KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor NelderTexel en Wieringen- 29ste Jaargang. KALENDER DER WEEK No. 2920. Zaterdag 9 Februari 1901. Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn". 09. AD onn omont p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87 Vs Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor bet Bnitenland fl.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus i Spoorstraat en Zuidatraat. Ad.v©rt©ntlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Mvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJPAGSMOKGESS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Ons Zondagsblad. Bijzonder fraai is het deze week ver schijnende nummer van het Geïllustreerd Zondagsblad, hetwelk velen van onze lezers geregeld bij de courant van ons ontvangen. Het draagt terecht tot opschrift Huwe- lljksfeest-nummer, dewijl 't speciaal is ge wijd aan de belangrijke gebeurtenis, welke de geheele natie in deze dagen met be langstelling vervult. Het munt nit, niet alleen door actuali teit, maar ook door een keur van gravures en portretten en een schat van historische bijzonderheden en artikelen, allen in ver band staande met het huwelijk van onze geliefde Koningin. Aan dit nummer van het Geïllustreerd Zondagsblad, zgn kosten noch moeite ge spaard. Het legt getuigenis af zoowel van geestdrift en van liefde voor ons vorsten huis, als van den ernst en de toewijding met welke de redactie en de uitgevers van dit blad, deze keurige Illustratie bij voort during in aantrekkelijkheid doen winnen. En ook het volgende Dammer belooft in hooge mate belangwekkend tezjjn. Tal van gravures met betrekking tot deze na tionale gebeurtenis, zullen daarin worden opgenomen. Om tekst en platen verdient het eveneens zeer de aandacht. Wie nog niet op het Geïllustreerd Zon dagsblad mocht zjjn geabonneerd, verzuime niet hetzelve bij ons aantevragen. Deze Illustratie kost slechts 371/» ets., per post 45 ets. in een geheel kwartaal en men ontvangt het dan geregeld bij de courant. DE UITGEVERS. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 28 dageD. Opkomst der Zon 7 u. 29 m. Onderg. 5 u. 0 m. Zondag 10 Maandag 11 Laatste Kwartier. Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrjjdag 15 Zaterdag 16 Uit het Buitenland. In den laatsten tjjd doen de anarchisten weer hier en daar terdeeg van zich hooren en hun woelingen geven aan de regeeringen gereede aanleiding tot bezorgdheid en tot het nemen Tan de noodige voorzorgsmaatregelen. Vóór eonige dagen werd medegedeeld, dat in België een van sterke anarchistische neigingen verdacht werkman voortvluchtig was, met medevoering van eene tamelijke hoeveelheid dynamiet. Men vermoedde, dat dit individn naar Nederland was getrokken, om daar de eene óf andere gruweldaad te volvoeren. On middellijk werd van dit fait alom kennis ge geven, met aanbeveling, om op zjjn hoede te zijn. In Italië is men meda niet gerust over hetgeen er kan gebeuren. Geheime agenten der Italiaansche Regeering ia de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika hebben aan hinna chefs medegedeeld dat een anar chist vandaar naar Europa is afgereisd, met het doel een aanslag te ondernemen op het leven van den Koning van Italië, van welk moordplan de uitvoering aan den bedoelden persoon zou zyn opgedragen. Nu is in alle ItaliaanBche havenplaatsen en aan alle grens stations een bijzondere dienst tot bewaking en toezicht ingesteld. Door de Regeering van het land, waarop de lage woelgeesten steeds het oog blijken gevestigd te hebben, is een wetaroordracht by de Kamer ingediend, betrekking hebbende op de anarchistische misdaden. Deze voordracht bedoelt de ver dediging der maatschappij, en dient ter aan vulling en verscherping der strafwet, aan gaande de vereenigingen van misdadigers. De kennisneming van werkelijk bestaande plan- aen, om aanzienlijke personen in Italië van het leven te beroovon, is oorzaak geweest, dat men pogingen aanwendde, om znlk eeno wet tot «tand te brengen. In China blijft het .Haast u langzaam!' de kernspreuk der Regeering by hare onder handelingen met de mogendheden. Hoe ook van tijd tot tyd de verwachting wordt opge wekt, dat de zaken spoedig tot afdoening zullen komen, telkens weer opnieuw blijkt het, dat er nog maar steeds geen uitzicht bestaat op de vereffening der hangende ge schillen. Nn meent men weer gedwarsboomd te worden door dó Keizerin, die alles in het werk scbynt te stellen, om eeno definitieve schikking door allerlei middelen zoolang mogelijk te verijdelen, en dan 't een, dan weer 't ander in den weg zoekt te leggen, om de beslissing over de voor China lastige vredes-voorwaarden tot later te verschuiven. De Fransche Regeering heeft hot besluit genomen, om den door hare troepen in China veroverde oorlogsbuit aan de autoriteiten daar te lande terug te geren, in zooverre althans het geroofde zich alsnog op Chinceschen bo dem bevindt. Vroeger reeds hebben wij ge meld, dat een aandeel in den oorlogsbuit, in dertijd ongevraagd, ongeweigerd overgezonden, met Fransche oorlogsschepen, te Marseille was aangebracht, doch niet aanvaard. Door de eerlijke zorg der Fransche Regeering, waren die goederen ergens, in afwachting eener nadere beslissing, voorloopig opgeslagen. Thans is bepaald, dat do bewuste goederen publiek verkocht en dat de daarvan komende gelden tot mindering der door China te betalen oorlogsschatting aangewend znllen worden. De oorlog8-berichten nit Zuid-Afrika 2yn nog altijd schaarsch en onvolledig. Dat er in den laatston tijd heel wat op hot oorlogstoo- neel voorvalt, is wel zeker, vooral nu de Boeren op verschillendo punten hunne wèl- borekendo aanvallen op hot leger der Engel- schen richten. Dan hier dan dóór duiken zy op, en geven zij den Engelschen generaals handen vol werk, vooral ter beveiliging van de spoorwegen, die den Boeren geregeld tot mikpunt dienen voor hunne aanvallen, 't Vernielen dier wegen is dan een zeer groot ongerief voor de Engelschen, die er alle ge volgen van ondervindon, en daardoor in hun ne troepenbewegingen in groote mate be lemmerd worden. Do EngelscheJ opperbe velhebber rapporteert gedurig de geleden verliezen aan officieren en manschappen, en dit dnidt op den dunr een gevoelig verlies aan, doch men kan aannemen, dat de heerschende ziekten nog meer menschenlevens wegslepen, en mede oorzaak zyn, dat Lord Kitchener telkens weèr versterking van troepen vraagt. NIEUWSTIJDIIOEV. HELDER, 8 Februari 1901. Ds. A. De Koe alhier is voornemens tegen half Mei a. s. zyn ambt van predi kant in de Ned. Herv. Kerk neer te leggen, ten einde zich aan te sluiten bg de Kolo nie der Internationale Broederschap te Blarikum. Aan mr. J. A. Schaaff is op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten van het huis van bewaring alhier, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot lid van genoemd college mr. J. G. van Heuven, griffier bg het kantongerecht alhier. Ook de heer Leo Schilling alhier, ont ving voor do toezending van een gedicht, op genomen in het .Katholieke Zondagsblad*, van H. M. de Koningio, eene dankbetuiging. Woensdagavond werd door een zestal artisten van naam in .Tivoli" voor een volle zaal een buitengewoon Opera-feestconcort en Tooneelvoorstelling gegeven. Afgaande op do vele bijvalsbetuigingen kunnen wij gernstelyk zeggen, dat de voorstelling in hooge mate aan de verwachting heeft beantwoord en men dien avond volop van de kunst heeft genoten. De heer Schmier met zijn krachtige, volle basstem, do beer Phlippeau mot zyn fraaie tenor en mejuffrouw Fransman mot haar omvangrijke, heldere sopraan, brachten het publiek in ver rukking, zoowel by de solo's, dno's als trio's uit operastokken. Vooral had de heer Schmier veel succes met de liederen .Transvaalsch Zogelied", .Mijn Land" en „Zij staan pal", maar aan de toejuichingen kwam byna geen einde toen hy gezongen had het .Volksfeest- liod" by gelegenheid van 't huwolyk van H. M. de Koningin, woorden van Willem Koning en mnziek van den kapelmeester J. Koning. Hij was dan ook genoodzaakt het laatste cou plet te herhalen. Dit succes is ontegenzeggelijk voor een goed doel toe te schryven aan den componist van het lied, want de melodie is opwekkend en krachtig. Do heer Beek bracht een drietal solo's voor de violoncel ten gehoore, die onder ademlooze stilte werden aangehoord. Het zangerige van zyn spel was dan ook wegslepend, zyn technische vaardig heid bewonderenswaardig. Voegt men daar nog by, dat door mejuffrouw Eggers cn den heer Phlippeau twee blyspelen .Kapitein Ca dillac"' en .Do Muis" zeer goed eh los werden gespeeld dan kan men begrypen, dat het af wisselend programma den bezoekers goed heeft voldaaD. - Jl. Zondag 8 Febr. gaf do Rederijkers kamer .Anna en Maria Tesselschade' in de zaal van den heor Maroes, te Koegras, hare 2do uitvoering in dit s-izoon. Opgevoerd werden 1ste .Een kistje met Kruit*, Dramatische Klucht in dén bedrijf, gevolgd door: «De Gedroomde Schoonzoon* groot Kluchtspel in éón bedrijf, daarna volg de .De Erfgenamen van Neeltje Pater te Broek in Waterland' Blyspel in éón bedrijf. Als er ooit op een uitvoering, by den heer Marees gelachen is, dan is het wel dozen avond geweest. In het eerste en vooral in het laatste stuk worden de lachspieren dikwijls en hevig in beweging gebracht. Dat er enkele nienwe leden onder hen waren, werd bijna niet opgemerkt, wel een bewijs dat er fliok gespeeld is.. Wy brengen dan ook den leden dezer kamer hulde voor dezen genotvollon avond, en hopen, dat zjj op den ingeslagen weg mogen blijven voortgaan. Dat zü ons nog monigmaal op zoo'n vroo- lykcn avond vergasten mogen, dat zy ons aller wensch. De Algemeens Noordhollandsche Maatschappij van levens verzekering. In 1878 werd door do hoeren R. Baas Azn. en Joh. de Jong, bovenstaande verzekerings maatschappij opgericht. Aanvankelijk was deze Maatschappij te N. Amstel gevestigd, en waren de heeren P. S. Hordyk en S. Dogger, com missarissen zeer spoedig echter werd zij naar Haarlem overgebracht. Men begon, hoewel niet doende aan begrafeniskosten, met kleine posten, doch meegaande met den tijd en vol doende aan een bepaalde behoefte, werd de kleine zaak in 1899 omgezet in een naam- looze vennootschap, waarvan de genoemde heeren directeuren bleven en waarvoor de hoeren M. N. Beets, Ed. de Lanoy, mr. L. C. Kronenberg en F. M. baron van Lynden als commissarissen optraden. Met de uitbreiding der zaak werd ook het kantoor aan den Zijlweg te klein, waarom werd aangekocht het porcecl Spaarne No. 48, vroeger bewoond door dr. Yon Reeken, en liet men dit onder leiding van den architect J. van den Ban verbouwen door don aan nemer J. Verhagen. Thans is de Maatsclmppy in een nieuw pand gevestigd, het perceel heeft een z<-er achoone gevel, waarin verschillende tableaus aangeven, welke zaak er is gevestigd. De twee hard- steenen koppen zyn dio van Huygens en De Wilt, de grondleggers tot het verzekeriEg- De benedenverdieping is voor winkel be stemd en de eerste étage geheel ingericht voor de verzekeringmaatschappy. Dan een zaal voor de vergaderingen van commissaris sen, verder een spreekkamer en ook flinke ruimte voor het personeel. Een brandvrije kluis dient tot bewaring dor boekon en waar don. De verzekeringsbank is op recht waardige wyze in het perceel gehuisvest. Havermouth. Een nieuw merk van dit uitstekend voed sel is in den handel gekomen, onder den naam van »Columbus Havermouth", geim- porteerd door de Maatschappij «Het Anker", te Alkmaar Vele huismoeders zijn bekend met de goede hoedanig eden van het Ha vermouth, ook Directrices van Huishoud en Kookscholen, en door Doctoren wordt het aanbevolen. Het is ook een krachtig voedselhet haverzetmeel bevat bijna 70% voedingstof, terwijl het aardappelzetmeel bij gelijk gewicht, niet meer dan 16% be vat. Ofschoon de naam die men er thans aan geeft van den nieuwen tijd is, was het vroeger niet onbekend onze grootmoeders noemde het Haverbrg. Ze liepen er ook hoog mede, vooral als het kwam van de bekende markt te Alkmaar, waarop de beste qaaliteit van het product verhandeld werd. Men zie hierover de annonce in dit Blad. ATJEH. De expeditie naar Samalangan. De correspondent van het «Hbld." te Batavia s«-int >Batoe Ilik is genomen. «Gesneuveld zes minderen. Gewond de luitenants Van der Wielen en Verschuur, de kapitein der mariniers Gauw en de onder-luitenant Wieland, benevens 36 min deren. «De vijand had 70 dooden." (De genoemde officieren zijn, blijkens het officierenboekje de 1ste luitenants der infanterie W. van der Wielen en J. E. W. Verschuurde kapitein der mariniers J. A. Gauw en de onder-luitenant G. Wieland.) De sterke benting van Batoe Ilik in Samalangan is bekend door de vergeefsche pogingen van generaal Van der Heijden in 1889 om haar te veroveren. Uit een door ons enkele dagen geleden medege deeld telegram van het Hbld.« bleek dat onze troepen op weg er heen, waren. Aan het groote verli s ook aan onzen kant blijkt wel, dat de inneming van de benting geen lichte taak geweest is, al is de be storming thans gelukkiger afgeloopen dan in 1880. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van 5 dezer ge- dagteekeude telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandscb-Indië be treffende de verrichtingen onzer troepei in het Atjesche landschap Samalanga Nadat verschillende versterkingen na ons geschutvuur ontruimd waren, werden de stellingen des vijands te Batee Hie (Batoe Ilik) en Asam Koembang aan de Samalangarivier beschoten door artillerie. Batoe Ilie (Batoe Ilik) door infanterie, marechaussee en landingsdivisie stormen derhand vermeesterd. Vijand liet een vat buskruit springen Asam Koembang door hen ontruimd. Verliezen van den vijand 71 dooden. On zerzijds 5 dooden, 9 zwaar en 21 licht gewond. Naar het »Vad.« verneemt, heeft de heer J. Hendrik van Balen, te Twelloo, naar aanleiding van de vele vragen, welke hg, zoowel van Nederlanders als van Ne- derlandsche Afrikaanders uit de Republie ken en van St. Helena heeft ontvangen, om te willen mededeelen tegen welken prijs gronden in de kolonie Suriname kun nen worden verkregen, zich per adres tot den minister van koloniën gewend, met ver zoek hem dit te willen mededeelen en tevens of de regeering ook geneigd zou zijn eenige faciliteit te verstrekken aan eventueele emigranten, door hen bijv. vrij te stellen van belastingen gedurende eenige jaren. Te Delfzijl heeft men thans alle hoop op behoud van de aldaar thuisbe- hoorende bark «Lucina" opgegeven Ver moedelijk is hetschipin de Decemberstormen van het vorig jaar met man en muis vergaan. De bemanning bestond uit de volgende personenG. Hoberg, kapiteinF Göcken, stuurman; H. Damhoff, matroos; H. Krui- zenga, lichtmatroosH. Borst lichtmatroos allen DelfzijlersF. Groenendaal. kokL. Schenkel en P. Brouwer, matroos. De laat ste drie waren Groningers. Treinen ingesneeuwd. Door hevige sneeuwstormen die boven noord-Frankrijk en zuid-België woedden, konden vele treinen niet door de massa sneeuw komeu. De eerste nachtmailtrein Parijs—Amsterdam die Woesdagochtend te 11.14 v.m. aldaar moest aankomen, was te 2.24 uur te Antwerpen nog niet aan, zoodat trein 38 H. S. M. weder zonder aansluiting moest vertrekken. Eerst gisterenavond te 10.50 arriveerde reizigers en post. die den vorigen avond te 11 uur Parijs hadden verlaten. De hongersnood die in de Chinee- sche provincies Sjensie en Sjansi hecrscht is een van de ergste die in de jongste tjjden zgn voorgekomen. Men schat dat tweederden der geheele bevolking gebrek lijden. Drie achtereenvolgende mislukkin gen van den oogst en hongersnood in vorige seizoenen hadden de menschen reeds tot den bedelstaf gebrachtdit jaar heeft hun toestand snel verergerd en tliaos heerscht onder hen zelfs kannibalisme. Volgens mededeelingen van prins Tsing aan den gezant der Vereenigde Staten zijn zelfs eenige hongerigen er toe gebracht meii8chenvleesch te eten en worden vrou wen en kinderen verkocht- Kindermoord komt dagelijks voorde ouders worden krankzinnig door het geroep der kleinen om eten. In een brief wordt verteld dat de man nen in de steden aan bevoorrechten het voedsel uit de handen grijsen. De kin deren, die in den regel rond en mollig zijn zijn thans geraamten bedekt met vel. Men ziet er waarvan men niet begrijpen kan dat in zulke skeletten nog leven iszy tollen op de voeten van louter uitputting. Kinderen zgn een gewoon voedingsmiddel geworden en als deze niet meer zgn, zal de honger de ongelukkigen tot verwoede meuscheneters maken. Een gewone bedreiging is: «Koop mijn land of ik zal je dooden". Een ander dreigt«Geef mg een stuk brood, of ik hang mij in je deur op". In wilde troepen jagen mannen en vrou wen door de straten. Niets wat eetbaar is, ontgaat hun, zij vechten verwoed om het weinige dat ze vinden De aanwezigheid van het hof te Sjeusi verergert den toestand nog, want dat geeft i op zjjn minst 25,000 monden meer te vullen De Düsseldorfer «Zeitung" maakt melding van een treurige gebeurtenis op Keizer's verjaardag in het garnizoensplaatsje MÖrchingen halverwege Avricourt en Metz. Dr. Rüger, een officier van gezondheid, was met andere officieren bezig met kracht proeven en wierp daarby kap.tein Adams van zgn stoel. De kapitein werd daarop boos en sloeg dr. Rüger in het gezicht. Toen kapt. Adams naar zyne kamer was ge gaan, kwam daar eenigen tijd later luitenant Rüger, een broer van dr. Rüger, binnen, trok een pistool en schoot Adams neer. Daarna gaf hij zjjn sabel over aan twee kameraden en zeide dat hij zich had op geofferd voor zijn broeder, die een huis houden had en zeker zou neergeschoteu zgn in een tweegevecht met zoo'n goeden schutter als Adams. De Oorlog in Zuid-Afrika. Volgens een particulier telegram van de Ma'gdeburgische Ztg. nit Pretoria bestond de bezetting van den post te Modderfon tein (ten zuidwesten van Krugeradorp), die Zaterdag door de Boeren overrompeld is, uit 7 officieren en 220 man, met een kanon. Dat de Boeren ook dit laatste meege nomen hebben, was voor den Engelschen opperbevelhebber niet belangrijk geuocg om vermeld te worden. Deze correspondent geeft ook de reden niet, waarom de outzetkolonne den val van den post «niet kon verhinderen", gelijk Kit chener het noemdedie kolonne werd met zwaar verlies teruggeslagen. LONDEN, 5 Febr. Naar de bladen melden is te Londen hedenmiddag een niet officieel bericht ontvangen meldende dat de Boeren onder kolonel Blake, den aanvoerder van de Iersch-Amerikaansche brigade, thans Loren^o 'Marquez bedreigen en de Portugeesche Regeering de mede werking van Zijner Majesteits troepen heeft ingeroepen. Verder wordt gemeld dat het Britsch Zuidafrikaansche eskader telegraphisch be richt heeft gekregen om oramiddellijk naar Loren^o Marquez te gaau, en dat deBrit- sche troepen snel oprukken naar de Por tugeesche grens. Op den tocht van generaal French naar het Oosten zijn, volgens lord Kitchener, vier Britsche auibullance-wagens, die uit gingen om gewonden op te nemen, door de Boeren genomen. De geneesheeren werden teruggezonden, doch de vgand medegevoerd. LONDEN, 6 Febr. Kitchener seint uit Pretoria van den 5deu Smit-Dorrien heeft Chrissiemeer bezet, terwijl French den vijand in de richting Amsterdam te rugdrijft. De Wet's macht is nog ten noorden, van Taba'Nchu. Zijn manschappen hebben van morgen een trein van transportwagens nit het spoor doen loopen te Pompesiding. LONDEN, 6 Febr. De ambteljjke verliezeulgst over Jan. vermeldt, dat in de afgeloopen maand zgn gesneuveld 10 officieren en 130 manschappen. Vermist worden 10 officieren en 342 manschappen. De totale verliezen in Jan. met inbegrip der gewonden bedragen 60 officieren en 335 manschappen. De gezamenlijke ver liezen sedert het begin van den oorlog bedragen 634 officieren en 12,354 man schappen gesneuveld of anderzins overle den 1703 officieren en 39,095 manschap pen zijn als invaliden naar huis gezonden. De officieele verliezen lijst vermeldt ver der verschillende talrijke gevechten over het geheele oorlogsveld, waarbij het ver lies aan Engelsche zijde heeft bedragen 13 dooden, 77 gewonden en 9 ge rangenen, waaronder 1 officier. In het hospitaal over leden 82 man. LORENQO MARQUÉS, 6 Febr. De Boeren hebben den spoorweg op 53 kilo meter van hier opgebroken. FEUILLETON. EGON's VROUW. «€X3*— 56) Francisca nam met vaardige hand de potten nit Lindis' arm en ging de breede, houten trap op, die van de plaats in huis voerde. ,Ik heb vergeten, om aan Jotte te zeggen, dat de ontbijttafel op het terras toegedekt moet worden, boven het park komt een onweer opzetten, het zal denkelyk wel hot laatste in dit jaar zynin den naherfst, wanneer de dagen ruwer worden, moeten de tuintafels naar het koetshuis, zoudt gij daarvoor willen zorg dragen, juffrouw Wcrner?* ,Ik ik zal dan niet meer hier zyn.' Hoe dat energieke meisje alles omvatte, hoe zy hare zorgen zelfs tot de nietigste dingen uitstrekte. «Foei, wat klinkt dat akelig hol in die ledige kamers." Franciska sprak met een dalende stem. .De graaf had graag al het huisraad behouden, doch myn broeder en ik, we zyn nog al gehecht aan het oude, 't is nog van onze grootouders afkomstig. De graaf heeft zich derhalve een eenvoudig ameuble ment nit de residentie laten sturen. Ginds in de .mooie kamer* staat alles opgestapeld, er zal heel wat te doen zyn, ik zou graag nog een paar dagen willen blyven om te helpen, opdat alles hier eerst weder een hui- selyk aanzien krygt, maar Frans kan my niet missen, wij vonden op ons landgoed nog te groote wanorde, om die zoo maar dadelyk in den eersten tyd meester te kunnen worden. De graaf moet maar zien, hoe hy het klaar speelt. Nu is alles nit, alles.' Franciska wreef de handvlakten tegen elkander en keerde zich plotseling om. „En wanneer er daar ginds op het slot een einde aan komt, ik bedoel, wanneer ge gaan moot, Lindis, niet waar, dan komt ge bij ons? Ach, wat zal ik u koesteren en vertroetelen, zult ge komen?* ,Ja, ik kom en spoedig reeds." Ik zal inmiddels alles gezellig maken, pre cies zooals het hier geweest is en op lange winteravonden zullen wij veel mooie boeken lezen en ons verlustigen in het schoone. Daar komt myn broer met graaf Egon aan. Zy komen uit de stallen, wat laat hy zich goed op de hoogte brengen, hij zal een fiinko landheer worden.» Franciska maakte de Bchort van haar schouder los cn stak haar in het lederen valiesje, dat op den grond lag, daarop nam zij mantel en hoed van den raam- knop en kleedde zich. «En nu ben ik ge- roed, Frans, wil je nu het rytuig voor laten komen Dadelyk, wij moeten ons haasten, willen wy nog bytyds aan den trein zyn.' Gnttheim nam hoed en Btok uit de handen van zyn zuster. ,Leg den reismantel van mynheer in het rytuig," beval Ciska aan de binnentredende Jette. Deze gehoorzaamde zwygend en raapte het valiesje van haar .juffer* van den grond op- Graaf Egon was op de dicht begroeide waranda getreden, ten einde het afscheid van broer en zuster van het onderlijk huis niet to storen. Ook hy scheen ernstig ge stemd en liep met gebogen hoofd op en neer. Hand in hand wandelden broer en zuster nog eenmaal door de vertrekken, keken naar ieder lievelingsplekje der ouders, en naar de plaats in de pronkkamer, waar zij in hunne doodkisten hadden gestaan, omgeven door brandende waskaarsen. Ciska's hoofd zonk zwygend tegen den schouder dos trouwen broeders, zy weende, terwyl zyn oog vochtig werd door de herinneringen, dio hem om gaven. Kom, laat ons nu gaan, Ciska.' Frans vatte de trouwe, vlytigo zusterhand, en voerde het meisje naar buiten naar het rytuig, waar graaf Egon en Lindis reeds stonden. Moge het geluk, dat wij binnen deze mu ren gesmaakt hebben, overgaan op allen, die zo bewonen zullen,* sprak Guttheim, de hand des graven drukkende. «Moge uw wensch vervuld worden,* ant woordde Hallwey aangedaan. Ciska wilde spreken, doch de tranen ver stikten hare woorden, zy omhelsde Lindis, die aan haren hals hing en duwde haar zachtjes van zich af. Vaarwel, graaf Egon, vaarwel,* riep zy nog van uit het rytuig, toen dit zich in be weging Btelde. En .vaarwel,' antwoordde deze den hoed zwaaiondo. Een stofwolk dwarrelde van onder de wie len op en weldra was het voertuig voor de blikken der achterblijvenden verdwenen. ,Hoe zyt ge hier gokomen?' vroeg de graaf plotseling, Lindis in het tegenwoordige terugroepend. Ciska was in het kasteel om afscheid to nemen en toen ben ik met haar medegegaan, om eveneens afscheid te nemen van deze lieve plek.* ,Wilt ge dan in het vervolg deze plaats vermyden, wyl ge van afscheid spreekt Ik zal niet lang meer hier zyn," ant- 1 woordde Lindis na een kort stilzwijgen. ,Weet ge dat zoo zeker?' «Ik wensch het ten minste." ,Gy wenscht naar een andere, lievere plek to gaan, wellicht de Guttheims te volgen. Maar wanneer ik nu oens zeg, dat het wel licht nog jaren duren kan eer gy uwe vrij heid terugkrygt Een lichte schrik ging er over Lindis ge zichtje. Ik begrijp me niet, hoe ge van jaren spreken kunt, nadat go vroeger onstuimiger dan ik de vrjjheid begeerd hebt.' Vroeger, ach ja.» Graaf Egon wierp zyn sigaar, die hy zoo even had aangestoken, ver den rijweg op. Wanneer wy altyd rekenschap moesten geven van vroeger, on wat wij deBtyds ge voelden.' Een donkere blos vloog over zyn mannelyk schoon gelaat. Ily wendde zich af en beschouwde aandachtig het met een lagen gevel prijkende woonhuis. De bruin- roode wingerd met de halfrijpe druiven, dio langs het latwerk hingen, zag er nit als een feestversiering. De stemmen gaven een holle echo in de ledige kamers. .Dat is nu het doel van mijn .vroegere' hoogvliegende plannen, het ideaal naar welks bezit ik gestreefd heb. Waar ik heonkijk, niets dan lcoge hoeken. Er zal nog heel wat toe noodig zyn, om de woning huiselijk en gezellig te maken. En of zo wel immer den weldadigen indruk van vroeger zal maken?* Waarom niet? Ciska's hand zal wel is waar ontbreken, zy wist zooals niemand an ders, aan alles een sierlijk voorkomen te goveD, doch ook zy kan vervangen worden, met een weinig goeden wil, met vlyt en vol harding.* ,En behoort daartoe ook geen liefde?* Zeker." Lindis kreeg een klenr als vnnr. Eugenie in dit huis?" moest zij onwillekeu rig denken. Lindis stelde zich de gejaagde haast van de schoone hofdame voor, waar mede zij in het slot rondliep, de dienstboden plaagde en de onmogelijkste wenschen ver vuld wilde hebben. Hoe zou zij zich met hal» zyden sleepjaponnen op de grove plankon vloer bewegen en dan in de keuken. Maar ook dat zou nog zoo belachclyk niot zyn, wanneer zij maar met een weinig goeden wil on veel liefde hier binnen trok. Alles, alles zou zich nog wel schikkon, met innerlyke vreugde zou zy het eten voor den geliefden man klaarmaken, die van do akkers huis waarts keerde, zy zou met liurc liefkozingen de zorgen van zijn voorhoofd verdryvon en hom zoolang de lippen kussen, tot hij weer vroolyk en gelukkig glimlachte. Onwillig richtte Lindis haar oog op het trotsche, schöongeteekende voorhoofd van don graaf, doch in schuwe bevangenheid wendde zy schielijk het hoofd af. Hy had immers den blyden, gelukkigen glimlach, dien zy bedoeld had de sombere ernst in zijne blikken verdween plotseling. Een zonderling beklemmend iets maukte zich meester van Lindis' hart. Haastig greep zy naar haar strooien hoed, die op het tuin- tafellje voor het huis lag, on wilde zich ver wijderen. De graaf schoon echter liaro be doeling te raden en handelde tamelyk eigen machtig. Met zacht geweld nam hij den hoed van haar hoofd on legde hem weder op zijn vorige plaats. Ga toch niet heen, want wat zon ik hier alleen aanvangen? Neem myn huishouden op u en doe, wat n goeddunkt, ik weet het, ge hebt veel van Ciska geloerd.* Ach, ik bid u, neem iemand anders, ik kan En wie zou ik het dan vragen «Eugenie von Bietingholf.' Een bittere glimlach krulde haar lippen. Hy lachte vergenoegd. .Dat gaat niot aan. Zoolang od8 huwelyk niet ontbonden is, kan ik geen andere vrouw de plaats aan myne zyde inruimen.* «Bespoedig de scheiding, wat belet n dat «Veel, zeer voel. Hebt gy dan aan schei ding gedacht, toen go me voor het altaar uw hand schonkt?' O God, neen, maar gy „Ik heb veel goed te maken, ik weet het. Als Katholieken moesten wy niet eens over de scheiding spreken, en we willea er dan ook niet meer over spreken. Als ge wist, wat ik geleden heb, wellicht dat or een zachtere beoordeeliug by u zou opkomen.* Ik weet hot,* zeide Lindis eenvoudig. In onbeschrijfelijke opwinding greep zy in den blocionden heester van blauwe naehtviolieren, trok or de fijne kleine bloempjes af en wierp ze op den grond. Eeu donkere blos lag or op hare wangen. ,Ik weet, wat ge geleden hebt, doch ge waart hardvochtig, wreed hardvochtig voor het onervaren kind, dat vol vertrouwen hato hand in de uwe legde. Gy vroegt er niet naar of ik gevoel bezat, met ijzeren druk hieldt ge my in uwe macht; later werd het wel is waar botor, doch wat moest er ge schieden, om dit te bewerken. Wy willon elkaar niet meer grieven, niet veel woorden gebruiken, doch ik herinner er u aan, graaf Egon, met welk een vurig verlangen ge do vryheid tegemoet zaagt.* (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1