Advertentie n. Aanbestedingen in Noord-Holland. 8 Juni. Purraerend, 1 ure. Dijk graaf en heemraden van Waterland, in het Heerenlogementhet leveren van plm. 10000 hl. Engelsche machinekolen bestek en voorw. a f 0.25 verkrijgb. by den secretaris vau Waterland te Broek in Waterland en by den opzichter te Monnikendam. 8 Juni P urmerend, 1 ure. Dijk graaf en heemraden van Waterland in het Heerenlogementde levering van machinc- kamerbehoeften en gereedschappen, voor den tyd van 1 jaar, in 2 porc.voorw. verkrygb. by den secretaris van Waterland te Broek in Waterland en bij den opzichter te Monniken dam. 8 Juni. Schagen, 12 ure. Het dage- lijksch bestuur van de Banne en den polder Behagen in het raadhuis1. het straatwerk 2. het leveren van het daarvoor benoodigde zandbestek en voorw. ter inzage by den secretaris Ph. de Heerinl. by den opzichter K. de Beurs. 3 Juni. Zaandam, 1 ure. Dykgraaf en heemraden van den polder Westzaan, in het koffiehuis de Beurs de onderhoudswer ken van den Westzancr-Zeedijk, gedurende 1899/1900 aanw. 2 Juni sm. 10 ure aan te vangen by den Dam bestekken zyn 5 f 0.25 verkrygbaar by den secretaris des polders te Zaandijk. 8 Juni. Zaandam, 1 ure. Dykgraaf en heemraden van den Assondelver Zeedyk, in het Beursgebouwde onderhoudswerken van gen. zeedyk in 1899 uanwyzing 1 Juni sm. 11 ure, aan t© vangen te Nauërnabe stekken it f 0.25 verkrijgbaar ten kantore van J. Kwantes te Assendelft. 8 Juni. Zaandam, 1 ure. Dykgraaf en heemraden van den polder Oostzaan, in het koffiehuis de Beurs: hot onderhoud van den zeedyk van bovengenoemden polder tot ultimo Fobr. 1900aanw. 2 Juni sm. 9 ure te beginnen aan de Hanepadsluis aldaar inlicht, en bestekken te verkrijgen bij den opzichter des polders, M. Verheul, Bloem gracht- aldaar. 8 Juni. Zaandam. Regenten van het Burgerlijk Wees- en Armhuisde levering van 11/4 vaten natuurboter; bill. inz. 8 Juni, vóór nam. 7 uur, inl. geeft de Weesvader. 15 Juni. Haarlem, 11 ure. Het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid aan het gebouw van het prov.-best. het leveren en opstellen van een ijzeren loopkraan in het in aanbouw zijnde centraalstation voor electri- sche stroomen, te IJmuiden, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken ald. begr. f 1600bestek no. 101 na 1 Juni ter lezing aan gen. ministerie, aan het gebouw van het prov. best. en is to bekomen bij de firma Gebr. van Clècfte 's Gravenhage uanw. 8 Juni sm. 11 uur; inl. by den ingenieur Baucke te IJmuiden. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Als inwoner to Rotterdam, was ik een paar weken geleden aan de vischmarkt al daar, waar juist een stoomtrawler was aan gekomen en bezig was zyn visch af te slaan, maar de hoeveelheid visch was zoo groot, dat hy drie achtereenvolgende dagen daarmede bezig was en zijn vryo besomming bedroeg vierduizend tweehonderd vijfentachtig gulden waarlijk oen benijdenswaardige som voor een visschersvaartuig van een reis van twee weken. Eu nu mijnheer de Redacteur, daar ik uit de nóu--ach' -xiciucr, uiauucu' vóirufi opgehikifii, die een stoomtrawler-maatschappij wilde op richten, begryp n'et> hoe zoo een nuttige zaak voor do gemeente Helder niet spoediger tot stand komt. Waarlyk zou het m. L voor den Helderschen vischafslag een aanwinst zyn als de kooplieden gewaarborgd waren, ook in den winter hier hun benoodigde riech te kunnen koopeu en niet behoefden naar IJmuiden te gaan, en ook voor het algemeen belang aan den Helder zeer nuttig zou zyn. In do hoop, mijnheer do Redacteur, door dit schryven do algeraeene sympathie by de geldmannen cn ook andere op to wekken, bied ik UËd. dit stuk ter plaatsiug aan. Rotterdam, 20 Mei 1899. Eon vroegere Ileldersche Vischhandelaar, J. J. Marine en Leger. De hoofdmachinist le klasse M. Griek, dienende aan boord van Hr. Ms. instructie schip .Ever*, alhier, wordt 29 Juli a.s. ge plaatst by do conservatie op 's Rijkswerf te Amsterdam. Hr. Ms. fregat „De Ruijter» is buiten dienst gesteld en zal op 's Ryksworf alhier de noodige voorzieningen ondergaan. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Soembing«, naar Rotter dam, pass. 26 Mei Oitavos. Het stoomschip .Mossel*, van Amsterdam, vertrok 25 Mei van Colombo. Het stoomschip ,Smeroe*, naar Rotterdam, vertrok 26 Mei van Padang. Het stoomschip ,Soendu", van Amsterdam, pass. 26 Mei Gibraltar. Het stoomschip .Prins Alexander*, van Amsterdam, pass. 27 Mei Kaap del Armi. Het stoomschip ,Mcrapi", van Rotterdam, pass. 28 Mei Gibraltar. Het stoomschip ,Sa!ak'. van Rotterdam, vertrok 28 Mei van Perim. Het stoomschip .Oengaran', van Rotterdam, arriv. 28 Mei te Padang. Het stoomschip «Ardjoono». naar Rotter dam, arriv. 29 Mei tc Sucz. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina", van Amsterdam, arriv. 28 Mei toSouthampton. Het stoomschip „Prinses Amalia*, naar Amsterdam, vertrok 28 Mei van Genua. Het stoomschip .Sumatra., arriv. 26 Mei van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip .Indiaan*, arriv. 28 Mei van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip .Socmbing*, arriv. 80 Mei van Batavia to Rotterdam. Marktberichten. Hoorn, 27 Mei. Aangeroerd tarwe f 7. af8.Rogge f 5.a 6.Gerst f 4.a 5.—, Haver f 8.75 a 4.witte erwten f—,— a groene dito f 10.al 2,grauwe dito f 12.50 a 16.—, vale dito f 15.a f 16. bruine boonen f 18.a f 14.karwcizaad f 10.a 11.50,mosterdzaad f 18.a21. 50 koeien f70. a 200, 255 schapen f 20 a 30, 585 lammeren t 8 a 14, 55 kalveren f8a20, 41 varkens f 15.a f 25,0 zctigen a 154 biggen f5,a 8,kipoieren f 2.50a 2.60, eenden dito f a por 100, 4860 kop boter f 0.50 a 0,55 per P., 4 paarden f 80 a 800. Alkmaar, 27 Mei. Aangevoerd 10 paarden f 75 a 225, 12 koeien en ossen f70 a 160, 32 nucht. kalv. f 5,a 16,436 magere schapen f 10,a 28,143 magere varkens 11 a 15,18 bokken en geiton f 2.a C.277 biggen f 5,a 9,boter per P. f0.45 a 0.50, kipeieron f0.626a0.75 per 25 eenden dito P2.90 per 100. 749 lammeren f 8. a 14, 7 bokjes f0.50 a 1.50. Visscherijberichten. Nieuwsiliep, 26 Mri Aangebracht door 6 LorJer» 10 tot 50 longen p. at. 6U a 65 cent, 10 tot 56 middelt», tongen p at. 35 a 40 cent, 10 tot 50 kleine tongen t, at. 15 a 20 cent, 1 tarbot tour 17, 1 tot 4 maud leine achol p. m f 2 f 2,76, enkele manden actiar p. m. f 2.60. 27 Mei. 40 tal geep per Ul f 3.76 a f 4. Van Texeltar* en vletten 230 roggen p. at. 76 a 80 20 Mri. 76 tal haring per lal f 1,15 n t 1,25, 40 tal geep per tal t 4 f 6,25, 2000 anijovia per 1000 f 18,70. 360"* Staats-Loterij. Trekking van Vrijdag 26 Mei. No. 15855 f 1500. No. 11270 1G482 cn 17754 elk f 400. No. 1799 2696 17035 17058 en 17856 elk f 200. No. 734 1677 4580 5693 10728 18745 15814 16161 en 20679 elk f 100. Trokking van Maandag 29 Mei. No. 9786 f 50,000. No. 3962 f 25,000. No. 14532 f 2000. No. 1371 8071 11555 cn 11677 elk f 1000. No. 5889 b767 12821 en 16742 elk f 400. No. 2526 2549 5299 7766 8830 10949 en 13271 elk f 200. No. 3657 7026 8048 8101 11019 11945 13945 14317 14511 14695 15985 en 20740 elk f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 20 tol 29 Mei. BEVALLENA. Schendelsar geb. Veetutrn, d. M. Brixee gcb. Bakker, t. C. C. de (Vpenlier geb. Avé, t. A. Pantekoek geb. van Mellc, d. M. Harder gcb. Kraak, x OVERLEDENK. Sonatral. 61 j F. J. Kleding, 9 j. M. Kaap gcb. Boon, 59 j. A. O. Peltcrson, 14 m G. Koopman:-, lj. Vervolg der berichten. Dinsdag 27 Juni a.s. heeft alhier de verkiezing plaats van 6 leden van den Ge meenteraad, ter vervulling der vacaturen, ontstaande ten gevolge van periodieke af treding van 2 leden in elk kiesdistrict. Van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur kunnen bij den Burgemeester op het raadhuis de lijsten, waarop de candidaten vermeld zijn, ingeleverd worden. De for mulieren, daartoe benoodigd, zijn van af 1 Juni kosteloos ter secretarie te verkrijgen. Aan de beurt van aftreding zyn in district I de heeren C. S. de Wit en H. M. Dito, in district II de heeren P. van Twisk en J. Sevenhuijsen en in district III de heeren J. Korver en A P. Staalman. Ter voor ziening in de vacaturen, ontstaan door het vertrek van den heer Mr. A. Croockewit en door het bedanken van den heer Dr. H. Bitter Jr., is nog geen verkiezing uit geschreven, maar tot later uitgesteld. Op de jongste internationale tentoonstel ling van Honden, gehouden te Groningen van 26 tot 28 Mei, waar ruim 400 exem plaren van verschillende rassen werden ingezonden, bevonden zich twee fraaie St. Bernards bonden uit deze gemeente ter mededinging ingezonden, »Hector Mars II", van den heer K. Slikker en »Lisa van Huisduinen", van den heer W. Ros, alhier. »Hector Mars II", langharige St. Ber- pttjfj, zYfffiffi'V^n ïn'vermeil.l" »Lisa van Huisduinen", langharige St. Bernard, in klasse XIX, de derde prijs, een bronzen medaille. Voor beide houden werd in de koppel- klasse, als reu en teef, bovendien een eerste prijs toegekend, een zilveren medaille en een speciale prijs van f 15.—, toegekend door den heer Louis Dobbelmann, voor de beste inzending St. Bernards bonden. Deze uitkomst is voor de beide inzen ders een waar succes, waarmede we hen gaarne geluk wenschen. Naar wij vernemen zal de »Johao Willem Friso", die door eenige plaatsge- nooten is aangekocht, alhier worden ge sloopt. Heden ging bedoeld schip in het marinedok om van de schroeven, enz. te worden ontdaan. De dames B. A. de Jongh en H. C. Metzelaar van hier hebben gisteren te Am sterdam met gunstig gevolg examen afge legd als onderwijzeres. De Kamer van Koophandel en Fa brieken in deze gemeente zal vergaderen op Vrijdag 2 Juni a.s. ten 7'/, uur n.m. Stukkeu voor deze vergadering worden ingewacht, vóór genoemden datum, bij den Voorzitter of een der leden. In de oudste-Adspirantenafdeeling van >Pro Patria" alhier, werd 1.1. Zaterdag avond de jaarlijksche onderlinge wedstrijd gehouden. Er werd geturnd aau Rek en Barren en er werd hooggesprongen, waarop een recht feestelijk samenzijn volgde. De uitslag van het concours was, dat diploma's werden behaald door de jongehee- ren R. Govers, Ph. Weber, J. Smid, J. Radius en A. Govers. De Voorzitter, de heer Schlamilch, reikte mot een gepast woord de welverdiende lau weren uit en wees er de jongens op, dat zjj, die na hunne dagelyksche studie of andere bezigheid zoo zeer behoefte hadden aau eenige aangename afwisseling, wel niet beter konden doen, dan in een prettigen vriendenkring te komen gymnastiseeren tot bevordering van eigen gezondheid en lichaamskracht. Genoemde Adspirantenafdeeling staat on der directie van den hoofdleider van P. P., den heer M. P. van Hoojjdonck. Binnenkort zal een nieuw uitgebreid werk over de geschiedenis vuii de mariniers het licht zien. De Nederlaudsche mariniers, een korpsgeschiedenis van 1665 tot 1900, door J. ft. J. P. Cambier, luit.-kolonel der mariniers. Het werk is reeds ter perse. Texel, 29 Mei. De afdeeling »Texel" van het Nederl. Onderwijzers-genootschap zal op a.s. Za terdag eene vergadering houden te den Burg. O. ra. zal door den heer T. Roeper ter bespreking ingeleid worden het onderwerp Handenarbeid", waarna de heer R W. van Douwen eene letterkundige bjjdrage zal geven. Naar aanleiding van het gesprokene in de Raadszitting van jl. Woensdag heeft de Burgemeester een verzoek om modewerking gericht tot de landeigenaars om zooveel mogelyk den handel in jonge vogels en eieren tegen te gaan, door geene toestem ming te verleenen tot het vangen van vogels en het oprapen van eieren. Verder wordt ter kennisse gebracht, dat aan de Wet op de bescherming van nuttige diersoorten en aan de Jachtwet gestrengelyk de hand gehouden zal worden. Wordt deze maatregel toegejuicht, stellig mag ook reeds met lof gesproken worden over het flink optreden der Rijks-politie agenten alhier, waardoor in dit jaar vele nesten gespaard konden bly ven, zoodat met genoegen geconstateerd kan worden, dat in de verschillende polders van het eiland veel meer vogels broedenden gevonden worden, dan in de laatste voorafgaande jaren. Heden waren ter markt aangevoerd 5071 lammeren, die voor f8 a f 12 verkocht werden. Nieuwe vracht. De eerste nieuwe muisjes aardappelen zijn te Bovenkarspel a. h. station aange voerd en voor f 6.00 per kwart mud ge kocht en verzonden door Gebrs. Vriend te Grootebroek. De aanvoer bedroeg 3 kwart mandjes, de kwaliteit was, de tijd in aan merking nemende, zeer goed. Meiknollen brachten aldaar f 5.50 per 1000 op. Donderdag 15 Juni a.s. zal de afdee ling Noord-Holland van de VereenigiDg »Het Nederlandsch Paarden-Stamboek" te Schagen in het lokaal van don heer D. van Twuiver een vergadering houden. Schipbreuk van een Nederlaftdsch stoomschip. Caracas, 29 Mei. (R. O.) Het Neder laudsche stoomschip »Prin8 Maurits" heeft gisteren schipbreuk geleden in de nabijheid van Camana. Er is niemand bij omgekomen Het stoomschip Prins Maurits", kapt. Duif, vertrok 1 Mei van Amsterdam naar Paramaribo, waar het 19 Mei arriveerde en vanwaar het later naar New-York vertrok. Het betrekken van een kaap door jon gelieden Op gelykon voet als ten vorige jare zal, by voldoende deelneming, ook dit jaar en wel op 27 Juli voor jongelieden de ge legenheid worden opengesteld, om gedurende een 24-tal dagen een kamp te betrekken by Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier un waar een officier van ge zondheid is belast met dun geneeskundigen en den bygiëuiacben dienst, kunnen deelne men a. Vrijwilligers van bet reservekader, die niet by hun korps onder de wapenen zijn b. Zy, die voldaan hebben aan het toe latingsexamen tot het reservekader c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4de of eene hoogere klasse der Hoogere Burger school of van een Gymnasium, die hebben verworven het diploma van eindexamen eener Hoogere Burgerschool met 3jarigen cursus of die op andere wyze aanspraak hebben op vrystelling van het onder b. be doelde toelatingsexamen. Zij, die aan dit kamp wenschen deel to nemen, moeten hun voornemen daurtoe uiter lijk Vrijdag 21 Juli schriftelijk hebben mee gedeeld aan den hoofdofficier van het reserve kader, le 's Gravenhage, Paramaribostraat No. 11, die tevens bereid is nadere inlich tingen te verstrekken. De jongelieden, onder c. bedoeld moeten, by hnn aanmelding aan den hoofdofficier voor het reseryekatler ovmlcggen^een bew^Sj derwijs, waaruit blijkt, 'dat zij aan den tot doelnamo gestelden eisch voldoen. De vry willigere van het reservekader rei zen naar en van het kamp voor rekening van het Rijk. Alle deelnomers storten bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosten o. a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven f21. Daarvan wordt bovendien aan ieder deelne mer per dag f0.10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor de deelnemers, ondor b en c genoemd geen vereischte. Door deel te nemen aan dit kamp en dit verdient de bijzondere aandacht van hen, die in Jan. e.k. voor de militie worden ingeschreven nog vóór den lsten dier maand tot het reserve kader zouden wenschen toe te treden vin den zy, die nog ongeoefend zyn in den wapen handel o. a. gelegenheid het getuigschrift Model F. te verwerven, dat gevorderd wordt om tot eene verbintenis voor het reserve kader te kunnen worden toegelaten. Het »Soer. Hbld." meldt dat de Europeesche matroos le klasse Blom, van de »Friesland", bjj een vechtpartij met een anderen matroos een messteek kreeg die den dood tengevolge had. Omtrent de aanleiding tot den moord op vrouw Haeck te Koewacht, wordt in een Belgisch blad thans gemeld dat, ofschoon zy geen voorbeeldig leven leidde, zy toch voor hare kinderen een liefhebbende moeder was. Men vermoedt dat zy, kort na met Mis- seghers vertrokken te zyn, spijt heeft ge had over hare daad, en naar hare kinderen wilde terugkeeren. Daarover zullen moei lijkheden gerezen zijn en de verdachte, die met alle geweld heeft willen beletten dat zy naar de echtelijke yrouing terugkeerde, zal de vrouw, die hy beweerde te beminnen, vermoord hebben. De zaak Dreyfus. Gisteren is te Parijs het Hof van Cassatie bijeengekomen om te beraadslagen over de door Mevr. Dreyfus gedane aanvrage om herziening van het vonnis, waarnaar door de Strafkamer reeds een uitgebreid en voor een groot deel reeds bekend geworden vóór-onderzoek is ingesteld dat bij de behan deling der zaak als leiddraad gediend heeft. De conclusie vau het rapport, vao den raadsheer-rapporteur na dit onderzoek op gemaakt, zoo achryfc men uit Parys, luidt toelating tot herziening, met verurijzing der zaak naar een anderen krijgsraad". Men verwacht Vrjjdag of Zaterdag a.s. de beslissing van het Hof. Het vlot krijgen der Paris". Men is nog voortdurend yverig bezig de >Paris" vlot te krijgen, doch alle po gingen zijn tot zoover mislukt. Vrjjdag en Zaterdag waren vjjf sterke sleepbooten bezig. liet spoorwegnet der aarde. Naar een becijfering in het >Archiv für Eisenbahnwezen" had het spoorweg net der aarde aan het eind vau 1897 een lengte van 732,255 kilometer, een afstand die 181/* luaal den omtrek van de aarde aan den equator (40,070 kilometer) over treft, en bijna tweemaal den weg beslaat van de aarde naar de maan (384,420 kilometer). Hoe het kan tegenloopen! Iemand, die in de Spaardammerstraat een zaakje had geopend, zou Maandag receptie houden voor zijn aanstaand hu welijk. De vooruitzichten waren niet slecht. Een broer vau de bruid had al lang zes mooie nieuwe stoelen beloofd en haar moeder een bed. De broer gaf nog vóór de receptie zyn stoelen. Hij had evenwel niet het rechte plezier van, want zijn aanstaande schoon broer vond ze niet naar zyn zin Hierover nu was de broeder van het bruidje weer gebelgd. Hy klaagde zijn nood aan mama, die zich nu voornam van haar kant het beloofde bed niet te geven, want, zoo zeide zij, daarop kon den ook wel eens aanmerkingen gemaakt worden. De bruid, ook niet mis, nad 180 gulden opgespaard en die haar moeder ter bewaring gegeven. Uit weerwraak vroeg zy nu terstond haar geld terug. Maar mama, daarover verstoord, zeide, dat zij nu niet op de receptie kwam. Toch had, zoosds wij zeiden, Zondag de receptie plaats. Er kwamen veel gasten. Algemeene verbazing, dat bruidjes mama niet tegenwoordig was. Gevraagd aan de bruid Komt je moeder niet Neen, moeder komt niet. Wel gek, wat vreemd. Hoe komt dat? Al dat verwonderd vragen maakte de bruid wel wat zenuwachtig. Zij ging eens even naar boven om een glas water te drinken. Bij het uithalen van haar zakdoek mist zij haar f 180. Angstig gegilZe hebben mij bestolen mijn f 180 is gestolen! De politie kwam er bij te pas. De deuren worden gesloten en alle gasten werden gefoullcerd. Van de receptie was de aardigheid af. Wat erger is. Het bruidje zei, dat nu de aardigheid ook van 't trouwen af was eu het huwelijk nog maar een jaar uit gesteld moest worden. Ontploffingen. In een patronenfabriek te Sèvres bjj Parijs zyn acht werklui gewond bij een ontploffing. Twee van hen zijn den dood nabij. Pas wordt deze ontploffing bekend of er komt alweer een bericht van een ont ploffing in het protechnisch magazijn te Lagonbrun by Toulon, dat een ieder zich levendig herinnert door de rampspoedige ontploffing vau 5 Maart jl. Bij deze laatste ontploffing werd een werkman ge dood,tien anderen bekwamen deels ernstige, deels lichtere kwetsuren. Tegen schipbreuk. Wegens de herhaalde schipbreuken op de Manacle-rots op de kust vanCornwall, zal vanwege de admiraliteit dezen zomer aldaar een met samengeperst gas gevulde boei worden geplaatst. Zulk een boei vau 5 voet middellijn kan een maand lang en soms langer een helder licht verspreiden. Naar de Noordpool. De tocht naar de Noordpool, dien de hertog der Abruzzen den 8 Mei van Tu rijn heeft ondernomen, zal anderhalf jaar van den reiziger (de overtuiging van al zijn voorgangers tevens 1) tot resultaat hebben, dat, zoo de noordpool al niet bereikt wordt, dan toch zeker tot een veel hooger breedte doorgedrongen, dan door mannen als Nansen enz, is gedaan. Wat er zoo al voor een expeditie als deze noodig is, kan uit de volgende op gaven blijkenDe >Noordster'\ het schip, waarmee de tocht gedaan wordt, heeft 1500 kisten medegenomen, elk met een gewicht vau 25 kilogram, verdeeld in vier verschillende apartementen die nende tot het bewaren van kleedingstuk- ken, waschgoed, wetenschappelijke instru menten enz. Niet minder dan 280 kisten scheepsbeschuit zyn verder aan boord en meer dan 1000 flesschen wijn, die even wel niet voor dagelyksch gebruik zal dienen, daar zooveel mogelijk alleen koffie thee en water zal worden gedronken. Wan neer de eigenlijke reis bij Noorwegen aan vangt, zal de ladang bestaan uit 350 ton kolen en 250 ton levensmiddelen, te zamen 600 ton. De bemanning bestaat uit kapitein Cagni, scheepsluitenant Quiriti, een dok ter Cavalli, vier gidsen van den den St. Bernhardt, twee Italiaansche matrozen, tien Noordsche schippers en eenige Es kimo's, welke laatsten uitsluitend belast zijn met het verzorgen en later het be sturen der 120 sledehonden, die te Ar- changel zullen worden ingescheept. Op Frans-Josephseiland wordt overwinterd. Om de lange Poolnachten te korten zijn een groot aantal gezelschapsspelen en o.a. ook een automatische piano medegenomen. De kosten der expeditie beloopen drie millioen waarvan één vierde door den oom van den hertog, den Koning van Italië, wordt gedragen. Amateur-bedelaars. Voor een kerk te Moscou stond sedert vele jaren altijd een oude bedelaar, die zyn vak zoo goed verstond, dat zijn dage lyksche ontvangst zeer aanzienljjk was. Tot degenen, die hem iederen dag een aalmoes gaven, behoorde ook een student, welke echter geen cresus was. Nadat de student den bedelaar geruimen tyd gere geld zyn aalmoes bad gegeven, verliepen eens verscheidene dagen, dat de bedelaar niets van hem kreeg. Op zekeren dag hield hy den student staande en vroeg hem, waarom hij hem zyn klandisie had onttrokken. De aanvankelijk verbaasde student deelde hem aarzelend mede, dat hy vroeger een les gaf, die hem zooveel en zooveel per maand opleverde, dat die les nu had opgehouden en dat hij nu zelf te weinig bezat, om er iets van te kunnen missen. Daarna ging hy verder. De bedelaar informeerde, hoe de student heette en schreef hem, dat men hem tot het geven van privaatlessen verzocht, aan een bepaald adres te komen. Toen de student zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek, dat de bedelaar een zeer ryke huiseigenaar was die >uit lief hebberij" bedelde. Het gerucht wil, dat de student zelfs later met de dochter van den huiseigenaar getrouwd is. Een dergeljjk geval heeft zich te War schau voorgedaan. Door de politie aldaar werd een bejaarde bedelaar aangehouden, van wien bij onderzoek bleek, dat hy van zijn zoon genoeg ondersteuning ontving, om goed te kunnen leven en dat hy slechts »uit verveling" bedelde Alleen 's morgens bedel ik, verklaar de hij den commissaris van politie, want de dokter heeft mij verboden, 's avonds in de buitenlucht te komen 1 Uit vrees voor zijn kleermaker. Een merkwaardige vlucht word uit Oosten rijk gemeld. Uit een coupé derde klasse van den sneltrein tuBschen Bodenbach en Weenen zagjmen eenige dagen geleden twee mannen, terwijl de trein zijn volle vaart had, op den spoorweg springen. Terwyl de eerste zwaar gewond liggen bleef, liep de andere, alsof hy uit een tram gesprongen was, zonder letsel weg. De zwaar gewonde, zekere Leopold Machanek, werd opgenomen en nu bleek het volgende: Machanek had achter in de coupé zijn kleermaker meenen te zien, aan wien hij nog een zeker bedrag schuldig was. Hij werd toen zoo bevreesd, dat hy, om niet gemaand te worden, uit de coupé vluchtte en meer, toen hij den gevreesdeu man wer- kelyk naar voren zag komen. Zonder er aan denken, dat hij zich in een sneltrein be vond, sprong Machanek uit de coupé op den weg en een tweede passagier sprong hem na. Machanek werd in een naastbij gelegen station verbonden, terwyl een on derzoek werd ingesteld naar den tweeden koenen springer. Toen men echter den door Machanek genoemden kleermaker dagvaarde, bleek, dat deze zich op den bepaalden dag volstrekt niet in den trein had bevonden. Machanek had dus een ander voor zyn kleermaker aangezien. Later bleek, waarom de tweede heer den sprong uit den sneltrein waagde. Deze passagier werd namelijk ontdekt in den persoon van den handelsreiziger Wilhelm Klim en hy beweerde, uit den coupé ge sprongen te zijn, omdat de trein niet ge stopt had aan het station, waar hy moest uitstappen. In weerwil van de komische zyde er van, is het geval zeer ernstig, daar er weinig hoop bestaat. Machanek in het leven te behouden, zoodat voor hem de vlucht voor zijn kleermaker noodlottig is geworden. In de Times" beklaagt de heer A. van Wermeskerken, ambtenaar aan het landdrosthof te Johannesburg, zich over zijn reis op een boot van de Castle-lijn. Hij schrijft, dat er te Kaapstad verschei dene teringlijders, en enkele in een ver sta dium, aan boord werden toegelaten. Met een dezer moest hy in één hut slapen. Hij kon geen andere hut krijgen en moest zich voor de verdere reis met een sofa in de groote kajuit behelpen. De schryver verlangt, dat er op de booten naar en van Zuid-Afrika, die geregeld teringlijders ver voeren, betere maatregelen van afzondering genomen worden, en oppert eenigen twy- fel of er wel voldoende ontsmet wordt. Een begraven schat. Voor eenigen tijd was te Berlijn de 18- jarige bediende van een groote uitgevers firma met 40.000 mark die hem ter be taling waren toevertrouwd, op den loop gegaan, mj werii euliter weldra gevat eu tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar het geld was verdwenenhy hield vol dat het hem weder ontstolen was. Dit werd niet geloofd, en gelijk nu ge bleken is te recht. In de gevangenis heeft men namelijk naast zyn cel een per soon geplaatst, die voorgaf ook wegens herhaalde diefstallen veroordeeld te zyn en allengs het vertrouwen van den ver oordeelde wist te winnen en wien hy dezer dagen eindelijk mededeelde dat het papie- rengeld in een spuitwaterflesch in een bosch by Berlijn was begraven. Toen de ander hierover opmerkte dat de biljetten na 5 jaren zeker zouden zijn vergaan, gaf de jonge misdadiger heb een teeke- ning met de juiste plaats, om den schat op te graven, zoodra zijn vriend", wiens straftijd weldra om zou zijn, ontslagen was eu grootendeels voor hem te bewaren. Inderdaad heeft de politie op de aange geven plek al ongeveer 30 000 mark op gegraven, en men hoopt de rest ook nog grootendeels terug te vinden. Vrouweu-dnel. Twee fabrieksmeiden te Parys, de een zestien en de andere twintig jaar, hadden reeds lang een veete. Ten laatste wilden beiden er een eind aan maken. Zondag nacht gingen zij gezamelyk naar een on bewoond terrein in een achterafbuurt en daar ving de strijd aan. Ze waren met messen gewapend en weldra lagen beiden met ernstige wonden aan hoofd en borst bewusteloos op den grond. Zoo vond men het tweetal. In het hospitaal Broussais opgenomen, blijven zy ter beschikking van de politie. Voorspoedige scheepsbouw. Den 25en Juli zal de Fransche kruiser »Saffren", een schip van 12.504 ton, te Brest van stapel loopen. Het vaartuig werd 5 Januari eerst op stapel gezet, zoo dat in zes maanden en twintig dagen het geheel voltooid zal zyn, wat voor een schip, dat aan zulke vereischte moet vol doen, een zeer korten tyd is. Het En gelsche oorlogsvaartuig, dat in den tijd van zeven en een halve maand gebouwd werd, hetgeen voor record gold, heette de »Jeua". By de »Suflren" waren voort durend S00 werklieden in de weer. ADVEKTENT1Ë V gelieve men des mor gens vóór 10 nur in te zenden. Heden herdenken wy den 85" geboortedag van onze geliefde Moeder Wed. JACOB DIENST geb. SCHENKELS. Helder, 30 Mei 1899. Namens haar dankbare Blinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2