Koninklijke Marine Het Zeemanshuis, Openbare Christelijke SameDkomst Lichtbeelden, Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. lisclub Harmonie. geen versch brood Café „De Vriendschap." BAL. vastgesteld, daar men slechts zeer weinigen te zien kreeg, maar daar zy over tien mylen waren verspreid, moet het aantal wel groot zijn geweest. LONDEN, 20 Dec. Een verbeterde tyjat van ongevallen in den slag aan de Tugela vermeldt 142 gesneuvelden, waar onder Yijf officieren. LONDEN. 21 Dec. Het officieel rapport van de zijde der Boeren over het gevecht bij Magersfontein, via Lor en 90 Marquez ontvangen, zegt dat het gevecht van '8 morgens 4 uur tot 's avonds aan hield. De Eugelschen streden dapper, doch werden tweemaal teruggeslagen, met verlies van 2000 dooden en gewonden De Engelsche krijgsgevangenen verklaarden, dat het tweedo bataljon Hooglanders ver nietigd werd. Het Scandinavische Boe- renkorps bad 18 dooden en 43 gewonden, doch overigens zijn de verliezen onbetee- kenend. PARIJS, 21 Dec. De >Temps" be vat een telegram uit Londen, meldende Blijkens mcdedeelingen ontvangen door het Dep. van Oorlog zijn de Boeren er in Sesluagd bijna den gelieelen voorraad paai en der Busato's, ongeveer 30,000 stuks, op te koopen. Het Dep. van Oorlog had er juist over gedacht dat zeldzame middel om de En gelsche legerremonte te versterken, te be nutten, en onderhandelaars voor den ver koop naar de Basuto's gezonden, maar deze kwamen te laat. De paarden, die door Engeland over zee gezonden zijn, hebben minstens veer tien dagen noodig om uit te rusten, voor dat zij kunnen gebruikt worden. Velen sterven bovendien tijdens den overtocht. Aan de Westergrens. LONDEN, 21 Dec. - Het Dep van Oorlog ontving een telegram uit Kaap stad, meldende dat lord Methuen seinde een ruw antwoord ontvangen te hebben van Cronjé, op zijn opmerkingen omtrent luitenant Chandoa Pole van de Coldstream Guards, die den Men December gevangen genomen werd toen hij uitgezonden werd om met een parlementair met een witte vlag te gaan spreken. Cronjé verklaarde dien officier als spion te beschouwen, en verklaarde tevens, dat hij geen verdere betrekkingen met lord Metheun wil onder houden. De slag aan de Toegela. Uit de Engelsche bladen, ontleenen wy de volgede beschrijving van den veldslag aan de Toegela De frontaanval van generaal Clery'i brigade op de vijandelijke stellingen ach- de Toegela had plaats onder gezamenlijke leiding van den opperbevelhebber Sir Red- vers Buller en den divisie-commandant Sir Francis Clery. De geheele ontzettings divisie nam aan den strijd deel en vertrok des morgens vroeg uit het kamp bij Chie veley. De brigade van generaal Hart werd uit gezonden naar de meest westelyke drift hy Doornkop Spruit. De brigade van generaal Hildyard rukte op Colenso aan om de rivier bij de vernielde brug over te trekken, terwijl generaal Lyttclton in het centrum was opgesteld met bevel, waar dit noodig was assistentie te ver- leenen. De vierde brigade eindeljjk, de veroenigde fuseliers van generaal Barton, lukte in de richting van 11 langwane-kopje ten ooBten van de spoorljjn op om de Britsche flank tc beschermen en des vij- ands vleugel te bedreigen. Onze cavalerie en het veldgeschut waren over beide vleugels verdeeld, het scheeps geschut was in het centrum opgesteld aan de westzyde van den spoorweg, terwijl kolonel Long met zijn artillerie ten oos ten van den spoorweg op den rechter vleugel van de infanterie stelling hud genomen. Generaal Hart's brigade had bevel de westeljjke drift over te trekken, dan den noordelijken oever van de rivier te volgen tot de wageubrug, waarbij generaal Hil dyard de rivier zou overtrekken, die ver volgens naar de kopjes in het Noorden zou oprukken. Het front der aanvallende macht was zes mylen breed, terwijl de Boeren hun liniën veel verder hadden uitgestrekt, steunende op hun groote bewegelijkheid. De kanonnen roudom Ladysuiith lieten reeds hun stem hooren, toen te kwart voor zes sen het scheepsgeschut het vuur opende. De Boeren antwoordden niet. Daarop be gon hot oprukken der Brilschc infanterie over een bijna geheel open, licht golvend terrein tegenover de geduchte verschan singen der Boeren, waar nog steeds geen teeken van leven werd gegeven. De vy- and hield zich verborgeu, maar toen hy eindelijk, 11a de Britsche troepen tot on geveer 800 yards te hebben laten opruk ken, zjju vuur opende, bleek het dat de weg naar de Toegela en alle punten van waar men de rivier zou kunnen bereiken door de geweren der Boeren werden be streken. De Bóeren-batterijen, waaronder een Creusot-kanon, Krupp-en Hotclikiss-ka- nonnen, openden om bjj halfzeven het vuur en weldra zag men rondom de gra naten springen. Toch rukte de Britsche infanterie met onbezweken moed voor waart». Generaal Hart rukte op den lin kervleugel vooruit. Een gids geleidde zjju troepen naar de drift, maar daar aan gekomen moest hij wijken voor het over stelpend vuur van twee kanonnen en het kruisvuur der Mausergeweren. Middelerwijl was ook het gevocht op den rechtervleugel begonnen en weldra woedde de strijd daar niet minder hevig. Onder het onophoudelijk ratelen der Mau sergeweren en do onafgebroken donder van het geschut drong generaal Hildyard door tot Colenso, waurby zijn bereden infanterie 42 uian verloor, Kolonel Long deed zyn batterijen op rukken om dichter by de vijandelijke stel ling te komen, maar nauwelijks was hy de rivier genaderd of een afdeeling Boeren sprong op en opende op hem op een af stand van 600 yards baar moordadig vuur. De kanonniers eu de paarden der stukken vielen byna onmiddellijk. Infanterie werd afgezonden om het geschut te redden, maar ondanks hot kranig optreden der Britschen soldaten vermochten zij de kanonnen niet bereiken. Tien stukken bleven in de handen van den vijand achter Terwijl op den rechtervleugel dit tooneel werd afgespeeld was generaal Hart, die van generaal Lyttelton versterking had ont vangen, opnieuw voorwaarts gerukt. Onder hevig artillerievuur en infanteriovuur van den vijand leden ziju troepen ontzettende verliezen, maar hy gaf niet op en slaagde er werkelijk in de drift over te trekken, waarbij enkelen van zijn soldaten verdron ken. Hier trokken zij het vuur van de geheele vijandelijke stelling tot zich en deze bleek zoo onaantastbaar sterk te zjjn, dat men nooit met succes een frontaanval zou kunnen doorzetten. Daarop werd tot den terugtocht besloten en keerden de Brit sche troepen naar het kamp bjj Chieveley terug. De vjjand deed geen poging hen te achtervolgen. Generaal Buller en generaal Clery leid den aanval met den meesten geestkracht en moed, men zag hen steeds waar de kogelregen het dichtst waszij moesten echter het onmogelijke van hun poging inzien en besloten den aanval niet door te zetten, ten einde niet de geheele divisie aan vernietiging bloot te stellen. Naar aanleiding van deze uitvoerige bij zonderheden over de nederlaag van generaal Buller, merkt de militaire medewerker van de Daily Chronicle* op, dat men klaar blijkelijk het ergste van de nederlaag nog niet weet. De bijzonderheden geven geenszins een verklaring van onduidelijke puntsn in gene raal Buller's telegram dit is natuurlijk niet aan de correspondenten te wijten, maar is de schuld van den censor, die gemeend heeft de ergste onthullingen te moeten achterhouden. Schout-bij-nacht Hubert Campion vraagt in de Times" of het niet tijd wordt, de Koningin te vragen, een dag van nationale zelfvernedering en gebed uit te schrjjveu. Is Engeland vraagt hjj, zoo'n rechtvaardig volk, dat het der oor logen God zou vergeten, wetende dat de oorlog een Zijner oordeelen is en Enge- lands ondeugden terecht straf verdienen Hjj hoopt, dat de laatste nederlagen de natie op haar knieën zal brengen om God te smeeken. Zjjn zondige kinderen de overwinning te schenken in dezen oorlog, die Engeland opgelegd is. Een' andere inzender zou willen dat de kerken eiken dag een paar uur geopend zouden zijti om de menschen gelegenheid te geven, te bidden. Maar lüj zon de kerken dan wel graag verwarmd willen hebben. Een derde inzender, Harry Jones, heeft bij geruchte gehoord van een dag van zelfvernedering. En dan wil hij vragen *Zouden wij niet beter doen om te wach ten tot wij vernederd zijn Wij strijden voor recht en gelijkheid onder de men schen. En hebben wij daar spijt van De behandeling der krijgsgevangenen. De Engelschen gaan voort hunne krijgs gevangenen op dezelfde hondsche wijze te behandelen als in de eerste dagen van den oorlog. Da >Cape Times" van 30 Novem ber plaatst een ingezonden stuk, waariu een ergerlijk staaltje genoemd wordt. Ne gentien gewonde Boeren, die bjj Belmout gevangen waren genomen, werden naar Kaapstad vervoerd in een open kolenwagen zonder eenige bedekkiug. Daarin moesten de gevangenen, waarvan de meesten ern- stig gewond waren twee dagen en twee nachten reizen, overdag blootgesteld aan de verzengende stralen der zon, des nachts aan de koude, vochtige atmosfeer, zonder andere beschutting dan hun eigen kleederen. De meesten hadden hun jas uitgetrokken om iets zacht onder het vermoeide hoofd te hebben. Het voedsel was niet alleen slecht, maar ook schaarsch. Met denzelf den treiu werden Engelsche gewonden ver voerd in salonwagens Bovendien hadden de Boeren nog aan elk station het ge- jouw en geschimp dsr Kaffers te verduren. Ook de redactie van »Ons Land" spreekt baar verontwaardiging uit over dit feit. dat haar van verschillende zyden beves- bevestigd wordt. POSTERIJEN. Dinsdag 26 December a. b. (2a Kerstdag) zal het Postkantoor geopend zjjn van 67 's m.van 89 in. an van 11.80 'b m. tot 4.80 's a. Het Bijkantoor, Ankerpark, zal geopend zyn van 11.80 's m.4.80 a. Er znllon dien dag plaats hebben 8 brieren- bestellingen ten 7 in., 12.30 's a. en 8.30 '8 a. en 2 pakketpostbestellingen ten 10 *6 m. en 3.80 's a. Voor het overige zal, wat de uitvoering van den dienst betreft, 26 December in alle opzichten worden aangemerkt als een werkdug. De Directeur D. P. M. DU CELLIÉE MULLER. Marine en Leger. De hoofdmachinist 2e kl. J. Zwart en de machinist le kl. L. J. Dornickx, hebben beiden met goed gevolg examen afgelegd voor hoofd machinist 1* kl. De hoofdmach. lste kl. A. Sizoo, chef van het raachinckamerpersoneel by den torpedo- dienst te Amsterdam, is door den Minister van Marine aangewezen om hst toezicht te houden by den aanbouw van wtrktuigen en stoomketels, bestemd voor de torpedobooten Hydra» en .Scylla», die by de firma Yarrow Co. te Londen in aanbouw zijn voor de Indische militaire Marine. B\j Kon. besluit zijn .bevorderd tot kapt.- luit. l«r zee de luit. ter zee 1c kl. 1'. H. Brocx en tot luit. ter soa le kl. de id. 2e kl. J. F. Nijland. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Arrfjoeno', vertrok 20 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Hot stoomschip •Prinses Sophie*, arriv. 19 Dec. van Amsterdam te Bataviu. Het stoomschip «Lawoc, van Rotterdum, vertrok 20 Dec. van Southampton. Het stoomschip „Ocnguran*, van Rotterdam, pass. 2ü Dec. Suez. Het stoomschip .Soembing', naar Rotter dam' vertrok 21 Dec. van Perim. Het atoomschip •Koningin Regentes», van Amstord&m, arriv. 10 Dec. te Genua, Marktberichten. Scliagen, 21 Dec. Aangevoerd 5 paarden f 45 a 110, 0 k euleus fal0 stieren f a 010 geldekooien f 120 a 155, 83 vette koeien f ICO a 250,0 kalf koeien f 0 a —0, 0 vaarzen 1af0 gra9kalvon u15 nuclil. kalveren f 6 a 21, magere schapen f 50 vatte id. f23.50 a f26.50, 1500 overh. f 13 a f 19.50, 12 magere varkens f 8 a f 11, 66 veile var kens f 0.34 a 0.36 p. P. 70 biggen f 8.a 7.850 kop boter per P. 475 a 525ct., 1800 kipeieren f 4.50 a 5.50, 0eenden dito f 0.a 0.per honderd. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Vtn 1U tot 31 December ONDERTROUWDC. Kooruoeef. en O. Keyxer. C Abbo en A. Mirldijk. J. llardor eu*G. M. Thjjimejjer. M T. J. Pd eu C. T. Koor.tomp. N. C. Herruet eu A. Lii'hteuduhl. GETROUWD 1 C. W. A P. Dutjne eu O. Kiljan. H. Wiuk en W. Middelkoop. BEVALLEN": M. Slios geb. Stom politici, 4. C, Vluri geb Kroon, x. N. van der Heide geb. <-ou», i. C. M. M. Briiikaiua geb. Pe'raa, x. OVERLEDEN T. Pous geb. Stuiver., 89 j. J. Rieu- wer», 8 j. J. J. Korber, 2 tn. J. M. Miouwbnurt, 4 in Gemeenteraad van Texel. Gehouden op 19 Dcc. 1899. Voorzitter de beer II. W. de Joncheere, Burgemeester. Tot afwerking van het korte programma waren slechts 7 leden aanwezig. Afwezig met kennisgeving de boeren Dikkers en Mets en zonder kennisgeving de boeren Bakkeren Kouing. De vergadering werd geopend en de no tulen werden gelezen en met eene kleine opmerking van den lieer F. Keyzor goedge keurd. Do volgende mededcclingen en ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen a. de Voorzitter deelt mede, dat hot ver zoekschrift om subsidie voor het onderwijs is opgemaakt en verzonden b. dat aan den toren te Den Hoorn belang rijke herstellingen moeten geschieden, waar om de post .onderhoud klokken en torens' hooger is geraamd dan oorspronkelijk, omdat de gemeente voor het bovenstaande ongeveer f 150 moet by dragen c. dat B. eo W. hebben besloten eenige boomen, die don waterafvoer belemmeren, te doen opruimen en door jonge boomen te laten vervangen d. dat bij den Ontvanger kasverificatie heeft plaats geliad ontvangsten f 46963,32uit gaven f 42540,166, saldo alzoo f 4423,15® eveneens bij de directie der havenontvang sten f 5285,21, uitgaven f 3912,44, saldo f 1372,7/. Boeken en kassen werden iu orde bevonden e. dat ia ingekomen een schryven van G. Bakker, te de Cocksdorp, verzoekende v de straatverlichting iets boven do aannemings som te mogen ontvangen, aangezien de petro leum zoo hoog in prijs is. Het verzoekschrift was ongezegcld en werd daarom ter zyde gelegd. De zaak der straatverlichting zal nader door bet Dagel. Bestuur besproken worden. Vau Ged. Staten en Commiss. der Koningin waren nog ingekomen goedkeuring van hel besluit tot het aangaan eoner geldleening van f 4000 k hoogstens 5 goedkeuring der verordening tot het heffen van leges, ingaande l Jan. a. s. en goedkeuring begrooting voor 1900 en rekening over 1898. Hierna kwam aan de orde: Benoeming leden Alg. Armbestuur en regenten en regen tes Alg. Weeshuis. Voor eorstgeiioemd lichaam werden herbe noemd de heereu Aug. C. Keyser en C. W. Bakker Jr., beiden met algemeene stemmen. Voor het Weeshuis werden herbenoemd de regenten C. A Witte en Ang. C. Keyser, beiden met 5 stemmen en de regentes Mej N. Roeperde Boer met 6 stemmen. Het suppletoir kohier hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 19,50 vordering 1 Febr. 1900. Het suppetoir kohier hoofd, omslag zou in geheime zitting behandeld worden. Na rondvraag, waarbij niemand iets te zeg gen had, werd de vergadering gesloten. Vervolg der berichten. De IJsclub Harmonie", alhier, neemt maatregelen om de ijsbaan op de Binnen haven voor het publiek open te stellen. Als het vriezend weer bljjft, zal het mor gen of Zondag zyn, en 't is dan te ver wachten dat op de glinsterende ysvlakte talrijke ryderesseu en rijders zich zullen vereenigeu om zwierend laugs de baan te glyden. Woensdag jl. trad in »Tivoli" op 't Operetten-gezelschap, bestaande uit 22 da mes, onder leiding vau den heer Gothov Gruneke. Zy voerden twee alleraardigste operetten op, n. 1. De Sigarettenmaakster" en >Eeu Studentengrap," die zoowel om den vroolijken zang, als om het losse spel en de fraaie costutnes zeer in den geest van de bezoekers vielen. Ook de Wee- ner liederen, die tot aanvalling gegeven werden, hadden veel succes, waartoe de da mes von Ehrenberg, Vollmar, Vere en Low veel bijdroegen. Dit viertal alleen zou reeds geschikt zyn om het publiek een aangenamen avond te verschaffen. Tot onderwijzeres 3e kl. in het hand werken aan de burgerschool »Neptunus- straat" te 's Gravenhage is benoemd mej. F. C. Torrë. Bij Kon. besluit van 20 Dec. is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1900 benoemd tot leeraar aan de R. H. B school alhier dr. R. U. Rein- dera, leeraar aan inrichtingen voor mid delbaar ouderwijs te Groningen. Maatschappij van Landbouw. Gisterenavond hield de afdeeling Helder van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, onder voorzitterschap van den heer C. Maalsteed, in de Tuinzaal van >Tivoli" een algemeene vergadering. Nadat de no tulen gelezen waren, werd verslag uitge bracht ovsr de verloting, die by gelegenheid van de paardenmarkt was gehouden. De daarop betrekking hebbende rekening was door de heeren G. de Beurs en P. A. E. Thijssen nagezien en accoord bevonden. De ontvangsten hadden bedragen van de verkoop van loten f2222,79* en 5% van de waarde der groote prijzen f 58,62®, het totaal der ontvangsten bedroeg dus f2281,42. De uitgaven waren f 1950,30 voor aankoop van prijzen en f 241,85 aan andere onkosten, dus tezamen f2192,15. Het verkregen batig saldo van f 89,27 zal in de kas der vereeni- ging gestort worden, wanneer de rekening, die aan den Commissaris dsr Koningin moet opgezonden worden, de goedkeuring heeft ontvangen. Daarna had de mededeeling van verschil lende ingekomen stukken plaats, zooals 1 van de immigratie-maatschappij, die zich ten doel stelt om de immigratie van land bouwers naar de Transvaal en de Oranje Vrijstaat te bevorderen. Hierop werd niet ingegaan. 2 Een schrijven van 't Ministerie van Binnenl. zaken, waarbij een vragenlijst overgelegd werd ter beantwoording, hoe en op welke wijze van de Rijksproefstations gebruik werd gemaakt om de voederartikelen te laten onderzoeken Verschillende leden zullen deze vragen beantwoorden. 3 Een schryven van de Tentoonstellingscommissie, verzoekende op de tentoonstelling te Parijs vee in te zonden en hiervan voor 1 Febr. 1900 aangifte tedoen. Wordt voor kennis geving aangenomen 4 Een missive van 't Hoofdbestuur, mededeelende, dat de af deeling in de termen valt gratis een spreker te krijgen, die over een of ander onderwerp op den landbouw betrekking hebbende een lezing zal houden. Uit de bijgevoegde lijst kiest men den heer P. van Balen te Bode graven, die het onderwerp zal behandelen bemestingsleer, veevoeder en weidebouw. De daartoe uit te schrijven vergadering zal ook voor niet- leden toegankelijk zijn. 5 Een reeks vragen van 't Hoofdbestuur, uit welker beantwoording moet blijken, welke loonen de knechts en meiden van de land bouwers en veetelers in deze streek genieten. De beantwoording wordt aan 't Bestuur overgelaten. Vervolgens heelt een langdurige bespre king plaats over het uitloven van premies aau stieren, die alhier op de markt wor den gebracht. Men meende, dat zoodanigen maatregel den aanvoer Tan stieren zeer zal bevorderen en ten slotte bepaalde men, dat jaarlijks op de voorjaarsmarkt te Hel der 3 aanhoudingspremies voor de beste éénjarige stieren uitgeloofd zullen worden, die evenwel het volgende voorjaar, wan neer de stier weder op de markt komt, uitgereikt zal worden en 2 premies voor de beste tweejarige stieren. Zy moeten evenwel in de gemeente Helder aangefokt zijn. Aan het bestuur wordt, in verband met de kas, overgelaten de hoegrootheid der prijzen vast te stellen. Verder ging men over tot de verkiezing van een bestuurslid. De 4ieer Th. Terra, die aan de beurt van aftreding was, werd met groote meerderheid herkozen. Nadat onder de aanwezige leden een verloting van eenige kazen had plaats ge had, werd de vergadering gesloten. Men schrijft uit Koegras: Jl. Zondag gaf de Rederijkerskamer »Anna en Maria Tesselschade' in het lokaal >De Blauwe Keet' van den heer Marees, haar 2e uitvoering in dit seizoen, en wol zooals vermeld was, ten bate voor de Transvaal. Deze avond werd geopend met het zingen van het Transvaalsche Volkslied door den heer in 't Veld. Daarna werden opgevoerd .Man en Vader maar Vrouw noch Kind,< en vervolgens «Op leven en dood». Beide stukken werden goed weergegeven en vielen zeer in den smaak van het publiek. Jammer, zeer jammer was het, dat zoo weinigen waren opgekomen om de leden dezer kamer te sterken in hun voornemen. Immers, het was toch een prachtig idéé van de leden, om ook iets op te offeren aan onze stamverwanten die ginds stryden voor recht en vryheid? Daarvoor brengen wij, diegenen die het initiatief namen, onzen dank, en hopen een volgende keer beter. Voor dit doe! werd gecollecteerd aan entrée's de som van f25hetwelk aan het Transvaal- comité zal worden afgedragen. Texel, 21 Dec. De heer R. Jansrna, hoofd der byzondere school te Oosterend, heeft Maandag j.1. te den Burg voor eene goed bezette vergadering eene Transvaallezing gehouden. In deze rede werd betoogd, dat de strijd, die thans ge streden wordt, eigenlijk een 5e Engelsche oorlog is, omdat de Transvalers Hollanders zijn en de strijd in Zuid-Afrika is tusschen het Engelsche eu het Hollandsche ras en dat vooral het geloof der Boeren sterk maakt, om vervolgensin dezen geest de geschiedenis van Trausvaal te behandelen. De lezing, die door goed gezongen liede ren vau de zangvereeniging De Lofstem" werd afgewisseld, werd met groote aandacht gevolgd. De zuivere opbrengst komt ten goede der Z.-A. Vereeniging. Tot Hoofdingeland van den polder Waa- lenburg" is herkozen de heer C. P. Keijser en tot Heemraad van dienzelfden polder de heer Alb. Kooiman. Met eenige arren werd Dinsdag eene sledevaart van den Burg naar Oosterend gehouden. Aldaar werden door eenige kin deren gezongen de Volksliederen van Trans vaal en Oranje-Vrijstaat, waarbij f3.31 voor de Z.-A. Vereeniging werd gecollecteerd. De Hogerhuis-zaak. De aanvraag tot herziening van het von nis, indertyd tegen de drie gebroeders Ho gerhuis gewezen, werd jl. Woensdag door den Hoogen Raad in behandeling genomen. De advocaat-generaal, mr. J. G. Patyn, ging den loop der zaak na, en wijdde, o a. al de aandacht aan de buitenrechtelijke verklaringen Tan Van Dyk, Dykstra en Alberda, en aan de geheele Hogerhuis- beweging hier te lande. Na hulde te heb ben gebracht aan het onpartydig onder zoek van den Officier van Justitie te Leeu warden, concludeerde de adv.-gen. tot a f - w ping van het verzoek tot herziening. Daarna sprak mr. Z. van der Bergh, uit Amsterdam, fer verdediging van 't ver zoek. Pleiter behandelde de zaak buiten alle bymengseleu en volksagitatie om, en nam volstrekt niet voor zijn verantwoor delijkheid, wat hieromtrent gezegd is in socialitische bladen. Hy concludeerde ten slotte, dat er voor den Hoogen Raad ge noegzame grond aanwezig is, om herziening te gelasten. Uitspraak 15 Januari as. Toen Woensdagavond een brieven besteller te Uitgeest de spoorbaan wilde oversteken, zag hij niet den van Alkmaar komenden trein, waardoor by gegrepen eu overreden werd. Beide beecen werden ver brijzeld en 't hoofd van 't lichaam geschei den. De man was sedert vyf weken ge huwd. Ontvlucht. De politie te Arnhem en de maréchaus see waren Woensdag druk in de weer, den omtrek der stad te onderzoeken, daar uit de gevangenis ontvlucht is de man uit Harscamp bjj Ede, Zeegers genaamd, die onlangs tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens vergiftiging zijner echtgenoote. Zeegers was, omdat men zelfmoord vreesde, opgesloten in een cel met drie andere pre ventieven. Dinsdagavond acht uur bracht de bewaarder koffie. Zeegers stond aan de deur, sloop om den bewaarder heen nnar buiten, verdekte zich achter de pomp en wachtte het vertrek van den niets berner- kenden bewaarder. Toen is hij van de binnenplaats der ge vangenis door vastgrijpen aan de telephoon- draden en twee vensters tot de kroonlijst geklommen, vervolgens langs het dak in den tuin van den directeur, weer langs een ander dak en daarover geloopen tot de Beek straat, waar hij zich langs de dakgoot liet zakken. Een meisje bemerkte een daklooper, waar schuwde den directeur, maar Zeegers was verdwenen, en ondanks de ijverige naspo- ringen der maréchaussee, die den geheelen nacht in Harscamp (Barneveld) en overal rond wielerde, zelfs geen spoor ontdekt. Signalement 36 jaar, lengte 1.56, haar: blond eu dun, wenkbrauwenidem, voor hoofd laag, oogenblauw, neusspits, mondklein, bleeke kleur, geschoren ge zicht, althans zonder baard of knevel, ge kleed zwart jacquet jasje, donkere broek, zijden pet met rouwstrik. Nader meldt men: De uit de gevangenis ontvluchte Zee gers is Woensdagnacht bij ziju moeder te Putten geweest. Hy heeft daar andere kleeren aangetrokken en zich voorzien van geld. Vermoedelijk is hy over de grenzen gevlucht. Dames-Comité „Transvaal". Sedert vorige opgave zijn de volgende giften nog ontvangen van verkochte liederen Musus Sacrum" 6,05' Helders Mannenkoor" 94,69 op een feestavondje1,74® sneeuwbal Mevr. N. nogmaals 25,00 Rederijkerskamer »Anna en Maria Tesselschade", Koegras 25,00 van een partijtje der naaischool Patrimonium" 1 05 van een verkleed optochtje van 4 jongens1,13 waarvoor bovengenoemd Comité zijn harte- lyken dank betuigt. op Zondag en Maandag, des 's avonds 7 uur. Voorts eiken Zondagavond, in 't Lokaal LANGESTRAAT 16. Komt allen. Dinsdagnamiddag 4 uur Kerstfeestvie- ring en uitreiking vau kleedingstukkeu met en aan de Kinderen der Zondagsschool. Vrije toegang. In 't bijzonder worden de Ouders der kinderen beleefd uitgenoodigd. A DVE RTENTIE N. Ondertrouwd JAN HARDER en GERDINA MARIA THIJSMEIJER. Helder, 21 December 1899. Huwelijksvoltrekking 4 Januari 1900. Getrouwd C. W. A. PH. DUIJNE en G. KILJAN, die, mede namens wederzijdsche familie, hun' dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Helder, 20 December 1899. Heden voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon, A. M. TIELROOIJ—NOÖRLAND. Helder, 21 December 1899. Algemeene kennisgeving. Voor de veis blijken van deelneming, ondervonden ge- gedurende de ziekte en bij het overlijden van myn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijnen hartelijken dank. Wed. M. H. HARMS. Helder, 21 December 1899. Kerstfesstviering Vijzelstraat Behalve des Zondags en ltte en 2de Kerstdag, 's morgens ten 10 uur prediking, hopen wy 't feest te vieren met de kinde ren onzsr school en wel met de Zondags scholieren 1 ste Kerstdag, bewaarscholieren 2de Kerstdag, beide aanvangende ten half drie. Belangstellenden hebben vrije toegang. HELDER. C. BREET Az. 2e £Lerstaag openbare vergadering met in het ZEEMANSHUIS, Spoorgracht 43. Openbare Kerstfeestviering van de Zondagsscholen der Herv. Gem. op Maandag 25 en Dinsdag 26 Dec. '99, 's av. 7 uur, in de Nieuwe Kerk. Toegangskaarten ziju verkrijgbaar bij de Wed. BRUIJN, Spoorstraat; de Wed. HELDER, Zuidstraat; den Heer WEBER, Kanaalwegden Heer MAAS, Dykstraat, a 25 ct. voor eiken avond Tevens zijn aldaar programma's te be komen a 10 ct., toegang verleenende tot de galerijen. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wy onzen innigen dank aan allen, die ons gedurende de ziekte en het overlijden van onzen ge liefden Zoon en Broeder hebben bijge staan, inzonderheid aan den WelEd Heer DRIJVER, Arts, den heeren SIMONS en BEENAERTS, alsmede de heeren-dragera, voor de laatste etr, aan den overledene bewezen. Namens Wed. J. MINNEBOO en Kinderen. Hiermede betuigen wij onzen hartelyken dank, voor de talrijke bewyzen van deel neming bjj het overlyden van onzen ge liefden echtgenoot en vader ontvangen. Namens de Familie Wed. W. M. VAN ZWEDEN. By mijn vertrek naar Transvaal roep ik aan familie en bekenden een hartelijk vaarwel toe. JOH. DAALDER. a/b. ss. Kanzier". Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. ZONDAG 24 DEC. voorm. 10 uur: Dr. J. A. VAN LEEUWEN, Predikant te Bloemendaal. lste Kerstdag: G.C. A. A. v. d WIJNGAARD. Beroepen Predikant te Usseloo. 2de Kerstdag Ds P E BAKBA8 J Az. Predikant te Haarlem. ■iimilscn-Vrreeiiixinx RECHTDOORZEE. Gewone Vergadering op ZATERDAG 23 Dsember 1899, des avonds te 7 uur, in het gewone Lokaal. HET BESTUUR. WEGENS VERLEEND KERST VERLOF, ZAL HET EERSTVOL GENDE WINTERCONCERT GEGEVEN WORDEN OP MAAN DAG 15 JANUARI 1900. - - - - Namens de Commissie van Beheer, de Kapelmeester J. KONING. Volksbibliotheek DEE Maatschappij lot Nut vaa 't Alien. Departement HELDER. De afgifte en ruiling van boeken zal in plaats van Maandag 25 December op WOENSDAG 27 DECEMBER en in plaats van Maandag 1 Januari op DINSDAG 2 JANUARI plaats hebben. HET BESTUUR. Zij, die genegen zijn DE IJSTENT DER IJSCLUB HARMONIE TE PACHTEN, wor den verzocht zich aan te melden in de Sociëteit HARMONIE", Ankerpark, heden Vrijdagavond 9 uur. HET BESTUUR. Degenen, die le vorderen hebben van het BURGERLIJ K ARMBESTUUR te Helder worden verzocht hunne re keningen in le zenden voor 1 Januari 1900. HET BESTUUR. Ondergeteekende maakt zyn geachten cliëntèle be kend, dat bij hem MAAN DAG (lsten Kerstdag), GEEN VERSCH BROOD te verkrijgen is. Minzaam aanbevelend, W. LAMMERS. Ondergeteeken de n maken hun geachte cliëntèle bekend, dat den Eersten Kerstdag (Maandag) verkrijgbaar is. HOOGENBOSCH. VAN EDE. KUIPER. DE JONG. VERFAILLE. Aanstaande Zondag: D. KOPIJ. VeslpleiD No 1. Spooraraont 48. Meest gezocht VOLHkLOGKMGl'T, ruime conversatiezaal, zindelijke kamera. Lopies van af 35 cem per nacht. PP" Consumptie uiterst billijk. GEVRAAGD ttgen half April een baker. Inlichtingen te bekomen tusschen 7 en 8 uur 's avonds bij Dr. BITTER. Tegen 1 of 15 Jan. gelegenheid voor kost en inwoning voor twee Onderwijze ressen, met gebruik van vrye zit- en slaapkamer. Br. onder letter R., Bureau van dit Blad. GEVHAAUD die met de wasch kan omgaan. Adres: KANAALWEG 97. Werkvrouw trevraaRd voor I rjidax ol' Zaterdag-, Mej. GRAAFF, Spoorstraat,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1899 | | pagina 2