heele onderhoud voor diens rekening komt. B. en W. is het niet duidelijk, welk nut zoodanige regeling zou te weeg brengen. Zij zullen echter overwegen of hierin verande ring is te brengen. Bij volgnummer 87. (Jaarwedden van de agenten van politie) stellen B. en W. nog een wijziging voor en wel om den post van f 14025 met nog f 100 to verhoogen en deze som to bestemmen voor verhooging der jaar wedde van den inspecteur en deze alzoo te brengen op f 1000. De lieer Frowcin heeft hier tegen geen be zwaar, maar neemt de gelegenheid to haat om zijne al keuring uit te spreken over de diensten, die van den inspecteur gevergd wor den om zich op de hoogte te stellen (Ier go- zinnen, die kosteloos onderwys aanvragen. De Voorz. zegt, dat by de politie gebruikt, waarvoor hij wil, hetwelk door de heeren Frowcin en Staalman streng afgekeurd wordt. Laatstgenoemde kant zich ook tegen de voor gestelde salarisverhooging. Hoe hij de dien sten van den inspecteur ook waardeert, meent hij, dat die verhooging hem als jong ambte naar voorloopig nog niet toekomt. Bij stem ming wordt het voorstel van B. en W. even wei aangenomen en dus het salaris van den inspecteur op f 1000 vastgesteld. Tegen stem den do hqeren Viejou, Van Ede, Ilartsinck en Staalman. Volgnummer 102 (Jaarwedde van keur meester van brood, vleeach en viscli). In de eerste sectie werd het daarvoor ge raamde bedrag van 1* 45.onvoldoende ge acht en de wenschelykheid uitgesproken hierin verbetering te brengen. B. en W. antwoordden daarop, dat de wensch van het aanstellen van een bevoegd keur meester door den Raad reeds meermalen is besproken. Evenals vorige jaren wijzen B. en W. op de groote kosten, die dit na zich zou sleepen. Zy zyn evenwel bereid te onder zoeken, welke maatregelen door andere ge meentebesturen genomen worden. Bij Volgnummer 104 (Jaarwedden der onder wijzers) zijn eenige voorstellen. B. en W. stellen een wijziging voor, om dezen post, die op f 59815 is geraamd met f 1050 to verhoogen. Deze som moet dienen om aan het hoofd van school 8 een traktementsver- hooging van f 200 en aan het plaatsvervan gend hoofd f 250 toe to kennen, terwijl voor een nog te stellen onderwyzer f 600 noodig is. In verband hiermede moet ook volgnummer 21 met f lOöOvorhoogd worden. Een voorstel van den heer Frowein tot wyziging der regeling der onderwyzersjaar- wedden komt ook by dezen post in behande ling. Het voorstel luidt aldus 1. aan de onderwijzers, niet hoofden van scholen by het openbaar onderwijs toe te kennen een derde verhooging van f 50 na 9 dienstjaren; 2. aan hen, die in 't bezit zijn dor hoofd- acto wordt bovendien een 4e verhooging van f 50 na 12 dienstjaren toegekend; 3. de speciale regeling gemaakt voor 't plaatsvervangend hoofd van school 8 te doen vervallen en zijn jaarwedde vast te stellen volgens de gewone bepalingen 4. aan de hoofden van scholen, voor wien liet bezit voor één of meer taaiakten ver plichtend is, toe te kennen een verhooging van jaarwedde van f 200. 5. Bovenstaande bepalingen in werking te doen treden 1 Jan. a.s. en de begrooting dienovereenkomstig vast te stellen. Volgens een bijgevoegde memorie blijkt, dat de meer dere kosten voor 1900 f2200 znllen bedragen. Deze kunnen gevonden worden door volgn. 21 (schoolgelden) met f 1200 en volgn. 31 (uit- keering van 't rjjk) met f 1000 te verhoogen. Over deze verschillende voorstellen wordt gedisensiëerd, waarvan 't slot is, dat de voor stellenFrowein in handen gesteld worden van do Commissie in zake onderwys. Daar tegen stemden de heeren Van Ede, do Wit cn Frowein. De voorstellen van B. en W. worden daarna met algemeene stemmen aan genomen, soodat het salaris van den heer Visser is vastgesteld op f 1400 en van den lieer Smit op f 1050. Volgnummer 107 (Kosten van het instand- houdeu van schoollokalen en onderwyzers- woningen). In dc derde sectie werd op verbetering der privaten cn het plaatsen van een afscheiding in school 1 aangedrongen. B. en W. geven hierop het volgende ant woord: De verbetering der privaten en het plaatsen van een afscheiding in school 1 is door den gemeente-bouwmeester opgenomen en zal f 1200 kosten. Met het oog op de plannen der verbouwing van de meeste school lokalen en in verband mot de te sluiten lee ning, waarin de kosten der verbouwing zullen worden opgenomen, achten B. en W. het wenschelijk dit tot het volgende jaar aan te houden. Bij volgnummer 114 (Jaarwedde van den muziekmeester) stelt de heer Staalman voor dezen post van de begrooting af te voeren. Hij acht het ongemotiveerd aan iemand, die in den hoofdei, omslag tegen een inkomen van f 1600 is aangeslagen die f 200 uit te keeren. Nadat de Voorzitter den post ver dedigd heeft, wordt het voorstel van den heer Staalman met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Stam mes, do Wit, Van Breda, Krijnen, Kuiper en Terra. Volgnummer 138 (Kosten der Kamer van Koophandel en Fabrieken). In de 2e sectic werd de wenschelijkheid uitgesproken dien post met f 60 te verhoogen en alzoo te brengen op f 100. Hoezeer de Kamer door B. en W. op prijs wordt gesteld, meenen zij toch, dat de bloei van handel en nijverheid niet gebaat zal zyn door een hoogere subsidie aan de Kamer te vcrlconen. Do heer Van Breda zegt, dat wel is waar hier ter plaatse geen groothandel is, de Kamer nog veel kan doen om de kleinhandel te steunen, maar dat zy door de lage subsidie van f 40, waarvan f 25 afgaat voor den Secretaris, zelden ccn onderzoek kan instellen. Hjj stelt daarom voor de subsidie op f 100 te brengen. Do heer Staalman meent, dat de Kamer geen plannen van eenige beteekenis ontwerpen kan. Met 7 tegen 6 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Frowein, Staalman, Kramer, Viejou en Van Ede. Volgnummer 142. (Kosten van brandverze kering van gebouwen). Door sommige leden werd de wenschelijkheid besproken deafloo- pende assnrantiekosten togen lagere premiën te sluiten. Biï het afloopen der verschillende polissen zal door B. en W. worden nagegaan voor welke verzekeringen te hooge promie wordt betaald. Volgnummer 146. (Kosten van huur van het lokaal voor de gymnastieklessen voor de leerlingen der Normaalschool). In een der sectiën werd de wenschelykheid uitgesproken zoo mogelyk in het volgend dienstjaar daarin door een eigen lokaal te voorzien. De wenschelijkheid van een eigen lokaal Ï9 B. W. nog niet duidelijk. In Januari 1889 werd de toelage van f 200 aan 't Nutsdepar- tement Helder voor het gymnastiekonderwijs aan de Kerkgracht ingetrokken. Zij hebben de stellige overtuiging, dat een gemeentelijke gymnastiekschool met een daaraan verbonden onderwijzer een grooter bedrag zon eischen dan het voorgestelde. Nog komen de ingediende adressen van de afd. Helder van -/Patrimonium", van do afd. Helder van don Roomach Kathol. Volksbond" en van de Schildersvereeniging .Oefening kweekt Kennis*' in behandeling. Na eenige discussie besluit men de subsidie te verleenen. De heer Terra doet het voorstel om de sub sidies der beide eerRte gelyk te stellen en wel op f 150. De heeren Van Neck en Kuiper waren hier tegen. Aan de Schildersvereeni ging werd wederom f100 toegestaan. Hiermede zijn de uitgaven afgehandeld en komen de inkomsten aan de orde. Bij Volgnummer 14. (Opbrengst van het vergunningsrecht), geeft de heer Staalman zyn misnoegen te kennen, dat in den loop van het jaar aan een offlcierssocieteit het vergunningsrecht is toegekend, te meer daar het aantal gelegenheden hier nog ver boven het wettelyk aantal is. De Voorzitter zegt, dat geheel in den geest der wet is ge handeld; de wet bedoelt vermindering van het aantal kroegen en niet het tegengaan van gelegenheden voor gezellig verkeer. By Volgnummer 11. (Hoofdelijke omslag) in verband met volgnummer 31 (Uitkeering van 't Rijk), maakt de heer Frowcin de op merking, dat laatstgenoemde post z. i. te laag geraamd is en wel f2000 hooger kon gesteld worden, want de bevolking is steeds voor uitgaande. Deed men dit, dan kon men den hoofdei, omslag met 5 pCt. verminderen. I)e Voorzitter zegt, dat dit met het oog op de 10-jaarljjksche volkstelling is geschied. Hy twjjfelt er niet aan of de bevolking bedraagt minder dan men denkt dit komt door de dubbele boeking van de schepelingen en de bewoners van de maritieme gebouwen. Volgnummer 21. (Schoolgelden). In twee sectie's werd opgemerkt, dat de schoolgelden te laag geraamd zijn. Door B. W. werd dit toegestemd, maar zij konden bij liet opmaken der begrooting niet voorzien, dat de toeloop van nieuwe leerlingen aan school 8 zoo groot zou zyn. Zij stellen daarom nu voor, dien post met f1150 te verhoogen en te brengen op f12150. Alle leden kunnen zich hiermede vereenigen. Geen enkele post geeft verder aanleiding tot opmerkingen, zoodat de begrooting afge handeld is en in stemming wordt gebracht. Met algemeene stemmen wordt zy aange nomen. Zy bedraagt in ontvangst en uitgaaf f244858,88. De begrooting der Schutterij tot een be drag van f1975, die van 't Burgerlijk Arm bestuur tot oen bedrag van f 14707,86B, dio van 't Algemeen Weeshuis tot een bedrag van f8500 worden allé goedgekeurd. De heer Staalman stemde tegen die van de Schutterij en van 't Armbestuur, de heer Van Ede tegen die der Schutterij. Bij de gewone rondvraag, die nu volgde, kwam de heer Kuiper met een klacht, dat iu de Scliagendwarsstraat, voor 't schoonhouden van 't riool en de zinkputten, door de werk lieden geld geëischt werd. De Voorzitter zal onderzoeken of dit door gemeentewerk lieden wordt gedaan. Verder niets aan de orde zijnde, wordt do vergadering gesloten. DE NAJAARS-KOEMARKT werd hier hedenmorgen 8 uur geopend. Veel vee was aangevoerd, aanmerkelijk meer dan het vorige jaar. De handel was Tlug. Aan de lijn waren 49 gelde koeien, 8 vette koeien, 4 stie ren, 3 ossen, 30 kalfkoeien, 8 vaarzen, 7 magere schapen, 11 overhouders, 4 gras kalveren, 1 nuchter kalf, 5 paarden, hit ten, 1 veulen, 1 geit, 1 bok, 1 varken, 2 korven biggen, 8 id. kippen, 1 id. ha nen, 10 id. konijnen, 1 id. duiven, 2 sta pels kaas, 1 party boter, voorts een uit stalling paardentuigen en diverse handel. De Molenstraat toonde een levendig too- neel van handel. Koopers en verkoopers en den aanhang van dien, en talrijke markt- bezoekers bewogen zich op het terrein. De prijzen van het vee deelen we in ons blad van Vrijdag mede. Typ. C. DE BOER Jr., Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 10