iris C. G M Dl LEE, Ouitsche Methode. Marine en Leger. By Kon. besluit is lo. de inspecteur \'an administratie D. A. van der Laan, op verzoek op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op f 8800 's jaars 2o. genoemden hoofdofficier de titulaire rang verleend van hoofdinspecteur van admi nistratie 3o. bevorderd tot inspecteur van admini stratie, de officier van administratie der lsto klasse J. J. van Diemen tot officier van administratie der 1ste klasse, de officier van administratio der 2de klasse J. A. Mculemans, en tot officier van administratie der 2de klasse, de adjunct administrateur W. A. Rotteveel. Op 's Ryitswerf te liellevoctsluis is Hr. Ms. instruclioscbip .Nautilus" geroed gemaakt voor het volbrengen van den vijf-maandschen win- teroefcningstocht in den Atlantischen Oceaan. Daartoe zal die bodem don 3en October in dienst gesteld en hot commando aanvaard worden door den kapt.-luit. ter zee W. Allirol. Als le officier zal optreden do luit. ter zee le kl. L E. A. T. ter Haar en als chef der equipage de schipper J. C. Raadsen. De machinist 2e kl. W. II. Wütbrich is overgeplaatst van Ilr. Ms. .Zeehond* op W/schip te W/oord, de idem M. L. Veen van ,Marnix' op «Zeehond", bootsman v.k. Th. A. C. Docters van W/schip tc W/oord op .Nautilus", sergt.-konstabel v.k. D. M.J. Ras van W/schip te W/oord op .Bulgia*, sergt- bottclier J. A. Vrugtman van W/schip te H/sluis op W/schip te W/oord. Met 1 Oct. uit Hr. Ms. Zeedienst ontslagen wegens lichaamsgebreken do sorgt.-stoker v.k. C. Stolk. Stoomvaartberichten Het stoomschip „Prinses Sopliie*, naar Amsterdam, vertrok 22 Sept. van Padang. liet stoomschip .Broino", van Rotterdam, arriv. 24 Sept. te Southampton. Hot stoomschip .Solo', van Rotterdam, pass. 25 Sept. Pantellaria. Het stoomschip .Prins Alexandcr*, van Amsterdam, vertrok 25 Sept. van Aden. Het stoomschip Van dor Parra*, van Amsterdam, arriv. 25 Sept. to Port-Said. _Het stoomschip .Koningin Regentes-, arriv. 25 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip .Koningin Wilhelraina», van Amsterdam, pass. 23 Sept. Gibraltar. Het stoomschip «Java", van Amsterdam, pass. 24 Sept. DuDgeness. Het stoomschip •Sumatra*, naar Araster dam, pass. 21 Sept. Tarifa. Het stoomschip .Koning Willem I', naar Amsterdam, arriv. 23 Sept. te Suez. Marktoerichtan. Alkmuar, 23 Sept. Aangevoerd 10 paarden f70 a 120, 37 koeien en ossen f 100 a 230, 20 nucht. kalv. f 8,— a 16,—, 867 magere schapen f 8,a 22,96 magere varkens f 10 a 13,,11 bokken en geiten f 8.a 6.248 biggen f 4,a 6,25, boter per P. f 0.65 a 0.70, kipeieren f 3.50 a 4. per 100, eenden dito f 0.per 100. 0 lammeren f a ,2 kleine bokjes f 1a 1.50. Hoorn, 23 Sept. Aangevoerd tarwe f 6.75 a f7.Rogge f 0.— a 0.—, Gerst f 5.—a 5.25, Haver f 3.50 a 3.75, witte erwten f0. a groene dito f10. a 12, grauwe dito 115.— a 15.—, vale dito f 8.— a f 14. bruine boonen f 9.25 a f 10.—, karweixaatl f 13.a mosterdzaad f 17.a 11 paarden f 60 a 800, 15 koeien f 140 a 200, 224 schapen f 20 a 25, 102 lammeren f 14 a 20, 5 kalveren f 10 a 20, 30 varkens! 15 a 20, 140 biggen f 4 a 8.—. kipeieren f 3.75 a 4,eenden dito fper 100. 2175 kop boter a 0,67' a 0,70 per P., 3 zeugen f' 50 a 70. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 22 tot 25 Sept. BEVALLENM. E. T. Luijckx geb Meyer, z. S. D. Kruk geb. Gorter, d. M. de Boer geb. Zwier, d. P. M. Quant geb. Swen- nen, d. A. Blankman geb. Dekker, z. G. Post geb. Kuijt, z. W. E. van der Hert geb. Been, z. C. M. Wieflering geb. Dcurloo, d. N. Blom geb. Knyper, z. OVERLEDEN A. J. H. Nagtzaam, 7 j. J. Landman, 4 m. A. C. Timmerman, 7 w. Burgerlijke Stand, gemeente Texel, van 13 Sept. tot 22 Sopt. 1899. ONDERTROUWD: Friedrich August Kel- ting en Tryntje Smit (don Burg). GETROUWD: Gerbrund Zoetelief, (de Cocksdorp) cn Pioternelln de Graaf (Eierland). Cornelis Witte en Jantje Zoetelief, (den Burg). GEBORENTryntje, dochter van Jacob Daalder en Pietje Ellen (Oosterend). Pieter Jan, z. v. Klaas Uitgeest en Pietortje Molenaar (den Burg). OVERLEDEN (te Vlieland)Aris Eclman, 34 jaar gehuwd met Tryntje Bruin. Aangespoeld bet lijk van een onbekend manspersoon. Lijst van brieven en briefkaarten. aan bet Postkantoor Helder en do daaronder behoorendo hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet uitgereikt kunnen worden. le helft Sopt. 1899. E. Mastenbroek, Amsterdam P. Duinker, CocksdorpT. Bieuweris, Feyenoord Mcj. M. Baggerman, den llnagB. Knaapen, den Haag C. v. d. Vlies, Huisduinen Mej. C. Trysburg, RotterdamK. de ,Boer, Rotter dam J. Sunders, TilburgB. de Boer, B. F. de Boer, K. de Graaf, Amsterdam; Mej. H. Dekker, Groenewoud, Monniken dam P. de Jong Jr., RotterdamC. v. d. Berg, Londen. Voor den armen jongen", die f 10. verloor, is nog by ons ontvangen f 0.25 van M., f0.25 van Q, en van J. B. f0.50. ADVERTENTIËN gelieve men (les mor gens vóór 10 uur in te zenden. Vervolg der berichten. Het vertrek van Hr. Ms. fregat •Tromp", van hier naar Oost-Indië is be paald op Zaterdag 30 dezer. Het schip zal de reede van Vlissiugen aandoen, tot het verifieeren der kompassen. Vun de verschillende oorlogsschepen, voornamelijk welke op vertrek liggen, mankeeren op heden ongeveer dertig sche pelingen. De hoer J. Katoen, onderwijzer aan School 7b., is benoemd tot hoofd der school te 't Zand, gemeente Zype. De beer J. Faber, onderwijzer aan de school te Koegras, komt als no 1 voor op de voordracht voor 2en onderwjjzer aan een der opeubure scholen te Amsterdam. De heer Rijkers, alhier, is aangesteld als tijdelyk onderwijzer te Schagerbrag lZUpe) De heer C. D. Zur-Mühlen verlaat dezer dagen de gemeente Helder metterwoon, en bij zyn vertrek vau hier past zeker een woord van hulde en erken telijkheid jegens den man, die zich in den loop der jaren ten opzichte van de plaatse lijke algemcene belangen zoo zeer verdien stelijk maakte. In een ingezonden artikel in een dor vorige nummers van dit blad, eu in de laatstgehouden vergadering der plaatse lijke Feestcommissie werden reeds woorden van dankbare hulde aan den lieer Zur-Mühlen gewyd, doch dezo erkonning botrof moer by- zondor de werkzaamheid als Voorzitter der genoemde Commissie, by gelegenheid van do nationale feesten, achtereenvolgens hier tor plautse gevierd. Hoo verdienstelijk deze werkzaamheid ook is geweest, de heer Zur- Mühlen heeft nog onderscheidene andere aangelegenheden in deze gemeente helpen stichten en leiden. Wy willen er le dezer gelegenheid enkelo vermelden. We herinno ren er dan aan, dat de heer Zur-Mühlen mede-oprichter van de vereeniging «Helder'» Belang-, cn na hot vertrek van den heer de Waal, haren voly verigen President is geweest, die onderscheidene goede en nuttige zaken trachtte tot stand te brengen. Al de zorgen en bemoeiingen, die deze betrekking mede bracht, zyn in geen enkele regels te schetsen. Met den heer Swaving, was do heer Zur- Mtihlen indertijd stichter van Liefdadigheid naar Vermogen" alhier, en jarenlang Voor zitter van dezo hoogst nuttige, philantropische instelling. De bemoeiingen van den man, die deze werkzaamheid met groote toewyding wist te leiden, is mede niet iu een kort bestek te schetsen. Toen in D.-cember 1887 de «Renown* op do Noorderlwt iks strandde, en de bemanning der reddingboot onder de leiding van bootsman Th. Rijkers in drie zeer bange tochten dc gcheele bemanning van dit vaartuig behouden aan wal had gebracht, was liet de heer Zur-Mühlen, die zich aan liet hoofd plaatste eoner Commissie uit do burgery, om aan de moedige redders oen Btoflelyk blyk van waardeeriug hunner helden daden te geven. Nadat het voorgestelde doel op flinke wyze was uitgevoerd, besloot de Commissie niet uiteentegaan, maar vereenigd te blyven, om in 't vervolg van t'id by even- tueelc reddingen van schipbreukelingen, de redders, voor zooveel dat noodig blijkt, finan cieel te steunen. Het «Fonds ter ondersleu ning tot aanmoediging van redders van schip breukelingen" werd nog in dezelfde maand December gesticht, cn de heer Znr-Mühlcn bekleedde steeds vol y ver het voorzitterschap. Waar een man, die hier zóó veelzydig nut stichtte, onze veste gaat verlaten, is een woord van hulde en erkentelijkheid, voor 'tgeen door hem werd gesticht en bevorderd, zeker niet misplaatst. Alle woldenkenden in deze gemeente zullen zich zekerden hr. ZurMuhlen blyven herinneren, ook al is hij niet meer feitelyk onze plaatsgenoot. Waar hy het dezer dagen uitsprak, dat hy Helder, zijn geboorteplaats, niet uit het oog zal verliezon, daar durven wy verzekeren, dat hij ook by de ingezetenen hier niet zal worden vergeten. Het ga hem ook in zyn nieuwe woonplaats voorspoedig en wel, en ook daar moge hy, als hier, deelen in de achting en waardeering zyner plaatsgenootcn. Wij meenen de aandacht onzer lezers te moeten vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt aangekondigd, dat de cursus in karton en houtsnijwerk, enz., die hier sedert eenige winters van wege het Dep. Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat, den ten October a.s. weer ge opend zal worden. Do tentoonstelling der voorwerpen, die na afloop van eiken cur sus werd gehouden, overtuigden zeker hen, die deze tentoonstelling bezochten, van de degelijkheid en de waarde van dit onder wijs. In onzen tijd, nu van onze kinderen zooveel geestesarbied wordt geëischt, is een oefening van oog en hand zeker niet over bodig en bovendien wordt men door dit onderwijs in staat gesteld zijne ledige" uren nuttig te besteden en daarbij nuttige en schoone voorwerpen te vervaardigen. In den jl. gepasseerden gure Vrij dagnacht werd door de politie alhier een matroos gevonden liggende aan de Spoor- gracht iu staat vau dronkenschap. In zijn belang werd hij onderdak ge bracht en kon men bij fouilleering ver moeden, dat hjj beroofd was van zijn geld. Des anderen daags leverde een ingesteld onderzoek op, dat hij in beschonken toe stand was medegetroond door een ver dachte vrouw naar haar woning, waar deze hem een portemonnaie, welke onge veer f20 inhield, ontrolde. Dat de vrucht niet ver van den boom valt is hieruit af te leiden, dat tegen de ouders van bovengenoemde beklagenswaar dige vrouw, vervolging wordt ingesteld wegens koppelarij. Zondag had by 't Café Duinzicht, te Koegras, tonknuppelen enz plaats, waaraan 17 strijders deelnamen tot veel genoegen van de landelijke bevolking, die in groote getale was opgekomen, om dit oud Holland- sche vermaak bij te wonen. Texel, 25 Sept. Omtrent den brand in Eierland kan nog worden meegedeeld, dat deze zich niet alleen heeft bepaald tot de groote landbouwschuur, doch dat ook het prachtige woonhuis en de overige bijgebouwen een prooi der vlammen zyn geworden. Alleen een paar klampen hooi en een bakhuis bleven espaardook konden de meubelen gered worden. Alles was tegen baandschade verzekerd. Vrjjdagmiddag is achter den Hoorn ge strand de Belgische vischsloep Andree", O. E. 88, vau Ostende, schipper Rejirour van Antwerpen. De bemanning, bestaande uit 6 personen, heeft zich met eigen boot weten te redden. De sloep is als verloren te beschouwen en was niet verzekerd. J. F. Graadt van Roggen, f Te Bloemendaal is overleden de oud gezagvoerder der Maatech. Nederland", de heer J. F. Graadt van Roggen. De heer Graadt van Roggen was een der eerste gezagvoordere, die aan de •Ne derland" werden verbonden en toen reeds een harden dienst vau 25 jaar achter den riijr had. Gedurende den tjjd, dat hy gezagvoerder was bij de Maatschappij Nederland", maakte bij 36 malen de reis heen en terug naar Indic. Steven Gersthagen, f Zondag is te Haarlem overleden de heer Steven jGesthagen, ridder der Militaire Willemsorde. In 1839 trad hij op 16-jarigen leeftijd in dienst by 's Ryks zeemacht en werd na 46-jarigen dienst in 1885 als schieman gepensionneerd. Het Militaire ridderkruis was wel door hem verdiend. Het werd hem in 1850 toegekend ter zake van krijgsverrichtingen bij de vervolging van zeeroovers. Hij was de oudste ridder der M. W. O. onder de gewezen zeelieden en pronkte op zijne adreskaart met het bijschrift »Nestor der Ridders van de M. W. 0.« Hospitaalschip „De Hoop". Te Umuiden is »De Hoop" binnenge vallen wegens stormweer. De bemanning is wel. Aan boord worden drie zieken verpleegd, waarvan één zeer ernstig. Zoo spoedig mogelyk wordt weder zae gekozen. Het Koninklijk bezoek aan de haven en handelsinrichtingen te Rotterdam, beeft gisteren onder vrij gunstig weder plaats gehad. Allereerst werd de groote margarine- boter-fabriek van de heeren van den Bergh bezocht, waar ruim 700 mannen en vrouwen werkzaam zijn. Voorts de scheepsbouwin- richting te Feyenoord, het groote stoomschip •Statendam" van de Holland-Amerika-lijn, enz. Bij 't voorbij varen van de oorlogssche pen losten deze saluutschoten en paradeerde bemanning in het want en op het dek. Rijkstollen Bij den minister van financiën bestaat het plau om, ter uitvoering der wet tot afschaffing van de rykstollen te midder nacht vau 30 April op 1 Mei 1900, wan neer die wet in werking treedt, alle tol- boomen en andere versperringen, uitsluitend dienende ter verzekering der invordering van de in de afschaffing der rykstollen begrepen rechten, in open stand te doen vastzetten, zoodat zij het vrije verkeer niet belemmeren. In verband hiermede zullen die tolboo- meu enz. na 1 Mei zoodra mogelijk wor den opgeruimd; de daarvan afkomende materialen zoover den Staat in eigendom behoorende, zullen op enkele plaatsen ver zameld en aldaar vervolgens ten bate van den Staat verkocht wordende vrijvallende tolhuizen met bijbehoorende grond zullen geleidelijk spoedig mede in het openbaar worden verkocht. Te Apeldoorn is een onderzoek inge steld naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van jhr. C. J. Stern, aldaar. De familie spreekt in de kennisgeving van het overlijden van een >onmenschelijke mishandelingen inderdaad is de heer Stern in den avond van 26 Aug. jl., om streeks 12 uren met gebroken been op den weg nabij zijn woning gevonden, volgens zijn opgaaf door twee personen mishandeld. Na behandeling in het ziekenhuis en am putatie is den 7den dezer de dood gevolgd. Hoewel een paar personen verhoord moeten zijn, heeft men tot dusver van geen bepaalde stappen van de justitie vernomen. Er kunnen dus ook natuurlyke oorzaken vau den dood iu het spel zyn. Het ongeluk te Enschede. Over de gasontploffing in het Volkspark te Enschede meldt de correspondent van het ,Hbl." nog het volgende: De Enscliodescho Burgerharmonie, directeur de heer F. G. Leistikow, zou Zaterdagavond een concert geven, dat te acht uur moest begin nen. 't Wils om vyf minuten voor acht, dat zich in de zaal reeds een 150-tal personen bevonden cn de meeste der 84 leden van 't muziekkorps tegenwoordig waren, waarvan enkelen dienst deden aan 't loket. In een der kleedkamers achter 't tooneel waren de lui van «'t koper" met den directeur om te stemmen, terwijl de lui van »'t hout" met hetzelfde doel in een daarboven gelegen kamer bezig waren. Een sterke gaslucht werd in 't onderste kamertje waargenomen en een bediende waar schuwde den restaurateur, den heer J. W. Ny- huis, die onmiddellijk kwam en de onvoor zichtigheid beging een lucifer aan te steken om het lek to zoeken. Daardoor vatte het uitstroomende gas vlam en ontplofte het mengsel van gas en lucht dat zich boven het tooucel had gevormd. In de zaal zag men een lichtstraal als van den blik sem langs de coulissen en een vreeselyke slag werd gehoord, do kristallen aan de gaskronen rinkelden en de luchtdruk was zoo sterk, dat een der deuren openvloog, terwyl eon paar ruiten verbryzeld worden. Het tumult dat in de zaal ontstond, was verschrikkelijk. Allen vlogen op, sommigen ontvluchtten de zaal, anderen begaven zich naar 't tooneel en daar achter, waar een treurig schouwspel zich aan hun oogen vertoonde twaalf deerlijk gewonde personen, alsde di recteur Leistikow, de restaurateur Nijhuis, en verder A. Goorhuis, Jonge Poerink, Hulstein, Heraken, Bos, Heupers, Sluyiner, Klumpers, Ten (Jute en nog een, wiens naam roy niet bekend is. Spoedig werd geneeskundige hulp ontboden en kwamen de doctoren Joosten, Van Delden, Maas en Berghege, die de gewonden verbonden. De haren waren hun van 't hoofd geschroeid, knevel en baard zyn weg, vau de meestcn zijn aangezicht cn hals geheel met blaren be dekt. Gelukkig zijn van allen, zoover wy te weten konden komen, de oogen behouden ge bleven. Na verbonden te zyn, werden de gekwetsteu per rijtuig naar huis vervoerd. In de kleedkamer, waar 't ongeluk plaats had gehad, zagen wij, dat een raam was uit gevlogen en de muur voor een gedeelte van kalk ontdaan. In 't vertrek heerscltte een erge brandlucht. De directeur der gasfabriek doelde my mede, dat een gaskroon was afgedraaid geweest en men vergeten had de pyp te stoppen, zoodat het gas in oen grooten stroom daaruit zich iu 't vertrek ophoopte. Nader vernam ik nog, dat dit afdraaion moet zyn geschied door lieden, die mot 't verzotten der coulissen bezig waren en wien gezegde gaskroon in den weg zat. Wat een oorlog tusschen den Trans vaal en Engeland voor de A msterdamsche diamantbewerkers zal beduiden,hangt groo- tendeels af van de plaats, waar de kryg zal worden gevoerd. Maar hoe de zaken ook loopen," schrijft H. P. in het Weekblad van den Bond, zeker is het, dat wij. als er oorlog uit breekt, den terugslag dier catastrofe zullen gevoelen. Iu elk geval zal de reeds nu bestaande en duchtig gevoelde gebrek aan ruw toenemen, terwyl de prijzen van het geen wellicht nog geproduceerd zal worden of speculatief iu voorraad is gehouden, zoo enorm zullen stygeu, dat het voor de kleine werkgevers (en dezen vormen toch de meerderheid) zoo goed als onmogelijk zal zijn met fabriceereu voort te gaan. Op den duur zal namelyk hun beperkt kapi taal ternauwernood voldoende zyn om den koopprys van het benoodigde ruw te be talen, zoodat voor het uitbetalen van het loon geen gelden meer beschikbaar zijn. Het is mij bekend, dat dit met vele kleine patroons thans reeds in zekere mate het geval is. Hoe het ook zij, een oorlog tusschen Engeland en den Transvaal zou ons een geweldigen slag toebrengen. De diamant bewerkers zullen zich dan ook op nmeie- lyke dagen voor te bereiden hebben. Uit Amsterdam meldt men Gistermiddag om éen uur heeft een man, 29 jaar oud, in droukenschap bij een twist in de Bethaniëstraat zijn ouders met een revolver gekwetst. Hij loste zes schoten. Zijn moeder kreeg een schampschot iu de dij, de vader een schot door den pols. De zoon is in hechtenis genomen en de ge kwetsten zijn in het gasthuis verbonden. Nog steeds houdt in de buurt Oost- dijk, nabjj Goedereede, de dyssenterie aan. Dezer dagen stonden in één huisgezin tegelijk drie kinderlijken bovenaarde, terwijl de moeder hevig ongesteld was. Reeds de vorige week werd de Oostdijk bezocht door den Inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht. Wat de oorzaak van het ontstaan der ziekte aangaat, daar omtrent schijnen de geneeskundigen al vrijwol gelijk te denken. Slecht drinkwater en onreinheid in vele gezinnen hebben het onheil te weeggebracht. Natuurlijk doet het gemeentebestuur nog voortdurend zijn best om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Sommigen zijn echter van oor deel, dat dit niet krachtig genoeg ge schiedt. Dat niet iedereen weet, dat de 20ste eeuw begint met het jaar 1901, blijkt ook uit een advertentie in enkele lokale bladen in Hollands Noorderkwartier, waarin eene verkooping wordt aangekondigd van eene boerenplaats. Omtrent de betaling wordt gezegd•Be taling der kooppenningen zal kunnen ge schieden op een nader te bepalen dag in Februari van de volgende eeuw." Volgens deze bepaling behoeft dus de kooper niet in Februari van het jaar 1900, maar op zijn vroegst eerst in Februari 1901 mogelijk zelfs in Februari 2000 te betalen, wat wel niet de bedoeling van den steller der advertentie zal ge weest zijn, Door de Manchester", op weg van Liverpool naar Montreal, is 6 Sept. de •Era", een walvischvaarder, gepraaid, die noodseinen gaf. Een boot werd naar het schip gezonden en men vernam, dat de •Era" twee jaar en drie maanden nabij Hudsun-baai in het ijs had vastgezeten. De bemanning was bijna door de levens voorraad heen en leed jammerlijk gebrek de kapitein lag ernstig ziek. De Transvaal-meeting mislukt. Zondag namiddag was een meeting op Trafalgar Square te Londen georganiseerd om te protesteeren tegen de oorlogzuchtige politiek der regeering ten opzichte van Transvaal, op grond dat deze bij de Boeren den indruk moest wekken dat men met ge weld den oorlog wil om hun land te ver overen. Verschillende sprekers zouden van zes spreekgestoelten de menigte toespreken, maar er kwamen duizenden die de Britsche vlag zwaaiden, het volkslied en »Rule Brittania" zongen en het onmogelijk maak ten de sprekers te verstaan. De eerste spre kers werden met gefluit en gejouw ontvangen en met appelen gebombardeerd voor Cham- berlain werden »cheers" aangeheven, maar Krnger werd uitgefloten. Er was een groote politiemacht aanwezig. De menigte deed herhaaldelijk eenkwaad- aardigen aanval op de sprekers, die be schermd werden door bereden politie, welke echter niet kon beletten dat er éen ernstig mishandeld werd. De aanwezige soldaten werden op de schouders geheschen en onder uitgelaten geestdrift rondgedragen. Ten slotte kreeg de politie groote ver sterkingen en toen begon zy het plein en den omtrek schoon te vegen. Vele personen zyn in hechtenis genomen, en verscheidenen werden onder de hoeven der paarden vertrapt. Naar raming waren er 30.000 menschen aanwezig Staatsbegrooting 1900. Marine. Aan de gedeeltelijk verschenen begrooting van Marine ontleenen we het volgende: Er zal nog moeten worden aangebouwd voor 33 685 millioen gulden, en daarbij tellende dc geldon, die nog noodig zijn voor den afbouw van de .Koningin Regentes' en het pantser- schip 1899, tc zamen 7.217 millioen gulden, wordt hot geheele voor do reconstructie der vloot nog bonoodigde bedrag i41.082 millioen gulden. Aunncmende dut per jaar 4.2 millioen gul den voor nieuwen aanbouw wordt uitgegeven, dan zal, met hetgeen reeds voorhanden is, in 1909 de vloot op de vereischte sterkte ge bracht zyn. By deze berekening is niet opgenomen de bouw van een Koninklijk jacht, wat een uit gave van 1.5 millioen gulden zon vorderen. Wanneer de oorlogsvloot op de vereischte sterkte is gobracht, zou het oogenblik daar zijn om tot de aanschaffing van een dergelyk vaartuig over te gaan. Do leeftyd van de schepen op 20 en die van do torpodobooten op 15 jaar stellende, dan komen van dit materieel de .Reinier Claeszen en een der schoeners voor de vis- scherij-politie in 1911 voor het eerst voor vervanging in aanmerking, gevolgd door do .Koningin Wilhelmina*, den tweeden schoener en de drie schepen van het type-.Kortenaer*. Jaarlijks zal dan een som van ongeveer 4 uiillioen gulden voor het instandhouden van de vloot noodig zyn. Op deze hegrooting worden gelden aange vraagd om de» bouw te beginnen van 3 tor- pedobooten type-.Boa', 1 pantserschip voor binnenlandsche defensie en een kanonneerboot; de torpedobooten zullen buitenslands worden aangebouwd, het pantserschip op de Ryks- werf te Amsterdum en de kanonneerboot aan de particuliere industrie worden toevertrouwd. Do totaio sterkte van het porsonoel op 1 Jan. 1899 bodraagt belangrijk meer dun noo dig zou zijn voor de formatie volgens het programma des ministers; naarmate uitvoering wordt gegeven aan dat programma, zal dus in de sterkte van het personeel wyziging moeten worden gebracht, opdat by gereedheid ▼an het materieel volgens het programma niet meer personeel aanwezig zij, dan ter beman ning van de vloot en ter voorziening in de verdere diensten noodig is. In het volgende No. bopen we een meer uitvoerig overzicht te geven. ADVERTENTIES. Ondertrouwd MEIJER G. OUDKERK en DINA G. v. PRAAG. Amntdtm'l Sept. .899. Receptie voor Vrienden en Clièntelle: Zondag 1 Oct. us., van 2 tot 4 uur, Spoorguacht 46. Geboren ROELOF, Zoon van C. G. POST en G. POSTKUIT. Helder, 23 Sept. 1899. Algemeene kennisgeving. Geboren SIMON, Zoon van M. BLOM en N. KUIJPER. Helder, 23 Sept. 1899. Heden overleed ons eenigst Doch tertje ANNA CATHARINA, in den jeugdigen leeftijd van 7 weken. Helder, 24 Sept. '99. D. TIMMERMAN. A. P. TIMMERMAN, geb. Sijn ja. Strekkende tot algemcene kennisgeving. Op 23 September overleed plotse ling onze jongste lieveling J0HANNA, in den aanvalligen leeftyd van bijna 5 maanden Helder, 25 Sept. 1899. Haar diepbedroefde Ouders W. G. LANDMAN. A. M. LANDMAN— Hoogerwerf. Heden overleed na een kortstondig doch hevig lijden van slechts 8 dagen, ons innig geliefd Dochtertje ALIDA JAC0BA HENDRIKA, in den leeftyd van 7 jaar en 8 maanden. Helder, 22 September 1899. Haar diepbedroefde Ouders P. NAGTZAAM. N. NAGTZAAM—Lamaire. en Kinderen. Daar het my onmogelijk is om alle mijne vrienden en kennissen, nog vóór mijn vertrek uit deze gemeente, de hand te drukken, zoo neem ik hiermede van hen, die ik niet heb mogen ontmoeten, een hartelijk en welgemeend afscheid met den oprechten wensch, dat het hen en hunne familiën in alle opzichten goed moge gaan. Ik behoef niemand te verzekeren, dat ik de gemeente Helder, die my lief is, met hartzeer verlaat. C. D. ZUR MUHLEN. Voor de vele en hartelyke bewyzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en overlijden, voornamelijk van den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. A. W. DRIJVER, voor zijne onvermoeide hnlp aan onzen innig ge liefden Echtgenoot en Broeder, den hr. J. C. DE KOK bewezen, betuig ik, ook namens Broeders en verdere Familie, en inzonder heid aan de minder geëmployeerden van 's Rijks Marinewerf, die onzen geliefden doode grafwaarts hebben gebracht, mijn hartelijken dank. Wed. J. C. DE KOK, geb. De Wijn. heeft de practyk weder hervat. ALGEMEENE VERGADERING, op Don derdag 28 September 1899, des avonds te 8 uren, in »MUSIS SACRUM". HET BESTUUR. Agenda: Jaarverslag. Rekening en Verantwoording. Benoeming van Bestuursleden. Benoeming der Commissie tot nazien der 'Rekening en Verantwoording over 1899, enz. Getrouwe opkomst wordt verzocht. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, Departement HELDER. Cursus in HarionHoul- snijwerkenz. Aan belanghebbenden wordt kennis ge geven, dat, bij genoegzame deelneming, de lessen weder een aanvang zullen nemen op Zaterdag 7 October a.om daarna e^ken Zaterdagavond gedurende 2 uur te worden gegeven. Het schoolgeld bedraagt 10 ets. per week. Aanmelding vau leerlingen wordt ge vraagd voorden laten October a.s., bij den Heer D. VAN ZOONEN, Koning straat 40, bij wien ook nadere inlichtin gen te bekomen zyn. De Commissie der School. Helder, 26 September 1899. Eenige jonge DAMES, die wenschen deel te nemen aan de KNIP-CURSUS, ge lieve zich vóór October aan te melden. Billijke conditiën. Mej. M. P. OE KOK, le Vroonstraat No. 3.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2