KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje 1 Januari. Welkomstgroet voor Helder, Texel en Wieringen- Ho. 2801 Woensdag 20 December 1899. 27»te Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorttraat. Telefoonn". 59. Al> onn omont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., met Zondagsbl. 80 Ct. id. franco per post 75 id. fl.121/,. id. Toor het Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureau»» Spoorstraat en Zuidatraat. Aavertentlén van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 'dverfentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd ver zocht 't verschuldigde abonne mentsgeld Vliegend Blaadje en Zondags blad, 4e kwartaal 1899, te willen over maken per Postwissel of in postzegels, vóór 5 Januari, zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/a Ct. beplakt te worden. DE UITGEVERS. We verzoeken onzen le zer* die, vulpen* peuoonte, een aan Familie. Vrienden of Brpun*tipers in ons blad willen plnalsen. beleefde lijk daarvan Ujdip oppave te willen doen. DE UITGEVERS. ■Jit het Ruitenland. De leden der Engelicho Regeering hebben in deze dagen, waarin telkens berichten in komen van nieuwe nederlagen, door de En gelsche legerbenden in Zuid-Afrika geleden, heel wat te doen, om de hoog»t nadeelige indrukken, die door zulke berichten worden verwekt, bij het volk te temperen. Onder scheidene staatslieden hebben daartoo hunne krachten reeds aangewend. Natuurlijk kun nen zjj (bch den toestand niet rooskleurig voorstellen. De toespraak, door den hertog van Devonshire uitgesproken, lijkt ons merk waardig genoeg, om er even melding van te maken. Hij prees de samenwerking va» alle partijen in Engeland, om de Redering te steunen in haar moeilyke i. ak. De Regeering wist wel, dat, als de oorlog langer duurde dan het geduld des volks, de bevolhobbers en het departement van oorlog, en ten slotte de diplomatie, die tot den oorlog geleid heeft, sonden worden veroordeeld. Maar hij drukte de hoop uit, dat die veroordeeling zich zou blijven bepalen tot de handelingen der Rogee- riag, en zich niet zou nitstrekken tot de han delingen der generaals en dor officieren, want het is noodzakelijk voor den geest van het leger, dat het vertrouwen in hun chefs onge schonden blijft. Voorts botoogde hij, dateene rechtvaardiging van den oorlog niet afhanke lijk ie van de overwinningen. Hjj is nog steeds overtuigd van do rechtvaardigheid ten behoeve der Britsche uitlanders. En al is dan ook de geheele vastelandpers van mee ning, dat Engeland's optreden onrechtvaardig is, de steun en de hulp van allo Engeleche kolonies heeft der Regeoring de overtuiging geschonken, dat allo Engelschen op den aard bol in de mecning der Regeering dcelen. Ten slotte seide de hertog, dat, hoe langer de ■trjjd duren sal, te vaster Engeland's besluit aal worden om de Afrikaansche kolonies nooit wesr bloot te stellen aan hetgeen se thans te lyden hebben. Het schijnt ons niet onbe langrijk toe, ook van zulke beschouwingen en opmerkingen, al zjjn se nog zoo onjuist en blufferig, voor een keer eens melding te maken. Mea leert eens zien, hoe het publiek in En geland wordt bewerkt en misleid. Aan een verslag van de plechtige begra fenis van den Boeren-geucrual Koek, die by Elandslaagte is gesneuveld, ontleenen wy het gedeelte, 't welk betrekking heeft op het ge sprokene door den Staats-President Kriiger aan het graf te Pretoria: De President was zichtbaar getroffen, doch zjjn krachtige figuur drukte meer dan ooit zyn geloof in onzen heiligen stryd uit. Hy wees op het leren van generaal Koek, die op 12 jarigen leeftijd reeds naast zijn vader had gestreden, later meermalen o.a. was hy in 1880 onze vecht generaal op Potchefstroom. Het onde staats hoofd wees er op, dat hy generaal Koek van zyie jeugd af had gekend als iemand, nooit bevreesd om zyn leven to otïeren voor de onafhankelijkheid. De grijze President her innerde er aan, dat van het begin der wereld af een stryd is gestreden door den boozen geest tegen hot Ryk van Christus, en dat in dien stryd velen zyn gorallen. Doch nooit dus merkte hy op zal het Ryk van Christus vergaan. Generaal Koek heeft mede dien stryd gestreden, en niet alleen voor zich was hy gevallen, maar ook voor het nage slacht. De President wees vervolgens op het leven hiernamaals, dat allen znllen beërven, die in Christns geloofd hebben. Dit is de troost. De Heer alleen zal beslissen Ily is de bevelhebber van hemel en aarde. Vraagt den Heer dus riep spreker ten slotte uit ons wijsheid to geven en kracht, en de overwinnig zal daar wezen, zoodat de duivel en de geheele wereld zullen erkennen, dat God hel zwaard in de hand heeft'". Wat spreekt er uit deze lykrede een vast geloofs vertrouwen Daardoor gesterkt, zyn Kriiger en zyne mannen zoo goed als onoverwinbuar NIEUWSTIJDINGEN, HELDER, 19 Dec. 1899. Door de leden der Doopsgezinde ge meente alhier is Zondag 1.1. by meerder heid van stemmen tot leeraar beroepen Ds. J. Keulen te Hindelopen. De heer W. N. Francken alhier, heeft Vrijdag 1.1. te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte Staatsinrichting K Vlil (M. O.). Ziekenfonds „Helpt Elkander". De vereeniging Helpt Elkander", fonds tot ondersteuning van werklieden bij ziekte en overljjden, hield Zaterdag 1.1. in de nieuwe zaal van «Tivoli" hare gewone halfjaarljjkscbe vergadering. Volgens de presentielijst waren 86 leden tegenwoordig. De President, de heer D. Van der Plas, heette bij de opening der vergadering allen welkom en deelde mede, dat de toestand der vereeniging bevredigend kan genoemd worden, want het aantal leden en dona teurs is in 't afgeloopen halfjaar vermeer derd, de uitgekeerde ziekengelden waren niet bovenmate hoog en de reservekas kan op eenigen vooruitgang wijzen. Hierna las de Secretaris, de heer L. Roggeveen, de notulen der vorige bijeen komst, die goedgekeurd werden. Vervolgens deed de Penningmeester, de heer H. Kerkhof, verslag omtrent den financiselen toestand. Uit de rekening, loopende van 17 Juni tot 9 Dec. 1899, bleek, dat de ontvangsten hadden bedra gen f 544,80, waaronder aan contributiën der leden f 402,10 en aan bijdragen van donatenrs f 91,35. De uitgaven waren in 't geheel f 492,15. Aan ziekengelden was uitgekeerd f 340 en aan 2 weduwen van overleden leden f 72,50. Het batig saldo van f 52,65 werd gevoegd bij de 784,82s, dat op 19 Juni in kas was, -zoodat op 9 Dec. het kasgeld f 837,476 bedroeg, het welk grootendeels rentegevend is belegd. Het saldo der reservekas bedraagt f 32,33, zjjnde het saldo van het vorig halfjaar van f 14,38, waarbij f 27 boeten is gevoegd en waarvan f 9,05 is uitge keerd. Een commissie, bestaande uit de heeren D. Kunst en D. Pronk, had de rekening nagezien en deze verklaarde bij monde van eerstgenoemde, dat zij in vol komen orde was bevonden. Onder dank zegging aan den Penningmeester voor zyn gehouden administratie werd alsnu de •ekening goedgekeurd. Alsnu deelde de President mede, dat het aantal leden wegens vertrek met 2 en wegens overlyden met 1 is verminderd, doch dat zich 15 nieuwe leden hebben laten inschrijven, zoodat op het oogenblik het ledental 158 bedraagt. Het getal dona teurs is met 2 vermeerderd, waarvan de eene jaarlyks f 5 en de andere f 2 bij draagt. Een voorstel van een der leden, om de commissarissen te salarieeren kon niet in behandeling komen, omdat alle bestuurs leden op één na, zich er tegen hadden verklaard. Na nog eenige besprekingen van hois- houdelijken aard werd de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst en voor de goede orde gesloten. - Omtront de uitvoering op Woensdag a.s. ia •Tiroli" te geven door het damesoperetto- geselschap, onder direotie van Gothov Griineke, lezen we in de .N. Groninger Courant". Do heer Gothov Grüneke is teruggekomen met zyn Bühne ohne Manner", omdat de impressario de heer Willem Boesnach gemeend heeft, dat een reis naar Groningen de moeite wel zou loonen. De heer Boesaach kent bljjk- baar zijne menschen, hy kan weten en hy weet het, dat hier een talryk publiek ie voor de operette, 't zij dan met of sonder mannen, en 't zou ons volstrekt niet verwonderen, als hy in den vollen schouwburg van gisteravond en vooral ia de dankbare stemming van het publiek aanleiding vond, spoedig terug te komen. De dames gaven gisteravond eene herha ling van u'a Studentenstreek", met niet minder eucces dan do vorige maal. Bovendien .Do Sigarettcnmaakster ',een onuitgegeven operette van Johan Strauss heel aardig en z<5ó goed gespeeld en gezongen, dat men in den waan komt, dut deze dames louter uit pleizier zingen ea spelen. Tusschen deze twee operettes gaf frl. Sylvia Vere een heel lief coloratuur-nummer, waar voor zy twee maal moest terugkomen, en zongen de dames Vollmar en Von Ehrenberg alleraardigste coupletten wezenljjk heel goed. Heel goed zoo zoodon wy de voorstel ling in haar geheel willen qualificecren. En daarom zouden wy den heer Boesnach willen zeggen: kom terug, heel gauw. De lste luitenant van het Indisch leger J. J. Ie Roy, leeraar aan de Mili taire Academie te Breda, heeft, met het oog op de gebeurtenissen in Zuid-Afrika en de stremming van het telegrafisch ver keer, het plan geopperd tot oprichting eener Kabel maatsc happy, die Ne derland telegrafisch rechtstreeks met Java zal verbinden. Nü zyn wy, Ne derlanders zegt dc ontwerper ge heel afhankelijk van de Engelsche kabels. TWEEDE KAMER. Nadat in de vorige week de begrooting van Binnenlandsche Zaken mot 74 tegen 3 stemmen was aangenomen, kwam in behandeling Hoofd stuk VI (M a r i n e). De discussie bepaalde zich in den aanvang tot den aanbouw van een door den Ministor voorgesteld pantaerschip voor den binnonlundsohen dienst. Er werden onderscheidene amendementen te dezer zake voorgesteld, doch toen de Minister de toezeg ging deed, dat hij bereid is, om zyne voorstellen betreffende dc binnenlandsche defensie van de begrooting te nemen, en dezo later afzon derlijk intediencn, onder beding, dat reeds ia 1900 het derde pantserscbip voor algemeenen dienst op stapel zal worden gezet, werd hel pleit in dien zin beslist. Later volgde een aandrang in 't belang van het personeel by de Zeemacht. Do heer Staalman trad in 't krijt voor de belangen der stokers en torpedisten voor inkrimping van 't aantal officieren van administratie en aanstelling van schryvers lste klasse, onder verantwoordelijkheid van Marine officieren en voor verbetering van de positie der lichtwachters. Het laatste deed hij in aan sluiting bij 't geen door den heer Lucasse werd aangevoerd. In 't belang van dc uitkeering van pensioenen aan weduwen en weezen van loodsen werd door de heeren Verhey en Goe- koop gepleit. Een amendement van den heer Verhey, om do begrooiing mot f7500 te ver minderen, en daardoor eene nieuwe regeling der elficiers-tractementen n i e t te doen door gaan, werd door den Minister overgenomen. De Minister achtte overigens dc vormindering van t aantal officieren vau administratie on uitvoerbaar, on vond geen reden, om de stokers hooger te bezoldigen. Wel zal hy onderzoeken, in hoever stokers voor den binnonlar.dschen dienst naar zee gezonden kunnen worden. Verbetering van de positio der lichtwachters zal de Minister in overweging nemen. Ten aanzien der werklieden op 's Rijks werven, Werd door den lieer Heldt betere bezoldiging geweescht. Ook drong hij aan op vertegen woordiging in de Kamers van Arbeid. Verder vroeg hij inlichting omtrent de plaatsing van leerlingen, en het toekennen tan verloven. De heer Staalman sloot zich daurbjj aan, en wenschte bezoldiging der werklieden naar bekwaamheid en plichtsbetrachting. De lieer Nolting vereenigde zich met beido voorgaande sprekers, en drong aan op regeling van het herhalings- en teekenonder wijs te Willemsoord en te Hellevoetsluis. Verder bepleitte ook de heer do Klerk de belaugen der werklieden. De Minister achtte het niet wenschelyk, de werklieden te brengen onder de Kamers van Arbeid. Hunne positie is eene anderodandie van de particuliere werklieden. Vertegenwoor digers der werklieden zijn geheel vrij, zich tot den Minister tc wenden. Maximum loon, zeide de Minister, is alleen voor de zeer be kwame werklieden. Verloren zonden il te groote uitgaven vorderen. Aan het lierbalings- en teekononderwjjs wydt de Minister zyne aandacht. Hoofdstuk Marine werd ten slotte met 59 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Staalman was by de stemming niet aanwezig. Nationale Sohuld (Hoofdstuk VHa) werd mede aangenomen, en met do dis cussie ovor Financiën (VIlu) is Vrjjdag en Zaterdag aangevangen. Zij hebben 't hard. Zy hebbon 't hard, al de arme liên, By 't dreigend winterweö. Zy worstlen tegen 't bitter lot Zy vragen hulp en steun van God; Och, helpt een handje mee. Zij hebben 't hard, de vogelges Zy vliegen heen en weór, En zoeken met beangst gemoed. Besneeuwd is 't veld gestold de vloed. Och, strooit wat voedsel neer. Zy hebben 't hard, zoo mensch als dior, Maar toch woont raedely In menig vriendelijk gemoed. Sta ieder met zijn overvloed Dan mensch en dieren by W. M. Ti. De Oorlog in Zuid-Afrika. Het gevecht bij Miggersfontein. De bijzonderheden welke Engelsche dag bladcorrespondenten .«L-inen over het gerecht by Maggersfontein zijj grootendr. Is lofspra ken op den moed der Engelsche troepen en vreeselyko verbuien van de uitwerking van de lyddielbommcn gepaard met voorspellingen over de verlieten der Boeren, die tot biiajniste waarde worden teruggebracht door liet rapport van generaal Cronjë over het gevecht. Wy vinden er echter een paar punten in die ons een boter inzicht geven in den loop van den etryd De Britsche aanralscolonne, do brigade Hooglandera had zes mylen af te leggen, voor dat ze de Boerenstelling zou bereiken. Ten einde in duisternis niet de onderlinge voeling te verliezen, was het noodzukelyk zoo lang mogelijk de marschorde te bewaren, waarbij evenwel de geboden veiligheidsmaatregelen niet werden verzuimd. Hoe het gekomen is dat de troepen onverwacht zoo dicht by de vyandelyke stellingen bicken te zjjn, is nog niet opgelost, op een gegeven oogonblik bleek het echter den aamvoerder dut mem tot een jevmarlyk korten mfstand was genaderd. On- middellyk werd bevel gegeven de gevechts formatie aan te nemen en toen de eerste af- deelingen in verspreide orde tot 200 yards waren genaderd, barstte het geweervuur der Boeren los. Het is deu Engelschen correspondent enverklaarbaar hoe de Boeren hebben geweten van de nadering van den vyamd, daar de regen de duisternis nog zwarter maakte. Zy onder stellen echter dat een ontydig gelost schot de Boeren heeft gewaarschuwd, liet is ook mogelyk dat de vijamd de nadering in de nachtelijko stilte heeft gehoord. Hoe het zij uit de stellingen, die rnen ledig of nlthnns zwak bezet waande, na het verpletterend ge schutvuur van den rorigen dag, werden de troepen van liet linkerfront beschoten. De Engelsche soldaten waren op zulk een aanval volstrekt niet voorbereid zy hadden de ba jonet niet op en moesten dus wyken om in het achterterrein dekking to zockon. Tydens dit voorloopig terugtrekken, worden zy door den vijand, die in een boschjo op de rechter flank zich eveneens goed verborgen had opge steld, onder hevig kruisvuur genomen. Rondom vielen officieren cn soldaten, de stellingen der Boeren werden in den donkeren nacht aange wezen door bet opflikkerende vuurstralen, maar daarachter was geen sterreling te zieu. In verwarring trokken de aanvallers terug tot achter een terreinplooi, waar zy de gelederen herstelden. Middelerwijl was de dag aangebrokon en begon de Engelsche artillerie te spreken. Van tyd tot tyd beproefden do aanvallers ondanks het moordend geweervuur der Boeren oen nieuwen aanval en werkelijk sluagden zij er ia door te dringen tot de yzerdraadversper ringen. Daarvoor moesten zy blijven liggen. Een der Hooglanders-bataljons drong door tot de tlank van een loopgraaf der Boeren, maar werd daar teruggeslagen, na zes krijgs gevangenen te hebben gemaakt. Een patrouille van het 12e regiment lanciers slaagde er in de Boeren te verdry ven uit hel bosch waaruit zy de Hooglandcrsbrigade met zooveel succes hadden bestookt. Dit boschje bevond zich op korten afstand van de stelling der Britsche artillerie. Omstreeks tien uur werd het vuur minder on poogden de Boeren do rechterflank der Engelsche troepen om te trekken. Do garde- brigade dreef ze echter terug. Tot vyf uur des middags verandorde er zoo goed als niets in de stellingen der beido legers, toen kregen de Britsche troepen bovel zich terug te trek ken op dc reserve. Dezo beweging werd onder dekking van het artillerievuur met succes uitgevoerd. De Britsche kanonnen bielden het vuren vol totdat do dnisternis inviel slechts van tijd tot tyd antwoordde een der Boercnkanonnen. Den volgenden morgen bleek het, dat de Boeren gedurende den nacht bclangryk waren versterkt, o. a. met zwaar geschut, dat weldra een goed gericht vuur op de Engelsche stellingen opende. Wegens de onvoldoende dekking die zijn troepen tegen de granaten der Boeren hadden, gaf lord Methuen bevel terug tc trekken naar liet kamp aan de Modder- rivier. De Booren hadden hun loopgraven niet op do koppen der heuvels aangelegd, maar zo in de hellingen uitgegraven en ze zoo uitstekend verborgen, dat de Britsche soldaten onmogelyk konden zien, waar dc vijand zat. Een der Britsche veld predikanten begaf zich den morgen na het gevecht naar het slagveld en vroeg den Bocrcnbevelhebber verlof de gewonden weg te voeren. Dit werd hem zon der verwjjl toegestaan. Op dit oogenblik begon het Britsche marine kanon dat door de matrozen »Joe Cliamberlain* is gedoopt opnieuw to vuren. Do predikant reed terug om het schieten te doen ophouden en daarna werden do gewonden weggehaald en vele dooden begraven. De Boeren behandelden dc Engelsche gewonden uitstekend en stonden hon inen8chlievend bij. Een der Boerenaanvoerders vertelde den predikant, dat van zyn 500 man 36 waren gedood, terwijl van de 40 Scandinaviërs, die de voorhoede vormden, in het begin van het gevecht 7 werden gedood en 20 gewond. Aan Britsche zjjdc is het percentage der verloren officieren wederom zeer groot. Op een totaal (officieel) verlies van 817 man komen niet minder dan 69 officieren voor, aldus verdeeldgesneuveld 15, gewond 48, waarvan 5 levensgevaarlijk, terwijl 1 officier op het slagveld is gestorven, ea vermist (d. w. z. krijgsgevangenen) 6. Onder deze verloren officieren zyn 1 generaal 5 luitenant-kolonels en 10 majoors, wel een bewijs, dat de Boeren niet in het wilde geschoten hebben. Nederlaag van generaal Buller. Wy hebben Zaterdag gelegenheid gehad het door generaal Buller geseinde tele gram per bulletin in de gemeente bekend te maken. Ter vrille van onze lezers buiten de gemeente geven wy het bieronder nog een plaats. LONDEN, 16 Dec. Een telegram van generaal Buller uit het kamp te Chieveley, gedagteekend Vrijdag 15 December luidt Tot mjjn leedwezen heb ik een ernstige nederlaag te melden. Ik trok uit met myn geheele strijdmacht van het kamp bij Chie veley om 4 uur in den morgen. Er zyn twee doorwaadbare plaatsen in de Toegela, en het was mijn plan, door een daarvan rajj een doortocht te banen. De driften zyn ongevesr twee mijlen van elkaar. Mijn plan was, de eene of de andere te forceeren met één brigade, gesteund door de centrale brigade. Generaal Hart moest de linkerdrift aanvallen, generaal Hildyard den rechter- weg, terwjjl generaal Lyttelton in het cen trum den een of den ander zou steunen. Vroeg op den dag zag ik, dat generaal Hart niet in staat zon zyn, den doortocht te forceeren, en ik zond hem bevel terug ts trekken. Hy had evenwel met grooten moed aangevallen en zjjn voorste bataljon leed zeer veel. Kolonel Brooke was ernstig gewond. Ik gaf toen generaal Hildyard bevel op te rukken, hetgeen hjj deed, en zyn voorste regiment bezette het station Colenso en de huizen by de brug. Op dat oogenblik hoorde ik dat de ge heele macht artillerie, die ik had gezonden om den aanval te steunen, nl. de 14e en de 66e batterij veldartillerie en zes twaalf ponders snelvuurkanonnen van de marine, tot dicht by de rivier oprukten. Het bleek daar vol te zitten met vijanden die eens klaps een moordend vuur openden van dichtbij, waardoor alle paarden gedood wer den, en de artilleristen waren gedwongen bij de kanonnen te blijven. Eenige der wagonbespanningen vonden beschutting voor de troepen in een donga (uitgedroogde rivierbedding), en wanhopige pogingen werden gedaan om de veldstuk keu weg te brengen, maar het vuur was te hevig en slechts twee kanonnen werden gered. Daar het scheen, dat de troepen een doelwit voor de granaten zouden zijn, en zy hun leven opofferden in de moedige poging om den doortocht te forceeren zonder steun vau de artillerie, gaf ik aan de troepen bevel om terug te trekken, hetgeen zy in goede orde deden. Den geheelen dag bestookte een aan zienlijke vijandelijke macht mijn rechter flank, maar zij werden teruggehouden door de bereden manschappen onder lord Dun- donald en een deel van generaal Bartons brigade. Het was een snikheet® dag, de hitte was zeer afmattend voor de trocpeu, wier honding uitmuntend was. Wy hebben 10 kanonnen in den steek gelaten en er één door granaatvuur ver loren. Ik vrees, dat de verliezen in Hart's brigade zwaar zijn, ofschoon ik hoop, dat er naar verhouding niet veel ernstig ge wonden zyn. De 14de en 66s'e batterij hebben ook ernstige verliezen geleden. Wy zyn naar ons kamp te Chieveley teruggetrokken. LONDEN, 16 Dec. Een officieel tele gram meldt, dat het totaal verlies van Buller 1097 man is nl. 82 gesneuveld, 667 gewond, 348 vermist. LONDBN. 17 Dec. Van de officieren van generaal Buller's troepen zijn er 6 gesneuveld, 42 gewond, 15 krijgsgevangen, 3 vermist Een nieuwe opperbevelhebber. LONDEN, 17 Dec. Het departement van oorlog maakt bekend, dat veldmaar schalk lord Roberts benoemd is tot opper bevelhebber van de Engelsche troepen in Afrika en lord Kitchener tot chef van den generaleu staf. LONDEN. 17 Dec. Het departement van oorlog deelt mede, dat, aaugezien de regeering van oordeel is dat de veldtocht in Natal van dien aard is dat zij de voort durende tegenwoordigheid en dc onver deelde aandacht van generaal Buller eischt, besloten is lord Roberts uit te zenden als opperbevelhebber. In d§ Kaapkolonie. STERKSTROOM, 15 Dec. Ten gevolge van de nederlaag by Stormberg ia de ge heele landstreek ten Noorden van hier in staat van opstand. De Kaffers daar en in Bechuanaland zyn ook woelig en verliezen hun vertrouwen op de Britsche macht. LONDEN, 17 Dec. Het departement van oorlog publiceert het volgende Op advies van de militaire autoriteiten heelt de regeering de volgende maatrege len goedgekeurd. Alle nog niet opgeroo- pen fracties van de reserve zullen opge roepen worden. De 7e divisie zal zonder uitstel naar Afrika vertrekken, evenals de versterkingen artillerie, waaronder een bri gade houwitsers begrepen is. PRETORIA, 13 Dec. Een officieel be richt van de Modderrivisr luidt: De Boe ren maakten een grooten buit, waaronder 200 geweren, kisten en bandeliers met patronen en honderden bajonetten. Het ver lies der Engelschen is zeer groot, er lagen stapels dooden op het slagveld. De slag was voor ons een schitterende overwinning en hij heeft onze mannen met een nieuwe geestkracht vervuld. LONDEN, 16 Dec. Volgens een bere kening door de bladen gemaakt naar de laatste officiëele lysten door het departe ment van oorlog gepubliceerd, was het totaal der Britsche verliezen bij Maggers fontein aan gesneuvelden, gewonden en krijgsgevangenen 963. LONDEN, 16 Dec. Het departement van oorlog maakt bekend, dat het Black Watch regiment van de Royal Highlanders 111 soldaten en 11 officieren aan krijgs gevangenen heeft verloren en 250 aan dooden en gewonden. PRETORIA, 15 Dec. De gezondheid van Joubert is beterende. Hij bevindt zich thaus te Volksrust Buller's nederlaag. Na de twee belangrijke overwinningen te Stormberg en bij Maggersfontein was ket bijna niet te verwachten, dat ook in Natal de zege aan dc zijde der Boeren zou zijn, te meer, daar Boller geprezen werd ala een uitnemend tacticus, een man met een scherpen blik, en een yzeren vuist. Er werden door hem verkenningen gehouden, militaire wegen aangelegd, een infanterie brigade vooruitgeschoven, kortom 'tscheen dat de aanval met overleg zou plaats hebben. Er was dus reden te over om te vreezen voor de nederlaag der Boerentroepen. En nu de tijding tan deze schitterende over winning De kans, dat Generaal White zich zal overgeven, wordt nu met ieder uur grooter. Nieuwe troepen, gerecruteerd uit de re serve, bestaande uit mannen uit dc burger maatschappij, die vroeger wel gediend hebben, doch thans totaal ongeschikt zijn om te vechten onder z u l k e omstandig heden, zullen in massa worden gezonden. De 7e en 8e divieie zal worden geformeerd! Het zal niet tneer baten. De Boeren, vech tende voor hun land, voor hun huisgezin en voor het recht, nog sterker en krach tiger geworden door hun zegepraal zullen thans overwinnen Nadere bijzonderheden over de neder laag van generaal Buller zijn tot dusver i niet bekend geworden. Het noodlottig bericht heeft te Londen diepe verslagenheid gewektde gedrukte, bijna vertwijfelde stemming schemert door in de besprekingen der dagbladpers. De militaire medewerker van de Westm. Ga- zette" kan maar niet geloovsn, dat Sir Redvers Buller, >in wien wij allen ver trouwden, de verpersoonlijking van den succesvollen soldaat, van wien we hoopten, dat hij door een schitterende overwinning de rampen zou uitwisschen, die tot dusver den voortgang van den oorlog hebben ge kenmerkt", dat deze opperbevelhebber, in zekeren zin Engeland's laatste hoop, zou worden verslagen. De hoofdartikelen-schrijver vau de Westm. Gazette" erkent openlijk dat de Boereu zeer knap in het vechten zyn en bovendien een ongekende kracht putten uit hun zedelijke overtuiging, nij ver klaart ronduit, wat tot dusver alleen nog maar verbloemd was gezegd, dat deze vy and niet alleen nog maar ook met het hoofd moet worden bestreden. De »St. Jame's Gazette" komt zeer rui- terljjk voor de nederlaag uit. Acht en veer tig uur geleden zegt zij, vreesde meu, dat de Boeren voor Buller's leger zouden terug wijken door hun passen, om hun mannen te sparen, maar er is nn een veel ernsti ger ding gebeurd: «Onze opperbevelhebber en onze hoofd macht op het oorlogsterrein zijn flinkweg verslagen in een poging om de Tugela over te trekken en zy hebben in één nood- lottigen slag driemaal zooveel en meer kanonnen verloren dan Wellington moest achterlaten in de handen van Na- poleon's beste troepen gedurende den zes- jaarlykschen veldtocht in Spanje". Het blad geeft de hoop op succes nog niet op, «maar voor het oogenblik zijn wy verslagen en is Ladysmith in evsn groot zoo niet in grooter gevaar dan Kimberley". Alle Engelsche bladen stemmen samen in den raad aan het volk om het ongeluk met mannenmoed te dragen en vooral niet te aarzelen op den eenmaal ingeslagen weg, maar de regeering krachtig te blyven steu nen in haar taak Engeland's positie in Zuid- Afrika te redden. Want dat deze op het spel staat, ziet nu meer dan een blad in. Het oordeel van de buitenlandsche pers over de nederlaag van Buller is zoo goed als eenstemmig en kan aldus worden sa mengevat Ladysmith zal zich evenals Kimberley moeten overgeven voor nieawe pogingen tot ontzet kunnen worden ge daan dc Kaapkolonie zal in blakenden opstand komen en Engeland heeft zyn stelling in Zuid-Afrika verspeeld. Handelsblad". BERLIJN, 16 Dec. (Part.) De laatste zegepraal van de Boeren wekt hier weer zulk een algemcenc bevrediging, dat lint bijna lijkt alsof eigen landgenoolen haar bevochten hadden. De pers hier beschouwt Buller's neder- ig, in verband met den geheelen toe stand op het oorlogsterrein, door de bank als de volkomen debacle van bet Engel sche landleger en gelooft dat Engeland in weerwil Tan hetgeen Engelsche bladen aankondigen, met het oog op het geheel verouderde legerwezen, niet meer in staat is, groote geordende troepenma&sa's naar Zuid-Afrika te zenden. Het »Berliner Tageblatt" gelooft dat Buller door de Engelsche regeering om politieke redenen is aangezet tot zyn op- marsck om de nederlagen van Stormberg en Magerfontein uit te wisschen. De Rcichsboto" Nooit heeft Enge land droaver Kerstmis beleeft dan thans, de Boeren, volgens een Berlynsche grap, die niet kwaad is, by de chocalade, die do Koningin aan hare soldaten op dien christelyken feestdag, den noodigen «ge slagen" room leveren." WEENEN, 16 December. De »Neue Freie Presse" zegt: De nederlaag van Buller is een nationale ramp. Meu kan binnenkort White's capitulatie verwachten. Het «Neue Tageblatt"Na deze neder laag en andere zjjn alle Engelsche troepen met lamheid geslagen. Het «Vaterland"De nederlaag van Buller kan beslissend zyn voor den ge heelen veldtocht. De Times" schryft«Sedert den groo" ten opstand in lndië hebben wjj niet in zulk een lastigen toestand verkeerd. Het is onmogelyk zich een juist denkbeeld te vormen, omdat wy ons niet kunnen verkla ren, waarom de andere wapenen de artil lerie niet to hulp zjjn gekomen. Generaal Buller is van nu af even goed geparaly seerd als de generaals Gatacre en French De «Wiener Allg. Ztg." zegtAlle Eugelsche generaals hebben getoond onbe kwaam te zjjn, de soldaten ongeoefend, de militaire organisatie verouderd. Er is van hen geen heil te verwachten Engeland mag bljj zyn als het in Afrika kan be houden wat het bezit. De «Globe" verklaart dat de tjjding van de ramp in Engeland een groote te leurstelling heeft veroorzaakt. Het ontzet van Ladysmith wordt er door uitgesteld en de beweging aan gene zjjde van de Toegela vertraagd. De sTemps" zegt, in eene beschouwing

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 1