KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Or. BOfSBESIUS, voor Helder, Texel en Wleringen m DE GEITENHOEDER. Artillerie-Schutterij. IAAOTUM IE1 J. t Standaard Wrljfwas - No. 2935. Woensdag 3 April 1901. 29ste Jaargang. Bureau Zuidstraat 72. BureauSpoorstraat. Telefoonn0. 59. AUonnement p. 3 maanden binnen de gemeente 50 Ct., m. Zondagsbl. 877» Ct. id. franco per post 75 id. f 1.20. id. voor bet Buitenland f 1.25,id. f 2.00. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Zuidstnaat. Aavortenttön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMQRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zon- dagsblad, le kwartaal 1901, te willen over maken per Postwissel of in postzegels vóór 5 Aprils zullende anders daar- over met 5 cents verbooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met «en zegel van 2ya Ct. beplakt te worden. I DE UITGEVERS. Uit liet Buitenland. I De Philippijnsche eilanden en Aguinaldo. 1 De oorlog id Zuid-Afrika heeft sedert October 1900 zóó uitsluitend de algemeeno aandacht tot zich getrokken, dat weleens al te weinig aandacht is gewyd aan andere ge beurtenissen op het woelig wereldtooneel, die ■toch evenzeer belangstelling moesten wekken. van den Boeren-oorlog in den regel Jdo meest belangrijke feiten werden vermeld, waarvan in nieuwsbladen en in bulletins druk werd kennis genomen, scheen men het vaak vergeten te zyn, dat, even als aan Afrika's zuidpunt, ook op de Philippijnsche eilanden door het vrijheidlievend volk, dat er woont, een felle strijd wordt gevoerd ter verdediging van '8 land zelfstandigheid. Vjjf jaren achter een reeds bobben de Filipinos zoo worden de bewoners dier eilanden-groep genoemd den strijd volgehouden, eerst om het Spaansche dwangjuk afteschudden, en later tegen de logcrs en vloten van de Veroenigde Staten, kwanswijs gezonden, om de bewoners van do Spaansche dwingelandij te bevrijden, doch in- 6/ derdaad. om de Philippynen to maken tot eene bezitting der Groote Republiek. Een vreesolijke worstelstrijd ving aan met het machtige Amerika. Jaren lang hebben de Filipinos zich tegen die overmacht weten to handhaven, en de Amerikanen waren steeds k gedwongen te erkennen, dat zy het van dit 0 onversaagde volk maar niet konden winnen, w En inmiddels bleek het aan het volk en aan do hoofdleiders steeds meer en meer, dat do Amerikauen bjj hunne komst ter .bevrijding" der eilanden geen ander doel gehad hadden en nog geen ander voornemen koesterdon, dan om deze eilanden-groep intelyven bij de Republiek der Vereenigde Staten. Aan het hoofd van het strijdende volk stond van den aanvang van den opstand af de vroeger meermalen ook door ons vermelde aanvoerder Agninaldo, die indertijd, en wel in Januari 1899, eene proclamatie uitvaardigde, waarin hy tegen de handelwijze van do Regeering der Vereenigde Staten protesteerde, en nit naam zijner landgenooten den stryd voor vrij heid en onafhankelijkheid tegen Amerika op- vatte. Sedert heeft die bekwame, moedige, en volhardende aanvoerder den stryd met groote energie gevoerd. In de maand Februari van 1899 stak hy do stad Manilla in brandde Amerikanen hadden de grootste moeite, om de stad te behouden. En herhaaldelijk heeft de beroemde aanvoerder der Filipino's den Amerikaanschen troepen sinds dien tjjd groote en ernstige verliezen toegebracht. Achtereenvolgens zond Ide regeering der Vereenigde Staten hare beste, kundigste en moedigste legerbevelheb- bers naar Oost-Azië, om te trachten het van de Filipino's te winnen, doch Aguinaldo en zyno mannen wisten van geen wijken. Zy hielden stand tegen de machtige en talrijke vreemde indringers. In de vorige maand echter is deze onmiskonbaar groote held, die, evenals de Boeren-bovelhebbers, zoo dapper 1 -voor de vrijheid en onafhankelijkheid van zjjn vaderland heeft gestreden, door verraad van inlandsche mannen in handen der Ame rikanen gevallen. De Amerikaansche opper bevelhebber aldaar juicht, en laat zegewen- T schen per kabel overbrengen naar New-York L en Washington. ,Nu zal de opstand wel spoedig geëindigd zijn laat de generaal naar Amerika seinen. Want do Amerikanen, zoowel als do EngelscheD, geven den mannen, die voor de vrijheid des lands vechten, den naam van .opstandelingen*. Aan de recht vaardigheid hunner zaak wordt eenvondig niet gedacht. .Met Aguinaldo's gevangen neming verliezen de vereenigde Filipino's hun geestkracht," aldus gaat de Amerikaansche bevelhebber in zijn telegrafisch bericht voort. »Ik houd het voor zeer waarschijnlijk, dat Aguinaldo tengevolge der te houden beraad slagingen, wel eene proclamatie tot zyne land genooten zal uitvaardigen, waarin hij algemeene onderwerping, uitlevering van wapenen, en erkenning van de Amerikaansche heerschappij zal aanraden.» Zoo doet de van blijdschap juichende opperbevelhebber naar Amerika seinen, doch er zijn berichtgevers, die nog hoop hebben en de verwachting koesteren, dat er onder do overige bewoners dor Philip- pijnen nog wel een man zal opstaan, die, met den stenn zijner vrijheidlievende landge nooten Aguinaldo kan vervangen, om de Amerikanen te weerstaan, 't Gepleegd ver raad zou dan vruchteloos blyken. Ook buiten het gebied der Vereenigde Staten wordt van het gebenrde daarginds in Oost- Azië met groote belangstelling kennis genomen, schoon algemeen met leedwezen over 't verraad, met bewondering van den man, die zooveel volharding jaren lang heeft betoond, die getoond heeft een organisator, een volleerd staatsman en een groot veldheer to zijn. In de moeilijkste omstandighedon heeft hij den strijd weten vol- tehouden, en daardoor hooft hij de sympathie verworven van heel do beschaafde wereld, in zoc^vcrre zy ten minste, nevens den stryd der Boeren in Zuid-Afrika, ook van dezen helden- strijd heeft kennis genomen. (De Philippijnsche eilanden, vroeger eene bezitting van Spanje, liggen in Oost-Azië. Zij vormen een groep, dio uit oen aantal grootore en kleinere eilanden bestaat, en liggen noord waarts van de eilanden, die het gebied van Nederlandsch Oost-Indië uitmaken, en wel t.u8schen den evenaar en den 20sten graad Noorderbreedte, dus geheel in de heete of verzengde luchtstreek. Aan de westzyde wordt deze eilanden-groep bespoeld door de Chineesche Zee en aan de oostzijde door den Grooten Oceaan.) AIEUWSTlJDllCiiE.V HELDER, 2 April 1901. Aan de Rjjks Landbouwwinterschool fce Schagen werd dezer dagen bij het ein digen van den cursus bet diploma toege kend o. a. aan C. Maters, te Koegras, en aan \V. S. Keizer, te Texel. Van de late naar de 2de klasse der School werd o. o. bevorderd P. de Beurs, te Helder, (voorw.). Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. H. Vries, inspecteur van politie der 2de klasse te Rotterdam, is, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot inspecteur der lste klasse. Tot belasting-ontvanger te Anna Paulowna is benoemd de beer J. P. Jansen surnumerair te Zwolle. Huisvlijt. Zondagnamiddag j.1. werd in het gymnas tieklokaal van het spaarbankgebouw een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, ver vaardigd door leerlingen der Slöjdsohool van 't departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Door vele belangstellenden word van de aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt, om eens een kijkje to nemen van bet werk door de j«ngo knapen, onder lei ding van den onderwijzer, den heer D. Van Zoonen, in den afgeloopen wintercursus ver vaardigd. Uit het tentoongestelde bleek, dat do jongelui zich mot ambitie op het houtsnij den en figuurzagen toegelegd en van hot onderwijs goed goprofiteerd hadden, want er waren voorwerpen by die van smaak en kunstvaardigheid getuigden en om hunne nette afwerking geprezen moesten worden. Aan verscheidenheid ontbrak het ook niet. Sigaren kastjes portretlijstjes, horlogestan daards, brievendragers, presentearblaadjes, messenbakken, stoven, voetenbankjes, enz. waren uitgestald. In 't bijzonder trok een vogelkooi de aandacht, waaraan zeer veel zorg on moeite besteed was. Wij hopen door dit verslag aan de hier bestaande Slöjd- school eenige meerdere bekendheid gegeven te hebben, opdat by don aanvang van den nieuwen cursus, die in October begint, het aantal leerlingen nog grooter is dan in den afgeloopenen. Door 't Bestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, geves tigd te Amsterdam, is dezer dagen het jaarverslag over 1900 openbaar gemaakt. In dat jaar zijn bjj een drietal strandingen door manschappen en materieel der Maat schappij 29 schipbreukelingen gered; op 28 September te Nieuwediep 13 man van de »European« op 10 October te Pet ten 8 man van de Alfhild c en op 22 November te Callantsoog 8 man van de ■Oldenburgc. Het aantal geredden door toedoen der Maatschappij ij thans tot 3966 gestegen. Op verschillende stations langs de Noordzee-kust hebben bovendien nog onderscheidene pogingen tot redding plaats gehad. Men verneemt, dat de minder ge ëmployeerden bjj 's rijkswerven, niet val lende ondor de wet van vau 9 Mei 1890, aan den minister van marine het verzoek gericht hebben om alsnog van een va9te aanstelling te worden voorzien. Tweede Kamer. De beraadslaging over de Woning- w e t is door de Kamer in de zitting van jl. Vrijdag ten einde gebracht. De eind-; stemming zal nader worden gehouden. Door den heer Passtoors, afgev. van Be verwijk, is eene interpolatie aangekondigd ter zake van de visschershaven te IJin ui- den door den heer Harte over de opening van den nieuwen Maasmond en door den heer Troelstra over hot aftre den van Minister Eland, en over de voor nemens der Regeering in zake het niet intrekken der Leger-ontwerpen. De Kamer is tot Dinsdag 16 dezer uiteen gegaan. Te Moddergat heeft de schipper K. Visser met tien matrozen een proeftocht ge daan met de aldaar geslationueerde red dingsboot, toebehoorende aan de Zuid- Hollandsche Maatschappij. Toen zjj zee waarts gingen, werd de boot eerst op een daarvoor ingerichten wagen aan katrollen door paarden bij den dijk opgetrokken, maar door een ongeval aan den dissel rol de het vaartuig van de kruin van den zee- djjk uaar beneden en kwam terecht op het achterhuis van de weduwe S. v. d. Zee, dat geheel verpletterd werd. De dochter der weduwe, die in 't achterhuis werkzaam was, wist nog tijdig daaruit te vluchten. De boot was zóó gehavend, dat zij voor den dienst niet meer geschikt wordt ge acht. Slecht voedsel. De Raad van Tucht voor de Koopvaar dijschepen deed Vrijdagavond uitspraak in de zaak tegen den gezagvoerder van het Nederlandsche stoomschip »Marie", kapitein J. Maudemategen wien door zeven sto kers een klacht was ingediend wegens het verstrekken van slecht voedsel zout Yleesch en beschuit voor de consumptie onbruikbaar tjjdens de reis. De Raad annemende dat de gezagvoer der niet geheel voldaan had aan zijn plicht om voedsel van voldoende qualiteit te ver strekken, oordeelde deze misdraging ah schipper echter niet van dien aard dat schorsing in de bevoegdheid om als schip per op te treden noodzakelijk was. Een paar avonden achtereen trokken gedurig troepen jongens door de KaWer- straat te Amsterdam, meestal ouder het zingen van socialistische liederen. Wat nog al deining veroorzaakte. In de Kalverstraat en op den Heiligenweg ontstond stagnatie onder het slenterend publiek, wat tot ge volg had, dat de politie tot doorloopen en mond houden aanmaande. Er werd geen gevolg aan gegeven. Integendeel kreeg het zingen het karakter van een demonstratie. Tweede gevolg krachtdadig optreden der politie, en als derde een kleine schermut seling, waarbij de voorzanger van den troep, toevallig Voorzanger geheeten, gearresteerd en naar bet oude „Gymnasium" opgebracht werd. Het opbergen vau den leider was het sein tot ontbinding van den troep. (Tel.) Een rare juf. Te New-Castle-under Lyme beeft terecht gestaan een juffrouw Mary Smit, onder beschuldiging den burgemeester te hebben aangerand. Zij had namelijk in een recht zitting, waarbij de burgemeester tegen woordig was, haar laars uitgetrokken en die Z.Ed. Achtbare tégen het hoofd ge smeten en wel zóo behendig, dat de neus van den burgervader aan bloeden sprong. De president van de rechtbank vroeg haar of zij iels tot haar verdediging wensch- te in het midden te brengen, waarop de juffrouw verklaarde, dat zij spjjt had, dat zij denzelfden toer nog niet eens had toe- Zij werd veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Steenkool uit turf. Een arbeider nit een verfstoffabriek te Mannbeim, Montag geheeten, moet een be langrijke uitvinding hebben gedaan, en een stof hebben vervaardigd-, die alle eigen schappen van steenkool heeft en ongeveer 25 cent per 220 pond bij aanmaak kost. De grondstof vau zijn artikel is veen, waar- bjj zekere chemische stoffen gevoegd wor den, die nog het geheim van den uitvin der blijven. Bij proeven, die reeds geno men zijn, brandde de veensteenkool met groote warmteafstraling, heldere vlam, zonder sintels achter te laten en met slechts een kleine hoeveelheid witte asch als ver brandingsproduct. Kapitalisten hebben reeds getracht, de uitvinding te koopen en den uitvinder met een salaris van 10 000 gulden en 2 pCt. aandeel in do nettowinst tot directeur eener op te richten fabriek der nieuwe brand stof te benoemen, doch Montag bedankte, daar hij meer voordeel van zijn uitvinding verwacht. Met Gehrig, secretaris der Mann- heimer Kamer van Koophandel, is hij nu zelf tot aanmaak van zijn artikel overge gaan. 25 morgen veengrond zjjn door hen gekocht en nog 125 morgen in de buurt van Hockenheim zullen spoedig worden geëxploiteerdeen fabriek zal dan worden gebouwd en honderden menschen zullen aan den arbeid gezet worden. De dagelijk- acbe productie wordt op 60 tons geschat. Het veen wordt goed gedroogd, dan door een machine gemalen, met de chemicaliën vermengd en in den vorm van briketten geperst. Aaiibcslfdiii^eii in Noord-Holland. 9 April, BarsingerhornS ure. Het gemeentebestuur: Het amovooren vau den bc- ataanden en liet bouwen van een nienwen gemeentetoren by de Ned. Herv. kerk aldaar; bestek a f 2 verkrijgbaar bij do bouwk. K. en R. Swagerman te Bovonkarapel, die tevens inl. geven. 10 April, L i ra m e n 1 ure. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Cornelius in do herberg van don heer Klaas Dekker: Hot sloopen der bestaande eu het bouwen eener nieuwe Kerk met Toren, Sacristy Pas torie, Stal on Koaterswoning, met de leveran tie alles bouw- en hulpmaterialen. II April, Haarlem 11 ure. Het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid aan het gebouw van het provinciaul bestnnr Het verbeteren van hoofd VI Vóór de Pot- teraer zeewering, behoorende tot do rijkszee- werken in Noordholland; begr. f 10000. 11 April. Na ar den, 10 ure (Grcenw.). De Genie, bestek No. 26. liet eenjarig onderhoud van de milic. geb. en werken in de Nieuwe Holl. Waterlinie van Naarden tot Hinderdam; begr. f5840; en bestek No. 34 oono verving van milit. geb. en werken te Naarden en in de N. Holl. Waterlinie van Naarden, begr. f 900do aanbest. geschiedt op het bureau van den besteder; bestekken van af 1 April 1901 en de proc.-verb. van gege ven inJ. vanaf 6 April ter lez. op gen. bureel; excmpl. van cleze bost. en afschr. van gen. proc.-verb. vanaf diezelfde tydstippen verkr. a f 1.20 voor bestek No. 26, van f0.25 voor best. No 35 on van af f 0.10 voor elk pr.-vorb. bij den best.inl. worden gegeven door den best. op diens bur„op 4 April 1901, vun 10 tot 11 u. v.m. (Gr.tyd); aanw. wordt niot gehouden; bilj. inz. aan het bureau der genie in de plaats van aanbesteding. 18 April, Ilaarlom 11 nro Het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid aan hot gebouw van hot prov. best.11 o t aanbrengen van bodemvoorzieningen in de voorhaven der marine schutsluis te Nieuwediep begr. f [5800 voor rekening van het departement van marine; bestek no. 69 ter lozing na 4 April aan gen. rainist. 18 Apr. Haarlem. 11 ure. Hot mi nisterie van waterstaat handel en nijverheid, aan bet gebouw van liet prov. test.H o t op diepte brengen van eenige gedeelten van hot Noordhollandsch Kanaal; begr. ƒ15000, j De Oorlog in Zuid-Afrika. JOH 4NNESBURG, 28 Maart. De Impe- rial Lighfc Horse heeft ernstig geleden in het gevecht met De la Rey op 22 dezer nabij Hartebeeslfontein. De Boeren, die zware verliezen hadden, trokken terug bij aankomst van Britsche versterkingen. De Engelsche verliezen waren 2 officieren en 5 man gesneuveld, 3 officieren en 13 man gewond. Een Reuter-telegrara uit Johannesburg geeft eenige bijzonderheden over het ge vocht bij Hartebeestfontein. Daaruit blijkt dat het een deel van kolonel Babington's troepen was dat daar streed tegen De la Rey. Den 22en Maart den dag van het ge vecht, werden uit kolonel Babington's kamp drie mijlen ten zuidoosten van Hartebeest fontein, 200 man van de „Imperial Light Horse" uitgezonden om een verkenning te doen in de richting van Geluk. De mannen hadden 20 Boeren op de vlucht gejaagd en waren reeds op den terugweg toen een ster ken macht onder generaal De la Rey een po ging deed om hem af te snijden. Des vijands bedoeling werd verijdeld en op beide flanken ontstond weldra een hevig gevecht. De aanval op de linkerflank werd slechts met groote moeite afgeslagen. De Engelschen ondervonden spoedig de gevol gen vau den aanval van beide zijden en trok ken terug naar de eenige houdbare f telling die zjj bezetten totdat versterkingen aan kwamen waarop de Boeren verdwenen. Het gevecht duurde twee en een half uur en was zeer hevig, daar de Boeren herhaal delijk tot 150 yards naderden. Het regiment handhaafde uitstekend zijn goeden naam. Dan volgt de opgaaf der verliezentwee officieren en vijf man gesneuveld, drie offi cieren en dertien man gewond. Natuurlijk leden de Boeren zwaardere verliezende be richten spreken van veertig gesneuvelden en gewonden. Ook dit bericht leert ons maar weinig om trent het officieel steeds doodgewezen ge vecht en evenmin iets van het verband dat klaarblijkelijk tusschen dit gevecht en dat op 25 Maart heeft bestaan. ADVERTENTIE N. FEUILLETON. Yrg bewerkt door AMO. 11) «Wat geeft dat eeuwigdurend gezwets My beronwt steeds den tijd, dien ik met het aanhooren van lange redevoeringen moet ver beuzelen.» «Gisteren zoudt ge u zeker niet verveeld hebben Wat was er dan?* Vergniaud heeft weder een moorddadigen aanval tegen den Berg gedaan.» fIk dacht het wel. Nauwelyks laat ik mij eenige dagen niet onder hen zien, of zy ste ken do hoofden samen en kakelen met elkan der als waschvronwen. Waarover Bprak Vergniaud Over een geschiedenis, die ergens in de Fransche Corató moet voorgevallen zijn. Er moet weder iemand onschuldig gevangen ge nomen zyn.' «Het oude liedje. Als Vergniaud zyn zin kreeg, moest alles bij het oude blijven, werd het volk nog als vroeger uitgezogen en ten bloede geslagen. Dat was by de Gironde van vroeger ook zoo. Zo zyn allen verkapte aristo craten. Ik ken ze. Ik herinner my de zittingen nog zeer goed, die aan den dood van Lode- wijk Capet voorafgingen. Hoe steldo de Gironde allos in het werk, om den koning te redden Indien ik er niet was gewe leefde Lodewyk Capet heden nog.* •Ja, maar gisteren was het toch niet geheel en al hetzelfde liedje, zooals gij meent. Verg niaud betoogde, dat het slot van den ge vangene door de nationale gardes, aan wie de inhechtenisneming was opgedragen, is geplunderd, en sprak zelfs van een cassette met geld, die gestolen is. Aldus beschuldigde hy de regeerings-troepen van openbaren diefstal.* Laster." Mogelykmaar de wyze waarop Vergniaud de zaak voordroeg, was bepaald bewonderens- waard. Hij betoogde niet minder, dan dat de Conventie roovera bezoldigde en de gan- sche regeering het land in ongeluk en ellende gestort heeftdat in het byzonder het Comité van Openbaar Welzyn mot zyn inhechtenis nemingen en doodvonnissen het zwaard van Damocles boven het hoofd van alle anders denkenden deed zweven." «Dat zal het ook Do gelijkheid der men schen zal niot alleen op papier staan, maar in de nieuwe republiek werkelijkheid worden, en waar ik een hoofd zie, dat zich boven anderen verheft, sla ik het af.« Het was wouderlyk, hoe dio kleine, bleeke man over de macht van het woord beschikte, zoodra hij in vuur goraakte. De woorden, dio hy zooeven sprak, kwamen koud, lang zaam en soydend scherp over zyno lippen, maar de groote geweldige St. Just kromp verschrikt ineen, toen liy ze hoorde. Hij wist dat Robespierre daarmee een verschrik kei yke waarheid uitsprak, waarvan hij zich terstond overtuigen kon, zoodra hy het venster uitzag, waar dag aan dag de karren voorby reden, die de veroordeelden ter gerechtsplaats voer den. Zevenhonderd drie-en-nogontig terecht stellingen had men in do vorige maand geteld en de gevangenissen waren nog alle vol. «Wie sprak voor don Berg?* vroeg Robe spierre verder. ii Danton." Wat zei hij?" •Niots. Hy nam de troepen en hun aan voerder in bescherming. Hy kende den be schuldigde, eenen kapitein Nadot, persoonlijk, en bleef borg voor diens plichtsbetrachting. Hy beval een stren^oaderzoek aan, wat ook aangenomen werd.»/ Danton wordt zwak. Hy had met een houw moeten antwoorden, niet met een ver dediging. Die Gironde is een blijvend gevaar voor de republiek. Zy had liever weer een koning. De Gironde moot vernietigd worden, anders vernietigt zy de ropubliek.* Zulke strijdwoorden, die Robespierre menig vuldig ten dienste stonden, hadden steeds een ontzettende uitwerking. Ingrijpende besluiten en wetten dankten hun ontstaan aan zulk een ban, dien Robespierre met eon eükel krachtig strijdwoord over de vergadering wist te worpen. Het was, alsof hy het kalme overleg zyner toehoorders daarmee verlammen kon. In zijn dweepzucht meende hy zich geroepen de menschheid te vernieuwen, en wist do anderen tot zwygen te brengen of mee te sleepen. Er ontstond een lange stilte. Nadenkend liep Robespierre in de eenvoudige kamer op en neer, terwijl St. Just onwillekeurig verge lijkingen maakte tusschen de byna armoedige woning, waarin Robespierre trots zyn invloed en macht leefde, ende weelderige spilzucht van een Danton, een Marat on andere loiders der republiek. De laatsten voerden, ondanks hun nederige afkomst een staat, dien slechts vor sten kennen. By hen vloot de wyn by stroo men en volgde de eene feestelijkheid op de andere. Zy omgaven zich met pracht en praal en brachten hun tyd door in liet theater en de boudoirs van schoone vrouwenterwyl Robespierre rustig in zijn kamer zat en met do koortshitte des geestos werkte aan bet nieuwe staatsgebouw, dat hy hoopte te kannen Btichten. ,Hoe laat is het?* vroeg Robespierre eindelijk. loSTTk' Ik wil my naar de zitting van de Commune, op het stadhuiB, begeven. Zeker zal daar gesproken worden over de gisteren gehonden bijeenkomst der Conventie, en ik wil weten, wat men van de vormetelheid van •Vergniaud zegt.* Wilt gy dat ik met u ga?" Neen 1 Gy gaat naar do Jacobynenclub, St. Just, en kondigt aan, dat ik hedenavond daar zal spreken. Mijn onderwerp zal zyn de Gironde en do republiek.* De officier zag hom eenigszins verrast aan. «Gij wilt eindelijk ernst met hen maken?" Het is hoog tyd.* gEn toch nog gevaarlyk." «Ik vrees niets, zelfs niet den doorl." .Ik weet het, maar wij vreezen dien. Uw dood zou thans een onherstelbaar verlies zyn. Daarom, Robespierre, raad ik unu geen halfheidHebt ge oonmaal toegegrepen, doe het dan mot volle kracht. Een halve slag is onze ondergang.' ,Ba! Verdenkt ge my van lafheid Ik weet wat ik inzet, en verlang van myn tegen stander een gelyken inzet. Overigens is de zaak reods lang voorbereid. Ik wachtte nog slechts op eon aanleiding en thans schynt het, dat Vergniaud die gegeven heeft.* By deze woorden bracht hij eenige orde op zijn werktafel, stak eenige papieren, waar aan hij gearbeid had, in zijn borstzak en kroeg eon pistool, dut aan den wand gehan- gen had en thans ook in een zak van zyn jas verdween. 1 «Gaat gy zonder geleide?* vroeg St. Jast. De le Luitenant, w.n. Commandant, brengt ter kennis, dat d<* wapenoefeningen der dienstdoende Artillerie-Schutterij te Helder zullen plaats hebben op WOENSDAG 3 APRIL a.s. en vervolgens om de 14 dagen, en wel gedurende de maanden April, Augustus en September ten 5 ure en ge durende de maanden Mei, Juni en Juli ten 6 ure des namiddags aanvangende, in het fort Erfprins. Op de dagen, voor de oefe ningen bepaald, zal een blauwe wimpel van de torens worden uitgestokenwordt do wimpel vóór het uur van Aantreden in gehaald, dau zal de oefening de daaropvol gende week plaats hebben. De le Luitenant, w n. Commandant der d.d. Art.-Schutterij te Helder, W. BRUIJN Pz. Oogarts. BINNENHAVEN 48. Spreekuur 12-2. Ik ondergeteeken- de berichtdat de BARBIERSZAAK in de late VKOOXSTH. ;Vo. 21, op denzelfden voet door mijn broeder zal worden voortgezet. 8y Hopende dut hij ook zich de gunst waardig moge maken. O WIJTStlA. Opgericht In 1835. Gevestigd te ROTTERDAM. Sluit alle mogelijke contracten op het gebied van Levensverzekering, Lijfrenten en Weduwpensioenen. Verzekering van toekomstige Kapitalen en Studiebeurzen. Inlichtingen en tarieven te bekomen bij V, G*iUT-SR90T. AGENTESSE. - DIJKSTRAAT 31. «Neen De sansculottes van het stadhuis wachten my reeds.* «Vaarwel dan. Bij de Jacobynen zion we elkaar weer!* Vaarwel.* Met dit woord verliet Robespierre het ver trek en terstond daarop ook het huis. VIII. Hot was eon beangstigende atmosfeer, 'aarin Parijs in die dagen leefde. Met zyn eigenaardige lichtzinnigheid en geestig woor denspel spotte het Parysche volk echter mot do gevaren, die hot omringden, bewoog hot zich al 8poleud over afgronden, dio dreigend gaapten. Hierdoor kwam het, dut het ge zellige leven der hoofdstad in hot minst niet gedrukt of verzwakt scheen en do opgewekte vroolykheid evenmin ontbrak als in een anderen tyd. De salons der toongevende dames waren steeds druk bezocht; men danste, speelde, at en dronk met een zorgeloosheid, men intrigeerde met oen onbevangenheid, die in hot lichtzinnig karakter der bevolking haar verklaring ronden. Tot de meest bezochte en geliefkoosde salons behoorde die van bur geres Lucretia en haar schoone dochter, welko laatste steeds verscheen met een bloedkoralen ketting om den blanken, klassiek gevormde» hals. Op den avond, dat Madcluine daar voor het eerst door haar tante werd binnengeleid, behandelde men er een pikant nienwlje de groote redevoering, die R>bespiorre den vori- gen avond in do Jacobynenclub had ge houden. Waart gy daar?* vroeg de afgevaardigde Tallien, de echtgenoot van do schoone, ryke en geestige Spaansehe Cabarrus, aan den burger-commandant St. Just. i (Wordt vervolgd.) Beleefde aanbeveling voor levering van Modeplaten, enz. Ook op zicht te bekomen. Agentuur *^WB van Het Nieuws van Abonnementen op verschillende Dag- en Weekbladen worden gaarne aangenomen door den Boekhandel Hoofdgracht K 78. Spoedige leoering van Doek- werkenMuziek-, Kantoor-, School- en Schrijfbehoeften ww% Ondergeteekende heeft voorhanden, een ruime sorteering Grocnblijvende en Bloei ende Kamerplanten, tegen uiterst lage prijzen. Benevens alle soorten Rozen, 'Heesters, Klimplanten-: en Tuinbenoodigdheden. Aanleg, opknappen en onderhouden van Tuinen. Wegens plaatsgebrek voor spotprjjs een partij Aardbeziën-Planten, Bessen-Boom pjes, Frambozen-Struiken en 4 zware grootvruchtige Lei-Peroboomen. Aanbevelend, W J. AGGENBACH Jr. mag In geen enkele huis houding ontbreken. Per flacon 127» cent. ZUIDSTRAAT 73.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1901 | | pagina 1