KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringenm 50NSTRAL, ts Sigaar. CONFECTIE. Magneet". 3 pni 10 ct Vlamgstraat 45. ent de Hoop, Mejoffr. S. A. SWAAB, No. 2737. Woensdag 10 Mei 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 81. lilt het Buitenland. In dezen tijd, die aan hot byeenkomon der internationale ontwapenings-conlerentio voor afgaat, ligt het voor de hand, acht te slaan op de buiteDlandsclie berichten, waarin mede- deeling wordt gedaan van het aanschaffen van nieuw oorlogsmaterieël. Op die wijze werd dan ook dezer dagen de algemeono aan dacht in groote mate gelrokken door de mede- deeling van het dagblad de .Neue Freic Pres- se", de verzekering inhoudende, dat de Oostcn- rijksche legerbevelhebbers zich genoodzaakt hebben gezien, eene snelle oplossing te zoe ken der vraag naar eene goede snelvunrbe- wapening voor de artillerie. De nieuwe snel vuurkanonnen zullen een kaliber hebben van 7.5 tot 7.8 centimeter, en uit staalbrons ge goten zijn. Tcgelyk zal een veldhouwitser van eenzelfde kaliber worden ingevoerd. Niet minder dan 40 millioen florijnen (a f 1.20) zullen benoodigd zyn voor het aanschaften van het benoodigde schietmateriëel, welke kosten evenwel over verschillende dienstjaren zullen worden verdeeld. Zulk eene mede- dceling aan den vóóravond der ontwapenings conferentie klinkt wel heel byzonder, en doet de vraag ryzenis het wel te voorzien, dat er van het plan, door don Keizer van Rus land geopperd, heel veel zal komen Bij zulke tydingen blijft de aloude voorspelling, die van vrede op aarde" spreekt, weinig meer dan althans in de eerst volgende eeuw een ydel droombeeld. Opnieuw heeft .de zaak" d. i. de Drey- fus-zaak aan Frankryk een Minister van Oorlog gekost. De heer De Freycinet heeft als Minister voor dat departement zijn ontslag genomen, en is terstond door een zijner colle ga's, de heer Krantz, Minister van Openbare Werken, opgevolgd. Aanleiding tot het nemen van ontslag werd door den heer de Freycinet gevonden in eene interpellatie in de Kamer van Afgevaardigden, waarby door oen der leden inlichting, opheldering werd gevraagd omtrent liet gebeurde in de Polytechnische school, waar een 40 tal leerlingen zich onvoegzaam tegen over een der leeraren hadden gedragen. Omdat die leeraar zich in een geschrift over ffde zaak" had uitgelaten, in den zin dergenen, die op herziening van 't proces van 1894 aandringen, toonden de leerlingen daarover hun ongenoegen, en riepen zy hunnen leermeester, toen hy het schoollokaal binnentrad, toe: .Ontslag!" Nu merkte de interpellant op, dat deze leeraar zeer treffende woorden had gesproken voor het Fransche vaderland, en ook daarom vond hij het in grooto mate ongepast, dat de leerlingen ongestraft bleven, terwyl aan den leeraar de straf van schorsing niet was onthouden, en hy dus werd opgeofferd aan eenige jeug dige dweepers. De vraag werd daarom gedaan Zal den man herstel van eer ten deel vallen De Minister gaf inlichting, verzekerende, dat de jongelui door den generaal, directeur der school, zijn berispt, en dat de lossen van den bedoelden leeraar slechts t y d e 1 y k geschorst zyn. Deze interpellatie lokte eene niet geringe beroering in de Kamer uit, zoodat de Minister zich zelfs genoodzaakt zag, van het woord af tezien. Ten hoogste ontstemd over het voor gevallen incident, heeft hy onmiddellyk daarop zyne portefeuille nedergelegd. De nieuwe Minister van Oorlog moet aan zyne vrienden hebben verklaard, dat hy zich de vele moei lijkheden van zyn taak niet ontveinst, maar vastbesloten is, om ten opzichte der Drcyfus- zaak voor geen enkele verantwoordelijkheid terug te deinzen. Zoodra de uitspraak van hot Hof van Cassatie is gevallen, zal hy overwegen, welke gevolgen daaruit voortvloeien, en zal liy zyn plicht weten te doen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Mei 1899. J.l. Zaterdagmiddag geraakte het 8*/2 jarig jongentje van den heer Radius al spe lende in de Binnenhaven alhier, te water. Reeds in zinkenden toestand verkcerende, werd 't knaapje met een dreg door de politie beambten Bakker en Noot gered, en over gebracht naar de ouderlyke woning. By den aanvang van den Zomer dienst op spoorwegen en andere gelegen heden tot vervoer, hebben de heeren Berk hout en Co., zich ook thans weör beyverd, om de 1 ij s t, waarop de uren van vertrek en aankomst dier vervoermiddelen zijn vermeld, te vernieuwen en daarop alle veranderingen aan te brengen, die er by den nieuwen dienst zyn ingevoerd, 'tls bekend, dat deze lijst nog een aantal andere voor de ingezetenen dezer gemeente bclangryke opgaven bevat, en heel veel gerief teweeg brengt. Op kantoren, in magazynen en winkels is deze 1 y s t on ontbeerlijk, en ook in de huishoudkamer bewyst zij vaak goeden dienst. Tweede Kanier. Voor en aleer de Kamer jl. Vrijdag uit eenging, om niet dan voor 't laatst dezer maand opnieuw bijeentekomen, bewilligde zy in de door den Minister van Buitcnlandsche Zaken oorgestelde verhooging der begrooting voor dit jaar met f 75.000, tot dekking der kosten van de ontwapenings-conferentie. Dit besluit werd genomen met 74 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Staalman, Troel stra, van Kol en Schaper. De socialisten hadden, by monde van den hr. v. Kol in een soort van motie van tamelijken omvang van hunne stem rekenschap gegeven, en daarby o.a. een heftigen aanval ondernomen op Rus- land's binnenlandsche politiek. Zulks lokte heel natuurlyk vry scherpe protesten uit van den Minister van Buitcnlandsche Zaken en van den 'heer van Bylandt, Voorzitter der Commissie van rapporteurs. ATJ EH. Het volgende ernstige bericht wordt aan het Handelsblad" uit Batavia geseind Eene colonne uit Padaug-Tidji heeft Tockoc Lou te Koetjit verrast door diens huis te omsingelen. Daarby werden luitenant Vis en twee Europeanen gedood. De vijand kreeg vijf dooden, waaronder Toekoe Lou. - In het 1.1. uitgekomen algemeen Politie blad staan drie matrozen gesignaleerd welke te Singapore van Hr. Ms. stoomschip fregat de Ruyter", zyn gedeserteerd. Uit Indië seint men aan de >N. Rott. Ct.", dat de officier van administratie Ter Cock van het stoomschip »Java", op jacht in Gorontalo (Celebes) bij ongeluk door een zeeofficier is doodgeschoten. De rijkscommissie tot het examinee- ren van machinisten aan boord van koop vaardijschepen heeft in hare zitting, te Am sterdam gehouden, uitgereikt, het diploma C aan de heeren A. de Weger, J. N. Ver hoeve Bruinvis en J. J. de Gasthet diploma B aan de heeren J. van der Vlugt, G. Bijl en J. C. Th. Blomhet diploma A aan de heereu H. Stelleman, C. Zuiver, J. C. Viergever en G. J. Nissing. 16 candidaten hadden zich aangemeld. Het eerstvolgend examen zal aanvangen op 27 Juni te Rotterdam. Zoo bestuurslid zyn dut gaat Nadat een voorstel in dien geest aan vankelijk was verworpen, besloot de al- gemeene vergadering van de »Alg. Ned. Diamantbewerkersbond" te Amsterdam tot verhooging der bezoldiging van de be stuursleden van f 30 tot f 35 per week. Brandstichting op moderne wyze. Voor de Rotterdamsche rechtbank dieude Dinsdag een zaak van brandstichting op moderne wyze en wel door middel van electriciteit. Aan den 42jarigen rijwielhersteller en handelaar in electrische apparaten H. v. S., te Brielle, was namelijk ten laste gelegd in den nacht van 22 op 23 Augustus 11. in Ti zyn werkplaats, in pand 143 aan het Boterslop te Brielle, door middel van elec triciteit of door eenig ander middel op zettelijk brand te hebben gesticht, waar door gevaar voor personen en goederen was ontstaan. Uit de behandeling der zaak bleek het volgendeHet huis van beklaagde aan de Voorstraat was telephonisch verbonden met zyn werkplaats in het Boterslop, schuin tegenover zijn woning. Vóór den 228ten Augustus had hij, volgens zijn zeg gen, het telephoon-toestel voor reparatie uit zyn werkplaats afgeschakeld en mede genomen naar zyn woning, waardoor dus de draden in dit pand vrij hingen. Den morgen na den brand bleken deze draden op zolder te zijn afgesneden met afgeplatte einden en te liggen dwars over den vloer, terwyl zjj anders langs den muur liepen en door middel van isolatoren in <1be nedenverdieping uiteinden. Hier en daar verspreid vond men over den zolder hout wol, terwyl op verscheiden plaatsen, o. a. ook op een dakspant, potten olie stonden, en zich onder oude deelen van naaimachines, rywielen enz. een mand met papier en stroo bevond. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat aan het ander einde der dra den door een of ander middel electrische vonken van het vrijhangende einde der draden op de brandbare stoffen waren overgesprongen. Het O. M. requireerde in deze zaak 5 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Mei. Dr. D. Da Costa Gomes de la Penha, te Amsterdam overleden, heeft de volgende legaten vermaaktf 10.000 aan de Port. Israëlietische Gemeente, f 10.000 aan het Nederl. Isr. Armbestuur, f 1500 aan het Port. Isr. Oude-Mannenhuis, f 2000 aan het Port. Isr. jongensweeshuis, f 1000 aan het Port. Isr. meisjesweeshuis, f 1000 aan de Port. Isr. Armenschool, f1000 aan de Port. Isr. Bewaarschool, f 500 aan de Toevlucht van de Port. Isr. Gemeente, f1000 aan het Ned. Isr. jongens-weeshuis, f 1000 aan het Ned. Isr. meisjes-weeshuis, (alle te Amsterdam); f1000 aan het Cen traal Isr. weeshuis te Utrecht, f 1000 aan het Centraal Isr. Doorgaugshnis te Leiden, f 1000 aan de commissie der Godsd Armen school, f 1000 aan het college voor be hoeftige kraamvrouwen, f 1000 aan het Port. Isr. Asyl Muiderstraat, f1000 aan het weldadigheidsfonds, f500 aan de Bis- schoffsheimvereeniging, f500 aan de Dr. Sam.-Muller-stichting, alle te Amsterdam. Bovendien zyn volgens het »N. Isr Week blad" nog tal van niet Joodsche stich tingen ruim bedacht. Pastoor Verbraak 1 Den 29sten Juni zal het 25 jaar ge leden zijn dat pastoor Verbraak zijn taak in Atjeh begon. Sedert was hij er bijna onafgebroken werkzaam. In Indië zal deze herinneringsdag stellig niet onopgemerkt voorbijgaan. Doch pastoor Verbraak telt ook in Ne derland duizenden vrienden en vereerders van alle gezindten, die in Atjeh zijn vriend schap en offervaardigheid hebben genoten of getuigen van zijn arbeid zyn geweest. Hen in het bijzonder onverschillig van welken rang of graad roept de redactie van De Soldatenkrant" op tot een algemeene kuldebetoogiug van Nederland aan den beminden aalmoezeuier van Atjeh. »Wy stellen hun voor, schrijft het blad, ons hun visitekaartje toe te zenden ver meldende rang of graad, waarin de afzen der den pastoor op Atjeh heeft gekend. Voor de overhandiging van al die een voudige, maar door hun aantal zoo wel sprekende bewijzen van waardeering en liefde op den 29 Juni hopen wij zorg te dragen. Het spreekt van zelf', dat wan neer ook anderen ons hun kaartjes als sympathie-bewijs aan den pastoor toe zenden, wij ook deze gaarne by de andere zullen voegen". Voorts ligt het in het voornemen, om van »De Soldatenkrant" een nummer uit te geven, in het bijzonder aan pastoor Verbraak gewijd. Vreeselijke ongeluk op dc Schelde. Een sleepboot is Donderdag naby Turnhout op de Schelde in de lucht gevlogen tenge volge van een ontploffinging den stoomketel. De stoker en de stuurman werden verschrik kelijk verminkt in de hoogte gi-riingerd en gedood. Het lijk van den een werd terug gevonden op het dak van een f..briek, die m de nabijheid op den oever staat, dat van den ander in een weide op vry grooten af stand landwaarts in. Drie personen, die zich eveneens aan boord bevonden, een man, een vrouw en een kind, zyn waarschijnlijk met het wrak gezonkennaar hun lijken wordt gevischt. Een boot, die aan den oever lag te lossen werd door de splinters van den ketel lek ge slagen en zonk onmiddellyk. De schipper werd aan het hoofd getroffen en op de plaats gedood, terwyl de naburige fabriek door de stukken van den ketel vry ernstig beschadigd werdgeen ruit bleef heel. Een vrouw, die op een landweg op 100 meters afstand van de plaats des onheils in een wagen voorbijreed, werd door een splin ter ernstig aan het hoofd gewond. Een prettige surprise. De misdadige pogingen tot vergiftiging door middel van postpakketten, die in den laauten iyd in de Vereenigde Staten her haaldelijk zyn voorgekomen, hebben geleid tot eea nieuwe wraakmethode, die van een helsche vindingrijkheid getuigt. Een handelsbediende te New-York, George Sterry genaamd, ontving dezer dagen per post een kistje, waaruit bij opening een kleine slang sissend te voorschyn sprong. Gelukkig wist Sterry den beet te ontwijken van bet dier dat by onderzoek een adder van de vergiftigste soort bleek te zyn. Het vreemdste van het geval is, dat Sterry, die ;eer afgezonderd leeft, zich niet bewust is, jjanden te hebben. Do politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Een begrnfenisrepetitie. Een excentrieke millionnair te Chicago, Parker Mason genaamd, heel't op zijn villa eenige uren voor zijn dood een repetitie gehouden van zyn eigen begrafenisplech tigheid. Een presbyteritaansche geestelijke en eeni ge kerkgangers celebreerden in zijn kamer in tegenwoordigheid van zyn bloedverwan ten en zyn vrienden den doodendienst en daarna hield een vriend een welsprekende lijkrede op den toekomstigen doode. Deze was hoogelijk ingenomen met het gehoorde, betaalde den geestelijke en de zangers met een flinke som geld en liet een begrafenis ondernemer bij zich komen, met wien hy alle bijzonderheden voor zyn teraardebe stelling regelde. Tien uren later ontsliep Parker Mason kalm en zacht, blijkbaar zeer voldaan, dat hij zelf zijn geheele begrafenis in orde bad gebracht. Een koorddansers einde. Hardy, de Amerikaansche Blondin, is Vrijdag bij een voorstelling, die bij in bet Alexaudra Palace te Londen, gaf, boven uit het dak van het gebouw van het koord gevallen. Het net scheurde en de ongeluk kige deed een vrceselyken val. Hy is zoo ernstig gewond, dat men voor zijn herstel vreest. Het gerechtshof te Breslau heeft den schoenmaker Herrmann, die in 1885 zijn vrouw vermoordde, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren verlies van eer. Herrmann werd terstond na den dood zijner vrouw verdacht van die misdaad maar herhaalde onderzoekingen leverden geen bewijs van zyn schuld op, totdat eindelijk door een commissaris van politie, die op eigen hand nog een onderzoek in stelde, de doode vrouw in een keldermuur gemetseld werd gevonden. Men legt den moordenaar nog andere misdaden ten laste, namelyk moord op eene minnares en twaalf zyner kinderen, die alle kort na de geboorte stierven. Legaten. Een ryk grondbezitter in Portugal, die onlangs zyn eenige dochter aan de tering had verloren, heeft een groot deel van zijn vermogen ongeveer f 200,000 vermaakt voor een sanatorium ten behoeve van jonge teringlijderessen. De directeur, die een be kwaam vakman moet zyn, krijgt een legaat van f 20,000 en aan een zijner neven beeft de erflater 70.000 nagelaten op voor waarde dat hy in de geneeskunde studeert en na het volbrengen zyner studiën in Portugal, in Berlijn, Weenen en Parijs zich bekwaamt tot specialiteit voor behan deling van longziekcn, waarvoor hem nog 3500 worden toegelegd. Nog een aantal liefdadige instellingen zyn door den erflater bedacht. Bestrijding der tering. Uit Palermo wordt het sensatie-makende bericht gemeld, dat professor Cervello van de geneeskundige Academie aldaar een rapport heeft verspreid, bevattende de uitstekende resultaten bij de bestrijding der tering in een ziekenhuis door hem verkregen. De professor moet wonderbaarlijke uitkomsten met zyn ge neesmethode bereikt hebben. Van de 100 zware zieken horstelden er 65, terwyl dc overige aan de betero hand zijn en geen enkel sterf- geval aan tering te constatcercn viel. Een bekende Italiaansche millionnair, Florio ge naamd, heeft professor Cervello 5 millioen lire (2l/j millioen gulden) ter beschikking ge steld, om een eigen geDeesinrichting met by- behoorend hospitaal te stichten, Het telefoon-examen. Dikwijls hoort men klachten ovor de ge breken en moeilijkheden in het telefoonver keer. Deze moeten in Parys al zeer groot zyn, althans zy hebben een Parjjschen hu morist de volgende satire geïnspireerd. (Een jonge dame, die in het centraal-tele- foonbureau aangesteld wenscht te worden, doet examen). Examinator. Dus, juffrouw, als iemand om drio uur 's middags wil aangesloten worden, wat zult gij dan doen. Jonge dame. Nietdat wil zeggen, ik zou voortgaan met lezen of naaien. Examinator. Goed. Maar als dezelfde per soon, nadat hy een uur gewacht hoeft, onge duldig wordt, opnieuw schelt, onbeleefd wordt. Wat zoudt ge dan doen Jonge dame. Ik zon of verder lezen... Examinator. Of Jonge dame. Of naar het toestel gaan en zeggen, dat hij nu pas voor het eerst gescheld heeft. Examinator. Zeer goed. En als hij nog meer teekenen van ongeduld geeft? Jonge dame. Dan houd ik myn mond niet langer. Dan scheld ik hem uit, zeg hem, dat hij gelogen heeft, dat hij onbeschaamd eo.... Examinator. En Jonge dame. En een ezel is Examinator. En dan Jonge dame. Dan geef ik hem in het ge heel geen antwoord meer. Examinator. Ik feliciteer u. Gy hebt een schitterend examen afgelegd. Turksche reis- en wachtgelden. By de Keizerlijke irade beeft men de reis- en wachtgelden vastgesteld voor de Turksche vertegenwoordigers ter Haagsche V redes-confereutie. Turkhan-pascba ontvangt als hoofd der missie meer dan de gewone led-n. Als reisgeld geeft men hem ongeveer f 7000 en voor eiken dag, dien hy buitenlands verblyft, ongeveer f 125. De andere ge delegeerden ontvangen f 5000 voor reis geld en f 60 per dag. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndiê: Vertendingsweg Dilumdertcr Tydatdlsst, posl-bexorg. bosl.ihPostk. n 26 Mei 16 en 80 eiken Vrijdag 29 Mei l.— 't 9.— f. secpoat via Amsterdam p. reepost via Rotterdam p. Hoil. mail via Geaoa. p Holl. mail via Marseille. p. Fransche mail via Marseille p. Engelsche mail via Brindisi Naar Atjeh «n de Oostkust van Snmatra p. DuiUche mail via Napel». Naar Guyana (Suriname) p. reepost vir Amsterdam .'14 en 81 Mei I 7.— 'tav. a. mail over Engeland |lóeu29 7.nv. p. mali via 8t. Naiaire 7 Juni| 7.'tav. Naar Cura$ao, Bonaire an Aruba: p. reepost via Amsterdam Il4cn>l Moi I 7.—'sav. p. mail via Soutliampton 23 I 3.30 'a av. Naar St Martin, St. Eustatlus en Saba p. mail ovtr Engeland |16en29 Mei 7.—'sav Naar Hr. Ms. .Zeeland" tot 12 Mei naar Rio de Janeiro. Marine en Leger. Blykens bij het departement van marine ontvangen bericht is de schoener .Suriname", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. C. van der Sandc Lacoste 5 dezer van St. Lucia (West-Indië) vertrokken. FEUILLETON. Niets dan waarop ge zelf gezinspeeld hebt en wat, om met uw eigen woorden te spre ken, ieder kind te Luttach weet,» luidde het kalme antwoord. .Ge meent die dwaze praatjes, dat ik de hand van het jonge meisje zou hebben ge vraagd, doch afgewezen ben Daar is geen woord van waar.1 Dan heeft de oude Follcuz gelogen, die dit niet als een geheim, doch vry uit te Luttach heeft verteld. In elk geval gaat dit praatje, en men zal het hoogerop zeker bil lijken, dat ge van uw recht gebruik maakt en my het verhoor der juffer opdraagt.' .Neen, dat doe ik niet! Myn ambtsplicht staat te hoog, dan dat ik dion om myn ge voel verzaken zon. Ik zou misschien uw raad volgen, als ik genoodzaakt was in hot geheele proces, dat het gevolg van dion moord moest zyn, als rechter van instructie moest optreden, doch gelukkig hebben wy slechts de eerste stappen todoen. Dergelijke misdaden," voegde hy er, zich tot mij wendendo, by, .behooren Diet tot de competentie van hot districts-, maar tot het landsgerecht. Het Onderzoek zal dus te Laibach plaats vinden, alleon de eerste instructie is my opgedragen, en ik zal daar aan voldoen, hoe zwaar het my ook vallen moge De adjunct zeide niets en boog als bowys dat bij er verder niets over zeggen wilde. Wy hadden onderwyl het doel onzer wan deling bereikt. Het afgelegen huis stond voor ons. Voor de gesloten deur stonden do kapi tein en Annaop een houten bank voor liet huis zat een oude vrouw, .de oude Jo- hanna, de eenige dienstbode in het huis,1 fluisterde do rechter my in. De kapitein had haar den moord op haar meester medegedeeld ontsteld, niet in staat een woord te uiten, keek zij hem aan zy was als verlamd door den schrik; toen zy traehtte op te staan, zonk zij weder ineen. De rechter opende met den sleutel, dien ik hem had gegeven, de deurnauwelijks was die open, of Anna rnkte zich van den arm des kapiteins los en wilde in huis stormen, doch de rechter trad haar in den weg. Laat mij gaan!1 riep Anna, „ik moet naar myn armen vaderGe moogt me niet tegen houden Zy wilde hem voorbij dringen, doch hy hield haar terug, en met kalme vastberaden heid, geheel de ernstige rechter, zeide liy ,Ge moogt uw vader thans nog niet zien, juffrouw AnnaMijn ambtsplicht gebiedt my u zoo lang uit de kamer, waar de misdaad gepleegd is, verwyderd te houden, tot deze nauwkeurig doorzocht is. De sporen, die de moordenaar misschien naliet, mogen niet uit- gcwischt worden. Ge zult dus, 'tzy voor het huis, 't zij in uw eigen kumer dienen af te wachten tot ik n mag toestaan uw vader te zien. Kapitein Pollenz, ik moet u verzoekon bij uw bloedverwante te blijven en zorg te dragen, dat juffrouw Anna geene poging doet om het onderzoek door een binnendringen van de kamer des vermoorden te verhinderen. Ik mag dit niet toestaan Anna was teruggetreden. Op het oogenblik, dat de rechter haar in den weg trad, scheen haar woede te zullen ontsteken, doch zy had zich bedwongen. Slechts een blik vol afschuw uit haar oog trof den rechter. .Ik gehoorzaam,' zeide zy met spoedig hernomen, wonderbare kalmte, ik zal met Johanna en mijn oom in myn kamer wach ten. Gy moet my niets kunnen verwijten, mijnheer de adjunct, ik smook, ik bezweer u, zoek overal. Het bloed myn vaders schreit ten hemel. Ik zou aan Godes gerechtigheid moeten twijfelen, als het u niet gelukken zou, den afschuwelyken moordenaar te vinden.* .Wees gerust, juffrouw Anna! Ik beloofn, wij zullen niets naluten «U heb ik niets gevraagd,* viel'Anna den rechter in de rede, .u bezweer ik, mynheer de adjunct, uw plicht te doen. Zoek den moor denaar, en, wie liy ook wezen moge, lever hem aan de wet over. U vertrouw ik. Gy znlt u niet laten bang maken en met niets rekening houden antwoord my nietIk ver trouw u, ik weet, dat ge alles doen zult om den moordenaar te vinden, ook al belooft ge het niet. Kom oom. kom Johanna, in myn slaapkamer zullen wy wachten. Op het gelaat des rechters vertoonde zich, terwyl Anna dos sprak, een merkwaardige uitdrukking van afschuw on verlegenheid, hij bewoog de lippen, hy scheen te willen ant woorden, doch deed het nietzwygend trad hy terng, toen Anna thans, zonder hem met een blik te verwaardigen, voorbij liepzij trad do kamer links vuu de deur binnen, baar zit- en slaapkamer, de kapitein, die de oude, door schrik en ontsteltenis nog half wezen- looze Johanna steunde, volgde kaar. Ook de adjunct had op Anna's eigenaar dige woorden niets geantwoord, hy was er even verbaasd over als de anderen, die ze gehoord hadden. Met onderzoekenden blik keek hy den rechter aan eerst toen de denr achter den kapitein en Anna was gesloten, zeide hy, zoo zacht fluisterend, dat buiten de rechter slechts ik, die vlak bij hem stond, het kon hooren. Als ge soms door plotselinge ongesteld heid my wilt opdragen u te vervangen, mijn heer de rechter, ben ik bereid, dit te doen.* .Neen zeide de rechter kort, eveneens fluisterend, toon zeide ls(j luidde: «Volg my mijne heeren, wy moeten thans ons treurig werk beginnen1 V. Van alle droevige, ja vreeselijke herinne ringen, die in elk mensclienleven voorkomen en waaraan het mijne ryk is, ia de verschrik kelijkste die van hetgeen ik beleefde op den eersten dag van myn verblyf te Luttach die herinnering beneemt my nog menigmaal des nachts den slaap. Dikwerf zie ik in myn droom de groote, droefgeestige kamer van het afgelegen huisop den met bloed gedrenkten grond ligt het lyk van den vermoordehet zonlicht valt door het raam op het verwron gen, bleckc gelaat; ik zie de vrceselyke wonde, ik hoor de harde, my in hetooreny- dende stem van den arts, die net kalmte de wonde onderzoekt en zoo kalm, als gold bet do meest gewone zaak der wereld, verklaart dat hier geen sprake kan zyn vaD zelfmoord, koelbloedig hot lyk ontbloot en don rechter, den adjunct on my, die met bleek, ontsteld gelaat by het lyk staan, do talryke steek wonden toont, waarvan bijna elke doodelyk was, en die met onwrikbare kalmte tracht aan te toonen, dat do moordenaar zyn slacht offer eerst do talryke messteken heeft toege bracht en hem toen eerst de keel doorsneed, om zeker te zyn dat het leven voor goed ge- vlogen zou wezen. Ik hoor nog telkens weer in myn droom de duidelyke bewysvoeriDg, 1 dat de moordenaar in elk geval een goed be kende van den vermoorde moet geweest zyn on dat hy derhalve, om te voorkomen dat de oude man misschien nog stervend zyn naam zou noemen, den reeds ontzielde do laatste beslissende wonde heeft toegebracht. Vreeselyk was de indruk, dien die morgen door do plotselinge ontdekking op my had gemaakt, doch nog niet zoo vreeselyk als dit onderzoek van het lyk. De noodzakelykheid te moeten handelen, het gevaar dat my 's morgens in het huis door den verscholen moordenaar misschien kon dreigen, had my krachtig, flink gehouden, thans, nu ik als gewoon toeschouwer dit vreeselyk onderzoek moest bijwonen, werd ro(j bet verschrikkelijke van het geheele voorval eerst duidelijk. Die kalmte, die koelbloedigheid van den dokter, die, zooals ik van den adjunct had vernomen, dat de dokter een vriend van den ouden Pollenz was geweest, verhoogde het vreeselijke der zaak en benam mjj bijkans het denkvermogen. Ik bevond my gedurende het geheele on derzoek in zenuwachtigen toestand. Ik zagen hoorde alles wat om my gebeurde zóó duide lyk, dat mij de herinnering aan do kleinste kleinigheid is bijgebleven, doch ik was niet in staat zelfstandig tc denken, ge'olgtrckkin- gen to maken uit hetgeen ik hoorde en zag eerst later kon ik dit doen, toon ik uit die omgeving was. (Wordt vervolgd.) nitraat 93. ren J W MERK Koffie 40 cents, e f 1.00, 1.25, 1.60. laira/.ün kv* Grootste keuze in P de nieuwste Jekkerpakjes en Blou sepakjes, Blouse's, Broekjes, Sportriemen K enz., Jekkerpakjes vanaf 1^1 f 2.50. Blousepakjes vanaf r f i.ao. Cheriotbroekjes met Elastiek vanaf f 0.35. Prima kwaliteit witte en gestreepte Jongene blouses vanaf i- f 0.60. 8^, Cheviot Jougensbloa- ses met wit gegarneerd f 0.90. in voorraad kop, f I.- per zak. BUMJE. Kanaalwei 130. Cognao fin Bois. jgf f 1,50 de Liter. De COGNAC FIN BOIS ag. «mn do AoOByxM, 3W wordt geleverd ia »er- v7 regelde bemande fle»- 4F schen van 5 Liter inhoud. fA van Dr.P.F.TAN HAMEL ROOS-Proeffleochi/tJO Tlnb. - dersolie lerij en Puibewasschinf 0RGR4CHT 34. n goedkoop adres maken van voorpuien, pla- gestichten, huizen, enz., als buiten. vlugge bediening. V. J. H AIINTBV (-combineerde 6ENEESINR1CHTIN6 i, krniden, ozon, water, enz. Bizondere behan- muwziektru, verzwakkin- en ruglijden, bleekzucht, slechte bloedsmenging-, stofwisseling borstl(Jden, IS Isschias, vlechten en Billijk pension Externe in speciale gevallen. l»ro- lanvrage gratis en franeo. rium Arentsburgh OORBL'RG bij den Haag aan de Geestbrug. van smaak, i 37'/. cent per pond, 127, ct, per pd, minder. k-Inrichting BGRACHT Z.Z. 47. I ingericht «oor go- e p o I i n g e n. A. M. BÓHM. - en Hinderhoeden en len opknappen, is bg T 28, HELDER. Aanbevelend. RAFIE. eachte publiek van Helder dat zg besloten heeft ge- ïaand Mei door de groote de prgzen de helft te ver- verkte Albumpor- m met Proef f 0.70, ipsgroepen van 2 tot niT 6 stuks a f 1 00. an door mg vervaardigd, zyn kwaliteit en kunnen met sryk wedjjveren. bjj elke weergesteldheid. toj look Ui|oiloo| Ui 121

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1