KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Groote sorteering voor Helder, Texel en Wieringen. dit J Ho. 277*. Zaterdag aO September 1899. *7»te Jaargang. ADVERTENTIE H. Bureau: Zuidstrsat. Telefooim0. 32. BureauSpoorstraat. Telefoonn". S9. KALENDER DER WEEK. OCTOBER, Wijnmaand, 81 dagon. Opkomst der Zon 6 u. 2 ra. Onderg. 5 u. 86 m. Zondag 1 Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 Nieuwe Maan. Donderdag 5 Vrydag 6 Zaterdag 7 Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 3e kwartaal 1899, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, VÓÓP 5 Octebep, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/a Ct. beplakt te worden. DE UITGEVERS. Uit hei Buitenland. Kenschetsend voor het oordeel, dat ook in Engeland wordt geveld over 't ongerechtvaar digd optreden dor Britsche regeering tegenover de Zuid-Afrikaansche Republiek, is voorzeker de rede, voor eenigen tijd door den Voorzitter van den Engelschen Vredebond uitgesproken. Hij zeide o. a.Hoe is het mogelyk, dat er op dit oogenblik nog raenschen zijn, die on recht en geweld tegenover de Transvaal durven aanprijzen Alsof de Boeren niet reeds onbillijkheid genoeg van Groot-Brittannië ge leden haddenWilt gij de oorzaak van het thans dreigend gevaar kennen Wel, een hoop gelukzoekers van allerlei landaard zyn de Transvaal binnengestroomd, on de groote meerderheid van hen minacht dc staatkundige, maatschappelijke en godsdienstige denkbeelden der Boeren. Dezen echter wonschen vryheid in het eeren en naleven der zeden on ge bruiken van hunne voorouders. Zij verzockea alleen beveiligd te zyn tegen iederen aanslag op hun volksbestaan. Zy vreezen met grond, dat de toekenning van het onbeperkte stem recht aan de vreemdelingen in hun midden ten laatste hunne zelfregeering en vryheid, ja, hua eigen leven zal vernietigen. Muar wacht eens. Daar is eene oppermachtige mogendheid, die hun tot het verlcenen van het burgerschap aan die vreemdelingen dwin gen wil. Kan er een scheller licht geworpen worden op de ontaarding van de openbare meening bij ons in Engeland, die zulk een treurige opvatting heeft van Internationale verplichtinge», en van de behandeling van minder sterke volken Kan er een sterker bewijs gevonden worden voor het recht op bestaan van vereenigingen als de onze (den Vredebond), die ons volk wil bevryden uil de omarming van valsehe goden,als daar zyn}: onverzadelyke begeerte, oorlogsroem, en trots op stoffelijke macht en rijkdommen Deze merkwaardige woorden vloeiden uit het kloeke en rechtva rdige hart van een echten Brit, die ze uitsprak in eene groote vergadering van deu Bond, te Londen gehouden. De Londenache geldmarkt, die eenige dagen te voren, onder den indruk der oorlogzuchtige berichten omtrent de Engelsch-Transvaalsche verwikkelingen zeer lusteloos en gedrukt wa», heeft zich later hersteld op het vernemen van het feit, dat de Kabinetsraad was uiteenge gaan, zonder te besluiten tot het onmiddellijk zenden van een ultimatum en verdere ver sterkingen naar Zuid-Afrika. Aan de Beurs is het geloof in. eene vreedzame oplossing der Transvaalsche moeielijkheden grooter, dun men uit de lezing der Engelsche nieuwsbla den zon opmaken. De meerderheid blijft meenen, dat op het laatste oogenblik de Trans vaal zal toegeven, of dat de Engelsche regee ring hare eischen zal matigen, 't Ia zeer moeielijk te beslissen, of deze meening op een feitelyke grondslag rust, maar zeker is het, dat, naarmate de eindelyke beslissing langer op zich laat wachten, allerlei factoren werkzaam zijn, om in de richting eoner vreedzame oplossing te leiden. Het slnitne- rende rechtvaardigheidsgevoel der Britsohe natie wordt door het felle optreden der oor- logszuchtigen hoe langer hoe meer wakker geschud, en de nadeelige gevolgen van den stryd, al wordt die ook met snccès bekroond, worden steeds meer ingezien. De verbittering van een groot deel der bovolking van Zuid- Afrika zon aan de belangon van Engoland voor de toekomst zeker niet bevorderlyk zijn. De Dreyfus-zaak is met de gratio aan don veroordeelde verleend, nog geenszins geëin digd. Er moet nog heel wat volgen, want er zyn onderscheidene processen aanhangig, welke met .de zaak" samenhangen, en nu weldra berecht moeten worden. Vooreerst de vervolging van Zola, wegens beleediging van den eersten krygsraad. Dan de vervolging van Joseph Reinach, ter zake van beleediging der nagedachtenis van kolonel Henry, van wien hij heeft betoogd, dat deze vermocdclyk met Esterhazy medeplichtig is geweest in het vervaardigen der stukken, voor welke uitle vering Dreyfus opnienw is veroordeeld. Ver der de vervolging, ingesteld, tegen luit.-kolonel Piquart en den advokaat Lcblois, wegens misbruik van staatsstukken. Het is te wach ten, dat by deze drie rechtsgedingen nog heel wat licht zal worden verspreid over 't geen by het proces te Rennes in het duister is gebleven. De dagvaarding der leden van buitenlandsche gezantschappen, te Rennes ge weigerd, is bij de nu volgende processen zeer mogelyk, ja, waarschijnlijk. Men meent te mogen verwachten, dat het dan aan 't licht zal komen, hoe Esterhazy en Henry geregeld door een buitenlandsche mogendheid werden bezoldigd voor de levering van belangrijke documenten. Op die wyze zon er allo aan leiding ontstaan, om opnieuw by het Hof van Cassatie herziening te vragen en Dreyfus tc doen vryspeken. Maar er is nóg een proces te wachten, en wel tegen den oud-minister van Oorlog, generaal Mercier. De gewich tige mededeelingen der Regeering, omtrent ernstige onregelmatigheden, die gebleken zyn, by het proces van 1894 (Dreyfus* eerste ver oordeeling) te hebben plaats gehad, gaf aan do Kamer van Afgevaardigden in Juni 11. aanleiding tot het voorstel van een dor leden, om overtegaan tot de benoeming eener com missie van 33 leden, belast met het onder zoek, of er ook termen bestaan, om generaal Mcrcior in staat van beschuldiging te stellen. Do opmerking, dat Mercier een der hoofd getuigen in het nieuwe Dreyfus-proces zou zijn, was oorzaak, dat by meerderheid van stem men, besloten werd, om eerst nii de beslis sing te Rennes het bewuste voorstel in be- hundcling te nemen. Over ccnige weken zal do Kamer wéér bijeenkomen, en over het be wuste voorstel zal dan moeten worden beslist. Met het oog op 'tgeen vóór den krijgsraad te Rennes is geschied, is 't niet onwaarschijnlijk, dat do Kamer de terechtstelling van den oud- minister zal bevelen. Dan zal de Senaat Tan Frankrijk als Hooggerechtshof moeten optre den en een aanvrcag door den minister van Justitie tot herziening van het jongste von nis, over Dreyfns uitgesproken, kan dan wel niet uitblijven. .De zaak' is dus nog in't geheel niet van de baan, en ecno vrijspraak van den veroordeelde is door de verleende gratie niet afgesneden. 't Einde van 't proces te Rennes heeft blyk- baar een zeer gunstigen invloed uitgeoefend op de geschokte gezondheid van den luitenant kolonel Du Paty de Clam, die, zooals men zich zal herinneren, er zóó naar aan toe was, dat hy slechts thnis een zeer voorzichtig af genomen verhoor kon ondergaan. De ziekte is thans geweken, en Du Paty, die tydens den duur van het proces te Rennes zoo on gelukkig aan zyne ziekenkamer te Parijs ge kluisterd was, heeft zich wéér kunnen ver plaatsen, en tracht nn te Angoutème verder op krachten te komen. Sedert eenige weken en maanden zyn de berichten uit Manilla schaarscher geworden daif vroeger, en waarschijnlijk is bij menigeen do gedachte ontstaan, dat do verhouding tus8chen dc bewoners der Philippynsche eilan den en de Amerikanen hunne bevrydere er zachtjes aan wel veel op is verbeterd, 't Volgend bericht geeft blijk, dat de verzoe ning nog niet tot stand gekomen, althans nog verre van algemeen is. Dezer dagen hebben de Filipino's een Amerikaansche kanonneer boot buit gemaakt. De bemanning werd in de ijzers geslagen, of over den kling gejaagd. Deze tyding heeft in N. Amerika natuurlyk een boel ongunBtigen indruk gemaakt. Daar dringt men aan op de terugroeping van den opperbovelhebbor, hetgeen door de Rcgaering te Washington echter zooveel mogelyk wordt tegengehouden. De bevolking in Amerika is echtor zeer ontevreden over de aanhoudendo, ougnnstigo berichten van het oorlogstooneel. MÏKU W8TUDIWGEH. HELDER, 29 Sept. 1899. MARINE BEGROOTING VOOR 1900. Uit de Memorie van Toelichting. Aanbouw van schepen. Er zal nog moe ten aangebouwd worden voor de som van 33 millioen gulden, en daarbij tellende de gelden, die noodig zyn voor den afbouw der .Konin gin Regentes", en het pantserschip 1899, te zamen ruim 7 millioen gulden, wordt het ge- heole voor de reconstructie der vloot nog be- noodigdc bedrag rnim 41 millioen gulden. Aannemende dat ieder jaar 4.2 millioen voor nieuwen aanbouw wordt uitgegeven, zal, met hetgoen voorhanden is, in 1909 de vloot op de vereischte sterkte gebracht zyn. Do Regeering is van oordeel, dat het noodig is, in de West-Indiën óón vaartuig disponibel tc hebben, met het oog op ons prestige tegen over d® naburige Staten, vooral Midden- Amerika, terwijl dit schip dan tevens kan dienen voor de communicatie tusschen de verschillende eilanden der koloniën, indien dit voor spoedverzending noodig is. Het hoofd station zal zijn Curacjao, zullende het schip gedurende drie maanden van het jaar te Pa ramaribo vertoeven. Het hiervoor aan te wyzen vaartuig zal voorloopig zijn een der bestaande schoeners. Voor het oogenblik en nog gedurende vele jaren zullen de bestaande schoeners in dezen dienst kunnen voorzien. Wat betreft het materieel voor de Neder- landsche defensie, is door den Minister, in overleg met den Minister van Oorlog, het geheele plan van maritieme defensie en van het daarvoor benoodigdo materiaal nogmaals aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, en is nagegaan, wat al3 maximum noodig is aan matoriaal voor de verdediging der Nedcr- landsche zeegaten, en voor het optreden bij gunstige gelegenheden op de kust. Voor de Stelling vau den Helder worden noodig ge oordeeld 5 groote pantserschepen, 4 kanon- neorhooten en 6 groot model torpedobooten. Aangezien de voor den Indischen en mili tairen dienst bestemde 2 reserveschepen vol komen geschikt worden geacht om die dien sten te doen in de zeegaten van de Stelling van den Helder, en altyd aanwezig zullen zyn, kunnen die daarvoor bestemd worden in oorlogstijd, en behoeft dus voor deze Stelliug, naar geoordeeld wordt, op 3 pantserschepen gerekend te worden. Wat betreft de Zuiderzee en hare toegan gen (de Vlicreede daaronder begrepen), in don togenwoordigen toestand doet zich de vraag voor: Moeten de met zwaar geschut bewapende schepen ook gebruik worden op de Zuiderzee, of zijn zy alleen bestemd om to stryden in de Vliegaten Hierop kan het antwoord niet anders luiden dan dat, zoolang de Zuiderzee niet is afgesloten van de Noord zee, die schepen ook zullen moeten dienen tot verdediging van de Noordhollandsche kust en van de Stelling Amsterdam, en den overvoer van troepen van den vyand zullen moeten beletten. Zoolang de Zuiderzee niet is droog gemaakt, wordenvoor de verdediging daarvan en van do vaarwater daarheen leidende noodig geacht3 ongepantserdc monitors, 5 kanon- neerhootcn, 3 groot model cn 6 klein model torpedobooten. Wat betreft de zectractcraenten de Mi nister wcnscht die geheel en al te regelen naar rang en anciënniteit, waardoor de overplaat singen zeer zeker zullen kunnen worden beperkt, t geen ook in Indië een groote besparing van transportkosten zal tengevolge hebben. Uit die regeling blijkt, dat geeno vermeerdering van zceiructemeuten beoogd is, enkele tractementen zijn verminderd, andere daarentegen vermeer derd, zoodat do voorgestelde regeling over 't geheel genomen, geen noemenswaardigver meerdering van uitgaven zal tengevolge hebben. Overgegaan wordt tot eene herziening van de tractements-regcling der officieren, tongevblgo van de gewyzigde toestanden in Noord-Suma- tra (Atjeh). De Atjch-toelage zal worden in getrokken, en voorgesteld wordt, om in verband daarmede overtegaan tot het verhoogen der verhoogde zeetractementen on verhoogde sol- dyon der officieren en minderen, ten opzichte waarvan ook mot den Minister van Koloniën overeenstemming ia verkregen. Gelden worden aangevraagd voor eene rege ling, om de toelagen van het stokers-personeel te vergrooten. De beginselen daarvan zijn 1. het in de gelegenheid stellen van jongens der opleiding aan boord van hetinstructieschip Wassenaer, om overtegaan als stoker der 2de klasse 2. het vergrooten van den toeloop van het stokers-personeel door de wervingen 3. liet zooveel mogelijk behond van het in dienst zijnde personeel. Eindelijk worden gelden aungevraagd, om het tweede gedeelte van den bouw van het by do vorige begrooting toege stane stoom loods vuurtuig voor het 3de, 4de en ode district met kosten van opzicht en nitrustiug, en voor het eerste gedeelte van een tweede stoomloodsvaartuig met kosten van opzicht; wijders voor de uitrusting van den by de vorige begrooting toegestanen en in aanbouw gebrach- ton loodskotter van 20 Meter. Tweede Kamer. In de zitting van jl. Dinsdag was bij de Kamer in behandeling het outwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Bij monde van den beer Öavorniu Lobman werd de strekking van bet ontwerp verdedigd door hem werd de overtuiging uitgesproken, dat liet adres slechts een echo van de Troonrede behoort te zyn. Deze overtuiging werd door onderscheidene Kamerleden blijkbaar niet gedeeld verschillende regeeringsdaden werden bij de discussie scherp gecritiseerd. Er werd o.a. gesproken over de Vredes conferentie, over de houding tegenover de Jong-Turken en Armeniërs, over de cor respondentie tusschen H. M. de Koningin en Z. H den Paus, over den te gunstig geschetsten toestand des lands, over het gemis van algemeen stemrecht, over de hulde in do Troonrede aan leger en vloot gebracht, waar burgers, die geen bloed vergoten, niet gehuldigd zijn. Namens de Regeering, werden de onderscheidene spre kers achtereenvolgens door de heeren Pier- son en de Beaufort, Minister van Finan ciën en Buitenlandsche Zaken, beantwoord Het ontwerp-adres werd ten slotte aange nomen. Alleen de socialisten, de heeren v. d. Zwaag, van Kol, Sbhaper en Troel stra, benevens de radicalen Ketelaar en Nolting, stemden er tegen. De Nederlandsche Bronwaterfabriek is op de Internationale Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Gent geopend, bekroond met de gouden medaille als hoog ste onderscheiding. Als Nederlandsch pro duct mag deze onderscheiding vooral wor den toegejuicht. De gemeenteraad van Hellevóetsluis heeft bepaald dat de heffing op gedistil leerd voor het jaar 1000 zal gebracht worden van f9 op f7 den H.L. Naar men aan de »Tel." mededeelt bestaat het voornemen by den minister van oorlog om aan militairen en ambte naren onder zyn departement ressorteeren- de het waarnemen eener nevenbetrekking z.g.n. »avondbetrekking', te verbieden. Ook zou bij de hoofden der andere departe menten een verbod als hier bedoeld ten aanzien van hun oudei hoori^cn worden uitgevaardigd, omdat hierdoor hu-^erjonge lieden, die geen ltijksbetrekking hebben, zeer worden benadeeld. De maatschappij getroffen tot aan moediging der werving voor het korps mariniers heelt zulke goede resultaten op geleverd, dat het tekort reeds binnen het jaar aangevuld was. Aan handgelden, aanbrengpremiën en verdere kosten werd in 1898 ruim f 100,000 uitgegeven. Het doel is tevens om meer personeel van de zeemacht dan tot nu toe het geval was, bij de normaalschietschool, de cur sussen in de gymnastiek, het schermen enz. te laten volgen, teneinde daardoor in staat gesteld te worden, om binnen een niet te lang tijdsverloop over voldoende onderwijskrachten in genoemde vakken te kunnen beschikken, ter verdeeling over de vloot en de verschillende opleidingen. - Het is thans gebleken meldt »De Verzekeringsbodedat een der passa giers, die met zijne echtgenoote in den nacht van 31 Augustus op 1 September 11. op het Noordzeekanaal, tengevolge van aanvaring, verdronken is, tegen ongeluk ken met doodelyken afloop voor een aan zienlijk bedrag was verzekerd bij de »Eer- ate Nederlandsche Verzekering-Maatschap pij op het Leven tegen Invaliditeit en Ongelukken", te 's Gravenbage. De direc tie dier Maatschappij wacht alleen op de benoeming van een voogd der mindeijarige kinderen, om tot uitkeeriug van het ver zekerd bedrag over te gaan. De diefstal in het Paleis der Koningin. Omtrent den diefstal ten paloze in den Haag deelt de Haagscbe Kroniek van de >N. Gron. Ct". het volgeude mede Reeds voor een paar jaren werd in de zilverkamer vau het paleis een niet onbelang rijke diefstal ontdekt. Een geheel zilveren ontbijtservies van de Koningin werd vermist en bij onderzoek teruggevonden in een der Haagsche huizen van verkoop met recht van wederinkoop. Een van dien diefstal verdacht beambte werd toen ontslagen. Of hij de schuldige was zal misschien eerst nu blijken, indien, wat ik zeer twijfelachtig re ken, over den thans gepleegden diefstal ooit het volle licht opgaat. Die diefstal werd blijkbaar begaan door den eersten zilverbewaarder, Le Blanc, een gehuwd man en vader, die indertijd door wijlen den Koning als zondanig werd aan gesteld om zyn bejaarden trouwen vader in de betrekking op te volgen. Le Blanc was destijds sergeant by de jagers en kreeg het hofbaantje louter als guustbewys des Konings tegenover zijn vader. Die vorste lijke gunst was den man noodlottighij knoopte toch in de zilverkamer relatiën aan met een gehuwde vrouw, als zilverpoetster werkzaam, waaruit allerlei treurige dingen voortvloeiden een moordaanslag op de be doelde vrouw, door haar tnan, vlak vóór het paleis, haar verwijdering uit de zilver kamer, Le Blanc's financieele ondergang en de verstoring van het huwelijksgeluk. De man moet steeds meer achteruit ge gaan zijn en door oneerlijke handelingen getracht hebben zich te redden. Jarenlang wist hij, listig de chefs verschalkend, die de controle over de zilverkamer uitoefenden, kostbare, doch weinig in gebruik zijnde kostbaarheden te verduisteren. Hij vond een zilversmid in een onzer achterbuurten bereid, die voorwerpen van hem te koopen en 't is zeker verbazingwekkend dat deze man nooit begreep dat de prachtige zilveren vazen en schotels, meerendeels met kronen en mono grammen of wapens versierd, sommige met portretten er op. of duidelijke aanwijzingen dat zij uit het paleis kwamen bijv. zaken die van wjjlen de kroonprinsen Willem en Alexander afkomstig waren, niet op eer lijke wijze door den verkooper konden zijn verkregen. Dat de man evenwel, al schijnt het nog zoo onverklaarbaar, te goeder trouw was, bewijst de omstandigheid, dat hij de rijke kunstvoorwerpen altyd aan ieder die ze wilde zien, vertoonde en aan de andere handelaren te koop aanbood en dat bij de nu laatstelijk vermiste gouden toiletbenoodigdheden van H. M., geschenk van de Koningin-Moeder aan haar dochter, door twee beambten van de Bank van Leening liet waardeeren. Le Blanc stal op den dag dat IIII. MM. van het Loo hier terugkeerden, de prachtige flacons en andere toiletbenoodigdheden van de kaptafel der Koningin hij begreep dns dat zijn wandaad onmiddellijk moest worden ontdekt en was dus zeker voornemens de vlucht te nemen, maar wilde dan ook eerst nog een slag slaan. De meeste gestolen voorwerpen zyn weder in het bezit der Vorstelijke eigenares. Waarom men den omvang van de gepleegde diefstallen nu zoekt te verkleinen, is me niet duidelijkmaar een feit is het niette min, dat ook een niet onaanzienlijke hoe veelheid tafelzilver, vischcouverts, deels met Saksisch porselein gemonteerd en alles van monogram en wapen voorzien, »zoek" is geweest en dat de goudsmid-opkooper nog voor eenigen tyd een zeer kostbaren zilveren schotel, antiek ciseleer-werk, in zijn bezit had, die blykbaar ook uit een paleis moest komen. Vermoedelijk zal deze gebeurtenis, daar laten of er een rechtsvervolging uit voorkomt of niet, toch leiden tot een ver scherpte controle over de administratie van het paleis, misschien ook wel tot andere takken vau beheer, waarbij het niet altijd even »precies" heet toe te gaan. Vreemd verzoek. Een onderwijzeres te 's-Gravenhage, mtj. J. van Bjjleveldt, die no. 2 stond op de voordracht van onderwijzeres 4e kl. aan de school Achterraamstraat aldaar" heeft den raad dier gemeente verzocht, met 't oog op hare gunstige antecedenten tc worden benoemd, of, indien de Raad daartoe niet zonder nader onderzoek wenscht over te gaan, de voordracht aan te houden en een onderzoek te doen instellen naar hare ge schiktheid, haar wijze van werken voor de klasse en hare aanspraken, die zij, haars inziens, boven de als no. 1 voorgedragene meent te kunnen doen gelden, in haar adres nader omschreven. Inderdaad heeft de gemeenteraad uiej. Van Bijleveldt benoemd met 19 stemmen. Mej. Rotteveel (no 1 der voordracht) kreeg 18 stemmen. Reservekader Op 1 Juni jl. bedroeg de sterkte van het Reservekader: 51 vaandrigs en kor netten. 247 reserve-onderofficieren, 315 reserve-korporaals en 695 adspiranten- vaandrigs en kornetten. Die getallen wijzen op een buitengewonen toeloop, waarschijn lijk als het gevolg vail de invoering van den persoonlijken dienstplicht. Een degradatie. De le luitenant B. hij de dd. schutterij te Nijmegen werd Woensdag door den schuttersraad aldaar gedegradeerd tot schut ter, omdat hij zich voor het front vau den troep minachtend over de schutterij had uitgelaten. Een prijsvraag Blijkens ambtelijke mededeelingen van den gezant der Vereenigde Staten te 's-Gra venhage, is door de erfgenamen van den bij bet vergaan van het stoomschip »La Bourgoge", op 4 Juli 1898. omgekomen heer A Pollok een prjjs uitgeloofd van ir. 100,000 f 50,000 voor het vin den van het beste toestel voor 't redden van tnenschenlevens bij zeerampen. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staats. Ct." no. 237. Corveediensten 1 Op de Oorlogsbegrooting wordt een som van f 60.000 aangevraagd om te kunnen overgaan tot algemeene invoering van den maatregel om sommige corvee-diensten niet meer door dienstplichtingen te laten uit voeren, maar door daarvoor aangenomen burger-personen, wier aantal op pl.m. 175 voor alle garnizoenen wordt geraamd, tegen een daggeld van f 1 a f 1.10. Een vrouw, die wat „mans" is Uit Druten werd indertijd melding ge maakt van het herhaald verzet van zekere vrouw Peperkamp tegen de politie, nadat zij bekeurd was wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, en zij zoowel door den kantonrechter te Druten als door de rechtbank te Tiel veroordeeld was tot geldboete of gevangenisstraf. Zij had toen de wijk genomen naar den zol der en dreigde ieder, die haar durfde na deren, met een mestgaffel te doorsteken. Op deze wijze trotseerde zy gedurende een geheelen dag het beleg van 6 rijks veldwachters, die onverrichter zake moesten huiswaarts keeren, nadat een van ben door haar verwond was. Voor die mishandeling werd opnieuw proces-verbaal tegen haar opgemaakt en de rechtbank te Tiel veroordeelde baar tot 3 maanden gevangenisstraf, hetgeen dezer dagen bevestigd werd door het gerechtshof te Arnhem. Vreezende, dat zij nu opnieuw door de politie zal gehaald worden, heelt vrouw Peperkamp nu andermaul den zolder van baar buis betrokken, en, nog beter gewa pend dan de eerste maal, wacht zij rustig de dingen af, die komen zullen. Een klein »fort-Ckabrol" alzoo op Neder- landsclien bodem Men schrijft ons uit Hellevóetsluis Het is correspondentenplicht melding te maken van merkwaardige personen, die langer of korter in de gemeente vertoefd hebbende, haar gaan verlaten. Eenzydig en onrechtvaardig zou het zijn, die ver meldingen to beperken tot hoogcr geplaat sten het zou in schreeuwende tegenspraak wezen met deze groote waarheidieder in zijn kring is nuttig. Zoo ook de heer C. Liefheid, stafmuzi kant, als zoodanig gedetacheerd op Hr. Ms. instructieschip Buffel", cu belast-met het onderricht in instrumentale muziek aan de matrozen, die wij al menigmaal met zekere voorliefde »Buffeliaantjes" hebben genoemd. Uit de programma's, die we telkens, als de heer Liefheid met zijne leerlingen in het publiek optrad, hebben medegedeeld, was voor den muziekkenner duidelyk te zien, dat de Buftelkapol onder directie van onzen vertrekkenden muziekmeester heel wat vorderingen heeft gemaakt. Om du maar te zeggen ze bliezen altijd aardig, daarmee is de lot van den heer Liefheid niet geheel en al verkondigd. Als ik mij niet te zeer vergis, dan zijn deze knapen door Liefheids invloed op hunne ijverige studie zeer vooruitgegaan in samenspel en zuivere stemming. Mjj dunkt, dat dit voor een muziekmeester tegenover deze leerlingen niet gering is te schatten. Er kwam ook van lieverlede veel meer uitdrukking by het blazen van marschen en het tempo werd ook boe langer hoe flinker. De leerlingen waardeeren die vorderin gen door werkelijke toegenegenheid aan hunnen onderwijzer en de HH. officieren vereerden den kapelmeester een mo i cadeau, een sierlijken dirigeerstokjes stof- feljjk blijk hunner tevredenheid. Dat Liefheid ook bij oubekwamen in de kunst er gauw wat in kan krjjgen, dat heeft hij getoond als onderwjjzer van het fanfare-gezelschap te Nieuw-Helvoet, dat na korten tyd van oefening reeds eenige nummertjes wist te blazen, èn ter gelegen heid van den Koninginnedag, èn by de serenade, gebracht aan den lieer G. Spoon. toen hij benoemd was tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het dankbare fanfare-gezelschap bood den heer Liefheid bij zijn vertrek als souvernir aan een prachtigen gouden ring met inscriptie. Heeft de heer Liefheid als musicus dus een uitnemenden indruk gemaakt, we moe ten hier tot zyne eer by voegen, dat hy onder de burgerij van deze gemeente altijd geacht en gezien was. Wij roepen hem langs dezen weg een oprecht gemeend Vaarweltoe. Amerikaansche impresario's. De impresario Pond, die indertjjd Stan ley's voordracht in Noord-Amerika geor ganiseerd heeft, biedt Dreyfus 100,000 dollars aan, voor honderd voordrachten aldaar. - KIEL, 25 Sept. Tengevolge van een hevige orkaan zijn in de Oostzee en nabijgelegen wateren de zeilschepen »Li- vingstone", Julie", >Emanuel", Hektor" en »Anna Elisabeth" gezonken. Vele sche pen zyn gestrand, maar de opvarenden gered. Een onbekend zeilschip is omge slagen cn gezonken de bemanniug wordt vermist. Aardbevingen in Engelsch-lndië. GALCUTTA, 26 Sept. Een reeks aardbevingen, vergezeld gaande van vrec- selijke bergstortingen en buitengewone regens, hebben in den afgeloopen nacht Darjeerling geteisterd. Honderden per sonen zijn gedood, wuaronder een groot aantal Europeanen. De bazar te Phool is ingestorttwee honderd personen werden gedood. Groote thee-aanplantingen zyn verwoest. Alvorens u Fruit gaat inkoopen voor Bruiloften of andere Feeste lijkheden raad ik u aan om eerst een kijkje te nemen in den Nieuwen Fruitwinkel „DE CITROEN", daar ik ruim voorzien ben van FIINE TAFELVRUCHTEN, te veel soorten om np te noemen. Tegen concurreerende prijzen. Zie de Uitstalling. Aanbevelend, LAAN Zuidstraat 01. DAMRAK Ks 84 - AMSTERDAM. Zeer ruims en luchtige kamers. Degelijk logies en ontbijt f 1 50. Aanbevelend, A. D. VAN WOERDEN, voorheen W. Ahdkbskn. Bjj ondergeteekonde is steeds ver krijgbaar le kwaliteit PAARDENVLEE-CH, hetwelk steeds voor en na het slachten door Rjjksveeartsen gekeurd wordt. Pryzen zijn als volgt Biefstuk 35 Rookvleesch 45 Rollade 22 Boterham worst 35 Lapjes en Gehakt 20 Metworst 30 en Rookworst 22 cent. Alles per 5 ons. Aanbevelend, Uw. dur. K. SLIKKER. Luiiïcslraul. gtwone Zie dit jaar de buiten gewone LA GS PRIJZSH. Nummerkachels f 11)0 Kantoorkachels ,3 25 Vulkachels 3.60 Geëmailleerde Vulkachels 8.25 V ierkan te Ka merkachels 7 50 Vierkante geëmailleerde Kachels 6 75 Vierkante geëmailleerde Vulkachels ,11.00 Gegoten Fornuizen 6.50 G*oote sorteering TEGELBEUNEN In alle maten. Kolenschoppen 6l/« ct. Poken 10 Gegoten Kolenbakken 45 Gelakte Kolenbakken f 115 Schilpad Kolenbakken 1.65 GemarmerdeKachelplaten 0 (iO Kachelbeunen 0.75 Kachelpijpen per .Meter 0,45 Amerikaansche Ellebogen in alle maten van af 15 cent. Kachelzeilen 20, 30 40 en 50 ct. S. Manhaim, Langestr,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1