KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel en Wieringen. Ho. 2760. Zaterdag 29 Juli 1899. z7ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 81. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. f 1.121/,. id.voor bet Buitenland f 1.25,id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEKKHOUT Co., te Helder. Buueauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Ad.vert©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJPAGSMQRGRNS vóó*- 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DEK WEEK. JULI, Hooimaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 18 m. Onderg. 7 n. 54 m. Zondag 30 Maandag 31 AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Verjaardag van H. M. Ko ningin-Weduwe. Donderdag 3 Vrydag 4 Zaterdag 5 Uit het Buitenland. Een der jongste berichten uit Parijs baart groot opzien. Daarin wordt vermeld, dat door den ministerraad strenge maatregelen zyn genomen tegen een opperofficier, die zich aan eeno strafwaardige handeling zou hebben schuldig gemaakt. Bedoelde opperofficier is de generaal Négrier, die, volgens nader be richt, ontheven is van zijne tegenwoor dige functie als lid van den bijzonderen raad van Oorlog en belast met speciale diensten. By het houden eener inspectie, moet genoem de generaal de houding der Regeering, die hy niet in staat achtte, om het leger te ver dedigen, gecritisecrd hebbeD. Hy zou zich uitgelaten hebben in dien zin, dat het leger maar geduld moet hebben tot Bh het procos- Dreyfus voor den krijgsraad te Rennes, om dan zelf te handelen, als de Regeering het leger niet verdedigt. Do mededeoling hier van aan den minister van Oorlog leidde tot het instellen van een nauwgezet onderzoek, 't welk voor den generaal al zeer ongunstig moet geweest zyn. Door den minister on dervraagd, moet generaal Négrier bekend hebben zich aan het bedoelde feit te hebben sshuldig gemaakt, en de minister van Oorlog houdt zich daardoor overtuigd, dat er ver- gryp tegen de krijgstucht heeft plaats gehad. Welke ernstige gevolgen uit het gebruik va* min zuiver drinkwater kunnen voort vloeien biervan geeft het volgend bericht uit het koninkrijk Saksen wéér een nieuw bewjjs. Te Löbtau, gelegen nabij de hoofd stad Dresden, zyn dezer dagen niet minder dan 120 gevallen van typhus officieel ge constateerd. De slechte drinkwaterbron, die de oorzaak is der epidemie, is nu gesloten. De ziekte is door eeu paar arbeiders naar Dresden overgebracht, doch het stadsbestuur daar heeft onmiddellijk de noodige maatrege len genoraeD, en zoodoende het gevaar voor verspreiding weggenomen. Gedurende de eerste dagen dezor week kwamen uit Zuid-Afrika herhaaldelijk be richten naar Europa, die spraken van eene zeer ongunstige verhouding tnsschen Presi dent Kriiger en den Transvaalschen Volks raad. Zelfs werd medegedeeld, dat eerst genoemde zyn ontslag als Staats-PresideDt had genomen. In de tegenwoordige omstan digheden zou dat zeker een ware ramp ge weest zyn voor de reeds in zoovele moeilijk heden verkeerende Republiek. Latere tijdin gen verzekeren echter, dat vriendschappelijke betrekkingen tusschen den President en den Volksraad weêr zyn hersteld. Werkelijk hebben er geschillen bestaan, die tot ont slagneming door President Krüger zouden hebben geleid, indien niet de Volksraad, met het oog op het dreigend gevaar, de verze kering had gegeven, dat de President nog steeds zyn volle vertrouwen bezit. Door eene grondige regeling van het toezicht, de afzondering, de ontsmetting en de lijkschou wing, is de gezondheidscommissie te Alexan- drië (Egypte) er in geslaagd, de pest-epidemie te beperken tot de vuilste wyk der stad. Ook daar ter plaatse hebbeu echter de krachtige gezondheids-maatregelen aanleiding gegeven tot verzet van de zijde der bevolking. Wel- is waar kwam het niet tot een bepaald oproer, gelyk op onderscheidene plaatsen in Britsch- Indië, maar de menschen maakten het den geneesheeren geweldig lastig. Twee hunner werden zelfs door een troep dwaashoofden achtervolgd in eeno apotheek, waar de inboedel kort en klein werd geslagen, omdat de apothe ker de doctors door een achterdeur had laten ontsnappen. De rustverstoorders werden toen met een waterstraal van do brandspuit uiteen gedreven. Maandag 7 Augustus e. k. is de officieel vastgestelde datum voor den aanvang der be handeling van het hernieuwde proces-Dreyfus voor den krijgsraad te Rennes. Op de zittings dagen zal de krygsraad alléén des morgens tot dat doel bijeenkomen, niet dos namiddags. De zittingen zullen in den ochtend te half zeven beginnen en tot 's middags 12 uur duren. Tot dezen maatregel is dus verzekert men besloten uit een gezondheids-oogpunt. Naar men mededeelt, zyn door het Openbaar Mi nisterie 60 getuigen gedagvaard. Een goed woord vindt altyd een goede plaats zegt eou oud, bekend spreekwoord ten onzent, en do waarheid er van wordt voor de zooveelste maal bewezen door het volgende feit, dat ons uit Noord-Amerika wordt gemeld. Te Cleveland, in den staat Ohio, hadden ter gelegenheid van eene werk staking van het trampersoneel, ernstige onge regeldheden plaats. Een tramwageu, waarin zich twintig passagiers bevonden, werd, door middel van dynamiet, door do stakers ver nield. Van de reizigers werden veertien ge wond, waaronder vier levensgevaarlijk. Aan een niet minder ergerlyk tooneel werd een einde gemaakt door een Roomsch-Katholiek priester. Een troep van 2000 woestelingen had eenige politie-agenten in haar macht weten te krijgen, en ging dezen te lyf. De mannen zouden doodgeslagen zyn, wanneer niet de priester zich te midden dor menigte had begeven, haar had toegesproken en op baar woestheid gewezen, waarop zy hare slachtoffers de vryheid hergaf. Uit het uitgestrekte Britsch-Indië komen den laataten tijd weder zeer ongunstige tydingen. De pest, die aan het afnemen was, begint weer opnieuw te woeden. Op één dag werden in ééoo stad 110 nieuwe ziekten en daaronder 82 sterfgevallen geconstateerd. In groote getale werd, by 't afzenden van dit bericht, de stad door de inwoners ontvlucht. En bovendien wordt dit groote en anders zoo vruchtbare land met nog een andere ellende bedreigd. Door al te overvloedige regons is io onderscheidene landstreken zware schade toegebracht. In andere provinciën daaren tegen is men geheel en al van regen versto ken gebleven, en daurdoor is de toestand er hoogst bedroevend. Wanneer er niet spoedig regen komt, is do oogst zoo goed als verloren en staat er weer een ernstige hongersnood voor de deur. Bovendien heerscht in som mige districten gebrek aan drinkwater. 8IËUWSTIJBI&GEM. HELDER, 28 Juli 1899. Uitslag der Herstemming voor 1 lid van den Gemeenteraad, op Dinsdag 25 Juli 1899, in district III (Vischmarkt) Aantal kiezers 1100, uit gebracht 712, van onwaarde 19 stemmen. Hiervan werden uitgebracht op de hee- ren I. Korver 305 en D. Viejou 388. Alzoo gekozen de heer D. VIEJOU. Herstemming in het IIF* District, op 25 Juli 1899. Aantal I l'ilgebraehte I Aan de tlem- kiezers geldige itemmenmine deelgenomen 1100. I 693. I 63 Bij de eerste stemming op 11 Juli 11. werd door 55 der kiezers aan de stem ming deelgenomen. De Stemming ter verkiezing van twee leden van den Raad dezer gemeente, noodig geworden door het ontstaan van buitengewone vaca turen in dat College, zal op Dinsdag 1 Augustus a.s. in de districten I en II plaats hebbeu. De te kiezen Raadsleden zullen een zittingstjjd hebben van vier jaren, en das in 1903 moeten aftreden. In een vorig nummer van ons blad hebben we de namen der onderscheidene candidaten reeds vermeld. Thans zij nog herinnerd, dat door de Stembnreauz zitting wordt gehouden van 's morgens 8 tot des na middags 5 uren. By kon. besl. is toegekend de bronz. eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelyk getuigschrift aan J Das, matroos 2de kl., dienende aan boord van het fregat de vlluyter", wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de haven alhier. Woensdag werd door den architect Th. Moorman aanbesteed (ondershands), het bouwen van een Woonhuis aan den hoek Walvisch- en Breestraat. Ingeschreven werd door de H.H. S. Meijers f1195; K. Zeeman f 1136 Gebrs. v. Os f 1123 J. F. Philips f 1110. Aan den laagsteu inschrij ver werd het werk gegund. Met de eerbewijzen aan zyn rang verschuldigd, werd Dinsdag ter begraaf plaats Oud Eik en Duinen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den ge- pensionneerden officier-machinist 1ste kl. der Kon. Ned. Marine J. G. v. d. Bosch. Aan het hoofd van den rouwstoet ging de Kon. Mil. Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers, die onderweg en op de begraafplaats treurmuziek ten gehoore bracht. Daarachter volgde, onder bevel van een kapitein, een vuurdctacliement van 50 man van genoemd regiment. De slippen van het lijkkleed, waarop tusschen kransen gehecht waren de eereteekenen, sabel enz., werden gedragen door vier kapiteins van het garnizoen der residen tie. Achter den lijkwagen volgde onder bevel van een kapitein een compagnie van de Grenadiers en Jagers. De geheele troepenmacht stond onder commando van den den luit.-kolonel Van der Wall. In hartelijke, van waardeering getui gende bewoordingen werden aan het graf de krygmansdeugden van den ontslapen zeeofficier, bij de talrijke aanwezigen onder wie ranggenooten van wijlen den heer v. d Bosch en eenige actief dienen-' de marineofficieren, in herinnering ge bracht en zijn trouwe vriendschap ge huldigd. Voor den aanbouw van een pantser schip, type «Regentes", had Dinsdag de onderhandsche uanbesteding bij het depar tement van Marine plaats. Er waren drie inschrijvingenvan de Ned. Maatsch voor scheepsbouw te Amsterdam, voorf 2,278,000 van de Kon. Maatsch. de Schelde te VlissiDgen, voor f 1 933,000 en van de Maatsch. voor scheepsbouw en werktuigen te Feyenoord voor f1,894,600. Aan de laatste is het work gegund. Verder werd nog onderhands aanbe steed het bouwen van een stoomvaartuig voor het loodswezen hier te lande. Van de vijf tot inschrijving genoodigde inrich tingen hadden drie prysopgaaf ingezonden, nl. de fabriek te Feyenoord, v. f 193,000, de heer P. Smit Jr. te Rotterdam, voor f 194,900 en de maatsch. de Maas te Rotterdam, voor f 200,000. De minister van Marine zal nader over de vergunning beslissen. De maatsch. de Schelde en de iuaatsch. voor Scheep*bouw te Amsterdam hadden niet ingeschreven. Een kranige oude heer. De »St.-Ctvermeldt een eervolle on derscheiding zooals er slechts zelden ver leend wordt. Bij Koninklijk besluit is, als blyk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelyk getuigschrift toegekend aan den een-en-tachtigjarigen J. L. Mooymau te Naaldwijk, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het water bij de Oranjesluis aldaar op 24 Juni 1899. Voor dergelijk menschlievend hulpbetoon wordt gewoonlijk de bronzen eerepenning geschonken, maar deze kloeke grijsaard ontving, met het oog op zijn hoogen leeftijd waardoor zijn daad des te verdienstelijker wordt, de zilveren eerepenning. Men meldt uit Amsterdam Eene der drie dienstboden der familie Reichard, wonende aan het einde der Vondelstraat, is Woensdagmorgen een deerniswekkend ongeval overkomen. Het meisje was bezig met het smelten van was in een open pan. De vlam sloeg in de pan, waarop het meisje in een oogen- blik van vlammen werd omgeven. De beide andere meisjes, die op den zolder werkten, snelden op haar angstgeschrei te hulp, maar slaagden er niet in het vuur te dooven. Inmiddels was een krui er uit de buurt toegeschoten, die met water de vlammen bluschte. Door twee geneesheeren verbonden werd het meisje bewusteloos en met brandwon den overdekt, echter nog levend, naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd en daar op genomen. In de keuken was inmiddels een begin van brand ontstaan, waaraan echter de brandweer spoedig een eind maakte. Een middel tegen malaria. Naar men verneemt heeft de Engelscbe dokter Gordon Bennett, te Halifax, een onfeilbaar middel gevonden tegen de vree- «elijke malaria, terwijl hij meent, dat hetzelfde middel eveneens met goed gevolg toegepast zal kunnen worden tegen de gele koorts. Het geneesmiddel dat gebaseerd is op de stelling, dat de malaria een vergiftiging door het klimaat ia, bestaat in een tegengift, dat op de huid wordt gebracht en dat door de poriën snel wordt opgezogen. Te Londen worden reeds proe ven met het middel genomen. Dr. Bennett heeft verklaard, dat hij zich aan de stadie der malaria heeft gewijd, tengevolge van een uitdrukking van den Engelschen minister van koloniën Cham- berlain, die eens beweerde De dokter, die een middel tegen de malaria zou vinden, zou voor het Britsche rijk meer doen, dan de generaal, die een nieuw gewest voor ons veroverde. Zondag hadden de meeste onderoffi cieren en matrozen van de Fransche »Ibis" verlof gekregen om te Geestemünde aan den wal te gaan en met hun Duitsche kameraden te passagieren. In verschillende danslckalen in Geestemünde en Bremerhaven zag men weldra de Franschen met Duitsche meisjes dansen. In Bremerhaven deden de Franschen met Duitsche meisjes in den Volksgartcu een dansje op de wjjs van »Wir halten fest und treu zusammen". Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 26 Juli 1899. Voorzitter do heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig zyn 16 leden; afwezig is met kennisgeving van verhindering do lieer Korver; 2 vacatures. De tribune is stampvol. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling der vol gende ingekomen stukken: 1. Kennisgevingen van de heeren C. B. Ilijlkema, Dr. II. Bitter en I. Korver, dat zy hunne benoemingen tot leden «Ier Com missie van toezicht op 't lager ondcrwys aan nemen. 2. Mededeeling van mcj. N. C. M. Haas te Enkhuizen, dat zy hare benoeming als onderwijzeres aan school 7b aanneemt. 3. Procesverbaal van de op 28 Juni 1.1. gehouden kasverificatie van den gemeente ontvanger, waaruit blykt, dat de boeken in volkomen orde waren en er i 19664.64 in kas was. 4. Aanvrage om o n t s 1 a g van don heer F. J. Vermeulen, onderwijzer aan Bchool 8, wegens zijne benoeming aan het institnut v. d. Linden t« Haarlem. Op eervolle wyze wordt dit ontslag tegen 1 September a.s. ver leend. 5. Missive van Ged. Staten mei- dunde, dat de goedkeuring ontbonden is aan het raadsbesluit, waarby de onderwyzersjaar- wedden geregeld zijn. De hr. de Wit kan zich by dit besluit niet neèrleggen en gelooft, dat een verkeerd advies aan Ged. Staten is gegeven. De Voorzitter merkt op, dat de mo tieven verkregen zyn uit het praeadvies van B. en W. en uit het adres van het hoofd van school 8. De heer de Wit acht dit een onregelmatigheid, omdat genoemd adres nog in den Raad behandeld moet worden. De hr. Frowoin drukt zyn bevreemding uit over de wyze van handelen van Ged. Staten. Ily had verwacht, dat zy eerst nadere inlichtingen aan den Raad hadden gevraagd, en hij meent, dat de Raad in deze principiëclo kwestie niet mag zwygen en stelt daarom voor dit besluit te renvoieeren aan de Commissie, die belast was met de regeling der onderwyzersjaarwed- den, opdat deze voorstellen kan doen, om in hooger beroep te gaan of om de regeling to wijzigen. Dit advies moet evenwel binnen 30 dagen na dagteekening van het besluit van Ged. Staten uitgebracht en behandeld zyn. De heer Staalman vreest een voorstel van die Commissie te krygen hetwelk denzelfden goest ademt. Hy acht de handelwijze van Ged. Staten volkomen correct voor deze gemeente, omdat ravn geen geld mag uitgoven, zonder de zekerheid te hebben, dat men het heeft. Nog wyat hij op de tegenkanting die de school- gcldverhooging, waaruit de meerdere uitgaven gevonden moeten worden, ondervindt. De hr. Frowoin bestrydt den hr. Staalman, als zon den allen over één kam geschoren worden en hy komt met nadrnk tegen een dwaling op als zoude een bepaalde catagorie van menschen, zooals gepropageerd wordt, getroffen worden door te hoog schoolgeld. Het hangt van B.en W. af, wie zjj rangschikken willen onder do on- of minvermogenden. Hy handhaaft daarom zyn voorstel. De heer Staalman antwoordt nogmaals en constateert, dat B. en W. nooit aan het geld kunnen komen, dan hen die f600 inkomen hebben, het dubbele schoolgeld te laten betalen. Dit acht hij te bezwarend. Het voorstel van den heer Frowein, om het beslnit van Ged. Staten in handen te stellen van de com missie, wordt in stemming gebracht en aan genomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen stemden den heeren Van Neck,Sevenhuysen, Kramer, Staalman, Van Ede cn Van Twisk. 6. Een adres van den heer H. Van Dyk, onderwyaor aan school 8, verzoekende om de 3 vroegere door hem in de gemeente volbrachte dienstjaren te doen medetellen bij de periodieke verhooging van salaris. De hr. Kramer vraagt welk tractement adressant ge noot, toen hij de gemeente verliet en op wolk salaris hy nu is aangesteld. De hr. de Wit informeert om welke redenen hy de gemeente heeft verlaten. De hr. Frowein Btolt voor li cn W uit te noodige n met oen voorstel hier omtrent ter tafel te komen. Dit wordt met algemecne stemmen aangenomen. 7. Missive's van Ged. Staten behelzende goedkeuringen van do raadsbesluiten a. tot aankoop der duinwaterleiding; b. tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van 1898 en van den post onvoorziene uitgaven; en c. tot do overname van de Vosstraat cn gedeelten der Weezen- en Breewaterstraat. 8. Een schrijven van den heer J Huisman te Stadskanaal, waarin hij mededeelt zijne benoeming als hoofd van school 7b aan te nemen en 1 Scpt. a s. zyne betrekking hoopt te aanvaarden. Daarna heeft de aanbieding plaats van de gemeente-rekening over het dienstjaar 1898. Deze wijst aan, dat de ontvangston f 260446,08 en do uitgaven f 286362,23 hebben bedragen, zoodat zij sluit met een batig saldo van f 24083,85. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur heeft de volgendo eindcijfers ont vangsten f 15414,23, uitgaven f 13681,36*, batig saldo f 1782,86* en die van 't Algemeen Weeshuis: ontvangsten f 11146,58, uitgaven 18758,80, batig saldo f 2393,28. B(j loting splitst de Raad zich in drie sectic'a die op nader te bepalen dagen, onder voorzitterschap van een der loden van hot Dagelyksch Bestuur, deze rekeningen sullen onderzoeken. Tot de le sectie behooren de heeren Frowein, Kramer, Van Ede, Dito en Van Twisk; tot die dor 2e sectie de heeren Krynen, Verfaille, Sovenhuysen, Kniper en Stammes en tot die dor 3e sectie de heeren Korver, d. Wit, Staalman, Terra en llartsinck. Alsnn doen B. en W. een crediet-aanvrage van f 1000 tot inrichting van eenige tjjdelijke schoollokalen voor de hoogere burgerschool. Uil de toelichting van den Voorzitter blQkt, dat het gebouw in do Kolensteeg, wegens het groot aantal leerlingen on de vermecrdcriug dor klassen geen voldoende ruimte aanbiedt. Daarom zal de kamer van het armbestuur en het lokaal van de industrieschool voor leer zalen der H. B. S. ingericht worden, terwyl de industrieschool alsdan in dc Bouwzaal zal gehuisvest worden. Do gymnastieklessen zullen in 't gebouw van 't Nut plaats hebben. De Voorz. merkt hierby op, dat oenigo der te maken onkosten eigenlijk gerekend moet worden te boliooren tot de onderhoudswerken. De beer Staalman verzet zieh tegen deze uitgaven en wil de leerlingen voor wie geen plaats is, laten wachten tot er wcrkelyk ruimte is. Hy zegt, dat men met f 1000 der gemeente niet mag spelen. Tegen deze laatste uitdrukking protesteert de heer Over de Linden, die meent, dat deze gelden nuttig besleed worden. Na nog eenige inlichtin- gon wordt het gevraagdo credict mot 12 tegen 4 stemmen verleend. Tegen stomden do hee ren Stnulraau, Kramer, Van Ede cn llartsinck. De Voorzitter vraagt aan den Raad machti ging om aan den luitcnunt-adjndant, die be last is met de opleiding van jongelieden ota hen te bekwamen voor het reservekader, ge durende 3 nren in de weok 2 lokalea van school 7b ten gebruike af te staan. Na eonigo toelichting wordt dc«o machtiging met algemecne stemmen verleend. Vervolgens komt in behandeling hel adres van J. Zoetelief, om de verplccgkoilrn van zyn dochtertje in het gesticht te Ermelo voor rekening der gemeente to nemen. Uit de in lichtingen verkregen van den geneesheer- directeur van genoemd gesticht blijkt, dat de patiënte oen nauwlettend toezicht vereisebt en mocieljjk in do samenleving kan tenig- keeren. De Voorzitter heeft den vader by zich ontboden en bij hem aangedrongen zolf iets by to dragon on moeite te doen, dat het kerk bestuur of particuliere liefdadigheid eenige ondersteuning verleende. Doch hiervan kon niets komen. Hy stelt daarom voor afwyzcnd op 't adres te beschikken, vreozende anders een gevaarlyk antecedent in 't leven te roepen. Do heer Kramer bestrydt op dezelfde gron den, als in dc vorige vergadering dit advies. Do beer Over do Linden gelooft nis men bet verzoek inwilligde, verscheidene andere aanvragen zouden inkomen die niet gewei gerd konden worden en de gemeente alsdan jaarlijks een belangrijke som aan idioten zou moeten uitgevon. Do heer Sovenhuysen meent, dat de vader wel iels kon bydrugen. De heer Staalman drukt zyn leedwezen uit over de wyze waarop hier gesproken wordt over oen ongelukkig kind van een arbeider. Hut is z. i. do plicht van de overheid zoo- dunigon te stounen. Ily verwondert zich over den hoer Over do Linden, maar nog meer over don lieer Sevenhuysen, die mot en on der do arbeiders leeft. Hy betoogt verder dat Zoetelief van zyn karig loon niets mis sen kan. Na nog eenige discussie besluit men het adres alsnog aan te houden en later een beslissing te nomen. Men gaat over tot de benoeming van een gemeente-geneesheer. Benoemd wordt met al gemecne stemmen de eenige sollicitant de heer C. G. van der Lee, arts alhier. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een taxateur voor de Waterleiding. Do Voorzitter leest een advies voor van B. on W., waarin beslist ontraden wordt de taxatie op te dragcii aan don deskundige, die de Commissie ter zyde heelt gestaan, omdat deze niet geacht kan worden genoegzaam theore tisch cn algemeen ontwikkeld te zyn, om op FEUILLETON. M>. De sleutel paste in het slot, dit draaide; vrouw Franzka kon nu zonder moeito de bovenste lade open trekken, zij keek er in, doch sprong dadelijk mot een gil achteruit. •Groote goedheid!* riep zy, de hunden iaeenslaande, .wat is dat! Een hemd, een zomerpantalon, een vest, een zijden zakdoek, alles met bloed bevlekt! En daar wie had gedacht, dat dc rechter zooveel geld heeft verborgen in een oude kast!" Een rilling ging mij door de ledon. Daar lag het geld dat de moordenaar van zijn slachtoffer had gestolen. Ik sprong op van do sefa; zonder te denken om myn gekwetsten vost, stormde ik door de kamer, niet dunkende om myn pijn. Ja, daar lag het gestolen geldVerschei dene pakketten bankbiljettenjvan honderd en galden en daarnevens een pakket papieren va* waardede bovenste stukken dier pakketten vertoonde donker bruine vlek ken, do bloedsporen van de gewonde hand des moordenaars, die niet bemerkte, dat hy ze met bloed bevlekte. In do oude kast vroren de bewyzen van de schuld des moor denaars verborgen, do met bloed bevlekte kleederen, die by by do daad had gedragen, ook do zakdoek, dien ik hem had terugge geven. Had ik tot dusverre nog wel eens gotwjj- iald, thans was alle twjjfel verdwenenAls een onverbreekbare keten schakelden zich thans de bewyzen voor de schuld des rechters aaneen. Ik zag hem, zijn moorddadig plan over denkende, langs den rotsweg naur het ver laten huis gaan. Hy wist, dat hy don onden man alleen thuis zou treden, dat had hy den vorigen dag reeds vernomen. Anna had hem in haar onschuld verteld, dat baar vader alleen thuis zou zyn. Hare mededeeling, dat de oude man een belangrijke som gclda met dc post zou krygen, had het moorddadig plan by den gowetcnloozen, steeds geldbehoevenden man doen rypen. Thans heeft hy het hnis bereikt, niemand is hem op den zelden gebruikieu weg tegen gekomen. Ily kijkt behoedzaam rond, geen mensch is in de buurt, die hom zou kunnen bespieden. Dat Anna hom gezien heeft, ver moedt hy niet. Hij klopt aan, de oude opont hem de deur en laat hem in zyn kamer. Daar ontstaat dan eeu stryd om het jeven, een stryd, waarby de moordenaar zich aan de hand verwondt, waarin hij overwinnaar blyft. De daad is gepleegd, met de bloedende hand heeft do moordenaar het bankpapieren de stukken van waarde uit de hem bekende kast gegrepen. Haastig verlaat bij het hnis. Tot dusverre heeft by misschien niet eens bemerkt, dat hy gewond is, daar voelt hy op eens de pyn aan dc hand en do gedachte komt by hem op, dut die gewonde hand hem zal knnnen verrado*. Hy bemerkt met schrik dat ook zyn kleeren, zyn hemd, zyn vest, zyn broek de sporen van den stryd dragen. Hy tracht die met zyn zakdoek te verwyde- ren, doch dat is onmogelijk. Hoe zal hy die bloedvlekken verklaren, wanneer hy to Luttach is teruggekeerd en men die opmerkt? Hy vindt een middel hij is op do rotsen gevallen en heeft zich aan du hand verwond. Het is bekend, dat by dikwjjls voor pleizier door dc rotsen zwalkt, hoe licht kan hem daar een dergelyk onge luk zyn overkomen Als hy voor den onden natuurvorschor een zeldzame plant meebrengt, die in den regel op moeilijk to bereiken rotsen groeit, wordt zyne bewering, dat hy is ge vallen, des te waarschijnlijker. Niet ver van den weg groeit de Ophrys Bcrteloniebuiten hem kent niemand de plekna enkele schre den is zy bereikt. Hy plukt haustig de fraaie planten, daarbij verliest hij do zakdoek, doch lijj bemerkt het niut, hy moet zoo spoedig mogelyk uit de nabijheid van het afgelegen huis komen. Het geluk dient hem. Niemand komt hem tegen, niemand ziet hem, als hy het logement bereikt en zich naar y.jjn kamer spoedt. Daar sluit hy zich op. Hy moet zyn kleeren ver wisselen, doch waar zal by die met blood bevlekte kleedingstukken stoppen Daar denkt hy aan die kast, die ongebrnikt in zyn kamer staat. Een buler, zekerder schuilplaats is niet te vinden. Hy bergt de kleeren en het gestolenu in de bovenste lade, sluit die en steskt den sleutel by zich. Thans is hy veilig. Op hem, den districts-rechter, den eersten, den voornaamsten ambtenaar in de stad, kan geen verdenking vallen. In zyn kamer kan nooit huiszoeking plaats hebben, hyzelf zou die moeten gelaston en leidon. Nergens kondon die met bloed bevlekte klee dingstukken, diu papieren van waarde en bankhiljettten veiliger zyn, dan in zyn slaap kamer, in die oude kast. Hy ademt verlicht op, daar wordt aan dc deur geklopt, de oude professor verlangt toe gang Hij moet dat bezoek goed vinden, dat hem tevens gelegenheid geeft, zyn sprookje van den val op da rotsen te vertcllon. Hy schrikte toen hy hoort dat dc moord vroeger dan hy gedacht had, ontdekt ismaar hy bcheerechl zich cn als hy verneemt, dat Franz Schorn in de nabijheid van het afge legen huis is gezien, komt by hem het plan der verdenking op, om zjjno doodsvyand te doen vallen, en met dnivelsche slimheid volvoert hy dat plan, het toeval zich daartoe ten nutte makende, stap coor stap zyn plan uitvoerende. Hy gevoelde zich volkomen zekerdaar komt hy opeens tot de vrecsclyke ontdekking, dat toch iemand tegen hem zal kunnen go- tuigon, de oude professor, die zyn bcbloeden zakdoek in de nabijheid van het verlaten huis vond. Hij weet wel is waar den argeloozen ouden man om den tuin te leiden, hij weet hem zelfs te overtuigen, dat Franz Schorn de moorde naar is, doch zoolang die professor leeft, bestaat er nog altyd gevaar dat hy ontdekt zal worden. Hij weet den onden man te nopen tot het bezoeken der geraarljjkste rotsen, in do hoop dat hij daar in den afgrond zal storten, maar als dat niet gelukt, besluit hij door een tweeden moord den eerste to verbergen. De tocht in de grot, w«ar hy by tegenwoordig zal zyn, biedt daartoe de ge schiktste gelegenheid. De professor moet sterven, doch vódr zyn dood moet hy het proces verbaal teekenen, dat do aanklacht tegen Franz Schorn zal bevatten. Do moordaanslag mislukt, doch liy weeter toch het voordeel uit te trekken om op Franz Schorn de Terdcnking te werpen, dat deze het touw heeft doorgesneden en Franz Schorn wordt inderdaad gearresteerd. De moordenaar zege viert Daar wil het toeval, dat de oude kost tydens zyne afwezigheid geopend wordt, cn duidulyk liggca daar nu do bowyzen zynor schuld voor de oogen van den man, dien hy als do oenigo die tegen hem zou kunnen ge tuigen, uit den weg heeft willen ruimen. Ik stond verbaasd voor de geopende kast. Alles was my thans duidelyk, De bewijzen voor do schuld van den moordenaar, die den dokter had willen bezoeken, lagen thans voor my, hot toeval had ze my in handen gespoeld, thans was het zaak er party van to trekken. •Wij mogen deze zaken niet aanraken,* zeide ik tot vrouw Franzka, die als haar man, sprakeloos van verbazing do groote sommen gelds zagzij had nooit zooveel gold gezien, «de rechter kon ons anders verdenken, dat wij hem iets van zyn geld ontstolen hadden. Sluit die kast, vrouw Franzka, wy zullen den sleutel aan den adjunct ge ven, waarby dc dokter getuigo moet zyn. Wy drieën, gy, uw man en ik, bljjven hier, tot de dokter en de adjunct, dio Mizka kan roepen, hier zullen zyn, wy kunnen dan bewyzen, het geld niet te hebben aangeraakt.' Zooveel geld Hy is my moer dan vijf honderd gulden schuldig en heeft zooveel geld!' riep vrouw Franzka, die haar oogen rnaar niet van de bankbiljetten kon afweuden, doch op myn aandringen sloot zy do lade en riep Mizka om haar te gelasten naar den adjunct en den dokter te loopen en beiden te ver zoeken zoo spoedig mogelyk by den professor in dc .Gouden Duif* te komen. Wy hadden niet lang te wachten de dokter kwam het eerst, Mizka was hem op straat tegengekomen. Ik trok hem in een hoek der kamer en deelde hom fluisterend mede, wut er in de bovenste lade der kast lag. Hy werd byna gek van vreugde. »Wy hebben hem Wy hebben hem!* jubelde hij, van pleizier springende. Eerst toen hy bemerkte, dat vrouw Franzka en haar man hem verbaasd aankeken zy dachten bepaald dat hy guk was geworden werd hy kalm en liet zich vertellen, dut ik ook een boodschap naar den adjunct gestuurd had. .tiy hebt juist gehandeld,* zeide hy, «hem moeten wij thans alles vertellen. Thans, na zoo duidelijke bewyzen voor de schuld des rechters bestaan, kan on moet hij handelen. Het is een eerlijk en moedig man. Ik weet, dat ik my in hem niet vergia. Hy zal do belofte vervullen, die lijj eens aan kleino Anna heeft gegeven Daar komt hy reeds, ik hoor hem komen Du adjnnct trad binnen. Ily scheen ver baasd in myn kamer noch den dokter, den waard en do waardin te vinden. Vrouw Franzka yldc hem tegemoet. Zy had zoolang geswegen, thans moest zy haar hart uitstorten. In de Slavische taal, waarvan ik geen letter verstond, wendde zij zich tot den adjunct, die opmerkzaam naar hare woorden luislerdo. Ik wilde haar niet in de rede vallen, want uit haar gebaren begreep ik, dat zy van de vondst in de oude kast vertelde. Terwyl vrouw Franzka vertelde, betrok het gelaat van den adjunct. Toen zy uitgepraat i»d, ,.i d hem den sleutel der kast en zich toon tot my wendende, zeido by ernstig: Vrouw Franzka heeft my mededeeling gedaan vAn den zoldzamen vondst in deze kast. Alvorens zelf tc zien wacht ik nw mededeclingcn, professor. Ik zet op den voor grond, dat gy my hier niet geroepen hebt als uw bevrienden gaat aan de stamtafel in de Gouden Duif*, maar als den adjunct, don eonigen rechterlijken ambtenaar gedurende do afwezigheid des districts-recbters; ik zal dus awe mededeeling niet als vriendschappelijk, doch als officieel moeten beschouwen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1