Bulletin van 't Vliegend Blaat(je. Bulletin van 't Vliegend Blaadje. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. DE OORLOG IN ZÜID-AFRIKA, ZATERDAG 18 NOVEMBER. 9 uur 's morgens. PRETORIA, 15 Nov. (R. O.) Gister morgen is er ten zuiden van Ladysmith gestreden De Britsche troepen deden een uitval met dertien kanonnen en vielen een afdeeling van 380 Boeren aan. Het zware kanon der Boeren vuurde op de Britsche troepen die te 3 uur in den middag terug trokken naar een kloof bij Ladysmith, De Britsche verliezen zijn niet bekend., De Boeren hadden een doode en drie ge kwetsten. LORENgO MARQUEZ, 10 Nov (R. O.) De Boerencorrespondent in het hoofdlaager te Ladysmith meldt over Pretoria het vol gende daar gecenseerde bericht over den strijd tusschen de Vrijstaters en de Engel sche troepen op Dinsdag De Vrijstaters namen stelling op een klein kopje, toen de Britsche batterij oprukte en tot den aanval overging Een uur lang wierpen de Britsche kanonnen granaten naar het kopje, waarop het Transvaalsche kanon zijn schoten in het midden van de batterij deed vallen, waardoor de Engelsehen zich genoodzaakt zagen bedekking te zoeken. Twee Boeren sneuvelden, zes werden ge wond, twaalf paarden werden doodgescho ten en acht gekwetst. Vele granaten sprongen te midden van de Engelschen, toen deze op Ladysmith terugtrokken, maar hun verliezen zijn niet bekeud. Te middernacht openden alle Trans vaalsche kanonnen om de stad tegelijkertijd het vuurmen zag van Bulwana-heuvel vele gebouwen in vlammen. Gedurende den dag trokken de troepen uit de stad en schuilden zij aan den zoom van een heuvel om aan. de granaten te ontkomen. LONDEN, 17 Nov. Uit Lorenijo Marqnez wordt van 15 dezer aan de »Times" geseind De «-tandard and Diggers News" van 13 November bevat het bericht dat vol gens een desserteur uit Ladysmith de troe- pen zeer verlangend zijn om de stad te ontkomen. De mondkost en de voorra den zijn op wagens geladen die voor de vlucht gereed staan. De Engelsche sol daten verschansen zich achter balen hooi die tot een hoogte van tien voet zijn op gestapeld. PARIJS, 17 Nov. Een telegram uit Londen aan de »Temps" zegt dat het totaal der transportschapen tot dusver in Zuid-Afrika aangekomen 21 bedraagt die te zamen 1000 officieren en 21,500 man aan boord hebben. Een achtergehouden editie vande»Stan- dard and Diggers News" meldt dat 6000 Boeren door Zoeloeland oprukken. Generaal Joubert. «Central News" deelt aan de Engelsche bladen het volgende mede in verband met den vermeenden dood van generaal Joubert «Het departement van oorlog heeft be richten ontvangen, waaruit blijkt dat gene raal Joubert gezoud en wel was enkele dagen na den dag die in de Natalsche telegrammen als den dag van zijn dood werd aangegeven". De val van Ladysmith. Nog heeft de telegraaf ons niet het bericht gebracht dat het garnizoen van Ladysmith zich aan de Boeren heeft over gegeven, maar men kan elk oogenblik dit bericht verwachten als het ten minste niet buitenspong vertraagd wordt door de censuur. De wanhoopsuitval heeft blijkbaar Dins dag plaats gehad. Het uitrukken met der tien kanonnen in zuidelijke richting kan moeilijk anders worden verklaard dan als een pogiDg om zich door de Boeren heen te slaan en zoo mogelijk Estcourt te be reiken. ZONDAG 19 NOVEMBER. 9 uur 's morgens. Geueraal Hidyard heeft thans het bevel hier op zich genomen. LONDEN, 18 Nov. Met inbegrip van LORENQO MARQUÉS, 17 November. De «Volksstem" meldt, dat de groote brug over de Toegela bij Colenso den 15den geheel vernield is. Zeshonderd burgers met geschut bewaken de bergpas bij Helpme- kaur om iedere poging te beletten, Dundee opnieuw te bezetten langs Pietermaritz- burg en Greytown. PARIJS, 18 Nov. De Londensche cor respondent van de «Tetnps" meldt: Het departement van oorlog bevestigt, dat de Boeren meester zijn van den spoor weg en den grooten weg van Ladysmith naar Durban over Weenen en Greytown. Het gerucht gaat, dat de Boeren gisteren tot Estcourt zijn voortgerukt, langs hun weg alles vernielend. ESTCOURT. 18 Nov. Te tien uur hedenmorgen deden de Boeren bij verras sing een aanval op Estcourt aan de Noord westzijde, doch één schot uit het Britsche scheepskanon en een aantal salvo's der Dublin fuseliers op groote afstand deden de aanvallers overhaast terugtrekken. De Boeren hadden vele kanonnen tot hun be schikking en een voordeelige positie op de omringende heuvels, doch de juistheid van het vuur onzer matrozen, bracht den vy- and klaarblijkelijk in de war. Hij trok zijn kanonnen spoedig terug. de troepen, die heden te Kaapstad zijn aangkomen, zijn thans 27,000 man verster kingen uit Engeland in Zuid-Afrika geland. Sommige transporten zijn te Kaapstad ontscheept, andere te Eest-Londen en weer anderen in Natal. De cencnur onderdrukt berichten over de troepenbewegingen. In Natal. De berichten in de Britsche ochtendbla den werpen geen nieuw licht op den toestand in Natal. De troepenbewegingen worden zorgvuldig geheim gehouden, zoodat men onmogelijk kan nagaan of de troepen te Estcourt versterkingen hebben ontvangen. Volgens de «Daily Telegraph zouden van de aangekomen versterkingen 9000 man naar Natal zijn gezonden, maar volle ze kerheid is daaromtrent niet te krijgen. De Boeren rukken tegen Estcourt op met een voorhoede van 2000 man met zes zevenponders en twee Creusot-kanonnen, terwijl een hoofdmacht van 4000 man volgt, voor zoover ten minste uit de Engelsche berichten is op te maken. Het pantserdekschip «Koningin Wil- helmina", is gisteren van Vlissingen naar Oost-Indië vertrokken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5