en noodig is, dat bekwame juristen en tech nici zyn geraadpleegd, die voor eigen-exploi tatie adviseeron. De belangen der gebruikers zyn dan beter gewaarborgd. Aan het sint komt de commissie tol.de volgende conclusie 1® door op de""aanvraag tot invoering van petroleum-ghx'ilichl te antwoorden, dat de Raad op dit systeem niet kan ingaan, om dat dit niet van algemeene toepassing kan zijn 2® den adrossanten voor clectrische ver lichting te berichten, dat de Raad, alhoewel ten volle erkennende, dat electrische verlich ting van straten, pleinen en groote etablisse menten de meest aanbevelenswaardige en doeltreffende verlichting mag worden genoemd, aan particulieren geen concessie wenscht te verloenen. 8. Om na afloop van het contract der straatverlichting door gas niet weder met den aannemer te contracteeren. 4. Tot eigen exploitatie der gasfabriek over te gaan. 5. Om te benoemen een permanente com missie, wier taak het zal zyn de overname der gasfabriek en aanhoorigbeden door de gemeente voor te bereiden, en 6o. Tol bestryding der kosten te dezer zake een credict van f 500 te verleenen. Naar aanleiding daarvan advisveren B. en W. het rapport ter inzage tot betere bcoor- deeling te deponecren en het nemen van een besluit te verdugeu tot later. Do heer Korver geeft zyn bevreemding te kennen over het advies in .deze. De commis sie is op het initatief vm B. en W. in het leven geroepen naar aanleiding van ingeko men adressen. De commissie heeft by haar onderzoek verschillende gegevens van B. en W. ontvangen. Hij gaat daarna uitvoerig de werkzaamheden der commissie na en zet eenige bepalingen van het contract met den aannemer voor de straatverlichting uiteen, en besluit daaruit, dat liet onderzoek tot resul taat had, dat tot verlenging van het contract geen aanleiding bestaat. Ieder lid heeft de zaak grondig onderzocht en deze zal niet verder komen door de stukken ter visie te leggen. Uitstel is nergens dienstig voor, en als men de vele bemoeiingen, die noodig zyn, alB men de gasfabriek wil overnemen, in Hun- merking neemt, dan is de tyd niet te lang, want in 1902 vervalt het contract. Spr. ont raadt dan ook len sterkste de aanneming van het voorstel van B. en NV. De heer Over de Linden heriunert den heer Korver aun hetgeen in een huishoude- lyke vergadering is besloten en B. en W. overeenkomstig dat besluit hebben geadvi seerd. De heer Korver betwyfelt of een desbe treffend besluit is genomen en merkt op, dat de openbare zaak openbaar moet behandeld worden. De heer Van Neck brengt in het midden, dat besloten is, alle stukken de /aak betref fende, voor de leden ter inzage tc leggen om later een beslissing te nomen. Het doet hem leed, dat de goede trouw geschonden wordt. De heer Frowein wyst op het gevaarlijke van geheime vergaderiugen en weet wel, dat men op 't einde der laatste vergadering over eenkwam de zaak te verdagen. Maar de zaak is verdaagd geweest, in 8 maanden is geen open bare vergadering gehouden. Langer uitstel is overbodig, want er is niets meer te doen. Allo stukken hebben 8 dagen ter visie gele gen en wie nn niet op de hoogte is, is dit ook over 8 jaren nog niet. De zaak is ryp voor behandeling en de vruchten kunnen ge plukt worden. De heer Over do Linden wil geen besluit nemen over zoo'n gewichtig onderwerp dan na ryp beraad. De heer Staalman brengt een woord van waardecring voor de werkzaamheid der Com missie, maar protesteert u-gen haar preten- tieuso houding. Hy acht den tyd van 6 werk dagen te kort, om al de stukken te bestu- dcereu en noemt het een brutaliteit, als men, iia zoo weinig voorbereiding, een besluit neemt. Er zijn leden, die geen gelegenheid gchud hebben de stukken in te zien, en Spr. keurt hot gesprokene van den heer Frowein af, inaar deze ie van zyn zaak zeker en heeft 1 de neuzen geteld. Hij voor zich verlangt een klein uitstel en doet daarom hel voorstel aan dat van B. YV. toe te voegen, binnen uiterlyk eet. maand een besluit te nemen." Mocht de Raad dit uitstel niet verleenen, dan zal hij als protest, de vergadering ver laten. Na nog eenige bespreking vrordt dit amendement met 18 tegen 4 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Kramer, Van Ncck, Staalman en Over de Linden. Het voorstel van B. en W. om do zaak tot later te verdagen wordt insgclyks ver worpen. Alleen de beide Wethouders stera den er voor. Na deze beslissing protesteert de heer Staal man togen de houding der vergadering en verlaat de zaal. Alsnti komen de voorstellen der Commissie in behandeling, De heer Dito brengt in 't midden, dat do huishoudelijke vergadering zeer nuttig is geweest en dat men iu de 8 dagen, dat de .stukkeu ter inzage hebben gelegen, zich voldoende op de hoogte heeft kunnen stellen, waarom hij tot stemming wil overgaan. De -heer Van Neck zegt niet tegen ge meente-exploitatie te- zyn, maar wil zonder een nauwkeurige berekening niet zoodanig gewichtig besluit nemen. Wanneer men tot eigen-exploitatie overgaat, komt men voor feiten te slaan, waar men niets van weet en al maken andere gemeenten winsten, dit zegt nog niets voor deze plaats, deze is zoo ge heel anders. Hy zal zyn stem niet geven, voor hy weet, wat de kosten van de gas fabriek zyn, hoeveel de exploitatiekosten be dragen, en hoeveel de vennoedelyke ontvang sten en winsten zyn. Hij begrypt niet, wat er tegen is. om een luueleu tyd te nemen, om de zaak te overwegen en zich door be kwame deskundigen te laten voorlichten. De heer Frowein wil den heer Van Neck de noodige cijfers wel geven, deze zyn hem door B. en W. verstrekt en aan ieder bekend. Ze zyn ontleend aan de rekening van de ge meentelijke gasfabriek van Alkmaar over het jaar 1897. Dc ontvangsten bedroegen toen f' 107 810,80. liet kassaldo vermeerderde met f 9000. Aan aflossing van kapitaal en rente betaalde men f 11 406 en in de gemeentekas vloeide f 15843,80. Hier ter plaatse moeten wij ons een uitgaaf getroosten van f 8500 voor straatverlichting. Hadden wy een gas fabriek, dun zou f 8000 in de gemeentekas komen dat geeft een verschil van ruim f 16000 zyndc 40 pet. van den hoofdei, omslag. Ook deelt Spr. eenige cylers mede van een ge meentelijke electrische fabriek en komt tol nog beter resultaat, waaruit hy besluit, dat gemeentelykc exploitatie voordcelig is. Wil men wachten op de cijfers, die betrekking hebben op de gusfabriek alhier, dan komt er nooit iets van, want deze kunnen eerst door 8 taxateurs verstrekt worden, als het contract is afgeloopen. De commissie heeft unaniem do voorstellen aangenomen, daarby door den juridisch cu technisch adviseur, die door B.' en W. benoemd zijn, gerugsteund. Vervolgens worden achtereenvolgens de 6 gestelde conclusiën der commissie in stemming gebracht en alle met eenparige stemmen aan genomen. Do heeren over de Linden en Van Neck bleven telkens buiten stemming. Alzoo is besloten met den aannemer voor straatverlichting niet op nieuw te contracteereu en tot eigen ex pl o i t a t ie d e r gasfabriek over t c gaan. By de nu volgende rondvraag vestigt de heer Terra de aandacht op de Zandsteeg, die zeer verontreinigd wordtde heer Hartsinck zag gaarne verbetering gebracht in dc bestra ling van de Janzendwarsstraatde heer Kor ver zou het wenschelyk vinden, dat op het Stationsplein een wachthuisje voor de politie werd opgericht en de heer Frowein vraagt eenige inlichtingen, omtrent de vorderingen van den bouw der hoogere burgerschool. De Voorz. beantwoordt de sprekersde klacht van den heer Terra zal onderzocht worden, op de wenschen van de heeren Hartsinck en Korver zal gelet worden by het opmaken der I lijst van uittevoeren werken, die in het lee- ningsplan zullen voorkomen en den heer Frowein ontvangt als antwoord, dat van de regeering het plan, waarop de indeeling van den platten grond voor de H. B. S. zyn goed gekeurd, maar het overige gedeelte nog in be werking is. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad over in geheime zit ting tot onderzoek van eenige reclames be trekking hebbende op den hoofdei, omslag. Algemeene Vergadering van het Marinefonds. De 12e algemeene vergadering werd Dins dagavond 1.1. in .'t Centrum" gehouden. Aanwezig dc eerevoorzitter, de heer N.J. J. van Ryn van Alkemade, officier v. adm. Ie kl.; de heer P. Bosch, voorzitter; de heer E. A. J. van Poelvoorde, le secretaris; bestuurs leden en afgevaardigden van de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Hellevoetsluin en van den bond >Insulinde." De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom aan dc leden, herinnert aan het jaar der stichting van't Marinefonds, waarvan mag gezegd worden, dat na een be staan, reeds van elf jaren, zyne sporen be gint te verdienen, en wyst er op, dat de belangstelling bij officieren en onderofficieren der Marine toeneemt. Toch zyn er nog velen, die niet genoegzaam doordrongen zijn van het groote nut, waf deze vereeniging in het be lang van weduwen en weezen beoogt; daarom niet ophonden, maar voortgaan belangstelling te vragen en door propaganda tot deelname doen aansporen. Veol ten goede is reeds on dervonden en dank spreekt daarom de voor zitter uit, namens het hoofdbestuur, aan be- schermheercn, donateurs, donatrices en leden, voor hunne sympathie en stoffelijke medehulp, ook aan het korps adelborsten der Kon. Ned. Marine, voor hunne belangryke bydrage aan het fonds geschonken, en aan dc heeren A. Beern en L. Polak, colporteurs van het Ma rinefonds, voor hunnen jjvcr en werkzaamheid, waardoor zy in éón jaar niet minder dan f 1095.20 aan 't hoofdbestuur konden afdrAgen. Met aandacht werd de belangryke rede van den voorzitter gevolgd. Hy herinnert aan 't grootsche feit der kroning van onze beminde Koningin Wilhelmina en bracht hulde aan ons doorluchtig Vorstenhuis, waarvoor by verzekerde, wat ook gebeuren mocht, de leden van het Marinefonds ëdn zouden zyn en pal staan om de rechten er van te verdedigen. Een .Leve de Koningin" werd daverend toegejuicht en door allen staande een drie werf .hoerah" herhaald. Het verslag van den secretaris wordt door dezen gelezen en goedgekeurd. Punt 3 van de te behandelen zaken, is 't verslag van den penningmeester. Hieraan ontleenen we het volgende: Aantal leden: 21 Militaire beschermers. 284 n donateurs. 15 Beschermsters. 5 Donatrices. 11 Begunstigers. 53 Burgerbeschermers. 107 donateurs. 33 begunstigers. Door schenkingen in 1898 werd verkregen f2039.Ondersteuning is verstrekt aan: 64 Weduwen. 46 Gepensionneerden beneden den graad van sergeant. 11 Onderofficieren. 3 aan zonder pensioen ontslagenen. 1 Gratificatie. Het totaal dezer uitkeeringen bedroeg f 654. Voorts word nog door het hoofdbestuur uitgekeerd f 487.Het totaal der uitkeerin- gen sedert de oprichting van het Marinetonds, bedraagt f5306.616. De rekeningcourant van den penningmeester sluit in ontvang cc uit gaaf met f7724.55. Gedeponeerd by de Rijkspostspaarbank is f 1989.44. In kas by't hoofdbestuur en de afdeelingen f151.52. Pnnt 4 stelt voor, door de afd. Willemsoord, wyziging van art. 40 van het reglement, en hiervoor te lezen: .Zy, die in de termen vallen lid te worden, kunnen tot hun 25ste jaar als lid toetreden, zonder over het ver- loopen tijdperk contributie te betalen. Na dien termyn kunnen zij als lid worden aan genomen, mits door hen, voor ieder jaar, dat na hut 25ste is verstreken en verzuimd is lid te worden, twee gulden per jaar wordt betaald. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten en de gunstige bepaling er aan toegevoegd, dat deze wyziging intreedt, niet vóór 1 Januari 1900, waardoor allen nog ge legenheid hebben zonder eenige kosten lid te worden. Hel voorstel van Rotterdam, punt 5 van de agenda, dat de toetreding op 35 jaar bepaalde, verviel hierdoor. Punt 6. Voorstel Amsterdam: het aanleg gen vau ondersteuniugstabellen enz., is aange- gehouden tot de volgende algemeene verga dering. Punt 7. Vergoeding van vuur en licht, wordt goedgekeurd; eene belangryke discussie was voorafgegaan en critiek uitge sproken over de onvoldoende regeling van het correspondentiewezen in Nederlaudsch In- dië, waardoor leden vaak zonder eenig be richt van 't Marinefonds bleven. Punt 8. Benoeming leden van verdienste. By acclamatie werden hiertoe gekozen de hh. A. P. Timmers, luitenant-kolonel der mari niers, N. J. J. van Ryn van Alkemade, of ficier van administratie le kl. en O. H. Kuyck, kapt.-luitenant ter zee. Punt 9. Hierby wordt door stemming be paald, dat dc volgende algemeene vergadering zal gehouden worden te Hellevoetsluis. Punt 10. Voorstel van 't hoofdbestuur en de afd. Amsterdam. Bespreking van de vraag of het op den weg ligt van hel hoofdbestuur om van wege den Staat pensioen te verkrij gen voor weduwen en weezen van onderoffi cieren en minderen. De bedoeling in dit voor stel lokte veel bespreking uit, het meest merkbaar was de meening, dat 't Marinefonds als lichaam niet moest optreden. Reeds was een adres met dnizende handtcekeningen voorzien den Minister uangeboden, waardoor het Z.Excellentie genoegzaam blykt, dat het aller wensch is, en 't vermoeden, dat het on derzoek door den Minister eerlang zal ter hand genomen worden, kon men byna zeker achten. Het voorstel was ondersteund door een adres van den Bond van Insulinde. In stemming gebracht, werd het verworpen. Punt 11 en 12. Verkiezing leden van het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding. Met algemeene stemmen werden de aftredenden, zijnde de heeren Bosch, Van Boxcel en Kaazen herkozen. Tot plaatsvervangende leden wer den benoemd de heeren Salgo, Sandyck en Bakker. Na rondvraag niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter, onder dankbetuiging, de algemeene vergadering, waarna werd over gegaan lot huishoudelijke besprekingen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 6