r- Bijvoegsel, behoorende bij ,,'t Vliegend Blaadje" van Zaterdag 3 November 1900. POSTERIJEN. \ii:t\wriJin\«;K v HELDER, 2 November 1900. Helders belang. Gisteravond werd onder leiding van den heer G. Buhse in een der bovenzalen van 't café Central" een vergadering gehouden door de vereeniging »Belders Belang." De secretaris, de beer G. E. Kloosterhuis, bracht verslag uit over 'hetgeen door de vereeniging in haar 10-jarig bestaan ge daan en beoogd was, hetwelk de goed keuring der vergadering verwierf. De penningmeester, de heer J. Bethlehem, deed rekening en verantwoording over zijn gehouden beheer. Hieruit bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo des vorigen jaars f 302.04 hadden bedragen en de uitgaven f81.20, zoodat het batig saldo f220.84 is. Door een commissie werd de rekening nagezien en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Bethlehem, P. J. Jans, C. de Boer Jr., F. P. Schilling, G. Koppen, M. P. Polak en Tb. Terra werden herkozen; tot leden van het Uitvoerend Comité werd herkozen de heer J. Bethlehem en gekozen de heer J. P. Berkhout, terwijl in plaats van den heer C. D. Zur Muhlen tot voorzitter be noemd werd de heer G. Buhse. Nog werden plannen beraamd voor een algemeene feestviering in de gemeente Helder ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van H. M. de Koningin, waar omtrent later nadere gegevens medegedeeld zullen worden. Nadat nog eenige zaken van huishou- delijken aard waren besproken, werd de vergadering gesloten. Door den architect S. Krijnen werd gis teren in .Café Central' aanbesteed voor rekening van de heeren Gebre. Bruin, alhier liet verbouwen der broodbakkerij ,De Vol harding*, in de Kuiperstraat. Ingekomen waren 4 inschrijvingen, van de heeren Van der der Ster en Glotze, ad f2027; A. Krij nen f2000; Qtiak en Van Pelt f1725 en J. J. Schoeffelenberger f 1700. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de voorstelling die heden- en Zondagavond in >Tivoli" gegeven wordt, waar verschillen de personen van onderscheidene plaatselijke vereenigingen zullen samenwerken tot het geven van een kunstavond. Muziek, zang. gymnastiek en tooueelspel staan op het pro gramma en bieden voldoende afwisseling De bruto-opbrengst komt ten voordeel e van het Visschersfonds. (Zie verder de advertentie). Onder onze marineberichten zullen vele lezers zeker met genoegen het bericht lezen dat heden de eerste drie sergeant- majoor-stokers bij de marine zijn aange steld. Aan het Bestuur van het Visschers fonds alhier is afgedragen de som van 1 123 61, als saldo van de door het Zang koor Harmonie" gegeven liefdadigheids voorstelling op 10 Oct. jl. Een buitengewoon gevolg heeft in den laatsten tijd de rattenverdelging gehad door 't aanwenden van rattenworst van den apotheker E. Hammerschmidt. Overal waar men 't middel aanwendde, werd de verschrikkelijke plaag uit den weg geruimd. Men lette bij den inkoop van de worst die bij den Heer G. de Ven verkrijgbaar is op het No. van 't D. R. Patent 95277. Over de werking schrijft bijvoorbeeld de koninklijke opperhoutvester, de heer Düssel te Herzogenroda, deze gepaten teerde rattenworst heeft wonderbaarlijk gewerkt. Ik betuig hiermede mijn dank. Het stoomloodsvaartuig inspecteur- generaal Twent", de eersteling voor den stoomloodsdienst, op de fabriek voor scheeps- en werktuigbouw te Feyenoord in aanbouw, heeft eene waterverplaatsing van 440 ton, een grootste lengte van 41.75 M., een grootste breedte van 7.3 M., een grootsten diepgang van 38 dM. Op den proeftocht op de gemeten mijl nabij Hellevoetsluis behield het schip een vaart van 11.2 mjjl gedurende 4 uren, waarbij 513 I. P. K. door de machine ontwikkeld werden. Het zal, voorloopig althans, den dienst doen, die tot nu toe aljeen met ingehuurde sleepbooten werd vervuld, nl. het loodsen by stormweder vóór den Nieuwen Rotterdamschen Water weg. De zee dringt meer landwaarts. Van Ter Heide tot Scheveningen is het zeestrand als bezaaid met kurken, touw werk en kieine tonnetjes van de vleet, ter wijl tusschen de kribben der Delflandsche Hoofden veel stukken van netten zitten vastgewerkt. Alles een teeken, dat er met den jongsten storm in de Noordzee heel wat vischwant is teloor gegaan. Dat het strand weer is afgeslagen, big kt uit de veenbeddingén, welke nu, vooral dicht bij Loosduiuen, in menigte zjjn bloot gelegd. Dat veen is aan de landzgde der duinen in de z.g. duinpannen", ontstaan. Een nieuw bewijs alzoo, dat onze duinen zich aanmerkelijk verder landwaarts in ver plaatst hebben. Men meldt uit Delfzgl De kapitein van het alhier aaugekomen Duitsche stoomschip >Mira'', heeft op de Elbe een Duitsch viermastschip zien ver ongelukken. Verschillende sleepbooten lagen gereed om hulp te verleenen, doch door de sterke branding kon niemand het schip naderen. Vermoedelijk zijn de opvarenden allen verongelukt. De kapitein verklaart nog nooit zulk noodweer te hebben gehad. Weet gij wie ons leger betaalt? Wie alle kosten voor bewapening en verdediging van ons land ruimschoots op brengen De jeneverdrinkers Het eindcijfer der begrooting van oorlog bedraagt f 22.616.429.40 en de accijns op het gedistilleerd wordt geraamd op ruim 26 millioen. Is het niet verschrikkelijk V Zes en -twintig millioenen dat is nog maar alleen de accijns 26 millioen accijns wordt geheven van circa 4'/j mil lioen H.L. jenever vertegenwoordigende een waarde van ongeveer 80 millioen gulden. De accijns op het vleesch brengt nog niet één zevende op van wat de jenever aan 's Rijks schatkist opbrengt. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand September verongelukt 77 zeilschepen, waaronder 3 vermisten, als 3 Duitsche, 14 Amerikaansche, 16 Engel- sche, 1 Braziliaansch, 4 Deensche, 7 Frau- sche, 1 Nederlandsch, 7 Italiaansche, 12 Noorsche, 2 Portugeesche, 3 Russische, 6 Zweedsche en 1 Mexicaansch. In dezelfde maand verongelukten 22 stoomschepen, als3 Duitsche, 2 Ameri kaansche, 11 Engelsche, 2 Fransche en 3 Noorsche. Van de zeilschepen verongelukten 31 door stranding, 7 door aanvaring, 2 door brand, 8 gezonken, 12 werden verlaten, 14 afgekeurd en 3 vermist. Van de stoomschepen verongelukten 14 door stranding, 6 door aanvaring en 2 werden afgekeurd. Te Westminster heeft Maandag voor den politierechter terechtgestaan eee Boe renvrouw, Johanna Botha, de echtgenoote van commandant Philip Botha. Zy ver toefde sedert 6 weken in Engeland en was zonder middel van bestaan. Van de aan klacht van verstoring der openbare orde werd zij vrijgesproken, doch, toen men haar naar het werkhuis wilde brengen, ver zette zij zich en beleedigde de rechters. Tengevolge daarvan werd zy gearresteerd. InKezonaen. Volksweerbaarheid. 't Was een gelukkige gedachte van Volks weerbaarheid het Friesche Kaatsspel opte- nemen op haar programma van sport en lichaamsoefeningen. Zy meende, dat de sport der stoere broeders aan gindsche zyde der Zuiderzee ons aan zou trekken en ik geloof, dat zij hieraan wèl deed. De eenvoud van het spel valt in 'toog en ik vermoed, dat eenige bekendheid by elk jongmensch sympathie zal opwekken. Aan de eene zijde van het veld wordt een perk gevormd door op den grond liggende touwen. Dit perk heeft een front van 8 4 meter. De beide zyden worden daarop rechthoekig geplaatst, eveneens door aanduiding met touwen. Het doel van het spel is nu om op een afstand van b. v. 25 passen een met paar denhaar gevulde bal van 2 3 centimeter in middelljjn met de bloote hand in de zoo even genoemde ruimte te slaan, waartegen de zich daarin bevindende spelcrB natuurïyk moeten waken, door met de, eveneens onge- liandschoende hand de hal terug te slaan. Geoefenden spelers gelukt dit bijna steeds. Wanneer dit terugslaan eenige keeren plaats heeft gehad, of een zeker aantal punten, tengevolge van misslag, door «le wederpartij zyn behaald, verwisselt men en nu moeten zy die „opsloegen" trachten de bal verder terug te kaatsen, dan hun voorgangers. Zoo iets geeft natuurlijk spanning, waardoor de groote aantrekkelijkheid voor een spel wordt geboren. Het tellen is ook zeer eenvoudig. De behaalde punten worden aangeduid door de z. g. telegraaf, bestaande in een in den grond geplaatsten paal met dwarslatten, waar aan blokjes hout of vlaggetjes worden ge hangen, hetzij rood op wit, al naar de kleur der partijen. Zeer waardeert de vereeniging het streven van enkele inwoners van Friesche afkomst, die de leiding van het kaatsspel wel op zich wilden nemen. Aan hen vooral is het te danken, dat dit spel hier als ingevoerd mag worden beschouwd. Niet alleen liet Friesche Kaatsspel wil Volksweerbaarheid laten beoefenen, hare plan nen hebben een veel wyderen horizon. Zy zal pogen van de sport een volkszaak te ma ken in de goede beteekenis van het woord. Het groote belang hiervan onderschatte men niet, want behalve een sterk gestel en een standvastige gezondheid zyn aan een goede sportbeoefening nog morcele voordeelcn ver bonden. Deelneming aan lichaamsoefeningen brengt mede zin voor orde, regelmaat en netheid. Het wekt een geest van initiatief en schenkt zelf vertrouwen. In den stryd des levens komt het niet alleen aan op het weten maar ook op het willen en kunnen. Lichaamsoefeningen ontwikkelen wilskracht en maken den mensch kalin en rustig. Zy houden het lichaam ge zond en slechts in een gezond lichaam zal huisvesten een gezonden geest. Deelneming aan lichaamsoefeningen sluit in zich samen werking van heterogene elementen, hetgeen bevordelijk is aan ontwikkeling van den ge meenschapszin waaruit zal voortspruiten een zin van recht cn rechtvaardigheid bij het Nederlandsche volk. Door samenwerking moet de overtuiging baanbreken, dat het eigenbelang het best gediend wordt als men de belangen van de gemeenschap behartigt. De voorspoed, de welvaart, de bloei der gemeenschap zijn factoren van beteekenis voor elk harer leden. Gevoelt ieder zich verplicht .voor de belangen der gemeenschap pal te staan, dan zij in vredestijd bloei cn groei van de gemeenschap en in tyd van oorlog baar behoud verzekerd. Dat zy, die door handenarbeid den kost verdienen te afgetobd zouden zijn om zich nog aan sport te wijden moge voor enkelen het geval zyn, maar in 't algemeen is zulk3 zeer overdreven. In Friesland hebben dorpspleinen Zondags vaak meer het aanzien van een sportterrein, dan van een plein. In Brabant en Limburg bestaan tallooze boogscliutlers-vereenigingen en waar men Zondags of Maandags personen kan ontmoeten, die aan Bachus geofferd heb ben, ware het daariloor geleden verlies aan gezondheid en geld heter om te zetten in winsten aan lichaamssterkte en behoud van weekloon, to verkrygen door een oordeelkun dige beoefening van de sport. En dit is zeker geen gering voordeel van lichaamsoefeningen dat zy vyandig staan aan het gebruik van alcohol Om het streven van Volksweerbaarheid zooveel mogelyk werkclyk te doen worden, heeft de afdeeling Helder, behalve het ma teriaal voor het bovengenoemd kaatsspel, zich ook de benoodigdheden verschaft voor vuistbalspel, voetbalspel en slingerbalspel. By gunstig weêr worden al deze spelen be oefend. Zondagsmorgens tusschen 10 en 12 uur op hot Galgenveld by Kijkduin. Zy, die een andere sport ingang willen doen vinden, hebben zich slechts tot het bestuur der ver eeniging te wenden, welke hen dan iu deze zooveel mogelyk ter hulpe zal zijn. Voor de vereeniging worden inlichtingen gegeven door den heer P. W. van der Ploeg, Wee- zenstraat 56, alhier. Het levert een aardig gezicht op, dat Galgenveld, wanneer de leden van Volks weerbaarheid aan het oefenen zyn en nog aardiger, wanneer de toeschouwer van zoo even lust krygt tot medespel. Heldersche jongens! de vereeniging hoopt u des Zondagsmorgens by gunstig weêr op het Galgenveld te zien in grooter getale nog dan voorheen. Wy willen toch immers niet achterblijven, want is weerbaarheid ook niet de leuze van ons, die aan de zee wonen en dagelyks in eiken golfslag een geschiedenis kunnen lezen van. de weerbaarheid onzer vaderen? Komt allen! Van harte zyt ge Volksweer baarheid welkom. v. D. P. Helder, 31 Oct. 1900. Marine en Leger. Met 1 November zyn bjj de Marine be vorderd tot opperschipper de schippers L. W. Admiraal, G. J. van der Poll, H. Trys- burg en F. W. C. G. Engeltot schipper de bootslieden P. Willerosen, A. J. A. Jan sen en J. P. van der Maastot opperkon- stabel de konsC-majoor P. A. de Jongtot bottelier-majoor de sergt.-bottelier P. Hoog kamer tot ziekenverpleger-majoor de sergt.- verpleger I. J. Huijgens tot schrijver-majoor de sergt.-schryvers M. Boshart en P. H. Frolicbtot smid-majoor de sergt.-smid K. P. van Ryn tot stoker-majoor de sergt.-8tokers S. A. Groenevelt. A. W. v. Herpen en H. van der Pauw. Tot bootsman de kwartiermeesters W. G. H. Jautze. A. Kamp, J, Langerak, R. Ber- gema, A. Staal en P. J. Kroes tot sergt.- konstabel de korp.-konstabels C. Tninenburg en M. Smittot sergt.-ziekenverpleger de korp.-ziekenverpleger H. A. C. Pennook tot 8ergt.-schrijver de korp.-schrijver J. A. N. Stadtman, H. F. W. Langschmit en W. J. Sparenburg; tot sergt.-hofmeester de korp.- hofmeesters D. Vader en A. C. Meyertot sergt.-kok de korp.-koka J. Bannet, C. J. A. Borgerding, D. Panw J. T. Goldhorn en A. Hoonhouttot sergt-torpedomaker de korp.- torpedomaker H. J. Janzen tot sergt.-torpe- dist de korp.-torpedisten J. Boertien, W. Tjittes en J. H. Dito. Met 1 November opgenomen in het vaste korps onderofficierenbootslieden J. C. Bender, L. Anink, H. Hebbelyk en A. Roest sergt.- bottelier D. Werdessergt.-ziekenverplegers G. H. Hoes en W. B. van Borkelosergt.- schryvers P. Louis en L. H. van Bochove stafmuzikant W. Bastiaanseserg.-stuurman J. van Westenbrnggeser?t.-smid J. W. de Vos; sergt.-torpedomaker E. L. Hang&rd sergt.-stokers W. T. Spaan, D. Klapmeijer, P. J. Annart, R. J. van Waart, D. Beeld- man, J. R. Kappeteyn, J. W. Klapmeijer, P. C. Klein en J. de Wyn. Overgeplaatst: met 6 Nov. opperschipper L. W. Admiraal van «Bellona* op .Utrecht*, schipper A. Eekhof van Wachtschip Helle voetsluis op „Bellona" met 16 Nov. boots man v.k. C. A. Jansen van Wachtschip Willemsoord op Wachtschip Hellevoetsluis, bootsman v.k. J. C. Adam van Wachtschip Hcllovoetsluis op Wachtschip Willemsoord. De navolgende brieven, als onbestelbaar oit de Zuid-Afrikaansche Republiek terug ontvangen kunnen door de afzenders aan het postkantoor Helder in ontvangst worden ge- Mrs. Koek de Pree, Mej. A. van Zonderen en A. Barendrecht, allen te Johannesburg. De Directeur, D. DU CELLIÉE MULLER. Onbekende brieven. Mej. B. Andringa, AmsterdamC. Goverts, idem v. Raesfeld Meyer, Haag Mej. Wee- ber, idemB. de Lecuwe, Rotterdam D. J. Bot, idem; Mej. A. do Jongh, idem Ad. Pot, idem G. de Haas, idem. Brie fk aarten. Hakkert, Amsterdam G. Boom, idemC. Keyzer, idemPeter», idem P. de Hoog, Rotterdam Mej. A. Mevels, H. Kragt, Uit het Buitenland. Chanuelfleet, Antwerpen. van Winter-Concert. te geven op Maandag 5 November 1900, 's avonds 8 uur. 1. «Marche des petits Poussins', Ad. Ganwin. 2. Overtnre zti der Oper«Der Freischiitc», C. M. von Weber. 3. a. .Ases Tod* b. Anitra's Tanz, aus der Peer Gynt Suite I«, Edvard Grieg. 4. .Coppelia, ou Ia Fille aux yeux d'émail, Ballet de' a. Danse Fête et Valse des Heures» b. .Nocturno» c. ,Mu- sique des automates et Valse» d. .Czardaa», Danse Hongroise, Léo Deslibes. PAUZE. 5. Ouverture: .Fra Diavolo', D. F. E. Auber. 6. a. «Wiegenlied», Joh. Brahms b. .Angel's Sérenade», Legende alaqne, (Solo für Violoo- cello.) G. Barga. 7. Selection Opéra-burlesque ,Faust up to date', W. M. Lntz. 8. Blon- dinen-Walzer», Lonis Ganne. Noa. 3, 4 en 6 op verzoek.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1900 | | pagina 4