Bulletin van 't Vliegend Blaadje. Bulletin van 't Vliegend Blaadje. DB OORLOG I» ZDFD- AFRIKA. DE OORLOG IN ZUID-AF KA. ZONDAG 10 DEC. KAAPSTAD, 7 Dec. De Boeren hebben zich meester gemaakt van de pont over de Oranje-rivier bij Prieska(90 Eng. mijlen westelijk van Hopetown) en den staal draadkabel gekapt, zoodat het onmogelijk is de rivier over te steken in een tijd van hevige regens. Telegrammen uit Oranje-Rivier melden, dat de Boeren den spoorweg 20 mijlen ten Zuiden van de Modderrivier hebben opge broken. Volgens de »South African News" werd een gepantserde trein, die daarheen was gezonden, met granaten beschoten. LONDEN, 9 Dec.. Een officieel telegram uit Kaapstad van heden meldt De president van den Oranje-Vrijstaat heeft bericht gezonden, dat luitenant Tristram en drie lanciers, die van de Mod derrivier uit een verkenning gingen doen en niet in het kamp terugkeerden, allen gewond en krijgsgevangen zijn in handen der Vrystaters. In de Kaapkolonie. KAAPSTAD, 7 Dec. De laatste berich ten bevestigen de geruchten dat de Boeren zich verschanst hebben op den Stormberg. Zij zijn er in aanzienlijken getale en hun stelling wordt als sterk beschouwd. LONDEN, 9 Dec. Omtrent de actie bij den Lombardskop meldt een officieel telegram van generaal White van heden het volgende »Gisteravond zond ik generaal Hunter met 500 Natalsche vrijwilligers en 100 man van de Imperial Light Horse uit, om zich bij verrassing meester tc maken van het kanon op den heuvel. De onderneming slaagde volkomen de heuvel werd geno men, een kanon van 15 c.M. en een hou witser vernield, een hoeveelheid schietka toen en een Maxim buit gemaakt en naar 9 uur 's morg. Ladyamith gebracht. Onze verliezen waren 1 soldaat gedood en 1 majoor gewond. >Terzelfdertijd reed een escadron huzaren rondom Pepworth heuvelzy staken eenige kraak in brand en snedeu de telegraaf lijnen van de Boeren door". Hetgeen Reuter uit Kaapstad seint, ljjkt ons belangrijk genoeg per bulletin bekend te maken. Het doorsnijden van den verbiudings- kabel van den pont over de Oranje-rivier en het opbreken van den spoorweg by Hopetown, maakt, dat Lord Methuen's positie er weer ernstiger dan voorheen op is geworden. De Boeren generaal Prinsloo opereert met een flinke macht in den rug van Lord Methuen, en zoo zullen de Engelscben genoodzaakt zijn opnieuw front naar 't Zuiden te maken. Bovendien staan thans bij Spijtfontein (tusschen Kimberley en de troepen van Lord Methuen) 15000 Boeren, en 't schijnt in 't plan te liggen ook Lord Methuen's ^vliegende collone* in te sluiten. Voor- loopig is Methuen echter nog de aan valler. Het bericht uit Ladysmith is, indien de officieele waarheid werkelijk de waarheid is, zeer gunstig voor de Engelschen. Het bedoelde kanon schijnt de zoogen. Lange Tom" te zijn, dat den belegerden geducht hinderde. Het trekt echter de aandacht, dat Ge neraal White nu eens weer kan telegra- feeren. Voor de Boeren. By de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging is tot heden ingeschreven of gestort een be drag van f771,310.4579. Uit Amsterdam alleen kwam f 157,986.53 in. MAANDAG 11 DEC. uur 's morg. GEVECHT IN DE KAAPKOLONIE. LONDEN, 10 Dec. (R. O.)- Het departement van oorlog heeft van generaal Gatacre het volgende telegram ontvangen "Ik betreur het zeer te moeten inededeelen dat mijn aanval hedenmorgen op Stormberg met zware verliezen is afgeslagen. Ik was door de gidsen on juist ingelicht over de stelling van den vijand en bevond het terrein zeer ondoelmatig." De bevelvoerende generaal te Kaapstad meldt dat voor zoover bekend is generaal' Gatacre de volgende verliezen leed: 9 officieren gekwetst en 9 vermist, 2 minderen gesneuveld en 596 vermist. aangegaan. De verhouding tusschen Engeland en Holland is zeker sedert het ontstaan der Zuid-Afrikaanscbe verwikkelingen zeer ge spannen, en de Hollanders maken zich be zorgd voor een mogelijken aanval op hunne koloniën van Engeland'» zyde, cn vandaar dat er in Holland in]den laats ton tyd stemmen gebouwd, cn men begon tevens den tegen woordigen Kanaal weg, als eene verbinding tusschen het oudo en het nieuwe deel der gemeente aantelcggen. In dezen toestand der gemeente werd besloten tot den aanleg van het Heldersch,'-kanaal. liet werk werd in dcu jare 1828 aanbesteed, in het daaraan-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 5