelstuk, getiteld »Dirk de Porder". Na de pauze wederom eenige orkestnummers en aardige voordrachten. Na afloop daarvan een bal- masqué, waarbij men fraaie en zeldzame costumes te zien kreeg, o.a. een duiker in een volledig duikerspak. Tot slot een ge zellige nabetrachting vatt alle leden en gasten, waarbij dansen hoofdzaak was. Jl. Zaterdagmiddag is de matroos le kl. N. van het Wachtschip alhier doode- lijk verwond overgebracht naar het hos pitaal. Naar luidt der geruchten is hij stoeiende per ongeluk in aanraking gekomen met een aan beide zyden scherp zjjnd mes, dat de matroos T. in de handen had, waar door hy eene zeer ernstige verwonding bekwam. De toedracht der zaak wordt onderzocht, tengevolge waarvan T. in arrest is gezet. Oproeping to- drn wcrkeiyken di ust ran zeemiliclens-verlnfgangers dtr lichting 1897. Ter kennis van de belanghebbenden wordt gebracht, dat by Kon. besluit van 23 Dec. 1898, No. 17, de machtiging is verleend om de zeemilicicns-verlofgangers der lichting 1897 te doen oproepen tot opkomst in werkclyken dienst, ten einde gedurende den tyd van 5 weken te worden geoefend, en voorts, dat de opkomst van die miliciens-verlofgangers door den Min. van marine is bepaald op Woensdag 5, Donderdag 6 en Vrijdag 7 April a. s., naar gelang van de schepen, waarop hunne oefening zal plaats hebben. Texel, 20 Maart. De socialist Helsdingen uit Rotterdam, heeft, op uitnoodiging van de afd. Helder der S. D. A. P., alhier voor een niet groot, doch zeer aandachtig publiek behandeld het onderwerp»Wat willen de Sociaal- Democraten Er had geen debat plaats. De voorzitter der afd., de heer Reitsma, heeft medegedeeld, dat dit eerste optreden door meerdere vergaderingen gevolgd zal worden. De Vereeniging tot stichting en instand houding van een haven bij Oosterend op Texel, hield Zaterdag eene door slechts weinigen personen bezochte vergadering. Tot leden van het Bestuur werden her kozen de liceren J. Duinker, P. K. Bremer en J. P Koorn en gekozen de heer P. Dogger, ter vervanging van den heer P. Burger, die niet ineer in aanmerking wenschte te komen. De rekening van den penningmeester gaf een nadeelig slot van f 15,20 en werd na onderzoek goedgekeurd. Vervolgens werden eenige mededeelingen gedaan, waaruit bleek, dat volgens het be stuur nog goede verwachtingen bestonden omtrent het verkrijgen eener haven by de Oostkaap, waarna de vergadering werd gesloten. Uitslag der publieke verkooping, gehou den te den Burg: Iluis, pakhu s en erf, kooper de heer H. C. Dijt, voor f 5900. Eendenkooi en weiland, groot 2,17,06 H.A., kooper de heer C. H. Dijt, voor f 1815. ATJEH. Decorrespondent van de .N. Kott. Ct.» fe Batavia seint onder dagteekening van gisteren: De troepen van Van Hcutsz bereikten Tatnseh. Panglima Polim vluchtte naar Gettm- pung. De pretendent-sultan is in de wouden. Van Heutsz vervolgt hem. Een later telegram van den correspondent te Batavia luidt: Van Heutsz vertrekt naar Samalanga. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van gister gedagteckende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië: De beide respectievelijk v tn Segli en Seli- moen uitgerukten colonnes bereikten den 14dcn dezer Tamseh. Vijand ontruimde zjjno stel lingen in den nacbt van den 13den, zonder verdediging. In verschillende richtingen wordt gepatrouilleerd. Gezondheidstoestand goed. De Indische correspondent van het «Han delsblad* seint: De cavalerie is den 19den 's middags terug gekomen. De vijand verliet in den nacht van den 13den een sterke stelling by Beniet. Beide colonnes bereikten zonder eenig verlies Tamseh. Poltim vluchtte naar Geump&ng de pretendent is in de bosschen gevloden. Het .Hdbd." ontving con nader bericht uit Indië, dat de pretendent-sultan bereid is zich over te geven. Zaak Venier. In de gisteren door het gerechtshof te '8 Hage gehouden zitting, is tien jaar tucht huisstraf geëischt tegen kapitein Vemer, die zoo als men weet het vorige jaar zijn echtgenoote en haar vriendin op straat doodde. Uitspraak 30 Maart a.s. De Groote Kerk te Overschie verbrand. Zondagavond omstreeks 9 nur werden de bewoners van Overschie opgeschrikt door een ratelenden donderslag en weldra weergalmde brandgeroep door do straten. De bliksem was ingeslagen in den toren der Groote Kerk. In korten tyd vertoonde zich de schilderachtige torenspits als een reusachtige vuurbaak, uren in het rond het onheil verkondend. Voor iedereen duideljjk was het, dat de gewone brandbluschmiddelcn hier te kort zonden schieten in den strijd tegen het ver nielende element. Geleidelyk stortte stuk voor stuk naar be neden. Reeds was de «seinkamer» in een kolossalen vuurbol veranderd. Daar dreunde de eerste slag van 10 uur nntr «lnnr lucht en de talloozfi tncachouwers dachten op dat oogenblik waarschijnlijk allen, dat liet wel haar doodsuur zou zyn, dat de aloude klok thans zelf verkondde. Toch heeft zjj nog twee slagen van half elf doen hooren, doch toen ook was hot voor altijd uit. Eerst des nachts te half twee was eindelijk de vuurzee geheel binnen de hooge muren van kerk en toren beperkt en leverde alzoo voor verdere uitbreiding van den brand geen gevaur meer op. In een gralgewelf, waarvan de ingang blijk baar door hot vuur was verteerd, zag men doodsbeenderen te midden van het ingestorte puin. Alles le zamen vormt een aangrijpend tooneel van verwoesting. Uit de consistorie is nog het een en ander gered, doch overigens is niets gespaard. Kerk en toren zijn verzekerd voor f 49,000, het orgel voor f5000. Het Herstellingsoord voor onderwijzers In »De Bode" orgaan van den Bond van Nederl. Onderwijzers, deelt de com missie voor het Herstellingsoord mede, dat zij de stichting daarvan als verzekerd beschouwt. Dit herstellingsoord zal uitsluitend wor den ingericht voor zenuwlijders en her stellenden of rustbehoevenden, dus niet voor longlijders voor wie H. M. de Konin gin-Moeder Oranje Nassau-Oord schonk. De commissie uit den Bond berekent het aantal patiënten per jaar op onge veer 150. Wyl echter dit aantal pa'iënten nooit te gelijk opgenomen behoeven te worden, meende de commissie, dat een getal van 30 a 40 vertrekken voldoende zoude zyn. De commissie heeft ook een onderzoek ingesteld naar de plaatsen, geschikt voor de stichting van een herstellingsoord. Zy heeft daartoe de terreinen in oogenschouw genomen en bezocht daartoe Apeldoorn, Voorthuizen, Putten op de Veluwe, Beek bergen, Ede en Wageningen, terwijl zij op 't oogenblik nog omtrent een terrein te Laag Soeren in correspondentie iB. Een gift van den heer Janssen mede- gerekend, is thans f38000 bijeengebracht, waarvan ruim 30,000 door de onderwijzers zeiven. Met de stichting zullen echter f 45,000 gemoeid zijn. Wat den pensionsprijs per dag en per persoon betreft, de commissie meent, dat deze waarschijnlijk niet minder dan f 1,50 zal kunnen bedragen. Een verpleging volgens klassen komt der commissie geheel ongewenscht voor onderwijzers en onderwijzeressen, leden en niet leden van den B. v. N. O., allen be talen denzelfden prijs. Voor kinderen zal iets minder gerekend worden, byv. f 1 per dag. Zacht tot opschik bracht haar ten val] De familie K te Utrecht huurde een paar maanden geleden uit medelijden een 18jarig dienstmeisje, wier moeder sedert eenigen tyd weduwe, met hard werken er nog niet in kou slagen voor haar 7 kin deren den kost te verdienen. Hoewel haar oudste dochter haar voor de huishouding onontbeerlijk was, moest men er ten slotte toch toe besluiten voor haar een dienst te zoeken, daar zich by haar een aantal slechte eigenschappen openbaarden, die voor de toekomst het ergste deden vreezen Niettegenstaande de heer K. en diens vrouw, hiervan onderricht, vertrouwden zjj op hare beloften van beterschap en namen zij haar in dienst De eerste weken ging alles naar wensch, doch toen kreeg het meisje kennis aan een artillerist en van dit oogenblik af werd het mis Zucht naar opschik en vermaken beheerschte weldra al haar handelingen, totdat zy, geen geld hebbende om al haar eischen te kunnen bevredigen, eindelijk een dievegge werd en laatstelijk haar meesteres ruim f 12 ontstal, welk geld aan lintjes en strikjes en het met haar minnaar bezoeken van schouwburgen werd opgemaakt. De gevolgen bleven natuurlijk niet uitdoor de politie gearresteerd kwam zij spoedig tot bekentenis en zal zij nu tijd en ge legenheid genoeg krijgen om over het geen zij heeft gedaan eens ernstig na te denken. Antlrée. Hoewel het onderzoek, door de overheid ingesteld naar aanleiding van de mededee- ling vau Tongoesen, dat de overblijfselen van Andrée's ballon en de lijken der reizigers zelf aan de Pit bij lenisejsk gevonden wa ren, niets opgeleverd heeft, blijft men in Zweden nog twyfelen. Prof. Nordenskjöld die zich toch niet lichtgeloovig getoond heeft by de talrijke vroegere mededeelingen over sporen vau Andrée heeft koning Oskar verzocht, een Zweedsch deskundige naar Siberië te zenden om de zaak nog eens te onderzoeken, en mocht het bericht waar blijken, de overblijfselen van de expeditie naar Zweden over te brengen. Koning Oskar heeft aan dat verzoek voldaan, en 1500 kronen beschikbaar ge steld. F. R. Martin is reeds naar Siberië vertrokken om het onderzoek aan te vangen. Vreeseiyke brand te New-York. Vrijdagmiddag ten 3 ure is het Windsor- hotel, in hot centrum van New-York gelegen, geheel afgebrand in 40 minuien tijds. De vlammen grepen onbegrijpelijk snel om zich heen en spoedig geleek het gebouw een reus achtige brandstapel. Op de daken en voor de vensters zag men een aantal personen, die zich niet hadden kunnen redden en op hartvcrscheu- renden toon om redding huilden. Een vrouw sprong uit de vyfde verdieping en bleef dood liggen. Vier lyken werden nadat het hotel was afgebrand, van onder de puinhoopen ge haald nog worden 25 personen vermist, die men denkt, dat onder het pnin begraven lig gen. Er zyn velen gewondeu. Nader bericht De brand brak uit Vrijdagmiddag om 3 nur. De meeste logeergasten waren op dat uur aan de vensters om naar de processie te zien die juist de 5e Avenue langs trok. Plotseling zag men een gordyn op de tweede verdieping vlam vatten, vermoedelijk doordat het in aan raking was gekomen met een brandende lucifer of een sigaar. Nog geen vijf minuten later zag men buiten uit alle vensters der tweede ver dieping een dichte rook komen. In het hotel ontstond een geweldige paniekalle kjjkers renden naardenaastbijzynde trap, die de massa niet kon verzwelgen en vele werden door de zware rook die reeds de hal en de trappen vulde, naar de kamers teruggedreven. De laatste zagen nog juist de vlammen langs de trappen omhoogschieten tot de bovenste ver dieping. Alle kamers waren voorzien van reddings- touwen, maar vele vrouwen die gebruik er van maakte, konden zich niet houden en stortten ucur. Auilcnm, ilio ivlKumcn alle «clfbclicci- sching hadden verloren, sprongen uit de ramen, zelfs van de hoogere verdiepingen en vielen te pletter, somtjjds op personen in de straat. Met meer geestkracht bedeelden lieten zich langs de gordynen af. Het was een aanblik om de bezinning er by te verliezen. De brandweer was zeer spoedig gewaar schuwd, maar kon het tooneel van de ramp moeilyk bereiken doordat de processie eerst en later de lange reeksen gewonden die wer den weggedragen den weg versperden. De mannen verlieten de wagens en liepen met ladders naar den brand om bij de redding te helpen. Aan hun moed en doodsverachting is het te danken dat nog zeer velen aan een wissen dood ontkwamen. Een der mannen redde zeven vrouwen laugs zyn brandladder. Maar de voorgevel begon reeds te wankelen. Men zag den ral aankomen en zocht luide waarschu wend weg te komen, maar reeds stortte de steenmassa in de 5e Avenue en verpletterde eenige der redders met de geredden die zy nog in veiligheid hoopten te brengen. Éen oogenblik later stortten ook deachtermnur en een der zymuren in van het reusachtige ge bouw was nog slechts een brandende en roo- kende puinhoop over die, wio weet hoeveel lyken bedekte. In veertig minuten was het eerste bedryf van het drama afgespeeld. Des kundigen verklaarden, dat zij een zoo groote verwoesting in zulk een korten tyd nog nooit hebben bygewoond. Het juiste aantal der dooden en gewonden is nog niet bekend. De laatste berichten spre ken van twintig lijken, die gevonden zouden zyn en meer dan vijftig gewonden, terwyl nog 31 raenschen worden vermist, die naar alle waarschynlykheid onder het puin begraven liggen. De broeder van president Mc. Kinley, de heer Abners, Mc. Kinley, diens vrouw en dochter, die eerst onder de vermisten waren opgegeven, zijn terechtzy hadden een kwar- tiortje voor het uitbreken van den brand het hotel verlaten. De materieele schade is nog niet te overzien, maar wordt op vier millioen dollars geschat. Het hotel was verzekerd. De werklieden bezig met den opruimings arbeid van het door brand vernielde Windsor- Holel te New-Yerk worden zeer in hun werk verhinderd door de dichte massa rook die nit de puinhoopen opstijgen. Er wordt aan juweelcn en andere kleinoo- den voor een half millioen dollar vermist. Tydens den brand werden drie menscheu gearresteerd, die in do kamers diefstallen bedreven. Dc werklieden vonden Zaterdagavond een bedrag aan papieren van waarde ten bedrage van een millioen dollar, toebehoorende aan den lederhandelaar Jones, die waarschynlyk in de vlammen is omgekomen. De verbazende hoeveelheid kostbaarheden die in 't hotel aanwezig, hebben de gedachte doen rijzen aan een complot van dieven, die het gebouw in brand hebben gestoken om van de verwarring gebruik te maken en hun slag te slaan. Volgens de laatste berichten werden 100 men8chen vermist, die waarschynlyk in de vlammen zyn omgekomen. Tegen den eigenaar van 't hotel zyn reeds eischen tot schadeloosstelling ingediend ten bedrage gezamenlijk van 12 millioen dollars. Water in den grond is goed, mits de planten in haar groei er niet door be lemmerd worden. Droogte kunnen we niet voorkomen, maar overmaat van water wel. Menige oogst, hetzij van koren of van gras, heeft teleurgesteld niet bmdat het land niet voorbrengen wilde, ook niet, omdat het geen plantenvoedende stoffen genoeg bevatte, evenmin omdat het niet vlijtig bewerkt werkt werd, maar omdat het in onmacht werd gehouden door do aanwezigheid van te veel water. Dien vijand overwinnen is de geldelijke waarde van zijn land verhoogen en zyn oogst minstens vertienvoudigen. Het Deensche barkschip „Verdarda" heeft Zaterdag de bemanning van het Engelsche barkschip >Liddartha" (kapitein W. Gerard) te Amsterdam binnengebracht. De »Liddartha" met een lading hout (pitcli pine) van Jacksonville, Florida, naar Liver- pool bestemd, werd den 2en Februari door een storm geheel ontredderd. Het schip bleef op de lading drijven, ofschoon het water overal vrijen toegang had en ook elk logies geheel onder water stond. Als eenig voedsel hadden de mannen, die steeds aan weer en wind waren bloot gesteld, zont vleesch, rauwe aardappelen en meel. Vuur hadden zy niet. Het kan ons dan ook niet verwonderen dat drie dagen nadat zij op 22 Februari, door de Verdarda" waren opgepikt, een hunner ten gevolge der geleden ontberingen over leed. De mannen hebben nu in de leeszaal van de Vereeniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit een tehuis kunnen vinden. (>Hbl.") Advertentie n. De Heer en Mevrouw W. BUNGE geb* KL A ASSEN geven kennis Tan de geboorte van eene Dochter. Nieuwediep, 18 Maart 1899. Geboren JACOB, Zoon van J. VAN OTTEREN en D. VAN OTTEREN—Govkrs. Helder, 19 Maart '99. Bevallen van een welgeschapen Dochter, G. DE GEUS-VERBAARSCHOT. Helder, 20 Maart 1899. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, geduldig ljjden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JAN FRANS GROEN, in leven gepens. 1ste schrijver by den Geneeskundigen Dienst der Zee macht, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Helder, 20 Maart 1899, Wed. J. F. GROEN, geb. Boonacker, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder de Wed. T. OLIEVIER, geb. ZWART, in den ouderdom van ruim 77 jaren, ten huize van J. VAN HAAREN, Achter-Hoofdgracht. Helder, 20 Maart 1899. Namens Familie, Behuwd- en Kleinkinderen. H. OLIEVIER. Heden overleed, na een kortstondig lijden, in het Gemeente-Ziekenhuis alhier, onze geliefde Kleindochter en Nicht JANNETJE SLOT, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaren. Helder, 20 Maart 1899. Uit naam van hare diepbedroefde Grootouders, Ooms en Tantes, L. WIEGEL. T. WIEGEL—REE. H. WIEGEL. P. WIEGEL-GORTER. K. WIEGEL. T. WIEGEL-HOPMAN. J. G. NEBBELING. M. L. NEBBELING - GORTER. C. NEBBELING. N. NEBBELING— GORTER. Heden overleed, na een langdurig lijden zacht en kalm, onze geliefde Behuwddochter en Zuster LUBERTA WILHELMINA CAARLS, Weduwe van C. C. TEN HACKEN, na voorzien te zyn van de H H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van bijna 37 jaren, na latende twee kinderen, te jong om het smartelijk verlies te kunnen be seffen. Helder, 21 Maart 1899. W. TEN HACKEN. P. TEN HACKEN-Mahieu. Mede namens Broeders en Zusters en verdere Familie. De Heer en Mevrouw OSKAMP betuigen hun hartelyken dank voor de vele blyken van belangstelling by de geboorte van hun Zoon ontvangen. Kraamvisites worden gaarne afgewacht, liefst Donderdag en Vrijdag 23 en 24 Maart. De Familie VAN DEN ORDEL betuigt bij dezo haren dank voor de vele bewijzen van vriendschap en deelneming bij haar groot verlies ondervonden. Uit aller naam Wed. W. E. v. d. ORDEL— Skün-ke. Voor de vele bcwjjzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van wylen mijn Vader, betuig ik bij dezen mijn har telyken dank. 20 Maart 1899. Ds. C. B. 1IYLKEMA. I>A.\UIIKTUItil.\0. Wij ondergeteekenden brengen hiermede onzen hartelijken dank aan allen, die bg het vinden en de teraardebestelling van RE1JER RAN, hunne hnlp en belangstelling betoond hebben. Namens C. RAN en Echtgenoote, Broeders, Zusters en verdere Familie. Openbare Kaiiienkom«t. met het ZANG- en MUZIEKGEZEL SCHAP van Neerbosch, waarbij de- Heer Jb. v. 't LINDENHOUT mededeelingen zal doen van den arbeid voor Weezen, op Donderdag 23 Jlaart a.*., des avonds ten 5 nur pn-cies, in het lokaal »TIVOLI". Tekstboekjes als bewijs van toegang a 2ö en gereserveerde plaatsen a 50 ets, zijn vanaf Maandag 2(1 Maart verkrijgbaar bij de Boekhandelaren Wed. BUISONJÉ, ZOON, P. SPRUIT Jr., en BERKHOUT 6 Co., en op den avond der uitvoering aan den ingang der zaal. Correspondent C BREET Azn P S. Wellicht zal deze samenkomst door den WelEerw. Heer Ds. STADIG worden geopend. bestaat uit 30 Weezen, welke aldaar worden verpleegd. Zaalopening ten 7 uur. C. BREET Az. MARINEFONDS. Twaalfde algeneene jnrlijkicbe vergtitrlig op Di.YSD tfi den 21en M t ART 1899, '8 avonds te 7'/t are, in de jrooie za3l van het Iolaal „'i Centrni". Willemsoord, 20 Maart 1899. HET BESTUUR. II. 6. O. 11. op Zaterdag 25 Maart, av. 8 uur, in »TIVOLI". Programma: Hans Dussel op 't Gemeentehuis. Kluchtspel in één bedryf. Trio's voor piano en violen. TJr kers marsch {Klucht.) Dramatische schets. DE BEDELAAR (Voordracht.) Spreker O. Ostendorf, van Amsterdam. KAARTEN verkrijgbaar van af Woens dag f OfIO( in de depotsde Wed. VALTER, Koningstraat, de Wed. MA- RÉCHAL, Kanaalweg, de Wed. HEL DER, Zuidstraat, den heer v. d. STAAIJ, Dijkstraat. den heer J. SMIT, Hoogstraat No. 65, den heer P. SIESLING, Rozen straat No. 30 en des avonds aan het locaal a f 0,15. 25 Cent. 25 Cent. Loten voor de Tombola zonder Kielen. te hoadea op Nianria? 10 April de. avonds 7 uur, in het gebouw „WILBKL- MHVV', zijn van af heden verkrijgbaar by LEDEN en op de TENTOONSTELLING die geopend zal zyn van af Maandag 9 April tot en met Zaterdag 8 April a. 8. Opening TENTOONSTELLINO Maandag 3 April des namiddags 3 uur. Toegang 5 Cent per persoon. Namens het Bestuur de Commissie van Beheer. vroeger „Kristallen Paleis". Aparte kamer, per nacht 40 ct. By abonnement veel minder. A. M. Bohrti. Mevrouw VAN DEN BERG, Hoofdgracht 28, vraagt met 1 April een HIIDERMEIIJE. niet beneden 14 jaar, (geen Dagmeisje). Spreekuur 's avonds tusschen 8 en 9 uur. Adres: BERKHOUT Co. Er wordt gevraagd een MEISJE, niet beneden de 15 jaar. Adres BEKK HOUT Co. Een DAGMEISJE gevraagd, voor licht huiswerk; 14 a 15 jaar oud. AdresBureau dezer Courant. Dagoaije getraacd voor direct, dit net de wassch kan omgaan. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur Adres: Mej. HABERMANN, Langestr. 22. Adres: B. F. VERFA1LLE, Lange«tr. Terstond gevraagd een flinke DIE98TB0DK, bekwaam voor haar werk, van goede go- tuigen voorzien. Loon f 100 per jaar. Adres Keizerstraat 105.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2