KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. No. 2813. Woensdag 31 Januari 1900. 28ste Jaargang. Sureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn®. 59. lilt het Buitenland. Do berichten en mededeelingon, die omtrent den belangwekkenden Zuid-Afrikaanschen oorlog tot ons komen, schilderen ons gedurig tafereelen, waarin wij het eigenaardige der beido strijdvoorende volken de Engelschen en do Hoeren loeren kennen. Bij 't eene volk merken w« steeds op grootspraak en bluf bij 't andere eenvoud en degelijkheid. Een paar sterksprekende voorbeelden daarvan declen we hier mee't zijn uittreksels uit brieven, die duidelijke bljjken ons toonen van 't geen we daareven aanvoerden. Een Zutphenaar, thans in Transvaal ver toevende, schrift vandaar: iTot heden heb ben de .brave* Engelschen nog geen veld slag gewonnen, en toch beplakken z|j hunne booten, die Kaapstad verlaten, met heel groote biljetten, waarop men kan lezen: Victorie.' Groote overwinning op de Boeren! Zóóveel ge dood en zóóveel krijgsgevangen. Dit ge schiedt, om de tegemoetkomende booten in den waan te brengen, dat zy niets anders doen dan winnen, en om den aankomenden mili tairen moed in te boezemen. Zoo kwam on langs een lading militairen uit Engeland te Kaapstad aan. Ook zy hadden die groote biljetten onderweg galezen, en onderweg al plannen gemaakt om de behaalde overwin ningen by aankomst te Kaapstad eens lekker te vieren, 't Moet de moeite waard geweest zyn, de gezichten van die lui te zien, toen zy do naakte waarheid leerden kennen 1" Een oud-Groninger, die zich in 't kamp bij Ladysmilh bevindt, schryft het Tolgende .Wy hebben hier een jongen van 15 jaar, met nog korten broek, een broêrskind van den Commandant de Villiers. Dit knaapje is een geboren held. Hy geeft noch om bommen, noch om kogels, kent vrees noch gevaar. Hij is de eerste in het gevecht en de laatste er uit." De berichtgever voegt er van zijne hand byDit is niet het cenige voorbeeld er van, dat hier by de Boeren van Zuid-Afrika een heldengeslacht wordt opgekweekt. Omtrent den oorlog in Zuid-Afrika moeten we ook nu onze lezers verwijzen naar de be richten en mededeelingen van dc hierachter voorkomende rubriek, waarin de jongstont- ontvangen tydingen van hot oorlogstooneel zyn opgenomen. Verder verkeeren wy in afwachting van den loop der beraadslagingen in het Britsche Parlement, waarin nu wel bet noodige over den voortdurenden oorlog en over het gevoerde beleid zal gesproken worden. De belangrijke geldsom, door de Regeering voor de voortzetting van den krijg aan te vragen, zal door de wetgevende macht onge twijfeld wel worden toegestaan, <1./ vaderlands liefde en de eer des lati.ls eischen dat ge biedend, maar de regeering zul yi-ker, zoowel in het Hooger- als in hot Lagerhuis, harde noten te kraken krygen. Aller oogen zyn gedurende eerstvolgende dagon, tydens de Parlements-zitting, ep Engeland gevestigd, vooral ook omdat een heftig debat, met aan vallen op het Regeeringsbeleid, aanleiding kan geven, dat het kabinet een nederlaag zal moeten verduren. Een belangrijke wijziging in de totnogtoe gevolgde staatkunde kon daar van hot gevolg zijn. Te Petersburg zyn in de jongstverloopen weken door de hoogleeraren de Martens, in de gehoorzaal der hoogeschool aldaar, eenige voorlezingen gehouden over de Vredes-confe- rentio, die in den zomer van het vorige jaar te 's Gravenbage werd gehouden. Deze hoog leeraar was een der gedelegeerden op de ge noemde samenkomst van staatslieden uit de verschillende landen der wereld. Hy be handelde in zijne lezingen hot onderwerp De resultaten der Haagsche Vredes-conferentie, en herinnerde er aan, dat in de dagbladpers •n by het groote publiek een vry ongunstig oordeel over de Conferentie is uitgesproken, vooral ook omdat er onmiddellijk een ernstige oorlog op volgde. Men sprak daarom de meening uit, dat de arbeid disr Conferentie zonder vruebt ia geweest. De heer de Martens houdt het echter reeds voor een vooruitgang, dat voor de eerste maal offlciëel eene inter nationale Conferentie zich heeft bezig gehou den mot het bespreken van plannen om den oorlog te bestrijden. De Conferentie was, uit dit oogpunt reeds, een triomf voor het volken recht, zooals er geen tweede in de geschiedenis is aantewyzen. Er werd gehandeld over de krygstoerustin- gen, over de vroeger gesloten Internationale overeenkomsten, en vooral over de stichting van eon Permanent Hof van Arbitrage, eene instelling, bestemd om in hot vervolg, ter ver- ayding van bloedige oorlogen, de onderlinge geschillen op vredelievende wyze te vereffenen. Wat deze laatste aangelegenheid betreft de daartoe strekkende overeenkomst is thans reeds door 18 van de 24 vertegenwoordigde mogendheden OBderteekend. Deze overeen komst dus verzekerde de hoogleeraar berust op het denkbeeld, dat, ter beslissing van ontstane geschillen tusschen mogendheden, de oorlog het allerlaatste en minst verkicse- lijkste middel is. Het bedoelde Hof zal in den Haag zitting houden, en het is samen gesteld uit personen, die door do regeeringen der contracteerende mogendheden daartoe worden aangewezen. Professor de Martens verklaarde in zyne laatstgehouden voorlezing, dat de Haagsche Conferentie eon werk van verre strekking voor het welzyn der natiën heeft tot stand gebracht, waarvan het doel is: het doen ontstaan van betere betrekkingen tusschen de verschillende volken en het schep pen van voorwaarden voor den grooteren bloei en de zegenrijke ontwikkeling dor menschheid. Haar arbeid zal dus verzekerde spreker door de geschiedenis niet worden vergeten. AlEUHiTIJDIlODA. HELDER, 30 Januari 1899. Naar men verneemt, zal de inspec teur-generaal van het loodswezen, schout bij-nacht Spanjaard, wegens den ongun- stigen staat zijner gezondheid, weldra ge noodzaakt zijn den zeedienst met pensioen te verlaten. Zooals bekend is, neemt ge durende zijn ziekte de inspecteur van het loodswezen, kapt. ter zee De Rujjter de Wildt, zyne functie waar. By de Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging is tot heden ingekomen f952.743. De heer J. Molenaar, oud-gezagvoer der bij de gouv. marine in N. Indië is benoemd tot ridder in da Oranje Nassau orde. Voor de werklooze diamantwerkers te Amsterdam kwam tot heden f35.000 in. De vroeger algemeen bekende too- neelspeler D. H. N. van Ollefen, die als mededirecteur van het gezelschap Albregt en Van Ollefen een vaste comparant was op de Heldcrsche kermissen, is op 75-jari- gen leeftijd in een krankzinnigengesticht overleden. Marine-Begrooting 1900. Aan do Memorie van Beantwoording, ter zake van 't Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, nopens het afdeclings-onderzoek der Marine-begrooting voor 1900, ont leenen wij de volgende opmerkingen. De Minister vertrouwt, dat de uitkomsten der proefneming, om het gebruik van sterkeu drank aan boord van oorlogsschepen te ver minderen, steeds ganstiger wordende, tot in voering van algemeen geldende bepalingen zullen leiden. De opdracht, aandencom- mandaut van de Friesland* verstrekt, kon, uit den aard der zaak, slechts een algemeen karakter dragen aan het beleid, het goede inzicht en het gevoel van verantwoordelijk heid van dien hoofdofficier moest zeer veel worden overgelaten. Hem werd opgedragen, tydens den oorlog tusschen England on de beide republieken, bescherming te verloenen aan Nederlandscbe onderdanen, echepen en goederenzich by aankomst te Loren<;o- Marquez dadelijk in betrekking to stellen met den consul-generaal der Nederlanden te Pre toria cm den consul ter plaatse, ton einde, in overleg met deze ambtenaren, die maat regelen te nemen, welke strekken kunnen, om do belangen van Nederlandsche onderda nen te bevorderen en te handhaven gedu rende zyn verblyf in de Zuid-Afrikaansclic wateren eene strikte neutraliteit in acht te nemen en te doen in acht aemen door hen, die zich onder zijne bescherming hebben ge steld, en, wanneer het voor liet doel zyner zending wenschelyk mocht zyn, zich gemach tigd te rekenen, in overleg met de Neder landsche consulaire ambtenaren, andere Zuid- Afrikaansche havens te bezoeken. Het bevreemdde den Minister in het verslag de bemerking aantetreffea, als zou bet nog te dikwyls voorkomen, dat schepen, met bestem ming naar eene Nederlandsche haven, buiten gaats geen lood» konden krijgen. Aan den Hoek van Holland zijn ia 1898 binnengeko men 6761 ea in 1899 7266 schepen, van wolk aantal slechts respectivelyk 12 en 25 geen loods hebben gekregen. Voor IJmuiden zyn de cyfora in 1898 één schip van de 2063, en in 1899 nul schepen van do 2195. De invoering van dea stoomloodsdienst in eigen beheer zal, naar de Minister zich vleit, nog van meerderen gunstigen invloed zyn. Men wijst er op, dat de qualiteit der nieuwe postzegels veel te wenschen laat. De kleefstof is niet krachtig genoeg, zoo dat het herhaaldelijk voorkomt, dat de zegels loslaten. Daar het Rijk boete heft van ongefran- keerde brieven, dient het zeker mede te werken, dat de zegels, eenmaal aangebracht, L,jjven zitten. Den 26sten Januari jl. werd van de werf »Nicolaas Witsen," van de firma W. F. Stoel Zoon, te Alkmaar te water gelaten, een stalen motorklipper, gebouwd voor rekening van den heer P. Kaan Cz., te Wieringen, en bestemd voor het ver voer van passagiers, goederen en vee, tnsschen Wieringen, Alkmaar, enz. Het vaartuig zal worden voortbewogen door een »Otto-motor" uit de bekende motorenfabriek »Deutz". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. N»ar Oost-lndlë: Datoiaderter Tijdit d.laat. poit-beiorg. bu»l.»hPo«kt. Veriendingiweg- p. ieepo«t via Amiterdam p. icapott via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p Heil. mail via Marseilla. p. Franiehe mnil via Maneille p. Engelaehc mail via Briudiai (alleen naar Atjeh, de Ooit- kuii van Somatra. 1'alembang, eiken Vrijdag Kiouw, Banka, Billiton en Z. W. Afdeeliug vaa Borneo). p. Doitaehe mail ria Napels. N»«r Guyana (Suriname) p. leepoat via Amaterdam .1 81 Jan. I 7.'aar. p. mail over Engeland 6 Kebr.l 7.'a ar. p. mail via St. Naxaire 7 7.'a av. Naar Cur»9So, Bonaire en Aruba: p. zeepoat Tia Amaterdam .1 81 Jan. 7.—'a av. p. mail via Southampton eiken Dinsdag 8.30 'e nam. p. mail via Qoeenatown |elken Vrydagj 8.80 nam. Naar St. Martin, St. Euatatiua en Saba p. mail over Engelaad 6 Febr. 7.'a av Naar Transvaal en Oranje-Vry- staat: via Napels 12 Febr. 9 uur 's morg. Naar H. M. «Zeeland" te Buenos- Ayres: 80 Jan. en 6 Feb. 7 uur 's av. Officieels Telegrammen van de Transvaalsche Regeering. Vervolg van ons vorig Nummer.) Van de laatste gevangenen is echter nog geen officieol bericht. By Kimberley alles ruatig. By Malopo gisteren dorp gebombardeerd veel geschoten met geweer aan beide zijden. Omstreeks half acht gisteravond hevig gevecht plaats gevonden tusschen burgers W. Smit cn nog 9 andere Klein Maricoburgers, dio een der Engelsche forten wilden innemen. Zy werden omsingeld door drie forten, maar na hard gevochten te hebben, kregen ty weg door naar Snyraan's fort. Aan onze zyde niemand gewond, verlies vijand onbekend. By Ladysmith hedenmorgen afwisselend kanonvuur sedert zonsopgang. By Colonso alles rustig. Landdrost Burgersdorp deelde mede, dat ge vangenen Stormberg op weg naar deze plaat* (Pretoria) zyn. Kolonel Eagro zwaai gewond, nog te Stormberg met 3 andere gowondo offi cieren. Van vyand 55 gewond, heb zelf op slagveld 30 dooden geteld. Vyand ram bij vlucht eenige dooden mede. Vyand had hoe genaamd geen ambulance, alleen dokter van artillerie thans by kolonol Eagrc. Onze am bulance moest zorgen voor hunne gewonden, burgers bezig met dooden van vyand te be graven. Onze dooden 5, zwaar gewond 3, licht 18. 13/12 '99. (Officieel). Uit nader bericht van generaal Erasmus hoofdlager Ladysmith blijkt, dat volgens op gave van vcldcornet Zeederberg vijand by aanval van Zondagnacht op houwitserkanon verloor: 26 dooden, 14 gewonden en 10 ge vangenen. Generaal Cronjé bericht het gevocht gisteren, dat het eigenlijk geen gevecht was cn vyand alleen met dooden en gewonden heeft gewerkt. Omstreeks 11 uur in den mor gen kwam een trein aan, die door 97 burgers beschoten werd, on welke spoedig terugtrok, waarna de vyand op onze posities met kanon nen begon te schieten. Nadat vyand 30 minuten had gebombardeerd, stelden zy al hunne ka nonnen op 1 kanon van ons en vuurden tegelijk. Dit was da oorzaak van den harden slag, reeds gerapporteerd door i schade werd echter a onze kanonniers ze n na die ze als in een hun kamp. Odzc iizen telegrafistgeen Ingericht, daarna zonden g eenige schoten achter- flucht terugjoegen naar Irgers zijn nog allen in goede orde in hunne posities on schynbaar heeft de vijand een verschriUsclijken nekslag gekregen. Verder bericht gen. sal Cronjé, dat vijand gistermorgen de gewondeÖVnet ongeveer 2000 menschen heeft bijeengezameld cn zijn nu allen van het slagveld de dooden zijn voor een vyfde naar schatting weggevoerd en komt het my voor, dat de anderen zoo op de aarde zullen blyven liggen, t nu ,10g vo0j, zoover geschat wordt '16'. dat getal is my door doctoren, die op slagweld waren, opge geven. Kapitein Fichardt bericht van Jacobsdal dc slag Modderrivier alsnog begint 5 uur n.m. Luitenant Lynch zooeven van het slagveld gekomen, rapporteert, den vyand geheel en al retireert van slagveld naar zijn kamp te Twee rivieren mot honderden bagagewagens. Het was waarschijnlijk hun plan om gisteren recht door naar Kimberley te trekken. Lynch zegt verder, dat hy 50 ambulancewagens van den vijand heeft geteld, bezig naby het Britsche kamp. Eindigt. Nog zegt Fichardt, dat er geen twijfel bestaat, dat de vyand gisteren geheel teruggeslagen is van het slagveld. Een later bericht van slagveld van kapitein Fi chardt houdt onder andere in, als volgtMet betrekking tot de ontploffing, die gezegd werd plaats gevonden te hebben, is telegrafist ver keerd. Vyand vuurde eenige kanonschoten met een groot kanon maar de meerdere kanon schoten werden gevuurd door majoor Albracbt op het Noordelijke deel van het groote kamp des vjjands totdat troepen vluchten, hunne tenten achterlatende. Geen bijzondere ont ploffing heeft hier dus plaats gevonden. Rapportryders rapporteerden, dat wy groo- a buit gemaakt hebben van vyandelyke wapenen. Do Kroonstadburgers hebben alleen de 200 goede Lee-Metford geweren bnit gemaakt en '2 groote kisten Lee-Metford pa tronen, honderden bandelieren zijn ook ge vonden op het slagveld, de meeste van deze vol patronen, honderden bajonetten ook gevonden. Van vijand zijn gesneuveld wallen hoog. Wy kunnen zien dat de vyand in groote getallen van twee rivieren vertrekt in de richting van Belmont. Onze opinie is, dat het geheele kamp zal worden opgebroken en hunne geheele macht zal retireeron. Ver lies van den vyand trachtte mon to tellen, maar werd opgegeven als hopeloos. Zoo groot was het verlies, dat de Engelsche ambulance (hoe groot deze ook moge zyn) nog niet in staat was hunne dooden tri begraven en hunne gewonden te verzorgen. Nadat onze man schappen gezorgd hadden voor onze eigea ge wonden enz. hebben zij gedaan wat zy kon don om de Engelsche ambulance behulpzaam te zyn, maar de taak iB groot en nog niet geëndigd. 31 onzer burgers, insluitende de Skandinaviëra, werden begraven by de plaats van den heer Bisset, alwaar ook onze ge wonden voorloopig verpleging vonden. Er zyn maar 4 onzer gewond, maar ons verlies aan paarden was zeer groot. De sappeur» en mi neurs hebben waarschijnlijk nware verlieten geleden, daar vel» hunner gereedschappen gevonden werden op het slagveld. Wy vonden onze machten kalm en bedaard en zij schijnen zich niet vroolyk te maken over de ver schrikkelijke verliezen van den vijand maar zij zyn vast besloten geen van den vyand te laten doortrekken, zoolang eon hunner nog leeft. Ik kan het slagveld niets anders noe men dan een akelige, verschrikkelijke slacht plaats. Een der gevangenen informeerde ons, dat toen zy als versterking arriveerden te Twee rivieren, zy niet toegelaten werden om mot eenige der andere (roepen te spreken, die te Rooilaagte en Tweerivieren deel hadden ge nomen aan den stryd maar trekkende voorbij bet Engelsche kamp werd hun verteld, dut zy naar Kimberley moestey marcheeren. Het is blykbaar dat de officieren niet verlangden, dat de nienwe manschappen zouden gewaar worden, welke ontvangst de andereu reeds hadden in do voormelde slagen. De Engelsche officieren schijnen geheel on bekend geweest te zyn waar onze posities waren on marcheerden recht tusschen onze manschappen. De Oorlog in Zuid-Afrika. Er moet sprake van zijn. dat het depar tement van oorlog te Londen, als gevolg van het tekort aan officieren, onderofficieren tot den rang van officier zal benoemen. In dezen oorlog had men tot nog toe getracht, dat tekort te recruteeren uit de jonge, on ervaren cadetten, doch thans gaat men inzien, dat het verkieslijker is ervaren onderofficieren den officiersrang te verlee- nen, een feit, dat zonder precedent is in de Engelsche geschiedenis. Kort na den inval van Jameson ver klaarde een Boer aan ieder, die het hooren wilde, dat de Transvalers de Engelschen gemakkelijk zouden aankunnen. Een Af ghaan, die Johannesburg woont, merkte toen op Wij kennen de Engelschen in ons land, jullie niet. Soms ontstaat er bij ons een opstand zij zenden eenige soldaten en wij verslaan hen. Kort daarna sturen zij weer een detachementje eu wij verslaan het ook en daarna nog een en dan nog een. Eu dan denken wij, dat wij het met hen hebben klaargespeeld. In dien tijd hebben de Engelschen alles in hun notitie boekje opgeschreven. Dan tellen zij het op en komen met een groote macht tot ons en laten ons een rekeningetje zien en zeg gen BetaaltEn wij moeten betalen. Jullie hebt Langsnek gehad dat staat in het notitieboekje Majoebaheuvel dat staat ook in het boekje. En Jameson's inval dat ook al in het boekje. En dat wordt allemaal opgeteld en dan zullen jullie moaten betalen. 0, we kennen die Engelaimen 't Is komisch om te lezen van de vreugde waarmede de tijding van het nemeu van den Spionkop door Warren's troepen te Londen ontvangen werd, met de achteraf verkragen wetenschap dat toen Londen zich blij maakte het wapenfeit reeds te niet was gedaan. Het bericht verspreidde zich, toen het even voor tienen aan het ministerie van oorlog werd aangeplakt, als een loopend vuur. »Het publiek, zegt de Londensche berichtgever van de »New-York Herald", kon nauwelijks meer vreugde betoond heb ben als de oorlog geëindigd was met een beslissende overwinning voor de Engel sche wapenen. Spoedig kwamen er vroege edities uit van de avondbladen, en vlogen de dichte wagentjes voor hun verspreiding in alle richtingen. Engelsche overwin ning Spionkop genomen schreeuw den de venters en iedereen spitste de ooren en rende op de kranten toe. Het was een ongewoon gezicht, goed- gekleede vrouwen op straat te zien blijven stilstaan om het telegram te lezen, niet gevende om de menigte om haar heen. En spoedig had iedereen den mond vol van generaal Warren's welgeslaagde poging. In de Johannesberg verschijnende >Süd Afrikanische Correspondenz" schryft de redacteur Fritz Van Straaten, uit het kamp voor Ladysmith »Een treffend bewijs van het onwrik baar vertrouwen op God bij de Boeren heb ik weêr dezer dagen gezien. »0ns laager (Pretoria district) was sa mengekomen voor een godsdienstoefening. De mannen stonden in een dichten hoop opeen. Daar begon het opeens in de lucht te sissen en te knallen boven onze hoofden, en rechts en links vielen kanonkogels. >De Engelschen hadden waarschijnlijk de verzameling van menschen opgemerkt en schoten daar nu op. »Ik maakte een der Boeren opmerk zaam op het gevaar en vroeg, of het niet beter zou zyn, uiteen te gaan. Maar hij antwoordde»Niet alzoo, broeder. Zoolang wij bidden, zal de Heer ons be schermen, en zij zullen ons niet kunnen deren." »Zoo zongen de Boeren, ondanks het hevige vuren, bedaard hun psalm uit, en daarna gingen zy uiteen, zonder dat er één was gekwetst. »Maar toen ik naar myn tent terug keerde, vond ik by den ingang daarvan stukken van een ontplofte bom. Die had mij kunnen treffen, als ik niet naar de godsdienstoefening was geweest." PARIJS, 27 Jan. Aan de >Temps" wordt uit Londen geseind De Engelsche generaal Younghusband, over den toestand gsÏDterviewd, achtte dien uiterst kritiek. Bulier zelf erkende dat wy veel volk hebben verloren, en wy zyn nog even ver van het ontzet van Ladysmith als acht dagen te vorsn. De toestand van deze plaats is ernstig Nu het plan tot ontzet is mislukt, blijft generaal White niets over dan een uitval te beproeven met zijn geheele macht. In de Kaapkolonie. LONDEN, 27 Jan. Een telegram van lord Roberts uit Kaapstad van heden aan het departement vam oorlog meldt, dat generaal Freneh op 25 dezer de stelling der Boeren verkende en hen sterk ver schanst vond by Rietfontein (tusschen Nauwpoort en Colesberg). De toestand is onveranderd. LONDON, 28 Jud. De bladen hebben een telegram uit Colenso van 24 dezer, via Lourenzo Marqués 25 Jan. luidende: Lucas Meyers commando verraste en om singelde een sterke afdeeling van Bethune's infanterie, waarvan er 20 gedood en gewond werden en 15 krijgsgevangen gemaakt. LORBNQO MARQUÉS, 26 Jan. (R.O). Men verzekert uit goede Transvaalsche bron, dat Mafeking den 23 Jan. ontzet (of ontruimd?) is. BOERENHOOFDLAAGER AAN DE MODDERSPRUIT, 24 Jan. Uit het Boeren- rapport van het nemen van Spionkop door de Engelschen, 24 Jan. van het kamp aan de Boven-Toegela verzonden, blykt, dat de Boeren verrast werden. Zy ontvingen versterking en bezetten twee aangrenzende heuvels onder bedekking van het geschut. De Britsche troepen beproefden een be storming met de bajonet, zij bereikten een rug, doch werden toen weggemaaid. Mid delerwijl bestormden de Boeren het voor naamste kopje, waur de Engelschen zich verschanst hadden. Een 150-tal manschap pen in de eerste loopgraaf gaven zich over, de andere verschansingen werden hard nekkig verdedigd, doch ten slotte werden de Engelschen daaruit verdreven. Vele lyddietbominen sprongeu niet. De Engel schen lieten 1500 dooden op het slagveld achter. Het verslag zegt bovendien, dat ook de Boeren kostbare lerens verloren. Men zegt dat dr. Jameson te Ladysmith aan het been is gewond. Na een bezoek aan het Boercnkamp aan de Modderspruit keerde president Steyn met den Transvaalschen trein terug. Buller's omtrekking. LONDEN, 28 Jan. Een officieel tele gram van generaal Buller uit Spearmans- kamp van 27 Januari meldt >Den 20en Januari dreef generaal War ren den vyand terug en bezette hij den zuideljjken rand van het hoogland, dat zich van Acton Homes tot de westelyke heuvels van Ladysmith uitstrekt. Hij hield nauw voeling met den vijand, die een sterke stelling had in een reeks kleine kopjes. Warren's toenmalige «telling was uitstekend houdbaar, doch ongeschikt voor den opmarsch, daar de zuidelijke helling zoo steil was, dat de mogelijkheid om het geschut in een stelling te plaatsen, van waaruit het met vrucht de operatie zon kunnen steunen, uitgesloten was. Boven dien was de toevoer van water iu deze stellirg bezwaarlyk. •Ik stemde den 23en toe in een aanval op Spionkop, die blykbaar de sleutel der stelling was, maaq^veel beter toegankelijk wa3 van het Noorden dan van het Zui den. Generaal Warren nam Spionkop in den nacht van 23 Januari en beTOud dat de heuvel moeilijk te houden was, daar de omtrek te groot was en de watervoor ziening moeilijk. De ruggen van den heu vel werden den geheelen dag. ondanks een hevig granaatruur, bezet gehouden. De mannen vochten met groote dapper heid. Generaal Woodgate, die het bevel voerde over de troepen die Spionkop be zetten, werd gewond en de officier, die het bevel overnam, besloot in den nacht van 24 op 25 Januari de stelling te ver laten en trok voor het aanbreken van den dag terug. »Ik bereikte Waren's kamp om vijf uur dien morgen en kwam tot het besluit, dat een tweede aanval nutteloos zou zijn, daar des vjjands rechterflank te sterk was om geforceerd te wordfen. Daarom besloot ik de strijdmacht ten Zuiden van de Toegela terug te trekken. Om acht uur in den morgen van 27 Ja nuari was het korps van generaal War ren ten Zuiden van de Toegela geconcen treerd, zonder verlies van één man of één pond van den krijgsvoorraad. Het feit, dat dit korps zich buiten het bereik van den vijand kon terugtrekken op de uitstekende wijze waarop dit is geschied, is een afdoend bewijs van het moreel van de troepen, cn dat ons is toegelaten onzen aanzienlijken tros onge hinderd over de rivier terug te brengen is een bewijs, dat den vijand eerbied is geleerd voor de vechtwaarde van onze troepen". LORENQO M ARQUEZ, 26 Jan. (R. O.) Een telegram uit het hoofdlaager der Boeren aan Modderspruit by Ladysmith van 25 Januari meldt: De Britsche gesneuvelden, die gisteren op het slagveld werden achtergelaten, waren ten getale van 1500. Men zegt dat generaal Buller een aanval van koorts kreeg, doch hersteld is. Buller's omtrekking. Het zyn zeer ernstige berichten die Zondag zyn ontvangen. Onze eerste indruk men zal het ons niet ten kwade duiden was een droeve. Vijftienhonderd man zyn door de van Spion kop verdreven Engelschen op het slagveld achtergelaten en ook de Boeren leden ver- liszen, die diepe wonden zullen slaan. En nog is het eind niet te voorzien Maar evenmin zal men het ons kwaljjk kunnen nemen dat de droefheid moest wijken voor een gevoel van bevrediging, van blijdschap schier. Immers de behaalde overwinning is de schitterendste tot dus ver in dezen oorlog bevochten. Buller's omtrekking is mislukt hij moet het zelf erkennen in zjjn officieel telegram en daarmede het ontzet van Ladysmith. Beide aanvallen door generaal Buller daartoe op de Boerenstellingen ge daan, zyn, met uiterst zware verliezen aan zijn kant beslist afgeslagen en mochten zyn troepen wat niet te verwachten is in staat zyn nogmaals een aanval te wagen, dan zullen zy een even krach- tigen tegenstand vinden en voor de derde maal worden gekeerd. Het blijkt uit de Boerenlezingen dat de onderstelling der Fransche bladen dat de Engelsche regeering de ^ontruiming" van Spionkop 24 nur heeft stil gehouden, nog zoo ongerijmd niet was. Immers Spionkop werd genomen in den nacht van 23 op 24 Jannari en een telegram van den 24e uit het Boerenkamp msldt dat de Engelschen na een verwoed gevecht uit de veroverde stelling zyn verdreven.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 1