Vóór Ladysmith. LADYSMITH, 12 Jan. De Boeren onthouden zich gedurende de twee laatste dagen van alle vijandelijkheden, doch op de ver van de Engelschen verwijderde heu velen wordt een levendige beweging onder hen opgemerkt. Volgens het >Diggers News" bedraagt, naar de eerste schattingen, het verlies der Boeren, op 6 Januari voor Ladysmith ge leden 26 dooden en 77 gewonden. KAAPSTAD, 12 Jan. Volgens te legrammen aan de Kaapsche avondbladen zou Warren de Toegela overgetrokken zyn. liet oorlogsschip »Penelope", waar op de gevangen Boeren zich bevinden, is haast door brand vernield geweest. Door de munitiebergplaatsen onder water te zetten is het schip gered. De Boeren- verliezen bij den aanval op Ladysmith heeten 800 man aan dooden en gewonden te zijn. Men zegt dat er te Pretoria genoeg ammunitie is om den oorlog drie jaren vol te houden. PARIJS, 15 Jan. - De »Gaulois" bevat een interview met dr. Leydsdeze zeide geen geloof te hechten aan het be richt van een aanval der Boeren op Lady smith, tenminste zoolang hij daarover geen nadere berichten heeft. Eu meent liy te moeten gelooven aan een poging der En gelschen om een uitval te doen, die even als de vorige mislukte. Verder zal er waarschijnlijk niets hebben plaats gehad dan een voorwaartsche beweging der Boeren om de insluiting nauwer te maken, met het oog op nieuwe ondernemingen van air Red vers Buller. Dr. Leyds gelooft niet, dat de capitu latie van Ladysmith spoedig zal plaats hebben, want de EngelBchen hadden die plaats langen tyd van te voren reeds tot een stapelplaats voor den voorraad in Natal gemaakt. De stad is in staat het maanden lang uit te houden. Valt Ladysmith echter, en wordt het leger van White krijgegevangen gemaakt, zoo zeide dr. Leyds glimlachend, dan ziet hy slechts ée'n middel, namelijk om deze tienduizend gevangen Engelschen te ge bruiken voor den arbeid in de mynen. In den Vrijstaat. ORANJE RIVIER, 12 Jan. - Zout- pansdrift in den Oranje-Vrystaat op 6 Jan. bezet door generaal Elliot Wood, com mandant van de genietroepen, met een troepenmacht uit alle wapens samengesteld. Er is dus voor de eerste maal in dezen veldtocht een post gevestigd in het gebied van de Republieken. De verbinding tusschen de oevers van de rivier wordt onderhouden met behulp van een pontonbrug. Generaal air Redvers Buller heeft een nieuw plan van aanval opgemaakt om de Boerenstellingen by de Toegela te ver meesteren. lïjj is voornemens die stelling aan te vallen in drie colonneseen op grooten afstand ten westen, in de nabijheid van Potgietersdrift, onder zijn eigen bevel, een tweede, onder sir Charles Warren, ten oosten, waarvoor deze divisie-commandant uit Chieveley is vertrokken in de richting van Weenen en een derde, ouder bevel van Clery, in het centrum. Buller heeft dus genoeg van een front- aanval en zal het thans eens beproeven met een omtrekking aan twee zijden. Of dit een plan is, dat door lord Roberts is opgemaakt, dan wel dat het een wanhopige poging van Buller is om het bedreigde gurnizoen van Ladysmith te ontzetten, blijkt uit niets. Overigens is van het oorlogsterrein zoo goed als geen nieuws. Generaal Elliot Wood, de commandant der genie by het leger in Afrika, heeft uit het kamp aan de Oranje-rivier een paar maal een patrouille uitgezonden, in den Oranje-Vrystaat, die door de Karroo ge trokken is, zonder iets van de Boeren te bespeuren. Sterk door dit succes heeft ge neraal Wood thans Zoutpansdrift, aan de uiterste oostgrens van den Vrijstaat, aan de Oranje-rivier bezet, en de Engelsche bladen maken met ophef melding van deze bezetting van een post in het gebied der Republiek, de eerste gedurende den ge- hoelen veldtoeht 1 PARIJS, 15 Jan. Uit Londen aan de >Temps" De »Liverpool Courier" berekent het totaal-cyfer der troepen, waarover lord Roberts het bevel zal voeren, op 160,000 man. Daarvan zjjn 100,000 reeds ont scheept, 30,000 onderweg en moeten 30,000 nog ingescheept worden. Het gevecht om Ladysmith. HOOFDLAAGER BIJ LADYSMITH, 9 Jan. >De Britsche troepen" vielen de Boeren aan en bezetten Zaterdagavond de zuidelyke hellingen van Bester's Kop, ten slotte de commando's dwingende terug te trekken. Commandant Nel ten Westen van de stad en het Pretoria-commando ten Noor den hebben kopjes genomen, die Caesar's kamp beheer8chen en »snipen" voortdu rend op de Britsche troepen. Twee veldcornets van Pretoria houden een heuvel bezet bij het deelpunt van de spoorlijn naar Harrismith, dicht by de stad. Het Pretoria-commando verloor zes dooden en zeven gewonden door den roekeloozen stormloop van burger Willemse en anderen bij een poging om het fort te bestormen. Verdere bijzonderheden over de verliezen der Boeren worden in den morgen verwachtt Het vorenstaande telegram uit het Iloofd- laager by Ladysmith moet waarschijnlijk een Boerenlezing voorstellen van het ge vecht om Ladysmith op Zaterdag 6 Januari. Het thans ontvangen telegram is ruw mishandeld. Er is zooveel in geschrapt, dat men de bcteekenis der mededeelingen geheel moet raden. Reeds de aanvangswoorden van het tele Sram, het onderwerp van den eersten zin e aanduiding van de aanvallende party ontbreekt. Toch kon daardoor het feit niet verborgen blyver. dat de aanval der Boeren" een uitval der Engelschen is ge weest, die dua wjj kunnen het er on middellijk bijvoegen mislukt is. Wel is dientengevolge verborgen geble ven de sterkte en de samenstelling van den uitvallenden troep. Het blijkt verder dat de Engelschen de idelijke hellingen van Besterskop (den heuvel niet twee Boerenkanonuen ten zui den van Caesar's kamp) hebben bezet, wat in hooge mate onwaarschijnlijk lijkt. De daaropvolgende medodeeling over het terug trekken der Boerencom mando's wijst erop, dat we hier te doen hebben met een zeer verminkte lezing van dat deel van het gevecht, dat de censoren aan het depar tement van oorlog zich verwaardigd hebben aan liet publiek mede te deelen. Wat daar geschied is, zullen we wel niet te weten komen, voordat we in de Transvaalsche bladen de ongekortwiekte Boerenverslagen kunnen lezen. Dan zal wel blijken, dat de dag van 6 Januari voor de Boeren zeer gunstig was afgeloopen en blijft er van White's succes nog minder over dan wij eerst vermoedden. (»H.blad"). Marine en Leger. By ontmoeting van Hr. Ml. „Zeeland* on Hr. Ms. .Soinmelsdyk* in West-ïndiö zullen de hoofdmachinist 2o kl. A. A. van Boven, a/b. Som ui el sd ijk* cn de machinist 2e kl. R. Grandia, a/b. Zeeland* onderling van plaatsing verwisselen. Overgeplaatst de hoofd machinist le kl. F. H. J. Marlyn, van Hr. Ms. .Korlenaer* op W/schip te H/sluis, ged. op du werf aldaar. Machinist 1 kl. J. A. J. v. Horssen van Hr. Ms. .Zeehond* op Hr. Ms. .Kortenaer» en de machinist le kl. W. Z. Ort van Hr. Ms. .Marnix' op Hr. Ms. .Zeehond'. De hoofdmachinist 2e kl. A. F. G. CroeBe, beboorende bij het personeel van conservatie op Rjjks werf te Willemsoord, wordt tjjde- lijk gedetacheerd op het lichtschip Haaks* wegens ziekte van don hoofdmachinist le kl. J. J. Klinge. Stoomvaartberichten. Het stoomschip .Prinses Sophie*, r.aar Am sterdam, vertrok 12 Jan. van Padang. Het stoomschip „Ardjoeno', naar Rotterdam, arriv. 13 Jan. te Muracille. Het stoomschip .Koning Willem I', naar Amsterdam vertrok 13 Jan. van Port-Said. Het stoomschip „Koningin Wilholmina,* van Amsterdam, pass. 13 Jan. Gibraltar. Het stoomschip .Bali', van Amsterdam, vertr. 14 Jan. van Suez. Het stoomschip .Sumatra*, naar Amsterdam, vortr. 14 Jan. van Por-Said, Ilut stoomschip .Salak*, van Rotterdam, arriv. 14 Jan. te Southampton. Het stoomschip „Koningin Regentes", van Amsterdam, arriv. 14 Jan. te Padang. Het stoomschip .Java", arriv. 15 Jan. van Butavia te Amsterdam. Het stoomschip „Socnda', naar Amsterdam, pass. 15 Jan. Perim. Het stoomschip .Smeroe", naar Rotterdam, arriv. 15 Jan. te Colombo. KINDERVOEDING. Uitgegeven met de vorige opgave 2926 boterhammen. In vriendelijke dank ontvangen van den heer M. een zak mol koffieboonen. De Commissie. Aanbestedingen in Noord-Holland. Burgerlijke Stand, gem. Texel Gcene. 17 Januari. Haarlem, 11 ure. De archit. t>. J. W. Mons, namens zijn priricip., in lietcafc van hotel dc Leenwrik, Kruisstraat Het verbouwen van perc. Kleine Houtstraat no. 2; bestek en teekening ad fl te bekomen ten kantore van voorn, archit. 17 Januari. Naarden-Bussum. Het bouwen van een dubbele villa aan de Lam- bertus llortensiuslaanbestek en teek. te bekomon bij dcu beer Sliphorst, café Kweeklust. Tijdstippen van verzending i Brievenmalen. Naar Oost-lndlë: Marktberichten. Alkmaar, 13 Jan. Aangevoerd 4 paarden f 40 a 120, 4 koeien en ossen f 130 a 160, 20 nucht. kalv. f 6,a 18,86 magere schapen f 10, a 20,84 magere varkens f 12 a 14,5 bokken en geiten f 3.a 6.297 biggen f 5,a 7,25, boter per P. f 0.60 *0.65, aangevoerd 3358 pond, kipeieren f 1.25 a 1.50 p. 25, eondon dito f 0.per 100, 0 lammeren f a 0 klein bokje f 0.— Hoorn, 13 Jan. Aangevoerd tarwe i 6.75 af7.Rogge f 0.a 0.Gerst f 5.a 5.50, Haver f3.50 a4.witte erwten f9,50 all.groene dito f10. a 12.grauwe dito f 11.a 14.vale dito f 7.50 a f 13. bruine boonen f 8.75 a f 9.50, karweizaad f 11.a 0.mosterdzaad f 17.a 17.50. 3 paarden f 80 a 300, 0 koeien f0a 050 8chupon f 20 a 25, lamineren f a 15 kalveren f 8 a 20, 30 varkens f 15 a 20, 137 biggen f 4 a 8.kipcicren f 5. a 5,50, eendon dito f per 100. 1275 kop boter a 0,62® a 0,65 per P., 0 zeugen f a Visscherijberichten. Nienwcdiop, 18 Januari, Aangebracht door l kotter 111). 4U, »cliip|>er W. Zwaan, met 248 Bt k» groote, middel in. en kleine tongen, tarbotten, groote schol, lijp, kabeljauw en roggen, beaoinming 281. 80 kordon met S (ot 80 tongen p at. 05 a 70 cent, 5 tot 20 midilelin. ton.en p. at 40 a 45 cent, 5 lot 16 kleine tongen p. at 20 tot 26 cent, 1 tarbot voor f 7.60. 1 tot 6 roiigen p. at. f 1,20, 5 tot 10 mand klaine tchol p. m. f 2,75 a f 8, 1 tot 5 mand schar p. m. f 1,75 a 4,50. 15 Jan. 45 kordera met 10 tot 40 tongen p at. 6i u 70 cent. 10 tot 40 raiddelm. tongen p. at, 40 a 45 cent, 10 tot 30 kleins tongen p at. 20 a 25 cent, 2 tot 15 roggen p. at. f 1,25 n f 1,85, 3 tarbotten p. at. f 7 a f 9, 1 tot 5 mand kleine schol p. m. f 3,50 a 4. enkele mauden |acbar p. m. f 2,75. 4 mand groote schol p. m. f 15, 10 korkabeljanw per stuk f 6. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 12 tot 16 Jan. ONDERTROUWD: P. do Vries en J. Zeeman. BEVALLENO. van dor Menlen geb. de Leeuw, d. C. Hal geb. de Vrisa, d. J. S. Prina geb. van Otteren, a M. C. Annea gab. de Grnaff, t. M. J. Kijker» gab. de Vries, i J W. Hendriks geb. de Vack, d. OVERLEDENH van Oo»ieo, 7 m. J. Abbenea wed. L. van Oosten, 71 j. H. Bruin wed. R. Boon, 81 J. van 6 Jan. tot 12 Jan. 1900. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENPieter, zoon van Cornelis Dninker cn Frouwtje Kalis «den Burg). OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand, gem.Wieringen Gedurende de maand December 1899. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. GEBORENSimon, z. v. J. Dijkshoorn cn H. Lont. Pieter, z. v. P. Keyzer en G. Bais. Anna, d. v. P. Asjos en T. Klein. Cornelis, v. C. Ruisen en M. Stam. Cor nelis, z. v, I. Omis cn M. Keyzer. Hendrik, z. v. H. Bax en C. J. E. Sytsma. Pieter, z. v. lt. Tysen en T. Keyzer. Nan, z. v. I. Kool en T. Mulder. Dirk, z. v. G. Kraak en M. Bays. OVERLEDENN. Zwart, 68 jaar, wed. S. Halfweg. M. Tysen, 84 jaar, wed. C. Kool. T. Maars, 87 jaar, wed. K. de Liefde. G. Vcltura, 84 jaar, wed. M. Spruit. R. Seharwee, 75 jaar, cchtgonoote van Jb. Mulder. D. Engel, 21 jaar, ongehuwd. M. Koorn, 71 jaar, wed. L. Asjes. A. Lont, 45 jaar, ongeil. Dntumderter Tydsx.d.laat post-bezorg. bual.ahPoskt. T^aarT 7.'aav 7.— 'aav. 8.80 'anam. 7.—'aar, Verzeudingsweg- p. zeepost via Amsterdam p. zeepost vin Rotterdam p. Holl. mail via Genua. p Holl. mail via Marseill» p. Kraneche mail via Mar»eille p. Hngelacbe mail vin Briudui telleen naar Atjeb, de Oost- kuit van Somatra, 1'alembang, Rionw, Banka, Billitou en Z. W. Afdeeling van Borneo). p. Dniucha mail via Napels. 22 Jan. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam .1 81 Jan. I 7.av. p. mail over Engeland 22 7-'a av. p. mail via St. Nazaire 7 Febr.| 7.av. Naar Curagao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 81 Jan. j 7.'aav. p. mail via Southampton eiken Dinsdag 8.80 'a nam. p. mail via Qneenitowo |elken Vrijdag! 3.80 's nam. Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba: p. mail over Engeland I 22 Jan. 7.'aav Naar Transvaal en Oranje-Vrij- staat: via Marseille 23 Jan. 3.30 's nam., en via Napels 29 Jan. 9 uur 's morg. 362ste Staats-Loterij. Trekking van Maandag, 15 Januari. No. 7783 f1500. No. 17116 f 1000. Nos. 1852 14428 16286 20922 elk f400. Nos. 1654 8405 11409 elk 1200. Nos. 1361 5032 6580 9965 10164 15442 18156 elk f100. Afloop der Veiling van Huizen en Erven, op Maandag 15 Jan. gehouden ten overstaan van den Notaris Stuart. 1. Het huis, Keizerstraat hoek Gravenstraat No. 58; koopers F. II. de Gooy on F. van Twisk q.q. voor f 1800. 2. Het huis, daarnaast No. 60, C. Troost voor f 1420. 3. Het huis, daarnaast No. 62, H. Lippe voor f 1410. 4. 5 en 6. Drie huizen, daarnaast No. 64—68, P. van Grunningen voor f 42C0. 7. Het woon- cn winkelhuis, Weststraat No. 54, II. M. Dito q.q. voor f 1850. 8. Het woon- en winkelhuis, Hoofdgracht No. 80, opgehouden. Vervolg der berichten. De heer P. A. Biersteker, zeeloods, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 40 jaren in den loodsdienst trad. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer li. Uurbunus, secretaris dezer ge meente, zijn betrekking vau onderwijzer bij 't openbaar lager ouderwijs met die van ambtenaar ter secretarie alhier verwisselde. Deze gedenkdag ging voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij De secretarie-ambte naren hadden gezorgd, dat het bureau van hun chef' er feestelijk uitzag en smaakvol versierd vras, bovendien boden zij hem ten bewijze hunner hoogachting eu ter herin nering aan dezen dag gezamenlijk een fraaien en ge makkelijken bureaustoel aan, die van een zilveren plaat met inscriptie is voor zien. Bij de aanbieding van dit souvenir sprak de heer K. de Vries, hoofdcommies, namens alle ambtenaren ter secretarie eeuige toe passelijke woordeu, feliciteerde den secre taris met het voorrecht, dat hem ten beurt viel en uitte de beste weuschen voor vervolge. Ook van verschillende andere zijden ontving de heer Uurbunus ondub belzinnige blijken vau belangstelling. Op dezen zelfden dag herdacht ook de heer N. J. Leijer, gemeente-bouwmeester alhier, deu dag, waarop hij voor 25 jaren zijn tegenwoordige betrekking aanvaardde en die met opzichter bij de Marinewerf verwisselde. Dat ook deze jubilaris vele bewijzen van waardeeriug en hoogachting ontving, is bijna overbodig te vermelden. Van onze zijde voegen wij er bijHet zij beide hoofdambtenaren nog lang gege ven, dat zij met lust opgewektheid en ijver hunne betrekkingen in 't belang der gemeente waarnemen. Volgens officieel ingekomen berichten zijn den -'8en November 1899 een vijftal matrozen van Hr. Ms. >Tromp", tijdens diens verblijf te Rio-Janeiro, gedeserteerd. JJ. Vrijdag vergaderde in deze ge meente de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier hoofdzakelijk naar aanleiding van een by haar ingekomen schrijven van den Directeur-Generaal der Posteryen, in houdende het verzoek wel te willen mel den, of met het oog op handel en verkeer een der twee bestellingen op Zondag kan worden afgeschaft. Na eene breedvoerige discussie wordt met meerderheid van stemmen besloten te berichten, dat naar het oordeel der Kamer op Zondag met ééne bestelling kan wor den volstaan, mits die plaats heeft na aankomst van den trein 11.15 (G.-T.) 's morgens en met die bestelling alle stuk ken tot dat oogenblik bij het kantoor in- gekomon, worden bezorgd. Daarna beeft de verkiezing plaats van een voorzitter en plaatsvervangend voor zitter. Na opening der biljetten bljjkt, dat als zoodanig zijn herkozen de heereu J. Beth- lehem als voorzitter en S. Schellinger als plaatsvervangend voorzitter, die deze be trekkingen, onder dankbetuiging voor het in hen gestelde vertrouwen, weder aan nemen. Hierna wordt voorgelezen een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam aan Z.E. den Minister van Wa terstaat, Handel en Njj verheid gezonden request, inhoudende het verzoek te willen bevorderen, dat de treinloop voortaan beter wordt geregeld, dan tot heden het geval is geweest. Gebeurde het toch vroeger zoo schrijft zy meermalen, dat door te late aan komst van een trein de aansluiting werd gemist, tegenwoordig schijnt het regel te zyn geworden. Een en ander natuurlijk zeer ten nadeele van het reizend publiek. De Kamer alhier, overtuigd van de ge grondheid dezer klachten, besloot daarvan mededeeling te doen aan genoemden Mi- uister eu hiervan de Kamer \an Koop handel en Fabrieken te Rotterdam kennis te geven. Tenslotte wordt besloten, dit jour het verslag over 1899 weder le laten drukkeu en rond te zenden. Aardbeving in de Preanger. Men seint aan de >N. Rott. Ct." vau gisteren Een verschrikkelijke aardbeving heeft in de Preauger-regentschappen plaats ge had. Naar men zegt is Soekaboemi half vernield en de spoorweg beschadigd. Men veronderstelt, dat de Gedeh de oorzaak is. Bij het departement van koloniën is ontvangen van 15 dezer gedagteekeude telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-ludië Heden nacht zware aardbeving te Soeka- boemi. Vele gebouwen onbewoonbaar geworden. Voor zoover bekend, is niemand omgeko men. DE RIJKSMIDDELEN. December heeft de totale opbrengst der rijksmiddelen in 1899 gebracht op f130,756,307. De raming was f 124,997,095. Zij is dus overschreden met goed 59/A millioen gulden. De in de vorige maanden uitge sproken verwachting dat de totale werke lijke opbrengst de raming aanzienlijk zou te boven gaan, is dus volkomen verwezenlijkt. In percenten uitgedrukt, is de overschrijding 4.6. Zondert men de successiebelasting af, dan blijkt zij nog 4.07 pet. te zyn. Twee zeer gunstige verhoudingsgetallen dus. Het gedurende 1899 in de schatkist ge vloeide totaalbedrag is f5,673,796 meer dan hetgeen de gewone middelen in 1898 hebben afgeworpen. Met slechts ééne uit zondering van beteekenis (het gedistilleerd, dat bij eene opbrengst vau 1'25,726,781 nagenoeg 3.7 ton beneden het vorige jaar is gebleven.) Zaak-Hogerhuis. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van gebroeders Hoger huis. Overwogen is dat de revisie-aanvrage steunt op twee omstandigheden die by de behandeling der zaak niet bekend waren lo. betreffende de herkomst van het lan taarntje en 2o. betreffende de verklaringen van Dijks'ra c. s. De gemachtigde heeft ook nog audere omstandigheden aangevoerd, die niet in liet verzoekschr ft zijn vermeld, maar geen grond tot herziening kunnen opleveren eu dus niet in aanmerking komen. Wat de twee eerstvolgende omstandig heden betreft, besliste de Hooge Raad dat alvorens een beslissing te nemen, daarom trent een nader onderzoek noodig wordt geoordeeld, en beval dat een nader onder zoek zal plaats hebben naar die twee om standigheden en droeg dit onderzoek op aan deu raadsheer-commissaris jhr. rar. La- man Trip. De Commissaris van politie in de 4e afdeeling te 's Gravenhage, verzoekt opsporing, aanhouding en overbrenging van Nicolaa9 Quik, geboren te 's Graven hage 5 Oct. '78, opperman, laatst wonende te 's Gravenhage, ten huize van zijn vader Hemsterhuisstraat 17üh Hij wordt ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aau diefstal ten nadeele van zijnen vader. Na zijne verdwijning vermist men een blank ijzeren geldkistje, inhoudende f 35 aan rijksdaalders, 1 bankbiljet van f 60, E. F. 469; 1 idem van f25, P. W, 4418 1 muntbiljet van f 10, 07015 J.B. 84311 en 1 idem, 18370 H V 24137. Zyn signalement islengte 1.75 Meter, blauwe oogen, spitse neus, drie tanden in de bovenkaak en getatoueerd op de rech terhand. Kleedingblauwe broek, bruin duffelache jas, platte pet met glad witte knoopjes, sporthemd. Bij onderzoek is gebleken dat hy zich in de gemeente Helder heeft opgehouden en kan bij het reeds bestaande signalement gevoegd worden dat het linkeroog blauw is en opgezet, vermoedelijk verkregen by vechten of vallen. Een droevig ongeluk had gisteren even na vier uur te Arnhem plaats. Op de Lauwersgracht, een binnenwater aan een der singels, zakten een vyftiental school jongens door het brooze ijs. Door spoedig toegeschoten hulp werden velen spoedig gered, doch enkelen waren onder het ijs weggeschoten en werden eerst geruimen tijd later op het droge gehaald. Drie jon gens waren reeds dood en pogingen in het Gemeente-ziekenhuis aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, wa ren nutteloos. Men weet niet zeker of zich nog meerdere lyken onder het water bevinden. Vergiftigingszaak te Rotterdam. Het getuigenverhoor in deze zaak is gisteren afgeloopen. De officier van Justitie heeft zijn conclusie uitgebracht en de eisch tegen vrouw Sörensen ia levenslange ge vangenisstraf. Heden zou de verdediger aan het woord komen. De Influenza-epidemie. De influenza is een besmettelijke ziekte, die te gevaarlijker is voor het menschdom, daar deze zoo weinig de uiterlijke symp tomen draagt van een gevaarlijke ziekte. Wanneer ergens een cholera - epidemie heerscht, dan neemt men zich wel in acht om by een zieke binnen te gaan, doch een hifluenza-lijder wordt door huisgenooten en ook niet door vreemden als een gevaarlijk man beschouwd. Wanneer men bepaald een iuflueDza-lijder moet bezoekeD, dan is aan te raden om zoo spoedig mogelijk daama handen en gezicht met eeu anti-septische oplossing te reinigen en de kleederen te verwisselen, die men aan had om de ge bruikte te laten uitluchten en wel liefst in de zon, want daartegen is de levende ziektestof, die de influenza veroorzaakt, niet bestand. Om zich tegen den invloed van de ziektekiemen, die in de atmosfeer schij nen te zweven, bestand te houden, moet men trachten het maagsap door een zeer geregelde levenswjjze op kracht te honden en zoo min mogeljjk alcoholische drnnken te drinken. Wie gevoelt, dat de ziekte hem overvalt moet zich onverwijld te bed leggen en een dokter ontbieden om de koorts te bestrij den. Het linnengoed en de lakens enz. alles wat met den zieke in aanraking is geweest, moot geworpen worden in een des-infecteerende vloeistof eu daarna drie of vier uur staan in zuiver water, voordat men het iu de wuscli doet. Velen zullen deze maatregelen als overdreven beschou wen, inderdaad zijn zjj nuttig en wie deze veronachtzaamt, zal allengs iu zijn familie een groot aantal zieken hebben te lateu verzorgen. Is een lijder als genezen opge staan, zoo moet hij niet vergeten, dat eerst de zon hetu goed kan genezen en hij de ziekte-stof kwijt moet raken door de huid, zoodat hij eeuvoudige middelen, die tot transpiratie leiden eu niet het minst »het loopen in goede zuivere lucht" moet toe passen. Een eenvoudig recept voor influenza- lyders geven wij volgens een Oostenryksch voorschrift Snijdt zes goede appelen met de schil in schjjfjes en giet daarop een liter kokend water onder toevoeging van het sap van twee citroenen, benevens 50 gram zuivere honing. Dit laat men in een gesloten pot op een zacht vuur trekken. Het vocht wordt over geschonken en den lijder warm toegediend. Wie zich goed wil houden tegen de ziekte en eeuige last heeft van vasthou dendheid, is aau te raden om iederen morgen na het ontwaken te nemen een ball glas warm water, waarin een halve citroen is uitgeknepen. Voorkomen is beter dan genezen Kookt uw drinkwater en uw melk. Een krasse oude. Te Haringkarspel (N.-H.) heeft de hoog bejaarde secretaris dier gemeente, de heer J. Frajj, thans voor de achtste maal mede gewerkt aan de tienjaarlijksche volkstelling. Het eerst deed hy dit bij de telling van 31 December 1829. Brandassurantie. Een Amerikaansch blad verhaalt van een landgenoot, die een verzekerings-maat- schappy er in wilde laten loopen door een groote partij sigaren te verzekeren en na die opgerookt te hebben, vergoeding vroeg van de maatschappij. Het was im mers onbetwijfelbaar, dat zy verbrand waren. De directie antwoordde, dat zij die bewering volkomen toegaf, maar de vrijheid zou nemen den verzekerde, als hy by zijn vordering bleef, aan te klagen wegens op zettelijke brandstichting, wat ook boven twijfel verheven was. Zij heeft verder niets meer van den vernuftigen Yankee gehoord. Aan een brief van een vroegeren Duit- scheu officier uit Pretoria gericht aan zijn moeder, en opgenomen in de >Deutschen Tagesz", ontleent het »Vad." het volgende Het gaat my goed, ik heb oom Kruger zelf' gesproken, en ben met overste Von Braun en de luitenants Brüsewitz en Kunze de gast der Regeering. Ik heb alles om niet, ik woon, eet, drink kosteloos, heb paard, geweer etc. gekregen en reia vandaag naar Ladysmith. Daar wordt het voornaam ste stuk afgespeeld. Wij zijn overal uitge- noodigd geweest, bij den Staatssecretaris en bij alle mogelijke hooge oomes. Wjj hebben (natuurlijk gratiseen grooten wagen met acht muildieren en proviand voor twee maanden gekregen, tentdekens, pakken kleeren en zadeltuig eveneens. Na den oorlog krijg ik hoogstwaarschijnlijk een goede betrekking en ik denk zeer beslist hier te blijven. Alle salarissen zjjn hier zeer hoog, en meestal met vrije woning. Geen van ons is hier in zijn qualiteit van officier. De Boeren kiezen zelf hun officieren. Er zyn maar drie graden veld- koruet, generaal en oppergeneraal. Uniform bestaat niet, behalve bij de artillerie. De pryzen zijn hier enorm hoog1 flesch bier 8 mark, een heel eenvoudige kamer in een midden-soort hotel 25 mark. De Duitsche consul hier is een... (dit woord heeft het Berlijnsche blad al te sterk geschrapt) en hy heeft ons absoluut aan niets geholpen, wij laten hem dus maar links liggen. In Delagoabaai scheelde het geen haar of wij waren door de Engelschen opgepikt. Hier rydt alles, de paarden zijn goedkoop en kunnen veel uithouden, zij zijn klein en meestal leelyk. Later zal ik hier den burger-eed afleggen en kom na den oorlog, wanneer ik geld heb, wel eens terug, doch mijn vaderland is van nu af Transvaal. Daar hier zeer voorzichtig wordt gevoch ten, loopt het met doodschieten niet zoo'n vaart. Er zyn hier bij de 5000 gevangenen. De Engelschen vechten heel laf, en men kent hen hier heelemaal niet meer zonder witte vlag. Oom Paul is een beste kerel." De in-beBlag-neming der Duitsche mail-booten door Engelsche oorlogsschepen zal aanstaanden Vrijdag in den Daitschen Rijksdag ter sprake gebracht worden. De interpellatie, door alle fracties onder teekend, zal door den afgevaardigde Möller, nationaal-liberaal, worden gehouden. Fietsende dames op het slagveld. In een particulieren brief van Engel schen officier aan het wielerblad »Whee- ling", wordt medegedeeld, dat hy in het gevecht by Rietfontein (Natal) twee En gelsche dames gadesloeg, die op rijwielen de Britsche troepen waren gevolgd. Zy hielden zich verhaalt de officier in het begin op eerbiedigen afstand, maar waren ten slotte vermetel genoeg, zoo ver in de gevechtslinie te komen, dat ee- nige verdwaalde kogels der Boeren in haar nabijheid insloegen. Dat was het signaal tot een snellen terugtocht en achter een beschuttende rots wachtten zjj vol angst de verdere ontwikkeling der dingen. Haar vrees voor de fluitende blauwe boonen was zoo groot, dat zij met moeite te bewegen waren, haar beschermende rots na het ge vecht te verlaten. Thans zitten beide dames in de muizen val Ladysmith en zooals de zaken sedert dien veranderd zyn, zullen zy wel deu lust verloren hebben den oorlog van nabij te willen zien.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 2