Koninginnedag. Adverlentiën. 25 Gulden Marine en Leger. Met 1 Sept. worden geplaatst op Hr. Ms. fregat /Tromp", do machinisten lo kl. P. H. de Carpentier en J. IJpelaar, de id. 2e kl. M. N. ten Seldara en li. <J. de Bruijn, boots man v.k. H. W. F. de Vries, sergt.-konst. J. Bouman, sergt.-achrijver K. Grollé, scrgt.- bottelier li. Suk, sergl-zeilm. v k. C. van der Vlies. Met 16 Sept. worden geplaatst op Hr. Ms. /Koningin Wilhelinina der Nederlanden", de machinisten le kl. M. J. II. v. Alphen, H. C. Blanc en K. C. W. E. llantzsch, de sergt.-stokers J. Dunk, J. de Koos, W. A. de Kok, J. A. Hoffman en J. de Wyn, opper-schipper F. Brocijcr, bootsmans v.k. A. J. A. Jansen en II. J. de Graaf, oppcr- konstabel v.k. II. Kreuger, sergt.-konstabels C. Leek en M. J. Paasse, sergt.-bottelier II. van Noordon, schry ver-majoor H. G. Verhaar, sergt.-schrijver v.k. J. Bommel, sergt.-stuur- man v.k. C. Valkenburg. De hoofdmachinist 2de kl. L. F. van Beek, wordt 1 Sept. geplaatst op Hr. Ms. /Tromp* en de hoofdmachinist 2dc kl. J. K. S. Schün- lau met 16 Sept. op Hr. Ms. /Koningin Wilhelmina*. Mot 22 dezer worden geplaatst schipper J. N. v. Wissen en sergt.-stunrman v.k. G. J. Nauta op de zEvcrtsen"; opper-konslab. v.k. A. Florusso op de Bellona" en de sergt.- konstab. J. de Groot op de „Kortenaer". Met 22 dezer: sergt.-konstab. v.k. C. de Jong op de .Bellona"; id. F. Boersma op id.; id. J. C. Hubrcgtso op id.; id. L. A. de Voogd op Wachts. Amsterdam; korp.-konstab. W. Verheijde op id.id. K. Pieper op id.; id. J. Gottmer op de .Zeeland''; id. A. A. do Wijn op id.; id. P van Os op Wachts. llelvoetsluis en id. L. F. Slingeland op id. De adjudant-onderofficier W. B. Franken, van de 2de afdeeling mariniers alhier, zal 1 September a.s., op zijn verzoek, den dienst met pensioen verlaten. Ter zijner vervanging is, met ingang van genoemden datum, tot adjudant- onderofficier bevorderd de sergeant-majoor W. van der Putten, alhier. In de plaats van laatst genoemde wordt naar bier verplaatst do tot serg.-majoor buvorderde fourier J. Labrnyre, van de 1ste afdeeling. Stoomvaartberichten Het stoomschip .Morapi», naar Rotterdam, pass. 18 Aug. Gibraltar. Het stoomschip «Smeroe*, van Rotterdam, arriv. 19 Aug. te Padang. Het stoomschip .Oengaran*, van Rotter dam, pass. 19 Aug. Oitavos. Het stoomschip .Bogor*, van Rotterdam, vertrok 20 Aug. van Suez. Het stoomschip /Koningin Regentes', van Amsterdam arriv. 20 Aug. te Southampton. Het stoomschip .Koningin Wilhelmina*, naar Amsterdam, vertrok 19 Aug. van Genua. Marktberichten. Alkmaar, 19 Aug. Aangevoerd 3 paarden f80 a 200, 24 koeien en ossen f 140 a 190, 49 nacht. kalv. f 8,a 16,103 magere schapen f 10,a 16,80 magere varkens f 10 a 14,5 bokken en geiten f 1.50 a 6.50, 271 biggen f 3,50 a 6,boter per P. f 0.50 a 0.60, kipeieren f 0.876 a 1.per 25, eenden dito f 3.00 per 100. 0 lammeren f a 0 kleine bokjes f0.a 0. Hoorn, 19 Aug. Aangevoerd tarwe f 6.25 a f7.25, Rogge f 0.a 0.Gerst f 4.25 a 4.50, Haver f3.25 a 3.75, witte erwten f.- a trroenedito f8.a 10,grauwe dito f 14.50 a 16.—, vale dito f 8.— a f 13.—, bruine boonen f 10.a f 11.karweizaad f a 12.mosterdzaad f16.a 2 paarden f80 a 300, 121 koeien f40 200, 41 schapen f 20 a 25, 28 lammeren f 15 a 18, 4 kalveren f 10 a 20,"38 varkens f 15 a 20, 61 biggen f 4 a 8.kipeieren f 3.50 a 3,25, eenden dito f per 100. 2050 kop boter a 0,526 a 0,57' por P. Markt-Station Noord-Soharwoude. 19 Aug. Groote Muizen f 0.60 a f 0.95. Blauwe f 0.70 u f 0.80 per Il.L. Suiker peren f 1.40 a f 1.70, Dirkjesperen f 1. Tulpappelen f 2.25 per mand. te verkrygen zyn, bilj. inz. 23 Aug., nam. 21 Aug. Naarden, 11.30 ure. De archit. A. H. Arentsen in café Kweeklust, aan de Lambertns H'>rtonsius laan het bouwen van een dubbele villa, op een terrein, gelegen in het villapark, onder de gemeente Naarden bestek en voorwaarden liggen ter inzage in gen. café, van af 17 Aug., aanw. 23 Aug., morg. Huur, uitgaande van gen. café; inL geeft A. H. Arentsen, archit. to Bussnra. Aug. Hilversum, 2 ure. De architect J. W. Hanrath, in het café Jans, Stationsstr. No. 1, namens de directie der naaml. venn. Gooi- en Ecmlandschc BankvereenigingHet bouwen van een bankgebouw met directeurs woning en annex winkelhuis met bovenwoning op een terrein in de Stationsstraat hoek Her tenstraat, kad. bekend sectie G, n. 2346; bestek met drie teckeningen ter inzage in genoemd café en zyn 5 f 2.50 verkrijgbaar ten kantore der bank, Stationsstraat n. 4 aanw. 22 Aug., nam. 2 ure inl. te bekomen bij voorn, archit., Torenlaan 13 ald., op 25 en 26 Aug. van 10—4 uur. 1 Sept. Heiloo, 12 ure. Het gemeente bestuur Het verbeteren en beharden van een gedeelte van den Westerweg, in de ge meente Heiloobestek ter inzage op het raadhuis, alwaar aanwijzing of inlichting wordt gegevon 25 Aug. 's morg. van 1012 ure. 8 Sept. Haarlem, 10 ure. De genie, len hare bureelo Kinderhuisvest n. 17 aldaar 't maken van bomvryo gebouwen, in 't fort b. d. Liebrug (3de gedeelte); begr. f 171000, onder het beheer der genie ald.aanw. 29 Aug. nam. 2 urebiljetten inzenden 7 Sept., voor 3 ure. Visscherijberichten. Nieu«ediep, 18 Aognstua. Aangebracht door 85 kor don 10 tot 40 toepen p. it. 85 a 75 cent, 10 tot 80 middeltn. tongei p tl. 4() a 45 eeut, 10 tot 100 kleine tongen p. et. 15 a £0 cont. 3 tarbotten p. tl. f 6 a f 7,50, 1 tot 3 roggen p. st. f 1,10, 1 tot fl mund kleine schol p. m f 1,50 n f 2, 1 tot 8 mand schar p. m. f 2 a f 2,50. 19 Ang. 8 korders te zaaien met 100 tongen p. st. 65 ot., 170 miildelm. tomen p. st. 40 ceut, 190 kleine tongen p. st. 16 cent, 4 tarbotten p. st. f 0 i f 8, 10 roggen p. st. f 1,20, 20 mand kleine schol p. m. f 1,50 a f 2, 8 mand tebar p. m. f 8. 21 Angnstna. Niets bionen. 36l"w Staats-Loterij. Trekking van Maandag 21 Aug. No. 15551 f 1500. No. 20420 f 1000. No. 566, 1G618 en 19926 elk f 400. No. 8459 5118 en 20703 elk f 200. No. 9269 11014 en 12110 elk f 100. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-lndië: Verzendingaweg Datum der ter poat-bezorg. Tijdat d.laat. Jusl.abPoatk. p. zeepoat via Am/terdain 1 eu i 5 Sept. 7 'aav. p. zeepoat via Rotterdam 25 Aug. 7.'aav p. Holl. mail via Genua. 29 7.— 'aav. p Holl. mail via Marseille. 22 8.80 'saam. p. Fraoache mail vin Marseille 25 7.'sar. p. Kngclache mail via Brindiai 1 cn 15 Sept. 9.'t mor. Naar Aljeh cn de Oostkust van Sumatra eiken Vrijdag 9.—mor. p. Duitsche mail via Napel». 18 Sept. 9.'a mor. Nsar Guyana (Suriname) p. teepoat via Amsterdam 81 Aug 7.—'»av. p. mail OTcr Engeland 4 en 18 Sept. 7—'aav. p mail via St. Naiaixe 7 7-av. Naar Cura^o, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 81 Aug 7.-'aar. p mail via Southampton eiken Dintdag! 8.80 nam. p. mail via Qnceuatovrn eiken Vrydagl 3.30 nam. Naar St. Martin, St Euitatlus e Saba: p mail over Engeland 4 en 18 Sept. 7—'aav Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 18 tot 21 Aug. BEVALLEN: E. D. 1.. Lagrrwcy geb. Sehavp, d N. Kw*>t geb. Rensmaag, a. C. Bakker gcb. Kan. d. R. Riteco gcb Kucut, r. A. A. Joziasae geb, de Vos, d A. ran Kt geb. Lunenborg d. O A. J. Blom geb. Spil, d. D. r. Egmond geb. Wildachut, z, A. Vlaming geb. Bot, d. OVERLEDEN O. Rieuwere, 4 m. M. Vouk, 1 j. A. de Wil, 2 w. M. Spier wed. A. Jensen, 87 j. G. van der Kleeuw geb. Smit, 70 j. D. Moor, 2 j, A. C. Oost- buiten, 8 vr. Aanbestedingen in Noord-Holland. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Woensdag den 23 Aug. 1899. des avonds ten 7l/3 uur. Onderweipen Ier behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven. 4. Suppletoir Kohier Hoofdelijken om- Blag. 5. Wijziging verordening onderwijf 6. Benoeming onderwijzers en onder wijzeressen. 7. Benoeming taxateur Waterleiding. 8. Benoeming hooistekers. 9. Reclames Hoofdelijken omslag. 24 Ang. Naarden, 10 ure. De kapitein eerstaanw.-ing. by de Genie: het doen van voorzieningen win sluizen in en bij den rechter Vcchldyk, begr. f 1485: gedrukte bestekken en voorwaarden verkrijgbaar by do opzichters der fortificatiën te Nieuwersluis en te Naarden, van af 16 Aug., alwaar le Nieuwcrsluis inL Vervolg der berichten. De heeren J. G. Duijvetter en S. Veen, onderwijzers alhier, slaagden de vorige week voor de akte gymnastiek L. O. De vorige week werd door een marinier inbraak gepleegd in de Marine- cantine door verbreking van een achter raam. Toen hij aan den voorkant het gebouw verliet, met medename van eenig wasch- goed, een paar fleschjes bier en den inhoud der lade a f0.30, werd hjj door den aldaar loopenden schildwacht gearresteerd en over bracht naar het wachtschip. Tegen de personen W. en R. alhier werd proces-verbaal opgemaakt ter zake van het lichten van fuiken in verpacht vischwater en het daaruit ontvreemden van circa acht pond paling. De paling werd bij hun in beslag geno men en teruggegeven aan den pachter. Bij Kon. besluit is de arts W. Vos, onder toekenning van eervol ontslag als 2de geneesheer aan het Rijkskrankzinni gengesticht te Medemblik, met ingang van 1 September 1899, benoemd tot geneesheer directeur van het Rijkskrankzinnigenge sticht te Grave. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Vernimmen, laat thans zijn Hotel 8 Café Restaurant »du Coiumerce", Kalver- straat, Amsterdam geheel verbouwen en naar alle eischen van den tijd inrichten. Wij vernemen ook, dat het hotel van den heer Vernimmen op denzelfden voet wordt doorgezet gedurende de verbouwing iu de perceelen Rokin 4448. Zie de annonce in dit blad. IJmuiden's Visschershaven-kwestie. Bij C. de Boer Jr., te Helder, is brochure vorm verschenen de interpellatie van den heer Reekers en de daarop ge volgde discussie betreffende het reglement voor de Visschershaven te lJmuiden, ge houden in de Eerste Kamer, welke brochure a 10 cents verkrijgbaar is gesteld. Texel, 21 Aug. Een der opvarenden van de blazerschuit T. X. 149 is, zooals reeds gemeld werd, op den 17deu Aug. jl. met de schuit in behouden haven aangekomen, de beide anderen kwamen jammerlijk om het leven. Het ljjk van een, n. 1. van den knecht IC. Boon, is bjj den Eierlandschen vuur toren aan het strand gedreven, dat van den schipper, C. Burger, wordt nog ver mist. Tot ouderwijzer te Scheveningen is be noemd de heer J. J. Bouma, geboren te Oosterend, alhier. Zaterdag kwam te Terschelling het treurig bericht, dat Vrijdag circa 7 uur in het Stortemelk een blazer is omgesla gen, hetgeen een Urker had waargenomen. De zee stond boos. Bjj Harlingen is een mast in drie stukken aangedreven, en te Zurich eenige luiken Uit het aange spoelde maakt men op dat de verongelukte blazer ia T. S 46, schipper W. Zeeders. Is dit vermoeden juist, dan zijn twee huisgezinnen in rouw gedompeld. Op bla zer 46 bevinden zich schipper W. Zeeders en zoon en J. Akkerman. Zeeders en Ak kerman laten een vrouw en kinderen ach ter. Van ofGcieele zjjde wordt het bericht dat de werving voor het korps mariniers gesloten zou worden, tegengesproken. Hoe grootcr de toeloop van recruten is, hoe aangenamer dit den commandant zal zijn. Aan het strand te Hoofdplaat ii aangespoeld een laars, waarin een kous met een voet en een gedeelte van een been. Iu de kous stonden de letters G E R -f A C H. Oeverafschuiving. Bjj een onderzoek moet volgens de »Purm. Ct." gebleken zijn, dat de toestand der N.O.-kust van Texel niet zonder ge vaar is. Sinds jaren reeds zijn daar geheele strooker. gronds door den sterken stroom weggeschuurd en in de diepte verdwenen. Ofschoon daardoor de vuurtoren van Eierland nog wel niet direct wordt be dreigd, zou er toch met stormvloeden na korten tijd ook daar gevaar kunnen ont staan. Men is van oordeel, dat door het aanbrengen van zinkstukken en strekdam men verder grondverlies kan worden voor komen. Een steigerbrand te Amsterdam. Omstreeks kwart over vijven Zondag middag sloegen plotseling vlammen uit den steiger van de Holl. spoor, langs de Nieuwe Vaart bij de Oosterburgergracht, hetgeen, zooals van zelf spreekt, duizenden men- schen naar het punt deed heenstroomen. Weldra was 't dan ook zwart van de menschen in de omgeving, terwijl honder den zich in roeibootjes op het nabjj zijnde water bewogen. De brandweer, die voor de goederen en de lading der schepen vreesde, was spoedig met een talrijk mate rieel, waaronder de Jan van der Heyden", ter plaatse en haar optreden was noodig, want het vuur greep over een aanzienlijke lengte van den steiger verwoed om zich heen. Men vermoedde dat jongens een vuurtje onder den steiger hadden aangestoken 't was aan den vooravond van den Hart jesdag en dat het droge, g« hout maar al te gereede voedingsstof voor het vuur gebleken was. Gemakkelijk was het blusschingswerk echter niet, aangezien de hekken, die den eteiger van de straat afscheiden, gesloten waren en aan den waterkant de hitte en vlammen zoo hevig waren, dat aanvanke lijk de »Jan van der Heyden" den brand ook niet dicht genoeg naderen kon. De slangen werden nu over het hek en over de spoorwagens heen gesjord, terwijl de »Jan van der Heyden" heen en weel varende water gal. Weldra werd ook met de stoomspuiten en vijf Vochtkranen krach tig gespoten zoodat er eindeljjk met 2-i slangen tegelijk water gegeven werd en dat had tengevolge, dat het vuur allengs minderde en de brandweer de vlammen te half zeven meester was. De steiger was over een lengte van 250 M. geheel verkoold. De loods aan het einde van den steiger bleef behouden. Gisterenmorgen is de vuurwerkfabriek van den heer Gall, te Rotterdam, iu brand gevlogen en bijna geheel vernield. Dc brand moet, volgens den knecht van den fabrikant, alleen op het terrein aan wezig, ontstaan zijn, doordien een hoeveel heid bengaalsch vuurwerk, waarmee hij werkzaam was, door zelfontbranding vlam vatte. Onmiddellijk stonden niet alleen alle gebouwtjes onder voortdurend geknal in een vuurzee gehuld, doch ook twee belen dende panden aan de Zomerhofstraat vlogen van boven tot onder in brand. Om het gevaar nog te vermeerderen, werd de werkplaats ook dicht begrensd door een bergplaats van petroleum, waarin 30 vaten aanwezig waren. De brandweer stond dus voor een zeer moeielijke taak. Met zeven hand- en twee stoomspuiten aangerukt, begon men onmiddellijk het vuur te bekampen bij het kruithuisje, dat gelukkig nog niet brandde, en zoo werd gewerkt, dat men in. een uur tijds kon zeggen, meester van het terrein te zyn. Alles wat op het terrein stond is gelijk met den grond gemaakt, behalve het kruit huisje, dat behouden kon worden. De fabri kant had, volgens officiëele vergunning, permissie om op het terrein 25 KG. kruit in voorraad te hebben, doch het onderzoek schijnt reeds uitgewezen te hebben, dat die hoeveelheid belangrijk is overschreden. Men meldt uit Aarlanderveen Een der voornaamste veehouders in deze gemeente is Vrijdag te Nieuwveen ge arresteerd en naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Hij had tegen de bevelen van de politie in, last gegeven tot vervoer van 45 runderen die op de bouwhoeve van A. C. H. aldaar in beslag genomen waren. De koeien zijn vervoerd naar een weide iu Aarlanderveen. Zaterdag heeft burgemeester dezer gemeente op last van den officier van justitie de vervoerde bees ten laten bewaken Het geval verwekte hier natuurlijk groot opzien. Werkstaking. Op de Nederlandsche Fabriek van Stoom werktuigen en Spoorwegmaterieel op de Oostenburgergracht te Amsterdam, is een gedeeltelijke werkstaking uitgebroken. De vuurwerkers en hunne helpers, smeden, stokers, enz., verlangen een loons- verhooging van één cent per uur en hebben om dezen eisch doorgevoerd te krijgen, verleden Dinsdag het werk gestaakt. Door de directie is daarop een kennis geving aan de fabriek aangeplakt, dat degenen, die Woensdag bleven staken, zouden worden beschouwd als te zijn ont slagen. De stakenden, ongeveer 270 in getal, gingen echter niet aan het werk, zoodat Woensdag aan hen het nog verschuldigde loon werd uitbetaald. Dit geschiedde, zonder dat ongeregeld heden voorvielen, onder toezicht van den heer J. A. Hazenberg, politie-afdeelings- chef in de 2de seclie. Donderdagavond werd door de werklie den van de fabriek, ook door de niet- stakende werklieden in de andere takken van het bedrijf, de wagenmakers, timmer lieden, schilders, enz., een vergadering ge houden iu den Plantage-Schouwburg, onder leiding van den heer Dikker, lid van het Arbeids-secretariaat, dat de leiding dezer loonsbeweging op zich genomen heeit. Besloten werd eene deputatie, samenge steld uit twee werklieden van elke afdee ling der fabriek, af te vaardigen naar de directie tot het plegen van overleg. De Vrijdagmorgen gevoerde beraadsla ging tusschen de directie der fabriek en de vertegenwoordigers der werklieden heeft niet tot eenig resultaat geleid. Maandag avond heeft de directie opnieuw met de vertegenwoordigers der werklieden gespro ken. Vrijdag zyn 200 voorslagers en vuur werkers buiten de fabriek gebleven. Uit Amsterdam meldt men Eene 56jarigc vrouw, die in een staat van weerzinwekkende vervuiling een slop aan de Raamgracht bewoonde, is Vrijdag ochtend door een rechercheur der politie uit haar huis gelokt en daarna, wyl zij door uitputting niet meer loopen kon. per branchard naar het Buitengasthuis gebracht, waar zeker allereerst het verwaarloosde lichaam gereinigd zal worden. Hare woning werd, door de onzindelijk heid der vrouw, ten laatste hinderlijk voor de omgeving, maar zal van stadswege ge zuiverd worden. 19 Augustus 1666, De Engelsche vloot zeilt het Vlie binnen Een Engelsche vloot, bestaande uit een aantal oorlogsschepen en 5 branders, zeilde dezen dag het Vlie in om de talrijke al daar liggende koopvaarders te vernielen. Zij konden binnenkomen door de hulp van een eerloozen landverrader Laurens Heems kerk, die wegens lafhartigheid van zijn kapiteinsplaats ontzet en uit ons land ver bannen was. Honderd-en-veertig koop vaarders meest rijk beladen werden over rompeld en door de Engelschen in brand gestoken. Slechts een klein aantal schepen wist te ontkomen. Den volgenden dag landden zij op Terschelling en staken het welvarende dorp, na het geplunderd te hebben, in brand. Rijkspostspaarbank. De Vlissingsche Courant* maakt een ernstig bezwaar tegen de nuttige instelling der Rijkspostspaarbank. Door het Nederlandsche volk is in de jaren, die sedert verloopen zijn, daarin tegen een zeer lage rente, een som bijna vijftig millioen gulden bijeengebracht, die, om de renten te dekken, iu Staatsfondsen is belegd, maar verder hoegenaamd geen nut doet. Welk een ontzagelijke bron van welvaart ligt hier braak zoo roept nu liet blad uit. Verbeeld u een voorschotbank met een kapitaal van vijftig millioen gulden, die, speciaal ten behoeve van den eenvoudigen man, tegen gematigde rente, op zeer een voudige voorwaarden crediet verschaft Zulk een instelling is het juist, die ons ontbreekt, en nu is meermalen de vraag gedaan op welke wijze zulk een instelling het best te bekomen Hier hebben wij nu een instelling noo dig, waarbij het niet om winst of'voordeel mag te doen zyn. Een bijzondere maat schappij is dus onbruikbaar en een soort van weldadigheidsinstelling zouden wij er liever niet in zien daargelaten de onwaar schijnlijkheid, dat zoo iets nooit tot stand zal komen. En nu ligt de conclusie voor do hand. De steeds aangroeiende millioeuen, die de Staat van de kleine burgers in bewaring beeft, moet hij aanwenden, juist om de kleine burgers te helpen Dat doode kapi taal, dat thans niets bijdraagt tot de alge- meene volkswelvaart, kan juist voor die volkswelvaart een bron van zegen zyn. Duizenden hebben er behoefte aan, die het thans niet kunnen verkrijgen. De Staat, die het volk gelegenheid geeft om gelden te deponeeren, die dus reeds als dipositokas werkt, werke, het is zoo logisch mogelijk, ook als volks-credietbank. Het eene behoort by het andere en het eene completeert het andere De Staat ver late den gevaarlijken weg, dien hy met zijn overigens zoo nuttige instelling is opge gaan, om langzamerhand een aanzienlijk deel van het nationaal vermogen nijverheid te onttrekken. Dit ernstige bezwaar moet eindelijk eens worden opgeheven. Het is mogelijk met zeer geringe moeite en, al ware de moeite honderdmaal grooter, er zijn slechts wei nige zaken, waarvan men met zekerheid kan zeggenZiehier een echt nationaal belang.* Hoe aanlokkelijk het denkbeeld er ook uitziet, merkt het »Utr. Dagblad* hierbij op, wy gelooven toch, dat het zaak zal zijn, de noodige voorzichtigheid juist bij een instelling als de Rijkspostspaarbank, waarin tal van eenvoudige lieden hun penningen hebben belegd, niet uit het oog te verliezen. En wie zal eventueele ver liezen vergoeden Dan zou eerder overweging verdienen het geld te beleggen in volkswoningen. Daarbij is geen risico, goede rente te maken, en het doet ook practisch nut. Ongeregeldheden te Parijs. Paryg, 20 Augustus. Socialisten en anarchis ten, die gehoor hadden gegeven aan de oproe ping van Sébasticn Faure, kwamen om drie uur saam op de Place de la République. Agenten dreven hen uiteen. Een afdeeling ma nifestanten sloeg, onder leiding van Faure, den weg in naar de Place de la Nation, maar werd door de politie in tweëen gedeeld. Er ontstond een hevige vechtpartij en er werd met revolvers geschoten. Een commissaris van politie kreeg twee messteken. De optocht her stelde zich spoedig en kwam op de Place dc la Nation, waar een nienwe en heviger botsing ontstond. Er werd weer geschoten en drie agenten kregen kwetsnren. Faure sprong met vier vrienden, onder wie Henry Dhorr, opeen tram. Zy werden spoedig in hechtenis genomen en naar de kazerne van Chateau d'Eau gebracht. Daar ondervroeg men ze. Dhorr had twee revolvers bij zich. Tcrwyl Faure op de tram sprong, namen de agenten eon paar lui gevangen. Terwijl de rest van de bende naar de Place de la République terugtrok, verbryzelde zij op haar weg de ruiten van twee godsdienstige instel lingen. Om 5 uur in de rue Abbay aangekomen, bestormde de bende, gewapend met bylen en lange messen, die zij uit de uitstallingen had weggenomen, de St. Josephs-kcrk. De hekken werden opengebroken en met bijlslagen rameidon de woestelingen de ge weldige eikenhouten deuren in. Zy stormden de kerk binnen en vernielden zes altaars doopvonten werden op den grond geslingerd, schilderyen verhavend, beelden stuk geslagen. De bende viel daarna op het hoogaltaar aan, smeot den tabernakel op den grond, vertrad de heilige hosties met de voet en brak stoelen. De gebroken deuren en stoelen werden mid den op het pleintje voor de kerk geworpen en de manifestanten staken hier den brand in. De koster kon ontsnappen cn de politie waarschuwen. Toen de republikeinsche garde en de politic-agenten kwamen, waren zy ver plicht hun sabels te trekken en zich tegen de gewapende woestelingen to verdedigen. Een twintig lui nameu de wyk in een naburig huis, anderen in don klokketoren. De agenten moes ten hen belegeren. Eindelijk kregen zij er een twintig in handen en brachten dio op. Toen de agenten by de kerk kwamen, maakten de manifestanten aanstalten om den preekstoel, dien zy niet stuk hadden kunnen krygen, in brand te stoken. De kerk ziet er treurig uit. Volgens een andere lezing, is het gebeurde in de St. Josephskerk niet zoo erg als men vertelde. Er zouden veel dingen stukgeslagen, maar geen enkel gewyd voorwerp geschonden zijn en dit gedeelte van do «manifestatie" moet niet hetkarakter van een oproer gehad hebben. Vele halvo manifestaties zijn vanavond door de politie uiteengedreven, terwyl de menigte Leve het legerLeve de republiek schreeuwde. Van acht unr af worden dc manifestanten, die zich ophouden tot hij het Ooster-station, gedurig door charges van de politic terugge- treven, ouder bovengenoemde kreten van de menigte. De agenten jagen ook kwajongens uiteen, die pakken kranten verbranden. De toestand in dc rueChabrol isonveranderd. Tegen tien unr vallen er eenige wanorde lijkheden voor op de boulevards Magenta en ÖHttSfibmirg. Enkele revolverschoten deren nie mand. Er geschiedden verder nog enkele ar- restatiön cn er werden een paar kranten verbrand. In de rue Chabrol duren de manifestaties tot op dit oogenblik (middernacht) voort. Tot dusver zijn cr een vijftig gekwetsten, waar onder verscheidene agenten. Manifestanten, die dc wijk hadden genomen in de retirade van het Oosterstation, werden van die plaats weg gejaagd. Er zijn nog vyf-en-twintig inhechte nisnemingen geschied. De rust is tegon één uur hersteld. De go- kwetsten kregen geen wonden door schoten of messteken, maar waren in het gedrang onder do voot geraakt. Rennes, 21 Aug. Ondanks den zeer voldoenden staat van den gezondsheidstoe- stand van mr. Labori, kan deze de zitting nog niet bijwonen. ADVERTENTIËN gelieve men des mor- Bns vóór 10 uur in te zenden. Afdeeling Middagoptocht. De Feestcommissie zal op DONDER DAG 24 AUGUSTUS a.s, 's avonds van 6 tot 8 uur, zitting houden in het Casino gebouw (Kanaalweg), tot het inschrijven van hen, die wenschen deel te nemen aan den optocht met versierde sportwagens, bokkenwagens en kinderfietsen. Meisjes on jongens beneden 16 jaar kunnen zich aanmelden en moeten opgeven met welk soort voertuig zij zullen deel nemen. Voor de fraaist en doelmatigst versierden, door eene jury te bepalen, zullen prijzen en preiniën beschikbaar zijn. De Commissie. jg m van 9ÏI J0HANNES DEE, ft Ban» der Krnatvuurweikera. ijk 1 as en gg MARIA FABER, gg 2C op 3 September a. s. £g M Heller, 22 Aug. 1899. K Receptie8 September 2-4 aar, Binkkmhavbn 81. gg Volstrekt eenige en algemeene gg kennisgeving. Ondertrouwd Antonie Petrus Wilhelmus De Graaf en Aagje Strijder. Botterdam, j lg99_ Anna-rauwlona, Heden werden wy verblijd met de ge boorte van eene welgeschapen Dochter. H. HEEGEK, A. HEEGER—Oldenborg. Amsterdam, 16 Aug. 1899. Geboren TRIJNTJE, Dochter van JAN BLOM en GEERTJE ALIDA JOHANNA SPIL. Helder, 20 Aug. 1899. Heden overleed na een kort maar smartelijk lijden, na voorzien te zijn van de genademiddelen der H Kerk, mijne Echtgenoote G. v. d. Klaauw geb. Smit, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Helder, 20 Augustus 1899. Th. v. d. KLAAUW. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch smartelijk ljjden, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der stervenden, te Amsterdam, mijn ge liefde Echtgenoot en zorgzame Vader, JOOST SCHONG, in den ouderdom van 58 jaar en 9 maanden. Helder, 19 Aug. 1899. Wed. J. SCHONG, geb. J. Zonneveld Mede uit naam myner Kinderen en Behuwdzoon. Strekkende deze tot eenige en alge meene kennisgeving. wordt uitgeloofd aan den vinder van het ljjk van C. BURGER, oud 35 jaren, omgekomen iu den morgen van den 17den Aug. jl. nabij het vuurschip „De Ter- schellinger Bank," gekleed als volgtrood wollen hemd, dito onderbroek, beide ge merkt CPB of C B, kousen en sokken, gemerkt C, gestreept overhemd, pilow boezeroen en gestreepte broek, beide ge merkt C, geel geoliede broek en jas. Kenteekeneneen blauw anker op een der handen en een iitteeken op een der wangen. Inlichtingen worden verzocht bij J. P. B U R G E R, te OOSTEREND op TEXEL.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2