Bijvoegsel, behoorende bij ,,'t Vliegend Blaadje" van ZATERDAG 19 MEI 1900. GMËËITËRAA» V i IIÜLDÜR. Zitting van Dinsdag 15 JMLei 1900. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig zijn 17, later 18 leden. Met kennisgeving van verhindering is de heer Kuiper afwezig. Nadat de vergadering is geopend en de notulen der laatstgehouden zitting zijn ge lezen en goedgekeurd, geschiedt mededeeling jan de volgende Ingekomen stukken 1. Kennisgevingendat de door op hen uit gebrachte benoemingen worden aangenomen van den lieer F. J. Rijkers, als onderwijzer aan school 7b.; van de heeren J. G. Sineets, W. Bakker Hz. en I. Korver, als leden van de commissie van toezicht op 't lager ouderwijsvan de heeren J. Nord, Mr. J. A. Schaaf! en D. du Celliee Muller, als leden van de commissie op 't middelbaar onderwijs en dat bedankt wordt voor de be noeming als lid der commissie van toezicht op 't lager onderwijs door den heer A. P. Timmers. 2. Mededeeling van den heer Dr. H. Bitter, dat hij als lid van de schoolcommissie ont slag heeft genomen. 3. Aanvrage om ontslagwegens vertrek naar elders, door den heer Dr. H. Bitter, als gemeente-geneesheer. Wordt op eervolle wijze verleend. 4. Een adres der bewoners van de Jan In 't Veldstraat, verzoekende bestrating of beharding van den weg tusschen de Nieuw- straat en Vijzelstraat. De behandeling van dit adres wordt uitgesteld tot het voorstel, omtrent de uit te voeren werken aan de orde komt. 5. Een adres van den Bond van vrouwe lijke verloskundigen, verzoekende door een jaarlyksche bijdrage zijn pogingen te steunen tot het bijeenbrengen van een kapitaal, waar door de Bond in staat gesteld wordt, zieke, oude en gebrekkige vroedvrouwen te steu nen. Wordt in handen gesteld der com missie voor de pensioenregeling. 6. Mededeelingena. dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken de rekening over 1899 heeft ingezonden b. dat van den heer Prof. A. J. van Pesch een zeer lyvig rapport, omtrent de pensioen regeling is ingekomen en voor de leden ter inzage zal worden gelegd. c. dat van Ged. Staten de goedkeuring is ontvangen op het besluit van den Raad ten opzichte van den verkoop van 't stukje grond bij de Kloksteeg; d. dat het Jaarverslag der gemeente over 1899 gereed is, en den leden bezorgd zal worden. e. dat een concept van een gfewyzigde po- litie-verordening gereed is en gedrukt rond gezonden zal wordenen f dat by Kon. besluit de oprichting van een Kamer van Arbeid alhier bevolen is. 7. Adressen van de onderwyzers-weduwen J. VeenDuinker en G. JansenTieman, verzoekende wederom in 't genot te worden gesteld van een jaarlijksche toelage. Op voorstel van den Voorzitter wordt aan ieder met 13 tegen 4 stemmen een gratificatie van f 100.verleend. De heeren Kramer, Viejou, Van Ede en Staalman stemden tegen. 8. Een voorstel van B. en W. om aan den eervol ontslagen politicagent H. vanReenen met ingung van 15 Juni a. s. pensioen te verlcenen van f 112,25 'sjaars. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen aange nomen. 9. Een schrijven van B. en W. naar aan leiding van een adres van den heer C. Maal- steed om goed te keuren het plan van ver kaveling van een stuk bouwgrond, gelegen aan de Laan, en de geprojecteerde straten over te nemen, wanneer aan eenige voor waarden, ten opzichte der bestrating en rioleering voldaan wordt, de gebruikte ma terialen goedgekeurd en eenige andere be palingen nagekomen worden. De heer Verfaille maakt bezwaar tegen de breedte der straat aan de Laan, deze is slechts 7.75 M. en volgens de politieverordening moet zij 10 M. zijn, want hij gelooft, dat dit een hoofdstraat zal worden. Hij doet daarom het voorstel het plan goed te keuren, als de straat 10 M. breed wordt. De Voorz. wil adres sant in dien geest mededeeling doen en het nemen eener beslissing verdagen. De hee ren Krijncn en Over de Linden achten het weuschelijk in het belang van den heer Mual- steed heden een beslissing te nemen, want anders verloopen er weder 3 maanden zonder eenig nut. De heer Staalman betoogt ook nog eens het wenschelyke, dat de straat aan de Laan 10 M. breed wordt, de overige straten in de richting der Rozenstraat behoeven deze breedte niet te hebben, hetwelk ook door den heer Verfaille beaamd wordt. Nadat nog onderling de zaak besproken en het ontworpen plan bekeken is. brengt de Voorz. het voorstel van den heer Verfaille in stemming, dat met 11 tegen 6 stemmen aangenomen wordt. Vóór stemden de heeren Hartsinck, Van Ede, Krijnen, Van Neck, Verfaille, Staalman, Over de Linden, Terra, de Wit, Korver en Van Breda. Daarna wordt het geamendeerde voorstel van B. en W. met 16 stemmen aan genomen. Alleen de heer Hartsinck stemde tegen. De heer Frowein komt ter vergadering. 10. Een voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van den heer T. C. Govers, om de verkaveling van een stuk bouwterrein aan den Parallelweg, op byna dezelfde voorwaarden als het vorige, goed te keuren. Na eenige bespreking verklaren alle leden zich er vóór. 11Een derde verkavelingsjtlan wordt ter tafel gebracht, 'twelk evenwel niet ter inzage van de leden heeft gelegen. Dit betreft den grond achter en vóór Tivoli gelegen. Volgens dit plan wordt de Hoogstraat verlengd tot de Loodsgracht en heeft een breedte van 7.20 M. De heer Frowein acht het onverant woordelijk zonder het plan gezien te hebben, dit te behandelen en doet daarom het voor stel het nemen eener beslissing hieromtrent te verdagen. De heer Van Neck acht het in 't belang van den eigenaar, dat de zaak nu afgedaan wordt. Het voorstel des heeren Frowein wordt daarop verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Froweia, Hartsinck, Korver, Over de Linden, Verfaille en de Wit. Nadat de heer Fro wein er op gewezen heeft, dat de ontworpen straat slechts 7.20 M. is en dus geen rekening is gehouden met de politieverordening en de Voorzitter dit heeft verdedigd, als zijnde een voortzetting van een straat van gelijke breedte, wordt dit plan met 15 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Verfaille en Korver, terwijl de heer Frowein buiten stemming bleef. 12. Een adres van eenige bewoners van de Leliestraat, er op wijzende, dat in de nabij heid hunner woningen allerlei vuil wordt neergeworpen, hetwelk een ondragelijken stank verspreidt eu dat voortdurend aldaar een mestkar gestationeerd is, waarom zij verzoeken maatregelen tot verbetering te wülen nemen. B. en W. hebben de kar reeds doen verwij deren en zullen toezien, dat er in het vervolg geen tijdelijke mestvaalt aangebracht wordt. Zij stellen daarom voor adressanten in dien geest te antwoorden. De heer Korver acht de klacht van adres santen niet ongegrond. In de greppel wordt allerlei vuilnis geworpen en achter de wo ningen vindt men tal van mestverzamelingen. Hij dringt daarom op een verscherpt toe zicht aan. De Voorz. zegt de hand er aan te zullen houden. Men heeft de bewo ners van Vijzel- en Vischstraat ook reeds aangeschreven de mestvaalten op te ruimen. Het antwoord aan adressanten wordt daar op met algemeene stemmen goedgekeurd. 13. Een adres van het Bestuur der Hel- dersche Harddraverij-Verecniging, verzoe kende een subsidie voor de op 2 Aug. a.s. te houden harddraverij. Op voorstel van den Voorzitter wordt met 11 tegen 7 steramen besloten een subsidie van f 50 toe te ken nen. Tegen stemden de heeren Van Ede, Van Neck, Sevenhuijsen, Staalman, Over de Linden, Kramer en Viejou. Vervolgens wordt bet kohier van de Hon denbelasting dienst 1900 met algemeene stem men tot een bedrag van f2280 vastgesteld. Alsnu komt de verordening regelende de be zoldigingen van de ambtenaren ter secretarie weder in behandeling en in verband daar mede het voorstel van den heer Krijnen om het doen van werkzaamheden voor particu lieren aan de secretarie-ambtenaren te ver bieden. De Voorz. acht deze bepaling in de verordening niet op hare plaats, maar zij behoort in de instructie. Hij wil het voor stel daarom op zich zelf behandelen, maar acht het een zeer bekrompen bepaling, als men zyn vrijen tijd niet mag besteden zoo men wil. De heer Van Twisk sluit zich hierby aan. De heer Korver motiveert zijn stem, die hy tegen de verordening zal uitbrengen. De fondsen, waaruit do meer dere uitgaven moeten gevonden worden zijn niet aangegeven, en acht het gewenscht, dat de verdere behandeling aangehouden wordt. De heer Over de Linden bepleit nogmaals, dat de ambtenaren recht hebben op een goede belooning. De heer Staalman bespreekt het voorstel Krijnen. Hij wil wel aan alle gemeenteambtenaren het vervullen vaD bij betrekkingen verbieden, maar niet enkel aan de secretarie ambtenaren. Dit vindt hij onbillijk. Verder geeft hij den heer Krijnen in overweging zyn voorstel in te trekken, waar aan deze voldoet, om er later op te rug te komen. De verordening wordt daarna in stemming gebracht en met 15 te gen 3 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Terra, Korver en Verfaille. Aan de orde is vervolgens een voorstel van B. en W. tot overname van straten. Vol gens dit concept-besluit zal de overname dier particuliere straten om ze in staat van gewoon onderhoud te brengen een bedrag vereischen van f2116, de Polderweg f3280 en de Go- versdwarsstraat f1430. Op de begrooting zal telken jare f 1000 meer dan thans uitge trokken moeten worden voor onderhoud van bestrating en rioleering. Doch worden die straten overgenomen, dan zal het ook mo gelijk zijn die herstellingen aan te brengen, welke zoo dikwyls aanleiding tot klachten geven. De straten en gedeelten van straten, die ter overname voorgedragen worden zijn Plantsoenstraat, Stationstraat, Stationdwars straat, Koningdwarsstraat, le en 2e Wilhel- minastraat, le en 2e Wilhelminadwarsstraat, Corn. Ditostraat, gedeelte van de Graven straat, een gedeelte van de voetstraat aan de Bassingracht, le en 2e Rozenstraat, le Schagendwarsstraat, gedeelte Kroonstraat, le en 2e Rozendwarsstraat, Veldstraat, Kikkert- straat, Polderweg, Weezenstraat, Breewater- straat. Californiestraat, Basstraat, Govers- straat, K. Duitstraat, le en 2e Goversdwars- straat, le en 2e Schagenstr. en een gedeelte le Schagendwarsstraat. Aan elk der eigenaars van één of meer straten zal men de som van f 1.uitkeeren. Na een enkele opmerking van den heer Krynen over de f 1000, die telken jare meer uitgetrokken moet worden op de begrooting voor 't onderhoud der straten en na een vraag van den heer Van Twisk over de Goversdwarsstraat, wordt het voorgestelde van B. W. met algemeene stemmen goed gekeurd. Daarna komt een voorstel van B. W. ter tafel over eenige uit te voeren werken, lp de daarbij behoorende toelichting wordt gezegd, dat bij de weldra te sluiten geldleening ten behoeve der overname van de Duinwa terleiding zal ook moeten worden opgenomen de nog ontbrekende f 55000 voor de stich ting der II. B. S. Het komt B. W. voor, dat nog enkele andere posten dienen opge nomen to worden van werken, waarvan de uitvoering reeds lang wachtende is. In de eerste plaats noemen zy de verbouwing van scholen. Daarom wordt voorgesteld in 't leeningsplan op te nemenvernieuwing van de school aan de Hoofdgracht, dat f 40.000 zal vereischen, verbouwing van school 1 h f 1400, verbouwing van school 2 k f 550, verbouwing van school 7a en 7b k f 5000 en de bouwing van een hulpschool j\ f 6000. Dit bedraagt te zamen f52.950. Hiervan gaat af 25 pCt. als Rijksbijdrage, zoodat er voor de gemeente overblyft pl.m. f 40.000, waarbij evenwel f 7000 voor meubileering der scholen gevoegd moet worden, hetwelk een bedrag geeft van f 47.000. B. W. vertrouwen evenwel, dat door het Rijk een buitengewone subsidie toegestaan zal worden, waardoor de kosten teruggebracht worden op 1' 23000. De tegenwoordige Industrieschool zal noodzakelijk moeten worden vervangen door een burgeravondschool en hoewel alsdan van de lokalen der H B. S. gebruik kan worden gemaakt, zal de stichting van teeken lokalen noodzakelijk zyn. Het gebouw in dc Kolcnsteeg zou daartoe ingericht kunnen worden, dat een som van f 3000 vereischt. Verder achten B. W. het wenschelijk over te gaan tot het maken van een riool langs den Parallelweg van de Kroonstraat tot 't Plantsoen. Ook het maken van een riool in de Sproorstr. naar 't Plantsoen. Het bestra ten met keien van de Sluisdijkstr. en daarvoor te gebruiken de keien van de Spoorstr. en deze te voorzien van een klinkerbestrating. Verder het bestraten van de Jan-in-'t-Veltstraat tusschen de Nieuwstraat en Vijzelstraat en van het onbestrate gedeelte der Vijzel-, Brouwer-, verl. Vijzel- cn verl. Brouwerstraat, het bestraten en rioleeren vaji de P. Quant en Van Berkstraat, het bestraten van den Polderweg, de Janzendwarsstraat en het rioleeren van de Gravendwarsstraat tusschen de Graven- en 2de Schagenstraat. Buiten den scholenbouw zal hiervoor f 20.000 ver eischt worden. Met den scholenbouw zal hiervoor noodig zyn, dat jaarlyks op de be grooting gebracht wordt aan rente pl. m. f 4000, aan aflossing f 2500, samen f 6500, aan onderhoud overgenomen straten f 1000 en aan vergoeding woninghuur hoofd der school f 300, samen f 7800. B. W. stellen voor te besluiten tot uitvoering van boven staande werken en het bedrag op te nemen in de weldra to sluiten leening. De heer Korver geeft zyn verwondering te kennen, dat zoo'n belangrijk voorstel, zonder onderzoek, zonder overleg, zonder in handen van een Commissie gesteld te zijn ter tafel komt. M4h heeft de verschillende onderdeelen niet nauwkeurig kunnen bezien. Verder vraagt hij of er van den Minister toezegging is verkregen voor de buitengewone subsidie van den scholenbouw en of op deze rijksbijdrage is te rekenen. De Voorzitter beantwoordt dit laatste gedeelte en heeft wel eenige hoop, dat deze verkregen wordt. De heer Terra bevreemdt het, dat er nog f 1000 is uitgetrokken voor toe zicht by de uit te voeren werken, ook de lieer Krynen acht deze som niet noodig nu de gemeente 2 bouwkundige ambtenaren heeft. De Voorz. zegt, dat de 2 ambtenaren hulp noodig en zij ook hunne gewone bezig heden hebben; de heer de Wit acht die f 1000 goed besteed en meent, dat toezicht zeer gewenscht is. De heer Dito vestigt de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 5