Bulletin van 't Vliegend Blaa((je. Bulletin van ,,'t Vliegend Blaadje". De oorlog: in %uid-Afrika. DE OORLOG IN ZÜID-AFRIKA. Per Telegraaf. DONDERDAG 26 OCTOIiER. Berichten van Woensdagavond. Berichten van Donderdagmorgen. ORANJE-RIVIER, 24 Oct Klipilam, een plaats in het district Barkley-West, is door de Boeren genomen. De Engelsche gouverneur, zijn adjunct en een zijner amb tenaren, zijn gevangen genomen. Men ver onderstelt dat de Boeren op marscb zijn naar Douglaa, ten zuidwesten van Kiinberley. De bewoners van Douglas vragen om be scherming LONDEN, 25 Oct. Oe iDaily Tele- graph" ontvangt uit de Aar (Kaapkolonie) bet bericht, dat Cronje, die tweemaal voor Mafeking teruggeslagen is zich op marscb heeft begeven naar Kiinberley, onderweg op Britsch grondgebied troepen, levens middelen en ammunitie requireerende Hij beeft een kleine afdeeling achtergelaten, die Mafeking insluit. L'»NDEN, 25 Oct. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het Engelsche kanaal-eskader het bevel heeft zich naar Delagoa-baai te begeven. De zonderlinge handelwijze der Engel sche regeering, die in het Parlement niet meer de uit Zuid-Afrika ontvangen tele grammen deed voorlezen, maar een uit treksel en verklaring, door Lord Wolseley opgemaakt, heeft in verschillende kringen een zeer verontrustenden indruk gemaakt. Het aanhouden van alle berichten om trent de gebeurtenissen in Zuid-Afrika door de militaire censuur begint thans zelfs de verontwaardiging op te wekken van de Engelsche bladen, die evengoed als wij van berichten verstoken blijven. De »Westm Gazette" beklaagt zich ook over de ontzettende strengheid der censo ren. »Central News" heeft geen telegram men ontvangen, na het lange bericht dat in den nacht van Zaterdag op Zondag verzonden is Alle belichten uit Glencoe worden aangehouden. Nog nooit was de militaire censuur zoo stréng als ditmaal. L'>NDEN, 25 Oct De Westminster Gazette*' erkent dat de noordelijke drie hoek van Natal in handen der Boeren is, nu Dundee door hen is bezet. Generaal Yule sloot zich aan bij generaal White te Ladysmith. LONDEN, 25 Oct Het departement van oorlog verneemt uit niet officieele bron, dat twee officieren van het 18e- hu zaren en zes officieren van de Dublin Fusiliers krijgsgevangen zijn gemaakt. Men vermoedt dat een geheel escadron huzaren, hetwelk vermist wordt, na den slag bij Glencoe krijgsgevangen is ge maakt. LONDEN, 25 Oct. Het departement van oorlog verklaart dat het geen reden heeft om te twijfelen aan de echtheid van het officieus bericht omtrent het gevan gennemen van escadron huzaren. PARIJS, 25 Oct. Aan de >Temps wordt uit Londen geseind Het wordt bevestigd dat de generaals Yule en Withe een aaneensluiting hebben tot stand gebracht en hun troepen op Ladysmith concentreerden. Volgens stellige inlichtingen gaat het departement van oorlog voort met het geheimhouden o. a. van het juiste aantal dooden, gewonden en vermisten. Inderdaad zullen meer dan 2000 man van de reserve gemobiliseerd worden om de open plaatsen aan te vullen. De Boeren hebben thans een volle maand den tijd om de beide garnizoenen te Lady smith tot overgave en capitulatie te dwingen. LONDEN, 25 Oct. Aan de werklieden, werkzaam in de dokken te Portsmouth, is bevolen over te werken, ten einde de »St. George" en andere kruisers zeilklaar te maken. DURBAN, 22 Oct. Authenthieke berich ten uit Melmoth in Zoeloeland zijn hier aangekomen om twee uur heden morgen en deelen mede, dat twee groote commando's Boeren op de plaats kwamen aanrukken. Al'e inwoners begaven zich onmiddellijk naar het fort Maxwell. De aanval wordt Maandag tegen het aanbreken van den dag verwacht. QUEENSTOWN, 25 Oct. De kruisers sFurious", >Pelorus'' en »Paetolus", be- hoorende tot het Kanaal-eskader, zijn op het vastgestelde uur vertrokken, heden middag om half twee. Men gelooft, dat zij «uilen samenkomen bij Kaap Clear, om zich aan te sluiten bij acht groote pant serschepen en twee kruisers van de vloot die van het noorden van Ierland komt. De vereenigde vloot zal dan naar Gibral tar gaan. Volgens de >Evening Standard" bedraagt het gezamenlijk cijfer der Engelsche ver liezen voor Glencoe en Elandslaagte 484, waarvan 78 dooden, 396 gewonden en 10 vermisten. En het heele eskadron nog Volgende telegrammen, die in de loop van den dag inkomen, worden, indien zij van belangrijken aard zijn, in de stad ver spreid. Donderdagmiddag 4 uur. BERICHT UIT PRETORIA. Uit Pretoria zijn Berichten ontvangen vau gisteren. Zij vermelden dat Mafeking wordt beschoten. Verscheidene huizen staan in brand. Generaal Joubert rapporteert. Bat alle Engelsche troepen zich op Ladysmith terugtrokken. Het commando van Winnburg onder Cronjé had een gevecht met eene afdeeling. dat van Elandslaagte kwam. dat 7 uur duurde en waarhij 6 burgers gedood en 9 ge kwetst werden. Bij het vorige, groote gevecht te Elandslaagte, dat 12 uur duurde, werden 100 burgers gedood, 200 worden vermist. De Johannesburgers en het Nsderlandsche corps hadden b'er te strijden tegen eene groote overmacht. Engelsche bladen erkennen nu, dat het gevecht van Vrijdag hl) Glencoe geen overwinning was. in zooverre als den vijand geen geschut werd ontnomen en hij den aanval hervatten kon.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 8