De Troonrede. Marine en Leger. Zaterdag is te Willemsoord in dienst gesteld het pantserschip .Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. E. Sickcns. Aan boord van dezen bodem zijn geplaatstdo kapitein-luitenant ter zee J.P. van Kossum (le-officier), de luitenants ter zee Ie klasse J. A. Ij. van den Bosch en A. F. J. Romswinkel, de luitenants ter zee 2e klasse A. Pieren, P. II. Cool, G. A. H. van der Stok, S. de Ranit/. en H. J. Albarda,do adelborsten le klasse G. L. de Bruyn, F. Ver schoor van Nisse, II. M. Manikus, jhr. J. C. A. vaH der Wijck, II. Bisschop van Tuinen, W. E. Wolterbeek Muller, W. J. Janssens, P. II. Busscmaker, R. van Ameyden van Duym, N. T. Warnsinck en H. A, llomswinckel, de officier van gezondheid le klasse O. Engelkeu, de officier van administratie le klasse S. Hum- melinck en do olflcior-muchinist 2e klasBO S. Taaie. De hoofdmachinist 2o kl. M. Nepvou, is bevorderd tot de le kl. Geplaatst: hoofdmachinist le kl. F. H. J. Marlijn, 21 September van non-activiteit aan boord .Kortenaer." Overgeplaatst van Hr. Ms. .Kortenaer" op Hr. Ms. .Zeehond", machinist lekl. J. A. J. van Horssen. Overgeplaatst met den 30en Sept. a.s., van Hr. Ms. „Cerberus" op Hr. Ms. .Marnix", de sedert 16 September tot machinist 2e kL bevorderde adspirant-machinist S. Bnis. 20 September. Overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord op Hr. Ms. .Zee land", sergeant-schryver v. k. J. C. Wijnne. Van Hr. Ms. .Zeeland" op Wachtschip te Willemsoord, serg.-schrijver v. k. J. Rijstenbil, is bestemd om 7 October, per stooraer .Soem- bing" naar Oost-Indië te vertrekken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Smeroo", naar Rotterdam, vertrok 15 Sept. van Padang. Het stoomschip .Sumatra", naar Amsterdam, vertrok 15 Sept. van Port Said. Het stoomschip «Prins Alexander'Vvan Am sterdam, pass. 16 Sept. Kaap del Arini. Het stoomschip „Merapi", van Rotterdam, pass. 16 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Oengaran", van Rotterdam, arriv. 16 Sept. te Padang. Het stoomschip .Solo", vertrok 16 Sept. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip «Koningin Wilhelmina", van Amsterdam, arriv. 17 Sept.teSoulhampton, Het stoomschip .Soembawa", van Amster dam, pass. 16 Sept. Perim. Het stoomschip .Soerabing*, naar Rotter dam, pass. 17 Sept. Sagres. Marktoerichten. Alkmaar, 16 Sept. Aangevoerd 8 paarden f60 a 90, 28 koeien en oBsen 1 150 a 210, 80 nucht. kalv. f 8,— a 21,—, 237 magere schapen f 8,a 20,79 magere varkens f 10 a 14,6 bokken en geiten f 2.a 4.258 biggen f 4,a 6,50^ boter per P. f 0.60 a 0.676, kipeieren f3.50 a 4. per 100, eenden dito f 0.per 100. 0 lammeren f a ,7 kleine bokjes fl.50 a 2. Hoorn, 16 Sept. Aangovoerd tarwe f 5.75 af6.Rogge f 5.a 6.Gerst f5.a 5.50, Huver f 3.a 4.witte erwten f8. a 10, groene dito f 10.50, a 12, grauwe dito f 15.— a 17.—, vale dito f 13.50 a l 15 bruine boonen f 10.25 a 1 11.karwcixaad f 13.a mosterdzaad f 16.50 a 15 paarden f 75 a 275, 15 koeien f 120 a 210,105 schapen f 20 a 25, 40 lammeren 114 a 20, 12 kalveren f 10 a 20, 31 varkens f 15 a 20, 162 biggen f 3 a 8.kipeieren f 3.75 a 4,eenden dito fper 100. 2750 kop boter a 0,60 a 0,65 por P., 2 zeugen f 50 a 60. Visscherijberichten. Nieuwediep, 15 Sept. Aangebracht door 85 korders 5 tot 30 tongen p. st. 75 a 80 cent, 10 tot 60 middelm. tongen p. st. 40 a 50 cent, 10 tot 100 kleine tongen p. st. 15 a 20 cent, 6 tarbotten p. st. f 8 a f 9, 2 tot 20 roggen p. st. f 1,10 a f 1,25, 2 tot 10 mand kleine schol p. m. f 1,50 a f 2,50, 1 tot 4 mand schar p. m. f 3 a f 8,50. 16 Sept. 125 korders met 5 tot 30 tongen p. st. 75 a 85 cent, 10 tot 80 middelm. tou- gen p. st. 40 a 45 cent, 10 tot 125 kleine tongen p. st. 15 a 20 cent, 2 tot 10 roggen p. st. f 1,15 a f 1,25, 20 tarbotten p. st. f 6 a f 10, 2 tot 10 mand kleine schol per mand f 1,50 a i 2,50, 1 tot 4 mand schar p. m. f 2,50 a f 3. 18 Sept. Niets binnen. 19 Sept. v.m. 8 uur. Niets binnen. 361— Staats-Loterij. Trekking van Maandag 18 September. No. 9345 f25.000. No. 3155 f1000. No. 6008, 6757, 19143 elk f 400. No. 1685, 2348, 4127,9246, 12477, elk f200. No. 1777,3360, 4987, 10276, 13153, 13543, 13913, 15853, 16475, 17063, 17139 elk f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 15 tot 18 Sopt. BEVALLEN: J. B. Wijsman geb. Elfrink, z. B. Gruter geb. Ekamp, d. E. Schuurman geb. Sluiter, z. J. Bovendorp geb. Janssen, d. A. S. Visser geb. Seldorbeok, d. G. Mole naar geb. Meilink, d. OVERLEDEN: A. van der Ham, 'tlaatst wed. v. D. de Vaan, 79 j. Vervolg der berichten. Gisterenavond hield do alhier bestaande feest commissie tol viering van den Koninginnedag hare laatste vergadering. Nadat de notulen gelezen waren, nam de Voorzitter, de lieer C. D. Zur Miihlen, liet woord en sloeg een terugblik op de gohouden feestviering van 81 Augustus 1.1. Het deed hem genoegen te kunnen constateeren, dat deze wederom goed geslaagd was en een even ordelyk verloop had gehad als vorige oranjefeesten. Hy bracht een woord van dank aan den heer König voor hot door hem ontworpen plan van de versierde wagens, dat voor onze plaats nieuw was en zoo voel succes heeft gehad. Daarna deed de Penningmeester, de heer F. P. Schil ling, rekening en verantwoording over de gel den. Door een commissie, bestaande uit de heeren S. Jaring, K. F. E. van Breda cn W. M. van Zweden, werd dc rekening nags- aien en in orde bevonden, die met klein batig saldo sloot, doch wogons eenige onvoorziene posten, dio nog voldaan moesten worden, was er een klein te kort, dat door de commissie leden onderling aangezuiverd zal worden. Vorvolgens sprak de Voorzitter, nu hot de laatste maal was dat by de vergadering pre sideerde, ecnigo hartelijke woorden van af scheid tot zyne medeleden. Hy bracht in her innering met hoeveel genoegen hy steeds aan het hoofd had gestaan, als er nationale feesten in deze gemeente werden georgani seerd, betuigde zyn dank voor don stenn, de medewerking cn de vriendschap, die hy im mer van de leden ondervonden had cn drukte er zyn leedwezen over uit genoodzaakt te zyn het Nieuwediep, dat hem lief en dierbaar was, te moeten verlaten, evenwel verzekeren de, dat hij steeds in 't belang van Helder zal werkzaam blijven. De heer Schilling sprak hierop cenige woorden van dank voor al het-, geen de heer Zur Mühlen door woord en voor daad voor de gemeente in 't algemeen en de viering van oranjeleesten in 't bijzonder had gedaan en wenschte hem in zyne nieuwe woonplaats allen mogelyken voorspoed. Door applaus werd met deze woorden instemming betuigd. Alsnu kwam een voorstel ter tafel, om de thans bestaande commissie te ontbinden, dat met algemoeno stemmen werd aangenomen, doch onmiddelly volgde daarop een ander voorstel om een permanente commissie te vormon, die by voorkomende gelegenheden het ïnitiutief neemt nutionalo volksfeesten te orgunisecrcn. Ook dit voorstel word aange nomen en alle aanwezigen, op den na, traden als leden toe. Hierna word de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is aan den eervol hoogleeraar-titulair, leeraar in de wis- en werktuigkunde bij het Konink lijk Instituut voor de marine te Willems oord, dr. G. A. Oskamp, een pensioen verleend, ten bedrage van f 1655 'sjaars. Zaterdag jl. herdacht de vice—ad- liraal, de heer F. K. Engelbrecht, direc teur en commandant der Marine alhier, het feit dat hij 40 jaar geleden als adel borst 1ste klasse werd aangesteld. Vel» blijken van waardeering vielen den jube- laris dien dag ten deel. ües avonds half- negen brachten de alhier aanwezige zee officieren en hoofdambtenaren der Marine hem met het stafmuziekkorps een sere nade. In de receptiezaal van het Di rectiegebouw werd de vice-adiniraal ge complimenteerd, waar hij door den kapt. ter zee, den heer W. G. van Nes, namens de officieren der zeemacht, werd toege- iproken, die hem tevens een bronzen beeld, de godin Amphitrite voorstellende, als hul deblijk aanbood. Zichtbaar getroffen be tuigde de heer Engelbrecht hiervoor zyn dank. Namens de officieren der land macht werd hij gefeliciteerd door den ko lonel, den heer J. J. de Greve. Boven dien werd ook nog het woord gevoerd door den burgemeester, den |hr. van Steijn. Ook de vice-admiraal Quispel te Hellevoetsluis, herdacht Zaterdag het feit, dat hy voor 40 jaar werd aangesteld tot adelborst lste klasse. De officieele proeftocht van IIr. Ms. pantserdekschip Noord-Brabant" is jl. Zaterdag niet in alle opdichten geslaagd. Wel werd een voldoende vaartsnelheid verkregen, doch het vereischte stoomver- mogen kon niet volkomen worden bereikt dit bleef eenige paardenkrachten by het by de overeenkomst bepaalde cijfer ten achter. Gisterenmiddag werden op het Molen plein, ten behoeve van de te bouwen Hoogere Burgerschool, 4 proofpalen geslagen. Deze proef diende tot het bepalen van de lengte der heipalen. Ten gerieve derj reizigers, die de feesten te Schagen heden hij wonen, ver trekken van daar des avonds extra treinen naar Helder en Alkmaar. Men zie hier over de annonce in dit blad. De hier beroepen predikant, Ds. A. L. Th. van der Ven te Grootebroek, is voornemens Zundag 8 October a. s, zyn intreerede te houden. By Kon. besluit van 14 dezer zyn de heeren T. Duinker en J. P. Remmers met ingang van 1 October a. s. benoemd tot surnumerair der posteryen en telegrafie. Door de Onderlinge Vereeniging tot aankoop van Veevoeder alhier werd op 15 Sept. jl. in .Tivoli" aanbesteed a. pl. m. 126.000 K.G. lynkoeken, 104 st., 104 K.G., aannemer Ruhrorter Oliefabriek, Amsterdam. Prys geheim. b. pl. m. 315 H.L. mais, s\ 75 K.G. Minste inschryver de heer M. Witsenburg Jr., alhier, h f 8.78 per H.L. c. pl. m 180 H.L. haver, h 50 K.G. Minste inschryver de heer M. Witsenburg, h f' 3.58 Als een bewijs hoezeer het belang van den veehouder door deze vereeniging gebaat is, blijkt hieruit, dat in 1896 slechts 20 000 in 1897 50.000 en in 1898 108.000 lynkoeken werden aanbesteed. Vischafslag te limuiden. De behandeling der zaak van den visch afslag te IJmuiden voor de rechtbank te Haarlem in hooger beroep, is definitief bepaald op 28 dezer. Geen getuigen zyn gedagvaard. Tentoonstelling te Wierirgen. Den 15en September jl. werd alhier de ten toonstelling gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Wieringen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Reeds eenige dagen vooraf heerschteer op ons cilaud een bedrijvigheid die duidelijk toonde dut er een of ander feest op handen was. Een ieder moest iets van het beste uitzoeken om naar de tentoonstelling te brengen, en waarlijk toen alles byeen verzameld was,maakte het op ieder een zeer goede indruk. De prach tige kooion, vaarzen, hokkelingcn, kalven, enz., die achter dc kerk stonden, deed menigeen zeggen, ik dacht niet dat wc op Wieringen zulk mooi vee hadden. Ook de paarden, die op hot marktplein geschaard stonden, ontlokten menigeen een kreet van bewondering. Het wéér was dien dag prachtig en toen d< toonstelling te negen uur door de welluidende tonen der Harmoniekapel geopend werd, was een ieder dadelyk in een feeststemming, welke deu geheelen dag niet werd verstoord. In de school, waar de tentoonstelling werd gokoudon van de landbouwvoortbrengselen, vruchten, boter, kaas, enz., was een keurige verzameling van al deze artikelen opgesteld. Het lokaal, dat op een smaakvolle wyze ge decoreerd was bood zulk een keurigen aanblik dut men niet moede werd er in rond te loopen, om alles nog eens te gaan zien. Vooral trok hier do aandacht de verzameling tafelperen, ingezouden door den heer P. Pool en bestaande uit dertien verschillende soorten. Deze verza- meling toonde ons, dat ook drogo zomers heer lijke vruchten kunnen voortbrengen. Een andere in het oog vallende inzending was dio van don E.A. lieer L. C. Kolfl'. Deze bestoud uit twee verschillende rozen van Jericho on op- standingsmdfe, alles in drogen en natten toestand, oen passie of lydensbloum, een vervaarlijke grooteeetbare pomp en en hier tusschen smaak vol opgesteld verschillonde soorten prachtige asters, geraniums, enz. Vooral do rozen van Jericho en het opatandingsmos kregen veel bekjjk, daar 'l voor de meeaten nog iets geheel onbekends was. Venier was door J. J. Wigbout een verzameling van eli soorten tuinzaden in deu toestand zoo als zo groeien, door hem zelf en den tuin geteeld, ingezonden, en tevens de aardappelen, die op do tentoonstelling van voor twee jaar ingezonden, waren als uit zaad door den heer Paulsen geteeld, door hem verder verbouwd. De heer Joh. F. Morra van Alkmaar had bier tevens een verzameling kunstmest stoffen uitgestald, dat ook zeer den aandacht van den landman trok en zeer zeker ook ver diende. Door do heer J. Borker waren ver schillende monsters ingezonden als uitkomsten van het Rijksproefveld in den polder Waard- Nieuwland, met opgave van bemesting en voortbrenging. Hieruit was ook voor den ver- slandigcn opmerker zeker ict6 te leeren. Wanneer men dit alzoo details gewys be schouwd hebbende, do verschillende soorten granen, wol. erwten, boonen aardappelen, sui kerbieten, boter, kaas, enz. cr by denkt en dit alles afgewisseld ziet uoor keurige verzamelin gen bloemen, daardoor als 't ware tot een ge heel veroenigd, zal mon kunnen oordeelen dat we volstrekt niets to veel vermelden door te zeggen dat het een prachtig schouwspel op leverde. (De uitslag der bekroningen zullen we in ons volgende no. opnemen.) Zaterdagmiddag werd een ringrijdery ge houden voor puren inet paarden en tilbury, waaraan door 3(J paren werd deelgenomen. Het weêr dat de vorige dag zoo uitermate mooi was speelde de commissie thans parten, want telkens viel de regen bij stroomen op dc Zondagsche klecren van de kijklustigen neer, die dan in do omliggende woningen een schuil plaats zochten, of de parapluie opstaken. Door do harde wind was het ook haast ondoenlyk de ringen te krygen, daar deze aan de dunne draadjes steeds heen en weer wiegelden. Eindelyk werd het weêr zoo slecht dat men besloot de stryd maar door loting uit te maken. Hierdoor zijn de pryzen bestaande in luxe- en andere artikelen ton doel gevallen aan S. Snooij en N. Strand, eerste prysN. Bakker en A. Lont, tweede prys; H. Duijnker en M. Duijnker, derde prysP. Kooij cn M. Hellingman, vierde prijs en S. Riesselinan en A. de Wit, vyfde prys. Volkshuisvesting. Door de Regeering is in do vorige week bij de Tweede Kamor ingediend de Won ing- w e t, dat is een wetsontwerp, bepalingen inhoudende betreffende de volkshuis- e b t i n g. Het ontwerp bevat o. a. een verklaring, dat dit onderwerp een voorwerp uitmaakt van de aanhoudende zorg der ge meentebesturen. Behoudens vrijstelling door Gedep. Staten, wordt aan alle gemeenten de verplichting opgelegd, om verordeningen te maken, die om van kracht te zijn, de goed keuring van Gedep. Staten behoeven. Blijft een gemeentebestuur in gebreke, aan de ver plichting te voldoen, dun is tusschenkomst van een hooger college noodzakelijk. De tyd van uitvoering is ruim genomen, want eerst twee jaren nh het in werking treden dezer wet doen Gedep. Staten daar, waar aan het voorschrift geen gevolg is gegoven, wat des Raads is, en stellen zij de voorschriften vast, welke dan dezelfde kracht hebben, als eene door den gemeenteraad vastgestelde ge meente-verordening. Veel wordt aan het oordeel der gemeente-besturen overgelaten on zelfs worden in het ontwerp niet voorge schreven, welke minimum-eischen in de santen- testellen verordening moeten worden opgeno men. Omtrent de afmeting van woonver trekken, hechtheid van muren, toevoer van licht en lucht, enz., zullen minimum-eischen moeten worden gesteld, maar aan de gemeente besturen wordt overgelaten te beslissen, welke die eischen zullen zijn. Nevens streng toe zicht op aanbouw, moot ook worden gewaakt, dat bestaande woningon niet volstrekt onvol doende zyn. Bovendien worden in 't ontwerp voorschriften gegoven omtrent voortdurend toezicht, benevens ingrijpende maatregelen tegenover nalatigheid of onwil van eigenaars en bewoners, o. a. aanschrijvingen tot verbe tering en tot gedeeltelijke ontruiming, ingeval van overbevolking, of door onbewoonbaar- verklaring. Verder wordt, onder hooger toe zicht, aan de gemeentebesturen meer vrijheid van beweging gegeven tot het verleenen van ffnanciëelen steun, door het geven van rente dragende voorschotten, onder voorwaarde var aflossing, uiterlijk in 40 jaren, aan eigenaren of door het geven, onder nader bij algemeenen maatregel te regelen voorwaarden, van voor schotten cn bydragen aan vereenigingen on maatschappijen, werkzaam in het belang van verbetering der volkshuisvesting, door het aaukoopen van gronden en gebouwen, om die aan dergelijke vereenigingen of maatschap pijen over te dragen, of door het verleenen van bydragen ter uitvoering van een onteige ningsplan. Uit 's Rijks schatkist kunnen voor deze doeleinden voorschotten worden verstrekt. Londen, 18 Sept. De bladen zyn een stemmig van meening dat het antwoord van de Transvaalsche regeering weigerend en niet beslissend is, dat het feitelijk de deur sluit voor verdere onderhandelingen en de ernstigste gevolgen na zich zal sleepen. De Times" zegt, dat al wat het rijk en de natie hun regeerders vragen is om geen aarzeling te toonen en niet te zien naar het geen achter hen ligt; de regeering moet dc hand aan den ploeg slaan en doorgaan. In de liberale-pers is het begin waar te nemen van een gedeeltelijke zwenking ten gunste der Boeren. De Westminster Gazelte" acht alle kansen op vrede nog niet verloron. De Engelscho regeering behoort een uiterste poging to doen om het gewettigd wantrou wen dat de Boeren hebben laten blijken weg te nomen door ccn krachtiger verzekering dat Engeland niet bedoelt Transvaal's onaf hankelijkheid aan te runden, door de nieuwe concessie te bewilligen dat de Uitlanders in tal van jaren geen Engelschen staatspresi dent voor Transvaul zullen kunnen verkiezen. Intusschon seint de correspondent van de tTimes" te Johanncsburg dat de Britsclio grenstroepen in Natal te Newcastle aan dien kant een overrompeling schijnen voor te be reiden. De Engelschen koopen proviand op en zenden het naar de grens. New-York, 13 Sept. Het grootste stoomschip der wereld, de »Oceanic", van de White Star ljjn, is heden op zijn eorste reis van Liverpool hier aangekomen. Het volbracht den overtocht zonder eenige stoor nis in 6 dagen, 2 uren en 37 minuten, met een gemiddelde snelheid van 19.57 knoopen en heeft alle verwachtingen overtroffen. De dienstmeisjes te Chicago zijn eerst erg boos geweest, toen hebben ze allen de kopjes bij elkaar gestoken en op het oogen- blik hebben zy zichzelf den naam verwor ven, dat van alle wispelturige dienstboden die van Chicago de kroon spannen. Het broeide reeds eenigen tyd. Het man nelijk bediendonpersoneel had zich een gunstiger reputatie verworven dan het vrouwelijke en in de laatste jaren was het opvallend hoe in vele diensten de mannen niet alleen de keukenmeisjes verdrongen, doch ook voor huishoudelijke bezigheden, als kamers schoonmaken, bedden afhalen, enz. verkozen werden. Do dienstmeisjes hadden reeds vroeger een bond gevormd en meer dan drie kwart der vrouweljjke bedienden uit de stad had den zich aangesloten. Eenige weken ge leden was er een groote protestvergadering het was dringend noodig, want de dienst meisjes werden geheel en al achter ge steld. Maar er kwam meer los op deze meeting en het bleek, dat mopperende dienstboden zoo spoedig niet uitgepraat zijn. Een algemeen weerklank vindende grief was deze, dat er Zondags na één uur ge werkt moest woorden, dat er niet één va- cantiedag per week af kon, dat er langer dan acht uur gewerkt moest worden, dat er geen overwerk werd betaald voor elk uur langer arbeid en vooral, dat de me vrouwen zich het recht aanmatigden, haar dienstbodenpersoneel zoo scherp op de vin gers te kijken. Dat laatste gaf den doorslag. Een des betreffende motie werd door de Chicago- sche huisvrouwen eenvoudig voor kennis geving aangenomen.... en een algemeene werkstaking was er het gevolg van. Intusschen heeft het bedienden personeel zich kalm buiten de zaak gehouden, zoo dat, als er iemand van de staking profi teert, de mannelijke bedienden het zullen zijn. Een vergissing. Een reiziger verhaalt het volgende avon tuur, dat hy bijwoonde op een reisje door België Ik reisde onlangs in een spoorwegwaggon met een doorloopende gang naast de cou pés en zat in een afdeeling Rooken" Aan het station te Leuren, op het oogenblik, dat de trein zou vertrekken ver scheen een Engelsche dame in onze coupé en daar ik een fijne sigaar had opgestoken, noodigde de dame mij spoedig verontwaar digd uit, op te houden met rooken. Ik zei haar, dat wij in een coupé zaten waar het rooken geoorloofd was en dat vlak naast ons zich een affieeling »Niet Rooken" bevond. De dame antwoordde, dat zij niet van coupé kon verwisselen, zoolang de trein in beweging was, en dat ik het rooken moest staken, maar ik legde haar uit, dat zij in een rijtuig met een doorloopende gang langs de coupés zat, en dat zij dus slechts de verbindingsdeur had open te doen, om in de afdeeling »Niet Rooken" te komen. Zij stond toen op en verliet onze coupé. Eenige oogenblikken later verscheen de dame opnieuw en, terwijl zij mij woedend aankeek, schold zy mij voor schoft. Ik begreep er niets van en deed onderzoek naar hetgeen mijn reisgenoote zoo uit haar humeur had gebracht. De coupé >Niet Rooken" was ledig, maar de Engelsche had, in plaats van de linker—, de rechter- deur geopend, waarop de letters W. C. stonden lk lachte geducht om deze vergissing en had groote moeite haar myn reisge noote duidelijk te maken. Landelijke genoegens. Voor het correctioneele gerechtshof te Metz stond dezer dagen terecht een 20- jarige boerenarbeider, Jan Kohn geheeten, ouder beschuldiging door zijn onvoorzich tigheid brand te hebben gesticht in een boerenhoeve van zijn patroon. Het geval heeft zich als volgt toegedragenKohn bevond zich met een kameraad, Rehm ge heeten, in een afgesloten gedeelte van den stal. Rehm legde zich daar op een hoop stroo te slapen met een stuk papier over het gelaat voor de vliegen, toen de ander op het idee kwam, zijn kameraad een poets te bakken, door het stuk papier met een lucifer in brand te steken. Natuurlijk sprong Rehm, zoodra het papier vlam had gevat, op, waardoor het brandende stuk op het stroo viel en alles in minder dan geen tyd in lichtelaaie stond. De geheele boerderij brandde tengevolge van deze on voorzichtige daad af, en de schade, welke daardoor werd veroorzaakt, beliep 14000 gulden. De rechtbank heeft Kohn tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De pest. De Fransche geneesheer en deelen o. a. mede, dat de pest misschien eenige maan den of zelfs eenige jaren zou aanhouden, zonder zich uit te breiden. Het is bijna onmogelijk de andere steden van Europa voor de besmetting te vrij waren, doch waarschijnlijk is het, dat de ziekte zich niet zal uitbreiden, dan in die steden, waar de voorschriften der hygiëne niet zyn in acht genomen. Te Oporto zyn drie pestlijders, behan deld met serum uit het instituut-Pasteur, op den weg van beterschap. Sedert 7 dezer is te Alexandrië geen Dieuw geval van pest meer voorgekomen. Er was der halve in 13 dagen maar één ziektegeval en men meent derhalve, dat de epidemie als geheel geweken kan worden beschouwd. Ook de anti-pestcommissie te Peters burg maakt bekend, dat sedert 22 Aug. jl. in het dorp Kolodowka en omstreken geen nieuwe pestgevallen zijn voorgekomen. Zich dood lachen I Voor hen, die meenen dat met deze spreekwijze alleen hyporbolisch wordt uit gedrukt, dat men zich buitengewoon amu seert, kan de volgende geschiedenis wor den gereleveerd, zooals die in Amerikaan- sche bladen wordt medegedeeld Een dag- looner, Mattas geheeten, wonende te Chicago, bevond zich op een avond in den kring zijner familie, toen hy plotseling een hevige lachbui kreeg. Men geloofde eerst, dat de man zich de een of andere grap herinnerde, maar toen er na een half uur nog geen einde aan zyn lachen kwam, begon zyn vrouw zich ongerust te uiakeu en riep haar buren te hulp. Na tuurlijk konden deze niets aan het zonder linge geval doen en het eind van de ge schiedenis was, dat de man naar het zie kenhuis moest gebracht worden, waar hy zoo lang bleef lachen, tot hy het bewust zijn verloor. De geneesheeren in het ziekenhuis denken dat Mattas een of ander vergif heeft ingenomen, maar met zeker heid kunnen zy niets omtrent dit zonder linge ziektegeval inededeelen. Reparatie van zenuwen. Dat is zeker het nieuwste, wat men op medisch, of liever op chirurgisch gebied gehoord heeftHet is een Amerikaansche arts, Peterson geheeten, die het repareeren van doodgesneden zenuwen heeft aange durfd en zulk een buitengewoon succes op zijn werk heeft mogen zien, dat er niet meer aan te twijfelen valt, of het zal in ruimer gebied worden toegepast. Dr. Pe terson kreeg namelijk onder zijn behande ling een man, die zich zoo ernstig met een cirkelzaag in het polsgewricht had gesneden, dat de zenuwen waren doorge sneden en de hand ongevoelig geworden was. Hij nam daarom een vier centimeter lang stuk uit de heupzenuw van een hond en naaide dit aan de afgesneden einden van de haudzenuweu. Reeds na korten tijd keerde de gevoeligheid vau de hand terug f 'er Telegraaf. H. M de Koningin heeft hedenmiddag de beide Kamers der Staten-Generaal ge opend met het uitsproken der Troonrede, die in hoofdzaak het navolgende bevatte De algemeene toestand van Nederland en de koloniën geeft ruime stof tot dank baarheid. Krachtige wetgevende maatregelen wor den nogthans dringend noodig geoordeeld. De hoop wordt uitgesproken dat alle mogendheden, die aan de vredesconferentie deel namen, de internationale verdragen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen omtrent den toestand te Atjeh is verwezenlijkt. Warme hulde wordt gebracht aan het Indische leger en de vloot Aangekondigd wordt de indiening van wetsontwerpen omtrent de samenstelling der landmacht en aanvulling der militie- wet een verbeterde regeling van bevorde ring, ontslag en pensionneering der offi cieren. Voorts wetsontwerpen betreffende het arbeidscontract, drankwet, armenwet, het tarief op de invoerrechten, de comptabili teit, de verkeersmiddelen op Atjeh en de bevloeiingswerken op Java. Wy ontvingen onderstaand schrijven Naar aanleiding van de advertentie, voorkomende in Let laatste nummer uwer courant, omtrent een door een arm jongentje verloren portemonnaie met f 10.geef ik beleefd in overweging, door een beroep op de ingezetenen, dat bedrag bij elkaar te brengen. Ik sluit liierby mijne bijdrage daarvoor a f 1 in. N. N. Aangezien tot heden het bedrag door den vinder nog niet is terugbezorgd, zoo doen wij fgaarne een beroep op hen, die den armen jongen in staat willen stellen het verloren bedrag terug te geven en zullen wij de ingekomen giften in ons blad verantwoorden. Adm. VI. Blaadje. ADVERTENTIE». Op den 228ten September a.s. 2=5 J hopen onze geliefde Ouders j|j| Jan de Vries P en m - Martha Maria van Brederode, 1 hunne 35jarige Echtvereeniging i te herdenken. /jgg j Huisduinen, 19 Sept. 1899. gg Uit naam hunner dankbare jfcg Blinderen, zfcs Behuwd- en Kleinkinderen, 23 A. BOOT. £2 M. BOOT. M geb. DE VRIES, P P. DE VRIES. P C. DE VRIES. «8 D. v. d. BRANDE. gg mm Op den 23en September ho pen wij de 30-Jarige Echtver eeniging le herdenken van onze geliefde Ouders JOHANNES ALEXANDER e n JAC0MINA BOMHOFF. Helder, 19 September 1899. Namens hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd FRITS PIETER KLUMPER en FROUWTJE KUIPER. Helder, 14 September 1899. Ondertrouwd Kapt. L. ROZENBEEK, van Termunterzyl, en A. BUIJS, Wed. P. J. Lemkes. van Helder. 15 Sept. 1899. Algemeene Kennisgeving. GeborenAAFJE. Dochter van PIETER VISSER en ANTONIA SOPHIA VISSER- Selderbkek. Helder, 17 September 1899. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde dier bare Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mej. de Wed. D. DE VAAN, geboren VAN DER HAM, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten, overleed zy heden in den ouderdom van 79 jaar. Helder, 18 September 1899. E. G. HAllTSINCK. L. A. HARTSINCK. J. C. HARTSINCK— MöLLER. Mede namens Kleinkinderen Behuwd- en Achterkleinkinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2