KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel en WIerIngen No. 2798. Zaterdag 9 December 1899. 27«te Jaargang. Bureau Zuidatraat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn", 69. Abonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/». id. voor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgever»BEEKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstraat. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. KALENDER DES WEEK. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 ii. 2 m. Onderg. 3 n. 44 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrjjdag 15 Zaterdag 1 6 llit het Buitenland. Niet onbelangrijk voor de beoordeeling van den tegenwoordigen toestand en voor liet ver hélderen van 't uitzicht op de toekomst is de kennisneming van hetgeen thans op politiek gebied in Engeland voorvalt, op hetgeen ver wacht of gevreesd wordt. De eerste minister daar lord Salisbury treurt over het verlies zjjner echtgenoote, en moet, volgens sommigen, van plan zjjn, zich thans uit het staatkundig leven terug te trekken. De con servatieve party, waartoe de lord behoort, peinst reeds druk over het geval, dat zich dan zal voordoen, on dat dé vraag doet ryzen wie zal dan a3n 't hoofd van het Bewind komen Twee der ministers strijden om den voorrang in het Kabinet: Balfour en Chamberlain. Ingeval de oorlog in Zuid- Afrika een snel verloop heeft, en met succes ten einde wordt gebracht, heeft Chamlerlain grootc kans de opvolger van lord Salisbury te worden. Doch wanneer de oorlog, wat thans het meest waarschjjnljik is, zich voort sleept, met telkens grootere verliezen voor Engeland, dan nclit men het zeer mogelijk, dat weldra eeno liberale meerderheid do con servatieven zal hebben verdrongen. Diin is een ministerie Dcvonshire waarschijnlijk, met lord Rosebery als minister van Bnitenlandsche ZakeD. De hertogin van Devonshire schynt het er op gezet te hebben, dat haar man thans eerste minister zal worden. En 't is bekend de vrouwen hebben vaak grootan invloed. De hertogin is zeer machtig, en boven dien een handige diplomate. Een wijziging in de meerderheid van 't Parlement dus wordt verzekerd heeft dan veel kans. De thans gevoerde staatkunde wordt, hoe langer hoe meer, gevaarlijk geacht. Een betere leger- organisatie blykt zeer no"<lig te zijn, er. het denkbeeld wordt zelfs g«-i»ppi rd, om over- tegaan tot invoering der Conscriptie. Do tijds omstandigheden pleiten voor de invoering daarvan. Ovor het verloop van den Zuid- Afrikaanschen oorlog wordt veel geducht en gesproken. Volen meenen, dat de groote macht van Engeland en de numerieke sterkte van het Engelsche legar bepaald tengevolge moe ten hebben, dat de Boeren het zullen ver- liexon. De herinnering aan den strijd der Spanjaarden tegen de opstandelingen op Cuba kan ons evenwel moed en hoop geven op een beteren afloop. Spanje had in die dagen op Cuba een krijgsmacht, ter sterkte van 163.000 man, waarvan 4/5 Europeanen, een macht, veel grooter dan Engeland in Zuid-Afrika ontwikkelen kan. Spanje stelde zich zeer be slist veor, met die macht den opstand te zul len onderdrukken, doch het ondervond hl de nadeelen van do vyandige gezindheid der bevolking, die de in hQt binnenland gelegerde garnizoenen als 't ware ingesloten hield, spoor wegverbindingen vernielde, enz. 't Is bekend dat generaal Weylcr alle pogingen in 't werk stelde, om op Cuba meester te blijven hel mocht niet baten. Leerzaam is dit voorbeeld voor ons, die met eenigen angst 't verloop van den krygiu Z.-Afrika verbeiden, en voor 'tlot der beide republieken rreczen. Bedenken wc daarenboven, dat de Boeren veel hooger staan ia ontwikkeling en in strijdkracht dan de op standelingen op Cuba. Het gebeurde op Cuba bewyst, dat een volk, 'twelk onafbankelyk wil zijn, niet gemakkelyk tot onderwerping kan worden gebracht, en 'tis dus te ver wachten, dat Engeland zich te laat zal be klagen, de hand te hebben gestoken in een wespannest. Voor het Engelsche léger in Zuid-Afrika is tegenwoordig heel wat levensonderhoud noodig. De proviandaering baart der En gelsche Regeering dan ook groote zorg. Allo levensmiddelen moeten, daar Zuid-Alrika niet genoeg oplevert, uit Engeland aangevoerd worden. In gewone omstandigheden i9 dat zoo erg nieteen paar officieren en een 50- tal soldaden zyn dan voldoende, om in En geland voor de toezending der noodige voor raden te zorgen. Nu do oorlog echter in vollen gang en de sterkto van het leger op zyn grootst is, wordt heel wat meer zorg voor de proviandecring vereischt. Er zyn thans bezig 10 officieren en 500 manschappen, om elke maand de noodige levensmiddelen voor mensch en dier naar Zuid-Afrika te zendon. Er moet gezorgd worden, dat op of in de nabyheid van hot oorlogsterrein levensmidde len voor den tjjd van 4 maanden aanwezig zyn. Het aantul manschappen, waarvoor proviand moot worden aangevoerd, bedraagt 116,000, en bovendien wachten er 51.000 dieren op voeding. Op 'toogenblik is er nog maar voorraad voor 3 maanden. Dag en nacht wordt er nu in Engeland gewerkt en gezwoegd, om het ontbrekende aan te vullen. Niet onbelangryk Is het, om eens kennis te maken met de enorme ljjst van voor 4 maan den berekende levensmiddelen. Bovenaan staun 12 millioen ponden vleesch in bussen en evenveel beschuitverder 400.000 ponden koffie, 200.000 ponden thee, 2.200.0UO pon den suiker, 800.000 ponden geperste groen ten en 400.000 ponden zout. De hoeveelheid gecondenseerde melk is op 360.000 bussen berokend, en o. a. komt ook op de ljjsl voor 1£ millioen pond ingemaakte fruit. Onder de dranken staan 80.000 gallons rum, 12.000 flesschen whisky, 02.000 flesschcn portwyn en 400,000 flesschen citroensap. Eindclyk 10 ton aluinaarde voor de zuivering van liet drinkwater. De Ubak voor 4 maanden weegt 40.000 pond, maar de soldaten moeten 1 shilling per pond betalen. Voor de dieren worden 25.000 ton hooi. 31.000 ton haver en 3000 ton zemelen verstrekt. Aan het departement van Binnenlandscho Zaken in Rusland zijn dezer dagen zeer on gunstige, men mag wel zoggun onrustbarende, berichten ontvangen omtrent den deerniswaar- digen toestand, welke in sommige districten des Keizerrijke heerscht door don hongersnood, die daar nog steeds in al zijn verechrikelijk- heid woedt. In Bess-Arabië schynt de toestand het ergst te zyn. De fondsen, die de Keizer lijke Regeering ter beschikking had gesteld, om den eersten nood te lenigen, zijn zoo goed als uitgeput, en de vooruitzichten zijn nog steeds even ellendig. Men denkt er thans ern stig aan, nogmaals een oproeping te richten tot alle beschaafde natiën der wereld, ten einde door middel van publieke inschrijvingen de slachtoffers van den hongersnood het lijden te helpen verzachten. De Duitsohe Rijksdag vernam dezer dagen in een zijner vergaderingen de volgende ver schrikkelijke mededeelingen. Een der leden had eenige aanvullings-bepalingen voorgesteld omtrent den rusttyd in de mijnwerken. En do voorsteller daarvan, zelf een oud-mynwerker, wees daarby op de noodzakelijkheid, om een goede wet op den mynarbeid te maken. Wat hij ter toelichting aanvoerde was hoogst ern stig. In één enkel jaar zyn in de Duitsche mijnen 1254 ongelukken mot doodelijken afloop, en in het geheel 43.000 ongelukken van aller lei aard voorgekomen. Van 1886 tot 1898 vielen bijna 54.000 ernstige ongelukken te constateeren. 45 pet. dier ongelukken ontstaat door het loshakken van groote blokken, dat ook zeker wel een heel gevaarlijk werk moet zijn, zoodat de spreker waarschijnlijk niet overdreef, toen hy den mynbouw een voort- durenden strijd met de natuur noemde. 47.50, ja soms zelfs 63 pet. der mijnwerkers worden per jaar ernstig ziek. Dit zyn zeer ernstige, verontrustende cyfers. Verbetering in deze meent men te kunnen verwachten van Staats exploitatie der mijnen met beter toezicht en hetere voorzorgsmaatregelen. HIEUWSTIJDIIGEM. HELDER, 8 Dec. 1899. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Maandag den 11 December 1899, des avonds ten 7 uur, Onderioerpen ter behandeling 1. Beöedïging Raadslid. 2. Onderzoek geloofsbrieven van nieuwbe noemde Raadsleden. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Adresion met praeadvios. 5. Verordening jaarwedden onderwijzers. 6. Suppletoir kohier Hoofd. Omslag. 7. Benoeming onderwijzers. 8. Benoeming leden Burgcrl. Armbestuur. 9. Benoeming Regent en Regentes van het Algemeen Weeshuis. 10. Benoeming leden Commissie Reinigings dienst. 11. Reclames Hoofd. Omslag. De kweekeling van de Rjjksnormaal- ■cbool alhier J. W. Marmelstein, is te Haarlem geslaagd voor de acte in vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Door den kapitein, eerstaanwezend ingenieur der Genie alhier, zal op Dinsdag 19 dezer, 's voorm. 9 uur (Gr.) in de Sociëteit >J3ensgezindheid" wordeu aanbe steed 1. Het maken van gedekte opstellingen voor de afstandnieting in open kustbat- terijen van de stelling van Helder (2de gedeelte). Raming f 14,690. 2. Het doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan het fort Kijkduin. Raming f 1500. Bestekken zyn van af 11 dezer ver krijgbaar bij den opzichter van fortificatiën E. H. Oudt, alhier. Texel, G Dec. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den Z.Eerw. hr. L Stolk, pastoor te Oude- schild, als zoodanig benoemd te Vlissingen en voor Oudeschild benoemd den Eerw. heer Vinkesteijn, kapelaan te 's Gravenhage. Op verschillende dorpen werden op den Sint-Nicolaasavond vertooningen gegeven ten voordeele van de Z.-A. Vereeniging en voor het >Roode Kruis". Verscheide- nen waren gekleed als Boeren of als Zus ters van het >Roode Kruis", en trokken met hunne attributen rond onder het zin gen van Transvaalsche of Vrystaatsche liederen. Liedjes werden verkocht en gif ten 11 Verder kan vermeld worden, dat op eene bruiloftspartij f 16,71 voor het bekende doel werd gecollecteerd. Een en ander wordt afgedragen aan het Comité alhier. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f6515,145 en terugbetaald f 11360,11. Men schryft ons van Wieringen: Door schipper B. Kaleveld to den Oever alhier is een stuk wrakhout gevonden, vermoedelijk van den achlerapiegel van een schip. Op een zwarten grond draagt het met gele letters de naam »Pactolus", Tweede Kamer. Bij de Kamer zijn vjjf wetsontwerpen ingediend tot afwijking van den regel in zake plaatselijke belasting. Deze ontwerpen betreffen in de eerste plaats het by voort during toestaan der heffing van wik- en weegloonen in de marktplaatsen Alkmaar, Edaiu, Hoorn en Purmerend, en verderde heffing van plaataeljjke belasting op het gedistilleerd in de gemeenten Helder, Hellevoetaluis, Vlieland en Vlissingen. De Minister van Binnen- landsche Zaken voert aan, dat deze bui tengewone heffingen alsnog noodig zijn, en stelt o. a. voor, de heffing der plaats, verbruiksbelasting tot dezelfde bedragen als in 1899 ook in 1900 te blyven toestaan. Gebroeders Hogerhuis. Op Dinsdag 5 dezer Sint Nicolaas- avond was het vier jaren geleden, dat de bekende inbraak met geweldpleging te Britsum, in de provincie Friesland, plaats greep. In het begin van Januari 1896 werden de drie gebroeders Hogerhuis als vermoedelijke daders van dit miadryf in voorloopige hechtenis gesteld, en na achtereenvolgens door de arrondissements rechtbank en het gerechtshof, beide te Leeuwarden, tot veeljarige gevangenschap veroordeeld te zyn, missen zij nu dus nage noeg vier jaren lang hunne vrijheid. Het verzosk, om herziening van het vonnis zal op 20 dezer voor den Hoogen Raad be handeld worden. Het cassatieberoep-Troelstra tegen het arrest van het Hof te 's Gravenhage, wordt 2 Januari 1900 voor den Hoogen Raad behandeld. Revisie van vonnissen. Naar wij vernemen, zal het verzoek tot revisie in de zaak-Hogerhuis op Woensdag 20 Dec. a.s. voor den Hoogen Raad be handeld worden. Woensdag 13 December zullen in be handeling komen revisie-aanvragen van 1. G. Nieuwenhuis, den lOden Mei 1879 door het Hot te Arnhem tot 25 jaar tucht huisstraf veroordeeld wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden en moedwil lige doodslag, en 2. A. Hageman, den 4den October 1898 door het Hof te Amsterdam tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Breda een vrseselyke misdaad gepleegd. In de Ginnikenstraat werd omstreeks half twee uur door huiswaarts keerende heeren het lijk gevondsn van een man, die bij onderzoek bleek door vier messteken te zijn afgemaakt. De vermoedelijke dader is aangehouden. Hij blijft hardnekkig ontkennen. Ds wonden zyn toegebracht met een ge woon zakmes. Te Haarlem heeft een gepension- neerde by de Marine, Kruger geheeten, aan een jongen en een meisje, met wier geboorte hy dezer dagen verblijd werd, de voornamen gegeven van den president der Z.-A. Republiek en diens eshtgenoote. Maan-eclips. Ter gelegenheid van de volle maan op Zondag den 17 dezer, zal in den nacht tuascheu 16 en 17, van 12 tot 31/, uyr eene gedeeltelijke maansverduiste ring plaats hebben. Deze verduistering, die hier te lande zichtbaar zal zyn, zal nagenoeg totaal wezenop hetoogen- blik, waarop zij op 't hoogst is, zal slechts een klein gedeelte van de Zuidelijke helft der maan buiten de kernschaduw der aarde blyven. De eerste spoorweg in ons land. Op den ln December was hot 64 jaar geleden dat de heeren Surrurier, Le Chevalier en Brade het verzoek tot Z. M. Koning Willem I richt ten tot hot verkrygen van concessie voor den aanleg van een ijzeren sj»orweg tnischen Am sterdam en Rotterdam of by wjjzo van proef tuischen Amsterdam en Haarlem. De aangevraagde concessie werd hun ver leend by Kon. besluit van 1 Juni 1836 no. 75. Nadat eenmaal met den aanleg van den •poorweg begonnen waa, vorderden de werk zaamheden goed en in het begin van Augustus 1839 was dan ook alles zoover gereed, dat een eerste proefrit over een groot gedeelte van den spoorweg met de in Engeland vervaardigde locomotief ,de Snelheid" kon worden gemaakt. Op den 20on September d.a.v. werd de spoor weg met de meeste plechtigheid geopend. De gehecle lyn Amsterdam—Rotterdam be reikte eerst acht jaren later haar voltooiïog. De opening van verschillende sectiën had nl. plant» op de volgende dataLeiden-Voor- schoten-Den Haag 6 Dec. 1843, Don Haug- Rotterdam 3 5uni 1847. De rytuigen, die by do oponing van den spoorweg in dienst werden gesteld, werden niet als tegenwoordig aangedaid met le, 2e en 3e klasse, maar als diligence, char-h-banca en waggon. De eerste char-k-bancs waren open, doch al zeer spoedig na dc opening, nl. in Oct. 1889 werd bepaald, dat de eerste soort, even als de diligences, dicht gemaakt en de waggons met zeilen zonden gesloten worden. Deze 3e klasse rytuigen met zeilen bieren tot 1859 in gebruik. De eerste rytuigen waren niet voorzien van doorloopende treeplanken, maar ter hoogte waar zich thans de bovenste treeplank bevindt on ook vlak onder de kap waren doorloopende yzeren stangen aangebracht, welke dieaden om ds conducteurs in staat te stellen zich geduronde de rit langs de rytuigen te bewegen. Zjj moesten zich daarby aan de bovenste stang vasthouden, terwyi hun voeten op de onderste rustten en dus een gymnastische beweging ten uitvoer brengen die een zekere mate van lenigheid vcreischte. Bovendien wasten gevolge van deze inrichting een behoorlyke lengte een eerste vcreischte voor een goed conducteur. De kleur der rytnigen was lichtgroen, later donkergroen, daarna purperrood, voor de dili gences; geel voor de char-a-bancs en bruin voor de waggons. Allo rytuigen waren driebaks en het aantal zitplaatsen voor elk 2e en 3e klasse compartiment bepaald, bedroeg aan vankelijk 14, dus 7 op elko bank. Dit aantal werd spoedig verminderd tot 6. In het begin waren de zitbanken van de rijtuigen der twee laagste klassen onopgevuld. Later werden die van de char-h-bancs met leder bekleed en iedere zitplaats voorzien van een lederen rngleuniag, die op ijzeren staven rustte. De reizigers werden niet verwend op hel punt van comfort en men ontzag zich ook niet om op de dagen, wanneer een groote toevloed te wachten was, zooals b.v. op do Pinksterdagen of met Haarlemmer kermis, allerhande sojrt van geïmproviseerde vosrtuigon in den trein te zetten. Zoo werden op die dagen de water wagens in dienst gesteld ten behoeve van het personenverkeerde waterbakken werdea er daartoe eenvoudig afgenomen en banken op don bodem vastgemaakt, waarop by fraai weder een groot aantal passagiers mede zeer gevoe gelijk zouden kunnen vervoerd worden. Zelfs de beestenwagens kunnen daartoe geschikt gemaakt worden. Treinverwarming bestond verder in het ge heel niet en eerst in 1844 werd besloten tot het aanschaffen van een 40 stuks koperen flesschen, die met warm water gevuld en ten dienste werden gesteld van de le klasse rei zigers, »zoo zij er om vroegen". Thans geschiedt de verwarming der rytuigen door stoom van de locomotief. Vroeger werden alleen de wielen van baga ge- en goederenwagens, en wel door een een voudige handrem, geremd. Thans zyn alle personentreinen van een doorgaande luchtrem, systeem Westinghonse, voorzien, waardoor de trein zoowel door bet dienstpersoneel als door de reizigers zelf tot stilstand gebracht kan worden. De vroegere zser spaarzame verlichting der rytuigen door olielampen heeft voor gasver lichting plaats gemaakt. Het rooken was vroeger in de le en 2o klasse verboden thans heeft men afzonderlijke afdeelingen voor rookersen niet-rookers in alle rijtuigen, evenzeer als dames-compartimenten voor alleen reizende vrouwen. De trein, die vjjftig jaar geleden tot ieders voldoening op dezen eersten spoorweg reed, is als speelgoed in vergelijking met de tegenwoor dige, zooals sy daar, getrokken door krachtige compound machines, samengesteld uit materieel waaraan de nieuwste verbeteringen zyn aan gebracht, toegerust met Westinghouaerem, rusteloos voortjagen meteen snelheid die schier driemaal grooter is dan voorheen speelgoed in vergelyking van deze kolossen zeker, maar speelgoed waaraan do tegenwoordige spoor wegman met eerbiedig welgevallen denkt, om dat het hem den moeitevollen arbeid van de pioniers onzer spoorwegen, de glorierijke ont wikkelinggeschiedenis van dat middel van verkeer voor den geest brengt. (Handelsreiziger). Kruitfabriek-ontploffing. Een kruitfabriek te Badford, Ohio, die op een afgezonderde plaats in de bossehen stond, is in de lucht gesprongen. De schok werd gevoeld op een afstand van 40 mijlen in den omstrek. De uitwerking was vree set ijk. De personen, die er zich in bevonden, paarden, enz., zyn verdwenen. Een mjjl in den omtrek zyn al de huizen vernield, verderop werden al de ruiten verbryzeld. Op de plaats waar de kruitfabriek stond, een rots, is nu een gat van zeven voet diep. Al de omstaande boomen zyn tot splinters geslagen. De Oorlog in Zuid-Afrika. Van de „Penelope". Een krijgsgevangene op de »Penelope" geeft in een brief aan een vroeger dorps genoot in ons land, een uitvoerig verhaal van zijn wedervaren by Elandslaagte. Door de overmacht op de vlucht gedreven, bad hy nog 't geluk een paard te grypen, dpek dit werd spoedig onder hem neergeschoten. Hy viel en hield zich dood Toen de vjjand langs hem heen was gehold, en het terrein veilig scheen, ontmoette hij in zijne naby heid een lotgenoot. Beiden besloten te voet verder te vluchten. Weldra ontdekten zij een zwaar gewonden landgenoot, dien zij naar de ambulance brachten. Doch hier werdsn zy gevangen genomen en naar Ladysmith gevoerd, waur zjj het niet best haddon, en o. a. werden uitgejouwd. To Durban hadden zy het beter en ook op de »Penelope" werden zy goed behandeld. Zy mogen echter alleen briefkaarten schry- ven, die onder censuur staan. Onze ge vangene had echter zyn brief op behendige wjjze van 't schip weten te smokkelen. In een brief uit Ladysmith, geda teerd 12 Nov. heet het >Jk dineerde gistermiddag met de Dundee-colonne. Ik zal u beschrijven, hoe dit diner" er uitzag. Er was, om te beginnen, geen spoor van een ameu blement noch in de voor- noch in de ach tervertrekken. Als men wilde zitten, deed men het op den vloer. Wy kregen ieder een groote tinnen kroes en dompslde die in ten groote tinnen pan, gevuld met soep, welke wy op die wjjze dronken. Le pels waren er niet. Een groot stuk zout deed de ronde en ieder brak er een stukje met zijn vingers af. Dan kreeg men een stuk brood en een reep vleesch en ver scheurde eerst het een, dan het ander, want messen en vorken waren er niet. Twee of drie stukken kaars branden op een leege cacao-bus. Geen der officieren is geschorenzjj waren sedert een weck niet uit dc kleersn geweest en hadden 45 mylen afgelegd door rivieren en modder." Een Engelsche officier, die by Elands laagte door de Boeren gewond werd, schryft aan zyn moeder: >Ik lag, waar ik viel, ongeveer drie kwartier, toen een dokter kwam, een voor- loopig verband legde, mij wat brandewyn gaf, mijn helm als een kussen onder myn hoofd legde, mij toedekte met een deken, welke hij by een dooden Boer gevonden had, en heenging, om naar een anderen armen stumper te gaan omzien. Zoolang ik leef, zal ik de verschrikkingen van dien nacht niet vergeten. Behalve dat myn wond my ontzettend deed lyden, staken er twee scherpe ateenen tsgen mjjn rug; ik was tot op hst hemd toe nat en bitter koud, maar had een vreeseljjken dorst. De slagregens hislden niet op. Aan mjjne zyde lag een Gordon Highlander te ylen, aan myn andere esn Boer, wiens been door een bom verbryzeld was en die hartver scheurend schreeuwde en weende. Ik lag den geheelen nacht in den regen en werd tegen het aanbreken van den dag door twee inboorlingen naar het hospitaal ge bracht. De grond was vreeselijk ongelijk en tweemaal lieten zij mij vallenbeide keeren viel ik in zwym. Myn wond werd onderzocht juist 17 uren, nadat ik was getroffen. Ik was toen 27 uren zonder voedsel geweest 1" Ds Daily Telsgraph" geeft een be rekening van ds sterkte van het En gelsche leger, dat binnenkort in Zuid-Afrika zal staan, alles inbegrepen de intendance, de ambulances, in kort »vele niet-combattanten". Het blad komt dan tot deze som Beirltiogilewr i» Zaid-Afrik» op 11 Octoker 35.000 Sedert uigikooiin tro«p»n59,000 Intendaneekorp*. den SOen Oct. «ingekomen. 1,100 Ciudeexen tn Amtnl én9,000 Marine-brigtrde»1.600 Zui<l-Afrika*n»che vrijwilliger».15,000 Op ie*9.000 Zeilklur, dl helft T»n Sir Cb. Wirntï diri»it6,000 6e diviiis te Aldertbot10,000 191,000 Af voor verliezen in den oorlog 3.500 117,100 Bovendien heeft het Engelsche leger in Indië nog 47 bataljons infanterie, 6 regi menten cavalerie, 62 batterjjen artillerie en 1 compagnie genie (van deze troepen be staan natuurlijk de meeste regimenten nit zwarten)op Malta en Kreta liggen zeven bataljons infanterie, in Egypte drie, op Barbados, Bermuda, Ceylon, Hongkong en te Gibraltar twee bataljons ieder, een ba taljon in Canada, in de Straits Settlementa en op Mauritius. In Egypte ligt nog het lis regiment huiaren en artillerie hebben al die garnizoenen voldoende, zegt de Daily Telegraph", en het moederland is nog niet uitgeput. Een aardig stukje van de Boeren wordt vermeld in een berieht dat de Daily News" van den 24en November uit Ladysmith ontvangen heeft. Dien dag wierpen de kanonnen die bjj Blaauwhank opgesteld zjjn, verscheiden granaten tusschen de stad en een kudde die ten westen van het kamp liep te grazen, om het vee naar zich toe te dry ven. Dat gelukte inderdaad, en toen een afdeeling hereden infanterie met ka nonnen uitrukte om het kostbare voedsel terug te brengen, werd zjj zoo hevig be schoten dat zjj terug moest. Ook na ver sterking verkregen te hebben, slaagden zjj er niet in, ts beletten dat de Boeren 200 stuks vet buit maakten. Onze officieren naar Zuid-Afrika. Naar wy vernemen is door onze Regeering zoowel tot ds Engelsche als tot de Trans vaalsche Regeering het verzoek gericht een Nederlandsch officier tot bywonin^ krijgsverrichtingen toe te laten. I ling is dus dat de beide uit te zen,. of ficieren elk een verschillende party zullen waarnemen. De Daily News" uit Mafeking: De Boeren hebben nieuwe granaten ontvangen, met zeer groote springkracht en wier ver woestende uitwerking groot is, zoodat zjj ontzettende schade doen. De toestand wordt met den dag ernstiger. Ds >Standard"Er is volstrekt niets waar van het bericht, dat het leger van Mafeking opgeheven is. Het is in tegendeel dichter dan ooit. Generaal Joubert ziek. PRETORIA, 2 Dec. (R. O. via Lorengo Marquez.) Generaal Jonhert is ongesteld, en te Volksrast aangekomen. Generaal Schalk Borger heeft het opperbevel op zich geno men tijdens de afwezigheid van Joubert. LONDEN, 6 December. Een telegram van generaal Bulier aan het departement van oorlog, den 5den December gezonden uit Pietermaritzburg zegt, dat het moeie- ljjk is de verliezen der Boeren op te geven. In het gevecht by Belmont b. v. verloren de Boeren zeker 81 dooden, terwjjl de ▼jjand zelf 15 dooden opgaf. Verder beeft Ëuller alle reden om te gelooven, dat des

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1