Benclt aan qoze Abonaé's! Met 16 Oct. a.s. worden met buitendienst Btelling geplaatst van Hr. Ms. ,Geep" aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willomsoord bootsman v.k. K. Dekker, stuurman-majoor G. Veen en hoofdmach. 2o kl. J. H. L. v. Lent en geplaatst van Hr. Ms. .Geep" aan boord Hr. Ms. .Kortenaer». Met 16 Oct. gedetacheerd by de conser vatie op 's Ryks marinewerf te Willemsoord de hoofdmachinisten 2e kl. J. H. L. van Leut en W. C. Kamerbeek. SCHEIDENSLIEDJE. Scheiden, o scheiden, buldert de wind Scheiden, zoo klaagt wie hot zomersclioon mint Scheiden, o scheiden gy drukt ons zoo neer, Wanneer, o wanneer zien wjj alles hier weer. Scheiden, o scheiden 't Veldbloempje dort. Hoogtijd van bloeien, gy duurt zoo kort. Eerst als de voorjaarszon 't sneeuwdek [weor smelt, Komen er voor ons weer bloemen op 't veld. Scheiden, o scheiden't Zwaluwtje vlood. Hier in het Noorden droigde de nood. 't Zangeronkoor toog naar zoelor gewest, Doch denkt ook ginds nog terug aan het nest. Scheiden, o scheiden 't Liefste gaat vlien, Hoopvol bidt ieder 't weder te zien. Keeren dc zangers terug over 't meer, Dan lacht de lento en herleeft alles woer. W. M. Tz. Vervolg der berichten. Aan den teekencursus, die in het gebouw der afd. Helder van den Ned. R.-K. Volksbond gegeven wordt, nemen 48 leer lingen deel. Het Damescomité voor Bóeren-krijgs gevangenen te Middelburg, ontving, naar het ons meedeelt, 6 October een schryven^ van Mevrouwde Wed. Koopmans-De Wet te Kaap stad, waarin hulp gevraagd wordt voor de Boerenvrouwen en kinderen der krijgsge vangenen. ,De oorlog" schrijft mevrouw Koopmans 16 September,is ontaard in een verdelgingsproces. De wreedheid hier gepleegd, schreeuwt ten hemel. De vrouwen en kinderen van de man nen, die krijgsgevangen zijn, zyn van alles beroofd, in zeer vele gevallen van huis, goed, kleereD, alles. De mannen weten niet hoo in de behoeften aan de hunnen te voorzien. Ik geef u in bedenking, als er personen zijn die nog iets voor onze arme oorloglijders wonschen te doen, och, laten ze dan linnen ondergoed zenden voor vrouwen, maar bedenken dat onze Boeren vrouwen sterk en groot z\jn. Kousen, daar zou ik het moest dankbaar voor zyn, gekleurde kousen, niet wit, en klecren voor kinderen, ondergoed, hemdjes en rokjes". Mevrouw Koopmans beschrijft vorder den moed der Boerenvrouwen //en" schryft zy, gij zult den krijgsgevangenen geen grooter dienst of genoegen doeif, dan om te helpen hunne vrouwen tc verzorgen. Genoemde dame verzoekt verder geen wollen goed meer te zenden »wy gaan don zomer tegemoet en dan is het onbruikbaar". Ook verzoekt zij geen boeken meor te zen den. ,Het is de grootste moeite om ze aan de gevangenen tc doen toekomen, alles moot doorgelezen worden, en het duurt weken en maanden voordat die Engelschcn daarmede klaar zijn. Ik hol) nog een kist vol boeken. De verspreiding is uiterst mooilyk". Het damescomité zal gaarne de artikelen door Mevrouw Koopmans genoemd, in ont vangst nemenzij zullen mot de goederen voor de krygsgevungonen naar Kaapstad ge zonden worden. Goederen bnilen Zeeland, gelieve men, onder het merk M. C., mot opgave van den inhoud, te zonden aan de Heeren DE VRIES Co., De Ituy terkade 100, Amsterdam, die de zending voor het comité ondernemen. Vracht en verdore onkosten komen geheel voor rokening van het comité. De datum der eerstvolgende verzending naar Kaapstad is 18 October, en evenzoo voor St. Helena. Een van daar, bij het Damescomité ontvangen particulior bericht doet zien, dat de nood ook daar nog zeer groot is en er zeer veel gebrek heerscht. Vooral eeno flinke party wollen dekens zou bijzonder welkom zijn, terwyl kleeren en provisiën mede steeds gebruikt kunnen worden. Afzending van eeu en ander e.v.p. even als bovengemeld aan de Cargadoors en Ex pediteurs DE VRIES Co., te Amsterdam, onder het merk M. C., met opgave van inhoud. Moord te IJmuiden. Men meldt uit Haarlem: Het resultaat van de instructie is ge weest, dat tegen den schipper van de vischschuit O. 215, Eduard van Turnhout, zóóveel bezwaren zijn bijeengegaard, dat hg voorloopig is aangehouden en naar Haarlem gevoerd. De anderen zijn op vrije voeten gesteld. Hooge raad. De Hooge Raad deed Dinsdag uitspraak in de zaak van twee margarine-handelaren te Rotterdam, wegens strafbare poging tot oplichting veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf. Het arrest is vernietigd en de zaak naar 't Hof te Amsterdam ver wezen. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde den bootwerker W. Kooyman, sec. der houtbewerkers vereeniging «Steeds Voorwaarts", die gedurende de werkstaking door het kantelen van een loopplank een niet-stakenden bootwerker te water zou hebben willen worpen, tot een jaar ge vangenisstraf onder bepaling dat de pre ventieve hechtenis in mindering zal wor- gebracht. Wat er van de Millioen-juffrouw werd! Jannetje Struik, de van vroeger welbe kende «Millioenen-juflrouw". een bg- naam dien zij dankt aan indertijd gepleeg de ongeloofeljjke oplichtergen zwerft thans, oud en krom, doch toch nog altijd met iets onmiskenbaar «damesachtigs" in kleeding en gang, laugs Amsterdam's stra ten, meestal dronken, achtervolgd door kwajongens en meiden van allerlei leeftijd, die het beschermend optreden der politie vaak noodzakelijk maken Te Goes is een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen, waarin het watermerk ontbrak en het woord gevan genisstraf in de strafbepaling fout was In Italië is een ontzettende uitvinding gedaan, een automaat-draaiorgel, dat net- zoolang doorspeelt tot men een geldstuk iu de gleuf werpt om ziju stilzwijgen af te koopen. (O. H. Ct.) Een dronken machinist. Het laatste spoorwegongeluk iu onzen overvulden spoorwegongelukkentgd is dit maal niet aan slaperigheid, vergeetachtig heid, onwetendheid of ander verzuim van het spoorwegpersoneel te wijten, doch aan dronkenschap De sneltrein van Bel gië naar Parijs over Rijsel Douai is gister avond in het station Valenciennes op eenige goederenwagens geloopen. De seinen had den op stoppen gestaan, doch de machi nist had er zich niet aangestoord en was nog 35 meter doorgereden. Door den schok werden twaalf reizigers gewond, waarvan één, een dame, ernstig. Bij onderzoek bleek, dat de machinist stomdronken was. En aan zoo iemand kan men gedwon gen zjjn, het leven toe te vertrouwen De Oorlog in Zuid-Afrika. BADFONTEIN, 6 October. Buller is vandaag uit Lgdenburg naar het zuiden teruggetrokken. LONDEN, 10 October. Naar gisteren uit Vredefortweg aan de «Times" werd geseind, hebben de koloniale divisie en de troepen van kolonel Delisle drie dagen, van 5 tot 7 dezer, met de Wet gevochten. Zg verdreven en verstrooiden het comman do, dat geheel ontmoedigd vluchtte. De Wet had vijf kauonnen eu omstreeks dui zend man bij zich. De gevechten werden geleverd in de zee van bergen bij Vrede- fort. De Engelschen leden heel weinig verliezen. BLOEMFONTEIN, 10 October. De En gelschen hebben Smitfield, Rouxville, Wepener en de Wetsdorp weer bezet. Lord Roberts seinde uit Pretoria Bruce Hamilton meldt dat den den een patrouille ongeveer 29 K M. ten Z O. van Lindey in aanraking is gekomen met een afdeeiing Boeren. Kapitein Wiltshire van het 5de regiment bereden infanterie sneu velde en 1 man werd gewond en 1 vermist. Luitenant Cotton en korporaal Wilkin- son zijn den 6en October bij een ontplof fing in bet kamp bij Pieuaarsrivier gedood. Men schrijft aan de (N. R. Ct.) Ds. Van Broekhuyzeu, over wien onze correspondent te Pretoria in zijn laatsten brief schreef in de «Figaro", heeft een lang ffDe gravin wenscht; u te sproken,» zeido zy op haar gewone korte wyr.e; zy toch had streng bevel gekregen om de jonge vrouw niet met haren titel aan te spreken, deze mocht hoegenaamd door niets aan hare tegenwoor dige waardigheid herinnerd worden, die zy zich immers volgens de opinie der Ilallwey's wederrechtelijk had toegeëigend. ,Zou de gravin my niet willen verschoonen ik gevoel mij zoo onwel." Lindis' smeckcnd oog trof den blik der oude vrouw, die by bare meesteres nog al wat in te brengen had, Margaretha schudde het hoofd. «Het gaat niet. Graaf Egon wenscht het nog meer dan de gravin-moeder." Een diepe zucht ontsnapte er aan Lindis' borst. Waartoe dit alles Ik speel toch im mers maar een ondergeschikte rol in dit alles, ik zal my nimmer do genegenheid der gravin 'verwerven." Neen." Margaretha knikte met het grijze hoofd. .Doch ga nu muar binnen.» Toen Lindis reeds op den drempel stond, trok Mar garetha haar nog de dikke vlecht van den schouder op den rug en zeido mot een ietwat ruwe stem .Spreek niet tegen, wat er ook voorvalt. De gravin duldt geen tegenspraak. Graaf Egon zal naar recht en billykheid handelen, ik kon hem.» De deur ging wijd open, en Lindis, do dochter van den woekeraar, trad het salon binnen. Een oogenblik sloeg zy, verblind door het felle daglicht, de lange wimpers neer, om vervolgens vry en onbevangen de grootc, pikzwarte oogen op to slaan. Zij richtten zich vol op de trotsche, in oen sty ve houding zittende vronw in den fauteuil, die met som ber gefronste wenkbrauwen do binnontredonde aankeek. Graaf Egon leunde met de armen over de borst gekruist tegen het middelvenstcr van het salon en draaide zich langzamerhand om, zorgvuldig zyn best doende, om aan zijn oogon een andere richting te geven, opdat zij in 's hemelsnaam niet het onschoone vrouwen gezichte zouden zien. Geen geluid verbrak de pijnlijke stilte. Het was een onafgewend, toornig aankijken van den kant der gravin. Deze persoon het is belachelijk," siste zy eindelyk boosaardig. .Zou men niet zeggen, dat zy aan een bende Zizeuners ontsnapt was? Het levendig ovenbeeld 'ftn de vrouw van den verkwistenden zwager. En een Kemper's dochterZeg eens, is u de waan zinnige gravin Elso bekend?» //Do geest van myn geliefde oud-tante was helder en gelouterd door het ongeluk, dat haar getroffen heeft, antwoordde Lindis zacht, maar met nadruk. Ilaha, zij heeft zich daar ecne fameuse verdedigster gekozen. Nu, geen wonder, beiden zyn immers advocatendochtcrs. Myn voorgevoel heeft my dus niet bedrogen. Zy is de achternicht van de vermaledijde vrouw, die vloek en verderf over ons gebracht heeft, en bij dat alles nu nog dit. Het is om wan hopig te worden. Egon, het gaat boven mijn macht. Zie af van je plan. Het ware voor mij een bebchc foltering om dit wezen om my te moeten dulden.» Mot een onbeschrijfelijk gebaar wendde do gravin bet hoofd ter zyde, om haar afschuw tc kennen te geven. Een donkere blos bedekte Egon Hallwey's voorhoofd. Hy keek het venster uit en scheen na tc denken. .Zend haar weg, myn zoon, schud dien vreeselijken last van je schouders. Er zyn inrichtingen, waar zulke schepsels onderge bracht kuunen worden. In strenge tucht brongen zy daar hare dagen door en zelden ziet het oog van een mensch haar. Wees niet angstvallig tegenover dit gebroed, denk er aan, hoe zy je gelnk verwoest heeft, je zult dan eerder een besluit nemen. Verwyder haar uit je nabyheid, je zult daardoor wel licht nog blyde oogenblikken beleven, zy is daar goed bezorgd.» Moeder, ik bezit het recht niet en wil ook niet de verantwoordelijkheid dragen, om een zich ontwikkelend jong leven verdriet to be rokkenen of zelfs wel te knakken. Do dokter heeft me verzekerd, dat zy frissche lucht, zoo mede beweging iu de vrije natuur tot behoud van haar leven noodig hoeft, daarom .Tot behoud Heb je dan de verplichting voor haar leven op je genomen En wanneer zy eens stierf? Ware dat voor ons allen niet beter, ware het niet de beste oplossing van deze treurige zaak?» Gravin Hallwey had zich dichter naar haar zoon toegebogen en zacht gefluisterd. Egon keerde zich heftig om. .Dat kan u geen ernst zyn. Zwijg om Godswil, zwjjg, waarheen kan de blinde liuat ons al niet voeren Met een ruk snelde hy voorwaarts. .Zoudt ge na het gehoorde nog den moed bezitten, om naar het slot Hallwey te gaan vroeg hy met een somber gezicht, maar niet on vriendelijk aan de jonge vrouw. .Margaretha kan by u blijven en ik geloof, dat zy u toe gedaan is.» De lange wimpers lagen weok eu zacht als zyde op het liefelijke ovaal van het flu weelachtige, van schrik verbleekte gezichtje. ■Ja,» antwoordde zij zacht, ternauwernood hoorbaar. (Wordt vervolgd.) artikel openbaar gemaakt over den oorlog, waarin hij o. m. zegt «Ja ik weet wat zij denken, mijn broe ders. Zij denken dat het ombrengen van duizenden raeuschen met kogels en bom men en bet verspillen van millioenen te wijten zijn aan Charaberlain en de goud dorst. Ter wille van goud zooveel bloed te storten en zoovele tranen is bet mogelijk Ik herinner me een prent, die te Amsterdam was gedrukt en die ik te Pretoria heb gezien, waarop Chamberlain in de hel bedreigd werd door duizenden moeders eu kinderen die hem rekenschap kwamen vragen voor jde vreeselgke mis daden, waarvoor bij verantwoordelijk was, en ik zeg tot mijzelf dat ik liever het el lendigste wezen op aarde zou wezen dan ChamberlainToen ik den voet zette op Engelsch grondgebied vond ik maar één hand bereid om de mijne te drukken, die vau den heer Stead, den grooten men- scbenvriend, over de geheele wereld om zijn edelmoedigheid bekend. De oorlog zal ten minste nog zes maanden duren, maar als Engeland dan niet toestemt in de on- afhankelijkgeid van de twee republieken, zal zij niet alleen moeten rekenen met de burgers van Transvaal en den Oranje Vrij staat maar met de geheele Afrikaander- bevolkiug van Zuid-Afrika. Het) zal een ontzaglijke opstand en oorlog worden tot bet uiterste en tegen de rooversnatie." De Ondergeteekenden hebben de eer hierbg mede te deelen, dat zij, te beginnen met primo October besloten hebben Het Nieuwe Modeblad als premie aan hunne Courant te verbinden. Zg zijn met opoffering van vele kosten in staat aan de geabonneerden hunner Courant, deze Belangrijke Premie, waarvan hierbg als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, tegen de geringe tegemoetkoming van slechts 65 C 3v.es per drie maanden aan te bieden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dienwelke door andere Modebladen wordt gevorderd. Dit blad zal tweemaal per maand verschgnen en telkens een omvang van 8 groot folio pagina's hebben, bezaaid met een schat van keurige afbeeldingen van toiletten en patronen, zoo geschikt voor de praktische huisvrouw als voor wie meer dere eischen stellen. Na drie maanden bezit men aldus een plaatwerk hetwelk een schat van modellen bevat van onmiskenbare waarde, ter grootte van niet minder dan 104 pagina's. De inhoud wordt door zeer bevoegde band bewerkt en door een uitgebreide da as-redactie te zamen gesteld. Eénige voorwaarde voor de geregelde toezending van Het Nieuwe Mode blad, is de betaling van een bedrag van slechts 55 Cents per drie maanden (franco per post 75 Ct.). Het blad zal telkens vergezeld gaan van n groot Patronenblad, zoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf bet model liarer keuze te verwerkelijken. De Uitgevers twgfelen niet of vele leze ressen van hunne Courant zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze éénige gelegenheid, om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een Modeblad, dat voorzeker zal blijken haar tot veel nut en genoegen te verstrekken. Zg vestigen nog de aandacht op de iiëlavokijkk; sü*— VKKLI)TlV(ii. welke, bij genoegzame deelname, op nader aan te kondigen tgdstip, onder de geabon neerden van HET NIEUWE MODEBLAD zal worden gehouden en waarvoor zullen worden beschikbaar gesteld: TWIrfTIG NAAIMACHINES. VIJF QAMESRIJWIELEN. fraai Geïllustr. Boekwerken. Morgen zal dit Blad met Inteekenbiljet, aan de geabon neerden binnen de gemeente worden toege zonden, waarop begin volgende week antwoord zal worden gehaald. DE UITGEVERS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 6