Bijvoegsel, behoorende bij 't Vliegend Blaadje, van Zaterdag 25 Maart 1899. Gemeenteraad van Helder. ^Vergadering g-hoaden Dinsdag 21 Haart 1899. (Voortzetting der zitting van Woensdag 15 Maart). Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 17 leden, afwezig is met kennisgeving van verhindering de heer Van Twisk. Na de opening doet de Voorzitter mede- deoling van de volgende ingekomen stukken 1. Een tweetal adressen van ingezetenen, betuigende instemming met de voorstellen der Raadscoraraissie's om te besluiten lotgemeen telijke exploitatie water- en gasleiding en verzoekende deze voorstellen aan te nemen. 2. Een adres van de onderwijzers aan school 8, waarin verzocht wordt hunne trak tementen met flOO te verhoogen, omdat de door den Raad vastgestelde regeling de sala rissen van de onóerwyzers aan de andere scholen met de hunne gelijk stelt, terwyl hun taak zwaarder is. omdat zij na* schooltijd correctiewerk hebben te verrichten. 3. Een adres van den heer W. VisBer, hoofd van school 8, wijzende op de nieuwe regeling der onderwijzers-jaarwedden in deze gemeente en hoe deze teleurstelling en onte vredenheid onder het personeel zyoer school doet ontstaan. In 't bijzonder wijst hy op het plaatsvervungend-hoofd en op de ongunstige conditie waarin deze geplaatst is. Hy ver zoekt voor hen gunstiger bepalingen vast te stellen. De Voorzitter stelt voor deze beide laatste adressen ter inzage te léggen en in de volgende vergadering te behandelen. De heer Frowein betreurt de indiening dezer adressen alleen bestaat er een onbillijkheid ten opzichte van het olaats ver vangend-hoofd. Hij stelt voor ze in handen vau B. W. te stellen ter voorlichting. Aldus besluit men. 4. Een adres van de heeren Drooglever Fortuijn en Van Vuuren, verzoekende, omdat met 1 Juli de subsidie van de meisjesschool vervalt en mej. Van Deventer met genoemden datum hare inrichting sluit, tusschentydsche plaatsing hunner dochtertjes aan school 8. Met algemeene steramen besluit men aan de leerlingen van bedoelde school de gevraagde vergunning te verleenen. 5. Het verslag over 1898 van de Commis sie van toezicht op 't lager onderwyB. Dit zal voor de leden ter inzage gelegd en in het gemeenteverslag opgenomen worden. 6. Een missive van het Burgelyk Armbe stuur, voorstellende de hypotheek, staande op het verplegingshnis in de Tuinstraat, die na de 3e aflossing nog f 550 bedraagt, geheel af te doen, het te bestryden uit hut batig saldo vau het vorige jaar en dit op do volgende rekening over te brengen. Dienovereenkom stig wordt besloten. Alsnu is aan de orde het rapport der Com missie in zake de Waterleiding. Het voor stel van B. en W., om alvorens te besluiten tot eigen exploitatie door een deskundige te doen opmakon een berekening van exploitatie-kosten van een gemeente-waterleiding, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, moet op nieuw in stemming gebracht worden. Vóóraf doet de heer Staalman hetvoorstelde discussiën over dit onderwerp te heropenen, hetwelk met 10 tegen 7 stemmen wordt ver worpen. Daarna wordt over het voorstel van B. en W. gestemd. 8 leden verklaren zich er vóór en 9 tegen, zoodat het verworpen is. Vóór stemden de heeren Bitter, Hartsinck, Kramer, Van Neck, Over de Linden, Seven- huijsen, Staalman en Stammes. Na deze beslissing is de conclusie der Com missie (reeds in ons vorige verslag opgenomen) aan de orde. De heer Staalman opent de dis cussie. Hy zegt met waardeering van 't werk der Commissie kennis te hebben genomen, maar drukt zyn verbazing uit over hot ver trouwen, dat de Raad moet stellen in de Com missie, want men heeft niet behoorlijk kennis kunnen nemen van de voorstellen men heeft slechts 6 werkdagen gehad om zich op de hoogte te stellen. Het nieuwe contract komt hem onaannemelijk voor, toch kan hy zijn goed keuring niet schenken aan de voorstellen der commissie, want hy mist in het rapport een opgave van redenen, waarom de tegenwoor dige concessionaris niet aan de tegenwoordig gestelde eischen kan voldoen. De bewering der commissie, dat de meest volledige leerschool in de naburige gemeenten is te vinden, wordt door niets gestaafd en het rapport geeft de onaangenaamheden niet aan, die hier voorge vallen zyu om tot overeenstemming te komen. Eveneens mist men in het rapport het bewijs, dat de exploitatie in eigen beheer de eenige goede weg en een voordeel voor de gemeente zou zijn, want cjjfers en berekeningen van bevoegden ontbreken en daarom is de aan neming der voorstellen hem nu nog onmogelijk. Bovendien spreekt de commissie voortdurend op een wijze of zij in haar geheel de conclusie heeft vastgesteld het oordeel der miuderheid wordt verzwegen, terwyl de heer Stammes bij de stemming over hot voorstel van B. en W. afwijkende van de overige commissieleden zijn stem uitbracht. De heer Stammes verklaart, dat de commissie homogeen was, maar dut hy uit een billijk heidsoogpunt vóór hot voorstel van B. eu W. stemde. De commissie had gegevens, die den Raad niet medegedeeld konden worden* omdat de geraadpleegde doskundige als voorwaarde had gesteld zyn naam niet te noemen. De heer Frowein zegt, dat het hem leed hoeft gedaan den naam van den deskundige te moeten verzwygen, doch thans is men daaraan niet meer gebonden. De commissie is nu in de gelegenheid de becijferingen over te leggen van den door de comm. geraad- pleegden deskundige den heer D. de Leeuw, die reeds op verscheidene plaatsen waterlei dingen heeft aangelegd. De heer Korver, Voorz. der comm., beaut- woordt in een uitvoerige rede den heer Staal man en weerlegt verschillende bezwaren, door deze te berde gebracht. De termijn om de ge dane voorstellen te overwegen, acht hy niet te kort, want het rapport is een vervolg op dat van April '98, waarin uitvoerige cjjfer3 zijn medegedeeld. De tweede opmerking, waar om de concessionaris niet aan de eischen van den tegenwoordigen tjjd kan voldoen, beant woordt spr. met de aandacht er op te vestigen, dat in 1852 de Waterleiding alhier is aange legd met het doel de marine van water te kunnen voorzien, maar niet tot gebruik der inwoners; duurom zyn de buizen, het reservoir en het buizennet voor de tegenwoordig» ge meente onvoldoende en veelvuldige aanvragen moeten afgewezen worden. Ver volgons maakt hij een vergelijking met Alkmaar, waaruit blijkt, dat wy zeer ten achter zijn. Het belang der gemeente en der burgery vorderen, dat wy van de groote voordoelen profiteeren. De wa terleiding kan een bate afwerpen voor de ge meentekas en de ingezetenen tegen laag tarief goed drinkwater leveren, waarom hy het noodzakelijk acht tot eigen exploitatie te be sluiten. Daarna geeft hij een uitvoerig over zicht van kosten en een raming der te maken winsten, dat door den deskundige, den heer de Leeuw, is opgemaakt. Daaruit bljjkt, dat de ko3ten van aanleg f297.500 bedragen, de exploitatiekosten f9264, terwijl de baten ruim 40000 gulden zullen zijn, ongerekend de voordeelen, die de levering van water aan de marine en't legerzullon opbrengen. Deze cijfers zijn niet uit den blinde gegrepen, maar steu nen op een volkomen vertrouwbare basis, waarom hij aandringt tot eigen exploitatie over te gaat), ook om aan allerlei willekeur van een concessionaris ontslagen te worden. De heer Staalman is niet tevreden gesteld de cyfers, door den heer Korver medegedeeld, trekt hy niet in twijfel, maar hy kan ze nu niet nagaan. Omtrent de primitieve wyze van aanleg der Waterleiding hier ter plaatse ten opzichte der machine, het buizennet, enz. kan hy zich zoo spoedig geen oordeel vormen, want deze zaken wordeu door den coucessionaris bestreden. Blijkt het hem uit de stukken, dat er maar f' 1000 winst is te behalen, dan zal hy gaarne medewerken, doch het moet eeu wel overwogen besluit zyn. Daarom stelt hy het volgende voor: De Raad, gehoord het rapport der Commissie, stelt voor door den deskundige, door B. en W. te benoemen, te doen opmaken een gedetailleerde berekening van kosten eener waterleiding, waaruit zul blyken, welk kapitaal voor de gemeente is benoodigd en welke win3ten te behalen zyn, zullende binnen 2 maanden de voorstellen bij den Raad in behandeling komen". De heer Frowein bestrydt het voorstel, als zynde geheel overeenkomende met het zoo even verworpen voorstel van B. en W. Hy acht de benoeming van een deskundige nog niet noodig. Wel later, als tot eigen beheer is besloten, en de vraag aan de orde komt, welk soort van waterleiding men zal aan leggen. Dat een gemeente-exploitatiu winst oplevert is zonder twijfel en cijfers zyn dien aangaande geheel overbodig. De winst der waterleiding moet vloeien in de gemeentekas en den concessiouaris het recht tot heffing van indirecte belastingen ontnomen worden. Daarom acht hij hel noodig, dat heden tot exploitatie van de waterleiding van gemeente wege wordt besloten. De heer Van Neck acht een berekening van kosten vóóraf zeer noodzakelyk. B. en W. hebben geen kennis van de heden mede gedeelde cyfers genomen en deze dus ook niet kunnen beoordeelen, hetwelk in zulk eeu gewichtige beslissing toch hoogst ge- wenscht is. Na nog eenige duplieken en replieken wordt het voorstel van den heer Staalman in stem ming gebracht en met 6 tegen 11 steramen verworpen. Vóór stemden de heeren Bitter, Hartsinck, Kramer, Van Neck, Over de Lin den en Staaltnan. Het voorstel der Commissie om in begin sel tot eigen exploitatie der Wa terleiding te besluiten, wordt ver volgens aangenomen met 13 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Bitter, Van Neck en Hartsinck, terwyl de heer Staal man zich van stemming onthield. Het andere voorstel om een permanente Commissie te benoemen om met B. en W. de overname der oude of de stichting eener ge heel nieuwe waterleiding voor te bereiden, wordt na eenige toelichting en bespreking met algemeene stemmen aangenomen. De hee ren Van Neck en Staalman bleven buiten stemming. Daarna gaat men over tot benoeming van een hoofdkommies der plaatselyke belastin gen. Voorgedragen worden J. B. Berkeljon eu G. C. Steilberg. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen gekozen. Voor de benoeming van een kommies der plaatselijke belastingen worden door B. en W. voorgedragen: S. Cupido, J. J. Bakker en G. Arends, allen agenten van politie, alhier. Vóór men tot stemming overgaat, vraagt de heer Kor ver naar den maatstaf, waarna de sollicitan ten beoordeeld moeten worden en naar de bekwaamheid van hen veruischu De Voor zitter antwoordt, dat de voordracht opge maakt is in overleg met den gemeenteont vanger. De heer Frowein vraagt naar de verordening, waarin geregeld is het aantal kommiezeu, hunne jaarwedden, euz. Tot stem ming overgaande worden op 7 personen 1 of meer stemmen uitgebracht. Bjj de 2e stem ming verkrijgen P. Th. Luyckx 8, P. Kunst 4, S. Cupido 3 stemmen en D. Kuiper 1 stem. Bij de horstemming tusschen de twee eerstgeuoemden verkrijgt Luyckx 10 en Kunst 7 stemmen, zoodut de heer P. Th. Luyckx gekozen is. Vervolgens hebben benoemingen plaats van onderwijzers en ouderwyzeressen aan de ver schillende openb. scholen. Achtereenvolgen- worden gekozen: Aan school 4 de heer A. C. van der Meij alhier (met verplichte hoofdacte)aan school 4 de heer J. van Hameien te Hoogersmilde aan school 7a do heer A. Swart te Nijenga, aan school 7a de heer P. C. Kappetein te Sprang; aan school 8 mej. H. .1. M. Wijers te Slagharen en aan school 5 do heer A. Veenhuizen te Surhuisterveen. Verder worden benoemd de leden en plaats vervangende leden voor de 3 stembureau*3 alhier. De uitslag is de volgende: Tweede Kamer en Provinciale Staten. Ie stembureau. Leden. Plaatsverv. leden. A. J. J. v. Steyn,Voorz. W. J. v. Neck, pl. Voorz. P. Groen. S. Krijnen. J. Fray. H. Uurbanus. C. Stammes. C. S. de Wit. 2e stembureau. L.F.OverdeLinden,Vz. Dr. II. Bitter Jr. T. Terra. A. P. Staalman G. Wyker. K. de Vries. Dr. P. C. F. Frowein. 8e stembureau. P. Kramer, Voorz. J. Vcrfaille. J. Kuiper. I. Korver. 5. Schraa. J. Scvenhuijsen. E. G. van Ede. Gemeenteraad. Ie kiesdistrict. Ledeu. Pluatsverv. leden. A.J.J.v. Steyn,Voorz. W. J. van Neck. P. Groen. S. Krynen. J. Fray. H. Uurbamis. C. Stammes. C. S. de Wit. 2e kiesdistrict. L.F.OverdeLinden,Vz. Dr. H. Bitter Jr. T. Terra. A. P. Staalman. G. Wyker. H. M. Dito. Dr. P. C. F. Frowein. 3e kiesdistrict. P. Kramer, Voorz. J. Verfaille. J. Kuiper. I. Korver. L. A. Hartsinck. J. Sevenhuisen. E. G. van Ede. Nog worden in plaats van de heeren Van Neck en Croockewit, die bedankt hebben, tot leden der Commissie, belast met de herziening van de pensioenverordening, gekozen de heeren Verfaille eu Kramer. Wegens het late uur wordt de zitting ver daagd tot Woensdagavond 7 uur, wanneer het onafgedane punt der agenda rupport der commissie verlichting" aan de orde komt. ZITTING van 22 Maart. Voorzitter de heer Over de Linden, Wet houder. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig met ken nisgeving van verhindering de Burgemeester en de heer Bitter. Na de opening der vergadering wordt het rapport der oommi9»ie in sake de ver- liohtiog aan de orde gesteld. De heer Korver leest genoemd rapport voor, waarin betoogd wordt, dat men op de aan vragen van particulieren, omtrent het verlee nen van concessie voor het leveren van petro- leum-gloeilicht, of voor het aanleggen van electrische geleidingen niet moet ingaan, dat de overname van de gasfabriek wenschelyk

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5