KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel en Wieringen. Ho. 2777. Woensdag 27 September 1899. 27ste Jaargang. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 59. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux i Spoorstraat en Zuidstraat. Advertentiën Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 3e kwartaal 1899, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 October, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, Ct. beplakt te worden. DE UITGEVERS. Uit het Buitenland. Door de aan Dreyfus verleende gratie, die door hem, vooral ook in 't belang zijner ge schokte gezondheid, is aanvaard, is de zooveel besproken Dreyfus-zaak nu, althans tijdelijk, van debaaD. Er blijft alleen over te vermelden, dat zijne vrienden niet zullen ophouden met tertijd '8 mans eerherstel te vorderen. Een brief, door Zola aan mevrouw Dreyfus geschreven, bevat o.a. de meest stellige verzekering, dat, ook buiten den veroordeelde om, de stryd in 't belang van den onschuldige zal worden voort- K'zet. In gezelschap van zijn broeder, is reyfus inmiddels te Carpentras, in de nabij heid van Avignon, aangekomen. Daar vertoeft hy in den kring van familieleden, en hoopt hij weldra zijne kinderen by zich te zien. Op de vraag, hem door een journalist gedaan, waarom hy Carpentras tot verblijfplaats had uitgekozen, antwoordde Dreyfus: .Omdat ik niet naar het buitenland heb willen gaan. De ontvangst, die men mij daar zou hebben kunnen bereiden, zou den indruk hebben kunnen geven van weerwraak tegenover Frankrijk, en daartoe heb ik niet kunnen besluiten". Op de vraag aan Dreyfus, of hij al vele brieven had ge schreven, in antwoord op de talryke blyken van hartelijkheid, door hem ontvangen, gaf hg ten antwoord: .Nog geen enkele, doch nu zal 'k er meè beginnen. Bedenk eens, dat ik, sedert myn terugkeer in Frankrijk, meer dan 5000 brieven in mijn bezit heb gekregen, zonder te rekenen die, welke mijn vrouw heelt ontvangen. Officieren, zelfs in werkelijken dienst hebbon mjj geschreven, zelfs hun naam teekonend". Zonder eenig incident werd door Dreyfus en zyn broeder de reis naar bet zuiden vol bracht, en de villa van het familielid, don heer Vallebrègue, op 20 kilometer van Avignon, bereikt. De prefect van Vaucluse vroeg den burgemeester van Carpentras, of hij zich in staat achtte, de noodige politie-maatregelen te nemen maar de burgemeester antwoordde, voor zyne bevolking en haar goede gezindheid volkomen intestaan, te meer omdat de familie Vallebrègue daar zeer gezien is. Een der vrienden uit Parijs bracht dezer dagen een bezoek te Carpentras, en deze deelt daarom trent mede, dat de gezondheids-toestand van den martelaar van het Duivelseiland reeds veel gunstiger is dan tijdens zyn gevangenschap te Rennes. Voor het eerst sedert langen tjjd had hy weêr vast voedsel kunnen gebruiken. De Engelsch-Transvaalsche crisis bevindt zich ongeveer in hetzelfde stadium alseenigc dagen geleden, 't Ontbreekt dagelijks niet aan berichten en mededeelingen, dim eens uit Londen, dèn weer uit Pretoria en Bloemfon tein, en zoolang het zwaard nog niet is ge trokken, blijft de hoop op eene vredelievende oplossing al is die hoop ook flauw bestaan. De verwikkelingen duren voort, ondanks al de beraadslagingen en overwe gingen te eener zijde in het ministerie van Engeland, anderzyds in den Volksraad van Transvaal en Oranje-Vrystaat. Allerwegen, niet het minst in Engeland, wordt luide, en met grooten nadruk, de wensch voor 't behoud des vredes uitgesproken, en zelfs in Noord- Amerika toont men levendig belang te stellen in eeDe minnelijke schikking, die voor Zuid- Afrika van zoo groot gewicht moot zyn. Wanneer het toch tot een oorlog moet komen, betreuren velen het, dat de Boeren maar niet terstond den strjjd voor vrijheid en onafhan kelijkheid hebben aanvaard. Men ziet name lijk in, dat Engeland met de voortslepende onderhandelingen en het gedurig wisselen van nota's, thans tijd zoekt te winnen, om des to boter gelegenheid te vinden, zyne strijdkrach ten te verzamelen en ter beschikking der legeraanvoerders te stellen. Van andere zijde echter wordt erkend, dat Transvaal, door niet onmiddollyk naar de wapenen te grypen, toen de kans van de republiek het bost was om te zegevieren, getoond heeft, den weg des vredes te willen bly'ven bewandelen. Op die wijze hebben President Krüger en zyne man nen aan alle kanten sympathie verworven. Lang echter kan de huidige toestand wel niet duren. Eerstdaags zal dus wordt ver zekerd het Britsche ministerie samenkomen, ten einde beslissende voorstellen te ontwerpen, die dan wellicht een einde zullen maken aan den haast onduldbaren, onzekeren toestand van heden. Intusschen spreken vele Engel- sche bladen zich zeer krachtig uit ten gunste van het behoud des vredes. Een dezer nieuws bladen verklaart zelfs: .Vredo is noodzakelijk oorlog zou zyn uit den booze De Engol- sclie regcering begint op die wijze aandacht te schenken aan de uiting der openbare meening in het land. Bovendien wordt de toestand gevaarlijker, nu het blykt, dnt. wan neer Engeland aanvalt, het met alle Afri- kaanders te doen zal krygen. In de Kaap kolonie, en vooral te Kaapstad, is onder de tegenwoordige omstandigheden de sympathie voor Transvaal algemeen. En wanneer het Engelsche Parlement Chamborlain mocht steu nen bij het stellen van nog krasser voor waarden, dan ziet de Afrikaander-party in de Kaapkolonie den ondergang van Zuid- Afrika vóór zich. Een berichtgever meldt dan ook uit Londen, dat het steeds duide lijker wordt, dat eene krachtige en aanzien lijke minderheid van praktische staatslieden den oorlog met Transvaal tot eiken prys wenscht te vermyden, en eene vredelievende oplossing tracht voor te bereiden. Deze min derheid dus wordt verzekerd bestaat niet uit dwepende idealisten, maar uit mannen, die in de eerste rijen staan van het openbaar leven. En zjj neemt voortdurend toe in sterkte en in omvang. IIoo er in het buitenland wordt geoordeeld over het voorgevallene in het Drefus-proces, hiervan levert een bericht uit Zwitserland al een heel aardig en veelbeteekenend staal tje. Voor den vrederechter te Uri zal eerst daags behandeld worden een twistzaak tus- schen twee buren aldaar, waarvan do een den ander toevoegdeJij bent er een van den Franschen generalen stafDe buurman, wien deze uitdrukking gold, vatte zulks als eene ernstige beleediging op, en van daar de aanklacht!.... Een 'ernstige diefstal is dezer dagen to Portsmouth gepleegd. Uit het militaire arse naal aldaar is namelijk de Kabelcode gestolen, welke de signalen bevat, tnsschen do Engelsche oorlogsschepen in gebruik. Dit document van zeer groote waarde is, naar men vreest, in handen gespeeld van eene vreemde mogendheid. Oostenrijk-Hongarije en Zuid-Duitschland hebben in den loop dezer maand ontzettend veel to lyden gehad van aanhoudende zware stortregens en daardoor veroorzaakte over- 8troomingcn der rivieren. Er is op die wyze ecae ontzottende schade aangericht, en veel ellende wacht op leniging. De Paus heeft dezer dagen een voorbeeld gegeven in 't ver- leenen van hulp en bijstand. Door bemidde ling van zijnen vertegenwoordiger te Mun- chen, heeft hy do som van 4000 Mark voor de noodlijdenden aldaar beschikbaar gesteld. NIEUWST IJ DIW GEN. HELDER, 26 Sept. 1899. A T J E H. Uit Batavia werd Zaterdag aan de »N. R. Ct." geseind »Het hoofd van Djolok Besar is gevan gen genomen. De troepenmacht, die te Djamboe Ajer was, is naar Segli vertrokken." Een tweede telegram luidt «Te Sègli werden gewond de luitenants Van Doorn en Harencarspel." Leerplicht. Door het Hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap is in den loop dezer maand het volgende adres verzonden»Aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur van het N. O. Gdat na genoeg alle onderwijzers in Nederland door hunne dagelijksche ervaring tot de over tuiging zijn gekomen, dat ter bestrijding van het schoolverzuim, en dus in het be lang van het opkomend geslacht, invoe ring van den Leerplicht eene gebie dende noodzakelijkheid is, waarom genoemd Hoofdbestuur met allen ernst bij u aan dringt, aan het aanhangige wetsontwerp op den Leerplicht uwe goedkeuring te schenken". In eene bijgevoegde Memorie van Toelichting ontwikkelt het Hoofdbe stuur eenige wenschen en opmerkingen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is, nadat zij haar adres van antwoord op de Troonrede vastgesteld en der Koningin had doen aanbieden tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Uit de aangeboden candidatenlijst, heeft H. M. de Koningin den heer Gleichman opnieuw tot Voorzitter der Kamer be noemd. Door den tijdelijken Voorzitter werd hem het presidium overgedragen, waarna de herbenoemde President zijne taak aan vaardde met het uitspreken eener rede, waarin hij o. a. wees op de omslachtige wijze van voorbereiding der bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen. Naar 't oordeel van den Voorzitter, was daardoor in de twee voorafgaande zittingen de parlemen taire oogst zoo heel schraal geweest, en daarom drong bij bij zijne medeleden aan op beperking van bet mondeling debat, en vooral van de algemeene beraadslagingen waarbij toch slechts zelden nieuwe gezichts punten worden geopend. Inmiddels is door den Minister van Financiën met het houden der zoogenaamde «millioenenrede" de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1900 ingediend. Volgens 's Ministers rede, is het met de financiëele uitkomsten in de laatste voorafgaande jaren nogal meege vallen. De tekorten, die aanvankelijk zoo onheilspellend tegengaapten, zijn allengs geslonken. Op de uitgaven is gespaard, de middelen hebben meestal wat ruimer gevloeid, eu de nadeelige saldo's zijn in gekrompen, zelfs een enkele maal in een voordeelig verschil omgezet. Een ont- werp-adres van antwoord op de Troonrede, evenalB dat der andere Kamer, een weer slag op het door H. M. gesprokene, zal na onderzoek in de afdeeüngen, in eene openbare zitting der Kamer in behandeling komen. Meerderjarigheid. Van goederhand verneemt de »Zw. Ct." dat de minister van jostitie, in overleg met de commissie van rapporteurs voor de aanhangige, van zgn departement uit- geganen wetsontwerpen die betrekke lijk de ouderlijke macht en de voogdij zich met het denkbeeld vereenigd heeft om ons burgerlijk wetboek in dier voege te wijzigen, dat ook in ons land de 21- jarige leeftijd de leeftijd worden zal der meerderjarigheid. Aan het strand achter den Hoorn, te Texel, is een plank aangedreven, waarin zes degens staken. De zonderlinge zee vondst is in beheer gegeven bij de strandvonderij. Vischafslag te IJmuiden. Men schrijft uit IJmuiden Beter dan uit lange beschouwingen kan de toestand, waarin onze vischhandel thans verkeert, gekend worden uit de volgende geschiedenis. Woensdag kwam hier het Engelsche kotterschip «Florence" binnen. Reeds tus- schen de pieren ontstond de concurrentie strijd tusschen de vletterlieden der com- missionnaire en de vletterlieden die zich namens de regeering presenteeren. De eersten wilde het schip naar de coöpera tieve hal brengen, de anderen naar de Rijkshal. Dezen slaagden erin, zich meester te maken van den helmstok en brachten het schip in de haven voor de Rijkshal. De schipper, daar aangekomen, miste er zijn oude relatiën en vond er een geheel nieu wen toestand, ook niet de hem bekende koopers en geen afslag in gang, zoodat hij besloot op verkenning uit te gaan naar de coöperatieve. Daar vond hij den heelen vischhandel bijeen en den afslag in vollen gang. De Ryksvletterraan volgde hem zelfs daar en gaf daar aanleiding tot een oploop en belemmering van den verkoop, zoodat de politie moest worden te hulp geroepen. Toen nu de schipper voornemens bleek in de coöperatieve af te slaan, kocht de Rijksvletterman hem zgn visch at voor een som ineens, nl. 30 pd. st. De schipper loste nu zijn visch in de Rijkshal, waar de koop bleek te duur te zgn en kon hij geen 30 pd. krijgen. Nu trad de man der Haarl. Baukvereeuiging op en kocht ze (volgens den schipper te zamen met den Rijks-boekhouder) voor 26 pd. st. Toen men echter weigerde daarvan een koop- briefje te geven, wilde de schipper zijn visch naar de coöperatieve vervoereD. Dat werd hem echter door de Rijksambtenaren verboden, omdat de visch reeds in de Rijks hal was gelost. Daar werd ze nu, buiten hem om, afgeslagen en toen daar de op brengst bleek te zijn pl.m. 17 p st. bood men hem dat bedrag als koopprijs aan. De schipper weigerde echter dit aan te nemen. De schipper heeft nu zgn koopers doen soinmeeren tot betaling der 26 pd. en ver- uioedeljjk volgt een procedure. (Hbl.) Haring. Uit Maassluis schrijft men van 21 dezer: Het blijft er met de haringvisscherg treurig uitzien. Ofschoon men verwachtte dat de vangst in September beter zou wor den, is ook deze hoop thans vervlogen. Het verschil in aanbrengst is nu gestegen tot 174,518 ton tegenover die van het vorige jaarvandaar dat de prijs met den dag hooger wordt. Heden werd betaald voor volle haring f 25 en voor ijle f 19 per ton. De dienstweigerende milicien Wendt is naar Alkmaar overgebracht om daar zyne militaire gevangenisstraf uit te zitten. Le Blanc gearresteerd. Uit Amsterdam meldt men Le Blanc, verdacht, van diefstal van kostbaarheden, toebehoorende aan H. M. de Koningin, is Vrijdagmiddag te 3 uur in een logement in de Warmoesstraat ge arresteerd, waar hij verblijf hield onder den valschen naam De Wit. Omtrent de arrestatie van Le Blanc wordt meegedeeld, dat de recherce, den reuk heb bende van Le Blanc's aanwezigheid hier ter stede, na verschillende hotels te hebben be zocht, hedenmiddag in het hotel De Drie Kroonen, Warmoesstraat, een aanwijzing vond, die haar van gewicht scheen. Het nachtregister vermeldde het verblijf aldaar, sinds Maandag van iemand, die zich De Wit teekende. Het toeval wilde nog, dat de aldus zich noemende persoon in de gelagkamer werd aangetroffen, keuvelende met een der kellnerinnen. Daar de man geleek op het portret van den verdachte, werd hem ver zocht de politiedienaren te volgen naar het bureau. Natuurlijk ontkende de man Le Blanc te zijn maar de spoedig ontboden portier van het Paleis op den Dam herkende hem terstond. Schaking. Het Hooge Militaire Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 2den luitenant bij het 2de regiment huza ren E. P. M. C., die door den krijgsraad te 's Ilertogenbosch wegens het misdrijf van schaking was veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf. Het Hof besliste, dat de door beklaagde gepleegde feiten het bovenvermelde mis drijf daarstellen, doch dat de door den krijgsraad opgelegde gevangenisstraf, niet in juiste verhouding staat tot de zwaarte van het door hem gepleegde misdrijf, op grond waarvan 'a krijgsraads vonnis weid gewijzigd, door den duur der gevangenis straf op drie maanden te bepalen. De door den eersten rechter uitgesproken bepaling, dat de straf gerekend zal worden te zijn ingegaan op 28 Juni 1899, hield het Hof in stand. Donderdag is door den hoofdinspec teur der recherce, den officier van justitie, den rechter-commissaris, den griffier en 4 rechercheurs uit Amsterdam, eeu huiszoe king gedaan bij een bewoner van de gemeente Watergraafsmeer, die verdacht werd van het verspreiden van onzedelijke fotografieën. Verschillende drukwerken enz. zijn in beslag genomen. Van een gezin te Dongen zijn man, vrouw en vijf kinderen vergiftigd door ge bruik van eten, dat van den vorigen dag bewaard was in een pan met koperen bodem. Ook de werkster trof hetzelfde. Allen zijn nog in leven, sommigen echter niet buiten gevaar. Bij de onlangs gehouden parade moet te Arnhem een officier van de schutterij zich voor het front der troepen ongunstig uitgelaten hebben over de schutterij. Deze woorden, opgevangen door een sergeant, zjju door dezeu overgebracht aan een sergeant- majoor, die ze weer meedeelde aan den commandant, 't Gevolg hiervan is geweest, dat de bewuste officier Woensdag voor den schuttersraad heeft moeten terecht staan. De eisch isdegradatie. (A. C.) Dure appels! Uit Tiel meldt men Als een sprekend bewijs dat er thans in deze streek groote vraag is naar fruit, diene dat een appelboomgaard, groot 1,5 hectare (geschatte opbrengst 540 a 500 H.L.)ge pacht werd voor f2485 In de appeljaren '95 en '97 deed hij re spectievelijk f700 en f1030. Bjj het leggen van de buizen voor de waterleiding te Bergen-op-Zoom heeft men, op één meter diepte, tusschen eenig muurwerk, vijf menschengeraainten gevon den. De hoofden hadden een nog volkomen gaaf gebit. Men meldt uit Enschede Bij eene uitvoering Zaterdag in het ge bouw in het Volkspark, door de Burger harmonie gegeven, ontplofte eensklaps gas, dat uit een open buis schijnt te zijn ont snapt, toen een bediende eenige lichten wou aansteken. Twaalf muzikanten zyn meer of minder ernstig gewondvier doc toren verleenen geneeskundige hulp. Er ontstond een ware paniek iu de zaal. Oog- gétuigen verklaren ons dat de indruk vreeselijk moet zijn geweest. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Te Meerkerk zijn in den echt ge treden een man, die eenige houderden gul dens rijk was, en eene vrouw, in 't bezit van een vierjarig meisje. Eenige dagen na het huwelijk had de echtgenoot-vader al zgn geld verkwist, en om aan geld te komen Dam lig het meisje van zgn >'ga mede op reis en verkocht het kind te 's-Hertogenbosch aan de eige nares van een paardenspel. De moeder eischt thans haar kind terug. De Expres-Bar te Amsterdam. De gelegenheid om in de hoofdstad goed en goedkoop te kunnen dineeren en te kun nen döjeuneeren zgn in de laatste jaren wel vermeerderd. De Poort van Kleet bestond al lang en is goed, maar, voor de doodeen voudige bediening, niet zoo heel goedkoop. Toen zgn, een jaar of vjjf geleden, de Du- val-inrichtingen gekomen, die al veel goed- kooper waren Het vorige jaar is de lunch room in de Kalverstraat geopend, waar men voor weinig geld staande zgn broodje eet, (tenzij men zich in de bovenzaal op zgn gemak wil zetten), zoodat van deze gelegen heid dan ook veel door beursbezoekers wordt gebruik gemaakt, maar toch ook wel, op het middag-theeuurtje, door winkelende Maar nu is het record weer geslagen door de Expres-Bar in de Raadhuisstraat. Daar is het zoogenaamde «automatische" systeem in toepassing. Aan de kas koopt gij een bon, stopt die in de gleuf onder den naam van de door u verlangde heer lijkheid en uw portie kouit u uit kranen of luikjes tegemoet. Geen geschreeuw gelijk in de Poort, geen wachten op het welgevallen van kellners, die u verwaarloozen, geen fooien ook. Want zelfs de eenige kellner, die er rondloopt, mag geen fooien aannemen. En, wat het allerbeste is Wat gij krijgt is spotgoedkoop en waarlijk uitstekend. Om een voorbeeld te noemenals gjj een bon van vijftig cent in den «biefstukauto maat" stopt (de «automaat" staat er na tuurlijk in levenden lijve achter), dan gaat er een minuut later een luikje open en gij krijgt een keurig mandje met een half bief stukje met gebakken aardappelen, zoo goed als de «Poort" het maar geven kan, een sneedje brood met kaas en roggebrood (in de wandeling «halve houtsnip" genaamd) en een mandtleschje wijn. Te zamen een déjeuner zooals gij het nergens voor dien prjjs kunt krijgen- De boei van Andrée. Er schijnt geen twijfel te bestaan of de gevonden boei is afkomstig van Andrée en is een «poolboei" die hij zou uitwerpen wanneer hij de Pool bereikte. De boei is nog niet open gemaakt eu zal waarschijn lijk eerst bjj aankomst te Stockholm wor den geopend. Dr. Ekholm heeft de opmerking ge maakt dat de boei drieërlei tjjding kan brengen. Ten eerste is het mogelijk dat Andrée de Pool beeft bereikt (al is het dan na tuurlijk niet zeker dat hij later niet is verongelukt) en vandaar de boei heeft uit geworpen. Dat zal dan zeker blijken uit den inhoud. Ten tweede is het mogelijk dat de boei moest worden uitgeworpen, nl. als ballast. Ook dat zal dan de inhoud wel leeren. En ten derde is het mogelijk dat de boei slechts een toevallig overblijfsel is van de verongelukte expeditie. Dan zal men er niets in vinden. Deskundige beoordeelaars. «Gebruik geen alcohol, als ge een goed cricketer wilt zgn", zeide Grace, dc kam pioen van Engeland. «Gebruik geen alcohol, als ge een goed voetreiziger wilt zgn", zeide Wesson, die de halve wereld te Toet heeft afgereisd. «Gebruik geen alcohol, als ge een goed roeier wilt zgn", zei Houlan, die alle roeiers achter zich liet. «Gebruik geen alcohol, als ge een goed zwemmer wilt zgn", zeide kapitein YVebb, die het Kanaal overzwom. «Gebruik geen alcohol in Noordpool-landen", zei dr. Frithiof Nansen, de bekende Groenlandreiziger. «Gebruik geen alcohol", zeide Livingstone als zendeling, zeide Clark als dokter, zeide Farrer als predikant. Ook de verbeterhui zen, de gevangenissen, de armhuizen, de krankzinnigengestichten en de banken van leening, zij roepen luide«Gebruik geen alcohol!" Een dure kus. De rechtbank te Berlijn heeft deze week een bierslijter tot 40 mark boete veroor deeld omdat hij een jong meisje op straat onverhoeds een zoen had gegeven. De be- leedigde jongedame volgde hem zoolang, tot zij een politieagent ontmoette, die pro ces-verbaal liet opmaken, tevens van de scheldwoorden, waarmee de eenigszins «kennelijke" busser haar overlaadde, toen hij bemerkte, dat zij zich niet onbestraft liet liefkozen. Te Wolgast, in Pommeron, is dezer dagan op 104-jarigen lecftyd overleden de laatste der overgebleven Duitschers uit den bevrjjdings-oorlog van het begin dezer eeuw. Het was August Smidt, die in 1813 vrjj- willig in dienst trad en de slagen by Leipzig en Waterloo heeft medegemaakt. Tot het laatst van zijn leven was hy hel der van hoofd en vertelde hg gaarne van zgn militaire campagne. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndlë: Verxeadiogtwag Datum darter Tijdtt.d.Lat. poit-bexorg. bnilahPoalk. 29 Sept' 7— W 6 en 20 Oct. I 7.'sar. 26 Sepi. 7. o 17 Ocl. 8.80 'sbui. 6 en 20 7.—'tav. 29 Sept. 9.—'a mor. 1 eiken Vrijdag 9.— mor. 10 Oct. 9.— mor. p tecpcit ria Amsterdam p. aeepoit via Rotterdam p. HolL mail via Genua. Holl. mail via Marseille. Franache mail -ria Marieille p. Engeltche mail via BriodUi Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatxa Doitsehe mail via Napels. Naar Guyana (Suriname) p. aeepoat via Amsterdam .1 80 Sept.l 7.'sav. p. mail over Engeland 2 en 18 Ocl. 7.ev. aait via St. Nuaira 7*1 7-ev. Naar Curagao, Bonaire sn Aruba: eepoit via Amaterdaa I 80 Sr.pt.j 7.— 'e tv. r. mail via Southamploi jalken Djnsdag 8 80 nam. p. mail via Qneenstown (eiken Vrjjdagl 3.30 's nam. Naar SL Martin, St. Euatatlus en Saba: p. mail over Engeland 2en 10 Oct. 7.'sav Aanbcstadingin in Noord-Holland. Hilversum, 28 Sept. 11 tiro. Het gemeentebestuur: Het maken van eene fun deering en kraankelder voor gashouder en het vergrooteD van het meterhuis aan do ge meentegasfabriek bestek en teckcning tegen f 2 verkrijgb. ter gemeente-secretarieaanw. 26 Sept. sm. 11 ure; inl. by den gemeente- architect P. Andriessen. Haarlem, 80 Sept. 2 ure. De bouwk. Ing. J. A. G. van der Steur, in Weten en Werken: Het bouwen van 19 arbeiders woningen, op een terrein aan de Lcidsche vaart, by de Pijlslaanaanw. 25 Sept,. 'sm. 10 urebestek en teekening a f 2 per stel verkrijgbaar bij genoemden architect. Alkmaar, 5 Oct. 1 ure. Het gemeente bestuur: Het vernieuwen en verboogen van den walmuur langs de Kaarsenmakersgracht; aanw. 2 Oct. nam. 2 urebestek en teeko- ning ad f 1 verkrijgbaar ter gcm.-soerctarie alwaar biljetten vóór 12 uur moeten worden ingeleverd, inlichtingen te bekomon aan het bureau der gemeentewerken. Haarlem, 19 Ocu 11 ure. Het ministerie van waterstaat, handel en nijver heid, aan het gebouw van het prov. bestuur Het uitvoeren van werkzaamheden en leve ringen nfir» de bnitenvloeddcuron der midden- sluis van de Noordzoesluizen te IJmuiden, bchoorende tot de werken van het Noord- zeekanaal, begr. f4400; bestek no. 171, na 5 October ter inzage uan hel gebouw van gen. minist., aan de lokalen der provinc. be sturen, en is op aanvrage to bekomen bij de firma Gebr. van Cleef, bockh te den Haag aanw. 12 Oct. des nam. 12 ureinlichtingen te bekomen bij den hoofdingen. Kemper te I Haarlem, den ingen. van Oordt to Araster dam en den opzichter van Sluys te IJmuiden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1