KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en Wieringen. Ho. 2739. Woensdag 17 Met 1899. 27«te Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn*. 81. lilt het Buitenland. Berichten uit Parys melden, dat de zaak" Dreyfus nu werkelijk tot een einde zal komen. Aanvankelijk werd 25 Mei genoemd als de dag, waarop do openbare behandeling zou beginnen, thans wordt gemeld, dat het Hof van Cassatie vier dagen later, en dus op Maandag 29 Mei daarmede zal aauvangen. De zitting van dien dag zal vermoedelijk geheel ingenomen worden door het uitte- brengen rapport. Men verwacht, dat den volgenden dag de procnreur-generaal zijne conclu8iën zal nemen, en dat dan mede het pleidooi van den advokaat Mornard zal be ginnen. Is dit pleidooi den volgenden dag geëindigd, dan zal het Hof zich in Raad kamer begeven. Het uitzicht bestaat dus dat de uitspraak op 1 of 2 Juni zal knnnen worden publiek gemaakt. Een der Parijsche berichtgevers verzekert, dat daar niet meer getwijfeld wordt aan eene gunstige uitspraak, in 't voordeel der herziening van het in 1894 gevoerde proces. Dezer dagen had te Parijs eene meeting plaats in zako de gevan genhouding van kolonel Picquart. De mee ting was zeer druk bezocht en nam éénstem mig eene motie aan, houdende aandrang op vrijstelling van den gevangene, die daarom slechts zyne vryheid mist, omdat hy zichten doel heeft gesteld, de bevryding van den banneling van 't Duivelseiland te bevorderen. Tot degenen die in deze meeting het woord voerden, behoorde eene dame, een jongmeisje, een onderwijzeres, Iielene Meyer geheeten, die er heel aardig uitziet, en met veel harts tocht sprak. Al dat gepraat, zei ze moet nn uit wezen. De hechtenis van Picquart heeft lang genoeg geduurd, te lang zelfs; zijn er geen 10.000 man te vinden, die met mij naar de gevangenis gaan, haar bestor men en Picquart bevrijden Dan is de zaak inééns uit. Men applaudisseerde sterk, en vond, dat er wel veel waars in hare stelling lag, maar dat toch dit revolutionair optreden niet geraden is, au langs geheel wettelyken weg de zaak zulk een goeden loop heeft. Algemeen is thans in alle beschaafde landen de stryd tegen het gebruik van alcoholische dranken. Een der Fransche bladen bovatte dezer dagen een artikel, waarin gewezen werd op de verschillende wyzen, waarop die strijd by de onderscheidene volken wordt gevoerd. Daarin komt de opmerkelijke bijzonderheid voor, dat alleen Frankryk zich plaatst buiten de beweging. Daar te lande schynt men geen kwaad te zien in 't gebruik van een glaasje, zelfs in uitgebreide® zin. In Europa hebben indertyd de Engelsclien den kruistocht begon nen, en wel door hot vermelden van de cijfers, op het drankgebruik betrekking hebbende. Zestig jaar geleden wilde een zekere Engelscli- man, Robert Warner genaamd, een verzekering sluiten, doch alle maatschappyen wezen hem af, omdat hij slechts water of andere onscha delijke dranken gebruikte, en men zich, naar de denkbeelden van dien tyd, even goed kan laten ophangen. Dit is een bewijs, dat de En gelsclien niet houden van dwang. De sterfte onder de personen, die zich tyj hom lieten verzekeren, toen hij zelf eene verzekering- maatsohappij oprichtte, waarin iedereen werd afgewezen, die spirituraliën nuttigde, was veel minder groot dan by zyne concurrenten, en zijne maatschappij, alsnog door hem bestuurd, bezit thanB een kapitaal van 150 millioon. Met zulk een resultaat voor zich, kreeg hy navol gers, niet alleen in Engoland, maar ook in Amerika en Australië. En naar zyn voorbeeld geven die maatschappyen 25 pet. korting op het gewone tarief Toch verkoeron die instel lingen in bloeienden toestand, omdat de levens duur van de onthouders zooveel langer is dan die van de drinkebroêra. Dit bracht o.a. ook de voreenigingen, die onderlinge ondersteuning bedoelen, aan het denken over do vraagWie heefr de meeste dagen ziekte, do onthouder, of hy die zich niet onthoudt? En ook hier deden de cijfers uitspraak. De onthouder had slechts 17 tegen een niet-onthouder 65 dogen ziekte. De practische Engelsclien deden in ziekenfond sen Kun voordeel daarmede, en de stryd tegen koning alcohol ving aan, onder veler deel neming, gevolgd als hy werd in vele andere landen. In Frankryk deed men echter niet meê, want, naar de Fransche opvatting, is wyn eene levensbehoefte. Een Franschman ziet in'tge- bruik van wyn, appelwyn en bier volstrekt geea kwaad alleen wordt door de geneeskun digen daar te lande de stryd aangebonden tegen den hoogst gevaarleken absinth. Deze drank veroorzaakt allerlei ellendige gevolgen duizelingen, vallende ziekte en eene groote mate van sufheid. Bij eone cholera-cpidemie stierven vau de 100 drinkers 91 en van de 100 niet-drinkers sleohta 19 der aangetasten. Het bewuste artikel eindigt met déze opmer kingen, die wij op gezag van den schrijver mededeelen de alcohol bevordert den eetlust en de spijsvertering niet, is geen voedings middel, verwarmt niet, wekt niet op, behoedt niet tegen besmetting, en is zeer schadelijk voor kinderen. Omtrent de Israëlitische koloniën in Palesti na werden dezer dagen de volgende opgaven verstrekt. Er wonen in het Heilige Land op 400.000 inwoners 40.000 Israëlieten, d. i. 20.000 meer dan 20 jaar geleden. Te Jeruza lem alleen wonen 22.000 Joden, van welke de heli uit Europa en Amerika is gekomen. De in den laatsten lijd opgekomen Zionistische beweging heeft zeer veel tot de ontwikkeling van Palestina bijgedragen, daar zy de Joden tot den akkerbouw voor hen totnogtoe een zeer vreemd bedrijf heeft aangedreven. Wel wil de Sultan van Turkye, die ook in Palestina heer en meester is, toestemming geven tot den aanleg van spoorwegen en ha vens, doch de belastingen, die er opgebracht moeten worden, zyn zeer hoog en een andere grief tegen de landverhuizing derwaarts is de omkoopbaarheid der Turksche ambtenaren. De weg, die thans door do Zionistische ver eeniging is ingeslagen, leidt er echter toe, dat de moderne denkbeelden niet langer kun nen worden tegengehouden. De jongste berichten uit Transvaal luiden gunstiger voor het behoud van den vrede, dan die van een paar weken geleden. De mede- deeling, dat President Krüger met sir Alfred Milner, den vertegenwoordiger van Engeland in de Kaap-kolonie zal hebben, geeft hoop en moed, dat de geschillen op vredelievende wyze zullen beslecht worden. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 16 Mei 1899. Een deputatie van visscherslieden, die onlangs aan de Hors verhinderd werden hun ne netten uit te werpen, heeft den heer C. D. Zur Muhlen aangeboden voor de, ter hunner belangen gemaakte onkosten, deze te vergoeden. Den heer Zur Muhlen heeft vryheid gegeven daarvoor iets in de bus van 't Reddingsfonds te storten, waaraan is voldaan. Hr. Ms. .Dolfijn" is hier binnengebracht met gebrek aan de schroef, waarom een tros verward was. Voor het fonds van arme oude VisBcher- lieden te Scheveningen, zal hier eene collecte gehouden worden. Nogmaals maken wij onze lezers op merkzaam op het Vocaal- en Instrumentaal Concert, dat aanstaanden Vrijdagavond in .Tivoli" gegeven wordt. Onder leiding van den heer Alex. A. Polak, van het concert gebouw-orkest te Amsterdam, verleenen eenige dames- en heeren-artisten van naam hunne medewerking. Zy, die iets schoons willen hooren, kunnen wy aanraden dit concert te bezoeken. Zij zullen dan tevens 2 filantropische instellingen hier ter plaatse, namelijk het Marinefonds» en het Visschersfonds" steu nen, want de netto-opbrengst strekt ten voor- deele dier vereeoigingen. Men kan dus kunst genot smaken en tegelyker tyd wéldoen. Zaterdagmorgen woedde boven onze gemeente en haren omtrek een buitengewoon hevig onweder. Felle bliksemstralen doorklief den de lucht, de donder volgde met knetterde slagen onmiddellijk daarop, terwijl op sommige plaatsen dit vergezeld ging van vreeselyke hagelbuien. Hoewel hier ter plaatse het on weder geen schade aanrichtte en de gebouwen gespaard bleven, had er toch een treurig on geval plaats. Van de verschillende Heldersche vletten, die bij de zandbank Onrust bezig waren met de ausjovisvangst, werd er een door den bliksem getroffen en de vletterman Arie Been Jr., een jonge man van 23 jaren, onmiddellijk gedood. Aan het lyk van den getroffene kon men geen enkel spoor van de vreeselyke uitwerking des bliksems zien, het lichaam was geheel ongedeerd. De 9 andere per sonen, die zich in de vlet bevonden, waaronder de vader en een broeder van den ongelukkige, waren een oogenblik door den zwaveldamp en schrik beneveld. In 't bijzonder H. Ewald en P. Jonker schenen geheel verdoofd, men vreesde het ergste. Deze mannen, hoewel niet gekwetst zijn nog niet geheel hersteld. De slag waar door do jonge Been geraakt werd, trof hem aan het hoofd, langs de rug afgaande in zyn hoos (laars) die geheel opengescheurd bleek, evenals zyn zuidwester en oliejas. Begrijpe lijk is het, dat de visschers dadelijk hulp outvingon van hunne kameraden, die in hunne nabyheid hetzelfde bedrijf uitoefenden. Do vlet van K.- Coster nam het vaartuig met zyn droeven last op sleeptouw en bracht het hier aan. - Naar wy nader vernemen, is niet door de Heldersche marine-officieren een klacht by de marine-autoriteiten ingediend over den predikant De Koe, maar hebben zy zich tot de marine-autoriteiten gewend, om door hun tusschenkomst een klacht by de Synode aanhangig te maken. Dit is thans door den minister van marine ge schied. De marine-officieren waren van oordeel, dat de preek een opruiend ka rakter droeg voor de mindere schepelingen, die in de kerk tegenwoordig waren. Vad.") De kapitein-intendant van het leger in Nederl. Oost-Indië B. W. C. G. Vries heeft, wegens laugdurigen dienst, een jaar verlof naur Europa aangevraagd. De gemeentelijke gasfabriek te Leeu warden heeft over 1898 een zuivere winst gemaakt van f 30.029.57. De Vredes-Conferentie. De opening der Vredes-Conferentie zal op s. Donderdag in het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage ulaats hebben. Reeds zyn een aantal staatslieden, die door buitenlandsche regeeringen als hare vertegenwoordigers zyn aangewezen, in de residentie aangekomen, o-a. de heer baron De Staal, Russisch gedelegeerde en vermoedelyk de leider der bijeenkomst. Een Haagsehe correspondent deelt omtrent dezen vertegenwoordiger van den Czaarmede: »De lieer De Staal is een man van hoogen leeftijd, niet groot van postuur, maar met een zeer scherpzinnig uiterlijk, en gelaatstrekken, die geest- en wilskracht aanduiden". - De vermoedelijke dader van den moord aanslag te Grosthuizen heeft zich door ophan ging in een stal te Hoorn van het leven be roofd. Men vond namelyk in zyn zakken goudgeld, dat bij De Lange was ontvreemd. Als staaltje van goed. volgehouden beeld spraak kan het volgende bericht uit de »W. Ct." dienen. Te Oude-Pekela trouwde Zaterdag een paartje, doch het huwelijksbootje begon 's avonds al z<5o te schommelen door de hevige deining, dat alles in de kajuit 't onderstboven geraakte. Oorzaak was de dikke nevel, die den stuur- mun van 't bootje het goede uitzicht benam. De vrouw werd over boord geslingerd, doch spoelde gelukkig by hare moeder aan land. Van den inventaris bleef weinig ongeschon den, en de boot zal duchtig gekalefaterd moe ten worden, voor zy weer zeewaardig is. Dat het aan den Langendyk (N.-H.) niet onnoodig was, ook dezen zomer weer de jaebt op ratten voort te zetten, blijkt hieruit, dat nu in twee weken pl. m 5000 exemplaren werden gedood, waarvoor de preuiieën zyn uitbetaald. Nu wijlen mr. Josua van Eik Janszoon, te Amsterdam overleden, heeft de volgende legaten vermaakt, alle vrij van rechten Aan de Vereenigde Doopsgezinde Ge meente te Amsterdam f 5000. Aan de Al- gemeene Doopsgezinde Sociëteit te Amster dam f 3000. Aan de Doopsgezinde Vereeni- ging tot uitbreiding der Evangelisatie in de Nederlandsche Overzeesche Bezittingen f2000. Aan de Doopsgezinde Wykverpli ging te Amsterdam f1000. Aan het fonds tot verhooging van Doopsgezinde leeraars traktementen f 1000. Aan de Doopsgezinde Vereeniging tot verpleging van weezen in behoeftige gemeenten f 1000. Aan de Van Eik-Stichting >Constantia"-woningen te Amsterdam f2000. Aan de Bischoffsheim- Vereeniging te Amsterdam f2000. Aan het Instituut tot onderwijs van Blinden te Amsterdam f1000. Aan de Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam f 500. Aan de Ver eeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zyn Koloniën f 500. Aan het Kinderziekenhuis te Amsterdam f1000. Aan de Vereeniging »Nederlandsch Mettray" te Rysselt by Zutfen f500. Aan het Doorgangshuis te Uoenderloo bij Apel - doorn f500. Aan het Koning Willemshuis te Amsterdam f 1000. Aan de Universiteits- Vereeniging te Amsterdam f500 Aan het genootschap Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam f 3000. Op Hemelvaartsdag heeft het Nederl. Jongeheden verbond te Haarlem vergaderd. Dit verbond telt 296 afdeelingen met 9000 leden. Het heeft 28 ringen, 135 knapenvereenigingen, 168 Zondagsscholen, 32 letterkundige afdeelingen, 57 zangrer- eenigingen, 27 muziekafdeelingen, 9 gym nastiekclubs, twee bondsagenten, 19 ring- agenten, 162 correspondenten, een boeken fonds, een bondsbureel en een bureau tot plaatsing. Als bestuursleden werden herkozen de heeren N. J. Hoogenbirk, J. L. Zegers en J J. Visser en gekozen de heer J. F. Barends. Alsnn kwam aan de orde het referaat van den heer J. J. Visser, te GoesHet bereiken van jongelieden uit hoogere standen. De conclusie was dat de leden uit den min deren stand daartoe veel konden bybrengen door die jongelieden niet te beschouwen als gelyken, doch hun de eer te geven die hun toekomt. In de St. Bavokerk had 's avonds een openbare vergadering plaats, waarin de heeren ds. C Veen, te Haarlem, en J. J. Van Noort, te Amsterdam, het woord voerden. - Vrijdagmorgen te ruim 9 uur wer den aan een overweg nabij het station Oudenbosch eene vrouw en drie kinderen door trein 81 aangereden. De vrouw en twee kinderen bleven op de plaats dood, en het derde kind werd ernstig verwond. De Koninginnen in 't Zwarte Wond. De »Berl. Lokal Anz." schrijft De Koningin van Holland en de Koningin- Moeder, die sedert eenige weken op het slot Hausbaden in 't zuidelijk Zwarte Wond ver toeven, leven daar zeer teruggetrokken. De ligging van het slot, hoog boven Baden- weiler, te midden der ruischende wouden, is zoodanig, dat de Koninginnen, ver van het rumoer der wereld, zich in een echt, van alle zyden afgesloten gezondheids-in richting bevinden. Het slot Hausbaden met zyn bijgebouwen is anders een veel bezocht hotel, dat thans echter aan zyne gewone bestemming ont trokken is en aan het Nederlandsche Hof is verhuurd. Het uitzicht van zyn hoogte is prachtig, het oog dwaalt naar den Ryn, wiens zilveren lyn in de zon glinstertaan den horizont ziet men de Vogeezen sche meren. In zyn nieuw, ter eere van de Ko ninginnen aangebracht, kleed ligt het slot tegen den door dennenloof donker gekleurden bergmuur en is van ver uit het dal reeds te zien. Binnen is alles comfortabel, maar met weinig praal ingericht. Het weder heeft de Koninginnen weinig begunstigd; des ondanks maakt Koningin Wil* helmina, begeleid door den generaal-adjudant graaf Du Monceau en den kamerheer graaf Van Bylandt of door hare hofdames barones Sloet van Marxveld en barones De Constant Rebecque, verre wandeltochten. De jonge gravin Van Buren, onder dit incognito reist Koningin Wilhelmina, is in de omgeving van Badenweiler een bekende persoon lijkheid. Koningin Wilhelmina houdt zeer veel van schilderen zy wandelt door de zoo schoone streek met de prachtige landouwen en zet, waar zy een schoon gedeelte meent gevonden te hebben, haar schilderstoeltje neder. De Koningin-Weduwe, die nog al tyd ietwat lijdend schynt te zyn, rydt daaren tegen onder begeleiding van haar dame de palais, baronesse Van der Poll, dagelijks eenige uren uit. Zondags wonen de Koninginnen met ge volg geregeld de godsdienstoefening in de Protestantsche kerk in de Badenweiler bij, terwyl de generaal-adjudant graaf Du Mon ceau, de Katholieke kerk te Badenweiler of te Mallheim bezoekt. Het voorname ge zelschap is zeer ingenomen met de schoone streek en heeft hiervan op levendige wyze getuigd by het korte bezoek van den groot hertog en de groot-hertogin van Baden. De Kouinginnen hopen tot ongeveer mid den Juni op het slot Hausbaden te vertoeven. De zaak der Hogcrhnlzen. De heer Pijnappel heeft in bet «Handels blad' voltooid de reeks zyner belangrijke raededeelingen in zake de gebroeders Hoger huis. Op eene wyze, die alleszins lof ver dient, beeft hy zich beyverd aantetoonen de onbetrouwbaarheid der drie hoofdgetuigen, wier verklaringen tot de veroordeeling heb ben aanleiding gegeven, en, op grond daar van, de onschnld der drie tot zoo zware straffen veroordeelde broeders. Verder is de genoemde schrijver niet in gebreke gebleven, in 't licht te stellen de aanleiding, die er bestaat, om de reeds meermalen genoemde eigonlyke bedryvers der misdaad van Djjk, Alberda en Dijkstra op degelijke gronden als zoo danig aantewyzen. Aan 't slot van bet artikel, waarmede de heer P. zyne mededeelingen besluit, herinnert hij aan de mislukte pogin gen, om de rechterlijke macht tot herziening van het proces van 1896 te nopen, en drukt hy den wensch uit, dat hut wetsontwerp», 't welk nu nog op de aanneming der Eerste Kamer en op de bekrachtiging van H. M. de Koningin wacht, binnen enkele dagen tot wet verheven, den weg opeuen zal tot de door vele duizenden gewenschto revisie. De onthullingen van den heer P. sullen dan on getwijfeld in groote mate knnnen bijdragen, om in de rechtzaal het noodige licht te doen opgaan. Bea verschrikkelijke De stoomboot »City of Para," die dezer dagen te San Francisco is biunengeloo- pen, bracht de jobetijding aan, dat naby Corinto in Centraal-Amerika een open boot met afschuwelijke lading op de kust was geworpen. Het vaartuig borg name lyk negen menscheljjke geraamten, waar van de ledematen door vreeselyke ziekten Bchenen verteerd te zyn, waaruit men de gevolgtrekking maakte, dat de opvarenden door honger en gebrek een verschrikke- lijken dood hadden gevonden. Uit de aan boord gevonden papieren bleek, dat de mannen ambtenaren on zee-» lieden uit El Triumfo waren. Zy waren in Deoember van het vorig jaar in hun roeiboot naar de mailboot, die in diep water op aanmerkelyken afstand van de kust het anker uitgeworpen had, gevaren, bij welke gelegenheid zij werden verrast door een plotseling opstekenden storm, die hen naar de open zee had gedreven. Men geloofde dat de boot onmiddellyk was ge zonken, tot men thans de veel ernstiger waarheid heeft vernomen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-IndlS: Mndingiweg elk*ii Vrydeg 29 Mei 7.— 8.80 'mui. 7-— f. mcpoet vit Amsterdam p. eeepoet via Rotterdam p. HolL mail via Genas. p Hall. mail via Morseille. p. Fraoaohe mail via Marteille p. Engelache mail via Briaditi Naar Afjeh en de Ooetkuit Tan Sumalra p. Duitach* mail riaNtpela. Naar Guyana (Suriname) p. eeepoet vit AmeUrdam .1 81 Md I 7.—'ei p. mail ever Engeland 29 7.— p. mail via 8U Naaire 7 Juni 7.— Naar Oura^ao, Bonaire en Aruba: p. Mcpoet via Amaterdom .1 81 Mei I 7.— a Datum der ter poat-boiorg. Tijdat. d. laat. bual.abPontk. Naar St Martin, SL Eustatius en Saba p. mail over Sagdand 29 Md 7.—'tav. Naar Hr. Ms. Zeeland" tot 10 Juni naar Curafao. FEUILLETON. Ik mag 'thier niet vertellen, ook aan n niet, beste oom, 'tis misschion reeds slecht, dat ik haar niet van my bannen kan. Ik weet niets, in 't geheel niets wat my recht zou knnnen geven haar te koesteren 't is slechts een onbestemd, bang voorgevoel, dat m\j zoo zeer drukt, omdat ik het alleen moet dragen, het niemand ter wereld mag mededeelen.' Anna weigerde eenige verklaringen van hare raadselachtige woorden geruimen tyd, steeds de hand vasthoudende, lag zy by het bed geknield, eindelijk stond zy op en volgde den kapitein naar haar kamer, waar wij, de districtsrechter, de adjnDCt, de dokter en ik, haar reeds wachten. Wy hadden, terwyl Anna met den kapi tein by den dpode was, roeds over do toe komst van het jonge meisje gesproken. On mogelijk kon zy met de oude dienstbode alleen in het afgelegen huiB bij den vermoorde blij ven. Wij hadden dos besloten haar met ons naar Luttach mede te nemen. Do dokter had bereidwillig een gastvry verblijf in zyn huis aangeboden. Zyne vrouw, zoide hy, hield veel van de mooie Anna, zjj zou gaarne het on gelukkige kind van dienst zyn. By haar oude, knorrige tante Laucice, die nog gieriger was dan de vermoorde Pollenz, kon Anna in geen geval blyven, zy zou by haar niet dien troost, die deelname vinden, die zjj zoo zeer be hoefde. De groote goedheid, de vriendelijkheid voor 't ongelukkige jonge meisje, die uit de woorden van den dokter spraken, verzoenden my met hem. Zyn koelheid by het onderzoek van het lyk had my hem bjjna doen haten, thans erkende ik, hem verkeerd te hobben beoordeeldhij was geen koud, hardvochtig mensch, doch een goedhartig, liefdevol oud man. Wij hadden alles goed afgesproken doch toen Anna terugkeerde, bleek het, dal alles nutteloos was geweest, want zy verklaarde met een, voor een jong meisje, merkwaardige beslistheid, dat zy haar vader niet kon ver laten, doch by hem wilde blijven. Tevergeefs alleen de rechter bemoeide er zich, zeer verstandig niet mede putten wij onze overredingskracht uit, tevergeefs smeekte de kapitein haar, tevergeefs wees de dokter er haar op, dat de oude Johanna voor haar geen voldoende bescherming was, daar deze reeds sidderde by de gedachtte den nacht in het afgelegen hois, in de nabijheid van den vermoorde te moeten doorbrengen, doch Anna bleef onverzetelyk. .Als Johanna bang is, mag zy naar Luttach gaan,» zeide zij, «ik ben niet bang alleen by den geliefden doode te blyven.» Anna bleef by haar besluit volharden en wij moesten teegoven, wy konden haar niet dwingen met ons naar Luttach te gaan, maar alleen zou zy toch niet in het afgelegen huis blijven, want de kapitein zeide haar niet te zullen verlaten bleef zy, dan bleef hy ook, er zou ergens in hois wel een slaapplaats voor een oud soldaat te vinden zyn. Anna wilde dit aanbod wel niet aannemen, doch de kapitein duldde hier geen tegenspraak, hy kon even koppig zyn als Anna, en zoo bleef hjj in het afgelegen huis, terwyl de anderen naar Luttach terugkeerden. VL De beide gelagkamers van .de Gouden Druif» waren dien avond zoo vol gasten, als anders op werkdagen zelden het geval was. Het gerucht van den moord in het afgelegen huis had zich snel, niet alleen door de kleine stad, doch zelfs door de omliggende dorpen verbreid, ieder wilde er natuurlyk meer van hooren en nergens was daartoe beter gelegen heid dan in «de Gouden Druif,» waar de rechter woonde en eiken avond aan de stam tafel was. Do voor de menschen nit den minderen stand, boeren en kleine burgers, bestemde gelag kamer was propvol, velen moesten zelfs staande bon wyn drinken, daar alle stoelen of ban ken bezet waren. Men hoorde daar een woord Duitach, de gesprokken gevoerd in de Slavische taal, ook in de keuken werd slechts Slavisch gespro ken door de thans talrijk opgekomen nadere bekenden van vrouw Franzka. Wel twintig mannen, allen neringdoenden uit Luttach, zaten of stonden om den grooten haard zy luisterden aandachtig naar vrouw Franzka, die hun, terwyl zij kookte en braadde vertellon moest van alle kleinigheden des gru wel jjkon moords, dien de Dtiitsche .vliegen vanger» die naam was my reeds te Lnt- tuoh gegeven ontdekt had. Toen ik door de keuken kwam, om my naar de heerenzaal te begeven, werd ik wel door allen beleefd gegroet, doch met minder aangename nieuws gierigheid aangekeken. Ook in de heerenzaal was thans een groo- ter gezelschap dan anders byeenalle taiels waren bezet, vooral de groote, ronde stam tafel waaraan de burgemeester presideerde. Daar zaten alle heeren, die ik den dag te voren had leeren kennen, behalve de kapi tein, bovendien nog de dokter, twee vreemde heeren, en merkwaardig genoeg Franz Schorn, dien ik niet had gedacht in dit gezelschap te zullen vindon. Iljj zat naast den adjunct. Ik werd reeds gewacht, men had voor my naast den dokter een stoel vry gehouden, en toen ik thans eindelyk kwam en het onge duld der heeren bevredigd werd, groette men my zeer voorkomend. Ook Franz Schorn stond op, en daur allo hoeren my de hand gaven, stak hy my ook de zyne toe, doch niet de rechter, maar de linker, evenals de rechter, die zijne gewonde, met een zwarte hand schoen bedekte hand, wilde sparen. Het viel my op, dat Franz Schorn de zyne in 't ge heel niet toonde, hy hield haar verborgen op de borst, onder de toegeknoopte jas. Het gesprek in den kring werd door mjjn komst tenauwernood onderbroken, het draaide natuurlyk om den moord in het afgelegen huis en bleef daarby, toen ook ik thans aan de tafel plaats nam. Ik was 't thans tot wien de nieuwgierige vragen werden gericht, die den rechter, don adjunct of den dokter gedaan waren. Ik moest vertellen wat ik ondervonden had, men vroeg naar de minste byzonder- heden, het onbeduidenste boezemde belang in. De rechter, de adjunct en Franz Schorn zwegen thans, do beide eerstgenoemden kon ik niets nieuws vertellen, zy hadden geen reden iets te vragen on Franz Schorn wilde bepaald door geen vraag indringend schijnen, maar dat hy met groote belangstelling naar myne mededeelingen luisterde, bewees my zyn groote opmerkzaamheid. Ik vond het be langrijk terwyl ik sprak, hem en den rech ter, de beide mede-minnaars, gade te slaan. De rechter scheen nauwelijks naar my te luisterenduister in zyn glas starende, zat hy er schijnbaar onbelangstellend bjj, doch als hij af en toe plotseling opkeek, las ik in zyn blik, dat ook hy nog met veel belang stelling naar het hem bckendo luisterde. Franz Sehorn echter luisterde toe, steeds de oogen op my gericht. Hom deed het verhaal van het vinden van den vermoorde ontstel len, hy was meer bewogen dan een der an dere toehoorders. Nadat ik myn verhaal had geëindigd, dat door den dokter dikwerf was oangovulu, werd de vraag, wie de onbekende moordenaar kon geweest zyn, vanwaar hy was gekomen, hoe hy in het gesloten huis kon zyn gekomen, waarheen hy gevlncht was en wat hy wel soa gestolen hebben, druk besproken. Ook aan dit gesprek namen de beide rechtelijke ambtenaren, noch Franz Schorn deel, ofschoon zjj met belangstelling den loop van het ge sprek volgden. De rechter verdedigde weder met groote scherpzinnigheid en op goede gronden de meening, dat slechts een goeie békende van den onden Pollenz den moord kon gepleegd hebben, terwyl door andoren beweerd werd dat de een of ander nit Triëst gekomen Ita liaan de moordenaar moest wezen, want in Luttach en den geheelen omtrek was niemand tot een dergelijke misdaad in staat Terwyl deze stryd, dien Franz Schorn met groote aandacht volgde, gevoerd word, stiet do zeer opgewonden sprekende dokter door eene onvoorzichtige beweging tegen den lin kerarm van zyn buurman, Franz Schorn. Daardoor liet deze de virginiasigaar vallen, die hy in de hand hield, hy bukte om haar op te rapen en haalde daarby onwillekeurig de rechterhand, die hy tot dusver in zijn jas had verborgen, te voorschijn. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1