Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van 't Vliegend Blaadje. DE OORLOG IS _ZUID- AFRIKA. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De stelling door generaal White in Natal tusschen Ladysmith en Dundee ingenomen, is nog niet aangevallen, doch een aanval kan elk oogenblik verwacht worden. Want het is thans zeker dat de Boeren in drie colonnes op die stelling aanrukken. Zij hebben zwaar geschut bij zich en schij nen zeer sterk in aantal te zijn. Volgens een Central News"-telegram hebben zij Dannhauser, dat nog slechts vijftien mijlen van Dundee verwijderd is, bezet Men ver wacht, dat de aanval op den linkervleugel der Engelschen reeds heden zal plaats hebben, indien ook de troepen uit den Vrijstaat, die door Van Reenenspas en Tintwapas naar Ladysmith oprukken, even eens gereed zijn voor den aanval op ge neraal White's hoofdmacht. Naar de schatting der Engelschen ruk ken 16,000 man uit het N. en N.O. in Natal op en is de Boerenstrijdmacht, die van uit den Vrijstaat Natal binnenrukt, verdeeld in twee colones, resp. 6000 en 4000 man sterk De Engelsche troepen, met de verdediging dier stelling belast, zijn ongeveer 15,000 man sterk verdeeld als volgt9000 man te Ladysmith, 4000 man te Glencoe en Dundee, en de rest als reserve te Pieter Maritzburg. Aan de westelijke grens hebben de Boeren en Vrijstaters Kimberly, Vrij- burg en Mafeking afgesneden en omsingeld. Om Kimberly, dat door 4000 man Eng troepen bezet is, en waar Rhodes zich bevindt, wordt reeds gestreden en deze plaats loopt ernstig gevaar door de Boeren te worden genomen. V r ij b u r g, dat slechts een regiment in garnizoen heeft, is naar men vermoedt reeds tot de overgave gedwongen. 18 Oetober. PRETORIA, 14 Oct. Hedenmorgen werd Noordelijk van Mafeking hevig ge vochten. Een gepantserde trein, uitgezon den om den spoorweg te herstellen, opende het vuur op de commando'seen Boer werd gedood, twee werden gewond. De Engelschen hadden negen gewonden bij een tweede treffen. Het commando van Gronjé had den spoorweg opgebroken en de brug vernield negen mijl ten Noorden van Mafeking. LORENgO MARQUÉS. 16 Oct. Vol gens zooeven hier aangekomen vluchte lingen, zijn de Boeren bij Mafeking terug geslagen Zij zouden zware verliezen ge leden hebben. LONDEN, 17 Oct. Volgens de Brit- sche avondbladen zijn voor Mafeking drie honderd Boeren en achttien Engelschen gesneuveld Dit laatste bericht meldt dat de Boeren driehonderd dooden hadden gelaten voor Mafeking, terwijl van Britsche zijde acht tien man waren gesneuveld. Hoe dat bericht is overgekomen, is niet duideljjk, daar tus schen Mafeking en Kaapstad volstrekt geen verbinding meer bestaat. Maar nog aange nomen dat op eenige wijze uit Mafeking naar Kaapstad een bericht is overgebracht, dan rijst de vraag hoe de berichtgever het aantal der gevallen Boeren te weten is gekomen LONDEN, 17 Oct. Te zeven uur he denavond maakte het departement van oorlog bekend dat sedert de bekendmaking van gisteren geen nieuws van belang is ontvangen uit Zuid-Afrika. LONDON, 18 Oct. Een dépêche uit Pretoria, opgenomen in de avondbladen, zegt: Te Mafeking is de witte vlag gc- heschen, maar het is nog niet bekend, of de stad zich wil overgeven. LONDEN, 18 Oct. In latere uitgaven der avondbladen wordt het volgende aan het telegram uit Pretoria toegevoegd, om trent het bericht betreffende het hjjschen der witte vlagDe vlag werd geheschen nadat er eenige schoten gewisseld waren een afdeeling Boereu met de parlementaire vlag werd afgezonden om te vernemen of de stad zich overgaf; er werd geen ant woord gegevende boodschapper der Boeren werd geblinddoekt, zes uur gevan gen gehouden en daarna in vrijheid gesteld. De Krupp-kanonuen der Boeren werden toen ingeschoten op de stad. Men zag daar de genie bezig met het uanleggeu van een tijdelijk spoor ten dienste van de verdedi ging der stad. 19 Oetober. PRETORIA, 16 Oct. Commandant Gronje meldt van het hoofdlaager der Boe ren, dat het Mar co-commando oprukte om stelling te nemen in de buitenwgken van Mafeking. Burnmansdrift genaamd. De ar tillerie begon op Mafeking te vuren. LADYSMITH, 18 Oct. De Britsche troepen zjjn in contact gekomen met den vijand in den buurt van Acton Homes en van het station Besters, 16 mijlen hier vandaan. Britsche cavalerie-patrouilles zjju sinds den middag in schermutseling met de Boeren het vechten duurt voort, en er komen berichten dat er enkele dooden zjjn gevallen. Tegen morgen wordt een aigemeen gevecht verwacht. Op «ei-langen wordt bij hen, die deze bulletin» «oor het publiek ter lezing hangen, geregeld een exemplaar bezorgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5