Bijvoegsel, beboerende bij Vliegend Blaadje van Zaterdag 29 April 1899. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag SS April 1899. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig de heeren Stammes, Hartsinck en Verfaille, de beide eersten met kennisgeving van verhin dering; 2 vacatures. Do Voorzitter opent de vergadering. We gens uitgebreidheid worden de notulen der vorige zitting niet gelezen, maar ter visie ge legd voor de leden. £r geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Kennisgevingen van onderscheidene personen, dat zy in de vorige zitting op hen uitgebrachte benoemingen aannemen en wel van den heer J. B. Berkeljon als hoofdkom mies; van den heer P. Th. Lujjckx als kommies der pl. belastingenvan mej. A. J. M. Wjjers als onderwijzeres, en van de heeren A. C. v. d. Meij, A. Swart, J. van Hameien, P. C. Kappetein en A. Veenhnizen als onderwyzers. Een brief van den heer Dr. H. Bitter Jr., waarin hy als lid van den Raad be dankt. De Voorzitter drukt zyn leedwe zen uit over dit besluit: de heer Bitter heeft steeds met jjver en toewyding zjjne betrek king als raadslid vervnlt. Missives van Ged. Staten behel zende a. goedkeuring van de gewyzigde veror dening op 't lager onderwijs (de aanstelling van een 4en onderwijzer met acte fransch aan school 8); b. goedkeuring van het besluit dor over name van straten; o. goedkeuring van het besluit, om den grond by de Westerkerk aan den openbaren dienst te onttrekken; d. goedkeuring van het vastgestelde primi tief-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1899. Procesverbaal van de op 27 Maart 1.1. gehouden kasverificatie van den gemeente ontvanger, waaruit blykt, dat alle boeken in orde waren en er f 25,481,67 in kas was. Een adres van mej. J. VeenDuinker, verzoekende wederom in 't genot te worden gesteld van een jaarlijksche toelage. Op voorstel van den Voorzitter wordt haar we derom een gratificatie van f100 verleend. De heer Staalman stemde tegen. Een adres van mej. G. JansenTieman, die een pensioen of een jaarljjksche gratifi catie verzoekt. Omdat dit een nieuwe aan vrage is, stelt de Voorzitter voor, genoemd verzoek in handen te stellen der commissie, die belast is met de herziening der pensioen- verordening. Met algemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Een adres van den Helderschen geheel onthouders-bond, verzoekende in een der ge meente-gebouwen hunne huishoudelijke ver gaderingen te mogen houden. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwyzend te be schikken, omdat door inwilliging een gevaar- ljjk precedent gesteld wordt en tal van andere aanvragen zullen inkomen. Bovendien is geen dergelyk gebouw beschikbaar. De heer Staalman kan zich met dit advies niet ver eenigen en meent, dat een schoollokaal, zon der veel kosten, voor vergaderingen wel af gestaan kan worden. Hij is van meening, dat het gemeentebestuur het streven van den onthoudersbond moet steunen, waar de Mi nister vóórgaat door op de begrooliDg f 10.000 te plaatsen tot bestrijding van hel drankge bruik. De Voorzitter zegt aan geen school lokalen gedacht te hebben, maar gelooft toch, met het oog op de banken, dat deze onge schikt zyn. De heer Korver acht de zaak zelve zeer goed, maar betwyfelt of het op den weg der gemeente ligt voor lokaliteit te zorgen. Hij vreest ook, dat verschillende andere vereenigingen met hetzelfde verzoek zullen komen, wanneer dit toegestaan wordt. Beter zou hy het vinden, dat de bond tracht een gedeelte van de rykBsubsidie te krjjgen om zyn kosten te bestryden. In stemming gebracht, wordt op het ver zoek afwyzend beschikt. Alleen de heer Staal man stemde voor inwilliging. Een adres van J. de Graaf, koffiehuis houder aan de Zuidstraat, verzoekende zyn inrichting tot 's nachts één uur open te mo gen houden. - Na eenige toelichting van den Voorzitter, besluit men dit verzoek te stellen in handen van den Burgemeester, om dat de Raad hierover niet te beschikken heeft. Een verzoek van J. B. Berkeljon, om van zyn emolumenten, berekend naar een be drag van f 250 's jaars, in het pensioenfonds te mogen bjjdragen. Dit adres wordt in han den gesteld van de Commissie belast met de herziening van de pensioenverordening. Een adres van W. Ran, gep. conducteur der brievenmalen, die 3 maanden tjjdeljjk as sistent is geweest by de plaatselijke belastin gen, verzoekende een betrekking bij de ge meente. Men besluit adressant te berich ten, dat op zyn verzoek gelet zal worden, wanneer by do gemeente een voor hem pas sende betrekking vacant komt. Een adres van J. Zoetelief,verzoekende, dat de gemeente de verplegingskosten van zijn kind, dat sedert 1892 in 't gesticht te Ermelo geplaatst is, op zich neme, waarvan de kosten f 300 's jaars bedragen. Uit de bespreking blykt, dat de gemeente tot dus verre f 100 vergoedt en de diaconie der ge reformeerde kerk f 50.Het adres wordt om advies in handen van B. en W. gesteld Een adres van hoofden van scholen alhier, verzoekende naar aanleiding van de in de vorige vergadering ingekomen adressen der onderwijzers en van het hoofd van school 8, dat de Raad in het belang van 't onder wijs de onderwyzers in deze gemeente vol gens dezelfde regeling bezoldigt, omdat het wenschelyk is, dat aan de scholen 17b onderwyzers van eenige ervaring aangesteld worden en er ook vele bekwame krachten reeds werkzaam zyn. Do behandeling van dit stuk wordt verdaagd tot de ingediende adressen aan de orde komen. Een adres van een groot aantal onder wyzers en onderwijzeressen, werkzaam aan de scholen 17b, verzoekende by elke even tueels traktementsherziening slechts te willen letten op de gemeenschappelijke belangen van allen. In dit adres werd opgekomen tegen de motieven, aangevoerd in de requesten van de onderwyzers en het hoofd van school 8, om aan hen, die in genoemde school werk zaam zyn, een hooger salaris toe te kennen dan de overige onderwyzers en werd gepro testeerd tegen enkele uitlatingen van den heer Visser. De Voorzitter wil, evenals het vorige, ook dit adres verdagen. De heerFro- wein stelt evenwel voor het voor kennis geving aan te nemen. De Raad vereenigt zich hiermede. Alleen de heer Staalman stemde tegen. Een dankbetuiging van de afd. Hel der van den Bond van Nederl. onderwyzers voor de besluiten, waarbij de onderwyzers- traktementcn geregeld zyn. Wordt voor ken nisgeving aaugeuomen. Alsnu is punt 2 der agenda: Verordeningen regeling onderwijs aan de orde. In verband met hot besluit van 14 Maart 1.1. worden door B. en W. voorstellen tot nadere regeling en gewyzigde verordeningen, omtrent de onderwyzerstraktementen en school gelden ter tafel gebracht. By deze zyn ver schillende stukken gevoegd. 1. Een memorie van B. en W., waarin er op gewezen wordt, dat de maandelijksche invordering der school gelden door den gemeente-ontvanger onmoge- ljjk kan geschieden, dat het ook aan de hoofden van scholen niet opgedragen kan worden, zonder nog een onderwyzer aan te stellen. Waarom het gewenscht zou zyn een persoon tegen een salaris van f 400 it f 500 aan te stellen, die de schoolgelden, onder toe zicht van den gemeente-ontvanger, ontvangt. Wat school 1 en 2 betreft, zou het aan de hoofden opgedragen kunnen worden. 2. Een schryven van de hoofden van scholen, waarin betoogd wordt, dat het niet wenschelijk is aan hen de invordering der schoolgelden op te dragen, omdat zjj hier niet ambulant, maar tevens klasse-onderwijzers zyn en dus niet gedurig hunne klassen kunnen verlaten tot het in ontvangst nemen der schoolgelden. Bovendien zullen zy in een ongewenschte verhouding komen te staan tot de ouders der leerlingen, wanneer by niot-betaling de kin deren verwyderd moeten worden. 3. Een adres van W. R. Zits en 851 anderen, allen huis vaders en hoofden van gezinnen, die naar aanleiding van het raadsbesluit omtrent ver hoogde schoolgeldheffing te kennen geven, dat dit voor hen, die een inkomen van f 600 hebben, een ware ramp is en het schoolgeld hunner kinderen met 100 pet. verhoogd wordt, waarom zij verzoeken op dit besluit terug te komen en het zoodanig te wjjzigen, dat hoof den van gezinnen met een inkomen minder dan f 800 als minvermogenden worden be schouwd en wier inkomen meer bedraagt het schoolgeld naar dat inkomen worde geregeld. Een langdurige discussie wordt hierover ge voerd. De lieer Korver geeft zyn leedwezen te kennen over het schryven van de hoofden van scholen en had, nu hei de verbetering der onderwyzerstraktementen geldt, van hen geen tegenwerking verwacht. Ten opzichte van het adres Zits c. s. merkt hy op, datbjj de onderteekenaars personen zyn, die in de 15e en 16e klasse van den hoofdei, omslag zyn aangeslagen, anderen zenden hun kinde ren naar de christelijke school en nog ande ren hebben kind noch kraai, waaruit hy af leidt, dat het adres niet serieus is. Nog zegt spr., dat het aan het oordeel van B. en W. is overgelaten, welke personen tot de onver- mogenden moeten gerekend worden. Hy wil daarom al deze stukken nogmaals in handen eener Commissie stellen. De heer Kramer begrjjpt ook de bezwaren van de hoofden van scholen niet. Op de school met den bijbel geschiedt de inning der schoolgelden wekelyks en men merkt van deze bezwaren niets. De heer Over de Linden bestrjjdt deze gezegden en meent dat wel degeljjk het on derwijs stoornis moet ondervinden. De heer Dito wil de adressen eerst nog eens in handen eener commissie stellen vóór men tot vaststelling der verordeningen overgaat. Do Voorzitter zegt, dat de adressen daar niets mee te maken hebben. Ook de heer Frowein zegt, dat het adres der ingezetenen geheel onafhankelijk is van de verordeningen. De Raad heeft niet te beslissen of iemand, die f600 inkomen heeft tot de minvermo genden gerekend moet worden; dit is geheel aan B. en W. overgelaten. De heer Staal man wyst er op, dat in de vorige vergadering te ondoordacht is gehandeld. Men heeft geen behoorlyken tjjd van voorbereiding gehad. Nu zou hy evenwel mee kunnen gaan. Hy vraagt, wie B. en W. rekenen tot de on- en wie tot de minvermogenden. Zy, die f600 inkomen hebben, zullen het volle bedrag moeten betalen. Het adres heeft voor hem weinig beteekenis, want de meeste adressanten hebben geen reden tot klagen. Hy zal dan ook vóór de schoolgeldhefflng stemmen, maar tegen verhooging van de onderwyzerstrakte menten eerst moeten de resultaten van de eerste bekend zyn. De heer Over de Linden betwyfelt of werklieden met een groot gezin, die f 600 verdienen, het volle bedrag der schoolgelden kunnen voldoen. De heer Staalman meent, dat zy, die 12 gulden per week verdienen, wel 15 ct. schoolgeld kunnen betalen, sommigen geven wel 35 ct. aan je never uit. De heer Over do Linden trekt tegen dit laatste gezegde ten velde. Later verklaart de heer Staalman, dat hy niemand heeft willen beschuldigen, alleen heeft hij willen opmerken, dat hier ter plaatse weke lijks 4}- duizend gulden aan sterken drank wordt uitgegeven en men met hen, die f600 verdienen, geen ziekelijk medelijden behoeft te hebben. De heer Korver wyst nog eens de voordeelen aan, die het betalen van school geld heeft. De Voorzitter zegt, dat volgens zijn overtuiging een verhooging van school geld voor deze gemeente niet wel mogeljjk is, hetwelk hy ook aan den Minister heeft geschreven. Ten slotte worden de veror deningen betreffende de schoolgeldheffing en de onderwyzerstraktementen in stemming ge bracht en met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Over de Linden, Van Twisk, Sevenhuysen, Van Neck, Staal man en Kuiper. Naar aanleiding van de in de vorige ver gadering ter tafel gebrachte missive van de Commissie van Toezicht op 't middelbaar on derwijs, betreffende de aanvrage van een verhoogde rijkssubsidie voor de Zee vaartschool, ten einde eeu machinisten- afdeeling naast de stuurliedenafdeeling op te richten, hebben B. en W. het advies inge wonnen van den Inspecteur van 't Middelbaar onderwys en van den Directeur der Zeevaart school. Dientengevolge brengen zy alsnu hier over een praeadvies uit en stellen voor de aanvrage een jaar uit te stellen, op grond, dat men 2 lokalen meer noodig zal hebben, welke ruimte eerst, als de Hoogere Burger school haar eigen gebouw in gebruik heeft genomen, gevonden zal kunnen worden. Na eenige gedachtenwisseling tusschen de heeren Korver, Frowein en den Voorzit ter, waarby de beide eersten op het urgente van de zaak wijzen, wordt het voorstel zoo danig gewyzigd, dat by de aanvrage gevoegd zal worden, dat deze machinisten-cursus 1 Sept. 1900 zal aanvangen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat de gemeentebegrooting dienst 1899 van Ged. Staten is terug ontvangen, waarop door genoemd college Volgnummer 95 (Kosten Schutterij) van f 1495 gebracht is op f1720. Heeren Gedep. verzoeken voor zooveel noodig de begrooting alsnu te wyzigen en daarna deze weder aan hun ter goedkeuring te doen toekomen. B. en W. stellen alsnu voor, om het evenwicht tusschen uitgaven en ontvang sten te herstellen, de poet onvoorziene uitga ven met f 225 te verminderen en alxoo te brengen op f 1601.42'. De heeren Korver en Staalman vragen of Ged. Staten in kennis zyn gesteld met de motieven, waarom deze post is weggelaten, welke vraag ontkennend wordt beantwoord. Laatstgenoemde verzet zich krachtig tegen het voorstel, omdat men voort durend weigerachtig blyft te verklaren, waar die f 225 blyft. Hy vreest de tusschenkomst der Hooge Regeering niet. De heer Over de Linden kan mededeelen, dat deze gelden gebruikt worden voor hulp bij de oefeningen van het kader. De Voorzitter merkt op, dat men door niet-goedkeuring van de post in groote ongelegenheden kan geraken, terwjjl het eene uitgaaf is, die door de wet vereischt wordt. Hy zou niet gaarne zien, dat Ged. Staten en Hooge regeering noodeloos ontstemd werden. Tot stemming overgaande staken de atemmen. Tegen het voorstel van B. en W. verklaarden zich de heeren Terra, Korver, Van Ede, Staalman, Krjjnen, Kramer en de Wit. Vervolgens gaat men over tot verkiezing van een commissie inzake de Waterlei ding. Tot leden worden gekozen de heeren Korver, Stammes, Frowein, Krjjnen en Terra. Tot leden der commissie ter uitvoering van de besluiten ten opzichte der verlichting wor den gekozen de heereu Korver, Frowein, Stammes, Krjjnen en Kramer. Overgaande tot de benoeming van een onderwyzer met acte Fransch aan school 8 wordt met 12 stemmen gekozen de heer H. van Djjk te Rotterdam. Verder wordt met algemeene stemmen hot primitief kohier der hondenbelas ting dienst 1899 tot een bedrag van f1775 vastgesteld. Nog wordt het gemeenteverslag over 1898 den leden aangeboden. De Voor zitter zegt, dat binnen eenige dagen het ieder te huis zal worden bezorgd. By de gewone rondvraag vraagt de heer Frowein of by B. en W. ook klachten zjjn ingekomen ten opzichte van de directie der Waterleidingmaatschappij, waarop de Voor zitter antwoordt, dat deze bij hem persoonljjk zjjn ontvangen, en hy met den directeur heeft gesproken, waaruit hem bleek, dat de maat schappij g0®11 nieuwe buizen meer legt. De heer Frowein dringt er op aan, dat B. en W. stappen doen om verbetering te vsrkrjjgen. Hierna gaat de Raad over in geheime zit ting tot onderzoek van reclames tegen den aanslag in den hoofdeljjken omslag en wordt de openbare vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 4