KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel en Wieringen. er No. 2921. Woensdag 13 Februari Ï90I. 29ste Jaargang. Bureau ;omi Zuidatrsat 72. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn". 50 T> Atoonnomont lacap. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 87Vs Ct. lo. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor bet Buitenland f 1.25, id. f2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bsatpcauxn Spoorstraat en Zuidrtraai Ad.vert©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. A dvertentiën moeten uiterlijk des DINSDAG^- en VRIJDAGSMORGEJS8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 8JiC faefi Sfaaiteiifimid. ;me Sedert het overlijden van Koningin Victoria j in het laast der vorige maand ia, ook in En- geland, meer- en meer de aandacht gevestigd ™op de wenschelykheid, dat de veranderde om- resil8tandigdheden aanleiding zullen geven tot eene dlgpoedige beëindiging van den oorlog in Zuid- 8 «Afrika. Allereerst werd do gedachte daaraan opgewekt door de algemeen verspreide mede- deeling, dat de stervende Vorstin haar wensch naar het ophouden der verschrikkingen van „„„dien oorlog had geopenbaarden ook de tegen- woordigheid van Keizer Wilhelm van Duitsch- BMtlaud daar aan het rouwdragende Engelsche !of deed de gedachte ryzen, dat deze mo- |march de aangewezen bemiddelaar zou zyn, an den voor Engeland zoo nadceligen een einde te maken. Verre van alge- is echter in Engeland het uitzicht op spoedige verandering in de tot nu toe staatkunde aldaar. Vele staatslieden lande houden zich blijkbaar over- dat de ernstige gebeurtenis het erijjden der Koningin die onlangs plaats d hoegenaamd geen invloed zal hebben den loop der politiek. Zy meenen, dat Eduard zal voortgaan, geheel en al staatkunde te volgen, die door het kabinet- en vooral door den Minister Chara- IAI Uerlain wordt aangegeven. En al hoeft ook do 0gT heengegane Koningin in bare stervensure haar .wensch om vrede te sluiten geopenbaard toch scbynt men niet voornemens te zijn, om daarom de staatkunde der regeering te wyzigen. Togen- gesproken wordt zelfs van verschillende zijden, "dat de Duitsche Keizer als vrede-aanbrenger Zof bemiddelaar zou willen optreden, en dat zich by zyn verkeer met de treurende elpkoniDklijko familie zou hebben ingespannen, g om eene bemiddelende schikking te bepleiten, tf. Meer en meer blykfc het op die wyze, dat do gebeurtenissen op het oorlogstonneel in Zuid- Afrika over den loop der zaken zullen moe iten beslissen, en dat de Engelsche Regoering ihfpog tot geen ander besluit is gekomen, dan 3oi pm te trachten den oorlog tot een goed einde eei te brengen door geen ander middel dan door geweld van wapenen. Eene gewyzigde staat- JJ, knnde is, zooals zich de zaken op het oogen- j] blik laten aanzien, niet te verwachten. P' Het ministerie beschouwt zich als de aan- gewezen uitvoerder van den wil der parlo- Seimentaire meerderheid des lands. Die moerder- ?et heid heeft, nu onkole maanden geleden, uit- 21 spraak gedaan bij de verkiezing vanlietPar- 10 lement, en heeft toen het programma der Re it» geering goedgekeurd, 't welk de beide Repu- blieken in Zuid-Afrika den beslissenden eisch steldealgeheele, onvoorwaardelijke onder- rec werping. Wel wordt in Engeland van lie- mot meer instemming de vraag gesteld, of er geen middel zou zyn te vinden, om aan den noodlottigen oorlog een einde to maken, In kringen, waarin de zeer behoudende staat- 5 kunde van het kabinet wordt gehuldigd, is het thans zelfs niet vreemd, dat die vraag ernstig wordt besproken. Een der Engelsche L staatslieden van die kleur behandelde werkelyk 'dezer dagen in een kring van getrouwe geest- verwanten dat onderwerp. De spreker uitte mi daarby de meening, dat de bedoeldo oorlog Je, niet alleen door hot zwaard, maar vooral door >0, eene overeenkomst, door bemiddeling, tot een eervol en bevredigend einde moest worden gebracht. Den Boeren moesten dus beval hjj met nadruk aan billyke en rechtvaar- dige vredes-voorwaarden worden voorgelegd onvoorwaardelijke onderwerping wil hy vol- strekt niet geëischt hebben. Hy meent, dat het alleszins eervol zal zijn, en dat het geen bewys van zwakheid van de zyde van En- 5. geland zal verraden, wanneer aan de Boeren 5, de volgende voorwaarden zullen worden ge it, steldonmiddellijk een volledige amnestie voor allen, die in den tyd, dat de oorlog duurt, aan de vyandelykheden tegen Engeland hebben j' deelgenomen Verzekering van volkomen gelykheid voor burgerlijke lasten en rechten voor alle bewoners der beide Repnblieken in Zuid-Afrikaverzekering aan beide Staten van een bestuur op de grondslagen, waaraan i, bet volk gewoon is, en die ook in de Engelsche L, kolonieën in Zuid-Afrika geldig zyn; «en bestendiging van plaatselijk zelfbestuur. De ontwerper en voorsteller van deze vredes-voorwaarden durft zich vleien, dat een aanbod van dezon aard en van deze strek king eene zeer spoedige onderwerping der Boeren zou tengevolge hebben, en dat in de aanvaarding der Engelsche souvereiniteit wer kelijk door de bevolking der beide Republie ken, thans grootendeels te velde tot verdedi ging der vryheid, zou worden toegestemd. Door de instelling van een burgerlyk en militair gezag zonden dan de zaken, meent do voorstellen, op goeden voet worden ge bracht, en Engeland zou zich niet langer ongerust behoeven te maken over bedreiging zyner naburige koloniën. Hy voegt hieraan nog toe de opmerking, dat, wanneer de En gelsche Regeering zulke .nobele» vredes-voor- stellon heeft gedaan, zich niet zal hebben te verwijten, dat zy de oorzaak is van de noode- looze voortzetting van dezen vreeselyken oor log. Er zyn inderdaad onderscheidene En gelsche dagbladen, die do door den bedoelden Engelschen staatsman Aangegeven bemidde lingsvoorstellen prachtig mooi en alleszins uitvoerbaar achten. Een dier bladen ver klaart zelfs de voorgestelde oplossing der quaestie voor een verhoven blyk van staats- manswijsheid Een ander noemt het een welkom verschijnsel, to beschouwen als een belangrijk teeken des tjjds De voorstan- dors, die de geopperde plannen mogelijk ach ten en toejuichen, vergoten echter, dat de Boeren juist strydon, om te herkrygen alge heele vrijheid en onafhankelijkheid, dat zij niets willen weten van Engeland's opperbe stuur, en zelfs indertijd het door Engeland bezette gebied hebben verlaten, om op de wildernis in Zuid-Afrika zich een eigen Rijk te veroveren. Die vryheid en die onafhan kelijkheid willen de Boeron nu heroveren, en daarvoor' lijden en stryden zij, en de aange geven vredes-voorwaarden zullen hun dus wel niet kunnen bevredigen. llKtHM'l'UUnUBV. HELDER, 12 Februari 1901. Bij Kon. besluit is aan A. F. de Graaf eervol ontslag verleend als 1ste luit. bij de d.d. artillerie-schutterij alhier. Benoemd tot 1ste luit. de 2de luit H. Koppen, tot 2de luit. D. Bakker, thans schutter. Ter aanvulling van ons bericht om trent de feestelijkheden alhier ter gelegen heid van het huwelijk der Koningin, moeten wij nog vermelden, dat door de Commissie voor Kindervoeding Dinsdag 100 kinderen onthaald werden op aardappelen met spruit jes en worst en Woensdag een 90-tal op aardappelen met snijboonen en worst, ter wijl de kleinen bovendien eenige versna peringen ontvingen. Overheerlijk smulden ze. en de Commissie kan met voldoening op haar werk terugzien. Ook door den heer en mevrouw Staal man waren in i Casino" Vrijdagmiddag ruim 300 kinderen op een gastmaal ge- noodigd. 'tMenu bestond uit aardappelen, snijboonen, rollade, tulband en pudding. Met graagte werd het aangebodene ge nuttigd en aan de vroolijke stemming kon men merken, dat men dubbel tevreden was. Des avonds was in hetzelfde lokaal door den heer Staalman voor een groot getal ouden van dagen een uitstekend feestmaal bereid, waaraan ook de verpleeg den uit de liefdadigheidsgestichten waren genoodigd, die in rijtuigen afgehaald en weder huiswaarts werden gebracht. De oudjes hebben eveneens kosteljjk genoten en hadden heel wat pret toen Helders Harmoniekapel bij «Casino" eene ovatie bracht en daar eenige muzieknummers uitvoerde. Dit muziekkorps had eerst in de Doksteeg bij de eerezuil van de Schil- dersvereeniging «Oefening kweekt Kennis", welke ook dien avond verlicht was, een paar stukken ten beste gegeven en was vervolgens met de schilders in optocht, gevolgd door een groote massa menschen, naar genoemd lokaal getrokken. Het alhier aanwezige garnizoen had Vrijdagavond ter eere van het huwelijk van H. M. de Koningin in «Tivoli'1 een Groot Militair Assaut" georganiseerd, dat bijgewoond werd door militairen van alle rangen en graden met hunne dames. De zaal was dan ook overvol. De kolonel de Greve, garnizoens-commandant, en de ma joors Buitendijk en Sodenkamp, vereerden dit assaut met hunne tegenwoordigheid. Een zeer varieerend programma werd uit gevoerd, dat buitengewoon in den smaak viel. Na een openingswoord van den Voor zitter der regelingscommissie, de sergeant Landman, kreeg men een fraaie groep te zien, waarin Hulde werd gebracht aan H. M. de Koningin. Ook het slotnummer van den avond, Hulde aan het Koninklijk Echtpaar, was zeer fraai opgesteld. De tableaus, waarbij Paul Kruger en de Boe ren vereerd werden, ontlokten eveneens v«le toejuichingen. Verder werden er gymnastiek- en schermnummers uitgevoerd, luimige voordrachten gehouden, zangstukken ge zongen, een pantomime ten beste gegeven en alles door de muziek van 't orkest der artillerie, onder directie van den sergeant majoor De Groot afgewisseld, opgeluisterd. Het was voor de bezoekers van dit Assaut een genotvolle avond. Een Zilveren Jubilé. Een algemeen geacht ingezetene alhier, vierde dezer dagen een jubilé, 'twelk wel opelijk'e vermelding verdient, 't Was na melijk 25 jaren geleden, dat de heev M. P. Polak zijne beide kerkelijke betrekkin gen Secretaris der Israëlitische ge meente en Secretaris-procuratiehouder van het kerkelijk Begraaf-college alhier aanvaardde. De Besturen van deze heide instellingen lieten deze gedachtenis-viering niet onopgemerkt. In een gecombineerde vergadering werd door den Voorzitter van den Israëlitischen Kerkeraad, den heer Pk. Vrieslander, in warme woorden hulde gebracht aan de vele verdiensten en aan de bestendige toewijding van den werlc- zamen jubilaris, wien hij onder algemeene instemming, als blijk van erkenning van 't vele goede, door hem verricht, en als hulde op zijnen feestdag, een voor een Secretaris zeer passend geschenk een sierlijk schrijfbureau aanbood. Dat deze huldiging door den feestvie rende met erkentelijkheid werd aanvaard, en dat later ook de gemeente-leden en andere plaatsgenooten van hunne belang stelling in deze gedachtenis-viering deden blijken, behoeft nauwelijks te worden ver zekerd. Wij deelen in don bij deze feestviering geuiten wensch, dat de heer Polak nog lang werkzaam moge zijn, in 't belang der kerkelijke gemeente te dezer plaatse. Nederland en Portugal. Zooals men zich zal herinneren, heeft Portugeescke regeering van hare be voegdheid tot het intrekken van het exequatur van den consul Pott te Lorentjo Marquez, op een wyze gebruik gemaakt, die de Nederlandsche regeering minder hoffelijk achtte. De minister van bnitenl. zaken heeft daarop onzen Minister resident te Lissabon naar 's-Gravenhage doen over komen, ten einde door hem meer nauw keurig op de hoogte der zaak te worden gesteld. Inmiddels had ook de graaf De Selir, de Portugeesche gezant te 's Graven- bage, zyn post verlaten. Deze diplomaat is echter eenige dagen geleden teruggekeerd en heeft zijne functie hervat. Naar we vernemen was op de nota die de Nederlandsche regeering aan de Por tugeesche had gericht, een antwoord inge komen, waarbij de Portugeesche minister van buitenl. zaken verklaarde nimmer de bedoeling te hebben gehad om door de intrekking van 't exequatur van den consul te Lorengo Marquez op eenigerlei wyze onaangenaam te zijn aan Nederland, waarmede Portugal steeds de meest vriend schappelijke betrekkingen wenschte te on derhouden. Toen de graaf De Selir zich na zijne terugkomst bij den minister van buitenl. zaken aanmeldde, heeft deze, naar ons wordt gemeld, hem medegedeeld dat of schoon de Minister zich niet in alle op zichten kon vereenigen met datgene wat door de Portugeesche regeering ter ver dediging harer handelwijze was aangevoerd, hy toch de goede gezindheid der Portu geesche regeering tegenover Nederland waardeerde en het belang eener vriend schappelijke verhouding tusschen de beide landen erkennende, bereid was de gedach- tenwisseling niet verder voort te zetten en het gerezen incident als geëindigd te ver klaren. Hy verbond hieraan echter eene uitdrukkelijke voorwaarde, dat namelijk de heer Pott naar zijne woonplaats te Lorengo Marquez zoude kunnen terugkeeren en hij daar van de zyde der Portugeesche regee ring ongestoord de volle bescherming zoude genieten waarop een Nederlander in de Portugeesche koloniën recht heeft. Deze toezegging is daarop door de Portugeesche regeering gegeven. De Nederl. gezant, de heer Yan Weede, vertrekt weder naar Lissabon. Nederland en de Zuid-Afrik. Republieken! De classicale vergadering van Amster dam heeft met algemeene stemmen beslo ten tot verzending van volgende drie stukken 1. Een gemotiveerd en waardig protest aan Zijne Majesteit Koning Eduard Vil, tegen de wreedheden van de Engelschen in Zuid-Afrika 2. een beknopte, maar zakelijke memo rie van sprekende en geconstateerde feiten, waaruit de noodzakelijkheid van het protest duidelijk wordt; 3. een broederlijk schrijven aan alle Herv, Kerken in Engeland, Schotland, Ierland en de koloniën, waarin de over tuiging wordt uitgesproken dat de kerk van Christus niet ledig kon of mocht blijven toezien, terwijl zulke menschen- onteerende gruwelen werden gepleegd, met het dringend verzoek dat die kerken hun stem mogen verheffen in het belang van de menschelijkheid en van het recht. Deze stukken worden ook gezonden aan de Herv. Kerken in Amerika met verzoek om steun. Tijdens de huwelijksfeesten op Don- 1.1. zyn te 's Hage 37 personen door de ambulances opgenomen, die in het gedrang een flauwte hadden gekregen. Nationaal Huldeblijk. De inzameling te Amsterdam bracht op f 32,000 over het geheele land ongeveer f 250,000. De aard van het geschenk blijft een verrassing tot de Koningin het 7 of Maart te Amsterdam zal ontvangen. Voor oud-militairen I De Kon. Yereeniging van gepension- neerde onder-officieren en minderen van het Nederl. leger, in 1879 opgericht met het doel onderstand te verleenen aan be hoeftige oud-militairen heneden den rang van officier en gepensioneerd vóór de Wet van 29 Mei 1S77 en hun weduwen zal, daartoe in staat gesteld door een Rijks subsidie en door bijdragen van HH. MM. de Koninginnen, van de natie en het leger, op 19 Febr. ter gedachtenis van den ge boortedag van wijlen Koning Willem den Derde, aan 420 hulpbehoevende leden en weduwen van leden een totaal bedrag uit- keeren van bijna f 11.000 makende met de periodieke uitkeering in het begin van de maand November jl. een bedrag van ongeveer f21,000 over dit boekjaar of uodert de oprichting der vereeniging ongeveer f275.000. De Oorlog in Zuid-Afrika. In het «Hbld.c, wordt de aandacht gevestigd op het nummer vau de»Johan- nesburg Gazette* van 7 November 1900, waarin een kennisgeving in het Hollandsch en Engelsch voorkomt1000 p.Bt. beloo ning wordt uitgeloofd voor de opsporing van een zekeren Van Schwieten, die onder den naam Bell bij «Kitcheners Horse« ge diend heeft. Men schrijft ook daarbij, dat in Johan- nesburg het volgende verhaal van zen Van Schwieten liep. By het Hollanderskorps in den slag bij Elandslaagte bevond zich de bedoelde per soon. Hij maakte zich daar meester van de uniform van een gesneuvelden Engel schen officier benevens van diens papieren en voegde zich onder deze vermomming bij het Engelsche leger. Aldus zou hij geregeld den Boeren als spion hebben ge diend, tot hy ten laatste met het Engel sche leger te Johannesburg aankwam. Op zekeren dag kwam Van Schwieten, alias Bell, in vliegende vaart naar het fort van Johannesburg ryden en vroeg den com mandant om twee kanonnen met ammu- nitiewagens waarom Kitchener gevraagd zou hebben. De fortcommandant gal dade lijk bevel de kanonnen mee te geven. Doch sedert is nooit meer iets noch van de kanonnen noch van Schwieten ge hoord, behalve de schoten die.de Bn..en- commando's in de Zwartkopjes er nme op de Engelschen losten. Het verhaal, hoe phantastisch ook, lijkt ons volstrekt niet onmogelijk, vooral niet in aanmerking genomen de aanzienlijke premie op Van Schwieten's hoofd uitge loofd. Rapport van lord Roberts. LONDEN, 8 Febr. Het officieele blad («London Gazette") bevat de oorlogsdé pêches van lord Roberts, van 6 Febr. 1900 tot 15 Nov. 1900. Lord Roberts zegt dat hij bij zijn komst in Zuid-Afrika geen georganiseerden trans portdienst vond. De eerste zorg van hem en Kitchener was, den transportdienst te organiseeren. Bulier telegrafeerde hem op 6 Febru ari, dat een oprukken naar Ladysmith 3000 man zou kosten en bet succes twijfelach tig zou zijn. Roberts antwoordde dat hij Ladysmith moest ontzetten, zelfs al zou het zooveel soldaten kosten als hy vreesde. Den 9n Februari seinde Buller dat de operatie niet te doen was zonder ver.-ter- kingen. Met betrekking tot het gevangen nemen van verspreide Engelsche troepenafde-din- gen zegt lord Roberts, dat de mogelijk.heid vau zulke rampen voorzien was, daar vóór de inneming van Pretoria het bezet hou den van den spoorweg met voldoende strijdmacht onmogelijk was, zonder den opmarsch van de hoofdmacht te verzwak- De laatste dépêche zegt dat hoe groot de gebezigde macht ook was, zij te zr.inen nog te klein was voor het werk dat van haar geëischt werd. Hy geeft dan cijfers om de ontzaglijke uitgestrektheid van de bezette oppervlakte aan te toonen. Het verbreken van den eed door burgers, die zich hadden overgegeven, schrijft Roberts toé aan de afwezigheid van bescherming door de Engelsche troepen, en aan pressie uil ge oefend door de Boerencommaudanten. FEUIIjIjElTOISr, EGON's VROUW. 57) »En wie zegt u, dat ik deze vryheid thans nog begeer Ik wil ze niet meer, nimmer meer. Weet ge wat dat beteekent De echt scheiding is door mij reeds lang terug geno men. Ik zelf heb geen enkelen stap gedaan en zal er ook nimmer een doen. Wilt go nu echter vrij zyn, dan moet gy dengdolyke redenen bijbrengen, ik voor mijn persoon zal echter al het mogelijke doen om u te houden. Ik wil om u dienen als Jacob om Raohel, maar nog langer, twintig, dertig jaarzoo- laDg mijn leven duurt. Voor mii bestaat er geen scheiding meer, nimmer. Ik zal geen gewold gebruiken, totdat je vrijwillig by my wilt blyven. Ge kunt me niet dwingen om een andere aan myne zyde te roepen. Lindis, zio eens naar omlaag, ziet ge daar in de open plek van hot park, dien gryzen, norschen klant, den watertoren wel In hem stierf' de liefde voor een andore, die ik vóór n had gekend. Doch wanneer de liefde voor myn wettige vronw een aanvang genomen heeft, ik kan het niet zeggen, ik geloof, dat zij altyd bestaan heeft, oven groot en sterk. Lindis, uwe hand beeft, ik verlang nog niets dan geloof van u, maar dat moogt ge me dan ook niet weigeren. Ik weet, waarom Leo heen gegaan is, zonder óón enkel woord van af scheid, ja ik weet het. Een enkel ondoor dacht woord heeft het mij verraden, hoezeer hy' ook zyn best deed om het te verbergen. En ook gy weet het, gij zoudt anders geen vrouw moeten zijn. Het was alweder het noodlot der Hallwey's, dat ons beiden tot het ware, tot het echte wezen aantrok, 't welk ooit in onze nabijheid was gekomen. Gij zijt zóó rein, zóó ongerept door de wereld, dat Wij, als bedwelmd door het zoete wonder, stilstonden en het voor ons verwerven wilden. Wilt ge mij veroordoelen, wyl ik niet ter stond het waarachtige in u ontdekt heb O, denk dan toch om het onaangename van den gedwongen toestand en aan nog veel meer, maar ik ben eorlyk geweest, myn hartstoch telijke natuur vierde ik bot, den onstuimigen man zult ge veel ten goede moeten houden, maar voortdurend wil ik eerlyk zyn jegens ons beiden. Men heeft uw onervaren hart aan my geketend, zonder u naar uwe neiging te vragen. Ik geloof, dat ik op dit oogen- blik meer uw vader dan uw echtgenoot ben. Leo is met mij iu het strijdperk getreden, zonder mijne rechten op u to kennen, en byua zou ik de vraag willen doen welke rechten bezit ik eigenlijk Lindis, wond u niet van mij af, zie mij aan, ik kijk zoo gaarne in d« zwarte, kalme oogen, beken mij openhartig, beantwoordt gy de neiging myns broeders?» ,/Wie heeft u daarvan gesproken?* „Margaretha moest wel door do mand vallen, nadat Leo zich zolven had ver raden." Lindis sloeg schuchter den blik op, om hem ook weder verschrikt neer to slaan, toen zij in het gelaat van don graaf zag, dat in on beschrijfelijke spanning somber gloeide. .Graaf Leo is een goed mensch, ik mag hem gaarne lijdeD,» beleed zy onder een hevig hartkloppen. .En ik?' »U haat ik onbeschryfelyk, ach, vraag me niet verder, ik weet het immers zelf In een wilde vlucht stormde zij weg, haar gelaat was als in vuur gedompeld, en de zwarte lokken bezaaid met paarscho bloem pjes. Zij liep het smalle, met ruikende nacht violieren omzoomde tuinpad af naar het stille Clematispriëol, Ciska's lievelingsplekje, liet zich op den tuinstoel neervallen, waarop Ciska ginter nog goeeiea had, en legde het hoofd op beido armen. „Gisteren nog door de luimen van anderen, heden door de eigen gevoelens rondgeslin gerd. Ciska, o trouw hart, waar toeft gy fluisterde zij zachtjes en bevend vau opwin ding voor zich uit. Plotseling legde zich een arm om hare ge stalte, zóó vast, als wilde hy haar nimmer meer loslaton, en een hand streek behoed zaam, zeer zachtjes over baar hoofd, als stelde zy een bevend vogeltje gerust. Willeloos zonk het onder een zachto man nenhand togen oen luidkloppend hart en twee heeto lippen kusten haar voorhoofd. „Mijn vrouw, myn eeuwig geliefde vrouw, je edel, kuiscli hart behoort mij toe.' Graaf Egon's oog schitterde van innerlijk geluk, en de in sombere onzekerheid dreigende wolk ver dween van zijn voorhoofd. Hy kusto herhaal delijk, onafgebroken, de zoete lippen van zyn jonge vrouw, evenals kon liy er zich niet ge noeg aan verzadigen. „Maar ik blyf niet liier, hot is alles zoo vreemd.' Zy lichtte zich op en onttrok zich zachtjes aan hem. Hy streek haar do lokken uit het bruin getuide voorhoofd en glimlachte. „Ik zal geen geweld gebruiken, totdat je vrywillig tot my komt en tegen my zegt„Ik wil by je blijven." En al ware dit eerst na tien, na twintig jaren, toch wil ik geduld oefenen. Je liefde is to kostbaar, dan dat ik ze zou kunnen „Nu, dat is me ook een fraaie geschiedenis, is de pachthoeve dan totaal uitgestorven en geen levende ziel in den omtrekklonk plotseling baron Schlichtings stem van uit den ingang van het huis. Hy scheen niet bijzonder in zijn humeur en geen wonder ook, daar hy reeds eeu kwartier alle kamers had door geloopen, zonder iemand te ont- Nanwelyks waren zyne misnoegde woorden weggestorven, toen Jette, Ciska's trouwe dienstmeid den hoek van het huis omgedraafd kwam en een diepe .dienares" maakte. .Neemt het me niet kwalyk, genadige heer, maar ik was in do keuken. Mijnheer de graaf was zoo even hier in den tuin, en nn meende ik, dat hij u ontvangen had.» „De graaf en waar zyn de Guttheims dan .0, die zijn al een nur weg.» Jette pinkte inderhaast een traan van hare wimpers. .Dus ben ik dan toch te laat gekomen, hm. Maar waar hangt de graaf nu in 'a He melsnaam uit. Hallo, Hallwey 1 Waar heb je je verstopt?» „Kom maar nadorby, baron Schlichting. Mijn vrouw heeft er my toe verleid, om in dit vochtige, ongezonde prieel te gaan zitten. Het is een echte pruilhoek, ik hoop, dat ge haar die liefhebbery eens uit het hoofd zult praten.» Hoe gelukkig en trotsch zag graaf Egon er uit. Hy trok do tot over de ooren blo zende joDge vrouw uit het Cletaesis-pritel te voorschyu, en „sapristi,» ontsnapte het Schlichting van verrassing. Zyn verbluft ge zicht was werkelyk verraakelyk om aan te zien. De baron was echter een volmaakt man van de wereld. Met fijnen tact ontweek by de vormlooze voorstelling, gelyk hij dit vroeger op de boschwoido reeds eenmaal had gedaan. „Dus is het al zóó v«r gekomon,* kon hy niet nalaten te mompelen, doch wenddo zich onmiddellyk daarop in een hoffelijke hou ding tot Lindis. „Mevrouw de gravin heeft zeker van do gelegenheid geprofiteerd om de nieuwe meu bels eens in oogenschouw te nemen, allerliefst, dat moet ik zeggen. Een woning, als gescha pen voor een hecht geluk. Ik, arme stumper, heb geloopen wat ik kon, om nog tijdig by het afscheid te zyn, maar ik ben mijn leven lang een ongeluksvogel geweest. U zult me op de koffie moeten uitnoodigen, mevrouw do gravin, want ik heb een ontzettenden dorst en ben er nog al op gesteld om om reeks dezen tyd een kop koffie te" drinken. Uren lang heb ik ginds aan 't meer zitten hengelen, maar ze wildon maar niet aanbijten, en half woedend bon ik ten slotte weggerend.' .Zet u gerust by ons, Schlichting, maar niet hier, gy zoudt ons licht melancholiek knnnen doen worden, op de zonnige wa ;.nda is het vry wat aangenamer. Lindis, zou jo u onzer willen ontfermen Want oj> mijn woord, ik begin ook dorst te bespeuren. Jette, ge znlt mevrouw do gravin zeker wol een handje helpen Jette stond verstomd en hield de beido punten van haar schort in de hand. Dut was dus do vrouw van den graaf. Dat tengere, zigeunerachtige bruine kopje had hem dus betooverd, hem, den bceldschoonon man. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1