MnstriesiM GROOT CONCERT, Aan de Ledeo der Ned flerv. Kerk. VERGADERING GROOT BAL. Café „de Eerste Aanleg", Groot Bat Marine en B(j kou. besluit is de luit. t. z. Ie ld. W. J. Cohen Stuurt, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. By instructie voor de commandeerende offi cieren der zeemacht is bekend gemaakt, dat de oefeningen in de gymnastiek gedurende den vrijen tijd aan boord moeten worden aange moedigd, zonder dat er echter van dwuug Srako mag zyn deze oefeningen mogen echter leen plaats hebben onder bohoorlyk en zoo mogelyk deskundig toezicht, waardoor het verrichten van gevaarlyke toeren van zelf Wordt uitgesloten. In verband met het groote nut van genoemde oefeningen, waardoor de physieke ontwikke ling van het personeel der zeemacht zoozeer wordt bevorderd, zullen de vrye oefeningen in de gymnastiek moeten worden beschouwd als dienstverrichtingen. By het korps mariniers moet de verbintenis van roeraten van 19-jarigen leeftijd of daar boven en van overkomende miliciens worden aangegaan voor 6, die van recruten met een leeftyd van 18 tot aan 19 jaar voor 8 en die van recruten beneden 18-jarigen leeftyd voor 10 jaren. Do hoofd-mncliinist lo kl. G. T. F. Munnik ia bestemd om, te rekenen dd. lödczer, op te treden als leoraar by de machinisten-opleiding te Hcllcvoctsluis en zulks ter vervanging van den id. id. J. W. Kaptcin. Voor het toelatingsexamen van den cursus van hot lo reg. inf. zyn geslaagd deserg. R. Lantinga cn J. Kruze en do korpor. H. H. Bnning en M. N. BientjcB. 4 cand. werden afgewezen. Por stoomschip .Prinses Sopkie" zyn gere- Criccrd, opperschipper F. E. J. v. d. Vrande, tsman v.k. F. Collignon, aerg.-konatabels v.k. J. C. Hubregtse on F. Uoersma, serg.- aiekonverpleger v.k. F. B. Alinkhof, serg.-kok J. G. Meeling, benevens 80 mindere sche pelingen. OVERLEDEN Grietje Bakker, 6 maan den, dochter van Hendrik Bakker en Aagje Kooiman (Oudeschild). Pieter Kalis, 66 jaar, weduwnaur van Hendrikjo Zegel (den Burg). Programma dar Muzick-Uitvoering voor de Marine-Club, op licileii avond van 8 tot 10 uur. 1. .Olympia Marsch», J. Koning. 2. Ouver ture de 1'ope'ra .La Siréne», D. F. E. Auber. .Divertissement-Espagnole», C. DesormeB. «Scgiiedille*. b. Havunais<"c. .Bolero", d. .Cachucha". e. .Zapatéado*. 4. Grande Fantaisie do 1'opéra Faust», Charles Gounod. 5. .Jubel Ouverture», Franz von Suppé. 6. Marche Egyptienno., Joh. Strauss. 7. Selec- tion from Japanese Musical play,The Geisha', Sidney Jones. 8. „Victoria!» Wal- zcr, Benjamin Bilse. 9. Finala. Colonel-Polka de 1'operette,La Femme ft Papa., Flori- mond Horvé. No. 1 en 7 op verzoek. Proiramma vaa bet 7 de Zomer-Concert te geven op Zondag 16 Juli 1899, van .1 tot G uur. 1. .Nord-Ostsec-Grüsso", Militaire Marsch, R. Hasselmann. 2. Ouverture: .Le Grand Mogol», Edmund Audran. 8 Sclcction from Opéra: .Adolia*, Gaëtone Donizetti. 4. Fan taisie de 1'opéra: .Les Pédicure de Perles», Georges BizeU PAUZE. 5. Acade mische Fest-Ouverture», Joh. Brahms. 6 .Ara Meer, Lied», Franz Schubert. (Trans criptie für Posaune Solo), b. Impromptu dramatique', Alphons Czibulka. 7. O schoner Mail" Walzer ans der Operette: .Blinde Kuh', Johann Strauss. 8. .Marcbe Tri pliale du 5e Concert do Piano, de L. von Beethoven', W. Wieprecht. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Bromo" arriv. 11 Juli van Rottordam te Batavia. Hot stoomschip .Gedé" arriv. 11 Juli van Java te Rotterdam. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam, arriv. 11 Juli te Port-Said. Hot stoomschip „Prins van Oranje", naar Amsterdam,-vertrok 11 Juli von Marseille. Hot stoomschip .Koning Willem I", vi Amsterdam, vertrok 11 Jnli van Southampton. Hot stoomschip .Prins Alexander" vertrok 12 Juli van Batavia naar Amsterdam. Hot stoomschip .Oengaran", naar Rotter dam, vertrok 13 Juli van Port-Said. Het stoomschip Ardjoono", van Rotterdam, vertrok 13 Juli van Marsoillc. Het stoomschip „Koningin Regentes", naar Amsterdam pass. 12 Juli Perim. Het stoomschip .Prins Hendrik", naar Am sterdam, pass. 12 Juli Gibraltar. Marktberichten. Holder, 12 Juli. Aangevoerd2 geldekoeien, 1 jonge bok, 8 korven konijnen, 6 kippen met kuikens, 2 korven kippen, 3 id. hanen, 1 partij boter, 2 stapels kaas, 1 party eieren en 2 collecties bloemen. De pryzen waren geldekoeien f 115 a f 130, bok f 0.60, konijnen f 0.15 a f0.70, kippen met kuikens f 3 a f 3.50, kippen f 0.55 a f 1. hanen f0.17' a f0.25, boter f0.50 a f0.526 per kop, kaas f0.40 a f0.75, eieren f8.- per 100. Schagcn, 13 Juli: Aangevoerd -1 paarden f 60 a 250, veulens f a f 0, 8 stieren f 80 a 180. 10 geldekoeien f 100 a 145, vette kooien f 160 a 225,—, 25 kalf koeien f 120 a 180, vaarzen f a graskalven f a 12 nucht. kalveren f 8 a 18, 0 rammen f a 160 schapen vette overhoudors f 20 a 25.14 magere varkens f 8 u 10.34 vette varkens f 0,30 0.35 p. 1'., 10 biggen f 4.50 a 6.-, 1100 kop boter, p. 1'. 42s a 47' ct., 8000 kipeieren f 2,50 a 8,2500 eenden dito f 3,a 0, por 100. 160 lammeren f8 a f 14.0 ossen f0 a 0. 40 magere schapen f12 a 14, vette schapen f a Purruerond, 11 Juli 1899. Aangevoerd 817 stapels: kleine kaas f 14.ft f25.st- comm. fft f—Midd. f 1827 K.G. boter f 1.— ft f 1.10 per K.G. 511 runderen, vette f0.52 ik f 0.66 per kilo. gelde-, prijshoudend, matig, votte- en melk koeien idem, matig. 361 vette kalveren, f0.55 ft f0.75 p. K.G. 228 nuchtere idem, per stuk f7.a f18.vette, handel matig, nuchtere stug. 22 paarden, 1275 schapen, handel matig. 304 varkens, vette, per K.G. f 0.30 ft f 0.86, handel vlug. 62 idem, magere, por stuk f 9. ft f 14.851 biggen, per stuk f4.a f'7. beiden handel stug. Kipeieren f8.f8.25, eendoieren f 8.kievitseieren f ft per stuk. Markt-Station Noord-Soharwoude. 11 Juli. Groote Deensche Muizen f 0,90 a f 1,20. Kleine idem f 0,50 ft f 0,70. Glad blaadjes f 1,a f 1,05 per H.L. 18 Juli Groote Decnsoho Muizen f 0,70 a f 1,—. Kleine idem f 0,40 a I 0 50. Glad- blaadjes f 0,90 a f 1,per Il.L. Door do lage pryzen bleef veel onverkocht. Visscherijberlchten. Nieuwediep, 12 Juli. Aangebracht door 95 korders 10 tot 80 tongen p. st. 75 a 80 cent, 10 tol 40 middelm. tongen p. st. 40 a 50 cent, 10 tot 80 kleine tongen p. st. 20 a 25 cent, 2 tot 10 roggen p. st. f 0,90 a f 1, 4 tarbotten p. st. f 4 a f 7, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 1,50 a f 2, 1 tot 2 mand schar p. m. t 3 a f 8,50, 1 steur voor f 17. 18 Juli. 70 kordors met 10 tot 50 tongen p. at. 70 a 75 cent, 10 tot 60 middelm. ton gen p. at. 40 a 45 cent, 10 tot 50 kleine longen p. st. 15 a 20 cent, 1 lot 10 roggen p. st. 90 cent, 12 tarbotten p. st. f 4 a f 6, 1 tot 3 mand kleine schol p. m. f 1,50 a f 2,50, 1 tot 2 mand schar p. m. f 8 a f3,50. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Yan 11 tot 18 Juli. ONDERTROUWD: P. Wit en E. Bais. F. Been cn T. Zeeuw. GETROUWDJ. v. Teerns en A. M. Emons. R. Kalcveld en S. Batenburg. C. van der Meulen en G. de Leeuw. J. M. de Roode en C. H. Wilner. BEVALLEN: A. Heyselaar geb. de Beurs, d. T. Phoifler geb. Smit, d. R. O. v. Dalen geb. Oomkens, z. P. J. r. Twisk geb. Ver ton, d. P. Viüscr geb. Rab, d. J. E. Agerna geb. Dilg, z. J. C. Koster geb. Roerdomp, z. OVERLEDEN Geene. Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 5 tot 11 Juli 1899. ONDERTROUWD: Willem van der Hoek en Anno Kalis (Eicrland). GETROUWD: Gecne. GEBOREN Simon, zoon van Klaas Lap Sz. cn Jansjo Smit (den lloorn). veronderstelling geeft ons reden te ver moeden, dat de handeling van het stem bureau niet overeenkomstig de bedoeling van den wetgever is geweest. Doch er is meer. Het bureau toch beeft, in strijd met art. 88 der Kieswet, niet elk biljet op zich zelf van onwaarde verklaard, doch toen baar was gebleken, dat op enkelen boven bedoelde volgorde niet was, zooals genoemd art. 72 voorschrijft, gedacht, dat allen ge lijk waren, zonder zich van de waarheid daarvan te overtuigen en alleen op die gedachte alle ingeleverde stembiljetten van onwaarde verklaard. Het bovenstaande geeft ons reden met ernst te protesteeren tegen bet besluit van bet stembureau en wij twijfelen dan ook niet of bet zal dit bij nadere overdenking ook wel willen intrekken." Een in hoofdzaak gelijkluidend protest is bij Gedeputeerde Staten ingediend. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oott-lndlfi: Verten dingt weg p. zeepost vis Amsterdam p. ace poet via Rotterdam p. Huil. xuail via Genua, p Holl. mail via Marseille. p. Kranache mail via Marseille p. Engoleche mail via Brindui Naar Atjeh en de Ouitkust van Sumatra p. Duiucbe mail via Napel». Datum der ter Tydst d.laat puet-bexorg. busl.ahPoeLk. 7.'aav. 7.'aav 7-—'aav. 8.30 'anam 7— 'aav. eiken Vrijdag 84 Juli 9.- 9.— Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amaterdum 14 en 31 Juli I 7.'a av. p. mail over Engeland I 84 I 7.'a av. p. mail via St. Nataire 7 Aug.| 7-'aav. Naar Curafao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amaterdam .114 en 81 Jnli 7.«- aT. p. mail via Soutbumpton eiken Diusdag S.S0 a nam. p. mail via Qoeenatown [eiken Vrijdag! 3 30 'a nam. Naar St. Martin, St. Euitatius en Saba: p. mail over Engeland 24 Jnli 7.'aav Uitslag der Stemming ter benoeming van zes leden voor den Gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 11 Juli 1899. Eerste District. Uitgebrachte stemmen i>71, v. onwaarde 21, volstrekte meerderheid 276. Uitgebracht op de beeren H. M. DITO844 A. F. STAALMAN. 211 D. VIEJOU 169 C. S. DE WIT 336 Alzoo gekozen de heeren H. M. DITO en C. S. DE WIT. Derde District. Uitgebrachte stemmen 631, v. onwaarde 25, volstrekte meerderheid 304. Uitgebracht op de heeren W. C. VAN BREDA 135 J. KOltVEll203 L. VAN ROOSENDAAL 199 A. F. STAALMAN. 355 D. VIEJOU268 Alzoo gekozen de heer A. P. STAALMAN. Herstemming tusschen de beeren D. VIEJOU en J. KORVER. Deze herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 25 Juli a. s. Tweede District. De 630 uitgebrachte stemmen zijn alle van onwaarde verklaard, omdat zij niet voldoen aan art. 89 alinea 1 der kieswet in verband met art. 72. De namen der candidaten waren niet in alphabetische volgorde op de stemkaarten geplaatst. By de zitting van dit stembureau, die volgens art. 93 der kieswet den volgenden dag gehouden wordt tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, werd door 5 kiezers schritteljjk protest aangeteekend tegen de verklaring van het stembureau, Daar er slechts één van de vijf in de zaal tegenwoordig was, werden alleen diens bezwaren in bet proces-verbaal opgenomen. Dit bezwaarschrilt is van den vol genden inhoud Aan het Iloofdstembureau in bet Tweede Kiesdistrict te Helder. Wel Edele Heeren Volgens het voorgelezen proces-verbaal van den uitslag der op Dinsdag gehouden stemming van 2 leden voor den gemeente raad in het 2de kiesdistrict alhier, is gebleken, dat bet stembureau «//«ingeleverde stembiljetten van onwaarde beeft verklaard, op grond, dat op die biljetten de alphabe tische orde niet was in acht genomen. Ofschoon art. 72 der Kieswet die orde voorschrijft, is het bij ons aan gegronden twylul onderhevig, of om dit verschil eene geheele stemming als liet ware nietig is te beschouwen, daar by de behandeling der Kieswet bij art. 89, handelende over de van onwaarde verklaring, de Minister heeft gezegd De moeilijkste kwestiën knoopen zich tegenwoordig vast aan de invulling van •het stembiljetdie moeilijkheid vervalt •nu, daar de namen der candidaten (let wel, van alphabetische volgorde wordt niet •gerept) duidelijk op het stembiljet zyn gedrukt". Onzekerheid kan nu alzoo niet •meer bestaan". De Minister vertrouwt dus, dat de kie zers zooveel onderwjjs hadden genoten, dat zy althans konden lezen, welke namen op het biljet gedrukt waren en deze gegronde Vervolg der berichten. Morgen, den 14n Juli, worden alhier verwacht een Fransch en een Duitsch oorlogsschip, die in de buitenhaven zullen meeren. Het muziekkorps van de Vesting artillerie alhier, dat jl. Woensdag aan hut Badpaviljoen een welgeslaagde uitvoering gaf, zal a s. Zondag in den tuin van Tivoli" een uitvoering geven. (Zie de annonce in dit blad.) Voor het examen in het Boekhouden, uitgeschreven door de Vereeniging »Mer- curius" te Rotterdam, is geslaagd den heer T. Kemp, leerling van den heer D. A. G. Vastenou. Een marinier, die zich in den win kel van de heer W. J. Aggenbach aan de Weststraat, een horloge toeeigende en daarmede vluchtte, is door de politie ge grepen het horloge was nog in zijn bezit. De loodskweekeling J. Visser heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor hulploods (buitendienst). Aan W. Snoojj, kommies te water le kl. bij *8 Rijks-belastingen alhier, is een pensioen toegekend van f554 'sjaars. Texel, 14 Juli. De by Zandvoort gestraude blazerschuit T. X. 139, zal voor rekening van de On derlinge Zee Assurantie-Maatschappij af gebracht worden voor f 250. Het werk is aangenomen door bewoners van Zandvoort. i 50 achtereenvolgende jaren aan dezelfde school werkzaam te kunnen zijn, is zeker niet voor iederen onderwijzer weggelegd. Zulks mocht evenwel te beurt vallen aan den heer P. J. Bouma, te Oosterend, die Dinsdag voor eene halve eeuw zijne eerste acte als onderwijzer verwierf en al dien tijd aan dezelfde school werkzaam was eu wel 37 jaren als hoofd. Rijksmiddelen. De opbrengst in Juni is niet zoo hoog geweest als een jaar geleden. Het verschil is ruim 4 ton, maar als men nagaat dat ditmaal bijna 8 ton minder is aangezuiverd op de directe belastingen, dan volgt er uit dat de overige middelen te zamen belang rijk ruimer zijn geweest. De accijnsen heb ben dan ook l'/9 ton, de indirecte belastingen f170,000 meer in kas gebracht (en wel niet uit het successierecht dat juist f35,000 by Juni 1898 achterbleef), de invoerrechten gingen ook met f 43,000 vooruit, de loods gelden met f 2000, de rijkstelegraphen (en telephonen) met f 33,000. Wat zelden voor komt de posterijen gaven f 37,000 minder dan in de zomermaand van '9S. De mindere opbrengst van Juni heeft natuurlijk bewerkt, dat het belangrijk sur plus dat in de eerste vijf maanden was bereikt: 24 ton, in het eind van het tweede kwartaal gedaald is tot byna 2 millioen Bijna de helft van dit bedrag, nl. ton, kwam uit de indirecte belastingen, en wel 4 ton meer uit het successierecht, en 5 ton meer uit registratie-, zegel- eu hypotheekrechten: een zeer belangrijke sMjging die op groote levendigheid in om zetten en stichting van ondernemingen wyst. In de tweede plaats zijn het de accijn zen die tot de hoogere opbrengst hebben bijgedragen en wel bijna 4 ton. Alleen het gedistilleerd bleef f 8000 achter, maar de opbrengst van de suikeraccijns steeg (na aftrek van verleende premiën) met f 235,000, van dien op rundvleeseh met f 86,000, op wyn f 54,000 (in verband met de nieuwe wetteljjke regeling?), op zout met f 17,000, op bieren en accijnzen met f 9000. Bij de directe belastingen is het voor- deelig verschil slechts V/t ton. Tegenover 3 ton achterstand op de personeele belas ting staan 4'/» ton, welke op de overige al meer zyn afbetaald. De posteryen hebben al f 149,000, de rykstelegrafen f 160,000, de invoerrechten f' 160,000, de invoerrechten f 117.000, de loodsgelden 36,000, de staatsloterij f 17,000, de jacht- en visscherij-akteu f 1800, de waarborg van gond en zilver f 1900 meer ingebracht. De domeinen toonen een verschil vau nog geen f 500 meer aan opbrengst. Vergeleken met de helft der raming zyn directe belastingen, accynsen, poste rijen en loodsgelden nog ten achter. Het geheele nadeelige verschil bedraagt nog bijna 2 millioen, waarvan ruim 16 ton by de directe belastingen, bijna 9 op het ge distilleerd, 4 op de suiker, 31/, op het successierecht, 1 ton de posterijen. De uverige middelen hebben echter be langrijk meer dan de helft der raming ge geven, waardoor het verschil tot 2 millioen beperkt blijft, 't geen in het tweede half jaar alleen reeds uit de directe belastingen terecht komt. Jeugdige verliefden. De ouders van een 15jarigen knaap, wonende aan het Noordpleiu en een 14- jarige meisje uit de Tollenstraat te Rot terdam, die sedert Maandagavond voort vluchtig zyn, verkeeren nog steeds in de grootste ongerustheid omtrent het ver- blyf hunner kinderen en twijfelen of zij hen nog levend zullen terugzieD. Uit ten dagboek, dat de knaap er op nahield, bleek, dat hij dol verliefd was op het meisje, dat nog op school was op het Van der Werfplein. Zondag was de knaap met zyn vader aan het strand te Scheveningen en vroeg hy in welke richting Hoek van Holland lag en of men van daar via Engeland naar Noord-Amerika kan komen, waar eene tante van hem woont. Maandag te half twee heeft hij een jonger broertje naar school gebracht en na dien tijd is hij, noch het meisje, meer gezien. In een brief, die beiden Maandagmid dag aan hunne ouders zondeu, verklaren zy dat beiden zich van het leven gaan berooven, terwijl in zyn dagboek vermeld staat, dat zij in het bezit was van mor- phine. De ouders, die in de hevigste ongerust heid verkeeren, hebben, met behulp der politie allerlei nasporingen telegrafisch ge daan, terwijl de vader van het meisje overal heen reist. Men vermoedt dat zy Maandagavond via Hoek van Holland naar Engeland gereisd zijn. Het meisje draagt korte rokken. Het jongmenBch was in het bezit van een f300, die hij van zyn eigen geld van de spaarbank heeft opgenomen. Dringend wordt by ontdekking bericht verzocht. Portretten zyn alom aan de politie-autoriteiten toegezonden. Uit Keu len is bericht gekomen van opsporing, doch het heeft zich nog niet bevestigd. Naar den krijgsraad te Haarlem is verwezen en reeds in het huis van bewaring aldaar gebracht, do sergeant Van D., uit Naarden, die eerst de cantine had bestoleD en er toen nog met een rijwiel was van door Cbinccsche kruisers. De Chineesche gezant te Berljjn heeft op de werven-Vulkan te Stettin voor zijn regeering twee kruisers van 8000 tons en zes gepantserde kruisers van 3500 tons besteld. De levering moet zijn afgeloopen binnen 90 maanden tegen den prys van tien millioen tael. Verder heeft de gezant by Krupp vjjf- tig snelvuurkanonnen besteld. De Paris" gelicht. Dinsdag is men er eindelijk in geslaagd de »Parig" van de Manacle Rocks te halen, waar zy zeven weken geleden op vast was gestooten. Het werk werd ge daan door een Duitsche firma, die den hoogen vloed afwachtte en met drie booten het schip van de klippen sleepte. Dien nacht bleef het schip by Lowlands, terwijl het gisteren naar Falmouth gesleept werd. Het lot vau Andrée. Dinsdag jl. was het twee jaar geleden, dat de Zweedsche ingenieur S. A. Andrée met twee medereizigers in een ballon van 't Deensch-eiland (Spitsbergen) opsteeg in de richting van de Noordpool. Sedert dieD llden Juli 1897 zyn er zeventien of achttien berichten over het lot van Andrée en de zijnen ontvangen, van twee daarvan is de echtheid bewezen. Het eene was gedateerd van den nacht na de op stijging, het andere van twee dagen later. Van den lSden Juli 1897 tot heden is er niets zekers over Andrée's expeditie bekend geworden. De kans dat een van de leden dezer vermetele en avontuurlijke expeditie ooit de beschaafde wereld terugziet, is nu wel uiterst gering gewordenhet is zelf de vraag of men ooit iets zeker te weten zal komen over het lot, dat hen heeft getroffen Een enkel woord over de drie koene reizigers aan wier behoud men begint te wanhopen. Salomon August Andrée is den 18den Oct. 1854 te Grenna in Zweden geboren. Hij studeerde aan de Technische Akade- inie te Stockholm, nam in 1882 deel aan een meteorologische expeditie naar Spits bergen en werd in 1884 eerste ingenieur aan het patent-bureau te Stockholm, hy heeft, vóór zyn grooten tocht, verscheiden luchtreizen gemaakt. Nils Strindberg is den 4den Sept 1872 te Stockholm ge boren. Hij is caudidaat in de filosofie, heeft zich, vooral op de studie der elec- trische verschijnselen toegelegd en nu en dan de uitkomsten van eigen onderzoek bekend gemaakt. Ook hij heeft onder vinding als luchtreiziger eu is daarenboven geoefend fotograaf. Knut Friinkel is byna dertig jaar oud: in 1870 te Karlstad in Zweden geboren. Hy onderscheidt zich door eeD buitengewone lichaamskracht, die hy in allerlei sport ontwikkeld heeft, lu het noorden van Zweden is hy als aan staand ingenieur herhaaldelijk by den aanleg van spoorwegen werkzaam geweest, en heeft zich daarbij in 't landmeten en de karbografle geoefend. Of hij vroeger aan luchtreizen gedaan heeft, vinden wy niet vermeld. Broeder Flamidien, beschuldigd Gas ton Foveoux op de Christelijke School te Ryssel te hebben vermoord, is van rechts vervolging ontslagen en Maandagavond in vrijheid gesteld. Werken dea vredes In Engeland is een nieuw springmiddel uitgevonden, geuaamd Lyddit. Het heeft geduchte uitwerking gedaan bij eene beschieting van Omduraman. Een granaat, met deze springstof gevuld, sloeg in een gebouw eu doodde 106 menschen van de 118. Uit steenkolenteer wordt een soort van karbolzuur bereid, en deze, behandeld met salpeterzuur, levert piksinezuur, van een uiterst krachtige samenstelling. In gesmolten toestand, ontploft ze zeer moeielijk, maar, als dit geschiedt, met 12-voudige kracht in verhouding tot den vasten toestand. Hiertoe dient de Lyddit in een kleine ruiuite te worden opgesloten en moet door een slag tot ontploffing gebracht worden. Terwyl men zich dus in Engeland ge lukkig acht een nieuw verwoestingselement te hebben uitgevonden, dat in vloeibaren (niet in vasten) toestand niet zelf-ontplof- baar is, is men in Frankrijk er in ge slaagd, na tal van proeven een veldkanon te verkrijgen, waarby laden en richten ten snelste geschieden kan. De terugloop van de affuit is geheel opgeheven, zoodat het kanon in denzelfden stand blyft n* het afgaan van het schot. Er kan dus zoo noodig dadelijk gericht worden, en dit is hier overbodig als de richting dezelfde blijft. Het gereedmaken, zoogenaamd •wape nen" van het projectiel, geschiedt auto matisch, wat vooral bij de granaatkartets een voordeel is, daar deze, om op den ge- wilden afstand in de lucht te springen, toch nog een altyd lastige bewerking moet on dergaan, waarbij ook vergissingen zeer goed mogelijk zijn. Met 3 man kunnen 15 schoten per mi nuut worden gedaan. Elk projectiel bevat 300 kogeltjes, zoodat 4500 kogels op den aanvallenden vijand kuunen worden ver spreid. in 1 minuutHet kaliber is 7.5 cM. En nog is het laatste woord niet ge sproken en het einde der uitvindingen niet bereikt. Immers knal, vuur en rook, de tot nu toe onmisbare attributen bij eeu artillerie-strijd, imponeerende door hun ge weldigen indruk, zijn elementen, die bin nen kort voor goed van het tooneel van den strijd zullen verdwijnen. De stryd wordt minder poëtisch, maar in compensatie des te vernielender en van sneller verloop. Een vermakelijk avontuur is onlangs een journalist overkomen, die aan het journalistencongres te Christiania heeft deelgenomen. Bedoelde persman, die uit gever is van een Zuidduitsch blad, heet Bülow. Hy verhaalt zijn lotgevallen op de volgende wjjze Ik had een spoorwegbiljet voor een slaapwaggou van Christiania uit en wilde 's avonds om 11 uur 15 vertrekken. Te voren wilde ik echter een plaats bespre ken en telefoneerde daarom naar het Oosterspoorwegstation. Men wenschte rnyn naam te weten. Toen ik hem noemde, geraakte men in groote verlegenheid. Ik spelde den naam en beproefde op iedere mogelyke wijze myn naam verstaanbaar te maken Maar den naam Bülow scheeu men niet te kunnen verstaan. In mijn nood verklaarde ik, dat het dezelfde naam was, als die van den grooten musicus. O, zoo, is u mijnheer Bülow, de musicus Neen, neen, ik ben de musicus niet. Het is alleen maar dezelfde naam.... be- grypt u dat niet. nu het is dezelfde naam, die de bekende Duitsche minister roert. Zoo, zoo. u is dus minister Bülow. Ik schreeuwde wanhopig, dat ik de minister niet was en belde af, want ik was zóó schor van het schreeuwen, dat ik geen geluid meer kon geven, 's Avonds kwam ik in groote haast van het door de gemeente aangeboden feestmaal aan het station, in gala gekleed, maar zonder or- deteekens. Ik zocht in de bezette coupés en vond eindelijk een plaatsje. Daarop lag een papier, waarop geschreven was Op- taget lor minister Bylow", d.w.z. gereser veerd voor minister Bülow. Een Duitsche handelsreiziger, met wien ik in dezelfde coupé zat, maakte een be leefde buiging en de conducteur vroeg zeer onderdanig, of mijnheer de minister soms nog iets verlangde. De toestand was merkwaardig, maar langzamerhand schikte ik er mg in en verklaarde, dat ik voor het oogenblik niets verlangde dan rustig te slapen Den volgenden morrgen zag ik er alles behalve ministerieel uit. De conducteur boog echter even diep als den vorigen avond en vroeg weder, wat mijnheer de minister verlangde. Ik deelde hem toen mede, dat ik geen minister meer was, want dat ik afgezet was. De eerlijke man zag mij aan, alsof ik plotseling gek ge worden was en hij kwam niet eer tot be zinning, voor ik hem myu kaartje en mijn geboorteacte had laten zien, hem mijn ware betrekking opgaf en hem ophelde ring van het geheele misverstand had ge geven. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden by het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot en onzen Vader, be tuigen wij onzen innigen dank. Inzonderheid aan de Heeren Loodsen, voor de laatste eer, den overledene bewezen. Namens de Familie Wed. R. C. GOMES-KONING. Helder, Juli 1899. Evangelisatie-lokaal i/«l FaInitraat. ZONDAG 16 JULI, voorm. 10 uur: I»'-. I.AMU IÏIIS. van Goederjsede. DONDERDAG 20 JULI, nam. 12'/, ure, Huwelijks-Inzegening door VKliX, van Haarlem. Oe Gereformeerde Kerk te Helder. De commissie van beheer maakt belang hebbenden bekend, dat van de leening 1 Febr. 1874 is uitgeloot No. 24, en van de lceuingl889 No* 60, welke tegen inlevering der stukken met coupons, des Vrydag's avonds tusschen 8 en 10 uur worden uitbetaald in de consistorie aau den KAN AAL WEG. De Commissie voornoemd. Heldersche Moppen. Jonge dameHoeveel ie 't TelegraafbeambteEen kwartje. Jonge dameVoor dat ddne woord Telegraafbeambte Ja, u betaalt een kwartje voor tien woorden of minder. AU n wilt, kust u zesmaal .Ja" seinen. Jonge dameHm, neen, dat zon niet goed staan. Ziet u, 't is een antwoord op een hu welijksaanzoek Advertentiën. Ondertrouwd PIETER WIT en BERTHA BAIS. Helder, 13 Juli 1899. Huwelijksvoltrekking 27 Juli a. 8. Ondertrouwd FREDERIK BEEN Helder, Huisduinen TRIJNTJE ZEEUW. 13 Juli 1899. Bevallen van een welgeschapen ZOON, J. VRIJVOGEL— DOODHAGEN. Helder, 12 Juli 1899. De ondergeteekende betuigt hiermede zyn hartelijken dank voor de vele blyken van deelneming, zoowel van binnen als buiten de gemeente, ondervonden bij het overlyden van zyn geliefde Echtgenoote. C. HOOGSCHAGEN. Koegras, (gem. Helder), 12 Juli 1899. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming betoond tijdens de korte ongesteldheid en het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader K. P. VAN DER BURG, in het bijzonder aan HH. Officieren, aan de Leden der Vereeniging Admiraal de Ruyter" en mindere schepelingen. Helder, 12 Juli 1899. Namens de Weduwe K. F. VAN DER BURG- BENEKER, en verdere Familie, Langs dezen weg betuig ik myn' har telijken dank voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by de kort stondige ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenoote. Namens Familie, K. GROLLÉ. Tegen I October a.s. vaceert de be trekking van AssiM'krar in bet HamMenen Onderwijzers met akte L. O. voor dat vak, gelieven zich schriftelijk te wenden tot den ondergeteekende, met opgaaf van adres en aan welke school werkzaam. De Secretaris, B. L. VRIES van alle qepensionneerde Loodsen, op DINSDAG 18 dezer, des avonds te 8 uur, in 't gewone lokaal bij den heer POLAK. HET BESTUUR. Volgens voorgaande annonce van 12 Juli, begint de ge doopte Kegelclub „ZACHT GAAT IR", a.s. Zaterdag 15 Juli ten 9 ure 's avonds, ten huize van den Heer KUIPER, Café „SI'ISSE", hare oefeningen. Leden, die zich nog aan willen sluiten, kunnen zich op bovenstaand uur aldaar aanmelden. HET BESTUUR. Failliasement SIJBRAND KEIJSER Jz graanhandelaar te Burg op Texel. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar, van den 11 Juli 1899, is SIJBRAND KEIJSER Jz., graanhan delaar te Burg op Texel, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E A. Heer Mr. W. H. VAN NES VAN MEERKERK, lid der ge melde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en van den ondergeteekende tot Curator. Mr. F. H. G. VAN DER HOEVEN, curator. KantoorGedempte Nieuwesloot, No. 46, Alkmaar. Waarschuwing:. Degene, die Dinsdag jl. een ZIJN van mijn land heeft medegenomen, wordt in zyn belang aangeraden, dezelve terug te bezorgen by L. DEKKER. Lokaal „Tivoli". ZONDAG 16 JULI 1899 des avonds ten acht nar, te geven door het Muziekkorps van M 4' Regiment Vesting-Artillerie. De Tuin zal tot des nachts 12 uur schit terend worden verlicht met gas, gewoon en Dengaalsch vuur. Na afloop van het Concert i Een prachtig GOUDEN DAMES REMONTOIR, geleverd door dea Heer G. BÜHNE, zal door de Directie worden toegewezen. Elke dame ontvangt by het nemen van haar Entrée-kaart, een gestempelde ge nummerde BON| waarop zy de kans verkrygt eigenares van het Horloge te worden. Reeds Zaterdagmiddag is dit in het Lokaal te bezichtigen. Entree 30 ct. de persoon. Bij ongunstig weder zal het Concert in de zatl plaats vinden. te Huisduinen Zondag a.s.: Öfafra $ansmu2i$. Wed. A. Zwaan. Café ..OE VRIENDSCHAP", Westplein No. I. Zondag a.s. Aanbevelend, A. KRAAK,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2